TWEE GROOTE DOODEN DONDERDAG 11 OCTOBER 1934 Beider laatste reis vangt te Marseille aan Sporen van den moordenaar en zijn vrien den „Kalemen" en „Suck" dezelfde personen Afkomst uit Italiaansch-Dal- matijnsch gebied Anti-ltaliaansche en anti-Hongaarsche betoogingen in Joego slavië Verontwaardiging in Frankrijk over den onvoldoenden ordedienst te Marseille Gisternamiddag te kwart voor 4 is het stoffelijk omhulsel van Koning Alexander te Marseille aan boord van den Joego-Slavi- schcn oorlogsbodem „Dubrovnik" gedragen. Van alle kanten waren de menschen van Marseille toegestroomd om van de over- brengst getuige te zijn. Een bataljon infanterie met omfloerst vaandel vormde de eerewacht, te samen met een escorte mobiele garde in groot tenue. De schepen in de haven vlagden halfstok. X)e menigte zweeg, diep onder den indruk van de droeve plechtigheid. Welk een contrast met den vorigen dag, toen de vorst met gejuich werd begroet toen hij de „Duibrovnik" verliet. De matrozen zijn in slagorde opgesteld, evenals toen. Nu zullen zij een baar aan boord zien brengen. In de haven liggen twee Fransche krui sers, zoo juist uit Toulon gekomen, om de „Dubrovnik" op zijn tocht naar het vader land van den gestorven koning te verge zellen. De eenvoudige rouwauto, met bloemen en de beide nationale vlaggen behangen, na dert, voorafgegaan door eenige anderen die met bloemen zijn geladen. Een groot aantal volgauto's komt er ach teraan. Daarin zitten de jonge, beklagens waardige koningin-weduwe, ook de Fran sche staatspresident Lebrun, beide met ge volg. Tot verbazing der toeschouwers is er geen sprake van militair escorte. In zeer snel tempo rijdt men naar de haven. Daar dreu nen 101 saluutschoten, door de Fransche schepen gelost. Bij de inscheping van de lijkbaar wordt de .Toego-Slavische nationale hymne, dan de Marseillaise gespeeld en vervolgens een Ireurmarsch. Met het hijschtoestel werd de kis* aan boord gebracht. De commandant ontving daar het stoffelijk overschot en do pope Loucianeff verrichtte het ritueel. Dan werd de kist op het achterdek geplaatst en men zag wierookddampen opstijgen en de tal rijke bloemkransen aandragen, die er rond omheen werden gelegd. Het eere-escorte van officieren en manschappen stelde zich daar na rond de baar op. Een detachement Fransche Orient-troepen ging nog aan boord om het stoffelijk hulsel een laatsten groet te brengen. Dan was de uitvaart-plechtigheid in Frankrijk ten einde en de stoet keerde naar de prefectuur terug. De „Dubrovnik" lichtte te 4.25 uur het ■anker en stoomde langzaam weg, evenals tie Fransche ibegeleidingsschepen. De „Dubrovnik" zal Zondag om één uur 's namiddags te Spalato kunnen zijn. BARTHOU'S LICHAAM NAAR PARIJS. Om zes uur is hef lichaam van Barthou, ïiadat de absoute gegeven was, in dezelfde ïouw-auto gezet waarin dat van koning Alexander was overgebracht. Deaelfde Fransche en Joego Slavische personen, die koning Alexanders lijk had den gevolgd, gingen in den stoet achter dat van Barthou aan, naar het station. Ook hier werden vele kransen en bloemen meege voerd. De staatsbegrafenis van Barthou is vast gesteld op Zaterdag 13 uur 30. De kist zal Worden opgebaard op een katafalk naast het gedenkteelcen van maarschalk Gallieni. Na een religieuse plechtigheid in de Domo des Invalides zal de bijzetting in het familie graf op het kerkhof Père Lachaise geschie den. Doumergue zal een lijkrede uitspreken. Oorspronkelijk had de regeering Bar- thou's stoffelijk omhulsel naar het Pan théon willen overbrengen, doch ze zag daar- vanaf. om den laatsten wil .van den over ledene te eerbiedigen. Had de moordenaar mede plichtigen? Zijn pas blijkt vervalscht Een hotel-eigenares van Marseille heeft verklaard, dat de moordenaar Kalemen door haar herkend is als één van drie personen, die sinds Zondagavond in zijn hotel gelo geerd hebben. De moordenaar had steeds uitgsteld zijn naam in 't register te schrij ven. Zijn metgezellen hebben zich inge schreven als Egon Kramer, oud 24 jaar, ge boren in Fiume, van Kroatische nationali teit, Silvester Chalny, van Tsjecho-Slowaak- sche nationaliteit, van beroep koopman. Beiden hadden medegedeeld, dat zij naar Parijs wilden. Kramer zou volgens de ho telbeheerster het eerste in het hotel zijn aangekomen, Kalemen en Chalny zijn in den loop van den nacht op Maandag gear riveerd en hebben gezegd, dat zij broers wa ren van Kramer. Kramer is Maandagmid dag uit het hotel vertrokken, terwijl zijn beide metgezellen den nacht op Dinsdag in het hotel bleven en Dinsdagmorgen een uitgebreid ontbijt bestelden, waarbij zij bo vendien een groote boeveelheid alcohol ver werkten. Kalemen zou in den loop van Dinsdagmorgen in de hall van het hotel de daar aanwezige dagbladen aandachtig heb ben gelezen, waarbij hij vooral aandacht heeft gewijd an de berichten over de aan komst van koning Alexander. De beiden hebben het diner nog in het hotel gebruikt en zijn tegen 1 uur weggegaan met de ver klaring, dat zij voor het souper terug zou den zijn. Kramer is echter alleen teruggekomen, heeft de rekening voldaan en is daarna verdwenen. Nog een spoor Uit Parijs wordt gemeld: De crimineele politie heeft ontdekt, dat de moordenaar van koning Alexander en Barthou op 3 Oct in 'n Parijsch hotel heeft gelogeerd, waar hij zich had ingeschreven onder den naam van Suck. De hoteleigenaresse heeft de foto, die de politie haar toonde, onmiddellijk her kend. Volgens haar verklaringen, was do moordenaar in gezelschap van twee perso nen in het hotel verschenen. Verder werd vastgesteld, dat de zich noemende Suck m een bekende Parijsche kleedingzaak een Volledig stel kleeren heeft gekocht, n.-. Voor de nieuwsborden der Parijsche dagbla den verdringen zich heel den dag duizenden om 't laatste nieuws te loeten in verband met den moord op koning Alexander en minister Barthou. „Kalemen" en „Suck" dezelfde personen De houder van een hotel in Parijs waarin Kalemen heeft gelogeerd, bleek hem ook als „Suck" te kennen. Met iemand, die zich Benesj noemde, had hij één kamer met twee bedden. Geen van beiden kon Fransch spre ken. Suck bediende zich van Portugeescb en de zoogenaamde Benesj van Italiaansch. De hoteleigenaar kan alleen het signale ment van dien Benesj geven: klein, dik, een jaar of veertig, bruin haar en glad ge schoren. Beiden plachten het hotel na het ontbijt vroeg, te verlaten en pas 's avond1' laat terug te komen. Twee- of driemaal kregen zij bezoek van een man van 25 of 30 jaar, die zijn Fransch met een sterk bui- tenlandschen tongval sprak. Suck zoowel als Benesj verklaar den werkloos te zijn. Toch schenen zij goed in hun geld te zitten en betaal den hun rekeningen dan ook stipt. Bagage hadden zij niet en 4 October verlieten zij het hotel zonder achter lating van adres. Nog wordt gemeld: De man die Suck en Benesj in het hotel bezocht en ook met hen meeging om het pak te koopen, dat de moordenaar droeg, blijkt een zekere Tikomir Nalis te zijn, die te Split geboren is en voor wien de Belgi sche politie een paar w*ken geleden de Fransche uitdrukkelijk heeft gewaarschuwd. Nalis is maanden geleden te Marseille in hechtenis geweest maar kort daarop weer losgelaten. De politie verloor toen zijn spoor. De foto van Nalis heeft men den portier van het hotel getoond, die hem onmiddel lijk herkende, evenals de employé, die in het warenhuis 't bewuste pak had verkocht. Suck is uit Triest en Benesj uit Zara, het Italiaansche enclave aan de Dalmatijnsch» kust, afkomstig. De vervalschte pas Gebleken is, dat de op Kalemen gevonden pas, die afegeven zou zijn in het Tsjecho- Slowaaksche consulaat te Agram (Kroatië) vervalscht is. In bedoeld consulaat is deze pas nooit afgegeven. Bij een te Praag inge steld onderzoek heeft een spoor geleid naar de veronderstelling, dat de pas zou kunnen gestolen zijn van een Tsjecho-Slowaaksch onderdaan, Vavrinek genaamd, een tuin mansknecht uit Kuttenberg in Bohemen. Deze man is nl. uit Zuid-Siavië uitgewezen en het consulaat in Agram heeft hem een z.g. imperiepas gegeven, welke hem op een of andere wijze kan zijn ontstolen, waarna hij zou moeten zijn vervalscht. Vavrinek bleek echter in het bezit van een pas, die goed in orde is. Het Tsjecho-Slowaaksche Persbureau is gemachtigd to verklaren, dat door het tot dusverre ingestelde onderzoek zonder eeni- gen twijfel is komen vast te staan, dat de berichten van eenige bladen over een con tact tusschen den tuinmansknecht Vavrina (niet Vavrinek) met den dader van den aanslag onjuist zijn. Het is reeds daarom uitgesloten, dat de moordenaar gebruik zou hebben gemaakt van de pas van dezen man, omdat de pas zich in handen bevindt van den rechtmatigen houder en gebleken is, dat het nummer van de pas niet klopt met dat op de op den moordenaar gevon den pas. Huiszoekingen te Parijs In Parijs zijn in de woningen van talrijke emigranten huiszoekingen verricht. O.a, is een huiszoeking gedaan bij den vroegeren Zuid -Slavischen minister van binnenland- sche zaken, Pribitsjewitsj, die commandeur in het legioen van eer is. Men heeft bij hem een groot aantal documenten in beslag nomen, die den procureur ter hand zullen worden gesteld. De politie heeft haar aan dacht vooral gericht op het z.g. Zuid-Slavi sche comité welks bureaux zijn doorzocht en welks leden aan een langdurig verhoor zijn onderworpen. Verder heeft de politie een bezoek gebracht aan de Zuid-Slavische ambassade en verder bij den zoon van den bekenden Kroatischen afgevaardigde, Ra- ditsj, die drie jaar geleden in het Zuid- Slavische parlement werd doodgeschoten. Toen de politie voor zijn woning verscheen, doken daar twee Zuid-Slavische onderdanen op, die onmiddellijk gearresteerd werden, daar zij in het bezit bleken te zijn van vuurwapenen. Het onder-zoek van de politie is nog niet' geëindigd. Het zal nog wel eenige dagen' duren voor men vernemen zal of het onder zoek in de Parijsche emigrantenkringen waardevolle aanwijzingen heeft opgeleverd. Uit Parijs: De verontwaardiging over den aanslag te Marseille heeft aanleiding gege ven tot demonstraties op de groote boule vards tegen de politie en eenige politici. Kleine groepen manr en trokken onder het uitschreeuwen van vijandige kreten door de straten. Het is echter nergens tot ernstige incidenten gekomen. BETOOGINGEN IN ZUID-SLAVIE Tegen Italië en Hongarije. Uit Belgrado: In het geheele land heerscht opwinding. Te Zagreb en Laibaoh hebben manifestanten vijandige kreten ge uit aan de adressen van Italië en Hongarije. De consulaten van Italië en Hongarij moesten worden beschermd. Er heeft zich geen incident voorgedaan. Te Saraje- wo hebben tal van personen tegen Italië betoogd, zoomede tegen de Katholieken, waarmede zij de Kroaten bedoelen. Uit Belgrado wordt nog gemeld: In geheel Slovenië hebben vandaag tegen Italië ge richte demonstraties plaats gevonden. De geheele Joego-Slavisohe bevolking ver keert in hevige opwinding. Zij beschuldigt de Italianen, dat zij initiatiefnemers tot den moord zijn en dat zij moreel daarvoor ver antwoordelijk zijn. Tot nog toe is de politie erin geslaagd, de demonstranten te verspreiden, zonder op bijzondere wijze te moeten optreden. De politie versterkte in de late avond uren de posten voor het Italiaansche consu laat en het gezantschap in Belgrado. Verontwaardiging in Hongarije. Uit Boedapest: Behalve gevoelens van deelneming en verontwaardiging over den te Marseillle gepleegden aanslag, wordt alhier verontwaardiging merkbaar naar aanleiding van de bewering van eenige Fransche bla den, dat Hongarije de Kroatische emigratii zou hebben bevorderd en daarmede indi rect verantwoordelijk zou zijn voorr den aan slag te Marseille. In dit verband wordt hier en daar in de Hongaarsche bladen critiek uitgeoefend op de Fransche buitenlandsche politiek in Zuid-Oost-Europa. Uiteengezet wordt daar bij, dat Hongarije hoopt, dat de bloedige ge beurtenis den staatslieden de oogen zal ope nen, dat nu eindelijk nieuwe wegen begaan zullen worden en dat met nieuwe middelen de' zoo dringend vereischte kalmeering in Europa tot stand zal worden gebracht. Alexanders testament Uit Belgrado: Het testament van koning Alexander, dat door Prins Paul aan den minister-president werd overhandigd, be vond zich in een gesloten envelop. Het testament, dat op een velletje blauw papier is geschreven, is 5 Januari 1934 ge dateerd. Het bevat, zooals men weet, de aan wijzingen voor de samenstelling van den raad van regenten, zoo de koning voor de meerderjarigheid van zijn zoon komt te overlijden. Prins Paul Karageorgewitsj, die thans fei telijk het koninklijk gezag zal uitoefenen, is in 1913 geboren en gehuwd met prinses Olga van Griekenland. Prins Paul is een neef van den koning en in Joego-Slavië zeer populair. KONING PETERS VERTREK UIT LONDEN Uit Londen: In gezelschap van zijn groot moeder, de koningin-moeder van Roemenië, heeft de jonge koning Peter II van Joego- Minister de Graeff verlaat de Fran sche legatiewaar hij in verband met het overlijden van minister Bar thou een bezoek van rouwbeklag if legde.t ALUMINIUM PROFIELEN vooi de BOUWBEDRIJVEN R. H. I. W. A., Groenendaal 102 TELEF. 53809 ROTTERDAM Slavic, zich gisteren om twee uur des mid dags naar het Victoria-slation begeven, om via Dover en Calais zijn reis naar Parijs aan te vangen. Een groot aantal detectives en politie agenten in uniform zorgde voor de noodige afzettingen. Twintig minuten voor het vertrek van den gewonen trein naar Dover verlieten de ko ningin-moeder Maria (van Roemenië) en ko ning Peter het hotel in Piccadilly. Een geweldige menigte menschen, die door bereden politie en agenten op een af stand gehouden werd, woonde het vertrek bij. De jonge koping liep snel Tie treden van het hotel naar de straat af en wierp schuwe blikken naar rechts en links. Koningin-Moeder Maria, geheel in zwart gekleed, wenkte met de hand in antwoord op de toejuichingen van de menigte. De automobiel zette zich terstond in bewe ging. Het geheele verkeer in de straten voorbij het Victoria-station tot ITyde Park Corner was stopgezet, om den auto van den Joego-Slavischcn koning ongehinderd en snel te laten passeeren. Bij het station was een ontzaglijke menig te saamgestroomd. Den fotografen was ver boden opnamen te maken. Een minuut voor het vertrek kwam koning Peter II op het station. Hij droeg een grijs costuum en een bruinen hoed en gaf de hand aan zijn groot moeder, die als teeken van rouw een bont van zwart astrakan droeg. De gezanten van Zuid-Slavië, Frankrijk en Roemenië en talrijke leden van het diplo matieke corps waren aanwezig, om den ko ning en zijn grootmoeder uitgeleide te doen. De menigte ontblootte eerbiedig het hoofd toen de jonge koning en zijn grootmoeder passeerden. Precies om twee vertrok de trein naar Parijs, waar koning Peter zijn moeder zal ontmoeten. Koningin Maria heeft den wensch te ken nen gegeven, dat haar zoon haar op de te rugreis naar Belgrado zal begeleiden. In een deel van de Fransche pers wordt ernstige critiek geleverd op de veiligheids maatregelen der politie, welke den aanslag niet konden voorkomen. De „Paris Midi" verklaart, dat de verantwoordelijkheid van de „Süreté nationale" verschrikkelijk is. De meest ongelooflijke chaos, aldus voegt het blad hier nog aan toe, heerschte on der de politie te Marseille en het was een waanzin, om den Joego-Slavi- schen souverein aan land te doen gaan op een plaats, die wemelde van verbannen menschen en andere onga- wenschte elementen. Degenen, die hier voor verantwoordelijk zijn, moeten gestraft worden. De hoofdredacteur van „Le Jour" houdt vol, dat Sarraut mede verantwoordelijk is en eischt de gezamenlijke demissie van het kabinet, teneinde Doumergue in staat te stellen een nieuwe regeering te vormen, die bekwaam is eerlijk en goed te regeeren. De „Excelsior" eischt vérgaande hervor mingen en meedoogenlooze sanctiemaatre gelen, terwijl de royalistische „Action Fran- caise" eveneens onmiddellijke sanctiemaat regelen eischt benevens de demissie van Sar raut en van de „bandieten de Süreté na tionale". DE REVOLUTIE IN SPANJE Nog groote gevechten in Asturië Uit Madrid: Terwijl de socialistische ar beiders trachten de algemeene staking met alle kracht Joor tc zetten is hier thans een commissie van anti-socialistische arbeiders organisaties gevormd, waartoe behooren de anbeidersorga. isaties van de katholieke volksactie en de eerst sedert kort in het leven geroepen arbeidersorganisaties der fascisten. De commissie is voornemens de arbeiders, eiker leiders naar het buitenland zijn ge vlucht en dde, naar zij meent, thans zonder leiding zijn bijeen te brengen en de particu liere en militaire noodhulpen in de open bare bedrijven te vervangen door haar eigen leden-vakgenooten. De arbeidscontracten der arbeiders en be dienden, die aan den dringenden oproep der regeering om onmiddellijk het werk te her vatten geen gevolg hebben gegeven, worden nietig verklaard. Te Madrid heerscht rust. Weliswaar is in de particuliere, zoowel als in de openbare 'bedrijven, het- werk slechts gedeeltelijk her vat, doch gisteren ajn geen vuurgevechten geleverd en geen ernstige sabotage daden gepleegd. Het redactiebureau van het Madrileensche dagblad „El Socialista" werd gesloten. Naar verluid' zal de voormalige minister president Azana naar Madrid worden over gebracht om daar tc worden berecht. In Asturie zijn in den loop van gisteren nieuwe artillerie- en infanterie-versterkingen aangekomen, die om het nog steeds niet ge vallen Oviedo worden geconcentreerd. Men verwacht, uat de stad zich elk oogenfolik over kan geven en dat de troepen er nog vandaag zullen kunnen binnentrekken. Militaire vlieg'--igen hebben strooibiljet ten met den oproep van den opperbevelheb ber boven h°t opstandige mijn gebied uit geworpen, -aarin de opstandelingen worden opgewekt, zich over te geven om meer bloed verlies te voorkomei.. Naarmate men langer •met de overgave wacht, zullen de straffen zwaarder worden. In de omgeving van Ovieda werden gister veertien personen gedood, velen gewond en 1600 man revangen genomen. Alle partijbureaux linksche Catalaan- sche partijen zijn gesloten. Twaalf doodvonnissen MADRID, 11 October. De krijgsraad te Saragossa heeft gisteren twaalf personen ter dood veroordeeld, die er van werden beschul digd, betrokken te zijn geweest bij de Arner,go-syndicalistische beweging van De cember jl. _j REGIMENTSKAS BEROOFD. PARTJS. 11 Oct Twee Fransche soldaten hebben uit de regimentskas te Essy les Nancy een bedrag van 900.000 frs. gestolen. VLIEGERS IN DE WOESTIJN GELAND? LONDEN. 11 Oct. Men maakt zich ernstig ongerust over het lot van de vier vlieger-s, een Engelschman en drie Indiërs, die met hun drie vliegtuigen op den terugweg van Londen naar Bombay, tusschen Bagdad en Basra in de woestijn geland moeten zijn. WEENEN, 11 Oct. Een onderburgemeester van Weenen verklaarde dat hij had verno men, dat men zeer binnenkort in Oosten rijk de invoering van den algemeenen dienstplicht kan verwachten. Uit Oost-lndie CHR. STAATK. PARTIJ. Candidatenlijst Volksraad De stemming over de verkiezingslijst voor de in 1935 te kiezen Volksraad heeft tot uit komst de volgende samenstelling: 1. Mr. C. C. van Helsdingen, voorzitter C.S.P. en zit tend lid; 2. Mr. W. G. Koster, voorzitter landraad Sragen; 3. G. J. van Lonkhuyzen, zittend lid voor de C.S.P. en de werknemers- belangen; 4. K. Dijkema, oud-directeur cul tuurschool Soekaboemi; 5. P. de Kat Ange- lino, oud-inspecteur van arbeid; 6. Dr. L. W. Kuilman, redacteur van „De Banier"; 7. A. M. Schoevers, directielid Alg. Volkscre- dietbank; 8. G. J. Gerritsen, referendaris mj de provincie West-Java; 9. Mr. M. de Vries, secretaris hoofdbestuur C.S.P. DE PEST. BATAVIA, 11 Oct. (Aneta). Twee vrou wen, die in contact zijn geweest met den eersten aan pest overledene, zijn eveneens aan longpest overleden. Schoolnieuws. ACAD. EXAMENS Rijksuniversiteit te Leiden. Ges!, cand. ex. geneeskunde: de dames A. C. Reeser (met lof) J. M. de Vreede. C. M. Anthonisse en E. A. Jolles en de heeren G. J. Tjalsma (met lof). H- Waszink, P. M. van der Gugten. R. Lens:ng. M. Ildrera. F. H. W. van der Wal. A. G. Balvers en G. van Blanken. Prop. ex. theologie: de heeren J. E. Wagenaar. D J. Burgersdijk en D. V. v. d. Linde. Doet. ex. rechten: de heer F. van Dompseler en mej. R. Lange. Doet. ex. wis- en natuurkunde, hoofdvak dier kunde: mej. M. L. W. Baron. Cand. ex. rechten: de heeren W. L. Haardt. J. Sissingh en H. B. Engelsman. Gem. Universiteit te Amsterdam. Bev. tot arts de heeren J. A. van Herwaarden. V/eespercarspel; E. Sekir, Amsterdam: C. J. Roos. Coevorden en J. H. Hora Adema, Amsterdam en geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsten. de heeren: J. H. Gaarenstroom. Eindhoven, H. P. Veening, Midden-Beemster, C. J. Emmer, Naarden i mej. S. H. de Bos, Amsterdam. Gesl. cand. ex. de heeren Ir. Th. Gijsinck en E. Smit. Rijksuniversiteit te Utrecht. Gesl. doet. ex. geneeskunde 2e gedeelte: de heeren A. Hoogenraad,1 F. E. van den Berg, H. O. van der Zalm, A. W. H. F. Pey, H. C. Krom en J. Lose- caat van Nouhuys. Prop. examen godgeleerdheid: de heeren C. v. d. Leeden, F. D. Emous en J. H. W. Dickhout. EXAMENS APOTHEKERSASSISTENT Amsterdam. Geslaagd de heer H. A. Weber. Den Haag en mej. C. J. J. Lagard. Haarlem. Utrecht. Opgeroepen 6 candidaten. Geslaagd: de dames J. van der Lely. Woudrichem, G. J. F. A. Derkx. Kerkrade, J. L. M. v. Erp, Tilburg, M. J. v. Waukum, Gorinchem, J. Klaarenbeek, Leer- EXAMENS WISKUNDE M.O. 's-Gra ven ha ge. M.O. Wiskunde KI. EXAMENS WISKUNDE L.O. 's-Gravenhage. Opgeroepen en opgekomen, 3 candidaten. Afgewezen 2. Geslaagd de heer J. G. Baldmk, Hengelo. EXAMENS-MIDDELB. TECHN. SCHOLEN Eindex. Middelb. Techa School te Leeuwarden, welke gehouden werden van 6 September tot en met 6 October 1934. Gesl. voor Werktuigbouw kunde: J. de Vries, Leeuwarden: H. Verschuur, Leeuwarden: R. v. Slooten, Leeuwarden; F. J. Bosma, Oranjewoud: F. Klein, Harlingen; J. Wals- weer. Hijum; J. Boonstra. Oldenzaal; H. Bos, Roordahu'.zum; S. A. Koster. Bolsward. Afgewezen 1 candidaat. Electrotechniek: C. Moolenaar. Leeuwarden: W. G. de Kreek. Leeuwarden: R. K. Zwigt, St. Johan- nesga: L. de Haan, Bolsward: M. Groeneveld. Steenwijk; D. de Jong. Deinum; A. Vonk, Oude- schooL Afgewezen 2 candidaten. EXAMENS STUURMAN 's-Gravenha ge. Geslaagd voor le stuurman gr. stoomvaart: D. A. C. Gelljns, J. H. Nieboer; voor 3e stuurman gr. stoomvaart: J. B. Bijleveld. EXAMENS MACHINIST 's-Gravenhage. Geslaagd voor diploma A: de heeren G. D. Trompetter, Zwijndrecht en G. van der Bij. Hilversum. VOORBEREIDEND ONDERWIJS Rotterdam. Geëx. 8 cand. Afgewezen 5. De Unie-collecte Zes en vijftigste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel LIJST 7 isport van lijst 6 16.096.4 75.75 oo, so 89.75 81.16 144.05 60.70 95,15 66.50 r-NiJkerk (Fr.) Vries (Dr.) ZuJdwolde (I Harderwijk 108.— 14,64 Ame rongen 68.35 Rijk Haart.meer-O.Z.) 215 85 Watergraafsmeer (Amsterdam-O.) 274.06 Goudrlaan 73.13 Leimuiden 64.49 Nieuwveen 67.52 Overschie 65.71 StrJjen 147.— Wassenaar 318 20 Zier He see 149.70 collete. De opbrengsten te Rijk (Haarl.i O.Z.) en Leimuiden zijn belangrijk gestegen. Mr J. J. HANGELBROEK. Secretaris van de Unie '..I „Een Schoft', met Jen Bijhei" Uit het Sociale Levei publieke diet ïrgadering bij- Naar aanleiding van het door drie der aan gesloten bonden, blijkens etn persbericht in- verlcc-nen 'vanaf* het ^dorde 'ktai werd vastgesteld, dat het bedoelde persbericht onvolledig was, aangezien de houding der be doelde bonden uitsluitend betrekking had op do salarieermg der gemeente-ambtenaren, wel ke op aandrang van het hooger bestuur moet w-orden verlaagd, terwijl de mogelijkheid van - an een kinderbijslag niet aan- voorkomen, dat bij een hooger rijksnormen met een gering percentage de groote gezinnen het slachtoffer worden, is een bevordering voor een bijslag vanaf het derde kind ln dergelijke gevallen alleszins billijk. Indien echter het bezoldisïngs besluit voor rijksambtenaren als basis wordt genomen, dan eischt de billijkheid, dat een toeslag vanaf het eerste kind wordt verleend. Vervolgens werd besloten een onderhoud aaa te vragen met de Prot. Chr. Tweede Kamer fracties ter bespreking van enkele maatregelen welke ln de rijksbegrootlng zijn aangekondigd t.w. de heffing van pensioenpremie op de pen sioenen der gepensionneerde ambtenaren en het regeering gevolgde gedragslijn ten aanzien van de aanpassing der bezoldigingsregelingen der lagere besturen aan diie van het bezoldigings besluit voor de rijksambtenaren. Ten aanzien van het laatstgenoemde zal een audiëntie bij den minister van binnenlands oh e zaken wpr- den aangevraagd. BEDRIJFSRAAD VOOR HET KAPPERS- BEDRIJF Teneinde den noodtoestand in het kappers- bedrijf te verbeteren, meent de Ned. R.K. Bond van Kappersbedienden „St. Cosmas" een af doende oplossing te zien in de Instelling van een bedrijfsraad voor dit bedrijf; een bedrijfs door' ermanf ^irln >rdt Socfale CZaken de drijfsraad te willen bevorderen. Gemengd Nieuws. CETA-BEVER MAATPATROON Leidraden voor knutselaars Als reclame voor haar Ceta-Bever produc- ten, zooals Prachtbijts, Stopwas, Beverstop sel, Velpa, Gupa en Velpon, brengen de ver- eenigde chemische fabrieken „Ceta-Bever" te Beverwijk eenige „maatpatronen voor knutselaars" in den handel. Met deze geheel nieuwe methode is hef den beginnenden knutselaar mogelijk ge bruiksvoorwerpen te vervaardigen voor weinig geld. We lieten drie patronen op ware grootte, Kapstok, Boekenplank, en Prullebak aan een „deskundig knutselaar" zien, en die zei, dat het goed was. Dus zeggen wij het ook. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Een Zweedsche matroos is bij het aan boord gaan van een in de Houthaven te Amsterdam lig gende Zweedsche houtboot te water geraakt en verdrenken. De man was in gezelschap van den machinist van de boot en was niet heelemaal nuch ter meer. Hij deed een misstap en verdween in de diepte tusschen een paar naast het schip liggende aken. Men slaagde er niet in den drenkeling te vin den en hedenmorgen heeft de politie het lijk opge haald. Het is overgebracht naar het Binnengast- OVERREDEN EN GEDOOD Dinsdagavond is een zekere M. van D. uit Dirks- land door een wielrijder aangereden, tengevolge •waarvan hij kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. INBRAAK. Te Eindhoven is ten huize van deiï heer J. P. C. van Boeckel, verzekerings agent, Elzenlaan 23, een inbraak gepleegd, waaruit f 6000 uit een brandkast van het achter het woonhuis gelegen kantoortje zijn ontvreemd, De dief. resp. dieven, hebben zich toegang verschaft door het uitsnijden van de ruiten. Sporen van inbraak zijn niet gevonden. Men vermoedt, dat de brandkast met een sleutel is opengemaakt. De schade wordt door verzekering gedekt KERKDIEFSTAL Een der daders herkend In de nacht is ingebroken in de R.K. parochie kerk te S c h i n n e n. Omstreeks halftwee zag de veldwachter Jansen, dieven het gebouw binnendrin gen, doch hij liet hen rustig hun gang gaan om hen op heeterdaad te kunnen betrappen. Toen de dieven de politie echter bemerkten, vluchtten zij. De deur viel achter hen in het slot zoodat de veldwachter zijn achtervolging moest staken. Alle offerblokken waren geledigd. De veldwachter die zich bij de kerk verdekt had opgesteld, beeft, daar reeds geruime tijd hier voor werpen werden vermist, als een der dader herkend de in geheel Zuid-Limburg beruchte inbreker-reci divist August Rouschop, oud 35 jaar. Zijn mede plichtige is nog onbekend. Het geld. dat tot een bedrag van veertig gulden was ontvreemd uit de geforceerde offerblokken, werd tijdens de achtervolging in de kerk wegge worpen. Ook de inbrekerswerktuigen zijn in het gebouw teruggevonden. Rouschop is in de woning van zijn moeder in de Daalstraat te Geleen gearresteeid. Hij was eerst vier weken geleden ontslagen uit de strafgevan genis te Maastricht en heeft in totaal reeds elf jaar gevangenisstraf uitgezeten, hoofdzakelijk we gens diefstallen. EX-GEMEENTE ARCHITECT VOOR DE RECHTBANK Woensdag stond voor de Vierde Kamer der Arr. Rechtbank terecht de 45-jarige ex-gemeente architect van Hulzen S. M., wegens valschheid in geschrifte en gebruikmaking daarvan. Hij zou n.l. door den boekhouder een certificaat van betaling hebben laten opmaken voor 62 000 straatsteenen a f 22 en dit geschrift ter uitbetaling doen aanbieden en de betreffende quitantle valsch enderteekend met een gefigneerde naam. De schriftkundigen zijn het over deze ondertee- kening niet geheel met elkaar eens. Het debat tus schen deze beide duurde c a. een uur. Ook over het al of niet leveren der steenen volgde een uitvoerige ondervraging der getuigen waaruit bleek, dat verdachte geregeld de werklie den aanspoorde meer steenen op te geven dan vervoerd werden. Na het omvangrijk getuigenverhoor verklaarde de verdachte, dat hij inderdaad de 62.000 steenen heeft geboekt en dat ze ook geleverd zijn. Hij blijft er bij geheel onschuldig te zijn. De Officier van Justitie Mr. Versteeg achtte de valschheid in geschrifte, tweemaal gepleegd, be wezen. De fouten zijn zeer ernstig en spr. requireer- de een gev.straf van een jaar en zes maanden. De verdediger Mr. Vonkenberg bepleitte vrij spraak. VERDUISTERING DOOR CURATOR De Vierde Kamer der Amsterdamse he Recht bank veroordeelde den 57-jarigen Hilversumschen koopman B„ wegens verduistering als curator ge pleegd, conform den eisch tot een gevangenisstraf van twee jaar. Verd. was op 21 October 1930 aangesteld als curator en bewindvoerder over het vermogen van deo heer F. tut Hilversum. Toen de heer F. over leed, werd verd. executeur-testementair en bewind voerder van de nalatenschap. Toen eenigen tijd geleden de zoon van deo over ledene uit het buitenland terugkeerde, bleek van de erfenis mar heel weinig over fie zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3