DONDERDAG 11 OCTOBER 1934 DE NIEUWE SCHRIJFWIJZE Minister Marchant zet de zaak uiteen Mr H. P. Marchant, minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft gis teravond voor de Rotterdamsche Graan studieclub in een volle zaal van 't Sociëteits gebouw der Diergaarde een uiteenzetting gegeven van de nieuwe schrijfwijze der Ne- derlandsche taal. Do minister werd ingeleid door den voor zitter der club, de heer M. Schil thuis, die een kort openingswoord sprak. Minister Marchant, het woord verkrij gende, zegt, dat hij gaarne de uitnoodiging heeft aanvaard om voor de Graanstudieclub te komen spreken. Het volksbelang van het onderwijs in do Ned. taal gaat de minister ter harte. Maar het is ook van belang, dat buiten het onderwijs de nieuwe schrijfwijze zooveel mogelijk wordt gevolgd. Er ligt in spr.'s optreden hier een zeker risico, omdat spr. geen wetenschappelijk des kundige is. Er dreigt ook een gevaar in, dat de voordracht onderhoudend moet zijn, om dat spr. dan zoo gauw gebrek aan ernst wordt verweten. Deze avond heeft het karakter van een propaganda-avond. Dat is iets anders dfln de school. Dat is geen propaganda-instituut, en daarom meende bijv. een wethouder dat de nieuwe spelling daar niet mocht worden in gevoerd. Waar de taal verandert, verandert ook de spelling. Het eigenaardige verschijnsel doet zich voor dat menschen die anders regee- ringsgetrouw zijn, zich nu verzetten. Het is overal hetzelfde; een gezant van een vreemde mogendheid heeft spr. verteld, dat het bij hun precies zoo was. Men vocht in Tsjecho- Slowakije er hard over of sommige woorden met een i of een y zouden worden geschre ven. Ook het Duitsch heeft z'n spellingver anderingen gehad. Voor een uiterlijke zaak, zegt Prof. Scholten, wordt het innerlijke heftig bewogen. Spr. zet dan uiteen hoe de spelling van De Vries en Te Winkel tot stand kwam Voor het Woordenboek der Nederlandsche Taal werd de spelling geijkt, maar de regeering hield zich buiten de spellingkwestie. Eerst moet een gewijzigde spelling algemeen wor den; dit kan door invoering bij het onder wijs en dan kan voor de regeering het oogenblik komen de schrijfwijze als regee- ringsschrijfwijze te aanvaarden. Men hoort thans het verwijt dat de regee ring een nieuwe spelling voorschrijft en die zelf niet gebruikt. Maar de vorige keer duur de het bijna 20 jaar; nu zal het gauwer gaan. Daarom zijn de voorstanders van De Vries en Te Winkel zoo zenuwachtig. In 1866 zei Thorbecke, dat de regeering onzijdig bleef. Bij het onderwijs liet men het ook vrij. Aan spr. heeft men verweten, dat hij eraan dacht bij het onderwijs twee spel lingen toe te laten, maar dan is spr. in goed gezelschap. De minister citeert dan verschil lende voorbeelden, dat men precies soortge lijke bezwaren had tegen de spelregels van De Vr. en Te W. als men nu heeft. Cremcr vond bijv. mooie voor mooije Hottentotsch. Verschillende andere voorbeelden toonen aan, dat men slechts de namen van de vroe gere schrijvers door namen van onze tijd heeft te vervangen om precies hetzelfde te krijgen. De minister brengt dan een woord van hulde aan Dr Kollewijn, die wel niet in alles z'n zin heeft gekregen, maar die de baan breker is geweest van onze vereenvoudiging. Ook Kollewijn moest toegeven dat een tijd van overgang noodzakelijk is. Het is alleen maar de vraag hoelang die zal duren. Waarom was nu vereenvoudiging absoluut noodzakelijk? Toen spreker wethouder te Den Haag was, hebben deskundigen hem gezegd, dat het bij de toelatings examens der Middelbare Scholen een groote .verwarring was. Men wist niet meer welke maatstaf men moest aannemen ten opzichte van de bepaling welke kinderen voor Neder- landsch voldoende konden krijgen. Spr. wist slechts deze oplossing, dat een bepaald systeem consekwent moest worden toegepast. Spr. was er toen van overtuigd, dat er iets gedaan moest worden om eenheid te bren gen. Slordigheid mocht niet worden aange kweekt; die zou niet tot de schrijfwijze be perkt blijven, maar ook op de taal der jeugd inwerken. Als wethouder kon spr. er weinig aan 'doen, maar als minister was spr. besloten te doen wat hij kon om in de chaos orde te brengen. De ministerraad heeft met groote meerderheid besloten de zaak aan te vat ten. Men doet het wel voorkomen alsof de zaak kan omslaan, maar daar is geen sprake van. Nu doorgetast is, gaat het best. De scholen voeren de veranderde schrijfwijze in, de A.V.R.O. en de K.R.O. zijn gevolgd. Als die dat doen, dan wil dat toch wel wat zeg gen. In dagbladen volgt men De V. en Te W. ook niet feilloos. Men zegt wel, dat het zetfouten zijn, maar als De Vr. en To W. dan zoo'n riskante onderneming is, is het dan niet beter ermee te breken? Verschillen de dagbladen en periodieken hebben de nieuwe schrijfwijze reeds ingevoerd. In verschillende talen, zoo zet spr. dan uiteen, hebben dezelfde letterteekens ver schillende beteekenissen. Ook in het Neder- landsch kan men dezelfde klanken door ver schillende teekens weergeven. Daarover loopt de spellingkwestie, of men e of ee, o of oo, s of sch zal schrijven. Men moet ook met het veranderen van de schrijfwijze het woord beeld niet zoo veranderen, dat het niet te herkennen is, want dan lukt het niet. De nieuwe regeling gaat echter verder. De Jjuigings-n en de voornaamwoordelijke aan duiding vallen er ook onder. Het is daarom beter van een nieuwe schrijfwijze te spreken. De gesproken taal is primair en de geschre ven taal is secundair. De eerste bepaalt dus de laatste. In een taal die zich boven het gewone verheft, bestaat echter de neiging zich naar de schrijfwijze te richten. Spr. heeft dit ook gedaan. Feitelijk spreken ook geen twee Nederlanders gelijk. Het Algemeen Beschaafd is een abstractie. De schrijfwijze moet dus zoo zijn, dat er uniforme beelden zijn. ,r De nieuwe schrijfwijze is geent op De Vr. en Te W. Vandaar dat alleen de afwijkingen daarvan worden aangegeven. Er worden ook uitsluitend enkele letters weggeschrapt. De minister bespreekt dan uitvoerig de verschil lende wijzigingen en behandelt daarbij ook enkele voorbeelden, die als twijfelgevallen naar voren zijn gebracht. De -n heeft de groote misère gebracht. Dat yond men erg. Voor de vereenvoudigers was dat een hoofdpunt. De taalwetenschap zegt, dat onze taal geen naamvallen heeft. Dat heeft met beschaving niets te maken. De ont wikkeling der taal wordt daardoor niet be paald. Eskimo's hebben er 25 en de een of andere Kaukasische taal tegen de honderd. Zijn die beschaafder dan wij? De n is in ,vele gevallen een welluidendheids-n, wat hij ook vaak bij de dichters was. Het taalge slacht beeft met het sexueele geslacht niets te maken. Na de aanneming van de motie-Tilanus zijn de ergste punten, die inzake de naam- yals-n, uit het compromis weggenomen, In NIET ZOO, MAAR ZO 3 commissie was Prof. van Ginneken ervoor p de -n na. Over de dubia heeft de commissie opnieuw vergaderd. De vraag was of de n in de derde naamval moest gehandhaafd worden ,als: ik heb allen schoonen vrouwen een hand ge geven. De commissie heeft besloten dit te la ten vervallen. Een ander punt is „hen" en „hun". „Hen" gebruikt men niet in de spreektaal. Besloten dit twijfelgeval aan het spraakgebruik over te laten. Eveneens is dit zoo met enke le andere gevallen als gemeenslachtige woorden enz. Het bezwaar dat de veranderde spelling verslapping in de hand zou werken is uit de lucht gegrepen. We hebben nu eigenlijk niet een spelling-Marchant, maar -Van Gin neken, al zal deze dat niet willen erkennen. Nu wil men een commissie met letter kundigen en Belgen. Maar er zijn al zooveel commissies ge weest. De letterkundigen volgen hun eigen regels, dat is hun zaak. Maar een spelling rnoet practisch zijn. En met België liep de zaak best; doch toen kwam na een minis tercrisis daar een minister van onderwijs die geen Nederlandsch kent. Maar de Bel gen werken wel mee in de commissie voor de woordenlijst en de vreemde woorden- De zaak zal daar best in orde komen. Spr. is ook niet dictatoriaal opgetreden, hij heeft zich gehouden aan alle voor schriften die zijn macht bepalen. Maar do regeering is niet zoo machteloos, als men het wel voorstelt. Het heeft spr. genoegen gedaan, dat do Graanstudieclub hem heeft uitgenoodigd. Hij hoopt de overtuiging te hebben bijge bracht dat voor het bedrijfsleven deze ver eenvoudiging een groote verbetering zal zijn In Ide pauze werd een groot aantal brief jes met vragen aan de Minister ter hand gesteld, die alle werden beantwoord. Indië en de Gewijzigde Spelling Wat de Banier (Chr. Weekblad) ervan zegt Degenen die zich met hand en tand verzet ten tegen de nieuwe spelregels, ontleenden onlangs aan een Indisch blad de mededee- ling, dat in Indië de regeering nog maai bij het oude bleef. Dit was niets bizonders, omdat ook in ons land de autoriteiten ge woonlijk onvervalscht-De Vries en Te Win kel schrijven. Sommige bladen in ons land putten zich zelfs uit in het vinden van aller lei voorbeelden, die zouden bewijzen, dat nu nog verschil van meening kan be staan over de spelling van bepaalde woor den. Wie gedacht heeft dat met één slag alle moeilijkheden zouden zijn opgelost vergist zich echter ten eenenmale. Iedere spelling is een op zichzelf zeer onvolmaakt pogen om de taal weer te geven. Maar de vereenvou digers zeggen, dat men het niet erger moet maken dan noodig is, zooals De Vr. en Te W. deden. In „de Banier", het algemeen Christelijk weekblad voor Indië lazen wij een driestar over „de nieuwe spelling", geschreven vol- gene de nieuwe regels, waarvan we het volgende doorgeven: Tegen de wens van zeer velen heeft de zaak tóch' haar beslag gekregen. Zooals wij steeds hebben verwacht. Men mag aannemen, dat nu de beslis sing der Regering gevallen is, men zich daarbij zal neerleggen en niet langer mok kend tegen verzetten. Gaat men er toe over, zelf do spelling toe te passen, dan zal men zien dat het meevalt Wonderlijk is het te ervaren, hoè vlug men aan het nieuwe schrift, aan nieuwe spelling went. Toch is het goed dat niet alleen de Jongeren op school in die nieuwe spel ling worden ingewijd, maar dat ook de ouderen zich aan die spelling aanpassen en als het ware weer plaats nemen op de schoolbanken. Voor de kinderen, die reeds op school gaan, is er bijna geen betere oefening om zo spoedig mogelijk in de nieuwe regels zich te trainen onder leiding hun leraars, dan in hun schoolboeken wijzigingen zelf aan te brengen. Dat houdt natuurlijk wel op, maar veel te beter en te eerder worden zij aan de nieuwe spelling gewend. Provinciaal Comité van anti-rev. Kiesvereenigingen in Z.-Holland In de Zaterdag gehouden bestuursverga dering van het Prov. Comité van Anti-Rev. Kiesvereenigingen in Z.-Holland is tot voor zitter benoemd de heer Th. Heukels, lid van Gedep. Staten van Zuid-Holland, te Rotterdam. De heer Heukels zal de plaat: innemen van Mr. J. A. de Wilde, die ten gevolge van zijn benoeming tot Minister van Binnenlandsche Zaken, als voorzitter Op 20 October zal het Prov. Comité een gewone ledenvergadering houden, o.a. ter bespreking van een alfabetische aanbeve lingslijst van candidaten en van de orga nisatie in de' provincie. De verfftdering wordt gehouden in „Pschorr" te Rotterdam (Coolsingel 22) en begint 's middags om 2 uur. Zij is alleei toegankelijk voor bestuursleden van d< Statencentrale EEN OPEN BRIEF Aan Overheid en Volk van Nederland Een aohttiental predikanten van de Ned. Herv. Kerk, benevens Ds G. Hofstede, doops gezind predikant te Blokzijl vroegen ons plaatsing voor een open brief aan overheid en volk. Het schrijven kwam te laat 'n ons bezit om 'het nog heden in al onze édities op te nemen, daarom volstaan we met 6011 kort resumé van de inhoud. De onderteekenaars van het stuk zijn van meening, dat Recht en Waarheid op staat kundig en sociaal gebied( in 't gedrang ko men. Als concrete punten noemen zij de ver laging der ondersteuningen aan werkloozen en het handhaven van cumulatie van trak tementen en pensioenen uit de overheidskas- dit laatste niet met het oog op het totale bedrag, maar omdat 'het offer der rijken moet voorgaan. In dit verband wordt ook gewezen op de dubbele inkomens doordat de gehuwde vrouw in overheidsdienst gehandhaafd blijft. In de derde plaats wordt ernstig bezwaar gemaakt tegen het ambtenarenverbod inzake de N,S.B.; niet uit sympathie voor die be weging, maar omdat het rechtsgevoel ge krenkt wordt. De vaderlandslievende N.S.B. verboden, de dubbelhartige S.D.A.P. toege laten. Te spreken zou nog zijn, aldus de Open Brief, over de Communistische partij, de Zondagsontheiliging, het afslachten van vee; maar de bedoeling is slechts overheid en volk er op te wijzen, dat waarheid en ge rechtigheid vóór alles gehandhaafd dienen te worden. De brief is ond'Vteekend door: Ds D. ins Jr, Dordrecht; Ds D. E. Boeke, Haar lem; Dr W. Th. Boissevain, Leiden; Dr R- Dijkstra; Ds L. C. W. Ekering; Ds H. E. Gravemeyer; Ds B. Gijzel; Ds G. A. den Her tog; Ds J. C. E. van Herwerden, Groningen; Ds G. Hofstede. Blokzijl; Ds A. G. H. van Hoogenhuyze; Ds J. G. Knottnerus, Vansse- veld; Dr J. Kooy; Dr J. C. Kromsigt, Rinsu- mageest; Ds J. Laurense; Ds C. A. ter Lin den; Dr F. J. Los; Ds J. W. Roth, IJsselmon- de; Ds F. C. Willekes, Spijk. Voor zoover niet vermeld is de woonplaats Amsterdam. HERVORMDE ANTIREV. Bijeenkomst te Utrecht Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende verslag: Te Utrecht heeft Woensdag een groep van Hervormde Antirevolutionnairen een vergadering gehouden, die onder leiding stond van den heer M. Noteboom van Hilversum. Deze verzocht vooraf degenen, die geen instemming met het doel der vergadering hadden betuigd, de zaal te verlaten en ver klaarde vervolgens, dat om redenen van tactische aard geen ruchtbaarheid aan deze samenkomst was gegeven. Het doel was de positie der Herv. A.R. in de politiek vast te stellen, nu met hun herhaaldelijk uitgespro ken wenschen door de A.R. partijleiding geen rekening wordt gehouden. In een uitvoerige rede heeft daarop de heer A. van Eek van Stellendam de be zwaren uiteengezet van de Herv. Gerefor meerden tegen de A.R. partij. Het Geref. volk in de Herv. Kerk aldus spr. vormt een groep, die weinig invloed heeft, doch een totaal van 250.000 kiezers in het vuur kan brengen. Als oorzaken van de ge ringe invloed noemde spr. de verdeeldheid en het individualisme. Er is echter verschil over de vraag, hoe deze groep moet georga niseerd worden, nu leiding en organisatie noodig blijkt. Vooral de voormannen zweren bij de A.R. partij, hetgeen verklaarbaar is uit hun verhouding tot de partijleiding. Het volk evenwel verwijdert zich in een lang zame exodus van deze partij, waartegen het steeds ernstiger bezwaren krijgt .vooral t.a.v. het neo-calvinistisch streven der partij. Dit bracht als consekwentie de practisch neu traio staat, die thans door de partij verde digd wordt. De kerngedachte van art- 36 n.l. de Chr. Staatsidee wordt door haar ver worpen. Spr. wil dit art. niet als grondslag nemen voor een nieuwe beweging, om dat nog nimmer iemand op die grond slag een politiek program gegeven heeft, maar hij meent, dat wel in die richting moet gewerkt worden. Voor specifiek Hervormde belangen als het kerkelijk vraagstuk interesseert de par tij zich niet. Opheffing van de rechtskracht der Synodale Organisatie, losmaking der „zilveren koorde", oplossing van het vraag stuk der theologische faculteit behooren ter hand genomen. Ook op schoolgebied zijn de belangen der Herv. bij de A.R. niet veilig. Uitvoerig wijdde spr. ook uit over de kwes tie der partijdige benoemingen, welke hij met cijfers demonstreerde. Om deze redenen moet nu politieke orga nisatie geschieden in Herv. A.R. Kiesver eenigingen. Men is reeds jarenlang bekend met onze grieven aldus spr. maar, hoewel de organisatorische weg steeds werd bewandeld, resultaat was er nimmer. Daar om moet er nu aparte organisatie komen, waarom spr. ten slotte voorstelt de stichting van Herv, Kiesvereenigingen krachtig ter hand te nemen en een centrale organisatie te vormen. Nadat ook nog de heer P. Sm its van Alfen a. d. Rijn op het belang daarvan ge wezen had, werden deze voorstellen aan de vergadering in bespreking gegeven. Na breedvoerige gedachtenwisseling over de al of niet losmaking uit de A.R. Partij werd ten slotte de volgende motie aangenomen Motie. De vergadering van Herv. A.R. te Utrecht bijeen ter bespreking van hun politieke positie, van oordeel, dat z een moeilijke positie verkeeren door hun verdeeldheid over de verschillende par tijen, waardoor hun kracht gebroken wordt, dat deze politieke verdeeldheid nadeelige gevolgen met zich brengt voor een gezond kerkelijk leven, dat er prin- cipieele en practische bezwaren zijn te gen de politiek der A.R. partij, met name in het vraagstuk van den Chr. Staat, dat in het bijzonder het kerkelijk vraagstuk op de achtergrond is gekomen, welks op lossing voor hen zeer urgent is, dat hun rechten in de A.R. partij niet genoeg- PENNY-WISE Twee halfjes maken nog geen cent Mijn vader of üw vader, althans één van onze vaders, kocht natuurlijk in de vo rige eeuw een brokkig stukje land van 150 Rijnl. roeden, dat na gezuiverd te zijn van stobben en stronken en met behoorlijke drainage wel een aardig hoekje weiland kon worden. Evenwel, de watervloed van 1825 had het overspoeld en diensvolgens viel het met de aanliggende landen onder de zeewering belasting. In het begin van het jaar kwam het aanslagbiljet dan ook binnen ten be- drage van anderhalve cent (Ncd. Cou rant). Zijn ze nu heelemaal mesjokken, werd er minder vriendelijk en feitelijk aan niemand gevraagd. Doch een stem antwoordde niet geheel te onpas: Zou u dan liever ander halve gulden of nog grooter veelvoud beta len? De belastingschuldige ging ten kantore, waar boven de deurpost kon staan: Wie hier binnentreedt, late alle hoop varen; en vroeg of hij de aanslag niet, gekapitaliseerd, b.v. voor 30 ct. ineens, kon afkoopen. Natuurlijk niet; belasting is een jaarlijks tcrugkeerende retributie voor j aarlij ksch onderhoud (let op de spelling!) en kapitaal zou maar opgemaakt worden Enfin: het bleef zoo; elk jaar een kohier- post, een belastingbiljet, een waarschuwing soms, een reis naar het belastingkantoor of misschien wel een postwissel, een handtee- kening, een inboeking, een overschrijving, een grootboekpost, een recapitulatie, eep controle, een accountantsonderzoek, een paraaf, een overzicht, een balans en nog veel meer soesah Ha ja, maar sommige menschen houden van soesah. Lees ik daar niet in de deftige N, R. C., welk blad er niet op aangelegd om gijntjes te maken en grapjes te verkoo- pen, dat men niet alleen in de vorige, maar ook in deze eeuw penny-wise en met de cultus van de halve cent bekend was. „In de gemeenteraad van 't dorpje Wij de- nes zijn de sensaties de laatste tijd niet van de lucht. Voor morgen bevat de agenda van de raadsvergadering wederom een belangrijk voorstel, n.l. het opnieuw vaststellen van de gemeente-rekening over 1933. Deze is van Ged. Staten terugontvangen met de opm.er- kingdat twee halve centen als een cent zijn opgeteld, wat niet had mogen gebeuren. Sint Bureaucratius is nog niet dood; hij leeft nog." De laatste zin is niet van mij, zooals u uit de aanhalingsteekens wel zult merken. Ik zeg geen hatelijkheden. Dat laat ik over aan den correspondent van Wij denes (een wereldbekende gemeente van 752 H.A. zee klei in Westfriesland, met één bewoner per H.A. en méér dan 1 y2 ct. zeeweringbelas ting!) Ik denk er anders over en geef de volgen de verklaring. Deze wijde gemeente Wijde- nes met weidsche allures heeft nochtans begrepen, dat we in crisistijd leven en daar om verwaarloost zij dë halve centen niet, zooals ons in dagen van hoog-conjunctuur geleerd is: zij maakt van twee halfjes een cent. Ged. Staten echter zijn nog niet aan de crisis toe; zij zeggen op grond van vroegere voorschriften: één halfje plus één halfje is nul cent! En zoo roept ge al weer wanhopig uit: O tempora, o mores: het toezichthoudend col lege geeft een slecht voorbeeld van verkwis ting en ergerlijke royaliteit. Hulde aan Wijdenes! zaam zijn gewaarborgd, dat de practijk de onmogelijkheid uitwijst om, met be houd van de huidige organisatie alle Geref. Hervormden in de A.R. partij te organiseeren, dat derhalve politieke or ganisatie van alle Geref. Hervormden dringend noodzakelijk is, besluit: de stichting van Herv. A.R. Kiesver eenigingen met kracht ter hand te nemen, een centrale organisatie dezer Kiesver eenigingen te vormen, en een voorloopige commissie te benoe men, om de houding tot de A.R. Partij nader te overwegen, welke commissie op de eerstvolgende vergadering met nadere voorstellen zal komen. Als leden dezer commissie werden aange zocht de heeren M. Noteboom, Hilversum, A. van Eek, Stellendam, P. Smits, Alfen a. d. Rijn, Th. Kelfkens, Vreeswijk, Ds. B. N. B. Bouthoorn, Huizen en Ds. J. Lekkerker- ker, Oldebroek. OVERPLAATSING VAN NED. GEZANTEN Naar wij vernemen, is binnenkort de benoeming te verwachten vin mr. C. riddef van Rappard, thans Hr. Ms. gezant te Bukarest, in zelfde hoe danigheid te Bern, als opvolger van mr. W. I. Doude van Troostwijk. dh J!4 met pensioen zal verlaten. Ridder van Rappard zal te Bukarest worden op gevolgd door dr. J. B. Hubrecht, die tot dusver Nederland te Rio de Janeiro vertegenwoordigde. Als Hare Majesteits Gezant te Rio de Janeiro zal eerlang optreden mr. C. H. J. Schuller tot Peur- sum, thans Nederlandsch zaakgelastigde te Cairo. DE AANSLUITING DER TWENTE KANALEN Een aantal leden van de beide Kamers der Sta- ten-Generaal, behoorende to1 heeft gister op uitnoodiging stuur van Almelo een bezoel bracht in verband met de kwestie, die gerezen is over het al of niet doortrekken van den zijtak der Twentekanalen naar Almelo tot de bestaande Over- ijselsche kanalen. De Kamerleden hebben, na een bezoek gebracht te hebben aan verschillende plaatsen, die in deze kwestie een rol spelen, met belangstelling kennis genomen van de uiteenzettingen door het gemeente bestuur gegeven. DE SPOORLIJN GOUDA-ALPHEN Door den minister van Waterstaat is bepaald, dat de Zaterdag j.l. geopende spoorlijn Gouda— Boskoop—Alphen a. d. Rijn als locaalspoorweg zal worden beschouwd. Land- cn Tuinbouw. RUNDVEEBEPERKING Zal men aan Rusland verkoopen? Naar het Algem. Handelsblad verneemt heeft gister het bestuur van de veehouderij- centrale vergaderd over het voornemen van de Regeering om wederom over te gaan tot opruiming van rundvee. Is het blad wel ingelicht, dan heeft het bestuur der veehouderijcentrale zich vóór verdere opruiming uitgesproken. Echter zou nog geen besluit zijn gevallen over de wijze waarop het overtollige rund vee zal worden opgeruimd. Drie mogelijkheden worden onder de oogen gezien, n.l. inblikken, invriezen of export naar Rusland. Ten aanzien van de laatste mogelijkheid schijnt het bestuur van de veehouderij centrale n.l. een aanbieding te hebben gekregen, welke belangrijker zou zijn dan die welke vroeger was ontvangen. Of op deze nieuwe, gunstiger, aanbieding zal worden ingegaan, hangt af van het on derzoek naar de voorwaarden, welke zijn gesteld en waaraan uiteraard de Regeering haar goedkeuring zal hebben te verleenen. De statuten van de N.A.C. te Veendarn zijn in zoover gewijzigd, dat het bestuur voor taan als volgt zal zijn samengesteld: Het bestuur der centrale bestaat uit ten ten hoogste negen leden. De leden van het bestuur worden door den minister benoemd op een door de landbouw-crisis organisatie voor Groningen, de landbouw-crisis-organi- satie voor Friesland, de landbouw-crisis-or- ganisatie voor Drente en de landbouw-crisis- organisatie voor Overijssel gezamenlijk in' dubbeltallen opgemaakte aanbeveling. Bij het opmaken der aanbevelingen dient door de landbouw-crisis-organisaties zorg gedragen te worden, dat de verschillende groepen van landbouwers, welke met betrek king tot de aflevering van fabrieksaardappe len aan de verschillende groepen van aard appelmeelfabrieken bestaan, daarin zooveel mogelijk vertegenwoordigd zijn. RUILVE R KA VELIN GSWET Annuïteitsvermeerdering renteverlaging voorgesteld Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Ruilverkavelingswet. Dit ontwerp beoogt verandering te bren gen in de ruilverkavelingsrente, die door de eigenaars moet opgebracht worden voor de niet ten laste van het Rijk komende kosten der ruilverkaveling. Tot dusver was over 10 achtereenvolgen de jaren verschuldigd 13.6 van het ge- heele ten laste van de kavels komend kosten- bedrag. Het bedrag der jaarrente is bere kend naar een rentevoet van 6 ten honderd 's jaars. Door conversie is inmiddels de rente van de Staatsschuld teruggebracht op 4 en billijkheid brengt mede, dat het bedrag van de in de toekomst vervallende annuïteiten in overeenstemming wordt gebracht met den verlaagden rentevoet. Dit klemt'te meer, nu de draagkracht der landbouwende bevolking belangrijk is verminderd. Met het oog op de laatstvermelde omstan digheid is ook het aantal annuïteiten ver meerderd en op 30 gebracht. Dit heeft ten gevolge, dat het percentage der ruilverkave lingsrente met niet minder dan 7.6 kan worden verminderd. De reorganisatie der Landbouwcrisisdien- sten heeft ertoe geleid, dat de verschillende stichtingen, die zich met eieren en pluim vee bezig hielden, in één organisatie, de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee, zijn samengebracht. Het Bestuur der nieuwe Centrale werd dezer dagen op het Departement van Economische Zaken door den secretaris-generaal van dat Depar tement, Mr. Dr. A. A. van Rhijn, geïnstal leerd. MOEILIJKHEDEN IN DE MARGARINE- MENGBEDRIJVEN Extrawinsten voor margarinefabrikanten Door de Vema (Bond van Vetsmeltens en Margarinemengers) is den Minister er op gewezen, dat uiJ een Z.Exc. toegezonden kostprijscalculatie reeds gebleken is, dat het verleenen van de voorgestelde 2 cent korting hun bedrijf volstrekt niet rendabel maken zal, dooh dat ook dan nog met ver lies zal worden gewenkt. Een korting van 10 cent achten ze meer op de plaats. Ze verzoeken dat de Minister door de Crisis- accountantsdienst de rentabiliteit van de mangarinefaibricage en van de margarine- mengerij zal laten vergelijken. Vema blijft er bij dat het on noodig is, dat binnenlandsche margarinefabrieken 81 tot 86 cent per kg. vragen. De Belgisohe fabrikanten leveren de on vermengde margarine geheel voldoende aan de Nederlandsche wetten en voorschriften voor 20 cent per kg., zoodat de prijs, die de Nederlandsche fabrikanten krijgen (81 tot 86 cent, min 40 cent heffing) 21 tot 26 ct hooger is dan die, welke de Belgische fa brikanten bedingen, die ook een voldoende winstmarge nog maken. Ook voor de orisisvolkemargarine en dere soorten, maakt de Nederlandsche la- bnkant deze extrawinst van ongeveer 9 millioen gulden per jaar, waarvan Unilever 50% ontvangt. Door de korting op 10 cent inplaats van op cent, zooals voorgesteld is te bepalen, wordt de win6t der margarinefabrikanten slechts met y2 millioen verkleind en kun nen de mengbedrijven zich handhaven. Vema vraagt den Minister aan de marga nnefabnkanten een prijs van hoogstens 30 cent per kg. voor te schrijven en de heffing op buitenlandsohe margarine gelijk te stel len met die op binnenlandsche. INTERNAT. TUINBOUWMARKTEN (Elpen wekelijksch overzicht) ^T,DrfUitsCih.laJn d; Er kom«n minder boon. op de markt; de prijs kon daardoor iet* sti pen. I omaten ook veel minder aangeboden kwaliteit is beter; ook wordt or beter geao teerd, zoodat men betere wijzen ken make Er kwam nog veel sla en solnazle on de m«n doch de bela.ngsteling hiervoor la voorbij, grmgen spruiten en bloemkool. Slultkool zaam. Ook van druiven ie het met de massa- aanvoer voorbij en liep de prijs wat op. Appe len in het algemeen goed gevraagd. Peren veel ail beter tn prijs, sorteering en kwaliteit. Engeland: Er komen bultenl&ndsche pelen op de markt, waardoor de prijs van tnheemsche product viel. Peren tendeerden gering aanbod vast. Er kwamen meer sprui bloemkool en aluitkool op de markt, waar. de prijzen afbrokkelden. Het gering aar van sla en komkommers vindt tegen oploo de prijzen nog steeds liefhebbers. De torna markt heeft zioh hersteld. Frankrijk; Tengevolge van slechter weer waardoor er minder druiven op de markt kwa men. kon de prijs van gros-verts-drulven zich op 6 gld. per 60 kg. handhaven. Zoodra het aanbod toeneemt, zal do prijs zakken, temeer omdat de oogst grooter uitvalt dau eerst er- itle geleverd. Duitsohlamd kan niet afnemen* verband met de devlezenkwestie. Italië: De export bedraagt thans Flechts •n derde van die van 1933 om dezen tijd. In Zuid-Tlroa wordt zeer geklaagd over het ge- brek J per 50 kg. ho-Slo waklje: De appel- ert peren oogst is zeer groot en de prijs laag. "omgarlje: Er 1« nog veel in export van i naar Engeland te doen. Er worden nog •ven geëxporteerd, doch de hoeveelheid ia minder. ulgarije: Behalve druiven (waarvan tot beden 2000 wagon verstuurd werden) expor- Bulgarije ook appelen en peren. STEUNVERLEENING VOOR DEN TUIN* BOUW De M krist er van Economische Zaken heeft erkend ais prodiucenten vir. tv Uispi -jduc'en Ji'-'.e in Nederland gevestigde beoefenaars van tuin* bouwproducten voor Zoover deze zijn aange sloten bij de Stichting Nederlandsche Groenten en Frultcentrale, die hun producten over er kende veilingen vellen of als markttuinderai zijn erkend. Voorts heeft de minister bepaald, dat uit bet Landibouw-Crlsisfonds aan die producenten! steun zal worden verleend tot een totaal be drag van|fcen hoogste f 1 mUbien. en wel voor volgende producten: a. kas>komkommera het tijdvak van 2 Jonuaii 1934 tot 1 Ju-iV 1934 1.50 per 100 stuks; b. tomste» over het •tijdvak van 2 Januari 1931 tat 3G Juni 1934 3 por 100 kg: en c. blauwe dru'ver over het tijd- I. Vlug ;eboden. 12 ak per 100 kg. 1 April 1934 tot 15 Augustus 1934 1.5» ECONOMIE EN FINANCIEN De heer Spanjaard over Nederland, Indië en Japan Een van de Nederlamdische regeeringsver te- 'genwoord/igers op de conferentie, die thans te Batavia met Japan wordt gehouden. Is tusschen tljds teruggekeerd. Het is de heer Spanjaard, de leider van het Crlsls-Invoerbureau in ona land, het bureau, dat de contingenteeringen regelt. Waarom de heer Spanjaard de Batavia- sche oonferentle voor het einde daarvan heeft verlaten wordt niet bericht. Hij heeft slechta pensgesprek met het Correspondentie- te Den Haag. dat officieuze regee rings- pleegt te verspreiden. verteld.- oonferentle verbomden blijft en hier te lande van de onderhandelingen op de hoogte wordt gehouden. Zijn verdere uiteenzettingen werpen een beangstigend lichl op hetgeen daar in Batavia beaproken en ge dacht wordt. Allereerst wist hij te vertellen, dat de Indische regeering niet minder-dan 54 dat hij gevoerd. De eerste con tingen teerlmgsmaatrege- len. die verbrulksgoederen in Indië betroffen, die op katoenen weefsels, hebben reeds heel wat stof doen opwaaien. Men wees erop. in! Indië zoowel als in ons land, dat het onrecht vaardig was om de prijzen keLen In Indië te gaan opvoe sohe bevolking een proces v ving heeft doorgemaakt, zooals wij dat hier ir* ^aan opvoeren, daar de Indi- regelen gen< teering. Javi in och ten zonder monopolierechten naar Neder land worden ingevoerd. Daardoor werd de prija van deze producten gesteund en kreeg de In dische bevolking dus een iets grooter inko men. Men kan dus zeggen, dat voor de hoog-ert» prijzen, die Indië werden opgelegd, ten bate van de moederlandsche textielindustrie, Neder land van zijn kant ook iets heeft gedaan. oh stellig zal een dergelijke tegenprestatie xgelijk zijn, wanneer de contingenteeringen en schaal w Daarbij had de heer Span- heid om de stelling Indië belang heeft bij u varend Nederland en dat het slechts nadeel •ondervindt, wanneer Nederland uitgeput raakt. Wie praat er van uitgeput raken, wie heeft het .recht daarvan te praten? Nederland of Indië? Hebben wij hier loonsverminderingen van 50 en 75 procent gekend? Kennen wij een toestand, waarbij werkloos gewordenen geheel ten laste van hun verwanten komen, zonder een cent ondensteuning van de overheid te genie- enquete bij ons san het licht zich moet voeden van een t per dag per i in ons land geheele diensten opgeheven, of zoo Ingekrompen, dat zulks bijna met opheffing gel lijk staat, zooals met den dienst der volkege- gebraoht, dat men zich me bedrag van 21oeni ulk net Deze vragenlijst Is tot in het oneindHge volkege- düge ta itputting gesproken: vermeerderen. 0__^. kan worden, dan is dit woord ten aanzien de Indische bevolking op zijn plaats; en dit uitgeputte volle kelen ten bate van de Nederlau Zoo ja. laat men dan zorgen, dat het volk in staat ls die grootere bedragen op te brengen, maar niet tegelijkertijd de p*-izen hebben op drijven en door een steeds voortgezette politiek van loonsverlaging, salartsvermlnderimg en per soneelsvermindering de koopkracht nog verder Japan heeft sterke argumenten, wanneer hot wijst op de lage prijzen zijner artikelen. Als Nederland daartegenover stelt, dat die goede ren vaak van Inferieure kwaliteit zijn, dan ia dit argument veel zwakker, omdat de Indische bevolking nu eenmaal geen geld heeft om de duurdere goederen te koopen. Er blijft slechts de elseh aan Japan over, dat dit land wederkeerlg Indische producten zal afnemen, wanneer het zijn afzet naar ons India zoo sterk uitbreidt. Het wil ons voorkomen, dat men in dat opzicht wel tot overeenstem ming had kunnen komen ter conferentie, wan neer men dit probleem klaar en duidelijk had gesteld. Maar. het blijkt nu duidelijk genoeg uit de verklaringen van den heer Spanjaard, men heeft twee dingen tegeJljk verlangd: ten eerste moest Japan zijn export naar Nederl, Indilo verminderen en ten tweede moest het meer Indische producten afnemen. Hierop zijn de onderhandelingen vastgeloopen, en eerlijk gezegd kunnen wij begrijpen, dat zulk soort voorstellen voor de Japanners niets aanlokke lijks hadden. Als men werkelijk alleen met bet Indië rekening had gehouden, ware •en oplossing te vinden geweest, maar oe neeren als Spanjaard die Indië willen gebruiken om een welvarend moederland te krijgen hebben de zaak bedorven. Zwitserland: Het ls moeilijk de appel- •ogst onder te brengen. Met Frankrijk wordt «ver een verhooging van het tmportcontlngent onderhandeld. Naar Italië werden eenige par tijen verzonden. Aao Boieu wordt In cojnpeji- 3'/2 LEENING GELDERLAND Het aangeboden bedrag niet geheel volteekend De uitgifte van 2 millioen 34 obligation conversleleening 1934 der provincie Gelderland waarop eergister de inschrijving openstond is naar emlttenten medede-elen. niet gêheSl vo?I teekend, soodat a. InsohrljvlnalnE t.T voüe nat dit beaoholden bedraK niet kon worden ondergebracht ls er een be- rJ,markt niet bereid is het 3J/, ieeningtype te aanvaarden. Daar per saldo 1 te Plaatsen bedrag zeer klein was, zal het marlft'uUoetênera6611 drU" d« GEREF. KERK VAN ALMELO lecnlng geplaatst r.HÜ?'v™ Administratie tierer. Kerk te Almelo, werd de verlep waai? een 4% obligatleleening, groot 60 000 ultao- 100%) tot C<,rWS:00v.S"t°; iÜ L twïïïï'Uï. vaa da bouw Deze leening werd in één week tljds vol. L NaarwiUim insohrljving reeds gesloten is. Naar wij meenen te weten Is rilt Ho „kerkelijke" leening tegen 4% uitgeschreven waardoor dit succes te sprekender if^^ DE JAPANSCHE HANDELSBALANS Passief saldo met 47Va gestegen van do Japansche le- gatle te s-Gr&venhage bedroeg de uitvoer van i« £nn eptember 171 milHoen yen. de Invoer Ifoe kcdroeg"óchter het*°ln'voersaldo^loT- vgtbeteekcntenvann 4^1" vïgflefcen P£K

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9