DONDERDAG 11 OCTOBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS Gemeentezaken DE STRAATPOLITIE. 19 Februari 1934 werd de behandeling van het voorstel tot wijziging van de ver ordening op de Straatpolitie, voorzooveel betreft de art. Ill en IV, aangehouden tot een volgende vergadering, zulks in ver band met de indiening door den heer Van Eek van een amendement op art. III, lui dende na wijziging: Ondergeteekende stelt voor: lo. om in art. 45 le lid achter „huizen" in te voegen: „voorzoover de collecten of inzamelingen zich niet bepalen tot de huizen van leden van een bepaalde vereeniging en niet strek ken ten behoeve van die vereeniging". 2e om het tweede lid te laten vervallen. Dit amendement werd in handen van de Commissie voor de Strafverordeningen ge steld om praeadvies. Zij merkt dienaan gaande het volgende op: De strekking van het eerste gedeelte van het amendement is collecten of inzamelin gen, welke zich richten tot bepaalde perso nen in een bepaalde hoedanigheid (bijv. le den van een bepaalde vereeniging) en die uit dien hoofde niet als „openbaar" zijn te beschouwen, te onttrekken aan het bestuur. Bij nadere overweging kunnen wij ons daar mede wel vereenigen. Echter achten wij de in het amendement gekozen redactie voor bereiking van het beoogde doel minder juist, omdat de voorgestelde aanvulling slechts één geval van een niet openbare collecte noemt. Daarom zouden wij de be paling van art. 45 lid 1, der verordening op de Straatpolitie willen beperken tot „open bare" collecten en inzamelingen, op de wij ze als hieronder is aangegeven. Intusschen achten wij eenige controle op de aldus aan de werking van art. 45, lid 1, te onttrekken collecten wel gewenscht, in zooverre, dat, indien, onder het mom van een collecte bij bepaalde personen, toch bij anderen zou worden gecollecteerd en der halve art. 45, lid 1, zou worden overtreden, het constateeren daarvan wordt vergemak kelijkt. Daartoe zouden wij ingevoegd wil len zien een nieuw art. 45a, waarbij voor geschreven wordt van het voornemen tot het houden van niet-openibare collecten of inzamelingen tevoren aan den Commissaris van Politie kennis te geven. Uitgezonderd dienen hier te worden collecten in gebou wen of andere afgesloten ruimten. De meerderheid onzer commissie blijft opneming yan het tweede lid wenschelijk achten. OM EEN TRAMHUISJE. 9 Februari 1934 stelden B. en W. voor. om een strook grond van het terrein van het gesticht „Endegeest", ter grootte van pl.m. 20 M2., aan de gemeente Oegstgeest voor den tijd van 25 jaar tegen een jaar- lijksche vergoeding van f 25.in gebruik te geven voor het daarop oprichten van een wachthuisje voor de tram en van een urinoir. Toen echter 10 Febr. j.l. van ver schillende zijden tegen de ingebruikgeving van het laatstgenoemde doel bezwaar werd gemaakt, is de verdere behandeling van dit voorstel aangehouden, teneinde het Col lege in staat te stellen nadere besprekingen te voeren met het gemeentebestuur van Oegstgeest. Dit nader overleg heeft tot het resultaat geleid, dat het gemeentebestuur van Oegst geest van de oprichting van een urinoir daar ter plaats heeft afgezien en zich tegen over de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg- Maatschappij bereid heeft verklaard de kos ten van verplaatsing van het wachthuisje, waardoor een niet onaanzienlijke verkeers verbetering wordt verkregen, voor rekening van Oegstgeest te nemen. Aangezien het onder deze omstandighe den geen zin meer had den grond aan de gemeente Oegstgeest in gebruik te geven immers op den in gebruik te geven grond zou nu alleen 'n wachthui:(e voor de tram worden opgericht zijn vervolgens om trent de ingebruikgeving van den daarvoor benoodigden grond, ter grootte van pl.m. 7 M2., onderhandelingen gevoerd met de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Mij, die zich bereid verklaarde denbenoodigden grond in gebruik te aanvaarden voor den tijd van 25 jaren tegen betaling van dezelf de vergoeding, welke door haar voor den grond, waarop het tegenwoordige wacht huisje staat, wordt betaald, n.l. f 5 per jaar, en verder onder voorwaarde, dat zij, even als de gemeente Leiden, de bevoegdheid verkreeg het gebruik tusschentijds te doen eindigen. DE HANDELINGEN VAN DEN RAAD Ingevolge Raadsbesluit van 2 November 1931 werd de levering van het. steno-ana lytisch verslag van de Handelingen van den Gemeenteraad en van de Ingekomen Stukken voor de jaren 1932, 1933 en 1934 ondershands opgedragen aan de N.V. Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij voorheen J. J. Groen en Zoon tegen een prijs van f 14.40 per pagina druks, benevens een vergoeding van f85 per zitting voor het samenstellen van het steno-analytisch verslag door de stenografen. In verband met de in de overeenkomst voorkomende bepaling, dat bij eventueele wijziging van de voor de typografische be drijven collectief vastgestelde minimumloo- nen de prijs een naai- verhouding gelijke wijziging zal ondergaan, werd de genoem de prijs eenige malen verlaagd, en bedraagt deze thans f 12.50. De vennootschap heeft zich bereid ver klaard de levering na 1 Januari a.s. weder op zich te nemen tegen den prijs van f 12.50 per pagina druks, zulks met handhaving van de vermelde bepaling inzake de verhou ding tusscben den prijs voor het drukwerk en het collectieve contractloon, zoodat uit dezen hoofde tegen verlenging van de op dracht geenerlei bezwaar beslaat Wat de vergoeding voor het samenstellen van. het stcno-analytisc'h verslag door stenografen betreft, vraagt de N.V. een bedrag van f80 per zitting, indien een driejarige overeen komst wordt aangegaan, of f75 per zitting indien een vijfjarige overeenkomst wordt gesloten, met dien verstande evenwel, dat voor het jaar 1935 de vergoeding ook in dit geval f SO per zihting aal bedragen. Oök de aangeboden verlaging van deze 'vergoeding achten B. en W. aanvaardbaar, doch het kor»t hun voor, dat onder de tegen- wordige omstandighe'deen aan een contract voor den tijd van 3 jaren de voorkeur moet worden gegeven. Overigens blijven de bestaande voorwaar den van kracht, behoudens een enkele wij ziging van ondergeschikten aard. Waar derhalve van de Vennootschap een alleszins aannemelijke aanbieding wera ontvangen en zij ook in de loopende contrac periode volkomen tot genoegen van de ge meente aan haar verplichtingen heeft vol daan, bestaat ter alle aanleiding de over eenkomst wederom ondershands te ver lengen. DE VERORDENING OP DE VEEMARKT Bij Raadsbesluit van 15 Februari 1932 werd o.m. vastgesteld een verordening tot wijziging van do verordening op de Vee markt.- Gedeputeerde Staten hebben naax aanleiding daarvan, medegedeeld, dat de Minister van Economische Zaken bezwaar heelt tegen art. 33 der verordening op dc Veemarkt, waarin tegen overtreding een al- gemeene strafbedreiging met hechtenis van ten hoogste 25 dagen is vervat Bedoelde verordening omvat ecnerzijds bepalingen, vallende onder art. 5 der Vee wet en waarop de goedkeuring van de Kroon is vereisoht, anderzijds voorschriften, gesteld ingevolge de algemeeno verorde- ningsbevoegdlielid der gemeente. Voor eerst genoemde categorie bepalingen zijn in art. 78, lid 2, der Veewet als maximumstraffen mogelijk gemaakt hechtenis van ten hoog ste 6 maanden of geldboete van ten hoogste 500 gulden, voor laatstgenoemde groep voorschriften gelden de maximum-straffen, bedoeld in art. 195 der gemeentewet, n.l. hechtenis van ten hoogste 2 maanden of geldboete van ten hoogste 300 gulden. Voornoemde Minister nu acht het wen schelijk, dat tegen overtreding van de op de Veewet steunende bepalingen der veror dening de maximum-straffen van art. 78, lid 2. dier wet worden gesteld, doch zou zich in het onderhavige geval ook met aanhou ding van de maxima van art. 195 der ge meentewet kunnen vereenigen. Op practische gronden zijn B. en W. van oordeel, dat cleze laatste weg dient te wor den ingeslagen. Herdenking wijlen Prof. Dr. L. E. Goester Leerlingen van wijlen Prof. Dr. L. E Goester hebben gistermiddag bij monde van den student Kok aan de Leidsche Universi teit aangeboden een crayonteekening van den overleden hoogleeraar, alsmede een door hen aangekocht gedeelte van ziin bibliotheek. Bij de plechtige aanbieding in het Pharmaceutisch Laboratorium waren o m. tegenwoordig de president-curator. Mr. A v d Sande Bakhuyzen. de secretaris van curatoren. Mr. P J Idenburg en Prof. Dr. I van I tal lie. Na een welkomstwoord door Prof. van Itallie droeg de heer Kok het ge schenk met een korte toespraak over. Sm- wees er op welk een groote ontroering de doodstijding van Prof. Goester onder zijn leerlingen teweeg bracht en dat onder hen spontaan het verlangen naar boven is ee komen om zijn nagedachtenis te eer en. Zii hebben gedacht dat het. best te kunnen doen door de aanbieding van dit geschenk. Hp* portret kan opgehangen worden in de leer kamer van het Laboratorium, waar ook de bibliotheek kan worden ondergebracht. Spr. wees daarna nog Met enkele woorden op de bet eekenis die Prof. Goester voor zijr. leerlingen beeft gehad, op zijn belangstelling voor hun wetenschappelijke, maar ook voor hun persoonlijke kwesties, en de wijze waar op hij met hen meeleefde en hen onderwijs gaf. De aanraking met dezen eminenten go, leerde en praehtigen mensch zal voor zijn leerlingen een lichtend punt in hun leven blijven. Spr. haalde aan de wijze waarop de teekesaar Schroder zijn opdracht ver vuld heeft en verzocht Prof. van Itallie het geschenk voor de Academie te willen aan vaarden. Prof. van Itallie wees er op dat de hoog leeraar niet alleen tot taak heeft zijn leer lingen wetenschap bij te brengen, maar dat hij ook moet doordringen tot hun harten. Deze eigenschap bezat Prof. Goester tn hooge mate. Zeer gaarne aanvaardde Spr. het geschenk, waaraan de plaats zai worden verleend welke het verdient. Kamer van Koophandel voor Rijnland HANDELSREGISTER Wijziging. 10 Oct. Firma „Parlevliet's Cut Flower Supply" en D. Parlevliet, Rijns burg te Rijnsburg, Sandtlaan 22. De han delsnaam: Parlevliets Cut Flower Supply wordt alleen gebruikt gebruikt voor Enge land, Ierland, Schotland en Nederland. De handelsnaam D. Parlevliet wordt gebruikt voor Frankrijk. Dammen L.D.V.—K.D.C. De Leidsche Damvereeniging ontmoette gisteren de Katwijksche Damclub in haar clublokaal. De de heer C. Klinkenberg heette de gasten hartelijk welkom, waarna de heer L. de Haan, 'tter van de K.D.C. dankte voor de ontvangst tevens op wees, dat zijn vereeniging niet n een overwinning te behalen, doch endschappelijke banden te leggen tusschen beide vereenigingen en een leerzame avond te heb ben. Daarna kon de wedstrijd een aanvang nemen, waarbij al spoedig bleek dat de éénjarige K.D.C. het nog niet tegen de oude L.D.V. kon bolwerken. De totale uitslag was dan ook 30—4 (dertig—vier) voor Leiden. De heer L. de Haan dankte voor de genoten avond en de voorzitter van L.D.V. be loofde dat het eind van het seizoen een revanche- wedstrijd te Katwijk gespeeld zou worden. N.Z.H.T.M. De vervoersopbrengsten van de N.Z.H.T.M. uver de maand September hebben bedragen, wat betreft de lijn ScheveningenLeiden— Katwijk/ Noordwijk (inclusief Stads!ijn Leiden) f 107.489, en wat betreft de lijn Leiden—Haarlem f 27.757. VEREENIGING HET „NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS" Afdeeling Leiden In de Dinsdag gehouden algemeene vergadering der Afdeeling Leiden van de Vereen. „Het Ned. Roode Kruis" heeft Dr. J. C. M. T i m m e r m a n s medegedeeld, dat hij wegens gezondheidsredenen zich verplicht zag ontslag te nemen als Voorzitter van de Afdeeling, welk ontslag door de vergade ring hem werd verleend. Het bestuurslid de beer G. Gerlings heeft daar op in een rede de groote spijt van het bestuur be tuigd. dat Dr. Tmmermans dit besluit heeft moeten nemen. De heer Gerlings wees er op. dat Dr. Tim mermans sinds 20 jaar lid van het Bestuur der Afdeeling is geweest en in die functie steeds op den bres heeft gestaan voor het Roode Kruis. De vergadering heeft tot Voorzitter benoemd Dr. H. K. Maas, Directeur van het Acade misch Ziekenhuis, alhier en tot nieuw Bestuurslid de heer H. P. H. W r t z, welke beiden hun be noeming hebben aanvaard. Burgerlijke Stand GEHUWD: M van Dam M Faas; J Era des en M Schuil er: R W Frank en J Ooster- kerk: C Heman en P Briejer; W v d Holst en A E de Wolff; J A Llbochant en L> Laven; C A Maas en LL aterveer; H Nieuwenhuizen en J T v d Star; J J v d Reöden.en H P v d Blom: D Sinteuir en S van Kampen: H v d Waals en S A Boot; P J v d Wetering: en M C Bergman: C le Pair en A M L Wünnobel; W P Sweris €n C Veerman- M de Moj en S Neuteboom: J Louw- rier en E Kawalek: M L Heruer en C A Hen driks; C v d Reb'den en E J Witing. BEVALLEN: M v d Steen—Marquenie z. J H M Hakkaart—Plasmeijer z. G fjeuteboom—Mar tjn d; G M Koot—de Jong z: J De Leidsche Winkel week-Lichtweek De stad ziet er aan trekkelijk uit De Leidsche Winkelweek is ditmaal niet, zooals de gewoonte was officieel geopend met. redevoeringen en speeches. Het Leidsche Politiemuziekgezelschap heeft haar tijdens een langdurige wandeling door de stad, een voudig opengeblazen en dat ging even goed. Het eenige officiecle tintje dat men aan de opening gegeven heeft was een rijtoer door de stad waartoe uitgenoodigd waren de verschillende autoriteiten, die bij de voor bereidingen van deze Winkelweek hun me dewerking hadden verleend. Tijdens deze rijtoer hebben wij een prachtig overzicht gekregen over hetgeen in den korten tijd van voorbereiding is tot stand gebracht en over de wijze waarop door de winkeliers hun beste beentje wordt voorgezet. Het viel ons op, dat er aan de dit jaar bijzondere zorg is besteed. De zaken waar het L. W.-schild buiten hangt, en dat zij er gelukkig heel wat, heb ben hebben extra hun best gedaan om met hun uitstallingen goed voor den dag te ko men. Overal heeft men aardige attracties verzonnen, die de aandacht van het publiek zullen trekken en het is dan ook, alleen reeds voor de winkels, volledig de moeite waard voor de burgers van Leiden en Om geving om eens een middag of avond of meerdere middagen en avonden want in één avond komt men niet klaar te gaan winkelen en zich door de winkeliers te la ten inlichten over de artikelen die het sei zoen brengt. Behalve voor de etalages en derzelver aantrekkelijkheid moet men de stad in voor de talrijke lichtreclames en lichtversierin- gen, die op vele punten zijn aangebracht. In dit opzicht dankt de winkelweek-commis sie veel aan de medewerking van het licht- bureau van de fa Philips, dat een speciale licht-architect had gezonden om de ontwer pen voor deze reclames en versieringen te teekenen. Er zijn prachtige resultaten be reikt. De lichtfontein op het Galgewater is zeldzaam mooi. met haar fraaie kleursc'ha- keeringen en het is dan ook geen wonder dat zij gisteravond vele honderden toeschou wers trok. De omgeving van de Princesse- kade is ook overigens rijk aan lichtreclames. Hier draait in de eerste plaats de fraaie molen van de fa. Tieleman en Dros, wordt men vermaand om meer contact-doozen te gebruiken, ziet men een groote brilliante toren flesschen in vele kleuren van de fa. Cuperus, wordt men er op gewezen, dat Tomatentijd gezondheid beteekent de to maten zijn^momenteel hoofdzakelijk op de binnenlandsche verkoop aangewezen, laat men ze dus veel en dikwijls eten demon streert, Daan Ladon zijn markiezen en toont de fa. Leeuwin haar gemakkelijke stoelen. Op de plaats waar vroeger Boerhaave stond, prijkt thans een lichtend specimen van Honing's bouillonblokken en wijst een langwerpig bord op de voortreffelijkheid van de Edel 8-baar sigaren. Op de Vischmaritt spuit de oude fontein in een zee van licht, verrijst een groote reclame van de fa. Zaal berg en zijn de bruggen keurig verlicht. Op de Hoogstraat worden de poesenliefheb bers gewezen op Felix' Kattenbrood en de gastronomen op van Rijn's mosterd. In de Donkersteeg is een kwikverlichting aange bracht, terwijl ook in de Lange Diefsteeg een effectvolle straatverlichting prijkt. Op het plein aan liet begin van de Korevaar straat verrijst een enorme flesch van de fa. v. d. Kloot en op het Steenschuur een sug gestieve reclame van de Leidsche Broodfa briek. Op het Noordeindsplein baadt het L. D. in en zee van licht en op de Haven wordt ons geleerd dat het Dieselwaschmid- del het snelste werkt. Ook op het emplace ment der N.Z.H.T.M. is een fraaie lichtver- siering aangebracht, terwijl natuurlijk ook het secretaritaat der Lichtwëek, Nieuwe Rijn 40 in het electrisch zonnetje gezet Zoo is er op vele punten van de stad iets te zien dat de aandacht trekt en dat alles te zamen maakt het zeer de moeite waard om een wandeling door Leiden's winkel straten te maken. Na de rijtoer ging het gezelschap naar ..Zomerzorg", waar men eenigen tijd ln be sloten kring gezellig bijeen bleef. Vele har telijke woorden van felicitatie en dank zijn in dezen kring gesproken, o.a. door den heer Beurze, voorzitter van de Winkelweekcoin- misie, door den .heer Meijers, de motorische kracht van deze middenstandsactie, door Ir. Fehmers, adjunct-dirceteur van de Lichtfa brieken. door den heer Mulder, voorzitter van de Leidsche Middenstandscentrale, door den heer Simonis, onder-voorzitter van de Kamer van Koophandel, door Ir. Blauw, di recteur van gemeentewerken en door den heer v. d. Pauwert van de Philipsfabrieken. Wederzijds bracht men elkaar hulde en dank voor de goede samenwerking, waar door deze Winkelweek zulke mooie beloften van welslagen in zich houdt Muzikale rondgang Morgenavond te 8 uur wordt werder een muzikale rondwandeling gehouden, door Werkmans Wilskracht. De route is als volgt: Stationsplein, Stationsweg, Steenstraat, Haarlemmerstraat, Donkersteeg, Hoogstraat, N. Rijn, Watersteeg, Hoogewoerd, Kraaier- straat, Plantsoen, Korevaarstraat, Breestr Noordeinde Noordeindsplein (K.), Noord einde, K. Rapenburg, Apothekersdijk, Vrou- wensteeg, Haarlemmerstraat, Hooigracht, N. Rijn. Korenbeursbrug, Botermarkt, Gan getje (E.). De Leidsche Winkelstand HET LUXE HUIS De Breestraat is weer een keurige zaak rijker geworden. In het perceel 48 is geopend het Luxe Huis, een winkel in byouterieën, tin, aardewerk en lederwaren die vooral op de dames een groote aantrekkingskracht zal uitoefenen. De étalage is uiterst, smaakvol ingericht en zal ongetwijfeld de aandacht trekken door de verleidelijk uitgestalde ar tikelen, die zij bevat, terwijl in de winkel zelf eveneens een groot aantal artikelen liggen en staan uitgestald, waaruit het niet moeilijk moet zijn keus te maken. Of mis schien ook wel! Als er zóóveel moois is, gaat men aan het wikken en wegen, waar bij echter we twijfelen er niet aan de verkoopster haar talenten zal ten toon spreiden en de keus gemakkelijker maken Aan de winkel is verbonden een reparatie inrichting, ook voor goud- en zilverwerk, zoodat men in het Luxe Huis, behalve dat men er mooie dingen koopen kan, ook voor de kleine en groote mankementen aan zijn byouterieën- en snuisterijen-schat genezing kan vinden. j Taal: mej. J G TEGEN EEN LANTAARNPAAL GEREDEN Hedenmorgen te kwart over acht is de 21- jarige A. K., op den Rijnsburgerweg met. groote vaart tegen oen lantaarnpaal gere den. Met een hersenschudding is hij door den F.HD naar het Diaconessenhuis ge bracht. VEEHOUDERS-VERGADERING Leveranciers van consumptiemelk ver wijzen wij naar een advertentie in ons blad betreffende een vergadering op Vrijdag a.s., waar hun vertrouwensmannen het een en ander toelidhten. Geen veehouder blijve Uit den Omtrek 4LPHEN AAN DEN RIJN GESLAAGD Bij de te Utrecht gehouden examens voor kantoorstenograaf (130 letltergrepen per mi nuut) slaagde o.a. onze plaatsgenoote mej. G. de Graaff, opgeleid door den heer G. Klok alhier. AANKLACHT Mede door over en weer van een paar bewoners in de Van Genderenstraat. bij el kaar in de bus politieke pamfletten te doen ontstond oneenigheid. De eene buur deed hij de politie aangifte, dat hij door de buur bedreigd was met een mes. Dit laatste werd ontkend door de aangeklaagde. Wordt hier nu de goede buur gemist of zijn het kleine oorzaken die vermeden kun nen worden? MISHANDELING Een ambtenaar van de Criais-Zuivelcen- trale heeft aangifte gedaan ven mishande ling door W. v. cl. W. alhier. Een klap op het hoofd en hardhandig de deur wijzen zijn de feiten. TYPISTEN Bij de te Den Haag gehouden examens voor typist(e) slaagden o.a. mej. J. M. v. d. Valk en de heer G. Sijpestein alhier, opge leid door den heer G. Klok CHR. MIDDENSTANDSVEREENÏGING Over de Chr. Middenstandsvereeniging hebben we meer da:, eens berichten kunnen doorgeven van groei. Was het aantal leden op de eerste vergadering gestegen tot 42, thans is het nabij de 60. EEN CONTROLEUR MET GOEDE OOGEN We hebben gemeld, dat men van de con troleur van de Leidsche Nachtveiligheids dienst zijn rijwiel had ontvreemd. Een paar nachten terug zag de controleur een wielrij der met een rijwiel, dat hem bekend voor- Een achtervolging; aanhouding; verward verhaal van de aangehoudene; controleur neemt de aangehoudene mee naar het op- litiebureauwaar deze bekende de fiets te hebben gestolen. Het belastingplaatje had hij voor vijftig cent verkocht, maar de aangehoudene, ze kere v. S. alhier, wist blijkbaar niet, dat nachtelijke controleurs scherper zien dan andere menschen. BEGROOTING ALG. ARMBESTUUR 1935 Subsidie gemeente als in 1934 70.000.— De begrooting van het algemeen armbe stuur sluit aan ontvangsten en uitgaven op een bedrag van 7S739.07 (vorig jaar S3663.54). Voor de gewone subsidie van de gemeente is evenals in 1934 een bedrag van 70.000,uitgetrokken. De kosten van ver pleging enz, zijn lager geraamd, o.a. is hoofdstuk IV (kosten wegens bedeeling uit getrokken) voor 61351,27 635S3.50). AANRIJDING In Den Hoorn werd gister een elf-jarig zoontje van B. aangereden door een vracht auto, waardoor het kereltje verwond werd. De bestuurder treft geen schuld, daar hef ventje plotseling de weg overging. Dr. M. verleende hulp. BOSKOOP VERDUISTERING Een woonwagenbewoner had 'n rijwielplaatje gevonden en dit verkocht aan een inwoner onzer gemeente. De eerste kreeg een proces verbaal wegens verduistering, de tweede we gens heling. MISHANDELING Terzake van mishandeling is proces-verbaal opgemaakt tegen M. K., die zijn buurman J. H. met een schop heeft bewerkt en wel zoodanig, dat deze zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Oorzaak hiervan was het feit, dat H. een doorgang, waarvan ook K. gebruik moest maken, had opgehoogd met bagger. K. wilde nu dit pad weer begaanbaar maken en dit was tegen den zin van H. Gevolg: twist met het bovengenoemde gevolg. KATWIJK BURGERWACHT Op de prcipaganda-avond <jpr Katwijksche Burgerwacht, te houden op Donderdag IS October in het Parochiehuis, zal de heer W H Snijders spreken. Voor de pauze heeft de spreker tot onderwerp: „De noodzaak van gezaggverstenking", terwijl als onderwerp na de pauze gekozen is: „Hoe staah W|ij tegen over het Nationaal-Socialisme". KATWIJK AAN DEN RIJN BOTSING Een luxe auto uit Nogtrdwijk is tegen de leuning van de Rooversbrug gebotst. Hier door werden een 13-tal ijzeren bogen ver nield of beschadigd. De auto is door een kraanwagen weggesleept. Het verdeer was anderhalf uur gestremd. AARDAPPELEN Nu het veilen van aardappelen is be ëindigd, is tevens door de Ned. Akkerbouw- centrale bepaald, dat alle aardappelen die naar een conaumptiecentrum moeten wor den vervoerd, voortaan moeten vervoerd worden in zakken die door den ambtenaar der Ned. Alvkerbouwcentnale, hiermede be last, moeten worden geplombeerd. Aard appelen, te vervoeren van groeiplaats naar bergplaats van den tuinder, vallen hier niet onder. Hiervoor moet men zich van 'n vrij-vervoerbon voorzien. KATWIJK AAN ZEE LEZING VAN DEN HEER DREWES Gisteravond is in Irene de eerste winter- lezing gehouden, uitgaande van den N C V B. Als spreker trad op de heer Drewes met als onderwerp; „Mens-ch, erger je niet". Nadat mevr. TomSpaanderman 'n kort openingswoord had gesproken en de verga ring met gebed had geopend, verkreeg dc heer Drewes het woord. Spr. wees er op dat ergernis een bekend artikel is onder de menschen. Er is een ergernis die ontstaat door groote en kleine teleurstellingen. Reden tot ergernis kan van twee kanten komen, van buiten en van binnen. Er zijn menschen die zich voort durend over zich zelf ergeren. Zij die over zich zelf klagen kunnen door niemand ge holpen worden. Ook kunnen kindoren vaak aanleiding geven tot ergernis. Toch moet het wezen: mensch, erger je niet. Vervolgens stond Spr. stil bij de ergernis in bet huisgezin. Met enkele practische voorbeelden werd dit verduidelijkt. Verder behandelde Spr. het huwelijksle ven. Hoe grooter de liefde, hoe smartelijker de teleurstelling. Wij moeten bij liet huwe lijksleven, bij wat het verhevendst is, de teleurstelling op den koop toenemen. Spr. stond uitvoerig stil bij de verhouding van ouder tot kind. Nadat enkele vragen waren gesteld sloot de voorzitster, mevr. Tom—Spaanderman, de bijeenkomst. KOUDEKERK VERKOOPING Ten overstaan van notaris F. C. Engel- berts werd gisteren in hotel de Bruin bij afslag verkocht de landbouwerswoning met 15.26.10 H.A. weiland, gelegen in den La gen waar dsahen polder alhier, in eigen ge bruik bij den heer J. W. Kwakernaak, die in bod was gebracht op f 27.000 en gemijnd op f 1200, door den heer W. Kwakernaak te Zeist. LEIDSCHENDAM JUBILEUM Ds. VERMET Hoezeer Ds. D. M. Vermet te Leidschen- dam die gisteren zijn 25-jarig ambtsjubi leum mocht herdenken, in de weinige maan den van zijn verblijf in zijn laatste gemeente de sympathie heeft gewonnen, is overduide lijk gebleken. Het aantal fraaie bloemstukken, dat gister met de regelmatigheid van een automaat aan de pastorie werd „afgeleverd" was legio. Nu Ds. Vermet, met het oog op zijn kort stondig verblijf te Leidschendam dringend verzocht, had van het jubileum „geen werk" te maken, toonden gemeenteleden en buiten staanders hun waardeering op deze wijze, waartegen verzet onmogelijk is. Natuurlijk hoogde de stapel brieven, kaar ten en gelukstelegrammen uit vroegere ge meenten zich ook voortdurend op. Des avonds kwamen kerkeraad en kerk voogdij gezamenlijk met de echtgenooten naar de pastorie, om officieele belangstelling te toonen en rekening houdend met het feit dat er niets gedaan mocht worden doen wij... zoo goed als niets, zei de heer Kuperus, pre sident-kerkvoogd en hij bood met een toe passelijk woord van waardeering Ds. en mevr. Vermet een prachtig schilderij land schapgezicht aan. Ds. Hoekert van Voorburg kwam namens zijn gemeente en namens de redactie-com missie van de Kerkbode welke een keu rig bloemstuk zond zijn collega geluk- wenschen. Ds. Vermet dankte hartelijk voor al deze bewijzen van toegenegenheid en sprak de vvensch uit om door prediking en getrouw herderlijk werk nog velen tot Christus te mogen leiden. LISSE Woensdagavond hield bovengenoemde ver eeniging in „De Vereeniiging" een ledenver gadering onder presidium van den heer W. F. Daudeij. Deze heette de aanwezigen har telijk welkom en sprak den wensch uit, dat de vergadering een aangenaam en opbou wend karakter zal mogen dragen. De heer de Wit las de notulen der vorige vergadering, welke werden vastgesteld onder dankzegging voor de accurate notuleering. Ter sprake werd gebracht de al of niet toelating van den heer J. W. Tulen als lid der vereeniging. Bekend is dat vorig jaar tusschen dezen persoon en enkele leden der vereeniging een heftige discussie is ontstaan In de boezem der vereeniging was deze zaak bijgelegd, doch nu de heer J. W. Tulen zich als lid opgeeft, komt deze zaak weer ter sprake. De betrokken personen waren er zeer op tegen, doch de Voorzititer adviseerde deze zaak geheel te laten rusten en hem als lid aan te nemen, waarmede de vergadering accoord ging. Bespreking veiling. I-Iet ligt in de be doeling om ook dezen winter weer veilingen van groenten, konijnen, kippen, etc. te hou den. De veilingen zullen worden gehouden des Donderdagsavonds in plaats van 's Maan dagsavonds in gebouw „De Vereeniging". De veiling-commissie bestaat uit de heeren K. J. Smits, Jac. Hoogkamer en D. Hoog kamer. De veilingsvoorwaarden zijn dezelfde als in het vorig seizoen. De eerste veiling zal worden gehouden Donderdag 18 Oct. a.s. Besproken werd de vergadering van den Raad van Beheer. De beschrijvingsbrief werd behandeld. Over het. tatoueeren der tentoon stel li ngsdieren werd gediscussieerd. Men achtte het niet wenschelijk dit absoluut verplichtend te stellen. De heer A. N. Ruig- rolk werd als afgevaardigde benoemd en kreeg vrij mandaat. Nu was aan de orde de a.s. tentoonstel ling. Men was er voor om een mooi uitge breid programma samen te stellen en het inschrijfgeld iets te verhoogen, waardoor de kas der tentoonstelling er wat sterker bij wordt. Door het merkenbureau werden 40 prijzen van f 2.50 toegezegd. De tentoonstelling zai worden gehouden op 26 December (2e Kerst dag) en 27 December. De tentoonstellings commissie zal worden gevormd door bet be stuur der vereeniging <m vervolgens door de heer A. G. Servelle, Haarlem'-, Ghr. v. d. Veek, Lisse: W. P. v. d. Hoeven, Leiden; H. Boenders, Katwijk en Jac. Hoogkamer, Lisse. Hierna sloot cie Voorzitter de vergadering na de gebruikelijke verloting. LEGES-VERORDENING Bij de door B. en W. aan den Raad voor gestelde Leges-verordening zullen de volgen de rechten worden geheven: voor legalisatie handteekening en voor het ter legalisatie opzenden van een stuk 0.25; voor verkla ringen van goed gedrag, van gegoedheid van inwoning, van oorsprong en alle andere verklaringen 0.50; naeporingen in den Burg. Stand of bevolkingsregister f 0.50; duplicaat trouwboekje 0.50; uittreksels burg. stand andere gemeente 0.25; raad pleging van kadaster met hulp van gemeen tewege 0.50 per half uur, zonder hulp 0.25; gemeenteverslag 2; gemeentebegroo- ting 10; gemeentereken ing 10; andere stukken per bladzijde 0.10; .bouwvergunning (nieuw- of verbouw) bij bouwkosten van: niet meer dan 500 1; 500 tot f 1.00 1.50; f 1000 tot f 2000 2.50; 20Ö0 tot 5000 5; 5000 tot 10.000 10; boven 10.000 15; goedkeuring stratenplan 10; Radio Nieuws» Kalundborg; 12.20—14.20 Brussel Fr: 14.20— 15.20 Kalundborg of Luxemburg; 15.20—17.20 Deutschlandsender; 17.20—13.20 Brussel VI; 18.20—19.20 Keulen: 19.20--21.50 Luxemburg;. 21.50—22.10 Boedapest; 22.10afL: Weonen of Programma 4: 8.20—8.50 Parös Radio; 11.05 19.30 North Rg, 19.3020 Locale uitzending Sportpraatjo door den nee,. J G A Jansen jour nalist; 20afloop; North Reg :.5016.50 Kalundborg of Luxemburg; 36.50—17.20 Deut.- der; 17.20—19.50 Brussel VI; 19.50—21.20 Keu 21.20—afl.: 3otsdi 'rogramma 4: S.205.50 P.- 0.40 North Reg; Radio; 11.05 ,30—23.50 Luxemburg ZATERDAG 13 OCTOBER 16.50 Kalundborg of Luxemburg; 1 .50—17.20 Keulen: 17.20—19.50 Brussel Fr; 19.50—21.20 Deutschlandsende.r 21.2022.20 Luxemburg: Programma 1: 8.208.50 Parijs Radio; 11.05 —16.35 North Reg; 16.35—19 Droitwich; 19—af loop: North Reg hinclenvetsvergunning met toepassing veilig heidswet 2.50; zonder toepassing veilig heidswet f 1; verlenging sluitingsuur café's en derg. 1; jachtacte 5; logee rak te 2.50; kleine jachtacte 1; aanvraag buitenlandsch paspoort 0.50; bewijs Nederlanderschap 1; idem aanvrage uit andere gemeente 0.50; voor het voltrekken van huwelijken wordt een recht geheven; op Dinsdag .f 50; Woens dag en Donderdag f 10; overige dagen 25 (Donderdags van 1112 uur kosteloos). In verband met de gemeentefinanciën is herziening der 'eges-rechten gewenscht. De opbrengst wordt geraamd voor huwelijken 450; bouwvergunningen 100; en uit an dere hoofde 200. Voorgesteld wordt de verordening in wer king te laten treden op 1 Januari 1935. VAN DE FIETS GEVALLEN De heer v. d. Z. viel van de fiets op den weg, waarbij hij zijn heup zoodanig bezeer de, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. AUTO-BOTSING Op den Rijksweg alhier hacl een auto- hotsing plaats, welke werd veroorzaakt door dat een der auto's met slechts één parkecr- lamp reed. Beide auto's bekwamen aanzien lijke materieele schade. Politie maakte pro cesverbaal op. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. NOORDWIJK STRAATVERBETERING Burgemeester en Wethouders stellen aan deni raad voor een crediet van f 4300 beschikbaar te stellen voor het aanbrengen vaci een nieuwe weg- bedekking in de Voorstraat vanaf de Douzastraat tot aan het Liodenplein. OEGSTGEEST ZENDINGSSAMENKOMSTEN Gisteren werden twee belangrijke zen dingssamenkomsten gehouden in bet kerk gebouw der Geref. Kerk alhier. Om half zes was een kindersamenkomst met lichtbeelden, waar de heer Lok, oud- Indisch onderwijzer en zendeling de leiding had. Hij opende met gebed en liet toen de talrijke jongens en meisjes een beklimming zien van een vulkaan aan de hand van een keurige serie lantaarnplaatjes naar fotogra fische opnamen van den heer Lok zelve. Op boeiende en onderhoudende wijze vertelde hij van het prachtige Indische landschap en van de zeden en gewoonten der Javanen, van hun bijgeloof en van de zendingsarbeid onder deze inlanders. De stille aandacht, waarmee dit all.es door de kinderen werd gevolgd, getuigde zeker van het talent van den spreker. De avondbijeenkomst voor volwassenen werd namens de Zendingscommissie ge opend door den.heer Smelilt, die een ope ningswoord sprak. Hierna kreeg de heer P. J. Lok 't woord voor rijn onderwerp: „De arbeid onder de de Chineezen". Op interessante wijze schet ste hij het leven van cleze eigenaardige menschenklasse en ook de moeilijke taak, die op ons rust in het brengen van het Evangelie. Alles werd ook nu weer door 'n schitterende serie lichtbeelden verduidelijkt Aan het einde sloot de heer Lok deze leer rijke samenkomst met dankgebed. WADDINXVEEN UIT DEN GEMEENTERAAD. In de laatstgehouden vergadering van den gemeenteraad deelde de voorzitter o.m. mede dat de spoorwegdirectie bewaking van de overweg aan de Kerkweg had afgewezen. Hij voorspelde dat hier zeker ongelukken zouden gebeuren. Een latere trein uit Gouda naar Waddinxveen was op verzoek nog ingelegd. Buurtverkeer Waddinxveen-Leiden was afge wezen. (Dit verzoek is nog eens herhaald en adhaesie verzocht van het gemeentebestuur van Leiden en de Kamer van Koophandel al daar. Ook onder de Waddinxveensche ingezete nen circuleert een adres van instemming). Vervolgens deelde de voorzitter mede dat van geen enkele neringdoende het verzoek was ingekomen, om op Zondag de winkels langer te mogen openhouden, ondanks de officieele publicaties. De Raad behoeft hier dus niets in die richting te doen! De gemeentebegrooting voor 1935 en die der drie bedrijven werd de Raad aangeboden. De voorzitter deed de ver blijdende mededeeling dat eenige belastingver laging in uitzicht kon worden gesteld en het batig saldo van 1933 niet geheel in de begroo ting voor 1935 behoefde te worden verwerkt. Een bedrag van f 20.000 meent het College van B. en W. te kunnen reserveeren voor 1936. Een tweetal geldleeningen, resp. nog groot f 45000 en f 6000 werden geconverteerd en opnieuw geplaatst tegen 4*4 en 4^4 a pari. Op een verzoek van drie vakbonden om den toeslag op de bondsuitkeering voor werklooze leden thans maximaal f 1) te verhoogen, werd met 9 tegen 3 stemmen verworpen. Wethouder Herfst werd herkozen tot voor zitter van het Burgerl. Armbestuur. Rechtzaken. Haagsch Gerechtshof OPLICHTING De autohandelaar J. de G. te Delft is door de Haagsche Rechtbank, wegens oplichting, veroor deeld tot maanden gev.straf en dit vennis was door het hof bij verstek bevestigd. Verdachte had nl. den vader van een bij hem Ln dienst zijnd en knecht, die zonder toestemming met een gestald motorrijwiel was gaan rijden bedreigd den jengen wegens diefstal aan te klagen, indien hij niet een bedrag van f 250 aan reparatiekosten betaalde, waarop, de man dit bedrag voldeed. Later bleek

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6