rCxdlOll DONDERDAG 11 OCTOBER 1934 DERDE BEAD PAG. 9 1 BINNENLAND. I Officieele Berichten ONDERSCHEIDING Bij Koe. besluit is bevorderd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau mr. dr. J. H. van Zan ten. directeur van het gemeentelijk bureau van sta tistiek, te Amsterdam. DEPARTEMENT VAN FINANCIEN Bij beschikking van den minister van Financiën is aan G. van der Kolk op zijn verzoek met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van kamerbewaarder bij het departement van Financiën, zulks met dankbetuiging voor zijn frouwe en ijverige diensten. I RIJKSPOSTSPAARBANK Bij Kon. besluit is aan mej. H. C. Vonk, refe rendaris ter Directie van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam, op haar verzoek met ingang van 1 December eervol ontslag als zoodanig verleend onder dankbetuiging voor de door haar bewezen langdurige -diensten. ZEEDIENST Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Nov. aan Hen schout bij nacht D. Scaïogoe op zijn verzoek ter zake van langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend. RECHTERLIJKE MACHT Bij Kon. besluit is aan jbr. mr. M. L. van Holthe tot Echten op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton [Wageningen, onder dankbetuiging voor de als zoo danig bewezen diensten. De verkiezingen in Heerenveen DE NIEUWE GEMEENTERAAD Te Heerenveen heeft gister de gemeenteraads verkiezing plaats gehad, de eerste na de samen voeging van Haskerland, Aengwirden en Schoter- land. Het resultaat daarvan was, dat de S.D.A.P. 2563 Stemmen verwierf; de vrijzinnigen 1041; de Katho lieken 283; Vrijz. Democraten 824; Onafhankelijken 459; Chr. Historischen 876; Chr. dem. unie 645; .O.S.P. 63; Antirev. 1283 en communisten 1093. De nieuwe raad, die 19 leden zal tellen, zal vol gens deze stemming bestaan uit 6 SD.A.P.'ers, 2 Vrijzinnigen, 2 Vrijz.-democraten, 1 Onafhanke lijke, 2 Chr. Historischen, 1 lid der Chr. dem. unie, 3 Anti-revolutionairen en 2 communisten. HET PELIKAAN-COMITE ONTBONDEN In het gebouw van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs in Den Haag is de slotvergadering ge houden van het uitvoerend comité van het Pelikaan In de ca. 10 maanden van zijn bestaan heeft het comité f 100.000 bijeengebracht en de voorbereidin gen gevoerd om te komen tot de stichting van het Nationaal Luchtvaartfonds. De slotvergadering van het Pelikaan-comité werd Boor verschillende bestuursleden van de nieuwe Stichting bijgewoond, Een vliegtuig, bestuurd door Fitzmaurice en Bonor op Schiphol, waar 't een reparatie onderging. Het zal deel- De typhoon tusschen Osaka en Nara in Japan. Spoorivagens die op Volgelingen van den Spaanschen leider Gil nemen aan de Melbourne-racedeze lijn reden, werden omver geworpen en> de hoogspannings- Robles op de tramwagens, waar ze de taak vari leiding vernield. de stakers overnamen. 2.15—3.00 n.m. Spaansch concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. Solisten; Anita Cazals, sopraan en Willem Ravelli, bariton. 3.00—3.30 n.m. Mevr. Ida de Leeuw van Rees bespreekt de blouse van het gratis AVRO-knippatroon. 3.20—4.00 n.m. Gramofoonmuziek. V.A.RA. 4.01 n.m. Knipcursus (voor gevorderden) tc leiden door mevr. A. van Blanken—Van Kuyk. Tweede herhaling der eerste les. 4.45 nm. Gramofoonmuziek. 5.01 n.m. Na schooltijd. Oome Keesje be- 530 n.m. De Notenkrakers oJ.v. Daa£ Wips. 5.58 n.m. Zenderoverschakeling. 6.01 nun. Klein Ensemble o.l.v. Frits Bakels. 6.30 n.m. De Flierefluiters o.l.v. Jan v. d. Horst. 7.00 n.m. Orgelspel door Cor Steyn. 7.30 n.m. Het vraagstuk der devaluatie. IV. „Heeft thans devaluatie voor Nederland nog kans op gunstige resultaten?". Lezing door Mr. S. Mok. 7.50 n.m. Gramofoonmuziek. 8.00 n.m. Avonduitzending. Sprekers: Ds. C. B. Burger, Bergen op Zoom. Prof. Dr. C. Mennicke, Kijkduin. Otto van Tussenbroek, Utrecht. Muzikale medewerking: Willem Petri, orgel. 8.01 nm. Cursus: „Kerk en volk". 4e Voor dracht: Zelfbevrijding der cultuur. SprekerJ Ds. C. B. Burger, Bergen op Zoom. 8.30 n.m. Concert: W. Petri, orgel. 9.00 n.m. Cursus: De invloeden van de maat schappelijke veranderingen tijdens de laatste eeuwen op de menschelijke levenshouding. Derde voordracht: De religieuze houding, die aan de nieuwe situatie voldoet. Sprekers Prof. Dr. C. Mennicke. 9.30 nm. Concert: Willem Petri, orgel. 10.00 n.m. Vaz Dias. Vrijz. Godsd. Pers bureau. 10.15 n.m. Lezing: Ilja Ehrenburg. Ie voor dracht Spreker: Dr. K. F. Proost, te Rotter- BUITENLAND I Scottish Reg.; 7.15 nm. Gevarieerd pro gramma. Leipzig: 7.20 n.m. „Die vier Grobiane"; mu ziek van Wolf-Ferrari. Kalundborg: 7.30 n.m. Deensche kerkmuziek m.m.v. een gemengd koor en orgel. Warschau; 7.35 n.m. Concert o.l.v. Paul Soheinpflug, m.m.v. Enrico Mainardi, cello. Rome: 8.05 n.m. „De Barbier van Sevilla", opera van Rossini. Monte Ceneri: 805 n.m. „Andrea Chenier", opera van Giordano. Beromiinster: 8.30 n.m. „Das ist die Llebe", potpourri. Brussel (Vlaamsch): 9.05 n.m. „KlavereJJ tien", luisterspel van Theo Huet. Droitwich; 10.20 n.m. „Causes of War", Z, Dean Inge spreekt Een nieuwe behandeling van „verstopping" Men bemerkt het soms zelf niet, dat de stoelgang in de war is. Wat ge wel consta teert? 'n Loom opgeblazen gevoel, duizelig heid, beslagen tong, hoofdpijn en meer van die ongemakken. Maak eens „Schoon Schip" met de nieuwste vinding van Apotheker Dumont: Laxeer-Akkerljes. Ge proeft niets I Geen paardenmiddel, dat Uw gestel in de war brengt, dat U buikloop en hernieuwde constipatie bezorgt, maar een prettig zacht werkend laxeermiddel, hetwelk Uw inge wanden schoon maakt en de normale wer king daarvan herstelt. De bestanddeelen» plantaardige stoffen, gal-extracten, melk zuur-fermenten en chlorophylle werken gezamenlijk op Uw geheele gestel. Laxeer- Akkertjes geven voldoende, doch niet over dreven ontlasting en regelen op natuurlijke wijze de meest natuurlijke menschelijke verrichting. Probeert ze eens I Ge zult verbaasd en verrukt zijn over de blijvende gunstige werking. Per 12 stuks 60 cent. niet in alles een sympathiek verschijnsel. Maar dit alles betreft toch slechts den om trek, den nasleep van haatzuchtigen en op- pervlakkigen. De kern in ons gereformeerde volk is zuiver en vast in zijn geloof en in zijn wil het eerlijk te beleven. En laten wij goed be denken, welk een kracht er voor geheel ons volk schuilt in deze niet zoo overwegend talrijke, maar beginselvaste Gideonsbende! Er wankelt zooveel! Zonder wereldbeschou wing, zonder antwoord of uitzicht op ant woord op de groote levensvragen strompe len tallooze menschen door het leven, zonder geestelijke ruggegraat. Défaitisme in aller lei vormen, geestelijk, economisch, nationaal viert, of vierde althans, in vele kringen hoog tij en maakt hen rijp voor een wanhoops- verschijnsel als de Nat Socialistische bewe ging, of voor revolutionaire theorieën. En als een rots in de branding staat ons Gerefor- meex-de volk, bereid elk oogenblik voor zijn beginselen, zijn recht op vrijheid van be lijden en leven zich geheel te geven. Gi-oote groepen van ons volk zal het fascisme nooit innerlijk kunnen veroveren, wel bij ongun stige omstandigheden tijdelijk onder den voet loopen, dit Gerefox-meerdo volksdeel Meisjesver. op Geref. Grondslag De negende pi-ovinciale vergadering van de afdeeling Zuid-Holland van de Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. Grondslag zal op 17 October a.s. worden gehouden in de Nieuwe Westerkerk, Ammanstraat te Rot terdam. Het programma vermeldt o.m. een rede van den heer J. Schouten, lid der Tweede Kamer, oyer „Levenshouding" RUBRIEK VRIJDAG 12 OCTOBER HUIZEN 1875 M. NED CHP PAD*o ••LENIGING 8.00—8.15 Schriftlezing e- meditatie. 8.15—9.30 Morgenconcert (gr.muz.). 10.30—11.00 Morgendienst door Ds. H. J. 11.00—12.00 Liederen-recital door Maja Reilingh. sopraan. A. d. vleugel: Hans Schouwman. 12.00—12.15 nun. Politieberichten. 12.15—12.30 nun. Leger des Heils-kwar- 12.30—2.00 n.m. Ensemble-Van der Horst 2.00—2.30 n m. Gramofoonmuziek. 2 30—3.00 n.m. Lezeo va~ Chr. lectuur. „Waarom Duinloo zijn dominee niet kreeg" van H. Weiland. 3.00—3.45 n.m. Harmonium-recital door Ton Brands. In memoriam S. Karg Elert. 4.00—5.30 n.m. Het „Hendriks Trio": W. Tump, viool. René Hendriks, cello. Jet Troostwijk, piano. 5.30—5.45 n.m. Gramofoonmuziek. 5.45—6.30 n.m. Populaire bespeling van het studio-orgel door Daaf Lincy. 6.30—7.00 n.m. „Bloembollen op perken", door A. J. Herwig. 7.00—±7.15 n.m. Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau. ±7.15—7.30 n.m. Gramofoonmuziek, of „Een greep uit het dagelijksch gebeuren". 7 30—8.00 n.m. Literair halfuurtje B. van Noort. Over de literair-paedagogische schet sen uit ..In 's levens Voorhof" van Prof. J. Waterink. 8.00—10.30 n.m. Utrechts Mannenkoor Euterpe", dir. Lieven Duvosel, K.U.D.O.; dir. H. Kok. 9.00-9.30 njn. A. J. L. Looyen: „De toekomstige vischbezetting van de Zuiderzee". - 9.30-9.40 non. Vaz 1030—11.30 njn. Gramofoonmuziek. HILVERSUM 301.5 M. VA.R.A. 8.01 n.m. Gramofoonmuziek V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Carel Rijken draag1: voor. 10.30 Orgelspel door Joh. Jong. 11.00 „Belastingbetalers", een schets van Frans Netscher, voor te dragen door Carel Rijken. 11.20 Onze serie groote meesters der toon kunst. (Gr .muziek). 11.45 n.m. Gramofoonmuziek. A.V.R.O. 12.01—2.00 n.m. Lunchconcert door het symphonie jazz-orkest van de N.V. Na tionale Revue (dir. Bob Peters) o.l.v. Julius 2.00—2.15 n.m. Gramofoonmuziek, Dezer dagen werd een in stroomlijn verbomoden molende „Dijkmolen" in den Dijkpolder bij Maasland off icieel in gebruik gestéld. Links de uit 1718 dateerende molen, rechts een der niemoe wieken De opstandige generalidad van Catalonië werd door de regeerings- troepen op het schip „Uruguay" gevangen gezet. De „Uruguay" met de gevangenen aan boord, tusschen twee oorlogsschepen in de haven van Barcelona. De ministers mr. van Scliaik, dr. Colijn, mr. 'de Wilde en weth. Jan ter Haar (linksop Schiphol, waar ze gisteren een vliegtocht maakten met de F 86. De Afscheiding in Ulrum Het oordeel van een liberaal Het zij ons vergund zonder één woord van commentaar over te nemen een gedeelte van een artikel, dat de heer H. D. L o u w e s, liberaal lid der Tweede Kamer, te Ulrum, in De Vrijheid schreef: „De hoofdplaats van de gemeente waar ik geboi-en en getogen ben doorleeft in herinne ring bewogen dagen, nu het eeuwfeest der af scheiding wordt hei-dacht. Op 14 October 1834 teekende Ds. de Cock, Ned. Herv. Predikant te Ulrum, met een groot deel zijner gemeenteleden de acte van „afscheiding of wederkeeringe", waarbij zij zich losmaakten van de door hen te licht bevonden Ned. Herv. Kerk. Het was een daad van geloofsmoed en van geloofsnoodzaak. Menschen, die het Christen dom in de strakke lijnen van het Calvinisme zoo fel beleefden, konden niet blijven wonen in een op ruimte en verdraagzaamheid in gerichte Kork. En dit zeker niet in een tijd met een slap, zelfgenoegzaam, zoogenaamd verlicht, geloofsleven als de Ned. Herv. Kerk omstreeks 1830 in vele streken herbergde. Het is jammer, dat de Overheid op deze daad zoo streng en onrechtvaardig heeft ge reageerd; de volgelingen van De Cock, de „Cocksianen" zijn vervolgd en geplaagd, zon der veel reden en als revolutionairen behan deld, terwijl iedere gedachte aan aantasting van gezag en orde hen vreemd was. Ik heb voor deze kern van het Gerefor meerde volk, dat in 1834 en later de Ned. Herv. Kerk verliet, groote eerbied. Het is een groep van beginselvaste burgers, die ernst maken met hun geloof, die er naar trachten te leven, die er voor willen wei-ken en offe ren, die consekwent en beginselvast zijn. Zeker, zij hebben hun fouten; ik noem het onder hen voorkomende farizeïsme, het zich heter weten dan anderen op grond van hun recht geloof, de hoovaardij op hun zuiver heid in de leer. En ook de schijnheiligheid, die vrome woorden in de mond en slechte gedachten in het hart heeft, is hun niet vreemd. En het politiek Christendom is lang

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10