waarborgt WOENSDAG 17 OCTOBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS Noord- Zuid-Hollandsche T ram wegmaatschappij Driemaandelljksche conferentie. De gebruikelijke driemaandelijksche con ferentie met de vakorganisaties werd Dins dagmiddag, 16 dezer, in het hoofdkantoor van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg- Maatschappij aan de Leidschevaart te Haar lem gehouden. Alvorens met de bespreking van de agen dapunten te beginnen, gaf de directeur een uitvoerige uiteenzetting omtrent den gelde- lijken toestand der Maatschappij en om trent de noodzakelijke maatregelen, die in verband met dien toestand met ingang van 1 Januari 1935 getroffen moeten worden. Nadat de directeur omtrent enkele punten desgevraagd nadere inlichtingen had gege ven, werd besloten om de besprekingen voort te zetten in een buitengewone confe rentie, die daartoe zal worden gehouden op Dinsdag 6 November e.k. I-Iierna kwam aan de orde het voorstel van de directie, om in het reglement van het Pensioenfonds de bepaling op te nemen, dat het weduwepensioen wordt uitgekeerd tot het tijdstip, waarop de pensioen trekken de na het verstrijken van een termijn van negen maanden na het overlijden van haar echtgenoot (opnieuw) moeder is geworden. Na ampele besprekingen werd overeengeko men, om in overeenstemming met het voor stel van dei Commissie van Bijstand de be paling omtrent het concubinaat op te nemen, zooals deze thans in de Burgerlijke Pen sioenwet voorkomt. De toepassing van de verlofregeling in Waterland gedurende dezen zomer kwam vervolgens aan de orde; de te dezer zak» gehouden besprekingen hadden tot. resul taat, dat de directie zich bereid verklaarde te overwegen, om vasthoudende aan de regeling omtrent de zomerperiode vrije keuze te laten ten opzichte van de overige jaartijdvakken. De directie kon geen toezegging doen, om aan het onderhouds-personeel van de auto bussen in afwijking van de bestaande rege ling blauwe werkpakken vanwege de maat schappij te verstrekken. Na behandeling van een persoonlijke aan gelegenheid en na de gebruikelijke rond vraag sloot de directie de bijeenkomst. Bezuinigingsmaatregelen bij de N.Z.H.T.M. In de gisrter gehouden diriemaand'el'ijksche conferentie van de directie der N.Z.H.T.M. met de person eelorgani&atie, heeft de direc teur omtrent de finanoieele toestand der Mij. het volgende medegedeeld: Het verwachte exploitatie-overschot 1934 bedraagt ƒ520.000. Daarvan moet echter af getrokken worden voor vaste lasten (rente en afschrijving) ƒ880.000, zoodat het tekort 1934 360.000 zal bedragen. Voor 1935 wordt geschat een achteruitgang id er inkomsten in vergelijking mt 1934 van 8 pet. De inkomsten zullen in 1935 dus naar Bchatting ƒ275.000 dalen en het tekort met tiit bedrag toenemen op 635.000. Ter dekking van dlit tekort zal moeten [worden overgegaan: ten eerste tot loonsverlaging van 10 pet; ten tweede tot omstelling tot een bedrijf waarin waarschijnlijk goedkoop ere werk krachten te werk worden gesteld. Hierbij wordt gedacht aan vervanging van conduc teurs door jonge krachten van 1823 jaar; geheele afschafing van conducteurs, zooals bij enkele gemeentelijke bedrijven doorge voerd, is voor het bedrijf der N.Z. H. niet mogelijk en wordt ook niet wensohelijk ge acht. Ten derde verlaging van stroom- en an dere kosten der exploitatie. *Ten vierde: verlaging van vaste lasten. Het bedrag der loonen der N Z H T M in 1934 uitgekeerd bedroegen rond f 1.810.000. De maatregel onder punt 1 genoemd be rekent dus een verlaging der exploitatie kosten met f 180.000. Een groot deel van het te dekken tekort zal derhalve door de onder 24 genoemde maatregelen gevonden worden. Maatregel 2 zal slechts geleidelijk wer den doorgevoerd en zal zich ook geleidelijk zijn uitwerking kunnen doen gevoelen. Voor de doorwering van de maatregelen 3 en 4 is de medewerking van derden noo dig. INAUGURATIE Prof. v. d. KLAAUW. De inaugureele rede van den nieuwbe- noemden hoogleeraar in de Zoölogie Prof. Dr. C. J. van der Klaauw is bepaald op Vrij dag 16 Nov. a.s., 's nam. te twee uur. LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN" Onze gevierde pianist Willem Andriessen opent het eerste concert van bovenstaande Vereeniging met werken van Mozart, Schubert, Brahms en Chopin. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in het blad van heden. Kamer van Koophandel voor Rijnland Handelsregister. Nieuwe inschrijving. 16 Oct. 6506. J. de Vries, Leiden, Stadhouderslaan 1, kruide nierswaren. E.: J. de Vries, Leiden. Wijziging. 13 Oct. J. R. van Duyn, Kat wijk, Voorstraat 25, rijwielhandel. Vest. fil.: Katwijk, Louwestraat 45. 13 Oct. Algemeene Verzekering Maat schappij „De Rijnstreek" N.V., Alphen a. d. Rijn, Hoofdstraat 73. Uittr. Comm: W. van Diest, Alphen a. d. Rijn. 15 Oct. W. Vermey, Leiden, Noordeinde 6, kapperszaak; parfumeriehandel, Uittr. E.; W. Vermey, dd. 15 Oct. 1934, 16 Oct. Wed. M. Koppeschaar, Leiden, Breestraat/159, borduuratelier. De procura tie van mej. R. A. Starre is ingetrokken. Wijz,. handelsn. in: Borduuratelier C. Donc- ker. Volmacht verleend aan: G. B. W. Denzier, Leiden (B.P.), Opheffing. 16 Oct. Firma A. J. Lankhorst- Vister, Leiden, Haven 20a, manufacturen- handel. Burgerlijke Stand OVERLEDEN: M A Cre-veld dr, 10 mnd Kantteekeningen bij het Raadsverslag In de raadsvergadering van Maandag wa ren er in hoofdzaak twee agenda-punten, welke de tongen los maakten. In de eerste plaats is gesproken over het voorstel inzake de reorganisatie van de brandweer. Met het principe van deze reorganisatie, de politie- brandweer, was men het algemeen eens. De discussie ging voornamelijk over 'het lot der acht vaste brandwachts, wier toekomst door de reorganisatie eenigszins onzeker is ge worden. Het kwam vast te staan dat de commissaris van politie genegen was vier van de acht brandweerlieden bij de nieuwe brandweer over te nemen, maar verder wilde hij niet gaan. De heeren Groeneveld, Schoneveld en Wilbrink drongen aan op een toezegging, dat de andere vier ook bij de politie in dienst zouden worden geno men of in een anderen tak van gemeente dienst te werk gesteld zouden worden. B. en W. beloofden het zooveel mogelijk in deze richting te sturen, maar zij wilden zich niet aan een bepaalde toezegging binden. De raad legde zich ten slotte bij de belofte neer. Men kon ook moeilijk de principe-kwestie van dit betrekkelijk ondergeschikt perso neelsbelang doen afhangen. Bovendien, al vorens de politie-brandweer in kannen en kruiken is (een gewaagd beeld) moeten B. en W. bij den Raad opnieuw aankloppen om de noodige credieten en kunnen verschil lende dingen opnieuw ter sprake worden gebracht. Het tweede discussie-punt was het voor stel om bij vervroeging periodieke verhoo gingen van wedde toe te kennen aan den adjunct-directeur der Stedelijke Lichtfabrie ken, ir F. Stokhuyzen en aan den admini strateur dier Fabrieken W. Wiggers. Dit voorstel, dat op zichzelf ongerijmd lijkt in dezen tijd van versobering, was de conse quentie van een vorig raadsbesluit, waarbij genoemde hoofdambtenaren tot een hoogere functie waren bevorderd. B. en W. en de commissarissen der lichtfabrieken waren van meening, dat het om dezelfde redenen, die tot de bevordering hadden geleid, billijk was deze verhoogingen toe te kennen, opdat de waardeering voor de meer verantwoorde lijke functie der beide ambtenaren ook fi nancieel zou blijken. De heer van Eek trok tegen het voorstel hartstochtelijk van leer. Het #ing niet aan, zeide hij, in dezen tijd nu er zoo hard geroepen wordt: „we moeten naar een lager levensniveau", deze verhoo gingen toe te kennen. Dat klonk erg aan trekkelijk. Het klonk ook erg aantrekkelijk wat de heer Schoneveld betoogde, die wees op de toeliching op de primitieve begroo ting, waarin in uitzicht gesteld wordt een algemeene verlenging van den tijd der perio dieke verhoogin~en en die hoewel hij aan vankelijk meende voor het voorstel te moe ten ster-men, omdat het de consequentie van een vorig raadsbesluit was, thans aan kondigde zijn stem tegen uit te brengen. De eerste impuls bij het kennisnemen van een dergeli'k voorstel moet bijna wel zijn: Daar stem ik tegen. Maar dan had de Raad ook niet a moeten zeggen. Thans was hij moreel verplicht b te laten volgen. Het betoog van den heer van Eek maakte aanvankelijk wel eenige indruk op ons. Het roode vuur scheen hem aan te wakkeren, hééft hem misschien ook wel aangewakkerd, maar de indruk ging toch weer verloren toen Wethouder Goslinga, die tegenover het pathos altijd zoo nuchter met feiten komt, er op wees, dat in Groningen een voorstel van den rooden wethouder was aangenomen aan den directeur van Gemeentewerken 1000 salaris verhooging te geven, omdat het radio-distributiebedrijf onder zijn beheer was gekomen. Hier betrof het een gelijk ge val de beer Stokhuyzen is directeur van het G.R.D. geworden en hier sprak de heer van Eek ervan dat hij verbaasd, ja zelfs, ontstemd was over dit voorstel, ter wijl de verhooging hier toch nog niet eens 1000 maar 500 bedroeg. De raad heeft intusschen geen beslissing genomen. De stemmen staakten. In de vol gende raadszitting moet opnieuw word ui gestemd. Het voorstel is niet bijster sympa thiek als men denkt aan de versobering die overal moet worden toegepast en die ook de minst draagkrachtigen treft, maar de raad. dient de consequenties van zijn eigen be sluiten te aanvaarden. Het afslachten van vee Adres van de Leidsche slagers Door de beide plaatselijke Slagersvereeni- gingen werd het volgend adres verzonden aan den Minister van Economische Zaken: Geven met den meesten eerbied te ken de Leidsche Slagerspatroonsvereeniging voor Leiden en Omstreken, te Leiden, en de R.K. Slagerspatroonsvereeniging „St. Pela- gius" voor Leiden en Omstreken, te Leiden, dat zij kennis genomen hebben uit dag en vakbladen van de plannen tot hervat ting van de afslachting van vee en het in blikken van vleesch, dat zij voorzien dat een dergelijke maat regel een nog verdere slinking van den omzet voor de slagerij beteekent, dat de noodtoestand, die momenteel reeds bestaat in het slagersbedrijf daardoor nog zal worden vergroot, weshalve zij de vrijheid nemen zich tot Uw Excellentie te wenden met het drin gend verzoek niet tot meerdere afslachting over te gaan, doch verlichting te brengen, door de crisisheffing op rundvleescli af te schaffen. Hetwelk doende enz., Voor de Leidsche Slagerspatroons vereeniging: ;(w.g. W. L. WIJNNOBEL, voorzitter Uw*.) J. G. VERHOOG, secretaris Voor de R.-K. Slagerspatroons vereeniging: (w.g.) TH. M. W. BERGERS voorzitter (w.g. ARN. BERGERS. secretaris WAARSCHUWING De Commissaris van Politie te Leiden, vestigt de aandacht op een vereeniging, welke zich thans noemt „Una Sancta" en in Leiden zonder dat daartoe de vereisch- te vergunning is verleend collecten houdt Het publiek wordt in overweging gegeven geen geld of goederen aan de collectanten te geven en bijaldien collecteerende perso nen worden gezien, hiervan onverwijld het Bureau van Politie (telef. no 2323) kennis te geven. ieslaagd: Cand. ex. Chim 1, de heer D. Ketel, Arnhem. )oct ex. Wis- en Natuurkunde, hoo('d\ak leikunde mej. J L Robert. Rotterdam ass. te Leiden: mej ej. J M Wissinlc te de heeren L A Dronkert, Dor- J A Schravesande, Rotterdam. C Knape, Rott Alleen de naam A op een koker ZENUW-TABLETTEN dat men U geen waardelooze of schadelijke namaak verkoopt. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN AANRIJDING. In de Emmalaan kwamen een tractor met aanhangwagen en een groote vrachtauto uit Assen in botsing, doordat de bestuurder der tractor voldeed aan 't stopteeken der politie voor controle der wegenbelasting. De be trokken ambtenaar wis juist bijtijds opzij te springen. Beide wagens Werden zwaar beschadigd. VERHURING DIENSTWONINGEN. Zooals reeds bij de salarisherziening aan gehaald stellen B. en W. den raad voor met ingang van 1 Januari 1935 een nieuwe sa laris- en loonregeling voor het gemeente- personeel in te voeren, waarbij het genot van vrij wonen komt te vervallen; echter achten B. en W. het gewenscht. dat aaji na te noemen ambtenaren en werklieden een ambts- of dienstwoning ter bewoning wordt aangewezen en stellen voor te besluiten met ingang van 1 Jan. 1935 aan de wijzen als ambts- of dienstwoning voor: a. de di recteur der water- en lichtbedrijven de aan de gemeente toebehoorende woning, plaatse lijk gemerkt enz. en daarvoor een huurprijs te bepalen van f 600 per jaar, met dien ver stande, dat de huurprijs niet meer zal be dragen dan 1/7 deel van de jaarl. bezoldi ging van dien ambtenaar; b. den gasmees- ter bij de gasfabriek staande woning te ver huren voor f 5 enz.; c. den fitter der water en lichtbedrijven te Aarlanderveen de ge meente toebehoorende woning voor f 3,50 enz., en d. den machinist der waterleiding de gem.-woning te verhuren voor f 4 enz., een en ander onder verplichting dat behal ve de onderhoudskosten, genoemd in art. 22 van bovengenoemd ambtenaren-reglement, geheel voor rekening van den ambtenaar komt het onderhoud der woning binnens huis, wat verf- en bebangwerk betreft. 2. B en W. de bevoegdheid te verleenen voor de onder 1 bedoelde aanwijzing nadere voor waarden te bepalen CHR. BESTURENBOND. Donderdag 25 Oct hoopt voor de leden van den Chr. Best. Bond een lezing te hou den de heer J. G. Poten, over: „Post-, Tei.- en Tel.-bedrijf in de moderne samenleving". De lezing wordt toegelicht met lichtbeelden en films. Aanvang halfacfct in „Concordia", AANVAARDING SCHENKING. Door mej. A. M. v. Walsem te Den Haag, mede erfgename van wijlen oud-burg. Vis ser, is aan de gemeente aangeboden een be ker, die wijlen burg. Visser van Alphens burgerij heeft ontvangen ter gelegenheid van een door hem herdacht jubileum. Do beker zal geplaatst worden in de vergader' kamer van Burg. en Weth. CHR. NAT. VAKVERBOND. In Concordia zal Dinsdag 6 Nov. een groo te propaganda-avond worden gehouden van het Chr. Nat. Vakverbond. Spr. zijn de hee ren: Z. Bras Jr., over: „Wat verkregen werd" en C. Nauta over „De weg vóór ons". HULPORGAAN CRISIS-COMITE. In het huis der gemeente werd gistermid dag en vergadering gehouden van een aan tal ingezetenen, op uitnoodiging van Burg. P. A. Colijn en de heer P. v. Dijk, voorz. van het plaatselijk crisis-comité, met het doel een nieuwe afd. aan dit Comité toe t» voegen. Na gehouden bespreking, onder lei ding vau Burg. Colijn, werd besloten tot oprichting van een hulporgaan van het C.C. Tot voorzitter van dit orgaan werd gekozen de heer J. B. Samson en tot secretaris de heer H. Veenhuyzen. Dit hulporgaan zal zich speciaal belasten met de inzameling van goederen waaraan groote behoefte bestaat en de inzameling van gelden. Dezer dagen zal men zich tot de burgerij wenden met het verzoek tot medewerking, aan welk verzoek, naar we hopen, spontaan gevolg zal worden gegeven. WEEKDIENSTEN. Chr. Geref. Kerk: Woensdagavond 7 uur Ds. de Jong, van Rijnsburg. Lokaal van Manderslnostraat: Woensdag avond 7.15 u. de heer Wijne, van Oldebroelc. HAZERSWOUDE Bl'RGERI.IJKE STAND ONDERTROUWDH van Wt)k 29 j en K de Jong 29 j. OVERLEDENi C Hoogendoorn 77 j vrouw v G Lindenburg. KATWIJK AAN ZEE WERKVERSCHAFFING Bij de werkverschaffing zijn geplaatst tien personen. CRISIS-COMITE Prachtig geslaagde collecte Het Crisis-Comité heeft onder leiding van Burgemeester mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop het winterseizoen ingezet. De col lecte heeft ondanks het ongunstige weer een bedrag van 2540,82 opgebracht, terwijl voorts nog verschillende toezeggingen zijn gedaan. Voorts ontving het comité 12.50 aan manufacturenbons, van vier winkeliers elk een partij manufacturen, van drie inwoners elk een partij aardappelen, van één winke lier 25 pond spek, van één winkelier 100 pond rijst, van één winkelier 25 pond kof fie, van één handelaar 10 H.L. eierkolen, van één winkelier 20 paar schoen en van twee ingezetenen een partijtje gedragen kleeding. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A v Beelen—de Jong z N Guytde Rooy z P Oliemansv d Plas d W Omthorn—Durleux d ONDERTROUWD: D J Bakkcnea en M Dub- belaar A Parel en C v Dijk GETROUWD: J Harteveld en D Varkevisser A Ouweliand „n J Boersma OVERLEDEN: W Plug 59 jr cchtg van K v Beelen C Vooijs 81 jr wed van N v Klaveren LEIDERDORP „RONDOM HET WOORD" De Geref. Mannenvereen. „Rondom het Woord" vergadert Donderdag te half acht in de voorzaal van Irene. Onderwerp: De tale Kanaans. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: D Buser—Boon d W Kap- teünRodenburg d ONDERTROUWD: K Schellingerhout 24 Jr cn M Oosterom 25 Jr LEIMUIDEN A G J Sesaink dr A 1 i 24 jr R de Boei if F 87 JE Vl3 r 176 -- I T Westkniumlweg C Hors INGEKOMEN: Wed M v Dr'ül—v d Oitei i' w v G 07 A M Wilier Rottordai van Noordwijk, vCerl van Katwijk, Waaigat 2 -- A v Scherrw van Wilnis. wtJk 3 no 1 J A Droogh, van Alkemade Oude-Weterlng no 91 NOORDWIJK AAN ZEE REDDINGSBRIGADE De Reddingsbrigade! hield in Hotel „De Zeeleeuw", een goed bekochte ledenvergade ring onder presidium van Dr. Hermanides. Na opening en lezing der notulen, liet de lste secretaris een aantal ingekomen en uitgegane stukken de revue passeeren; o.m. was hierbij een schrijven aan het Roode Kruis gericht dato Februari, om do pogin gen te staken tot oprichting van een afd. van liet Roode Kruis. Midden October was hierop nog geen antwoord gekomen. Door den secretaris was thans nogmaals geschre ren, waarop het antwoord is ingekomen dat on bewust schrijven antwoord overbodig was, om reden men tot oprichting is over gegaan. De voorzitter bracht dank aan den secretaris voor het vele weilk in de afgeloo- pen zomerperiode gedaan. Zonder hoofde lijke stemming werd besloten ook dit jaar weer f200 in de plaatselijke verzekerings kas te storten, met dien verstande, dat de gekweekte rente van het uitstaande kapi taal in de afdeelingskas terug vloeit, het fonds is hierdoor gestegen tot plm. f2600. Thans werd aan dé orde gesteld het stuursvoorstel, het oprichten van een „Tom fonds", dit voorstel werd nader toegelicht door den heer Van der Wilk. Deze had bij andére Kustbrigades dit hoogst nuttige red dingsmiddel reeds gezien en vond het Noordwijk een plicht om te trachten Tom aan te sdhaffen en als begin f200 te reserveeren uit de kas. De heer Van der Niet meende, dat een dergelijk red-dingsmid del het vrije baden zou bevorderen en zoo doende concurrentie zou worden aange daan aan de badbedrijven, terwij 1 er vol gens deze Spr., ook technische bezwaren waren. Meerdere heeren waren het met deze meening niet eens, terwijl de voorzitter er met nadruk op wees, dat de Noordw. Reddingsbrigade nimmer de badbedrijven zal beconcurreeren. Spr. zag in dit voortref felijke reddingsmiddel een beveiliging van het leven der leden. Met twee stemmen tegen werd besloten over te gaan tot oprichting van een Tom- Het voorgestelde wintérprogram toont weer de activiteit, welke de brigade steeds ont plooit en zal bestaan uit een Seincursus, waarvoor als instructeur zich beschikbaar stellen de heeren v. d. Bent en v. d. Voet De cursus vangt Woensdag 24 October aan Vervolgens een cursus EHBO, onder lei ding van Dr Niekerk. Deze zal aanvangen Vrijdag 9 November. Een oproep voor beide cursussen zal alsnog worden gedaan. Voor het zwemmen in „De Regentes" te. Den Haag, bestond veel animo, want staan de de vergadering gaven zich reeds 30 leden op. De kosten zullen betj ragen voor 10 maal f 2.50 en voor degenen, die zich hiertoe niet verbinden 50 cent per keer. Deze zwemoefe- ningen hebben plaats Donderdagsavonds, van 89 uur vrij zwemmen, van 9—10 uur in reddend zwemmen, onder leiding van de Haagsche Brigade. Begonnen zal worden Donderdag 25 Octo ber a.s. Het vertrek zal plaats hebben kwart voor zeven. De Voorzitter deelde hierna mede, dat het bestuur het voornemen heeft om dit jaar voor de leden een feestavond te organisee- ren, waarvoor reeds enkele plannen onder de loupe zijn genomen. Dit vond de volle instemming der verga dering. Vervolgens hracht de Voorzitter ter sprake dat het bestuur zich genoodzaakt had ge zien een ingezonden stuk aan de plaatse lijke en gewestelijke pers te zenden om hier in te belichten, de tegenwerking, welke de Reddingsbrigade' ondervindt van de dit jaar opgerichte afd. van het Roode Kruis. Door de Noordiwijker, Nieuwe Haarl. Courant en Leidsche Courant is aan dat verzoek wel willend voldaan, doch het Leidsche Dagblad weigerde het bewuste stuk op te nemen. I-Iet bestuur is daarover ten zeerste verontwaar digd, vooral ook over de wijze, waarop dc weigering is kenbaar gemaakt. Nog een typeerend feit meende de Voor zitter te moeten belichten en wel, dat door het Roode Kruis een cursus EHBO is opge richt, waarvoor de cursiv^aal boven het politiebureau is aangevraagd. In do gemeen teraadsvergadering van Donderdag 11 Octo ber 1.1., is deze vraag besproken, echter had den er toen al twee lessen in genoemde zaal plaats gevonden. Tevens zijn alle politii agenten verplicht aan deze cursus deel te nemen. Telkenjare heeft de Reddingsbrigade bij het uitschrijven van een EHBO-cursus gratis aangeboden, dat de politie-agenten hieraan konden deelnemen. Nimmer is het aanbod aanvaard. Hierna volgde sluiting. Gezellig bleef men nog een poosje bijeen, waarbij de heer De Groot een, serie mooie filmopnamen afdraai de, waardoor de roem van Bart als film operateur wel gevestigd zal zijn. CEGSTGEEST Perceel totaal afgebrand Te ongeveer kwart voor vier is aan den Rijnsburgerweg bij J. Star brand uitgebro ken doordat een vrachtauto bij het starten in brand vloog. De auto stond onmiddellijk in volle vlam, zöodat deze niet meer uit de garage kon gebracht worden. Weldra sloe gen de vlammen over op het woonhuis, al waar met uitzondering van den heer Star de geheele familie, bestaande uit vrouw en 8 kinderen ter ruste lag. In allerijl moesten de huisgenooten de woning verlaten met achterlating van hun kleeding. Mede door den sterken wind wakkerde het vuur zoo snel aan, dat weldra ook de achter de wo ning gelegen schuur werd aangetast door het vuur. De brandweer die inmiddels was gewaarschuwd en spoedig op het terrein verscheen, rukte met groot materiaal tegen de vlammenzee op en mocht het genoegen smaken om de naast aangelegen woning, bewoond door J. van Diggele en waarin een kraamvrouw met een tweeling aanwezig was te behouden, alsmede het woonhuis en andere gebouwen voor instorten te behoeden. De vrachtauto werd tot een ijzeren ge raamte. De burgemeester van Oegstgeest was op het terrein van den brand aanwezig. Persoonlijke ongelukken hadden in den pikdonkeren nacht niet plaats. Star is tegen brandschade verzekerd. Het blusschingswerk duurde tot ongeveer half acht in den mor gen. WARMOND BAZAR WARMONDSCHE WIJK VERPLEGING. De groote zaal van Hotel de Zon vertoon de bij het binnentreden een verrassende aanblik. Tal van etalages met doèk in bon te kleuren afgezet, waarin allerlei hand werken, fonkelend kristal, gelanterieën.nut tige gebruiksartikelen enz. enz. waren uit- gestald, waarachter vriendelijke verkoop sters iot koopen noodden. Op den achtergrond een smaakvolle bloe men- cn planten versiering en slingers van gekleurde electrische lampjes, wat het ef fect nog verhoogde. De talrijke genoodigden werden door me vrouw Langel aar-Landsman toegesproken. Spr. heette alle aanwezigen welkom, in 't hijzonder den heer Ketelaar, als hoofd der gemeente, die zich welwillend bereid verklaarde den bazaar officieel te openen. Ook movr. Ketelaar heette spr. hartelijk welkom en bood haar een kleine bloemen hulde aan. De ongunst der tijden, welke aan ieder onzer min of meer haar invloed doet gevoe len, was oorzaak, dat wij steeds het organi- seeren van een bezaar verschoven en hot was dan oojj met eenige aarzeling, dat het besluit hiertoe werd genomen. Met de voorbereiding van den bazaar werd reeds bijna vijf jaar geleden aange vangen. Van dien tijd af hebben de dames van de wijkkrans haar vrije uurtjes besteed om allerlei fraaie en nuttige handwerken te vervaardigen, welke thans in deze zaal zijn uitgestald en op koopsters en koopers wachten. Deze dames bracht spr. een woord van specialen dank voor hun buitengewone Groot was de steun en modewerking, die van alle zijden werd ondervonden. Ook daarvoor zegde spr. dank. Burgemeester Ketelaar sprak daarna het openingswoord. Over het nut van de wijkverpleging, al dus spr., behoef ik u niets te zeggen, allen kennen wij zuster Tempelaar en haar werk, maar waar ik even uw aandacht op zou willen vastigen, is de misschien minder bekende T.B.G.-hPstrijding, die een deel van de Warmondsche Wijkverpleging uitmaakt; en die haar werk uitstrekt onder alle ge zindten Hier heeft de Warmondsche Wijk verpleging baanbrekend werk verricht In samenwerking met de R. K. Wijkver pleging zijn reeds belangrijke successen ver kregen. Met de beste wenschen voor het welsla gen, opendo spr. du bazar. Na deze welmeenende woorden vespreid- de men zich in de zaal tot het doen van inkoopen of eenoot van een geurig kopje Van Nelle's thee of koffie, terwijl ook de verschillende attracties en verlotingen groo te aftrek vonden. Even na de sluiting kon de penningmeos- teresse, mej. J. Heenk, de verblijdende mede deeling doen, dat de bruto-opbrengsten van den eersten dag f 217.12y2 bedroegen, 1 in slechts begrepen is de verkoop. De opbrengsten der attracties en verlotin gen. welke in gesloten busjes werden ver zameld, waren uit den aard der zaak nog niet na te gaan. Het bedrag daarvan zal echter bij dat der verkoopen niét veel ach terblijven. Een pracht resultaat, wat voor de nog volgende twee dagen het beste doet hopen. WOUBRUGGE VERDWAALD VAN HUIS Een veertien-jgrige knaap uit Den Haag, die te voet de reis naar hier had onder nomen om zijn vader te halen, doch daar in niet was geslaagd, werd in den polder Oudendijk door den chauffeur L. aange troffen. Deze nam hem mee naar de garage vanwaar hij door de zorgen der politie weer bij zijn ouders werd gebracht. DIEFSTAL De aannemer H. uit Leidschedam deed bij de politie aangifte dat uit een in aan bouw zijnde woning aan den Woudschedijk stukken gereedschap en verschillend mate riaal waren ontvreemd. EEN AFSCHEID De heer J. Stoof nam afscheid als machi nist-wegwerker en bode van den polder Oudendijk, bij welks bestuur hij in veertig jarig dienstverband stond. Bij monde van den dijkgraaf, den heer F. Kroes, werd hij toegesproken, terwijl hem een gratificatie werd overhandigd. ECONOMIE EN FINANCIEN Weekstaat Nederl. Bank Verdere stijging van goudvoorraad De weekstaat vam de Nederlandsohe Bank vertoont heden een nieuwe versterking den goudvoorraad en wel met een bedrag van fby2 millioen. Ook ditmaal werd het goud in het land van herkomst gelaten. Het bedrag aan goud in het buitenland nam al thans toe met een ongeveer even groot be drag en heeft nu een hoogte bereikt van 45.916.000. De geheele goudvoorraad be draagt thans ƒ877.7 millioen (v. j. ƒ874.1 millioen). De totale edelmetaal voorraad heeft thans een hoogte bereikt van ruim 899 millioen, of juis evenveeel als een jaar geleden. De metaal voorraad is thans ƒ7 millioen grooter dan het bedrag der in om loop zijnde bankbiljetten. De geheele circu latie bedraagt nl. ƒ892 (v. j. ƒ908) millioen, zijnde 9% millioen minder dan een week geleden. In denzelfden tijd zijn evenwel de rekeningcourant-saldo's met 16 millioen omhooggeloopen: de particuliere saldo'6 met f liy2 millioen tot ƒ151.4 (v. j. ƒ155) mil lioen en het regeeringstegoed met ruim 4V2 millioen tot ƒ53172 (v. j. ƒ25) millioen). Per saldo is de dadelijk opeischbare schuld nog iets grooter geworden da.n oen week geleden Niettemin kon, dank zij de verdere vermeer dering van den metaalvoorraad, het beschik bare metaalsaldo nog met 3 millioen oro- hoogloopen, waarna het met ƒ460 millioen onder aan den weekstaat voorkomt, tegen 464 millioen verleden jaar om dezen tijd. De Duitsche Transferregeling Iets gunstiger, dan op het eerste gezicht wel leek. De wijze waarop de 4]/2 interest op de Duitsohe obligaties en vooral de manier, waarop de te weinig betaalde interest in den vorm van aflossing zal worden uitge keerd, is velen nog niet duidelijk. De ma terie is minder overzichtelijk en de des betreffende publicaties zijn nog niet in alle opzichten volledig geweest. Zoo is bij het publiek nog niet bekend, schrijft het „Amsterdamsch Effectenblad", dat, nadat de te weinig betaalde rente in den vorm van partieele aflossing op de obligaties is voldaan, het jaar daarna behoudens opzegging der overeenkomst tooli 4a/2 rente over de oorspronkelijke Radio Nieuws. WOENSDAG 17 OCTOBER Programma 3: 8—11.20 Hamburg: 11.20—12.20 undborg; 12.2014.20 Luxemburg; 14.2)16 50 Kalundborg of Luxemburg: 16.5017.20 Deut.- i sender; 17.20—19.50 Brussel Fr: 19.5021.50 Luxemburg: 21.50afloop: Deutschlandscnder Programma 4: 8.208.50 ParUa Radio- 11.29— 14.20 Droitwlch; 14.20—15.35 North Reg: 15.35— 18.20 Driotwlch; 18.20—19.50 Brussel VI; 19.50 21.05 Droitwlch; 21.05afl.: North Reg DONDERDAG 18 OCTOBER Programma 3: S11.20 Hamburg; 11.20.12.20 Kalund/borg; 12.2014.20 Brussel Fr: 14.20— 16.20 Ivalundboirg of Luxemburg; 16.2017 20 Weenen of Luxemburg Ptrogramma 4: 8.2)—8.50 Parijs Radio; 11.25— 14.20 Droltwich; 14.20—15.20 North Reg; 15.20— 16.20 Londen Reg: 16.2018.20 Droitwlch; 18.20 —18.50 Keulen; 18.59—afloop: North Reg Laatste Nieuws. Garantietoewijzing Suikerbieten RECLAME TOT 1 NOVEMBER NOG MOGELIJK Degenen, wielke volgens het reglement Sui kerbietensteun 1934 in aanmerking komen voor het telen van bieten met steun van het Landbouwcrisisfonds en nog geen bericht van toewijzing en een garantie hebben ont vangen, kunnen hun reclames alsnog inzeu» dentot 1 November 1934. Op deze reclames zal nader worden beslist of nog een garantie kan worden verstrekt en tot welke hoeveel heid. Reclames, welke na 1 November 1934 worden ingezonden, zullen als regel niet meer 'worden aangenomen. Postjager en Douglas Als gevaarlijke mededingers beschouwd LONDEN, 17 Oct. De belangstelling voor de Nederlandsche vliegtuigen, die deelnemen aan de Londen-Melbourne-race is zeer groot. De Postjager en de Douglas worden als een der snelste verkeersvliegtuigen en een der gevaarlijkste mededingers beschouwd. DE ONNES VAN NIJENRODE-ZAAK Naar wij vernemen, is het thans zeker, dat de behandeling in hooger beroep van de strafzaak tegen den heer Onnes van Nijen- rode niet op 6 November a.s. zal worden aangevangen. De behandeling zal wegens ziekte van den heer Onnes worden uitge» steld tot later. De datum is nog niet bekend. De Raad van de Volkenbond heeft beslo ten een comité van deskundigen in te stel* len tot het bestudeeren van het vraagstuk van het ten aanzien van oorlogvoerende mogendhegden toe te passen wapenembar- go. De Nederlandsche regeering heeft als lid aangewezen den heer Mr. J. Limburg lid van den Raad van State. De koningsmoord Een samenzweerder te Heerlen gearresteerd? Sedert Zondag bevindt zich bij de politie te Heerlen in arrest, de 18-jarige Sloveenscha student France Jeza, afkomstig uit Gtoej in Joego-Slavië, die is aangehouden omdat hij zonder middelen van bestaan in ons land verbleef. Hij bleek in het bezit van een valsche pas, welke heeft toebehoord aan een zekeren K., die twee jaar gelden te Zirhterirh bij een auto-ongeluk can het leven is gekomen. Jeza heeft bij het onderzoek toegestemd, dat hij de leider is van een politieke stu- denten vereeniging, die tegen de regeering van Joego-Sluvië ageert, en naar een vrij Slov ië streeft. Aanvankelijk verklaarde hij bij zijn ver hoor, dat hij zijn studie aan het gymnasium te Ptoej wegens geldgebrek heeft moeten 0p* geven, maar later g'if hij toe, een politickq vluchteling te zijn. Daar de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat hij iets uitgaande heeft met de moord te Marseille, wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. France Jeza zal ter beschikking eld van de justitie te Maastricht LONDEN, 17 October. De News Chronicle meldt, dat verwacht kan worden dat het kabinet in zijn wekelijksche zitting van heden een uitvoerig rapport van Sir John Simon zal krijgen tan ite diplomatieke ge volgen van den moordaanslag te Marseille in den inhoud van de telegrafische mededee- lingen van den Britschen gezant te Belgra do. In dit verband wordt nog gemeld, dat de Joego-Slavische gezant te Londen, die gisteren uit Parijs is teruggekomen, gister middag een bezoek heeft gebracht aan de „Foreign Office", x dat kort daarop Sir John Simon bij Mac Donald in Downingstreet. ver scheen om, naar verluidt, met hem den toestand in Zuid-Oost-Europa te bespreken. JODEN ONGEWENSCHT LONDEN, 17 Oct. De „Manchester Gardian' publiceert een foto van een waarschuwings bord voor automobilisten op den straatweg nabij de stad Merlendorf in Beieren. Het op schrift luidt: Motorrijtuigen 30 K.M. Hier zijn joden ongewcnscht Het Gemeentebestuur hoofdsom ontvangen zal worden. Eenst wanneer die hoofdsom tot 90 verminderd zal zijn, ontvangt men 4V2 rente over 90 Bedraagt de hoofdsom pro resto nog 91 dan zal men nog 4y2 rente over 100 ontvangen. Daalt de hoofdsom der obligaties door de partieele aflossingen tot beneden 90 dan zal men 4y2 rente over 90 blijven ontvangen, net zoo lang, totdat de hoofdsom gedaald is tot 80 De hofodsom moet telkens met een volle 10 verminderd worden, vooraleer met slechts de rente over die gereduceerde hoofd som onAangt Men heeft dit afrondiingssysteem gekozen, om de toch al zoo ingewikkelde uitvoering oer transfer-overeenkoinst te vereenvoudigen en al te gecompliceerde couponbedragen t« vermijden. Plet behoeft wel geen betoog, dat de trens- ferregeling, in dit licht beschouwd, iets gunstiger is, dan op het eerste gezicht wel leek. Deze bijzonderheid stond in het regeerings communiqué nog niet vermeld, doch zal medegedeeeld worden in de binnenkort aoor do Ver. v. d. Effectenhandel te publiceeren uitvoeringsbepalingen. De regeeringB-communiqué's munten niet uit door volledigheidl

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6