BINNENLAND. Rechtzaken. WOENSDAG 17 OCTOBER 1934 EERSTE BLAD PAG. BINNENLAND DE NIEUWE MAN De reconstructie van het Fransche natio nale kabinet heeft spoedig haar beslag ge kregen. Zij heeft medegebracht, dat Pierre Laval, 'die tijdens zijn minister-presidentschap, nog in den tijd van Briand, een rol in buitenlandsche politiek heeft gespeeld, di niet bijster gelukkig genoemd kon worden, opnieuw als leider van Frankrijks buiten landsche politiek is opgedoken. Laval behoort niet tot de oude garde, die, Volgens Doumergue's lijkrede bij Barthou' baar, schaarsch wordt. Hij is niet e enman, die persoonlijk de nederlaag van 1871 heeft doorgemaakt door dat feit zijn levensrichting heeft doen bepalen, maar tot het geslacht waarop de wereldoorlog een stempel heeft gedrukt, de wereldoorlog, die Frankrijk triomfator heeft gemaakt. Van Laval liggen nog sterk in het geheu gen zijn reizen naar Washington en al zijn telefonisch gesprek met Rijkskanse lier Brüning en zijn reis naar Berlijn. Hij toonde daarmee niet terug te schrikken voor nieuwe en meer moderne middelen om de verzoening tusschen Frankrijk Duitschland te bevorderen. Inmiddels zijn de omsfaniïigheden ianderd, doch men moet aannemen, dat aan Lavals spontaniteit niet veel veranderd zal zijn. Hoe zal dit karakter reageeren, m niet Hindenburg en Brüning, maar Hitier alléén het in Duitschland voor het zeggen heeft? Dit is de vraag, die op den voorgrond komt nu Laval het werk van Barthou in handen krijgt. Zal hij diens anti-Duitsche arbeid voortzetten of afbreken? Er is een kleine hoop op het laatste. Meer daadkrachtig dan Briand, welken hij om die reden vermoedelijk ook opzij ge schoven heeft, is immers van Laval te ver wachten, dat hij nog altijd met wijlen Briand gemeen heeft een zekere Europee- sche en dus niet eenzijdig-Fransche visie. Of hij ook zal blijken te beschikken over 'de staatsmanswijsheid om die gevoelens io reëele dingen om te zetten, moet afgewacht Svorden. In Duitschland is in ieder geval de komst Van Laval op de plaats van Barthou met een gevoel van opluchting begroet, terwijl in het onverzoenlijke deel van de Fransche pers vrees aan den dag treedt voor Lavals geestesgesteldheid. Europa wacht met spanning op de daden Van den nieuwen leider der Fransche bui tenlandsche politiek. Pe opening van het Albert-kanaal Gedeelte ViséNeerhaeren Uit Visé: Gistermorgen om elf uur heeft de plechtige opening plaats gehad van het Adbert- Jcanaal door Koning Leopold van België en Konin gin Astrid. Het betreft hier het eerste gedeelte het kanaal, dat Luik met Antwerpen direct zal binden. Dit eerste gedeelte, dat hedenmorgen ge opend is, loopt van Visé tot Neerhaeren. Koning Leopold werd oun. vergezeld door den Belgischen minister van Openbare Werken, verscheidene litaire autorititen en hooge ambtenaren. Op verzoek van H. M. Koningin Wilhelmin- was de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg. Mr. E. baron van Hövell tot Westerflier, aanwezig ter begroeting van het Koninklijke paar ,van België. Namens Koningin Wilhelmina werden Ban Koningin Astrid bloemen aangeboden. De plechtige opening zelf vond plaats in het Bel gische dorp Grand Lancay, waarheen zich het ge zelschap met gepavoiseerde booten had begeven. POLITIEKE MOORD IN OOSTENRIJK? Uit Weenen: De burgemeester van Ober-Bier- baum, bij Tuin, is hedenmorgen door dorpsbewo ners dood op een akker gevonden. Hij was Wurgd. Van de daders ontbrak elk spoor. Het slachtoffer, Joseph Kaiblinger, was politiek herhaaldelijk op den voorgrond getreden. Hij een vooraanstaand persoon in den Beneden-Oosten rijkschen Boerenbond en had functie in de districts leiding van het Vaderlandsche Front en bij de Dost-Markensche stormtroepen. De mogelijkheid bestaat, dat men hier te doen Beeft met een politieken moord. I HET WOORD FÜHRER EXCLUSIEF VOOR HITLER. 1 Uit Berlijn: De leider van den staf der bpperste leiding der Partij-organisatie, Dr. Ley, heeft een verordening uitgevaardigd, volgens welke geen enkele politieke leider, welke functie hij ook in de partij bekleedt, het woord Führer, ook niet in verbinding met een ander woord, .voor zichzelf mag gebruiken. Dr. Ley verklaart zelf in het vervolg ,,Stabsleiter der PO" te zijn. Führer der N.S.D.A.P. is Führer van het geheele volk en daarmede is dit begrip staats- en wereld politiek ondubbelzinnig vastgelegd, DE BRAND BIJ „LE JOURNAL" De brand bij het Parijsche dagblad „Le Journal" kon gisteren in de vroege ochtenduren worden ge- bluscht. Een nachtwaker, die zich niet meer tijdig in veiligheid kon brengen, vond den dood door rook verstikking. De materieele schade, welke de brand heeft ver oorzaakt, is aanzienlijk. De courant wordt voorloo- pig bij een bevriende drukkerij gedrukt. DE ORKAAN OP DE FILIPPIJNEN Voor zoover bokend is, zijn tengevolge van Hen typhoon die gedurende 36 uren Mar nilla en omgeving heeft geteisterd, tien per sonen om het leven gekomen. De materieele schade is zeer groot. Volgens belichten uit de provincie Bulacan, zouden daar 11.000 personen dakloos zijn. Te Bocawe, Bigae, Marilao, Meycawayan, Polo en Malolos, zijn meer dan 2000 huizen door den storm ver nield. Ook te Colcoocan en Malabon zijn meer dan 2000 personen dakloos. Zoodra het noodAveer bedaard was, heb ben de autoriteiten de noodige maatregelen tot hulpverleening genomen. AARDBEVING IN KLEIN-AZIË ISTANBOEL, 17 Oct Te Denisli, in da omgeving van Smyrna is gisteren een krachtige aardbeving waargenomen, die aanzienlijke materieele schade heeft aange richt. Het is nog niet bekend of zich ook persoonlijke ongeyallen hebben voorgedaan. DE MOORD TE MARSEILLE Vastgesteld wie de dader was Uit Sofia: De vingerafdrukken van Kale- men komen overeen met die van den Mace- donischen terrorist Vlada Georgieff, ook wel genoemd Tsjernosemski. De moordenaar van koning Alexander en van den Fran- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Barthou, is dus definitief geïdentificeerd. Volgens uit Marseille op het commissa riaat van politie te Belgrado ontvangen be richten, is thans, naar verluidt, ondubbel zinnig vastgesteld, dat Vlada Georgieff. Bul- gaarsch onderdaan, de pleger van den slag is. Behalve de vingerafdrukken Avordt ook door andere bijzonderheden de identiteit bevestigd, o.m. de tatoueeringen en dc ledige persoonsbeschrijving. De Prawda publiceert bijzonderheden ui* het leven van Georgieff. Het blad doet ook mededeelingen over den persoon van den ertrouAvensman die het eerste den werke- lijken naam van den moordenaar heeft vast gesteld. Volgens deze mededeelingen was Georgieff een aanhanger van den (In Frankrijk vertoevenden) Macedoni- schen leider Michailoff. Hij was een der beste pistoolschutters van het land eu stond bekend als gewillig en ge trouw werktuig van zijn leider. Hoe wel slechts bewezen kan worden, dat hij in Bulgarije twee moorden heeft z gepleegd, gelooft men toch, dat hij in het geheel ongeveer 30 personen heeft gedood. Niettemin kan niet worden verondersteld, dat hij zelfstandig den moordaanslag van Marseille kan hebben georganiseerd. Veeleer valt de verdenking den aan slag te hebben georganiseerd op een zekeren Cyrill Drangoch, die door Michailoff werd gebruikt als buiten lands ch koerier. Van dezen weet men sedert eenigen tijd niet, waar hij zich ophoudt Malny bekent De bij Melun gearresteerde Joego-Slavi- sche terrorist Malny heeft in den loop van het verhoor, dat tot diep in den nacht duur de, bekend met de andere gearresteerden den aanslag op Koning Alexander en mi nister Barthou te hebben voorbereid. Malny zou in Averkelijkheid Kralz heeten 1 in 1908 te Coprionco geboren zijn. In het hotel, waar de terroristen voor den aanslag hebben vertoefd, zijn in de kamer, welke Malny betrekken had, twee bommen, een automatische revolver en een bommenvuller geA'onden, welke in overeen stemming zijn met die in de zakken van Kalemen zijn gevonden. De samenzAAreerder heeft bij zijn verhoor bekend, dat hij bij de intocht te Marseille tusschen het publiek is geweest, doch niet heeft durven schieten, omdat hij bang was ook anderen dan Koning Alexander te ra ken. Hij heeft dat aan Georgieff (Tsjerno semski) bekend, doch is er toen vandoor gegaan, uit vrees, dat deze hem zou neer schieten. z Te Athene heeft een vooraanstaand man aan de politie mededeelingen gedaan over een vrouw, die hij een maand geleden ge huisvest had en die hem had verklaard een broer in het buitenland te hebben, Peter Kalemen geheeten. De mededeelingen, welke de vrouw heeft gedaan, waren op den moordenaar van toe passing. Gemeld wordt voorts, dat de man, die de inlichtingen heeft verstrekt de foto en de correspondentie van de vrouw ter beschik king van de politie heeft gesteld, die de inlichtingen heeft doorgegeven aan de poli tie van Belgrado. De vrouw is van Athene naar Marseille Het schijnt, dat dit dezelfde vrouw is als die te Aix de moordenaars heeft ontmoet i geld en Avapens heeft verstrekt Te Athene heeft de vi*puw in ieder geval op grooten voet geleefd. Volgens een uit Belgrado te Parijs ont- angen bericht zou Joego Slavië voornemens zijn na de teraardebestelling van koning Alexander Hongarije een ultimatum stellen. Evening Standard meldt uit Belgrado, dat de regeering van Joego Slavië een nota aan de Hongaarsche regeering voorbereidt. In deze nota zal de Hongaarsche verklaring dat de moordenaar nimmer verblijf zou heb ben gehouden in een Hongaarsche emigra tiekamp van de hand worden gewezen. Te Belgrado Avordt meegedeeld, dat even- tueele diplomatieke actie zal afhangen van het resultaat van het onderzoek. Het is ook mogelijk, dat men dan te Ge- p.ve een diplomatieken stap zal doen. Goering naar Belgrado De Pruisische minister-president, generaal Goering, zal als bijzonder geA'ol machtigde van Hitier als opperste bevelhebber aanwe zig zijn bij de teraardebestellings-plechtig- heden in Belgrado. Goering zal op het graf van den koning een krans neerleggen met de woorden: „Haar vroegeren heroïschen tegenstander in sterfelijke ontroering, da Duitsche weermacht". De positie van prins Paul In politieke kringen te Belgrado bestaat groote belangstelling voor den persoon van prins Paul, die door koning Alexander blijk baar allesbehalve slechts in naam is aan gewezen als regent. Prins Paul zal het per soonlijk vermogen van den overleden vorst, dat op een millioen pond sterling Avordt go- schat, beheeren. Fransche bankiers gelooven, dat de regent sn verzoenender houding zal aannemen dan Alexander, doch wel even resoluut zal De gemeenteraad van Praag heeft beslo ten om twee hoofdstraten te noemen naar Avijlen koning Alexander en Louis Barthou. Dit voorstel, dat met algemeen e stemmen Averd aangenomen, Avas afkomstig van den burgemeester Dr. Baza. Sedert den moord op Koning Alexander an Joego Slavië is het in de Borinage her haaldelijk tot botsingen gekomen tusschen de talrijke aldaar werkende Kroatische en Servische mijnAA'erkers. Maandagnacht dron gen te Cheratte nabij Luik twee Serven een nor Kroaten bestemde slaapzaal binnen en osten verscheidene schoten op de slapen- den, waarbij enkelen licht gewond werden. De daders wirten onherkend te ontkomen. NA DEN OPSTAND IN SPANJE Lerroux voor mild optreden van de rechtbanken De Spaansche minister-president Lerroux heeft in de kabinetszitting gezegd, dat het groote a doodvonnissen, dat door de militaire rechtbanken in Astunë is uitgesproken, hem \rerontrust. Hij kondigde aan, dat deze standrechtelijke nissen aan een nauwkeurig onderzoek zullen den onderworpen en gaf als zijn meening te ken nen, dat het beter zou zijn, in zooveel mogelijk ge vallen tegen dc rebellen, die tenslotte allen Spaan sche staatsburgers zijn, mild op te treden. Veder werd door het kabinet een bedrag vai vijf millioen peseta's beschikbaar gesteld aan hel ministerie van oorlog, om het in staat te stellen den opstand in Spanje definitief te onderdrukken. De Barcelona keert de normale toestand weder. Volgens berichten van journalisten die uit Astu- rië terugkeeren, heerscht er thans in Bilbao rust. De onlusten in deze provincie zijn evenwel zeer ernstig geweest. Mijnwerkers, welker aantal op zesduizend wordt geschat, die over een geduchte bewapening be schikten, welke zij nog hadden aangevuld uit een door hen geplunderde wapenfabriek, hebben tot 12 October het stadhuis, de universiteit en de kathe draal bezet gehouden, waarna zij deze gebouwen in brand staken. Het dagblad „El Sol" verzekert, dat zij zeshon derd dooden hebbeo te betreuren. Na de herovering van Oviedo door de regee- ringstroepen op de opstandelingen werd ontdekt, dat uit het filiaal van de Bank van Spanje te Ovie do een bedrag van 16 millioen peseta's wordt ver- Nieuwe sensatie in verband met de Rijksdagbrand Branting over een rapport van Ernst De sociaa democratische ZAveedsche sena tor Branting, bekend uit het Londensche Rijksdagbrand-contra-proces, beweert thans in het bezit te zijn van een rapport, afkom stig van den op 30 Juni tegelijk met Röhm vermoorden nationaal-.ocialist Ernst, over de geschiedenis van den Rijksdagbrand. Men zou, volgens hc.n, Ernst hebben ver moord om van een gevaarlijken getuige af te komen, maar het rapport was al in vei ligheid. Wij hebben, zegt Branting, de authenticiteit ervan zoo nauwkeurig moge lijk onderzocht. Het rapport zal binnenkort in een witboek .worden gepubliceerd. Geen overeenstemming tusschen Tweede en Derde Internationale Officieus Avordt te Moskou medegedeeld, dat de onderhandelaars der Tweede Inter nationale de voorstellen der Derde Interna tionale voor een gemeenschappelijk front tot steunverleening aan de socialisten in Spanje van de hand hebben gewezen. Zij motiveerden hun weigering met de mededeeling, dat zij den politieken toestand in Spanje geheel anders beoordeelen dan de vertegenwoordigers der Communistische Internationale. Het zakenleven in de Vereenigde Staten Verbetering in Zuiden en Midden Uit Washington: Eugene Black, die Arroe- ger leider is geweest van de Federal Reserve Bank, heeft op het Witte Iluis tijdens een conferentie met president Roosevelt ver klaard, dat er een verbetering is ingetreden in het zakenleven, in het bijzonder in de Zuidelijke en Centrale staten. Black, die thans gouverneur is van de Atlanta Federal Reserve Board, zeide voorts dat èen onderzoek in negen staten heeft uil gewezen, dat er overvloedig crediet is te verkrijgen voor den landbouw en kleine en groote handelstransacties. De vroegere senator voor Oklahoma Owen, de leider van de Sound Money League, is gisteren in het Witte Huis op audiëntie ge weest Hij heeft aangedrongen op regeerings controle bij de uithreidisg van de crediet- verleening. Deze controle zou kunnen wor den uitgeoefend door een federale instantie 35 JAAR LANG NIET AAN WAL GESTAPT Veiliger op zee. Uit PlymouthEen chef-stewart, die meer dan 40 jaar op een trans-atlantische boot dienst heeft gedaan, is onlangs te Plymouth overleden. Hij is in totaal 191 maal den Atlantischen Oceaan overgestoken en is gedurende 35 jaar aan boord gebleven. „De eerste vijf jaar" placht hij te zeggen, „ging- ik geregeld aan wal, maar sinds ik dit bijna met den dood heb moeten bekoo- pen, heb ik gezworen nooit meer een voet aan wal te zetten". Verpachting van de jachtgrond in de Wieringermeer Meer en meer beginnen zich in de Wie- rin germ eerpol der normale toestanden teonl wikkelen. Werd met He boerderijenuitgifte reeds oen aanvang gemaakt, thans Avordt begonnen met een verpachting \'an de jacht in de 20 000 H.A. groote polder. Het jachtgebied Avordt verdeeld in tien jachtvelden. Aan een gemiddelde grootte van ongeveer 2000 H A. Inlichtingen worden \rerstrekt door het Domeinkantoor te Slootdorp, tenvijl inschrij vingen voor 20 Oct. moeten Avonden ingezon den ten kantore van de Wieringermeer directie te Alkmaar. De Belgische gezant te Den Haag Naar do N. R. Ct. verneemt zal de Bel gische gezant te Den Haag, de heer Ch. Maskens, Avaarschijnlijk niet naar Was hington gaan. Deze post blijkt hem weliswaar te zijn aangeboden maar om redenen van persoon lijken aard zou de heer Masken* er de voor keur aan geven in Europa te blijven. Officieele Berichten BURGEMEESTERS Bij K. B. is met Ingang van 1 Nov. oemd tot burgemeester der gemeente I. M. van der Vijver, met toekeiuili elijktijdig eervol ontslag als burgemee emeente Overasselt; ls met ingang van 1 Nov. 1931 bei nte Groesbeek Jhr fï. 1934 benoem Eibergen G. J. J. i gelijktijdig MATUSCHKA VOOR DE HONGAARSCHE RECHTBANK. Uit Boedapest: Op 5 November zal voor de rechtbank te Boedapest het proces be ginnen tegen Matuschka, die ook in Hon garije een aanslag op de spoorwegen heeft Zooals bekend, is Matuschka reeds vroe ger wegens zijn spoorwegaanslagen in Oos tenrijk tot gevangenisstraf veroordeeld. MAMMOUTH-CADAVERS IN HET IJS. Uit Tjumen (Siberië): Het Tass-agent- scliap meldt, dat op het Jamal-schiereiland in de nabijheid van de nieuAve haven aan de Parusnaja-rivier twee goed geconserveer de mammouth-cadavers in het ijs gevonden Het vorige jaar Averden bij Kaap Drobjany drie van zulke cadavers gevonden, waarvan het vleesch den honden der beAA'oners lan gen tijd tot voedsel heeft gediend. DE ONTVOERDE MEVR. STALL GEVONDEN NEW YORK, 17 Oct. Uit Louisville aa'ordt gemeld dat de eenigen tijd geleden door ban dieten ontvoerde Mevrouw Stall nabij Scott- berg in Indiana door politiebeambten in een auto ongedeerd is ontdekt in gezelschap van een zekere mevrouw Robinson en een domi nee met zijn echtgenoote uit Indianapolis. Naar de meening der politie zijn de domi nee en zijn vtouav niet bij de misdaad De- trokken. Daarentegen kon men aantoonen, dat mevrouw Robinson bankbiljetten had uitgegeven, die afkomstig Avaren van het als losgeld betaalde bedrag. Men gelooft, dat haar man, de 27-jarige Th. H. Robinson de hoofddader is. Vroeger heeft hij geruimen tijd in een op voedingsgesticht doorgebracht. Uit den brief van de ontvoerders zou blij ken, dat de schrijvers communistische ideeën hadden. HAUPTMANN WORDT UITGELEVERD NEW-YORK, 17 Oct. De Bronx-rechtbank, die de ontvoering a-an het kind der Lind berghs behandelt, heeft bepaald, dat Haupt- mann aan den staat New-Jersey zal worden uitgeleverd, echter niet vóór 19 October a.s., teneinde den verdediger van den beklaagde nog gelegenheid te geven bij het hoogste New-Yoi'ksohe gereahtshof in beroep te gaan. INSULL VOOR DE RECHTBANK Hoover er in betrokken CHICAGO, 17 October. Bij de voortzetting Wamel; zijn benoemd tot burgemeester- -van v. St Agatha J. A. M. van de Mortel; van die; van Hillegom Mr D. L ïlder AV. F. G. E. Drlessen; en AVarmenhulzen H. Noie Zegveld J. J. Talsma; van P. T. T. Bij K. B. is, met ingang van 16 Nov. 193i lenoemd tot referendaris der P.T.T de reXe- endaris 2e kl. der P.T.T. J. van Holthoon van het P.T.T.-kantoor te Cu- laris 2e kl. der P.T.T. J. N. Is aan den refei Bi- Pel. beheerder van het bijpost-, telegr. kantoor te Den Haag, Ch. de Bourbt ingaande 16 Oct. 1934 ,op zijn verzoek eervol RECHTERLIJKE MACHT Bij K. B. is benomd tot substituut-officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam Mr H. A. AVaasenbergh, thans subst|tuutTofficler yan justitie bij do rechtbank te Leeuwarden: zijn benoemd tot kantonrechter-plaatsverva/n- ger in het kanton 's-Hertogenbosch Mr J. B H. M. Hengst, adv. en proc. te 's-Hertogenbosch en Mr E. E. J. M. van Zinnicq Bergma-nn, adv. en proc, te 's-Hertogenbosch, wonende te Vught- De Bezoldigingsregeling voor Rijksambtenaren Zooals wij gister meldden, ligt het in het voornemen der Regeering een herclassifi- catie aan te brengen in de bezoldigingsre geling van de rijksambtenaren, en wel o.m. door het invoeren van een vierde klasse. Naar het „Volk" nog verneemt, zouden 'acht gemeenten \-an de eerste klasse over gaan naar de tweede klasse; meer dan vijf tig gemeenten van de tweede naar de der de klasse; veertien gemeenten van de twee- de naar de vierde klasse. Van de thans in de derde klasse gerangschikte genieenten zou een groot deel naar de vierde klasse gaan. Door deze herclassificatie zou voor enkele honderden gemeenten de standplaats-aflrok aanmerkelijk verhoogd worden; die voor de ambtenaren op jaarwedde van 0 pet., -4 pet. en 8 pet., zou gebracht worden op 0 pet., 4 pet., S pet. en 12 pet., terwijl de standplaatsafti ek voor de ambtenaren op maand- en Aveckloon zou worden verhoogd van 0 pet, 6 pet. en 12 pet. tot 0 pet., 6 pet., 12 pet. en 18 pc. De 12 pet voor de jaar wedden en de 18 pet. voor de maand- en Aveekloonen zouden gelden voor de vierde klasse. De nieuwe regeling zou ingaan op 1 Jan. 1935. Slechts voor de gemeenten, die van de tAA'eede naar do vierde klasse moeten verhuizen, is in een overgang in twee étap pes voorzien. K.L.M.-Diensten AMSTERDAM—BATAVIA V.V. 1934—1935 *t Is toch aa-onderlijk. Aan zulke zeilsche pen met motoren,als nu de geregelde week diensten tusschen Amsterdam en Batavia onderhouden, hebben de Oostinjevaarders niet gedacht Want ja, het zijn „zeilschepen' de luchtmachines, welke regelmatig wieken en op vleugels gedragen worden van West naar Oosten en van Oost naar West Alsof het de gewoonste zaak der wereld betreft, kondigt de K.L.M. de wekelijk se h e dienst aan tusschen Amsterdam en Batavia a'.v., voor winter en voorjaar 1934/35; van 1 Nov. a.s. tot einde April van het vol gend jaar. Donderdags vprtrekt men uit Amsterdam 't ontbijt gebruikt men aan boord van het zeilschip, de volgende week Donderdag men in Medan en Vrijdags in een der ha vens in Ned.-lndië. Het lijkt een sprookje, het is werkelijkheid. Enfin, men legt pei dag ook hoogstens 3158 K.M. af, van Bagdac naar Jodpoer: en minstens 1135 K.M. van Rome naar Athena In totaal is het van Amsterdam naar Medan 14651 K.M. Wie de reis mee wil maken, ATage de dienstregeling aan; aan de achterkant vindt men de vele adressen, Avaar boekt kan Avorden. Gemengd Nieuws Een verzonnen verhaal? aran het proces tegen den bankier Samuel Insull, die er o.a. van Avordt beschuldigd frauduleus voor ongeveer 143 millioen dollar aan effecten te hebben verkocht, verklaarde Insull gisteren, dat zijn daad ver- band hield met de wanhopige pogin gen, die de toenmalige president der Ver. Staten, Hoover, indertijd heeft gedaan, om het land uit de depressie te rediden. Insull verklaarde, dat hij een uitvoerig gesprek heeft gehad over dezen stand van zaken op het Witte Huis met Hoover, al vorens tot verkoop en over te gaan. PROTESTSTAKING TEGEN SOCIALIS TISCH ONDERWIJS IN MEXICO MEXICO-CITY, 17 Oct Gisteren begon in verschillende scholen een proteststaking te gen het AvetsontAverp tot invoering "van socialistisch schoolonderwijs. Het Avétsontwerp zal morgen in den senaat behandeld Avorden. De staking geldt zooAvel lagere als mid delbare scholen. In een ingezonden stuk in Het Vader land schrijft de heer Van den Brandhof het volgende: „Tn uav blad van 10 October 1.1. las ik een bericht, waarin sprake was van een zeker jongmenscli Van Duyl, dat in Deift bij het Studentencorps heeft groengeloopen. Ik stel er prijs op te verklaren, dat in het D.S.C. geen candidaat-lid is geweest dit jaar, dat bovengenoemden naam draagt en dat er dus ook geen sprake van is, dat er zich in Delft een geval heeft voorgedaan, zooals in dit bericht Averd vermeld. Hoe dergelijke verhalen de Avereld inkomen, is mij een raadsel." De redactie van het V a dteekent hierbij aan: Wij hebben in de rubriek „Uit de Pers" Van het leedvermaak melding gemaakt, dat de Arbeiderspers had over het laten venten van „de Tribune" door een zoon van Ds a'an Duyl van de N.S.B. en daar- bij overgenomen, wat de „Nieuwe Haag- sche Courant" ter veroordecling van dat leedvermaak schreef. Het is Avel kras. dat het heele verhaal nu verzonnen blijkt te zijn! Neemt men aan de Arbeiderspers grif aan, Avat men er zoo gaarne gelooft, of is hier opzette lijke misleiding in het .spel, zooals bij de foto van den zg. marinier, die, ondanks het verbod „De Tribune." las en van wie hleek. dat het een beambte der Arbeiders pers Avas, dien men een uniformjas had aangetrokken?" Hieraan hebben wij niets toe te a'oegen. Het Avoord is aan de roode pers, die "het verhaal in de wereld hielp. rijwieldieven Te Amsterdam zyn opgeslpten een twee tal personen, verdacht van diefstal van rijwie len. Zij zijn door de Centrale Recherche ln sa- verking met de politie te Utrecht, aldaar gearresteerd. BRANDEN Te Giethoorn is de boerderij van T. Waayer aan het Zuideinde door onbekende oorzaak afgebrand. De geheele inboedel ging verloren. Verzekering dekt de schade. Te Boschkapelle (Z.) is Zondag avond omstreeks kwart vóór acht brand ontstaan in een graanstapel, die opgesla gen was in den boomgaard van den heer F. Born. De vlammen sloegen, aangeAvak- kerd door den feilen wind, over naar een zevental andere graanstapels, die alle een prooi der vlammen werden, Ook een aantal fruitboomen moest het ontgelden. Door de brandAveren uit Kloosterzande en Stoppel dijk kon voorkomen worden dat de brand rersloeg naar een groote schuur, welke behouden kon blijven. De schade, Avelke nog niet vastgesteld kon worden, doch die zeer aanzienlijk moet zijn, wordt vermoedelijk grootendeels door verzekering gedekt. Te Wolvega (Fr.) is in den nacht Zaterdag op Zondag brand ontdekt in hotel café-restaurant „Centraal", toebehoorende in den heer J. Krol. Dit hotel is in de kom in het dorp gelegen. Toen de brandAveer op de plaats waar het vuur woedde verscheen, Avas het restaurant zoodanig in vlammen gehuld, dat aan blus- schen niet viel te denken. Men heeft zich moeten beperken tot het nathouden van de aangrenzende gebouAven. In het hotel Avas een groot aantal stoelen een der bovenzalen opgesteld, hetgeen het vuur tot \-oedsel strekte. De brandspuit van Wolvega kreeg as sistentie van de brandAveer uit Heerenveen. Beide bestreden het vuur met al het tot haar beschikking staande materiaal, zoodat de brand in een uur tijds gebluscht was. Het geheele hotel is tot den grond toe af gebrand. Omtrent de ooi-zaak van den brand tast men in het duister. Vermoedelijk tengevolge van het warm- loopen, is de Avatermolen van den Ruiten- Dolder te Slochteren in brand geraakt. Na korten tijd stond alles in lichter laaie. De molen verbrandde eeheel. Het molenhuis kon behouden blijven. Een der mooie no lens van den Slochterdijk is hiermee ver dwenen HET W.C.-RAADSEL Toen 's avonds bewoners van de Agamem- nonetraat te Amsterdam thuis kwamen, meenden zij, by het opensluiten van de straat deur, een verdacht geluid te hooren. Zij dach ten dadelijk aan inbrekers en werden daarin versterkt, toen de deur van de W.C. van bin nen bleek gesloten te zijn. De inbreker had zich daar vast en stellig opgesloten. Zelfs zagen zy op het matglas dat in de deur zat zoo nu en dan een schaduw. Intusschen was de politie gewaarschuwd. De deur bood weerstand aan het rukken van een der agenten. De man achter de deur gaf geen kik. Na eenig overleg werd besloten de scharnie ren van de deur te halen en op deze manier de deur te openen. Met belangstelling werd het werk van de politie door de bewoners gadegeslagen. Twee agenten stonden reeds klaar om den misdadi ger achter de deur te overmeesteren als hy te voorschijn zou springen. Toen de deur weeK werden de stralen \ran een electrische zaklan taarn in de donkere ruimte gericht. .Zy ver lichtten slechts een ledige ruimteer niemand. Tableau! Het bleek dat door toe vallige omstandgiheden de deur van binnen gesloten was. BRUTALE DIEFSTAL. Een bewoner van den Amstelveenschen- wog (e Amsterdam heeft aangifte gedaan uit uit de vestbinnenzak van zijn cos- tuum, hangend in de gang van zijn woning «en portefeuille inhoudende ongeveer f3000 is gestolen. BAROMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 756.4. WEERVERWACHTING Tijdelijk afnemende, later Aveer toenemen de wind uit W. richtingen, zAvaar bewolkt, met regenbuien en tijdelijke opklaringen, iets zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Een stroom van dalgebieden trekken in Z. en Z.O. richting over IJsland en Schot land. Het voorlaatste versterkte de depressie in het Oostzeegebied, zoodat de wind op nieuw plaatselijk stormkracht bereikte. Het laatste vormt een vrij diepe depressie, Avelke bij IJsland storm brengt. De hooge druk king op den oceaan houdt den kem boven 775 mM., maar trekt zich Z.W.-waarts terug. Hierdoor houdt het buiige Aveer in geheel Europa aan; alleen Duitschland kreeg bij tijdelijke drukstijging toenemende vorst. In Skagen viel echter 48 mM. regen. Op de Britsche eilanden neemt de regen weer toe. De wind is *»r tijdelijk afgenomen. In Frank rijk is het weer nog zeer buiig met storm achtig weer in het W. Ook Duitschland heeft veel regen. In de bovenlucht Averd het nog kouder. Na korte perioden van wind vermindering is weer meer wind en regen te wachten. STORMWAARSCHUWINGSDIENST n.m.: „Attentiesein TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 8.2 G. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 18 OCTOBER. Van 's avonds 5.30 uur tot 's morgens 6.02 uuï WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rh ein relden 2.34 2.34 Rreisach 1.18 1.17 Venln Kehl S.ifi S12 Lobith 9.30 9.26 Maxan 3.60 3.5-2 Nijmegen 7.04 7.00 Diedeshelm 0.37 0.00 St Andries 1,87 1.90 Mnnnbeim 2.97 2.93 Arnhem 7.16 7.14 Bin gen Caub F.ms Coblens Trier Keulen Khhrort We&el Emmerik Dusseldorf 0*6 0.80 0 30 0.08 1.17 1.2-4 110 1.33 1.17 1.13 1.38 1.36 0.07 0.08 0.92 0.92 0.53 0.53 0.94 0.91 Vreeswijk lw 0.54 0,48. Westervoort 7.73 7,41 Deventer 171 1,72 Kampen -0.09 -0.01 Eysden 46,00 45.90 Grevenblcht 27.90 27.59 Venlo 10.79 10.80 Grave (sluis) 2.78 2.73 St Andrles 0.73 0.85 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Dei fzijl Terschelling llariingen Dbd tl elder Mmuiden Hoek v. Holl. 10.36 23.05 Scheveningen 10.56 23.25 Rotterdam 12.20 6.34 19.45 3.50 16.56 4.35 17.40 2.15 15.40 11.24 23.54 18 Oct. HellevoetsL 11.09 23.44 Willemstad 1.'.03 Brouwersh. 10.21 22,56 Zierikzee 10.35 23.24 Wemeldinge 11.03 23,45 Vlissingen 9.25 22,11 Terueuzen 9.£9 22.42 Hansweert 10.28 23,19 RARE SCHOOLMEESTERS BATAVIA, 16 October (Aneta). De raad in justitie te Batavia ving de behandeling m van de zaak tegen J. G. M., hoofdonder wijzer te Meester-Cornelis, verdacht van ver duistering van gelden tot een bedrag van f 1300 en die te Semarang de zaak van A. G. W. hoofd der school te Semarang, terzake van verduistiering van een bedrag van f1600. DE KWESTIE v. d. WAAY De behandeling van de bekende zaak-v. d. Waay A-oor den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, zal plaats hebben op Donderdag ot> October te elf uur. Voor v. d. Waay zal wederom als raadsman optreden Mr. W. Loeb. Gelyk bekend werd v. d. Waay indertijd door het gemeentebestuur van Amsterdam op een termijn van nog geen maand eervol ont* slag verleend, wegens ongeschiktheid, be staande in revolutionaire gezindheid. De Com missie van Beroep te Amsterdam, tot wie v. d. Waay zich gewend had, stelde hem in nee gelijk door het ontslag als onrechtmatig te verklaren en B. en BB. te bevelen het in te trekken. Van deze beslissing gingen B. en W. beroep by den Centralen Raad, die de zaak thans in hoogste instantie zal moeten uitwy- VERBODEN AUTOBUSDIENST OVER DEN AFSLUITDIJK De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van VV. V'. te Leeuwarden, die in dertijd door de rechtbank aldaar is vrijge sproken van de hem ten laste gelegde exploi tatie a'an een verboden autobusdienst over den Afsluitdijk, van Leemvarden naar Am sterdam. De Hooge Raad vernietigde toen die uit spraak en verAvees de zaak naar het Hof te Leeuwarden, dat V. veroordeelde tot f 5.— boete, van welk arrest cassatie werd aange- teekend Dit cassatie-beroep werd gister door den Hoogen Raad .verworpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2