2 ZATERDAG 20 OCTOBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 Van het Stadhuis Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. de N.V. Brood fabriek voorh. Z. van der Mey, om vergun ning tot het uitbreiden van de hroodbakke rij in het perceel Korte Mare No. 16. kadas traal bekend gemeente Leiden, Sectie B. No >725; b. H S. J. Snijders, om vergunning lot het oprichten van een koek- en banket- )akkerïj in het perceel Botermarkt No. '25, cadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie No. 253; c. de N.V, Nederlandsche Petro- eum Mij. ,-Purfina", om vergunning tot het tprichten van een ondergrondsche bewaar plaats voor benzine met bovengrondsche aftapinrichting in en op den Apotliekersdijk, óór het perceel Apothekersd'ijk No. 26. ka dastraal bekend gemeente Leiden. Sectie fl No. 3203; Gelet op de art. 6 en 7 der Hinderwet: Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de secretarie dezer gemeente ter visie gelegd alsmede dat op Zaterdag, den 3 November J34, des voormiddags te half elf uren. in iet perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge- neentewerken) gelegenheid zal worden ge- ;even om bezwaren tegen deze verzoeken n te brengen, terwijl zij er de aandacht op ;tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn aj, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin- lenvet voor het gemeentebestuur of een ijner leden zijn verschenen, ten einde hun lezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, .Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. ,eiden, 20 October 1934. Feestavond van de N.Z.H.T.M. Ter viering van drie jubilea Gisteravond is in de Stadsgehoorzaal een eestavond gehouden ter gelegenheid van Iric jubilea, die dezer dagen bij de N. Z. 1. T. M. herdacht zijn, nl. van de heeren van Drongelen, voorman bovenleiding, i. Kruit, technisch ambtenaar le klasse en r. A. Brandt, voorman-mont-eur, die alle 5 jaar bij de Maatschappij in dienst zijn eweest. Op den dag van hun jubileum ijn de jubilarissen reeds te hunnen huize ehuldigd door de jubileum-commissie en oor de directie, waarbij hun verschillen- a geschenken zijn aangeboden, zoodat deze «stavend geen huldigingsavond was, maai envoudig een vroolijke viering van het ïeuglijke feit der drie jubilea. De voor- itter van de feestcommissie, de heer Van treda, sprak een welkomstwoord, speciaal ot de jubilarissen, tot de directie, die personen van Ir. Burgersdijk en Ir. Mod erman aanwezig was en tot de vertegen- •digers van de vakorganisaties, terwijl Ie voorzitter van het juibileumfonds, leer IJzendijk uit Haarlem daar enkele har elijke woorden aan het adres van de jubi arissen aan toevoegde. Daarna speelden do mbineerde N. Z. H. muziekkorpsen, on er leiding van den directeur, den heer R an *.t Hoff, op uitstekende wijze enkele ummers, die luid applaus verwiervei ie besloten werden met het in dezon tijd imisb'are tied van Sarie Marys. De avond werd verder gevuld door het ptred.en van Thoolen en Van Lier, die anwezigen eenige uren van groote vreug- e hebben bezorgd en een zoodanig succes ladden, dat het hardnekkig daverend ap- ilaus hen verschillende toegiften dwong te Ook een aardig „Chineesch num- oogstte veel bijval. „The Tramway onder leiding van den heer Caron, tuide op uitstekende wijze de hiaten tus- chen de verschillende nummers. 25-jarig jubileum zuster Louise Directrice van het Diaconessenhuis Den lsten November a s. hoopt de Directrice van het Diaconessenhuis alhier, Zuster Louise van den Brink, den dag te herdenken waar op zij voor 25 jaren aan deze, in Leiden en omge ving zoozeer bekende, Ziekeninrlchtlng verbon den werd. Zuster Louist werd in Rouselare (Bel gië) geboren, waar haar vader predikant v»as. Na eenigen tijd in Curasao vertoefd te hebben werd zij behulpzaa: in het Ziekenhuis „Bethel" te Delft, waarna zij voor verdere opleiding in dc verpleging, werkzaam was in het groote Zieken huis te Utrecht. Zuster Louisse vertrok hierna naar Engeland en arbeidde daar een jaar in de practische verple ging. Op 1 November 1909 verbond zij zich als ver pletter aan het Diaconessenhuis tc Leiden. Al heel spoedig na haar indiensttreding volgde haar aanstelling als Operatie-zuster. En toen !n 1917 de vacature var, directrice ont- stoDd, door het overlijden van Zuster L. Meijer, werden haar verdienden voor het Diaconessen huis beloond door haar eervolle benoeming tot Di- rc-frice van deze Ziekeninrichting. De fuöct* van Directrice heeft de a.s. jubila- resse nu reeds 17 jaar aaneen met groote toewt|ding en activiteit vervuld en deze heeft haar niet alleen in Leiden maar ook verre daarbuiten 'n bekendheid gegeven als slechts ran wein'gen tc beurt valt. Het zal daaraan behoeft niet te worden ge twijfeld de sympathieke Directrice op haar a.s. Jubileum, zoowel van de zijde der patiënten en oud-patienten, als v;_n de zijde van het uitge breide personeel van het Diaconessenhuis, aan be wijzen van oprechte belangstelling zeker niet ont- De Winkelweek-bonnen Telt alle Winkelweek-bonnen bij elkaar, ie u bij uw inkoopen ontvangen heeft. In welke zaak u ze ontvangen heeft hin- lert niets. Met-deze bonnen kunt u insohrijven naar lk Winkelweek-geschenk, ongeacht in .'elke zaak het geetaleerd staat. U zult wel gezien hebben, dat bij de ver- chillende zaken op do geschenken een [aart staat met: „Dit is ens geschenk No. of No. 2 of 3". Als u dus uw keus gemaakt heeft, vult lan op uw inschrijfformulier in, dat u bijv. net 50 bonnen inschrijft naar geschenk No. an de. Firma Janseri enz. (zooals op het Draailier aangegeven. Als u nog niet in het lezit van zoo'n formulier is kunt u het gra- is krijgen bij de winkeliers of aan de Ned. Ijddenstandsbank, Turfmarkt 8 en voor de laatsen in de omgeving bij den bezorger an uw dagblad). Nu hebben wij dezer dagen zoo vaak ge oord: wat kan ik nu winnen op deze bon en of, ja er zijn zeker menschen met meer onnen en dan heb ik toch niets. Beide gedachten zijn verkeerd, want win- len kunt u niets, omdat het geen loterij is. laar u schrijft met uw bonnen in naar het eschenk, dat u wilt hebben. De conditie bij deze inschrij- ing is: Als er meerdere menschen op één ge- chenk inschrijven, ontvangt de inschrijver aet de meeste bonnen het geschenk. Dus u begrijpt daardoor, dat het aanbe- leling verdient om niet met weinig bonnen p een kostbaar geschenk in te schrijven vooral als het een opvallend mooi ge- chcnk is) omdat daarvoor vermoedelijk 'el inschrijvers met meer bonnen zijn Wanneer u dus uw eischen niet al te hoog lelt is uw kans van slagen het grootst. Toch kan het ook heel goed gebeuren, dat emand met een klein aantal bonnen op een aooi geschenk inschrijft, maar dat zoo'n 'eschenk 1 toevallig niet zoo de aandacht leèft getrokken, zoodat u bijvoorbeeld de enige inschrijver is, dan ontvangt u het 'eschenk ook. Zoo iets kan vermoedelijk >ok gebeuren met de geschenken van die aken. welke niet aan dc hoofdstraten zijn ;elegen. Let u dus ook goed op hun geschenken. Als u heel veel bonnen heeft en niet alles ip één geschenk wilt zetten, kunt u ook bonnen verdeelen en op meer geschen ken inschrijven. Maar dénkt u er om, dat u bij elk in- ichrijvings-formulier het aantal bon insluit, waarmee u op dat formu- ier inschrijft. Vul uw formulier duidelijk in en zend et vóór 25 Oct oh or in aan de Ned. iliddenstandsbank, Turfmarkt 8. Na dien datum is geen enkele reclame Ier Winkelweek meer geldig. Geveilde perceelen Ten overstaan van den Notaris A. D. Vijgh te Leiden: De heeren'hulzen met tuinen Zoetcrwoudschc Singel 98 en 99 na mijning tezamen in bod f 9,300' kooper de heer D. van Lith q.q. te Leiden f 11.000. is, Oude Singel 98, in bod f 2200- kooper de heer J. Zitman q.q. te Leiden voor f 2525. Huizen en erven. Fokkestraatje 3, 5, 7, 9 1 mijning tezamen in bod f 2.260: kooper de heer J. J de Cler .q.q. te Leiden voor f 2.560. Huis met afz. boveiiwoniDg, 3-Octoberstraat 2/2a, in bod f 3300: kooper de heer J. L. F. Buo- ningh q.q. te Lelden voor f 3725. Winkelhuis, Pieterkerkkoorsteeg 22, In bod f 1900: kooper de heer J. J. P. Tesselaar q.q. te Lelden voor f 2.125. Huis met tuin. Rijndijkstraat 94, in bod f 1650. kooper de heer H. M. Swaak te Leiden f 1650. Ten overstaan van den Notaris B. J. J. N. roost te Leiden: De huizen en erven met afz. bovenwoningen Prinsenstraat 57/57a. 59/59a. na mijning taza l in bod f 7540: kooper de heer Th. L. J. Zitman q.q. te Lelden voor f 7640. Huis en erf, Heerensteeg 35, in bod f 1980: koo per de heer J. van Rossen q.q. te Leiden f 1980, De perceelen Oosterkerksteeg 8/8a en Zuid- singel 19/19a zijn niet gegund. Ten overstaan van den Notaris M. G. B Pakhuis met afz. bovenwoniog en erf, Veste- straat 150. in bod f 1200: kooper de heer Mr. W. J. M. Melchers q.q. te Oegstgeest voor f 1340. Het perceel Heerengracht 31 is niet gegund. Ten overstaan van den Notaris H. M. Ma k u s s e te Leiden: Het huis waarin Café met afz. bovenwoning, Oude Rijn 132 en Pelikaanstraat 26, ln bod f 6000, kooper de heer J. J. de Cler q.q. voor f 6.950. Het huis. met tui éi, Hooge Rijndijk 41, ln bod f 4900: kooper de heer H. V. de Jonq Jr. q.g. te Leiden voor f 5200. Huis en erf, 4e Binnenvestgracht 20, in f 2500: kooper de heer J. I. Verboom te Wasse naar voor f 2610. Huis en erf. Langegracht 38. in bod f 1300: kooper de heer C. J. Jonk te Leiden voor f 1345. Huis met stalling, schuren tuin enz. te Voor schoten, Rijndijk 158, in bod f 3150: kooper heer A. van Os q.q. te Voorschoten voor f 3350. Het perceel Backer Korffstraat 9 is niet gegund. DROEVE PLECHTIGHEID Hedenmorgen heeft op de begraafplaats Rhynhof de teraardebestelling plaats gehad van den 43-jerigen G. J. van Hoeven, die Woensdag jl. op den Haagweg dioor een auto werd aangereden en enkele (ogenblik ken later overleed. In de begrafenisstoet lie pen mee een aantal leden van den Centralen Bond van Transportarbeiders met het om floerste vaandel. Vanaf heit Ziekenhuis ging de stoet langs het sterfhuis in de Lop- senstiraat, waar enkele kransen aan den lijkwagen werden gehangen. Op de begraaf plaats werd heit woord gevoerd door den heer C. Snel, voorzitter der afd. Leiden van den Centralen Tnaneportarbeideizsbond en dioor den heer Grama, namens de Christelijk georganiseerde werkloozen. Er was op de begraafplaats veel belangstelling. BENOEMD Aan de Joh. Calvijnschool v. L. en Ulo (hfd. A. Kuizinga) te Leiden is benoemd tot onderwijzer. (Ulo) de heer K. R ai mond, van Leiden. K.L.M.-FILM „AMSTERDAM-BATAVIA' De afd. Leiden van het Nat. Jongeren Ver bond houdt Woensdag 24 October a.s. in de foyer van de Stadsgehoorzaal een nationale avond. Hierbij zal de KL.M.-fihn „Amster- dam-Batavia" vertoond worden, ingeleid door den heer J. S. van Haselen, chef Ver roer Amsterdam-Batavia bij de K.L.M. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie elders in dit NATIONAAL JONGEREN VERBOND Wegens het aftreden van den heer W. G. K. Pluim Meutz als penningmeester der afd. Leiden werd als zoodanig gekozen de heer W. J. H. A. Boot. Dinsdag 23 October. Stadsgehoorzaal, 8.15, Leidsehe Kunstkring „Voor allen", Willem Andriessen, piano. Woensdag 24 October. Stadsgehoorzaal (foyer) 8 uur, Nationale avond, Nationaal Jongeren Verbond. De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren Bruins Slot, de Bruyne, P. v Es. Niemer en Sta rek. De geneesk. Zondagsdienst te Oegst- eest wordt waargenomen door dr Bertel. telef. 3302 avond-, nat...- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 tot en met Zondag 21 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken: G, F. Tteyst,- Steenstraat 35, telef. 136; 'A. J. Donk, Doezastr 31, telef. 1313 van Zijp, Wilhelminapark S, telef. 274, Otgsf.-ees. Openbaar Slachthuis met Ijsfabriek Verslag over 1933 Aan het verslag omtrent het Openbaar Slachthuis met ijsfabriek en den Keunngs dienst van Vee en Vleescli alhier over het jaar 1933 is het volgende ontleend: Met groote voldoening dient vermeld het feit, dat de gemeenteraad bij besluit van 4 December zijn goedkeuring heeft gehecht aan het plan tot uitbreiding en vernieuwing van het Openbaar Slachthuis. De kosten van dit werk, geraamd op f 300.000, zullen tot een bedrag van f 240.000 bestreden wor den uit de middelen van het Afschrijvings- en Vernieuwingsfonds, terwijl het overige deel (f 60.000) uit leening gevonden zal worden. Het plan omvat 0. 111. den bouw van een nieuwe varkensslachthal met darm wassoherij en stal, vergreoting van het koel huis, vernieuwing van het voorkoelhuis, den bouw van een gekoelde pekelinrichting en opslagplaats voor spek, koelhuis voor an dere artikelen dan vleesch en een vries- Geslaoht werden voor plaatselijk gebruik (Leiden en Oegstgeest) 5059 runderen, 2015 vette en graskalveren, 4416 nuchtere kal veren, 372 paarden, 12329 varkens, 753 schapen en 14 geiten. Vergeleken bij het vorige jaar zijn meer geslacht; 516 runderen, 131 vette- en graskalveren, 663 nuchtere kalveren en 350 schapen; daarentegen m inde r: 13 paar den, 2666 varkens en 12 geiten. Bij deze cijfers zij het volgende aange- teekend. Dc toeneming van het aantal ge slachte runderen is te besohouwen als een compensatie voor den verminderden invoer van buitenlandsch vleescli (tengevolge van contingenteering), alsmede van het ver minderde gebruik van varkensvleesch. Zoo werd 30.060 K.G. minder buitenlandsch rundvlcescA en vet (vei'sch en bevroren) ingevoerd dan het vorige jaar, gelijk staan de met ongeveer 100 runderen. De wiscling in het. verbruik van de verschillende vlecschsoorten tot uiting komende in het aantal slachtingen van de overeenkomsti ge diersoorten), houdt mede verband met de siachtvee-prijzen. Door het groote aan bod en de buitengewoon lage prijzen der mestvarkens was het aantal slachlvarkens de laatste 2 jaren sterk gestegen. In dezen toestand is zoowel hier als elders in dc 2g ■helft van 1933 een kentering gekomen. Over het algemeen mag worden geconsta teerd, dat het vleeschverbruik per inge zetene niet of slechts weinig is gedaald. Ten behoeve van de hier ter stede ge vestigde vleeschwarenfabrieken werden ge slacht 4478 runderen, 361 graskalveren en 10644 varkens. Over 1932 waren deze cijfers: 648 runderen, 182 graskalveren, 5 nuchtere kalveren en 12801 varkens. Opgemerkt zij, dat onder de in 1933 geslachte runderen niet minder dan 3658 koeien begrepen zijn, waarvan het vleesoh voor rekening van de Crisis-Rundveecentrale in blik is geconser veerd. Het totaal aantal aan onze inrichting ge slachte dieren bedroeg 40381, tegen 39645 in 1932. De Kori-verbrandingsoven was gedurende 93 dagen in werking. Verbrand werd on geveer 33485 Kg. vleesch en afval. Boven dien werd op advies van het Veeartsenij- kundig Staatstoezicht van den oven ge bruik gemaakt voor het vernietigen van dc volgende aan miltvuur gestorven slachtdie ren: 5 koeien uit Alphen aan den Rijn, 2 koeien uit Bodegraven, 1 koe uit Oegstgeest en 1 kre uit Zoeterwoude (totaal 4150 Kg.). De Kóri-oven is ter vernietiging van af gekeurde deelen na 11 November niet meer 1 bedrijf geweest. Het totale kolenverbruik van het geheele bedrijf bedroeg 219 ton. Aan electrische energie voor licht en kracht werd verbruikt 32S310 K.W.U.; aan gas 5S05 M3. en aan duinwater 13198 M3. Het. aantal dcor de keurmeesters-opzich ters verrichte inspecties in de stad bedroeg :156, waarvan 1624 bij slagers en vleeschwa- renverkoopers, 325 bij boden en schippers (vervoermiddelen) en 207 in de goederenlood sen van de Nederl. Spoorwegen. I-Ict aantal in de gemeente gevestigde slagersbedrijven bedroeg 99 (v.j. 104), het aantal verkoopers van bevroren vleesch 15 (v.j. 15) en het aantal winkeliers-vleesch- •arenverkoopers 290 (v.j. 269). Tuberculose wserd bij de aan het Open baar Slachthuis geslachte dieren als volgt waargenomen: stieren S3 maal (16,5 pet.), ossen 4 maal (7,02 pet.), koeien 4106 maal (46,04 pet.), pinken 2 maal (3,39 pet.), gras kalveren 20 maal (4,06 pet.), vette kalveren 42 maal (2,3 pet.), nuchtere kalveren 18 maal (0,41 pet.), paarden 2 maal (0,54 pet.) en varkens 2271 maal (9.89 pet.). Laatstge noemd percentage wordt gunstig beïnvloed doordat een groot deel der varkens (be- itemd voor de vleeschwarenfabrieken) aangevoerd uit streken, waar de tuberculose cel minder frequent is dan in dc omgeving /an Leiden. Het hoogste percentage der tuberculose bij runderen kwam voor in de maand Juli met 59,95 pet., het laagst in December met 33,14 pet. Kamer van Koophandel voor Rijnland Handelsregister. Wijziging. 19 Oct. George Wasscnburg, Leiden, Fagelstraat 24, architectuur, make laardij en isolatiewerken. Overl. Beh. Venn.: G. Wassen burg, dd. 8 Oct. 1934. ARM GEBROKEN. Je 9 uur hedenmorgen is de 41-jarige wielrijdster mej. J. v. d. S., wonende Gerrit Doustraat, op den Rijnsburgerweg, bij den Wassenaarscheweg, aangereden door een andere wielrijdster, die met iemand stond te praten en daarna plotseling opstapte -en weg wilde rijden. Mej. v. d. S. viel en brak den rechterarm. Ze is door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Burgerlijke Stand 3VALLEN: S Vermondde Vos d: D Hou Houwtr z.: E van Esmondv Eg-mond d; Vreekendo Koning d; 31 A W Parmen- OVERLEDEN: "W F dr. ]a P^e Hoevon man 42 J. Uit den Omtrek Het rechts-afslaan van een stilstaande file Voortaan niet toegestaan De Commissaris van Politie verzoekt het ivolgende ter kennis te brengen: Tot heden werd bij de verkeersposten oog luikend toegelaten, dat wielrijders, behoo- rend tot hei. verkeer, dat -het stopteeken had ontvangen en zich bevindend aan den kop an de stilstaande file, rechtsaf reden. In de praotijk is gebleken, dat hiervan misbruik wordt gemaakt. Men ziet wielrijders, de ge heele stilstaande file links voorbijrijden, om den kop heen-buigen en naar rechts afslaan. Zij berijden daartoe alvorens den hoek om te rijden, soms over vrij grooten afstand het linkerweggedeelte, zeer tot last van het uit tegenovergestelde richting komend verkeer. Bovendien heeft dit tot gevolg, dat voet gangers nimmer de zekerheid hebben bij ge stremd rij verkeer den rijweg veilig te kun- versteken, te meer daar ook vele auto mobilisten voor aan de stilstaande file zich bevindend, de verleiding niet kunnen weer staan weg te rijden en rechtsaf te zwenken. Tenslotte wordt ook door de nieuwe teekens der verkeersagenten grootere stiptheid in het opvolgen door het publiek vereischt Op grond van bovenstaande zal dus fn den vervolge, nadat het stopteeken is geae- en, het rechts af gaan van het ij verkeer uit de richting, welke is stop gezet, niet meer worden toege- a ten. Allen zullen zich overeenkomstig de herordening in volgorde van aankomst ach ter elkaar moeten opstellen en de stoplijn er overschrijden dan nadat het doorrij- teeken is gegeven. Dit geldt dus ook voor wiel r ij d e r s, die zich aan den kop be binden. 1LPHEN AAN DEN RUN KASGELDLEENING B. en W. stellen de Raad voor aan do ge meente Krimpen aan den IJssel een ltas- geldleening van 120.000 te verstrekken voor het tijdvak 1 Dec. tot en met 27 Dec. 1934 tegen een rente van 3 pet. 's jaars. GEREF. BOND Woensdag a.s. des avonds kwart over ze ven hoopt Ds. P. J. Steenbeek van Oude water in het Evangelisatiegebouw Hooft- straat voor de afd. Geref. Bond te spreken over het onderwerp: „Wettige wapenen in den strijd des Heeren". Toegang en zitplaat sen vrij. VOLKSTUINEN Zij die in 1935 een volkstuintje wenschen te huren van de gemeente moeten zich vóór 1 November aanmelden ter gemeente-secre tarie Kamer no. -4. VLEESCHKEURING TE AARLANDERVEEN B. en W. deelen mede dat van 1 Nov. 1934 tot cn met 31 Maart 1935 de keuringen krachtens de Vleeschkeuringswet te Aarlan- derveen uitsluitend zullen plaats hebben op Maandag, Donderdag en Zaterdag. De aan gifte kan op de gebruikelijke wijze blijven ge schieden. MIJN REIS NAAR PALESTINA Dx'. W. Lodder, predikant tc Bussura hoopt Donderdag 25 Oct. in gebouw Jona than te spreken over: „Mijn reis naar Pa lestina". GEREF. KERK Aan de beurt van aftreding zijn de ouder lingen: J. H. Belgraver, J. A. van Leeuwen en ft." v. d. Pol en de diakenen: A. S. Booij en A. van Veen. De kerkeraad nomineerde voor ouderlingen de heeren: H. Botter, W Huyssoon, H. Kroon, G. v. d. Mik, E. van Rul ler en W. C. Snel. Voor diakenen de heeren: H. Heinen, C. Jongeleen, A. van Nood en P Snel. JUBILEA Gisteren herdachten in het St. Josephge- sticht de zuster Maria Matthea en de zuster Maria Bonifatia, onder veel belangstelling hun 25-jarig kloosterjubileum. Zuster Matthea is door haar arbeid aan de bekende R.K. naai- en verstelschool een goede bekende onder alle gezindten. BEGROOTING GRONDBEDRIJF 1935 Nadeelig saldo 12.300. De begrooting van het grondbedrijf sluit aan ontvangsten en uitgaven op een bedrag 1S.683.8S v. j. 15.833.41. Aan ontvang sten voor huren en pachten van landerijen is geraamd 6.366.87 v. j. 7.699.27. Het na deelig saldo is geraamd op 12.300 v. j. 9.118.15 De kapitaaldienst sluit op een be drag van -145.000 v. j. 178.200. BOSKOOP CONSULTATIE-BUREAU. In de deze week gehouden algemeene ver gadering van de afd. Boskoop van „Het Groene Kruis" is besloten een consultatie bureau op te richten voor „gezonde zuige lingen". Met de voorbereidende werkzaam heden is reeds een aanvang gemaakt. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Zondag 21 Oct.: P. du Buy, arts. HAZERSWOUDE WINTERLEZING Op uitnoodiging van de Chr. Jongelings- vereeniging „Eere zij God" trad Donderdag avond in het lokaal Salvatori voor haar op Hoekert van Voorburg tot het houden de eerste winterlezing. Spreker had tot onderwerp „De Afscheiding" en nam als uit gangspunt. zijner lezing de tekstwoorden vervat in 2 Samuël 6 7 „Toen ontstak de toorn des Heeren tegen Uzza, en God sloeg hem aldaar om deze onbedachtzaamheid, cn hij stierf aldaar bij de Ark Gods." De keurige lezing, die aan duidelijkheid en ernst niets te wenschen overliet, wtrd door een vrij groot aantal hoorders met onverdeelde be langstelling gevolgd. A.R. PROPAGANDACLUB De A. R. Propagandaclub „Schrift en Historie" hield Vrijdagavond een vergade ring in een der lokalen van de U.L.O.-school, Dc voorzitter, de heer D. Hassefras open de op gebruikelijke wijze, waarop de notulen w.erden gelezen die werden goedgekeurd. Door den heer C. Bogaards werd het onder werp behandeld „Het modern Kapitalisme". Spreker stond achtereenvolgens stil bij: le Wat het kapitalisme is; 2e Hoe het ontstond, om ten Se de vraag te behandelen, kan het de toets der beginselen doorstaan? Op duidelijke wijze deed spreker uitkomen de wetenschappelijke theorieën over kapitaal en het begrip in de /olksmond. Wees er op hoe de ontwikkeling sterk werd bevorderd door de Liberale economie; op den grondslag van een wereld- en levensbeschouwing zon der de eeuwige beginselen. Om ten slotte te wijzen op de te groote macht die het geld ;nncemt, en de vraag te bespreken hoe er verbetering is aan te brengen. Op de behan deling van dit onderwerp volgde een leven dige bespreking. De heer C Bogaards ging l aan het einde voor in dankgebed. 1 KATWIJK AAN ZEE V. V. V. In Hotel De Zwaan had de algemeene ver gadering plaats van de V.V.V. Na een kort welkomstwoord door den Voorzitter, waarin deze gewaagde van de niet bepaald gunstige, resultaten in het afgeloopcn seizoen. Geluk kig heeft Augustus veel goed gemaakt. Door het goedkoope reizen in het buitenland, en de lage koers van de Duitsche Rijksmark, wat het logeeren daar gemakkelijk maakt, heeft dit ongetwijfeld zijn funeste gevolgen voor onze badplaats gehad. Hiertegen moest „Katwijk" noodgedwon gen concurreeren. Ook de strandkioskhou- ders hebben geen goede zomer meegemaakt. Door gedurig slecht weer was het bezoek van dagjesmenschcn gering. Toch heeft Kat wijk nog een goede naam in den lande en dit zegt veel. Het ledenaantal van V.V.V. is ge stegen tot over de 400. Het Bureau van V.V.V. is geheel gereorganiseerd en uitgebreid. Door B. en W. is een extra bijdrage van f 150 toegekend. Vervolgens werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Vervolgens maakt de afschaffing van huuraanvragen een belangrijke punt van be spreking uit. Bij een enkele huurder waren soms 60 aanvragen binnengekomen. De klacht werd ook uitgesproken, dat door den huurder zoo menigmaal het contract wordt verbroken. Deze zaak zal door het bestuur ernstig onder dc oogen worden gezien. Wel bestaan er contractbriefjes, maar van dezen wordt niet door iedereen gebruik gemaakt. De Voorzit ter stelde voor tot afschaffing van huuraan vragen over te gaan voor den tijd van een Dit voorstel werd door de vergadering aangenomen. Verder werd een advertentie bureau gevormd waarin de volgende heeren zitting namen. J. M. A. Waterreus, B. Jj. Dijk- drent en J. Arnoldus. Bij de rondvraag vroeg een der leden of er niets gedaan kan worden tegen dc soms ondragelijke lucht van het Prins Hendrikkanaal. Dr. Eikenlenboom zeide dat B. en W. in dezen al stappen heb ben gedaan, maar de maatregelen stuiten steeds af op de groote kosten die hieraan verbonden zijn. Hierna volgde sluiting door den Voorzitter STAND DER WERKLOOSHEID Ingeschreven als werkzoekenden: 19 opper ieacn, 51 grondwerkers. 25 timmerlieden, 28 metselaars. 3 kuipers, 6 fabrieksarbeiders, 102 lo'ir-e arbeiders, 65 landarbeiders, 2f sellers, 1 autógeenlasscher, 9 stokers, 6 bin- nenschippers, 7 varensgezellen, 1 kok, 1 ma ohinist, 4 losse arbeiders (venters), 7 scheeps makers, 12 schilders, 1 machinebankwerker, 2 loodgieters, 5 stukadoors, 1 broodbakker, .2 tuinlieden, 1 smid, 1 slager, 1 kistenma- j ker. 1 molenaar, 1 stukadoor beneden 18 'jaar, 8 dienstmeisjes, '2 werksters. 1 kantoor of winkelbediende, 10 jongens, 19 meisjes. Totaal 430. AANRIJDING Op den hoek Zuidstraat-Boorsmastraai had een aanrijding plaats. D. Z. reed i richting Zuidstraat, in de Zuidstraat reed in de richting Duinoord v. D. Deze had aan Z. de voorrang moeten geven, maar deed dit niet, welke domheid een aanrijding ten gevolge had. Het rijwiel van Z. werd danig vernield. De politie stelde onderzoek in. BEDANKT De né'cr C. v. d. Rhee heeft bedankt bestuurslid en penningmeester der C. J. O. Radio Nieuws. ZATERDAG 20 .OCTOBER Programma 3: 8—11.20 Hamburg; 11.20— 12.20 Kalundborg: 12.20—14.20 Brugisel Frj 1-1.2015.20 Kalundborg of Luxemburg; 15.20 17.20 Deutschlandsender; 17.20—18 Brussel Fr; 18—22.20 Keulfin; 22.20—afloop: Hamburg Programma 4: 8.208.50 Parfls Radio; 11.20 —20.50 Droitwich; 20.50—afloop: ParüH Radio ZONDAG 21 OCTOBER Programma 3: 830 Duitsche zender: 10.20 Brussel Fr; 14.20 Deutschl.'Jcnder; 17 Bloemen- daal19 Brussel VI; 19.20 Deutschl/sender; 2130 Programma 4: 10.20 Brus'sel VI; 13 Droitwiclt 16.50 North Reg; 19.20 Luxemb; 21.55 Keulen. MAANDAG 22 OCTOBER Programma 3: 8 Duitsche zender: 11.20 Ka lundborg; 12.20 Luxemburg; 14.20 Kalundborg of Luxemburg; 16.50 Deuischl.sender17.'20 Brussel Fr: 19.50 Luxemburg; 21.25 Brussel Fr. 8.20 Parijs R; 11.05 North R.eg; KOUDEKERK RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woensdag 22 October 1934 des namiddags zeven uur te Raadhuize. Onderwerpen ter behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 3. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim (vacatu re A. Zuijdwijk). Aanbeveling: 1. A. J. Lieverse; 2 Herms. van Leeuwen. 4. Aanbieding Begrooting Waterleiding bedrijf dienst 1935. 5. Aanbieding Gemeentebegrooting dienst 1935 6. Benoeming commissie van onderzoek Begrooting dienst 1935 7. Adres Geitenfokvereeniging 8. Uitloting 4 obligatiën van de geldie ning oorspronkelijk groot 7500. 9. Comptabele besluiten. LEIDERDORP LEIDERDORPSCHE DAMCLUB Gespeeld werden de volgende partijen: Bregman—Deegenaar 2—0 (afgebr.) MarbusRademaker 20 SandijkSlootweg 20 BregmanA. Bloemendaal 2—0 DeegenaarH. Bloemendaal 20 Spek—A. Spies 2—0 GoedhartDe Koning afgebr. v. d. Vecht-Vervark 20 v. d. Wijngaardv. d. Voort 02 LISSE TWEEDE PRIJS Onze plaatsgenoot, dc jonge pistonist P. J Koning, behaalde op het concours te Haar lem 111 de eerste afdeeling met 116 punten een tweede prijs. WIELRIJDER AANGEREDEN Vrijdag werd een wielrijder aangereden nabij de Coop. Boerenleenbank. Een vrachtwagen van de Zandsteenfabrick „Arnaud" reed de wielrijder, die rechts reed, voorbij, doch door een uitstekend krat werd de wielrijder van de fiets gesleurd ei rijwiel zwaar beschadigd. NIEUWE WETERING FUNK OPTREDEN Hedenmorgen had de molenaar J. Cozijn terwijl hij bezig was met het houtsnijden het ongeluk dat zijn vlijmscherp mes uit gleed, waardoor hij de hoofdader 111 zijn dij been afsneed. Het bloed spoot met kracht uit do woncle. Gelukkig was zijn dochter, dia 'pleegster is, bij de hand en aan haar is hot slechts te danken dat haar vader in le ven kon blijven. De doorgesneden ader wist zij met haar duim en met kracht van (haar andere hand dicht te houden. Na een uur verschenen de beide doktoren Dr. van dei- Bijl en Hupkus, die het been afbonden, waarna de patiënt naar het ziekenhuis kon worden vervoerd. De molenaar Cozijn, die zijn dood voor oogen gezien had, was door veel bloedverlies en totale overspanning uitgeput. Een woord van hulde voor het dappere optreden van mej. Cozijn. NOORDWIJK A.R. PROP.. EN STUDIECLUB „GROEN VAN PRINSTERER" Deze club hoopt Maandag 22 Oct. a s haar eerste jaarvergadering te honden in de „aal voor Chr. Belangen (Hoofdstraat). De agen da vermeldt behalve de jaarverslagen, be stuursverkiezing en vaststelling werkpro gram voor het komende seizoen. Voorts zulen nog eenige practische politieke aange legenheden in behandeling komen. Aanvang 8 uur. Trouwe opkomst wordt verwacht. NOORDWIJK AAN ZEE „VOLG MIJ" In de Henr. Kerk sprak gisteravond Ds. Cupédo, als Eère-Voorzitter der Chr. Jongel. Vereen, dewelke haar 20-jarig bestaan viert een herdenkingsrede uit. Zijn Eenv. sprak naar aanleiding van den naam der Vereen. „Volg Mij", over hetgeen de Jongel. Vereen, moet zijn en moet doen. Jezus Christus ont moeten op het kruispunt, is het middelpunt en het rustpunt van den Christen. Zoo is het „volgen" van Jezus. OEGSTGEEST PROPAGANDA-AVOND. ui^gSande van de Geref. Jeugdvereenigingen. Gisteravond werd in het kerkgebouw der Geref. Kerk alhier een propaganda-avond gehouden door de gezamenlijke Geref. Jeugdvereenigingen, waarin als spreker op trad Dr. K. Dijk van Den Haag. Ds. Eringa opent de vergadering en laat zingen Ps. 121 1, waarna hij voorgaat in gebed. Hij roept allen een hartelijk welkom toe. inzonderheid den spreker voor dezen avond, wien hij daarop het woord verleent. Hij kondigt als zijn onderwerp aan „Le venshouding". Iedere levenshouding wordt bepaald door de levensomstandigheden, waarin God ons plaatet. Dit moeten ook de ouderen beden ken, dat zij de levenshouding der jongeren niet mogen afmeten naar hun eigen jeugdJ omstandigheden. We staan nu midden ia' de stormen van den tegenwoordigen tijd. Als eerste vraag wil spr. stellen of de blik zich alleen moet richten op den hemel of ook op dit aardsche m.a.w. is het „jen- seits" of ook „die.sseits". Monniken en non nen en ook lieden van een zekere richting iu de Gereformeerden willen zich alleen bepalen tot het geestelijke en sluiten hun oogen voor het aardsche. Door Christus worden we evenwel midden in de wereld gezet, we hebben het zout der aarde te zijn. Wereld in de ongunstige zin van het woord is de schepping maar los gemaakt van God. Die wereld mogen we niet lief hebben omdat daar is de begeerlijkheid dei" oogen en de lust des vleesches. Die wereld mogen we niet liefhebben, want die voert af van God. Zal nu de levenshouding onze jonge menschen een houding zijn naar buiten, dan moet eerst de houding binnen zuiver zijn. De eerste vraag is altijd: wat is mijn levenscentrum naar binnen? Dat bepaalt onze levenshouding naar buiten. Hoever mogen we nu gaan? Hier is de oefening der consciëntie. We hebben ons altijd af te vragen: kan ik God daar dienen en kan ik m'n innerlijke le venshouding zuiver bewaren? En clan zijn er verschillende dingen, die we ook als jon ge menschen moeten mijden. Dat is het offer, dat we moeten brengen. Wie een kost bare vaas door de woelige straten van een stad moet dragen, zal wel eens een stil straatje moeten inslaan om zijn kostbaar bezit ongeschonden te bewaren. Zoo is ook het geestelijke leven dat God ons als een kostbare vaas heeft gegeven: dan zullen wo ook dikwijls verschillende paden moeten mijden. Spr. hoopt dat door dezen avond dit ernstig onderzoek zal worden bevorderd en dat daarbij de vreeze Gods de maatstaf zal Immers God heeft het ons ln Zijn Woord verzekerd: wie God vreest ontgaat dit alles. Hierna worden het eerste couplet van het Bondslied voor J. V. en het eerste couplet van het Bondslied voor M. V. gezongen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen wordt een ruim gebruik gemaakt. Het behoeft geen betoog, dat de vragers door sjireker op afdoende wijze werden beant woord. Ds. Eringa dankt den spr. voor zijn uitnemende rede en de pittige wijze waarop hij de vragen beantwoordde. Na het zingen van den Avondzang wordt deze uitnemend geslaagde vergadering door Dr. Dijk met dankzegging gesloten. Gelijk bekend, is 11a het overlijden van II. M. Koningin Emma, onder eere-voorzit- tersohap van den burgemeester te dezer plaatse een comité gevormd om te komen tot de oprichting van een Koningin- Emma-monument, ter nagedachtenis van onze onvergetelijke Konhigin-Moedcr. Nu de daartoe benodigde gelden binnen gekomen zijn, vergaderde bovengenoemd co mité gisteravond in ..Beukenhof" ter bespre king van het inmiddels door den heer Ir. J. van der Laan te Leiden ontworpen plan voor een eenvoudig gedenkteeken. Dit werd na toelichting van den ontwerper ten zeer ste toegejuicht en met algemeene stemmen aangenomen, zoodat binnenkort de onthul ling verwacht kan worden. Het ligt in de bedoeling de dooi- dc Kon. Zilverfabriek te Voorschoten vervaardigde bronzen portret-plaquette to vatten in eeh eenvoudige omlijsting van wit-grijzen steen tegen een achtergrond van heestergroen cn te plaatsen in het Rosarium van 't Oranje- RIJNSBURu BLOEMENHANDEL Vooral tengevolge van den minder grooten aanvoer is de prijs de laatste dagen iets beter. Veel bloemen zijn door de hevige wind van 1.1. Zondag en Maandag ver meld. De volgende prijzen werden thans be taald: Chrysanthen in div. kleuren f 0.0S, f 0.18. Pompon-Dahlia's f 0.20—0.35. Dahlia's f 0.4j0 90 per 100, Zinnia's f 0.400 70 Herfstasters p. 100 bos f 1.402.10, Actea 1.05—1.30. Asters f 0.150.22. Anjers f 0.40 —0.00. Gladiolussen f 0.45—0.95. •(Zie vervolg blz. C)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3