HELP MEE! ar 51 2 WOENSDAG 17 OCTOBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 Kerknieuws. GEREF. KERKEN Beroepen: Te 's-Gravenmoer, H. Brinkman, caod. te Harmeien. NEiD. HERV. KERK Bedankt: Voor Westbroek c.a. D. Th. Keek te Staphorst Voor Hoorosterzwaag, D. J. vai Dijk te Oosterhout. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Kornhorn (Gr.) W Meyn- hout te Nieuwendam. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Het was Zondag voor de Gercf. Kerk te A s p e r e n een plechtige dag. Carxhdaat G. Hagens uit Rotterdam werd des morgens bevestigd door Ds. F. A. den Boeft van Rotter dam-Kralingen, die daarbij sprak naar aanleiding van 2 Cor. 3 vers 17 b. In den namiddag hield Ds. Hagens zijo in tree-predikatie naar aanleiding Psalm 48 vers 12 tot en met 15. Na de predikatie richtte de nieuwe leeraar zich tot Ds. den Boeft, de vertegenwoordigers van de Glassis Gorinchcm, het bestuur en personeel van de Chr. School en tot het dagelijksch bestuur der gemeente. Hierna sprak ouderling Meijdam namens den kerkeraad, die de gemeente verzocht te zingen de bekende zegenbede uit Psalm 134. Laatste spreker was een afgevaardigde van de Classis Gorinchem, die op gaf te zingen het 12de vers van Psalm 89. Ds. B. TMNSTRA Ds. B. Tuinstra, Ned. Herv. pred. te Soester- berg en consulent van de vacante gemeerrte te Lage Vuursche, is, naar de Stand, meldt, de vori ge week een ongeluk overkomen. Te Huis ter Heide viel hij van zijn fiets. Met een gebroken dijbeen werd hij opgenomen. Ds. Tuinstra wordt verpleegd in het Binnengasthuis te Amsterdam. Hij maakt het heel wel. Het duurt echter uiteraard eenige maanden voor hij zijn ambtsbezigheden zal kunnen hervatten. E. VERHEUL f Men meldt ons: Maandag j.l. is de heer Lodewijk Verheul, in leven godsdienstonderwijzer aan de Ned. Herv. Kerk te Bra kei overleden. De heer Verheul, die 58 jaar oud is geworden, deed 25 September 1927 Zijn intrede als godsdienstonderwijzer te Brake 1. welke gemeente hij tót heden heeft gediend. Opval lend is dat hij 24 September 1934 zijo laat: predicatie hield, dus juist 7 jaar na zijn intrede. Vrijdag a.s. n.m. 12.30 uur zal het stoffelijk overschot in de Kerk worden gedragen, waar om 1 uur door Ds. Boogaard een lijkdienst wordt gehouden. Door de Kerk te Brakel is aan de fami lie van den overledene een gratis graf en zerk aan geboden. Voor de Hervormde Gemeente van Brakel be- teekent het overlijden van haar herder en leeraar een onherstelbaar verlies. BEGRAFENIS Ds. J. N. BECHT Onder enorme belangstelling heeft gistermiddag op Moscowa te Arnhem de bijzetting plaats gevonden van het stoffelijk omhulsel van wijlen Ds. J. N. Becht, in leven predikant bij de Ned. Herv. Gem. aldaar. Tevoren leidde Ds. J. F. L. A. de J a g he r, Ned. Herv. predikant te Slljk-Ewljk, aan het sterfhuis een rouwdienst. De kist werd door ouderlingen der gemeente naar de groeve gedragen. Aan het geopende graf heeft allereerst Ds. A. Drost, als oudste der Herv. predikanten te Arn hem het woord gevoerd, zulks namens den kerke- ïÖad, de kerkvoogdij, het classicaal bestuur van Arnhem en het Prov. kerkbestuur van Gelderland. Hij las Ps. 39 en Joh. 14 en teekende in een sober woord den persoon en arbeid van den gestorven collega. Voor wijk D., waarin Ds. Becht arbeidde, sprak vervolgens de heer W. Held en voor wijk G. d e heer G. D. Burgers, die met name den bouw van de Paaschbergkerk door Ds. Becht memoreer de Ds. E. J. H. v. Leeuwen, Ned. Herv. pre dikant te Arnhem, sprak voor het bestuur van de Herv, scholen, waarvan de overledene eerste secr. en later voorzitter was. Ds. G. V e n e m a sprak een woord van waardeering namens de Ned. Herv. Gem. van Loosduinen, de vorige standplaats van Ds. Becht en Ds. G. P. Schreers, namens de gemeenten van Kolderveen en Dinxterveen, de eerste standplaats van den overledene. Op verzoek van de familie voerden niet meer sprekers het woord. Nadat een zoon voor de betoonde belang stelling had dankgezegd, deed Ds. Drost zingen: „Jezus, uw verzoenend sterven, blijft het rustpunt van mijn hart" enz., en sloot hij de droeve plechtig beid met het bidden van bet Onze Vader. Onder de talrijke aanwezigen waren de heer en Ds. J. L. G. Brouwer van Oosterbeek, Ds. J. H. Buinink van Rheden, Ds. J. Gouverneur van Rozendaal. Ds. R. Willem ze van Schaarsbergen; de Arnhemsche collega's H. O. Roscam Abbing, H. J. Dijckmeester, en H. J. Hak. De heer D. A. v. Straten vertegenwoordigde de Ver. van kerkvoog dijen in Gelderland: het raadslid, de heer J. N. v. Munster, de Ned. Middernachtzendingvereeniging en Gen.-Maj. G. A. Reinders, commt. van Bron beek met zijn adjudant, benevens Mr. Dr. J. G. A. Baron de Vos van Steenwijk, vice-president vai bet Gerechtshof. WAALSCHE KERK Op 28 October viert de Waalsche Kerk te A r n- h e m het feest van haar 250-jarig bestaan; (e half elf begint een herdenkingsdienst. „jtistus" Naar wij vernemen zal de Centrale van Justus- Commissies -a.s. Donderdag te Utrecht (in Hotel „Terminus") de 5e Justus-Gonferentie hou den. Als spreker treedt op Ds. P. Gh. v. d. Vliet te Utrecht met een referaat over „Zoekers". De onderlingenccnferentie van de Geref. Kerken In Friesland zal Woensdag 24 Oct a.s. in de Noorderkerk te Leeuwarden worden gehouden. Als referenten zullen optreden de heeren Prof. Dr. G Ch. A a 1 d e r s van Hilversum, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, met het onderwerp: „De practische toepassing der kerkelijke tucht bijzon der voor onzen tijd" en Dr. K. D ij k, Geref. predi kant te Den Haag-West, onderwerp: „Kerk en buiten-kerkelijke stroomingen". DE ORANJEKERK TE 's-GRAVENHAGE De aanbesteding van den bouw der Oranjekerk van de Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage za! 20 dezer plaats hebben. De 4 pet. obligatieleening van f 125.000 is geplaatst EERSTE STEENLEGGING Door Ds. H. J. ten Brink is de eerste steen ge- KERKORGELS In de Ned. Herv. Kerk over 't Spoor te Hil versum zal onder architectuur van den heer T. Telman, organist en orgelbouwkundige te Enschede een nieuw kerkorgel geplaatst worden door de fa. J. C Sanders Zoon te Utrecht KORTE BERICHTEN Te Rijk (Haarlemmermeer) is een Ned. Herv. Marmenvereeniging opgericht met 15 leden. De ver eeniging draagt de naam „Paulus" en vergadert de veertien dagen* LUTHERSCHE PREDIKANTEN- VEREENIGINGEN Gecombineerde vergadering ïe Amsterdam is gister de gecombineerde vergadering gehouden van de Evang. Lu- thersche predikanten der rechtzinnige en vrijzinnige fractie. Prof. Dr. A. H. van Bak el sprak over „Christologische Beschouwingen", waarover we gister reeds verslag gaven. Over dit referaat ontspon zich een discus sie, waarbij dc vraag gesteld werd of 't kos misch denken van God niet de logische ver plichting met zich bracht om aangaande Christus hetzelfde te doen. Is het niet gevaarlijk om de theologie van dc filosofie los te maken? Heeft de dogmati cus zich niet aan de religionsfilosofie en de omvattende theoretische filosofie te oriën- teeren? De beschrijving door den theoloog van den Christus en de invloed van den Christus op het menschenhart zijn wel te onderscheiden. Voor velen wordt het wezen pas wezen als het zijn echte vorm vindt en is de vorm juist van b 1 ij v e n d e waarde. Er werd op gewezen, dat referent aan de plaatsbe kleeding (Anselmus) niet had geraakt, en dat in ons geloofsleven de liefde tot God één van wezen is met God3 Ten slotte, dat hoe met het ook eens kan zijn met de vroomheidsuiting in dit referaat men toch niet vergeten rnag, dat de kosmische Christus een his torische verschijning is. Als we een aan tal feiten aftrekken (opstanding, hemel- aart, zitten aan Gods rechterhand, enz.) dan is het de vraag: wat houd ik nu over? Heeft men dan het recht nog om van dezen Christus te spreken als de Middelaar? Referent lichtte zijn bedoeling nader toe en onderstreepte een en ander samenvattend met de opmerking, dat God een abstrac tum is, dat alleen reëel wordt, wan neer het tot den mensch komt in Chris tus. Laat ons dat behouden in onze pre diking. Het Nationaal Socialisme Over het Nationaal-Socialisme sprak Ds. H. L. G. O u w e r k e r k, wiens stellingen wij reeds publiceerden. Spr. gaf nog de vol gende toelichting. Het ligt in het wezen van het N. S., dat het in zijn voi'men en consekwenties be paald wordt door den aard en geestesgesteld heid van het volk, dat onder zijn beslag kwam. In Nederland zal het N. S. zich op andere wijze moeten uiten, dan in Italië en Duitschland. Het is onverantwoordelijk het N. S. op Nederlandschen bodem te bestoken met bv. het mechanisch vrijheidsbegrip van het liberalisme, als zou dit een specifiek- Nederlandsch verschijnsel zijn. „Wij zijn niet voor een gemakkelijk le ven". Met deze woorden karakteriseerde Mus solini de beteekenis van het Fascisme. Het N. S. pretendeert beweging te zijn. Doel van het N. S. is een gezonde en krachtige volksgemeenschap. Het N. S. heeft gebroken met de atomis tische en mechanische opvatting, die in een volk niets anders vermag te zien dan de vrij toevallige verzameling van „een hoop zielen op een stuk grond". Daartegenover stelt het N, S. zijn organische en his torische conceptie aangaande het wezen en de roeping van ons volk. Een volk is een levend organisme, dat zichzelf een organisatie schept, die Staat heet. ,Wij zijn de contra-beweging tegen de Fransche revolutie" (Gregor Strasser). De burgerlijke levenshouding is die van het liberalisme, welks laatste conse- kwentie is het materialisme. Het collectivisme, waarvan het N. S. is beschuldigd, is evenzeer een mechanisch ïgrip als het individualisme. Het N. S. brengt de persoonlijkheid tot ontploooiing in de organische gemeenschap brengt een offer aan de boven-individu- eele gemeenschap, waarin het is opgenomen. In het sociale vraagstuk trilt de vraag naar waarachtige gemeenschap. Wij hebben door te dringen tot den geeste lijken achtergrond, waartegen zich het N. S. projecteert Ref. besloot met het woord van Prins Wil lem v. Oranje: ,God ende alle eerlijke lieden sullen onze daden erkennen!" Aan de breedvoerige en opgewekte dis cussie ontleenen wij enkele punten en op merkingen: Laat ons handhaven de vrijheid in de kerk om te getuigen tegen den Staat als de laatste met wetten komt, die strijden tegen de wet Gods. Gewezen werd op de gevaren van het N. S., zooals die zich vertoonen over de grenzen (Italië, Rusland; terreur van Hitier enz.) Het recht wordt verkracht, omdat één alle recht in handen heeft. De godsdienst komt in de knel. Het begin- sl der oecumeniciteit komt bij het N. S. in 't gedrang. Referent ziet de dingen van de mooie zijde, maar zal teleurgesteld worden, als hij hoort wat eigenlijk de volgelingen willen. Als de „Führer" zich vergist, wie roept em tot de orde? Hoe komt het, dat in de Chr. Kerken een instinctmatig verzet tegen het N. S. leeft? Het N. S. is Christelijk tot aan de grens. Referent heeft al te zeer verzuimd, duide lijk uiteen te zetten wat er onder N. S. is te verstaan en de waarde er van. In Duitschland is het geworden tot tot een so cialistische dictatuur. Er is verschil tusschen Fascisme en Nat. Socialisme. De kwestie van het leidersprincipe .3 inhaerent aan het N. S. Hoe staat het met de kwestie van Kerk en Staat in hun onderlinge verhouding? De stellingen van den referent worden te weinig theoretisch gefundeerd geacht. drukbezochte sa- EEN MERKWAARDIG DOOPBEKKEN Op dc Fidschi-Eilanden waren 100 jaren geleden nog geen christenen. Daar leefden de vreeselijkste menscheneters. Heden zijo er op de 225 eilandjes geen heidenen meer te vinden! Io een der kerken op deze eilanden is een doop bekken, dat tegelijk de schoonste en de afschuwe lijkste steen ter wereld genoemd kan worden. De steen diende nl. vroeger als offersteen. Op dien steen zijn honderden en honderden krijgsgevange nen onthoofd en vervolgens geslacht, waarna zij opgegeten werden. Thans heeft men dienzelfden steen in de kerk geplaatst, hem eenigszins uitgehold en er zoo een doopbekken van gemaakt. Dat is wel een machtig bewijs, dat Jezus Christus in de wereld gekomen Is. om de zonden der wereld te verzoenen, ook de vxeeselijkste, .(Macedoniër.) Kerk en Staat in Duitschland VERSCHERPING VAN DEN KERKELIJKEN STRIJD (Van onzen Berlijnschen Correspondent) In de „Rijksbode", weekblad voor Christendom en volksontwikkeling, lezen wij een bijdrage den inmiddels van zijn ambt ontheven Beierschen landsbisschop Mciser en men kan gerust aanne men. dat de hierbij gestelde vragen het doortas tend optreden van rijksbisschop Müller hebben be spoedigd. Bisschop Meiser stelt in dezen Open Brief aan den rijksbisschop de volgende vragen: „Verklaart ge u bereid, gelijk het een christen be taamt. iedere leer. die tegen het evangelie ingaat, openlijk te verwerpen? Zljt ge bereid, gelijk het een Lutherschen bisschop betaamt, ervoor te zorgen, dat recht en gerechtigheid, trouw en geloof in onze kerken gehandhaafd worden, om zoodoende het geschokte volksvertrouwen te herwinnen? Zijt ge bereid, met den gewetensstrijd in het kerkelijk, leven rekening te houden en wilt ge ervoor zorgen, dat predikanten, die met hun geweten aan hel evangelie verbonden zijn, niet langer onchristelijk worden bedreigd? Zijt ge derhalve bereid, de handelingen der rijkskerkregeering in plaats van op geweld macht voortaan op een zuiver geestelijke en ker kelijke basis te steunen? Zijt ge bereid, er nadruk kelijk voor te zorgen, dat de opzettelijk gekwet ste eer van vele evangelische kerkdienaren in vol len omvang hersteld wordt, dat het Duitsche volk den waren gang van zaken in vollen omvang er vaart en dat alle onware beschuldigingen herroe pen worden? Zijt ge beTeid, met woord en daad ge tuigenis af te leggen tegen den onchristelijken er anti-christelijken geest, welke tegen het evangeli* ageert en ons volk, dat met het christendom vai den aanvang zijner geschiedenis verbonden was wil verderven? Het antwoord is rijksbisschop Müller op deze netelige vragen weliswaar schuldig gebleven, de bisschoppen van Beieren en Wurtenberg zijn beiden onder dwang van overheidswege in ambt geschorst. Protestvergaderingen werden ge houden en Meiser voerde in de Mattheuskerk te München het woord tot 8000 menschen. Men hoort beweren, dat deze en soortgelijke samenkomsten thans door de politie verboden zijn en dat MeiseT zonder verlof zijn ambtelijke woning niet mag ver- In Stuttgart werden met dr. Wurm reeds drie predikanten uit hun ambt ontheven. Men schijnt ook hier gebruik van de politie gemaakt te heb ben en het is typeerend voor de tegenwoordige strijdmethode, dat men van zulke gebeurtenissen de Duitsche dagbladen geen woord te lezen krijgt. Van 1220 predikanten in Wurtenberg kiezen 980 partij voor den landelijken bisschop, maar het opmaken van een protest werd niettemin verhin derd. Ook inzamelingen ter ondersteuning van de r beproefde geestelijkheid worden eenvoudig geduld. Bij kerkelijke samenkomsten hebben zelfs ongeregeldheden plaats gvonden en men krijgt al meer en meer den indruk, dat de kerke lijke strijd in een stadium van afscheiding is geko- Door de wijze, waarop deze kerkelijke strijd wordt gevoerd, toegelaten en bevorderd, wordt het prestige der overheid stellig niet gediend. DE AFZETTING VAN Dr. MEISER Protest van de Belijdenis-Synode De Belijdenis-Synode der Duitsche Evangeli sche Kerk heeft blijkens de Times, een resolutie gepubliceerd, waarin de inhechtenisneming van bisschop Meiser wordt gememoreerd en gezegd Wij beschuldigen! Ln de Kerk, die zich naar het evangelie noemt, is het evangelie zelf bui ten werking gesteld. Willekeur en leugenach tigheid zijn den boventoon gaan voeren. Het Rijkskerkbestuur splitst de door historie, belijdenis statuten vereenigde Kerken van Beieren in twee deelen; doch het spreekt van eenheid. Het gebruikt geweld tegen het wettige kerkbestuur en tegen een belijdende Kerk, met al haar gemeenten, maakt daarbij gebruik van de politiemacht: doch het spréékt van vrede. Het verloochent de tien geboden. Het strijdt met den leugen tegen de waarheid, met roof tegen recht; doch spreekt i den Bijbel en de Belijdenis". .Verantwoordelijk voor een dergelijke vernie ling der Kerk zijo rijksbisschop Müller en zijn regeeringscommissaris dr. Jager. Door hen doet Satan zijn werk Dit manifest, onderteekend door dr. Koch, Is te Berlijn in de kerken verspreid, en de predi kanten der oppositie hebben het ondanks het toezicht der geheime politie, die last had om het stuk in beslag te oemen. voorgelezen. Volgens een V.D.-bericht uit Berlijn. Is gisteren de „Times" van Zaterdag in opdracht van de ge heime staatspolitie ic beslag genomen. Ook de .Morning Post" is in beslag genomen, beide bladen, volgens een mededeeüng van c staatspolitie wegens een berichtgeving uit München over den kerkstrijd in Beieren. Deze berichtgeving, waaruit wij reeds een en andermaal geput hebben, is meestal afwijkend van an het N. S. persbureau, en dit zal de inbe slagneming kunoen verklaren. Dc berichten over de betoogingen in verband met Dr. Meiser's afzetting in ons blad van 15 dezer en heden, geven er een voorbeeld van. ZENDING EN PHILANTROPIE Dr. C. P. VAN LEERSUM Dr. C. P. van Leersum, missionair arts te Solo. thans met verlof in Nederland, zal niet in Decem- naar m Maart a.s. naar Solo terugkeeren om 1 April zijn arbeid in het hospitaal te hervatten. GEREF. ZIEKENVERZORGING Wij herinneren nog even aan de algem. verga dering der Vereen, ter bevordering van Geref. Ziekenverzorging, welke Vrijdagmiddag a.s. te 3 uur, in Hotel Wientjes te Zwolle zal worden gehouden. BAZAR „LICHT IN LIJDEN" ake de op 6, 7 en 8 Nov. a.s. te houden ten bate van het bekende Weekblaadje Zieken „Licht in Lijden" meldt men ons, dat de Bazar gehouden zal worden in Maison Brarr mer, Prinsegraoht 14 te 's-Gravenhage. Er komen reeds vele goederen en giften bónnen, zoowel uit de steden als uit de kleine dorpjes. Tot en met 31 Oct. a.s. kunnen nog goederen worden gezonden mej. To Luitiock. Van Swietenstraat 110. 's-Gravenhage (Postrekening 70058). Op den Vrij dagavond vóór de Bazarweek hoopt men een wij- diogsavond te houden. STADSZENDING TE UTRECHT Deze maand zal het 25 jaar geleden zijn dat de Ned. Hervormde Stadszending te Utrecht werd opgericht door Ds. E. B. Couvée, welke thans nog de leiding heeft UTRECHTSCH DIAKONESSENHUIS Het zal 4 November as. 90 jaar geleden zijn dat de Inrichting van Diaconessen in Nederland te Utrecht werd opgericht; men hoopt dien dag kerkelijk te herdenken, SADHOE SOENDAR SINGH De Sadhoe Soendar Singh, van wien men aan- temt dat hij te zamen met een karavaan, die in Tibet doordrong aan de pestziekte moet zijn om gekomen, heeft in zijn testament bepaald, dat zijn woonhuis in een klooster veranderd moet worden, 4 Sadhoe's mogen wonen, die zich verplich- >m hun leven te wijden aan het verbreiden het evangelie in Tibet. Een som gelds tot onderhoud van dit „klooster" js door Soendar Singh hiervoor vastgezet Schoolnieuws- PROF. Dr. Is. H. CASSUTTO Curatoren der Indologische Faculteï te Utrecht he.bben benoemd tot bijzonder hoogleeraar m het Adat-recht van Ned. Indië, Dr. Is. H. Cassutto. TECHNISCHE HOOGE SCHOOL Naar we vernemen bestaat het voornemen het laboratorium voor metallographie van de Techn. Hoogeschool te Delft, thans gevestigd Oude Delft 71. onder te brengen in het gebouw voor Werk tuig- en Soheepsbouwkunde aan de Nieuwelaan. De Rijksvezeldienst. thans gevestigd in laatst genoemd gebouw, zal dan verhuizen naa Hoofdgebouw der Technische Hoogeschool, lokalen vroeger ir. gebruik bij de afdeeling der Bouwkunde. DIES REÜNISTEN-ORGANISATIE VAN N.DD.D. De Reünisten-Organisatie van het Studenten Corps aan de Vrije Universiteit, hoopt Vrijdag, den 19den October zijn zevenden Dies te vieren. Plaats van samenkomst is ditmaal het American Hotel (ingang Leidsche Kade), Amsterdam. De Dies vangt aan 's middags 2 uur. De agenda vermeldt o.a.: Opening der vergadering door den Praeses Prof. Dr. D. H. Th. Vollenhoven, ge bruikelijke verslagen en Bestuursverkiezingen, wegens periodiek aftreden van Mr. A. W. Haan en het aftreden van Dr. P. G. Knibbe, welke laat ste niet herkiesbaar is. Door het bestuur zijn candidaat gesteld de vol gende tweetallen: 1. Mr. J. W. Bast en Mr. A. W. Haan: 2. Mr. T. A van Dijken en Prof. Dr. G. M den Hartogh. Daama zal Dr. W. H. Gispen een causerie houden over: „Historisch en Normatief gezag der Heilige Schrift." De Dies zal worden besloten met een Reünie. ONDERWIJSBENOEMINGEN Tot tijdelijk onderwijzer aan de Dr. H. Bavinck H. MEIJERINK Het adres van den heer H. Meijerink, oud-direc teur van de Kweekschool te Solo, is Huijgenslaan 6, Arnhem. N. VERMOLEN De heer N. Vermolen, leeraar aan de Chr. Kweekschool te Solo, is met verlof in Holland. Zijn adres is Kamillenstraat 31, Den Haag. NAT. CHR. GEH. O NTH. VEREENIGING Ds. A. J. M o n t Ij n. directeur van de Nationale Eerste School met den Bijbel te Gent Men schrijft cos: Zaterdagmiddag heeft te Gent (België) io de Hervormde Kerk de officieele plechtigheid plaats gehad van de opening der éérste School met den Bijbel, uitgaande van de Vereendging tot bevorde ring van Ghr. Onderwijs te Gent. en tevens de installatie van het hoofd der school, de heer T. anNeutegem. Ofschoon Vlaanderen reeds een zes-tal Chr. scholen bezit, spande deze toch. volgens 't getuige nis der aanwezige onderwijskrachten en anderen, de kroon: dat was natuurlijk omdat ze nieuw ge bouwd was wat niet 't geval met de andere is. In de kerk waren een 300-tal belangstellenden bij elkander, waaronder de Goeverneur der Pro vincie Oost-Vlaanderen, de consul der Nederlan den, de Arroodissements-commissaris en meerdere dames en heeren schoolopzieners. Deze belangstelling van de zijde der autoritei ten was bepaald een evenement in de geschiedenis der Christelijke Schoolbeweging in Vlaanderen te noemen. Na 12-jarigen arbeid 't Was een feestdag voor *t bestuur, dat 12 jaren lang gearbeid had en nu de voldoening smaken mocht, het doel gedeeltelijk te hebben bereikt. Ge deeltelijk dat kwam tot uiting in de toespraken van den voorzitter, Ds. Ed. Pichal, den secretaris en den penningmeester. De nieuwe school telt 2 leerkrachten, 2 leslokalen, 40 kinderen (er kunnen er 96 komen, d.w.z. voor zooveel is er plaats) een groot terrein, eigendom der vereeniging' is bestemd mogelijke uitbreiding en 't bouwen van een internaat, waar de kinderen ondergebracht kunnen worden, die in de provincie of daarbuiten nog steeds van Chr. enderwijs verstoken zijn en op plaatsen wonen, waar men er nooit toe zal kunnen komen een school te bouwen. Dat zijn de kinderen die eigenlijk 't meest op de scholen te lijden heb ben, omdat hun ouders (de vruchten der intensieve uitgebreide Evangelisatie der na-oorlogsche jaren in België) als renegaten beschouwd en ajs „vuile protestanten" gescholden worden. D i e kinderen moeten wij bereiken; we meenen dat God dat op onzen weg gelegd heeft. We hebben reeds, uit één gezin, een viertal op school: ze worden, buiten de kas der vereeniging om, ver zorgd in Chrostelijke gezinnen, maar dat kan niet voor een grooter aantal kinderen: dat is een voor- looplge regeling. Io België wemelt het van R. K. internaten, pensionaten, enz.; wat zij kunnen, moet ook mogelijk zijn voor ooze arme verdrukte kin- Historisch was ook de opening dezer school een gebeurtenis: 't was in 1584 dat de „Doorluchtige Calvinistische Hoogeschole" te Gent, op last van Parma gesloten werd. Drie honderd vijftig jaren daarna bestaan een handjevol Gentsche Christenen t een Christelijke lagere-school te bouwen, in n tijd als de onze! Niet zooals ze gedacht hadden te kunnen doen, met positieve Vlaamsche leer krachten, zoodat ze van de Rijkssubsidie zouden kunnen genieten, maar met Nederlandsche, die dus volledig voor hunne rekening komen. Dat kunnen ze zelf niet betalen en ze zullen dus een be roep moeten doen op hun vrienden in Nederland en elders, maar ze vertrouwen op hun God, die hen ook in 't verleden niet verliet en ook nu za! zorgen voor Zijn hier aangevangen werk. Het hoofd der school en zijn helpster, Mej. Bon- gers, werd door den voorzitter hun taak opgedra gen met I Cor. 15:51. De reeds schoolgaande kinderen waren er natuurlijk ook en hun lied was aandoenlijk om te beluisteren; de meesten hunner kenden vijf weken geleden immers nog geen enkel christelijk lied? En hoe lief klonk hét .rDe Heer is mijn Herder" en hoe ferm het Lutherlied! Ja, zelf hebben we ook gezongen! Psalm 118:4 i: „Dankt, dankt nu allen God Met blijde feestgjzangenl" maar dat kinderlied roerde alle aanwezigen. Toespraken Na een korte pauze kwam 't woord aan de af gevaardigden der zuster-vereenigingen: Ds. J. Hom an van Brussel, voorzitter der Vereen, voor Vlaamsch-Prot. Chr. Onderwijs in België. var welke vereeniging het Vlaamsche schoolblad „De Torenwachter" uitgaat; de heer K. Ten sen van Brussel, voorzitter der Ver. de Ned. Chr. School Prinses Juliana": Ds. M. C. W. Wegeling, na mens de Silo-Schoolvereeniging te Laeken en na mens die te Rocse; de heer P. Neven, voorzitter der afd. België van de Ver. van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland enz.: de heer Tize, namens de Chr. Schoolvereen. „Burgemeester Marnix" te Antwerpen; de heer S. de Jonge (de eenige mannelijke Vlaamsche onderwijskracht die hier in 't Chr. onderwijs werkzaam is!) namens de méér dan 100 jaren bestaande Chr school te Uw-Cns's Ccmue :;'c' .oc ofonds'ct'^- voor Uw m nde öe'Oordee de Ic'Cg? nooteo v/ u .c'gre'c - ddele" zcce-? GIRO N (£i.c Maria-Hoorebeke; mejuffrouw van Buren, namens de Gust. Adolfschool te Mechelen; de heer J. Jan sen, namens de Ver. „Groen van Prinsterer" te Rotterdam: Mr. Isaac van Woerden, namens zijn vader, den voorzitter van voornoemde vereeniging. dje den 7den Juli j.l. de éérste-steenlegging ver richt had; de heer Stouthamer, onderwijzer te Ter- neuzen en ten slotte de heer Jac. van Haneghem, namens de Chr. schoolver. te Breskens. Telegram men en brieven van anderen, die verhinderd waren te komen, waren reeds eerder bekend gemaakt. Dc voorzitter van 't bestuur der Vereeniging, waar 't pas geïnstalleerde hoofd in Den Haag gewerkt had. Dr. P. Keegstra, moest helaas reeds vóór de pauze vertrekken. Als al die goede wenschen vervuld worden en naar al die ontvangen waarschuwingen en heen wijzingen geluisterd, zal 't zeker de nieuwe school goed gaan. Nog een woord \-an dank van 't hoofd der school, een lief kinderlied, een hartelijke dankzeg ging, tot onzen trouwen God, uitgesproken door een vroegeren voorzitter der veTeeniging. het spon taan. staarde gezongen Vlaamsch loflied van den in 1909 ontslapen christendiohter, J. Mathijsen, de maker ook van 't bekende ,,'k Heb geloofd, en daarom zing ik" en de onvergetelijke dag be hoorde weer tot het verleden. UIT DE TIJDSCHRIFTEN In E11 h e t o,- het orgaan der N.C.S.V., schrijft G. P. H. Locher (de nieuwe voorzitter van het Hoofdbestuur) over Evangelisatie door de N.C.S. V. vroeger en nu. Voorts is opgenomen de discus sie, naar aanleiding van de voordracht van Karl Bartn over „De Christen als getuige", ter Zomer- conferentie van de Wereldfederatie te Coppe gehouden. Over „School en kind als voorvechters van het atheïsme" worden in „Evangelium and Osten" (het orgaan van de Russ. Ev. Pers dienst) verschillende mededeelingen gedaan, wel ke bewijzen, dat de Godloozenactie in Rusland nog niets van haar felheid verloren heeft. De jeugd de toekomst, wordt er op vreeselijke wijze verwerkelijkt. ACAD. EXAMENS LEIDEN-. Cand. re Ven. de heer P Noll, mej. mr A M S Smits; duit. geneeskunde, de hfeer G. de Boer. UTRECHT. Cand. Godgeleerdhedd. de heeren A M van der Vlugt, A J van den Berg en Ph J. Greeven. Gesl. de dames: J. M. W. Verhoeven, Tilburg; J. M. Hendriks. Breda. AMSTERDAM. Doet. geneeskunde de heeren J J L^M^de^Beer. C L H Majoor en J Veen en Cand. Romaansche taal en letteren (Fransch) de dames M Spruit en A E van der Laan. Cand. Nederl. letteren mej. J N Soeters. TILBURG. R.K. HANDELSHOOGESCHOOL. Cand. handelswetenschap, de heeren A H. M. Albregts te Hilversum. N P J M Daalderop te MACHINISTEN DEN HAAG. Gesl. voor dipl. A: de heeren J. R. C. J. Wolffers. te Rotterdam: H. F. G. Vos en B. J. Schoonheyt, beiden te Den Haag- S. P Paauwe, Kruln'.ngen en D Bonna. Terschelling. APOTHEKERSASSISTENT UTRECHT. Opgeroepen 6 cand.; gesl. de da mes J. W. M. Baske, Amersfoort: J. M. W. Ver hoeven, Tilburg en J. M. Hendriks. Breda. RADEN VAN ARBEID Gemengd Nieuws. Auto- en Motor-ongelukken Te Groningen is 's nachts om twee uur een personenauto op den Heerenweg aldaar, ter hoogte van het Bikwikterrein door de glad heid van den weg viermaal tegen een boom gebotst en daarna over den kop geslagen. De beide inzittenden, de 22-jarige A. R. en de 25-jarige mej. J. D.f beiden uit Groningen, werden ernstig gewond naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De chauffeur van 'n passeerende taxi had de beide gewonden op de weg zien liggen en toen hulp gebracht. Te C a p e 11 e a. d. IJ s s e 1 is de melkauto van F. G. Hoocendoorn in aanrijding geko men met een uit de richting Gouda komende tractor met oplegger bestuurd door W. P. Roest uit Schiedam. De botsing was zóó hevig dat de melkauto een slag om draaide. De melk auto is vrij wel vernield en is door een kraan wagen weggesleept. H. is ernstig aan de rech terhand verwond en naar een Ziekenhuis te Rotterdam overgebracht. De bestuurder van den tractor kwam met den schrik vrij. Een naast hem in de cabine zittende jongen werd eveneens aan een hand verwond. De tractor werd ernstig beschadigd. Te Heerenveen is de 17-jarige leer linge van de R.H.B.S., S. Steenbeek, uit Has- kerdijken, door een auto uit Leeuwarden tij dens het vrye kwartier aangereden en dermate verwond, dat zy per ziekenauto naar het Zie kenhuis moest worden gebracht Bij onderzoek bleek o.a. dat zy een been had gebroken. By Den Bosch werd de 30-jarige zwerver J. T. op den Pettelaarscheweg aangereden en ernstig gewond. Op het oogenblik, dat hy tus schen de boomen uitkwam, werd hy gegrepen door een auto, die pas een andere auto voor- bygereden was. De man kreeg een schedelbreuk en een hoofdwond. Bovendien werd hem het linkerbeen gebroken. Hy is gebracht naar het Groote Ziekengastaui- Te Oldenzaal is tengevolge van de glad heid van den weg v. T., wonende te Arnhem, met zyn auto over den kop geslagen toen hij remde voor de afsluitboomen by de grens. Van T. kreeg een ernstige hoofdwond en werd in het Ziekenhuis ter verpleging opgenomen. DOODELIJK TRAMONGELUK Door de electrische tram van Kerkrade naar Aken, werd de Duitsche grensbeambte Schag in de onmiddellijke nabijheid van het grens station gegrepen en gedood. Schag had door den hevigen wind de tram niet hooren aan komen. ZIJN MEISJE DOODGESTOKEN Naar wij vernemen zal als verdediger vaU den arbeider K., die eenige weken geleden zyn meisje te Zaandijk doodstak, optreden Mr. Th. Eskens. De arbeider zal terecht staan voor de rechte bank te Haarlem Door de doctoren Dr. Bakker en Dr. Over- beek wordt een onderzoek naar verdachte'* geestvermogens ingesteld. EEN ONVOORDEELIGE HANDEL Een groenten-groothandelaar van de Londen sche groentenmarkt, Covent Garden, G. S. S., had zich te verantwoorden wegens het doen van onjuiste opgaven aan de douane bij den invoer van uit Nederland afkomstige rieten manden, die op de groentenmarkt van Covent Garden worden gebruikt. De groentenhandelaar had wel zijn inkoopprijs van de manden opge geven, doch niet de kosten van het merken der manden voor hun aankomst te Londen. Als getuige werd gehoord een der Neder landsche firmanten van de mandenfabriek in Nederland, die de manden geleverd had, de heer A. van Halder, die verklaarde te weten dat er invoerrechten op manden moest worden betaald, maar niet, dat dit recht geheven werd op het totaal bedrag der kosten, die op den koopprijs kwamen door het aanbrengen van een merk op de manden. De vertegenwoordiger van het O. M. ver klaarde, dat het de bedoeling van de heffing van een tarief was, zooveel mogelijk werk in Engeland te laten verrichten, ter bescherming van de Britsche industrie. Hoewel de president van meening was, dat hier van moedwillige fraude niet gesproken kon worden, werd de groentenhandelaar ver oordeeld tot vier maal vijf pond boete en tot betaling van de kosten van het geding, zijnde 10.10/-. WAARSCHUWING De Commsisaris van Politie te Groningen geeft iedereen, doch speciaal winkeliers en auto-verhuurders, in overweging geen zaken te doen met Albertus de Wit, geboren de Gro ningen 30 Januari 1912, wonende aldaar Ernst Casimirlaan 58a, alvorens inlichtingen in tfl winnen op het Hoofdbureau van Politie, Mar tinikerkhof (kamer 33} te Groningen. NOODLANDING DUITSCH VLIEGTUIG Dinsdagmiddag te ongeveer half twee heeft het Junckers-vliegtuig G 24 van de Duitsche Lufthansa, op weg van Amsterdam naar Ber lijn, met goederen aan boord, nabij het „Meenthuis" te Blaricum op een weiland een noodlanding gemaakt. De bestuurder was ge dwongen te dalen in verband met een motor storing. Er bevonden zich geen passagiers aan boord van het vliegtuig. De bestuurder slaag de erin het vliegtuig goed op den grond tè zet ten, zoodat het weinig schade opliep. Er zal een nieuwe motor worden gemonteerd, waarna de machine zyn reis zal toumen vervolgen. STRAATROOF Een winkelier, die 's avonds van den Zee- burgerdyk te Amsterdam naar zyn woning ia de Pieter Aertszstraat gign, is in de K. Tol straat van zyn acte-tasch beroofd. Vermoedelijk is de winkelier aldaar ge volgd en toen de kans schoon was heeft da man zijn slag geslagen, ln de portefeuille was f 200.benevens eenige sleutels. De winkeliet kan van den man, die hem de tasch afnam, geen signalement opgeven. INBREKERS AAN HET WERK. 's Nachts om ongeveer half vier bemerkte' een nachtwaker, dat een deur van het huia van J. Meyer aan den Binnenkant te Amster dam openstond. Op zijn bellen kwam mevrouw: M. te voorschijn, die den waker mededeelde, dat zy ook gestommel had gehoord en inmid dels de politie had opgebeld. De politie kwam een oogenblik later en stelde een onderzoek in, waarbij zy bemerkte dat er inderdaad inbrekers waren geweest, die zich hadden laten insluiten in de kelder en toen door ver breking van een deurruit de weg naar boven hadden gevonden, alwaar zy gepoogd hebben de brandkast open te breken. De klink had den zij ei reeds afgeschroefd. Van de dader* was geen spoor meer te bekennen. Ook op de buitendeur waren geen teekenen van in brekers aanwezig. BRUTALE INBRAAK In den voormiddag hebben een of meer in brekers hun slag geslagen in e«n perceel aan den Admiraal de Ruyterweg te Amster dam. De vtouw des huizes had om kwart over twee per taxi haar moeder weggebracht. Toen zy een uur later terugkwam, kwam zy tot de ontstellende ontdekking dat het Lips-slot uit de étagedeur was gedrukt. In de woning was alles overhoop gehaald. Kasten en laden waren! open gerukt en de inhoud lag overal verspreid. Uit een commode in de achterkamer bleken de contanten tot een bedrag van f 200 te zyn ontvreemd. De sieraden, die naar schatting een bedrag van f 1800 vertegenwoordigen, zijn eveneens een welkome buit voor de brutale in brekers geworden. Onder de sieraden bevindt zich een collier met diamanten hanger ter waarde van f 800 en een ring met diamanten van f 600. De recherche stelde een uitvoerig onderzoek in. DE DIEFSTAL VAN f 8000 Omtrent de inbraak in de Berenstraat te Amsterdam, kan nader worden medege deeld, dat de justitioneele dienst van het bu reau Marnixstraat een onderzoek heeft inge steld op de kamers, die de twee Duitschers aan de Prinsengracht betrokken hadden. Beiden bleken echter met hun hebben en houden ver dwenen te zyn, hetgeen wel een zeer ernstige aanwyzing is dat zy de 8 mille hebben buitge maakt. De bestolene, die eigenaar i? van e*n kleine bioscoop, aan de Nieuwendiik, heeft aan de politie meegedeeld, dat hy een der Duit schers kende en dat hij dezen man wel eens in zyn woning heeft ontvangen. Het signalement van het tweetal is naar alle richtingen ver spreid, terwyl aan de grensstations hun aan houding is verzocht. SMOKKELEN NEDERLANDSCHE BANKEN DEVIEZEN? Nemen kleine Nederlandsche banken deel aan het smokkelen van deviezen? De justitie te Aken meent daarvan een spoor gevonden te hebben. Kleine banken geven chèques af en laten dezen in Keulen incasseeren. Een tus- schenpersoon neemt het geld dan weer in ont vangst en brengt het over de grens naar Ne derland. De rechtbank te Aken veroordeelde een Duitsche vrouw uit de grensstreek tot 7 maan den gevangen' -t en 1000 mark boete, we gens dergelijke practyken. De vrouw wenschte de banken waarmee z(j in relatie stond niet te noemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3