Weerbericht BINNENLAND. JAG 20 OClOOER 1934 EERSTE BLAD PAG 2 tSUlTUNLANU EVEN SCHRIKKEN Nu Koning Alexander begraven is, her neemt de politiek zijn gang. Wij merken dat aan meer dan één feit Twee der meest-opvallende zijn de bijeen komst der Kleine Entente-ministers te Bel grado en het door hen aangenomen com muniqué en de rede van Sir John Simon, waarin deze over den aanslag te Marseille sprak. liet communiqué der Kleine Entente-i nisters is opmerkelijk door de nadrukke lijke verlegging van de moordzaak va: Marseille naar het gebied der buiten landse he politiek. Europa was als min of meer gerustgesteld door de wetenschap, dat Kroatische en Macedonische terroristen waren aangewezen als deelhebbers aan de samenzwering. Nu zeggen de heeren van de Kleine En tente: neen: we moeten de zaak op inter nationaal gebied beslissen. En de voorzitter van het ministerscollege te Belgrado, Titoelescoe, heeft daar in een toespraak zelfs aan toegevoegd, dat hij een zeer ernstig conflict in Europa voorspelt tenzij direct internationale maatregelen worden genomen tegen de terroristen. Dit lijkt op een dreigement Maar wij den ken toch, dat het met dat „ernstig Euro- peesch conflict" niet zoo'n vaart zal loopen. omdat de groote mogendheden zoo'n conflict met alle macht die in hen is, zullen tegen houden. Tegen wie zich de internationale actie welke Titoelescoe c.s. willen, zou moeten keeren, is trouwens allerminst duidelijk. Het staat immers nog geenszins vast dat er inderdaad regeeringen zijn die de teri'o- risten van Marseille bewust of met schul dige nalatigheid in hun voornemens hebben gesteund. Zoo is het met name op het oogenblik allesbehalve zeker wat enkele dagen ge leden nog als secure waarheid werd ver kondigd dat Hongarije's regeering gewe ten zou hebben van een op Hongaarsch ge bied, in een zekere boerderij Janka Puztan, zich voor aanslagen oefenende Zuid-Slavi sche terroristenbende. Belgrado verklaart dan ook al enkele malen op de meest cate gorische wijze, dat het niet denkt aan een aan Boedapest te richten ultimatum. Hon garije laat zélf bekend maken, dat er, on danks het onderzoek, dat het laat instellen, nog geen muilitieuse aanwijzingen zijn voor de conclusie, dat de moordenaar Wla- dimir Georgieff eertijds in Hongarije is ge weest Dit zegt nog weliswaar niet veel, omdat Georgieff werktuig is geweest van een complot, dat dan wèl in Hongarije ge smeed is kunnen zijn. Maar tot dusve.riv» •wijst ook nog niets daar op. Er valt ook nauwelijks aan te denken, dat Titoelescoe, de verknochte vriend van Frankrijk, het Fransche streven naar ver zoening met Italië zou willen dwarsboomen door in verband met den aanslag de alles behalve vriendschappelijke verhouding tus- schen Italië en Joego Slavië toe'te spitsen. Men weet immers, dat er in dit verband verdenkingen ook tegen Italië zijn geuit. Vermoedelijk zullen de ministers der Kleine Entente door hun communiqué in de eerste plaats eens hebben willen toonen, dat het hun ernst is met de zaak van het terrorisme, dat, hoe men het dan ook be kijkt, in verschillende landen van Europa al te gemakkelijk pied-a-terre kan krijgen. Een nauwkeuriger toezicht op pasverval- schingen b.v. zou al een belangrijke maat regel zijn om zulke ongure elementen bedwang te houden. En in dat opzicht gaan ook aqdere landen dan de genoemde niet geheel vrijuit, met name Frankrijk, da vriend van Joego Slavië en van de Kleine Entente zelf, dat dan toch ten slotte het land is geweest waar de samenzweerders zich vrij konden bewegen om hun gruwel daad voor te bereiden en ten uitvoer :e brengen. Dat men in dit verband almaar over Hon garije spreekt en Fransche bladen zelfs durven schrijven, dat de Hongaarsche mi nister-president Goemboess onder de huidi ge omstandigheden maar beter had gedaan geen diplomatieek reis naar Polen te onder nemen, ziet er uit als een afleidings-ma- noeuvre. Wie op dit oogenblik steenen naar Boedapest gooit en het land waar de aan slag door vaststaande nalatigheid mogelijk was. buiten beschouwing laat, voert een zonderlinge en heel verdachte politiek. Het communiqué van de Kleine Entente wordt inmiddels eenigermate geneutrali seerd door de rede die de Britsche minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon gisteravond te Northampton heeft gehouden en waarin hij o.m. zeide, dat de moord te Serajewo en die te Marseille geen parallel len zijn en dat de invloed en het overleg van iederen staatsman in Europa, naar hij vertrouwt, gebruikt zal worden om iedere mogelijke herhaling van een oorlog als ge volg van zulk een aanslag, te voorkomen. Simon betoogde verder dat Mussolini zich vredelievend tegenover Joego Slavië en Frankrijk heeft betoond in zijn redevoering van 6 October en dat de vermoorde Koning Alexander naar Frankrijk op weg was om te komen tot een algemeene overeenstem ming zooals deze door Mussolini was uit eengezet. Er is een ernstig streven naar vrede in dien hoek van Europa, wilde Simon blijk baar betoogen. Laten wij hopen, dat zijn beschouwing volkomen juist blijkt te zijn en dat Titoe- lescoe's alarmeerende uitlating slechts dient om de rest van Europa even te laten schrik ken in het voordeel van de Kleine Entente. DE KLEINE ENTENTE EN DE AANSLAG TE MARSEILLE Internationale maatregelen ver langd tegen de terroristen DE MELBOURNE-RACE (Vervolg van pag. 1) overtrokken wordt, schuin de lucht in, waar hij in een oogwenk in Zuid- Oostelijke richting uit het gezicht is verdwenen. Precies te 6 uur 34 min. 30 sec. start de Hit Bel gr do- De Raad van de Kleine Entente van de Balkan-staten hebben Vrijdagavond I twee gelijkluidende communique's gepubli- >.Uiver'' ceerd. waarin o.m. wordt verklaard: I Na het moeilijke loskomen van de vorige Met het oog op het ongeluk, dat Frank- machines, die pas na een zeer ruimen start "k en Joego Slavië heeft getroffen, heeft van den grond kwamen, de Raad (resp. der Kleine Entente en van de Balkanstilten) op 19 Ootober een zittin; gehouden. De Raad is tot de slotsom gekomen, dat de moord te Marseille een misdaad is. welke op ihet gebied der buitenland sche politiek betrekking heeft en ge- nleegd is onder den invloed van krach ten. die op internationaal gebied werk- ziin. Den laatst en tijd heeft een groot aantal daden van terreur plaats gehad, met het doel zekere landen in hun internationale positie te verzwakken. Deze internationale anarchie heeft haar hoogtepunt bereikt met den moord op den grooten koning. De permanente Raad der Kleine Entente acht het onder de tegenwoordige omstan digheden noodzakelijk, dat alle landen zon der uitzondering samenwerken in een geest van vrede en met rust en objectiviteit, op dat de wederzijdsche verantwoordelijkheden kunnen worden vastgesteld. Voorts is het wenschelijik maatregelen te jmen om in de toekomst een herhaling van dergelijke daden te verhinderen. De permanente Raad der Kleine En tente is van meening, dat nog ernsti ger conflicten zullen plaats vinden, indien geen internationale maatrege len worden getroffen of indien deze maatregelen niet in alle loyaliteit en in alle gevallen zouden worden toege past. De regeeringen der staten der Kleine En tente verklaren plechtig toe te stemmen in dergelijke maatregelen. Alle 'bij verdrag aangegane verplichtingen, welke deze sta ten onderling hebben aangegaan, moeten worden nagekomen. Koning Carol en prins Paul hebben de be sluiten "van den Raad goedgekeurd. De volgende gewone bijeenkomst van d Raad der Balkanstaten zal op 30 October a.s. worden gehouden. Uit Bel ga do: In een toespraak tot de vertegenwoordigers deï Kleine Entente voor spelde Titoelescoe een zeer ernstig conflict in Europa, ten zij direct internationale maatre gelen worden genomen, tegen de ter- roristea LAVAL EERST IN DECEMBER NAAR ROME? De „Matin" verneemt, dat de reis van den Franschen minister van buitenlardsche za ken naar Rome waarschijnlijk eerst in de maand December zal kunnen plaats vinden. De correspondent van den „Lavoro Fas- cista" schrijft over de reis van Laval, dat de besprekingen tussohen Parijs en Rome reeds tot een overeenkomst in groote trekken heb ben geleid. Overigens staat het tijdstip van de reis niet alleen in verband met de bijeen komst te Genève, maar ook met de noodza kelijkheid voor Laval alle problemen, betrekking hebben op de bespreking te Rome diepgaand te bestudeeren. De datum van de reis ./ordt verder be paald door de Fransche binnenlandsche poli tiek, voorn door het bijeenroepen van de nationale vergadering in Versailles voor de grondwetswijziging. Het is dus waarschijn lijker dat de reis ir December zal plaats vinden dan in November. gaat een kreet van verbazing op, als het machtige Douglas-verkeers-toestel bestuurd door de vaste hand van Parmentier, na opvallend korte aan loop opstijgt en snel wegschiet in Zuid Oostelijke richting. De start van de beide Nederlandsche ma chines heeft op alle deskundigen een buiten gewoon gunstigen indruk gemaakt. Vlot vertrekken dan de andere toestellen alleen Tarry Fox van Gilman moet j eens opnieuw starten omdat hij niet gauw genoeg loskomen kon. Land- en Tuinbouw. Koninklijk Nederlandsch Landbouwcomité Algemeene vergadering te Den Haag Te 's-Gravenhage kwam in vier en twin tigste algemeene vergadering bijeen in de ergaderzaal van de Eerste Kamer liet Kon. Ned. Lanibouvvcomité, onder leiding van den heer J. L. Nysingh te de Wijk, die allereerst herdacht het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder en Z.K.H. Prins Hen drik, eere-voorzit ter van het K.N.L.C. Ver der Mr C. Z a a ij e r, oud-voorzitter en J. B. Wester dijk, bestuurslid van het comité. Verder ;tond Spr. st.l bij de afgeloopen halve eeuw die het Comité nu besloot en memoreerde wat het comité in dien tijd heeff .gedaan. Namens de minister sprak de directeur- generaal Dr van Rhijn de vergadering toe evenals de burgemeester der residentie, Jhr de Monchy en nog enkele anderen. Na enkele huishoudelijke zaken besproken te hebben sprak Dr Ir W. H. C. Knapp van Utrecht over zijn re's van Kaapstad tot Caïro. INTERNAT. TUINBOUWMARKTEN Eigen wokelijksch overzicht Duitse li land: Er kwam ruimschoot vol- :nde materiaal op de markten. Bloemkool el minder aangeboden en oploopend. Splna- werd vlo't verkocht Slultkool vast. Tomaten n sla kalm. Toenemend aanbod van bui- ndsehe appelen. Peren vast ln prijs, doch verkoopen. Op de groentemarkten komen meer lelderle en paddestoelen, doch minder sla en comkommers. Bloemkool brengt goede prijzen tp, slultkool nog weinig gevraagd. Ton oopen op. Frankrijk: Bil het fraaie weer kwam. neer druiven op de markt, die niet ond. .rp.ngen waren. Be export is zeer gerins Zuid-Frankrijk groote aanvoer van bloem ilechts 0.9U—1.20 gld. per 12er doet. ct heeft veel door insecten gel. ieboonen herstelden iets. Itserland: De appelmarkt tende eenige bewoner van het oude Huis dat in de histoi'ie een belangrijke rol heeft gespeeld. Het stoffelijk overschot zal Dinsdag a.s. in de familiegrafkelder op de Algemeene Be graafplaats te Amerongen worden bijgezet. JEUGDACTIE IN HET ZUIDEN Naar ons medegedeeld wordt zal dezer dagen door de afd. Noord-Brabant-Limburg van den Ned. Bond van J V. op Geref. grond slag en de Prov. Prop. Comm. van den Bond v. Meisjesvereen. op Geref. grondslag, een propagandablad genaamd ,,'t Jonge Zuiden" worden uitgegeven. Het zal gebracht wor den in alle Gorcf. gezinnen in N.-Brabanl en Limburg en bedoelt een inzet te zijn van een geestdriftige actie om alle Geref. jonge lingen en meisjes te winnen voor bet lid maatschap van een Gerei'. Jeugdvereeniging. De leidinggevende personen uit de Geref. Jeugdbonden hebben door een redactioneele bijdrage hun medewerking verleend. RESTITUTIE VAN ZETMEEL- HEFFING Naar het Ned. Weekblad voor Kruideniers waren meedeelt, heeft de Nederl. Meelcen trale bepaald, dat de reeds bij invoer be taalde monopoliewinst, hetzij op de grond stof, hetzij op het product zelf, van de op 30 December 1933 opgenomen voorraden zet- meelproducten zal worden gerestitueerd, oor zoover van deze voorradi-n zetmeelhef- fing is berekend. Het blad herinnert er aan, dat de beta ling dezer heffing destijds onder protest van belanghebbenden heeft plaats gehad, omdat van oordeel was. dat de voorraden voor 30 Decembe. buiten de regeling vielen Uitkomsten volkstelling voor Amsterdam OOK NIEUWE GEGEVENS De honderdste publicatie van het Bureau van Statistiek der Gemeente Amsterdam be- vi\+ gegevens, «elke de volkstolling van 1930 betreffende Amsterdam beeft opgele verd. Evenals bij vorige publicaties zijn ook thans de uitkomsten vergeleken met vorige volkstellingen. Aangezien de eerste volks telling in den regenwoordigen zin in 1S29 heeft plaats gehad, kon thans de samenstel ling der bevolking over een volle eeuw wor den belicht, met name ten opzichte van ge slacht, leeftijd, burgerlijken staat en gods dienst. Ditmaal zijn bovendien opgenomen de be langrijkste uitkomsten van de aan de volks telling van 1930 verbonden woning- en ge zinstelling. Nieuw zijn verder de gegevens over de vruchtbaarheid van bij de volkstel ling aangetroffen echtparen, die toen twin tig jaar of langer waren gehuwd. Voor het eerst vindt men in deze publicatie ook een sterftetafel van Amsterdam, Op een en ander komen wij nader terug. GOEMBOES TE WARSCHAU De Hongaarsche minister-president Goem- oess is te Warschau aangekomen. Generaal von Kluck overleden Uit Berlijn: De bekende Duitsche generaal uit den wereldoorlog, over ste-generaal von Kluck is Vrijdagmid dag om 5 uur in zijn woning te Ber lijn Gruenewald overleden. Hij was 20 Mei 1846 te Munster in West- falen geboren. Op 20-jarigen leeftijd nam hij als vrijwilliger dienst in het infanterie-regi- ment No. 55. Als vaandrig nam hij- deel aan den veldtocht van 1866 naar den Main. In hetzelfde jaar werd hij officier. De Duitsch- Fransche oorlog maakte hij als luitenant mee. In 1889 werd hij bataillons-comman- dant en in 1893 commandant van het Land- wehr-district I te Berlijn. In 1909 werd hij in den adelstand verhe ven. Nadat hij in 1913 inspecteur-generaal van de achtste leger-inspectie was geworden werd hij in Januari 1914 benoemd tot over ste generaal, in welke functie hij den oor log meemaakte. In October 1916 werd hij ter beschikking gesteld. In 1920 verscheen van zijn hand „De op- marsch naar Parijs en de slag aan den Mame in 1914". De universiteit van Jena verleende hem het eere-doctoraat in de rechten. De vlootbesprekingen te Londen Te Londen verluidt, dat de vloot- overeenkomst moeilijk zal tot stand kunnen komen, tenzij Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten ia principe de ï-echtsgelijkheid op defensieve be wapening erkennen van Japan. Indien het principe van Japan wordt gebillijkt, zou Japan zich tevre den willen stellen met een geringe „verbetei'ing" van zijn tegenwoordige positie. In welingelichte parlementaire kringen te Parijs verluidt, dat de ministers, die hebben deelgenomen aan den Iaatsten Ka binetsraad er principieel in mee hebben toe- apoelen en :hat op till. kg. I irtmarkten domineeren druivenoogst wordl kg., tegenover EXPORT NAAR FRANKRIJK. De wnd. directeur-generaal van den land bouw maakt bekend, dat een in het Journaal Officiel van 26 September j.l. gepublireerd decreet van 23 September d.a.v. een aantal ive voorschriften bevat betreffende den handel in pootaardappelen en zaaihaver. O-a. bepaald dat op een aan de verpakking te bevestigen etiquet de naam en het adres van verkooper vermeld moeten zijn, alsmede de aanduiding van de variëteit, een opgave m de soortzuiverheid, enz. Het decreet is onmiddelyk in werking ge treden. De daarbij vastgestelde voorschriften hebben echtei bij den invoer van Nederland sche pootaardappelen tot eenige moeilijkheden aanleiding gegeven. Inmiddels zijn de betrokken Fransche auto riteiten bereid Devonden eenig uitstel te ver- leenen. Bij een algemeene instructie van 11 Oct. is thans aan de douane-kantoren mede gedeeld, dat de ter invoer aangboden poot- ardappelen en zaaihaver in het bijzonder wat de voorgeschreven etiquetteh betreft, eerst met ingang van 1 Nov. a.s- aan de be palingen van het decreet van 23 Sept. j.l. be- hooren te voldoen. Met ingang van 1 November 1934 zullen ten inzien van de kalveren, die door een identi teitsbewijs 1934 gedekt dienen te zijn, als ge- wichtsgrenzen pelden: a. voor mannelijke, al dan niet gecastreerde, dieren: 60300 k] vrouwelijke dieren: 100250 kg. Ds. G. Hofstede en de Prov. Staten van Overijssel Naar wij vernemen heeft Ds. G. FIof te de te Blokzijl, het voornemen binnen kort het li-imaatschap der Prov. Staten van Overijssel neer te leggen. Zijn plan is zich metterwoon buiten die provincie te vestigen. Gemengd Nieuws. Auto- en Motor-ongelukken Te Arnste dam i een uit de richting Sloterdijl. komende -rachtauto op den Haar lemmerweg in botsing gekomen iet een motorwagen van lijn 14. /an de tram werd het voorbelcon geheel ingedrukt, terwijl ver scheidene ruiten waren verbrijzeld. De wa genbestuurder, die meende, dat hij door een glasscherf aan een der oogen was getroffen, is ter onderzoek naar een der ziekenhuizen vervoerd. De vrachtauto werd eveneens zwaar be schadigd. Ee chauf 'eur, die het ongeluk wijt aan zijn onbekendheid ter plaatse, had snij- wonden ui gelaat an handen opgeloopen. Te Amsterdam is op den hoek van de Tolstraat en Toldwarsstraat een dame door autobus van de gemeente aangereden. Met hoofdwonde en imvendtee kneuzingen is zij naar het Tesselschade Ziekenhuis overgebracht Te Amsterdam is op den hoek van de Spuistraat en Raadhuisstraat een 17-jarig meisje dat op haar fiets vanuit de Spuistraat kwam, aangereden door een motorrijder die Ernstige autobotsing te Overschie Twee gewonden. Gisteravond stopte de bestuurder van een vrachtauto, de 35-jarige W. P. v. d. Kooy uit Capelle a. d. ÏJssel, op den Rijksweg even over de Zwetvaart, omdat hij op de boerderij van Heinsbroek moest zijn. Hij werd echter van achteren aangereden door p-en personen-auto, bestuurd door Mr. A. Ch. Chretuene uit Wassenaar. Naast dezen zat Mi'. W. Ch. EI. van Dillen uit Scheveningen. Beide personen werden gewond. C. brak zijn neusbeen en van D. kreeg snij wonden bij den neus. De gewonden werden door Dr Donkersloot eerst verbonden en daarna in een Roode-Kruis-auto naar het ziekenhuis te Delft vervoerd. De personenauto was zoo goed als vernield. De vrachtauto was slechts gei-ing beschadigd. TRAGISCH STERFGEVAL Terwijl Ds. van Giessen, Doopsgezind predi kant te Oost Grafdijk (N.-H.)_ den vlieger-luitenant Van Giesen, die boven het dorp vloog, stond te wuiven, stortte hij plotseling ineen. Hij was binnen weinige oogen- blikken overleden. EEN ONDERGRONDSCHE INBRAAK Donderdagnacht is ingebi-oken in een winkel in heerenmodeartikelen aan de Kinkerstraat te Amsterdam. Door verbreking van een deur en door openbreking van een vloerluik zijn de inbrekers in den kelder gekomen, welke onder het geheele pand doorloopt. Zij braken hier een stuk van de zoldering uit en aldus ontstond een gat in den winkelvloer, waai'door de die ven in den winkel konden komen. Hier hebben zij alles wat maar van hun gading was, verza meld en in den kelder gedeponeerd door het gat. Toen ze vrywel niets meer van waarde hadden overgelaten, sleepten ze huix buit door den kelder en het kelderluik in een portaaltje en vandaar vermoedelijk in een gereedstaande auto. Op deze manier hebben ze vermoedelijk voor f 5000 aan goederen meegenomen. Tot nu toe is geen spoor van de inbrekers ontdekt. EEN GEFINGEERDE INBRAAK Te Maassluis kx-eeg de politie kennis van een inbraak in de woning van de familie A. B. Kasten en laden waren overhoop gehaald en een bedrag aan geld bleek te zijn ont- 'reernd. De recherche, welke een onderzoek stelde, vond de wijze, waarop de inbraak hebben plaats gehad vreemd en nam eerst de later de vrouw in verhoor. De laatste bekende toen, dat de inbraak gefingeerd was eweest. Het echtpaar is in arrest gesteld. Het geld behoorde aan den Chr. Bond va brieks- en Transportarbeiders „Unitas". De vrouw had het geldbedrag, ongeveer 80, in de huishouding gebruikt. BOEKJE OVER RECLAME Wij ontvingen van Nijgh van Ditmar's advertentie bureau te Rotterdam een bizon der fraai en artistiek uitgevoeivï boekje 'ver advertentie-reclame. Het is gedrukt op zwaar kunstdrukpapier en bevat een aantal smaakvolle en sug gestieve advertenties uit reclame-campagnes, welke door dit bureau zijn verzorgd. Men vindt er advertenties in over auto mobielen er. over havex'mout over schelp kalk en over gasfornuizen wel een bewijs, dat gestreefd is naar groote verscheidenheid. Ongetwijfeld zal dit. boekje de aandacht trekken i. allen die belang stellen in moderne en goed verzorgde reclaxxie. DE DOODELIJKE DAMP Ten huize van de wed. Hulstkamp op het Ropjeskuil e Alkmaar werd 's morgens ge- coxistateerd, dat een 24-jarige zoon en een 23-jarige commensaal op de slaapkamer bo ven bewusteloos lagen. Het bleek, dat de schoorsteen, .vaarop de kamer is aangeslo- de slaapkamer een luikje had, dat was opengevallen, waardoor de kolendamp in deze kamd' was .okomen. Men slaagde er in beide jongelui weer bij to brengen. NACHTELIJKE ACHTERVOLGING. Te Amsterdam zag Donderdagnacht een nachtwaker, dat twee personen kwa men uit een leegstaand perceel, Kattegat 15. Zij gingen de Engelsche steeg door en daar de waker dit verdacht, voorkwam volgde hij hen. De een ging de Brouwers gracht op, doch de andere liep rechtuit dt Haarlemmerstraat in. Op de Korte Prinsen gracht ontmoette de waker een politieagent. Het lukte hen beiden den hardlooper te arresteeren en naar het posthuis Dmogbai: over te brengen. Daar bleek, dat het heer schap logeerde in en logement aan de O.Z. Achterburgwal en dat hij in het bezit was van een imitatie-revolver, van loopers. handschoenen en vijf pakjes omzetbelasting zegels. Waker en agent stelden vervolgens een onderzoek in het perceel Kattegat 15 "'aar geconstateei'd werd, dat op zolder BAROMETERSTAND Hoogste stand te München 767.0 Laagste stand te Ingö 735.5. Stand vanmorgen halftwaalf 763.2. WEER VERWACHTING Meest matige Z.W. wind, nevelig tot zwaar bewclkt, aanvankelijk kans op regen, zelfde temperatuur1. BUITEN! ANDSCH WEERBERICHT De hooge dnikking verj. laatste zich meer* en meer naar het vasteland en de depressie neemt een meer N.O. richting, maar de hooge vochtigheid en de W. wind, in de uitloopers van de Noordelijke depressie bren gen toch regenachtig weer over de omgeving- van de Noordzee. Op de Britsche eilanden valt op eel plaatsen regen bij matige Z.W. wind. Aan de Noorsche kust werd de wind weer krachtig uit Z.W. richting. Zweden had tijdelijke opklaring met lichte vorst in het binnenland. Ook in N.V Frankrijk valt. regen. Het verdere vasteland heeft hoo.ge druk met ochtendnevel en vxrij zware bewol king zonde, regen. De nieuwe depressie bij IJsland zal den stroom van de vochtige, vrij wanne lucht weer versterken, zoodat in het algemeen zacht weer met zware bewolking en af en toe regen is te wachten. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 21 OCTOBER. Van 's avonds 5.23 uur tot 's morgens 6.08 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Hedeti Vorig Rheinfelden 2.33 2.43 Breisach Kuhl Diedeshelm Mannheim Mainz Blngen L'aub Kms Coblens Trier Keulen We„el 2.48 2 50 4.12 4.01 0.79 0.90 2.73 2.74 1.17 1.17 0 53 0.41 1.6fi -1.23 177 1.61 1.26 1.31 1.79 1.64 0.52 0.5H 1.30 0.98 O.fil 0,64 Heden Vorig Maastricht 40.65 40 05 Venlo Lobith 9.36 9,36 Nijmegen 7.12 7.12 St Andries 2,20 2 20 Arnhem 7.23 7.23 Vreeswijk Iw 0.27 0,27 Westervoort 7.79 7,79 Deventer 1 74 1,74 Kampen -0.00 -0.00 Ejsden 00.00 00.00 Grevenblcht 27.8u -^7.80 Venio 10.73 10.73 Grave tsluis< 4.09 4,09 St Andries 0.94 0.94 Gorkum 0.00 u,00 Dordrecht 0.00 u.00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Teraonelling Harlingen Den Helder IJmulden Hoek van Schevenlnge Rotterdam Hellevoetslu S.10 20.40 5.55 18.40 0.39 13.09 0.59 13.29 2 57 15.00 1.39 13.59 12 00 0.20 12.3 22 Oct 10 41 23.15 7.55 20 33 1 14 13.23 2.01 Het henbaoh 8 punten en Keiler geheel andere Keiler, Hij de Raadhuisstraat reed. Het meisje werd met in het dak een gat was gemaakt. Op het Abcoude's burgemeester geïnstalleerd Gister heeft te Abcoude-Proostdij de plech tige installatie plaats gehad van burgemees ter Mr. A. L. des Tombes. Namens den raad sprak wethouder D e Pijper een welkomstwoord. Vooral het uit breidingsplan zal de aandacht van den nieu wen burgemeester vragen. De nieuwe burgemeester hield vervolgens ;n rede, waarin hij er o.m. op wees, dat allen eensgezind moesten werken om de be langen van de gemeente te behartigen, aan gezien allen tezamen een deel vormden van de groote gemeenschap. Spreker hoopte, op den steun en de adviezen van den raad te mogen rekenen. In den namiddag had de installatie plaats ten gemeentehuize van AbcoudeBaambrugge, waar de loco-burge meester, wethouder Grevenstuk, den burgemeester toesprak. C. R. A. GRAAF VAN ALDENBURG BENTINCK f Op het. kasteel Zuylenstcin is na een lang gestemd, dat de nationale vergadering ter durige durigc ziekte op 81-jarigen leeftijd hervorming van de grondwet in de tweede overleden Carol Reinaud Adalbert graaf van helft van November te Versailles zal bijeen Aldenburg Bentinck. rden geroepen, j De laatste jaren was de overledene de een lichte hersenschudding opgenomen en door den G.G.D. naar haar woning aan de Kostver- lorenkade vervoerd. Ook de motorrijder werd licht gewond. Te Den Bosch we~den twee, op den Maastricntscheweg. spelende kinderen, de 3y2-jarige -Verst en de 5 jarige Kalf, door een auto overreden. Het j^-jarig jongetje liep een hersenschudding en inwendige kneu zingen op. Zijn toestand is zorgwekkend. De 5-jarige maat. had eenige ontvellingen op geloopen. ONDER EEN WAGENWIEL VERPLETTERD Te Schoondyke liep het 4-jarig zoontje van den heer J. Wever achter een wagen, be laden met bieten. Een der bieten viel van den wagen. Het kind wilde de biet oprapen, doch viel, met het gevolg, dat het achterwiel van de kar over het lichaampje ging. Het jongetje was op .slag dood VERDRONKEN Te Annen werd door een paar voorbijgan gers aan den kant van het Molenwijk-kanaal een motorfiets gevonden. De motorfiets lag zoodanig, dat men een ongeluk vreesde. Inder daad haalde men na eenigen tijd dreggen het lyk op van een 37-jarigen man R. Zeephat, uit Veendam De oorzaak van het ongeval ii 1—1 J m,- jaa£ een vrouw en een paar ZIJN HUISHOUDSTER VERMOORD De Officier van Justitie bij de rechtbank te Middelburg heeft tegen den 51-jarigen caféhouder C. J. M., wonende te Middelburg, thans in voorarrest, wegens moord gepleegd op zijn huishoudster op 27 Mei van dit jaar, een gevang.straf geëischfc van 15 jaar. De ver dediger bepleitte de uiterste dementie, aange- het verleden van den verdachte zeer gunstig is geweest en hij nimmer met politie of justitie in aanraking is geweest. De uitspraak is bepaald op 2 Nov. a.s. BOTER ONDER DEN VLOER De politie te Eindhoven, betrapte zekeren H., uit Waalre, op het smokkelen van marga rine. Bij onderzoek in het kosthuis van H., bleken daar onder den vloer van huiskamer slaapkamers 250 kg. margarine verborgen te zijn; eveneens een twee-loops-geweer. Te len bewoner M. is proces-verbaal opge- raakt. ;estommel riepen de buren: „Wie is daar'' waarop de politieagent antwoordde: „Poli tie". Daarop volgde de mededeeling van de bewoners, dat zij dit gestommel voor een kwartier ook al gehoord hadden en niet van plan waren open te doen. Inmiddels is de verdachte overgebracht naar het bureau Warmoesstraat, vanwaar het onder zoek wordt voortgezet. BERUCHTE RIJWIELDIEF GESNAPT Te B'issum hield de poliiie 's nachts een man aan op een damesrijwiel. Daar den Iaatsten tijd telkens fietsen werden ont vreemd van rijwielbewaarplaatsen van Vele scholen en van binnenplaatsen, meende de politie in dezen man den dader te hebben. Wegens gebrek aan bewijs moest hij echter vrij gelaten worden. Ec.ite; stelde de politie een uitgebreid onderzoek naar den betrok ken persoon in, waarbij aan het licht kwam, dat de man zich reeds aan rijwieldiefstal had schuldig gemaakt. Daarna arresteerde de Bussumsche recherche den man opnieuw in een logement te Amsterdam en bracht hem naar Bussum aver. Na een uitvoerig verhoor bekende hij dat hij een heele reeks rijwieldiefstallen te Bus sum gepleegd had. terwijl hij bovendien nog verdacht wordt van rijwieldiefstallen te Go- •inchem en 's-Hertogenbosch; de politie van deze plaatsen zrciht den man reeds een maand. De man is een recidivist R. genaamd, die dan eens in dit dan weer in dat logement verblijf houdt. De Bussumsche recherche houdt zich thans bezig met het opsporen der ontvreem de ï'ijwielen. R. is in verzekerde bewaring gesteld en te. besc ikking gesteld van den officier van Justitie. Ook de heler, iemand te Amsterdam, is gearresteerd. n al strijdlust en speelde alsof hij echt plezier i.n kreeg. Ralchenbach moest zich an begin tot eind tot verdedigen bepalen en tad menig hachelijk moment te doorstaam. Dat .ell-er na de deceptie van de 2e vertiespartij og tot zulk werk in staat blijkt, is bewonde- enswaardig en geeft ons tevens het vartrou- dtat hij i.n die nog resteerende partijen zich .1 geve,n. Nog is de strijd niet tiiterste Keiler opende up klassiek terrein, zoodat het een her- cheen te worden van de vorige partijen enre: een wanhopig worstelende Keiler en overmachtigen tegenstander. Doch' meende, kwam bedrogen uit. In deze n ^de m K^ller' 0,16 atrates:lsch in alle kart na de opening bleek Ra.iohenbachs leugel een overtollige schijf te beztt- ler behandelde dit gedeelte uitstekend saakte later zijn tegenstander zijn lan- Hg jgnjgg^jj «ntwikke- en bleek petto 'e rnet^ de oogenblik 'fr"it ^£ü'.0'lei?'>a0'a slechts Damrubriek. Om de wereldtitel j6 JFr,ansche kampioen toonde z t? f> e<3n *pe,6r VHn extra-lt Keiler nog van alles probec-rde a buitei volgt: ld op heden? Zater^ i en spannende m^tch ~30a.23^32l 5- 37X28 12 ifi; 6 -23; 8. 37—32, 10—i5 11, 31—2' :1 thuis). Tl', .r 2*1—2 S—23; 1—37, 7—12; 7. ^46—41, 17—21; 10, 41—37^ 'tuk op 5 bi 13 25X1 1 9 vs'ni j r ,n 12- «—34. 14-20; f; -o a ii, 3X20, 14. 4540. 49- is ?oj?-) i n. 17.49-44. 20-25; li* 50 36—31, 10—15; 42X31, 18X27; 28 ou k 50—45, '22" 33"x24"U'2t^.o, i0 i,—zz 3 A (Fraai gespeeld!), 24glll '6X37;' 27. 26. 37- 1X22. 14—2, lijk. Wit dreigde 1 ■rbli jft)29." 30—2- Kellöi'Ralchen bacli zLxr19i,ech?V r blijkt, dat no£ vo^do4ndeCverv "f.",.30^"35;, 32' 32—28, 8- o h 22xn- 6 X 17: 35. 32- 36-31 volgen met do dre%In 37. 23—19, 25—30 (24- Tt: 19X8, 29" 19; 8—3 4<is 38. 19X8. 2X13. 39 44—39 3 45. 22X1. 39—33. De tekstzet -k dan geen - 19X30; 30. '6X7; 46. 2S-22, - 22X13. 19 X S49. e->X3i', S7J3; 51" 48-43. 13— -.3; 53 38 33, 7 12; 54. 26 VVÖ' o,0",?1 17 VOll>rt 35— _28 gevolgd wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2