^liruiur ^ciJtsdjr (Courant mm Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken MEDDENS ZOOKI ULSTER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bii dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5303 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 19 OCTOBER 1934 15e Jaargang Stbbertentieprijjen: Van l tot 5 regels 1.17'/* Elke regel meer 0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/: Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 KOOPKRACHTTHEORIE ,.Onze koopkrachttheorie vindt steeds meer aanhangers", roemde de roode pers. Hog lager loonen en hoe lager steun, hoe minder er gekocht kan worden. Wij zeiden daar het onze van en nu pa rafraseert de roode pers onze uiteenzetting als volgt: „wat thans blijkt is, dat men meer en meer de door de regeering hard nekkig bevorderde loons- en steunverlaging, die diende om de crisis te lenigen, gaat zien juist als een hoogst belangrijke factor tot verlenging en verscherping van de cri sis. Dit is de grond van de toenemende af keer van de regeeringspolitiek."- 't Is misschien overbodig, maar ditmaal wenschen we toch nadrukkelijk te verkla ren, dat wij de exegese, van wat wij schre- yen, niet aan de roode pers overlaten. Natuurlijk is het eerste, onmiddellijk ge volg van steun- en loonsverlaging, dat de koopkracht van de getroffenen daalt en handhaving van het oude peil is derhalve hoogst gewenschtétls het mogelijk is. Maar als de roode pers bij de publikatie, dat het totale inkomen in 1932 reeds een kleine dertig procent gedaald was, schrijft: het is wel erg, maar er is blijkbaar nog geld genoeg om onze eischen in te willigen; dan noemen wij dat een oppervlakkige en lichtvaardige redeneering. Als de oplos sing der crisis zóó eenvoudig was, dan wa ren wij er al lang uit. Do koopkrachttheorie van de S.D.A.P. i: uitnemend, als de overheid maar ee vulde schatkist heeft en als het bedrijfs leven maar de gewenschte loonen kan bi talen. En juist over die factoren loopt het .verschil; niet over de wenschelijkheid. In een zeer waardeerend artikel over de Afscheiding, wijst de roode pers op „di duidelijke parallel tusschen Calvinisme ei sociaal-democratie". Die fijnen en puritei nen „hebben in sterke mate hun stempel op heel de natie gedrukt". Ook de sociaal democratie „is van de calvinistische geest diep doortrokken en vertoont daardoor een eigen karakter, duidelijk te onderscheiden van het socialisme van vele andere volken". Over deze stelling zou wel heel wat te zeggen zijn; wij volstaan thans met de ver zuchting: „Toonde de roode pers maar wat meer puriteinse he eigenschappen als ze de beschouwing van anderen weergeeft" DAT MOEST KOMEN Het aantal leden van het z.g. neutrale „Nederlands Onderwijzersgenootschap" is sinds Januari 1929 tot October 1934 gesta dig gestegen van ruim 5000 tot ruim 6500 leden. Daarentegen heeft de roode, aan de S. D. A. P. vastgeketende, Bond van Ned. Onderwijzers in de laatste maanden leden verloren, Dit kan niet .verbazen, want het moest Aanvankelijk was de Bond van Ned. On derwijzers politiek neutraal. Het kamerlid Ketelaar is er de man door geworden. Van lieverlede kregen echter de S. D. A. P.' de meerderheid en dus het hoogste woord en hun „hokjesgeest" bracht de Bond bij het N. V. V. en indirect bij de S. D. A. P. onder dak. Dat ging wel met strijd en ver- zet gepaard, maar de wil der meerderheid is wet; natuurlijk, zoolang het „onze" meer derheid is. Toch breekt zoo iets later wel op. De on derliggende partij blijft in de oppositie. En de tegenstand won aan kracht, toen de communistische strooming in de Bond steeds sterker werd. Eerst liet do roode leiding dat stil begaan. Zij vond die revo lutionaire toon nog zoo kwaad niet. 't Is "goed voor de propaganda; dat leert mei» elke dag in de S. D. A. P. Maar thans wordt het anders. Het steeds verachte N. O. G., „de organisatie der wei felaars en halfslachtigen", wordt sterker en de meer dan revolutionaire elementen in de Bond treden al driester op. Ze poogden zelfs in den Haag, onder leiding van een opstandig onderwijzer, met wien indertijd de roode wethouder al veel last had, een bond in de Bond te stichten, gericht tegen de voogdij der S. D. A. P. Nu kwam Leiden heel erg in last en de leiding vindt' het zeer onbehoorlijk. Onge twijfeld zal er een zuiveringsactie ingezet moeten worden, zooals in andere roode vak- yereenigingen. Ondertusschen leert de Bond wat het zeg gen wil: Wie wind zaait, zal storm oogsten. Eerst in de openbare school zelf, welke duchtig ontvolkt is door eigen vrienden; daarna in eigen huis, dat tegen zich zelf yerdeeld is en dus gaat wankelen.. BINNENLAND. Een Philips Zender In een aardig veelkleurig en veeltalig fol dertje deelt de Philips-directie aan de wereld mee, dat de Post jager, welke 't vorig jaar in 45 vlieguren de afstand Batavia-Amsterdam aflegde, uitgerust was met de Philips-Zen- der type V R 5. Dergelijke reizen zijn trouwens niet uit te yoeren zonder een eerste klas zender- en ont vangtoestel; en het is derhalve te verstaan, dat alle vliegtuigen der K.L.M. met zoon Philips toestel, V R 5 zijn uitgerust. Prof. G. Ch. Aalders VOOR IDIOTEN EN ACHTERLIJKE KINDEREN Jaarvergadering der Vereeniging tot Opvoeding en Verpleging van Idioten en Achterlijke kinderen Getuigenis van het Christenvolk De vereeniging tot Opvoeding en Verple ging van Idioten en Achterlijke kinderen heeft de jaarvergadering gehouden in het Paedologisch Instituut te Amsterdam. De voorzitter, Prof. Dr. G. C h. Aaide van Hilversum, sprak een openingswoord, waarin hij met dank gewaagde dat de ar beid der vereeniging ook in het afgeloopen jaar zonder stoor nis en zonder moeilijkheden van ernstigen aard heeft mogen voortgaan. Ook ons, zei spr. den do zorgen niet gespaard, toch hebben wij groote reden tot dankbaarheid, want voor onop- losbaro proble men zijn wij nog niet gesteld. De voorzitter memoreerde met weemoed 't heen gaan van Dr. A. Dupont, geneesheer-directeur eerst van ,,'s Heerenloo", daarna van „Lozenoord' die met ingang van 1 Januari j.l. afscheid nam. Wegens ernstige ziekte van zijn echt- genoote kon Dr. Dupont niet aanwezig zijn, Een verheugend feit was het ingebruilc- nemen van de nieuwe school te Ernielo Mei j.l., waarmee een hartewensch van het hoofd der school en van het bestuur in ver vulling ging. Prof. Aalders heeft hierna gewezen op de beteekenis van deze jaarvergadering, die gezien mag worden als een getuigenis van het Christenvolk tegenover de strooming, dat men eigenlijk toch beter zou doen niet zooveel zorg te be steden aan geestelijk en lichamelijk min derwaardigen en dat het economisch en financieel niet verantwoord zou zijn zich voor deze onvolwaardigen zoo te interes- secren Juist Christus heeft de handen uitgesto ken tot het arme en ellendige en daarom gaat thans opnieuw dit getuigenis uit in de wereld, hetwelk spreekt van den Christus Consolator tegenover den hoogmoedigen mensch, die wat gebrekkig en ellendig is liever zag te gronde gaan. Ten slotte sprak voorzitter de hoop uit, dat de vereeni ging van God rijk gezegend moge zijn en haar arbeid rustig in de kracht Gods moge voortzetten. Jaarverslagen. De jaarverslagen zijn uitgebracht door den secretaris-penningmeester, Mr. L. S t a- an Amersfoort. Wij ontleenen hier aan, dat het totaal aantal verpleegden be droeg 1532, liet aantal verplegenden, enz. 449, totaal 1981 personen. Het aantal ver- pleegdagen bedroeg 547761. De verpleegprijs werd met ingang van 1 Januari 1933 met 5 verlaagd en gesteld op f 665 per jaar, kleeding inbegrepen. Gezien de financieele nood van Rijk en Gemeente, zal een verdere verlaging van het verpleeggeld noodzakelijk zijn. Het is het Bestuur een oorzaak van groo te blijdschap te kunnen constateeren, dat de arbeidstherapie nog steeds wordt uitge breid en op allerlei wijze wordt getracht patiënten bezigheid te verschaffen. De slagen der onderscheidene stichtingen ge ven hieromtrent verrassende mededeelingen Nu meer dan anders door hen, die voor hun ongelukkig kind het volle verpleeggeld niet geheel kunnen betalen, een beroep op het Suppletiefonds wordt gedaan, moet helaas worden vermeld, dat de ontvangsten ook dit jaar weer terugliepen. Er is dan ook een belangrijk tekort. Het Bestuur doet met volle vrijmoedigheid een beroep op hen die boven anderen bevoorrecht zijn. Het aantal contribuanten daalde weder om met 200 en bedroeg 5835. Voor ons Sup pletiefonds zijn werkzaam 289 correspon denten, wien een woord van hartelijlcen danlc werd gebracht. Als penningmeester gaf Mr. Stadig enkele cijfers. De exploitatierekeningen der stichtingen 's Heeren Loo, Groot-Emaus en Lozenoord te Ermelo, de Dr. Mr. Willem van den Bergh-Stichting te Noordwijk en het Paedo logisch Instituut te Amsterdam sloten in ontvangst, en uitgaaf met een totaal van f 1.189.946,75; die der Vereeniging zelf met een bedrag van f 218.546,67. Alleen aan salarissen werd over het jaar 1933 uitgekeerd een bedrag van f 329.406,88. De balans der Vereeniging geeft aan bezit tingen in totaal 'n bedrag van f 2.476.711,1? Het Pensioenfonds der Vereeniging steeg t een bedrag van f 476.160,93. Aan pensioenen werd over 1933 uitge keerd een bedrag van f 17.933,76. De ontvangsten van het Suppletiefonds liepen ook dit jaar terug en bedroegen in totaal f 9561,49. Aan steun werd uitgekeerd f 10.804,50, zoodat er een tekort is van f 1243,01. De Commissie van Contróle stelde voor, den penningmeester te déchargeercn, het welk geschiedde, waarna de voorzitter Mr. Stadig en zijn medewerkers hartelijk dank te voor allen arbeid. Vervolgens vestigde de voorzitter de aandacht der vergadering op den arbeid van Dr. R. Brummelkamp. die als hoofd van den pathologisch-anato- mischen dienst uitnemend werk verricht in het belang van de wetenschap en van de patiënten. Het aftredencffiestuurslid, de heer J. van den Berg, van Rijswijk, is met algemeene stemmen herkozen, waarna Prof. Dr. .T. Waterink de vergadering met dankzeg ging sloot. BEGRAFENIS J. S. RUPPERT Ontroerende plechtigheid Droeve gang door Utrechts straten Vanmiddag half twee is de heer J. S. Ruppert op de derde alge meene begraafplaats te Utrecht ter raste gelegd. Terwijl de herfst wind speelde door de dorre blaren, werd het stoffelijk overschot door de straten van de Oude Bisschops stad gevoerd naar het stille kerk hof, aan den buitensten rand van de stad, waar het stadsrumoer ver vaagt en de omgeving een landelijk karakter verkrijgt. De nieuwe begraafplaats van de gemeente Utrecht, ruim en wijd aangelegd, telt reeds vele graven, welke bezet zijn. De Dood slui mert niet, maar vordert zijn offers van mensohheid, dag voor dag, en het Memento Mori wordt ons immer onder de aandacht gebracht. Naar die nieuwe begraafplaats was het, dat zich vanmiddag hall één de droeve stoet in beweging zette. Van af het sterfhuis in de Schipbeekstraat werd getrokken naar het Hcutensche Pad. Voorop gingen de leden van het bestuur m den Luth. Bond voor Sociale Actie, ke als slippendragers fungeeren zouden. Daarachter volgden de leden van het Cen traal Bestuur van dén Ned. Chr. Bouvvar- beidersbond, die de baar straits grafwaarts zouden dragen. Hierachter werd het om floerste vaandel van het Chr. Nat. Werk hond in den stoet meegedragen, gevolgd door de leden van het dag. bestuur van het C. N. V., dat de overledene zooveel jaren met zijn beste gaven en krachten gediend heefl. Hierna schreden bestuurderen van bij het C. N. V. aangesloten organisaties. Depu taties van de afdeeling Utrecht van den Luth. Bond voor Chr. Sociale Actie en van de Woningbouwvereeniging van den Utr Chr. Besturenbond volgden. Bij het sterfhuis bestond groote belang stelling vor de opstelling van den droeven Op de begraafplaats aangekomen hadden zich daar reeds tal van autoriteiten in de achtkamers van de spreekruimte verza meld. Daar merkten wij op den Burgemees ter van Utrecht, Mr. Dr. G. A. W. ter Pelk- wijk, en den gemeente-secretaris Dr. J. de Lange. Vorts wethouder H. Botterweg en 'e heer M. J. P. Vermooten als vertegen woordigers van het centraal bestuur van de A. R. Kiesvereeniging Nederland en Oran je, Z.Exc. Minister Slotemaker de Bruine, de predikant der Evang. Luth. Gemeente Dr. J. A. Rust, vele gemeenteraadsleden van Utrecht, leden van de Prov. Staten, tal an bestuurders van de Chr. vakbeweging en vele anderen. Ds. J. A. Stellwag, predikant der Evang. Luth. Gemeente, die in het sterfhuis den rouwdienst geleid had, kwam in den stoet Nadat de baar met het stoffelijk schot in de spreekruimte was geplaatst en het publiek was toegelaten, werd allereerst het woord gevoerd door den predikant der Luth. Gemeente Dr. J. A. Rust, die een oord van wijding sprak. Toespraak Dr. J. A. Rust Stellen wij dit oogenblik van gedenken van onzen geliefden doode, waarin zich samendringt herinnering aan zijn leven en arbeid in velerlei kring, in den familie kring en den maatschappelijken kring, in kerkelijken kring, stellen wij dit oogenblik van herdenken onder een woord der Schrift, onder welker prediking in onze Lutherscbe Kerk hij steeds te vinden was uit welker verkondiging in de Gemeente (Gods bo-uw werk der waarheid) hij wel zijn kracht be trok voor zijn werk op al die terreinen. En wel onder zulk Schriftwoord, dat aller eerst onze tegenwoordige groote droefheid in het tijdelijke moge doorbreken met licht der eeuwigheid, Fil. 1 2124: Want het is mij Christus en het sterven is mij gewin. Maar of in het vleesch te leven meer dient om nut te doen, en wat verlie zen zal. weet ik niet. Want ik word van beide zijden gedrongen, ik heb lust om ont bonden te worden en bij Christus te zijn, hetwelk ook veel beter is, maar in het vleesch te blijven is (mogelijk) beter om uw Lk word van béide zijden gedrongen. Gij die met hem het. geheele leven hebt geleefd en samengewerkt, maar hem in zijn einde niet kon bereiken, tot hem niet kon toe gelaten worden, gij wilt het weten hoe het tusschen zijn plotseling noodige operatie en zijn heengaan met hem was? In het eerste oogenblik, als zijn naamge noot: „I-Ieer Jezus, neem mijn geest op", zijn loven bevelend aan het Woord der ge nade Gods in Christus. Dan, als het scheen, dat hij het zou te boven komen en hem werd toegevoegd: gij hadt lust te scheiden en bij den Heer te zijn, hetgeen ook verreweg het voortreffe lijkst ware maar nietwaar?, indien het 's Keercu wil is dat gij nog blijft hij do uwen en bij het w e r k, dat u zoo lief is, dan is het ook goed? dan kwam een schit tering in zijn oogen. Als dan echter de aardsche tent zijner inwoning zichtbaar werd afgebroken, een zeker weten dat wij een gebouw hebben, door God gebouwd, een huis, niet met han den gemaakt, maar dat eeuwig is in den hemel, een stil bergen van zijn inwendigen mensch, van zijn innerlijk leven met Chris tus, in God, in het vooruitzicht, dat daar waar Christus in heerlijkheid openbaar is, wij ook met Hem geopenbaard zullen wor den in heerlijkheid. „Onze vriend slaapt" onze vriend, zoo- s hij wel heet bij u, mevrouw, en bij zijn zoons en dochters, maar evenzeer in onzen Lutherschen kring, en in Jieel den diohten kring, die ons hier omringt: een vriend is ons ontslapen voor ons lichame lijk oog en dat zal daarin' nog menige smartetraan dringen maar middelerwijl hij eerst uit dien slaap aan gene zijde der^ zichtbaarheid gewekt door Hem, die Opstanding en het Leven, en wie in( GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn, Schoenfabriek Dongen Hem gelooft doet leven ook al sterft hij, wat tranen kan afwisschen uit onze oogen. Broeders en zusters, gedenkt aan uw leeraars, die u het Woord Gods verkon digd hebben ook hij was een leeraar die het Woord Gods verkondigd heeft in zijn be teekenis voor de sociale verhoudingen, ook onze Luthersche Kerk met voor hem nog ongekende kracht. Ziet hun einde aan en volgt hun geloof. De officieren en de N.S.B. Ministerieele beschikking gehandhaafd De centrale raad van beroep deed uit spraak in de zaak van den eervol ontslagen reserve tweede luitenant Mr. J. C. F. EI., wien bij K. B. van April 1934 nr. 58, eervol ontslag uit den militairen dienst is verleend terzake van ongeschiktheid om in den verkregen rang van reserve-officier dieiwt te verrichten en zulks op grond van zijn lidmaatschap van de Nationaal Socia listische Beweging. Bij het door hem ingestelde beroep vor derde Mr. H. .primo vernietiging van de ministerieele beschikking van 10 Maart 1933, waarbij het lidmaatschap eener fascistische organisatie aan de militaire ambtenaren is verboden; secundo vernietiging van het Koninklijk besluit betreffende het hem verleende ont slag als reserve-officier. De Centrale Raad van Beroep verklaarde het beroep tegen de ministerieele beschik king van 10 Maart 1933 niet ontvankelijk en het beroep, voorzoover het gericht is te, gen het K. B. besluit betreffende het ver leende ontslag, ongegrond. Als gemachtigde van den minister van Defensie trad op de heer L. C. Rietveld, hoofdcommies van het departement van Defensie. Nationaal Comité Voor arbeid aan werklooze Intellectueelcn Eenige weken geleden is een nationaal comité gevormd voor arbeid aan werklooze intellectueelen waarin zitting hebben de hee ren:H. A. Seyffardt, lilit-generaal b.d., oud chef v. d. Gen. Staf, Den Haag, voorzitter; P. J. van Lookeren Campagne, Hilversum, secretaris; Ds. D. Boer, voorz. Ned. Pred. Bond, Den Haag; mr. dr. H. J. v. Brucken Fock, adviseur, Den Haag; mr. B. Grooten- boer, notaris, Den Haag. Het doel van het comité is het zoo goed mogelijk productief maken van den onge- bruikten arbeid in Nederland van de werk looze intellectueelen. Bedragen kunnen op rekening van het Na tionaal Comité voor arbeid aan werklooze intellectueelen worden gestort op gironum mer 1844 van de fa. Heldring en Pie bankiers in Den Haag. Accij nsverhooging Geïmporteerde Basterdsuiker Naar het Ned. Weekblad voor Kruideniers aren verneemt is zeer binnenkort een ac cij nsverhooging te verwachten op geïmpor teerde basterdsuiker. PATRIMONIUMS GEWEST. ORGANISATIE ZUID HOLLAND Morgenmiddag half vier houdt bovenge noemde organisatie een kringvergadering in gebouw „De Eendracht" aan de Goudsche- weg te Rotterdam met als spreker de heer C. A. de Bruyn over het onderwerp: „De taak der leden in de afdeeling." Gemengd Nieuws. Officieele Berichten RECHTERLIJKE MACHT Herbenoemd zijn tot kantonrechter-plaatsi anger: in het kanton Leeuwarden, mr A kanton Tilburg i H C"kok;r 6 Nord Thorr Belinfante. in het kaï he't. ka in het ONDERSCHEIDING CENTRALE BELEGGINGSRAAD Piei Ha ^Bfl Kon. 'kingen BIJEENKOMST GOUDLANDEN oudlanden, waarin b( ihen die landei Ler van Ecoi Nederlandschs Rej ARTILLERIE-INRICHTINGEN 1 Jan. nsoek. e By Kon. beali tn den hoer J. lef van Diens b|j het Staatsbedrijf der Artil- LANDMACHT het Portugeesche Roode Kruis; 3en res. kap. W. P. J. van Oorsohot, reg. inf.. een eervol ontslag verleend llens't; zijn benoemd tot res.-officiev leid der 2e kl. b(j de landmacht de pltaalsoldai noten, J G Ph Kil pers. AH M Pijnakker, allen arts. P Roodenbuig Stoomschip gestrand Men meldt ons uit Oostmahorn (Fr.) Donderdagmiddag te omstreeks half twea is benoorden het eiland Schiermonnikoog aan de Oostzijde -van het Borkummer Rif een groot stoomschip, metende ongev tienduizend ton, waarvan de naam en de nationaliteit nog niet bekend zijn, gestrand. Het schip heeft draadloos om hulp gevraagd. De sleepboot „Holland" van de reederij Doeksen is onmiddellijk ter assistentie uit gevaren, evenals de reddingboot van het eiland Borkum. De „Insulinde" is eveneens uitgevaren, doch beide vaartuigen keerden onverichter zake terug. Vermoedelijk berust het bericht op een verkeerde waarneming of is wel een schip aan den grond geloopen, doch op eigen kracht weer vlot gekomen. Misschien staat een en ander ook in verband met de stran ding van een Amerikaansch schip bij Helgoland. Doodelijke auto-ongelukken Te Dedemsvaart heeft op den hoofd verkeersweg de Lange wijk, een ernstig ver keersongeluk plaats gehad. De 66-jarige W. Jonker, houder van een waschinrichting te De- demsvaart, reed op zijn rijwiel dicht bij de R.-K. kerk, toen uit de richting Zwolle eèn personenauto naderde, bestuurd door de heer T. J. uit Zwolle. Toen deze auto hem dicht genaderd was, stak Jonker plotseling de weg iver en een aanrijding was onvermijdeijk. De 66-jarige man werd tegen de grond ge smakt en moest in bewustelooze toestand bij een der omwonenden worden binnengedragen. Medische hulp mocht niet meer baten; kort het ongeval is de man overleden. Den chauffeur treft geen schuld. Te Buitenpost (Fr.) is by het uitgaan tn de school aan de Kuipersweg het onge ler 10-jarig dochtertje van de familie Bei- boer door een vrachtauto overreden en op slag gedood. NEDERLANDSCHE VRACHTAUTO DOODT TWEE DOUANE-BEAMBTEN Te Lauremsberg bij Aken is een Ned tndsche vrachtauto met groote vaart botsing gekomen met een motor met zijspan, waarop twee Duitsehe douane-beambten hadden plaats genomen. Een der beambten werd 15 Meter weggeslingerd en was onmiddellijk dood. Ook de andere overleed spoedig na het onge luk. De chauffeur van de vrachtauto werd door voorbijgangers gegrepen, waarna men hem naar het politiebureau wilde overbrengen. Hij slaagde er echter in zich los te rukken de auto verder te rijden. Later heeft hij de wagen onbeheerd laten staan. Hij zelf is niet gevonden; men vermoedt, dat hij over de Ne- derlandsche grens is gevlucht. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Donderdagmiddag is door den rijksveldwach ter van Nieuwerbrug en den gemeenteveldwach ter van Rietveld, in samenwerking met eenige commiezen een inval gedaan in de boerderij van den heer M., onder Rietveld, daar het ver moeden bestond, dat zich aldaar een geheime distilleerderij bevond. By onderzoek bleek dit juist te zijn en M. en een medeplichtige uit Gouda, werden op heeterdaad betrapt. Reeds waren eenige liters alcohol vervaardigd. De geheele installatie en de drank werden in be slag genomen. Tegen M. en zijn medeplichtige, die bekenden, werd proces-verbaal opgemaakt. HET ZWIN OVERSTROOMD Duizenden konijnen verdronken Door den geweldigen storm en den hoogen vloed van Maandag j.l. is het Zwin, een ver zande zeeboezem tusschen de Nederlandsche grens en Knocke geheel onder water gekomen. Daardoor zijn duizenden konynen, welke daar huisden, verdronken. Volgens de wet mag ieder deze doode dieren weghalen, wat dan ook door honderden personen gedaan werd. Velen had den zelfs twee tot drie balen met verdronken konynen buitgemaakt. DIEFSTALLEN BIJ DE NED. SCHEEPSBOUW-MAATSCHAPPIJ De Rijks- en gemeentepolitie hebben te Oostzaan drie personen gearresteerd, dacht van diefstal en heling van verf, welke is ontvreemd gedurende de jai-en 1932, '33 en de afgeloopen maanden by de Ned. Scheeps- bouw-Maatschaopij. De gearresteerden zyn, een zekere K. uit Oostzaan, K. uit Landsmeer en C. uit Landsmeer. De laatste van dit drie tal is thans nog werkzaam bij de Ned. Scheeps bouw-Maatschappy, de beide anderen zijn des tijds in verband met de crisis ontslagen. Eenige voorraden verf zyn heden in beslag genomen. De daders bekenden de diefstallen te hebben gepleegd en zich aan heling te heb ben schuldig gemaakt. SCHIp LEK GEVAREN Te Hoedekenskerke is bij den dijk aan den grond geloopen het 120 ton groote motorschip „Vertrouwen", uit Dinteloord, schipper F. Kamp. Het schip, dat geladen is met pootaardappelen, was op weg van Schore naar Alein. De boot is by hoog water weer vlot gekomen,, doch het bleek, dat er een lek was ontstaan. De „Vertrouwen" is binnenge- loopen in de haven van Hoedekenskerke, waar de reparatie zal geschieden. leveren een GOEDE voor 35.-- In alle maten voorradig ROTTERDAM DEN HAAG Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit VIER bladert Blz. 1 De jaarvergadering der Vereen, tot Opvoedirg en Verpleging van Idioten en Achterlijke kinderen is te Amsterdam gehouden. Hedenmiddag heeft te Utrecht de begrafenis plaats gehad van de beer J. S. Ruppert. Bij Oostmahorn is een groot stoomschip gestrand Blz. 2 De begrafenis van Koning Alexander Arrestatie van twee Zuid-Slavische samen-» zweerders, op verzoek der Fransche regeering, tq Turijn. Défilé voor de baar van Poincaré in het Pantheon te Parijs. Vijf dooden en 140 zieken door een vergiftig bruiloftsmaal te Alexandrië. De hertog van Gloucester te Melbourne aange komen in verband met het eeuwfeest van Victoria. De Melbourne-race. Panderjager vijfde, Uiver achtrte Hi het vertrek. De beide „Cornets" hebben een ongeluk bij landing. Blz. 3 De Cónfessioneefe Vereeniging heeft gister t0 Leiden de Afscheiding herdacht. Blz. 5 De herdenking der Afscheiding vanwege dq Chr, Geref. Kerk. Blz. 9 De Tweede Kamer heeft de behandeling van he< wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet beëindigd* Rijwieibelastingmisère De journalist J. J. L van Z. behoorde) tot de lange rij van hen, die zich voor der* Haagschen politierechter hadden te verant woorden wegens het berijden van een rijwiell dat niet voorzien was van een belastingmerkj Het feit werd volmondig toegegeven docix de heer van Z. voerde aan, dat hij ten tijde dat zulks gevorderd wordt, een rijwielbelas- tingplaatje heelt aangeschaft en dit ook' weer deed nadat een van de vele dieven: zich aan zijn eigendom had vergrepen. Dit verdachte, naar zijn beweren evenwel' niet volhouden, daar het aantal op rijwiel-» belastingplaatjes loerende dieven oneven redig groot was aan dat van zijn bezit eau rijksdaalders. Bovendien heeft verdachte bij lierhalmg op dit euvel gewezen en wel door middel de pers en van een rekest aan den. Minister van Financiën; dit laatste om ver andering te krijgen in de wijze van be lastinginning en wel op de wijze zooals dit; in België geschiedt n.l. een plaatje plus vin kwitantie met nummer correspondeermd op het nummer van het plaatje. Het O.M. waargenomen door Mr. 1-Ioelcstra' cees op een artikel, verschenen in „Do Kampioen", volgens de officier hot orgaeri bij uitstekendheid ter behartiging van de belangen van wielrijders, waarin onze mei thode van belastinginning om zijn eenvoud hoogelijk werd geprezen. Mr. Foith raadde verdachte aan om eens een artikel te schrijven, waarin hij zijn be zwaren kenbaar maakte en du aan alie kamerleden, die wetten maken of sanction.- ne-eren toe te zenden. Ook verzocht Z.E.A' zelf om toezending van een exemplaar. De rijksadvocaat vorderde de gebruikelijke boete van f 5, waarmede zoowol de officier als de rechter het eens bleken te zijn. DUITSCHE HELER AANGEHOUDEN Door de Centrale Recherche is te Amster dam, op verzak van de politie te Kopenhagen een 33-jarige Duitsehe reiziger aangehouden. Deze reiziger zou zich aan heiing hebben schul dig gemaakt van gouden en zilveren voorwer pen, die by een inbraak te Kopenhagen zün ontvreemd Eenige gesignaleerde voorwerpen zyn by hem gevonden. De man wordt in ar rest gehouden in afwachting van het verzoek tot uitlevering door de Duitsehe Regeering. DE BANKOVERVAL TE EINDHOVEN 's-Hertogenbosch 'landeld de 'en terzake ee''leegd en enden H. Feilen werd mis- nstlgen slag op het hoofd. DE „DIACONES" isehe rechtbank veroordeelde i field Inzamelde. Constructiewerk plaat sen te Leiden i„ opdracht de^ederlandsrhê 9 Hollandscht hmo is Men door den nunister van Cif Ir SfTwt. &w'"-

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1