^Hrutvr geit®dfe (ümirant Koning Alexander en minister Barthou vermoord Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken 1 l ÊSr SSÊÊÈ m - -• BIJ FEESTELIJKE ONTVANGST TE MARSEILLE Een Fransche generaal en admiraal en de Zuid- Slavische hofmaarschalk onder de slachtoffers abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j CL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 5295 WOENSDAG 10 OCTOBER 1934 15e Jaargang giibertentieprijjtn: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.227a Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/a Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau 1 wordt berekendf 0.10 Gistermiddag, kort nadat Koning Alexander van Joego Slavië te Marseille geland was om te Parijs besprekingen te komen houden over de mogelijke verzoening van Joego Slavië met Italië, heeft een Kroaat een automatische revolver leeggeschoten op den Koning en de bij hem in de auto zittende personen. De Koning werd zwaar gewond en overleed even later in het huis van den prefect. Barthou, de Fransche minister van buitenlandsche zaken, was in den arm gewond en stierf tijdens de amputatie, die in het zieken huis moest worden toegepast. Tot de getroffenen behooren ook de Fransche admiraal Ber- thelot, de Fransche generaal George en de Joego-Slavische hof maarschalk Dimitryewitsj. Van den laatste stond hedenmorgen vast, dat hij eveneens overleden was. De beide Fransche militairen waren zwaar gewond. De moordenaar is van de treeplank van de auto afgeslagen en door de woedende volksmenigte doodgeslagen. Koningin Maria van Zuid-Slavië, die met den trein was gereisd, is van Besancon naar Marseille teruggekeerd. 's Konings elf-jarige zoon, Peter, die in Engeland op een kost school gaat, zal tot koning uitgeroepen worden. Sarraut, de Fransche minister van binnenlandsche zaken, zal in verband met het gebeurde ontslag nemen. HOE DE AANSLAG WERD GEPLEEGD Ooggetuigenverhalen Blijkbaar is het feestelijke karakter, dat de Fransche regeering de ontvangst van Koning Alexander van Joego Slavië wilde geven, de aanleiding geweest tot het af schuwelijke drama in de straten van Mar seille, waarbij zoowel de Koning als Barthou beide mannen van groote beteekenis in het hedendaagsche Europa, werden gedood. Het geheele Fransche Middellandsche zee eskader was op de reede bijeengekomen, ten einde de Zuid-Slavische kruiser Dubrovnik welke Koning Alexander naar Frankrijk bracht, te begroeten. Piétri, de Fransche minister van marine, bevond zich aan boord van de Fransche kruiser Colbert, ten einde daarmede het Zuid-Slavisch slagschip tege moet te gaan. Koning Alexander ging aan boord van een admiraalsbarkas, waarin ook Piétri gestapt was. Daarmede voeren beiden de oude haven van Marseille binnen, waar onder leiding Van den Minister van Buitenlandsche Zaken Barthou en een reeks andere Zuid-Slavische en Fransche militaire en civiele hoogwaar digheidsbekleders ter verwelkoming aan wezig waren. Toen de barkas de haven bin nenvoer werden 21 saluutschoten gelost. Met zijn gastheeren stapte de koning in een open auto, de eerste van een lange stoet auto's. Tezamen met den Koning was Jeftitsj, de Zuid-Slavische minister van Bui tenlandsche Zaken, aangekomen. Koningin Marie van Zuid-Slavië, had de reis naar Frankrijk niet met het oorlogs schip gemaakt, zij was per trein naar Parijs gegaan. Zij wilde den Koning in Dijon ont moeten. Toen de auto van den Koning de Place de la Bourg opreed, weerklon ken de schoten, welke niet alleen den Koning maar ook Barthou het leven benamen. Naar men zegt, zouden in totaal een twin tigtal schoten gelost zijn bij den aanslag op Koning Alexander. De eerste schoten misten alle hun doel, doch steeds weer weerklonk terwijl een onbeschrijfelijk tumult losbrak, het korte, scherpe knallen. Men zag den Koning, getroffen, ineenzin ken. Er ontstond onder de menschen een ware razernij. Brullend en schreeuwend stortten de omstanders zich op den dader, die letter lijk gelyncht werd. Ooggetuigen vertellen, dat de man, onherkenbaar verminkt, door de omstanders vrijwel" verscheurd is. Slechts met groote moeite slaagde men er in, ruim baan te maken en het stoffelijk overschot van den moordenaar te bergen. In de stad heerscht ontzaglijke opwinding. Naar later is gebleken, is Koning Alexan der door vier kogels getroffen. De overige schoten troffen Barthou, generaal Georges en admiraal Berthelot, die indertijd chef van marine is geweest in Toulon en den Servi- schen militairen attaché, die eveneens zeer ernstig werd gewond. Barthou poogde, ondanks het schot, dat hij in het onderlijf ontvangen had, den da der die op de voetplank van de automobiel gesprongen was, met de hand af te weren Hierin slaagde hij evenwel niet. Ook de poging van den chauffeur van de auto, om den moordenaar neer te slaan, mislukte. De vertegenwoordiger van de „United Press'' te Marseille, die ooggetuige was van dezen vreeselijksten aanslag in den na-oor logstijd, meldt over deze gebeurtenis het volgende: „Ik stond midden in de mcnschenmenigte welke zich in de nabijheid van de haven had opgesteld. Toen de stoet auto's in de straat ver scheen, klonken achter mij luide uitroepen* „Weg met Alexander!" Zij werden echter terstond door de menigte met hoerageroep op don Joego-Slavischen koning beantwoord Er ontstond een gedrang, terwijl de tegen standers slaags raakten, waarvan de dader gebruik maakte, om door een opening in het politie-cordon heen te dringen en aldus op den rijweg te komen. Ik zag hoe hij zijn arm ophief, gereed om te schieten en zonder nauwkeurig te mik ken, eenigc schoten op de auto van den ko ning loste, die hem slechts bij toeval troffen Hij rende daarop met de rijdende auto mede, sprong op de treeplank, hield zich aan de deur van den wagen vast en loste de verdere schoten rechtstreeks in het in wendige van den wagen. Er ontstond een vreeselijke verwarring. De menschen stormden op de auto af, ter wijl de politie niet in staat bleek te zijn hen terug te houden. De chauffeur, die de auto bestuurde, waar in koning Alexander gezeten was, verklaar de het volgende: „Terwijl de auto langzaam in den stoet voortreed naar het Beursplein, maakte zich een man los uit de dichte menschenmenig- te, van vrij omvangrijke gestalte. Hij liep op de auto van den koning toe en schoot vier of vijf maal met zijn revolver. Hij werd terstond gegrepen en de kolonel, die zich in het gevolg van den koning be vond, sloeg met de sabel op hem los." De dader van den aanslag heeft gepro beerd, zichzelf in den mond te schieten, maar een der adjudanten ontrukte hem het vuurwapen. Op het Beursplein is hij neer geslagen. Onder de duizenden aanwezigen op het plein ontstond eerst groote beroering, daar na trad een diepe stilte in, die ontzaglijken indruk maakte. De vlaggen zijn halfstok geheschen. A- «JÉL nM r ..Pt Br EL Een radiografische foto van den moord te Marseille, weggezakt in een hoek van zijn autonadat de Alexander schoten waren De moordenaar, een Kroaat, op de plaats doodgeslagen Nader blijkt, dat de koning overleden is in het gebouw van de prefectuur, in aan wezigheid van zijn adjudanten, die hun tra nen niet konden bedwingen. Minister Pietri en de andere aanwezige ambtenaren waren aan de diepste smart ten prooi. Nader wordt gemeld, dat het lijk van koning Alexander in de particuliere ver trekken van den prefect op een rustbed is gelegd. Volgens mededeeling der politie moeten in den aanslag minstens tien personen hebben deel; Ook Barthou gedood. In het ziekenhuis waar de minister van buitenlandsche zaken onmiddellijk naar toe gebracht werd, nam men eerst aan, dat zijn verwonding niet van ernstigen aard was, hoewel men het, aangezien zijn linkeronder door een kogel versplinterd was, wel noodig oordeelde de arm. te amputeeren Het had er eerst allen schijn van, dat het leven van Barthou geen gevaar liep. Tijdens de operatie echter ontstond een bloeding, welke bloedtransfusie dringend noodzake lijk maakte. Hiertoe werd oogenblikkelijk overgegaan, doch de toestand van den mi nister werd zwakker en zwakker tot einde lijk zijn hart ophield te werken. Barthou was overleden. Nog meer slachtoffers De. Fransche generaal Georges, die aL buitengewoon adjudant aan Koning Alexan-1 der was toegevoegd, werd eveneens ernstig gewond. Het bericht, dat ook hij spoedig was overleden, werd niet bevestigd. Zijn toestand is echter critiek. Verder zijn zwaargewond admiraal Ber thelot en de hofmaarschalk van den Koning, Dimitrijewitsj. Nog anderen gewond Er werden nog drie vrouwen en twee leden der mobiele garde bij den aanslag zwaai* gewond De dader De moordenaar van koning Alexander, Petrus Kalemen, is, naar thans vaststaat, een Kroaat. Hij stond op de lijst van ver dachte personen, die door de Zuid-Slavische politie aan de Fransche politie was gegeven. Ter gelegenheid van de ontvangst van den koning waren buitengewone politie maatregelen genomen. Meer dan 200 circu laires met de photo's van de verdachte per sonen waren aan de met de veiligheid be laste autoriteiten toegezonden. Bovendien had men in alle hotels te Marseille en te Parijs een onderzoek ingesteld naar ver dachte elementen. Had Kalemen medeplichtigen? Uit Marseille: Eenige personen, die ooggetuigen zijn geweest van den aan slag op koning Alexander, verklaren, dat de moordenaar Kalemen drie me deplichtigen heeft gehad, die gevlucht zijn. De moordenaar stierf in de Sureté Uit Parijs wordt nog gemeld: De moordenaar van koning Alexander is korten tijd na aankomst in het gebouw der Sureté overleden -an verscheidene schot wonden en wonden van sabelhouwen. BEROERING IN ZUID- SLAVIE Kans op een Kroatischen opstand Uit Belgrado: In sommige kringen wordt gevreesd, dat de moord op koning Alexan der bedoeld was als signaal voor een op stand der Kroaten. De Kroaten streven naar grooter mate van autonomie Uit Belgrado: In geheel Joego Slavië heeft de tijding van den dood van koning Alexan der een ontzettende ontroering en opgewon denheid veroorzaakt Men ziet daarin het signaal voor een Kroatischen opstand. Na den dood van koning Alexander moet nu eerst het probleem van het regentschap opgelost worden. Men verwacht in verband hiermede groote moeilijkheden. Uit Zagreb: Als een loopend vuurtje ver breidde zich het bericht over den moord op Koning Alexander over het land. Vóórdat de bladen de bulletins met het bericht in hun ramen hadden opgehangen, verzamelden zich groote menschenmenigten. In verscheidene plaatsen kwam het tot anti-Kroatische manifestaties. In politieke kringen neemt men aan, dat de 11-jarige kroonprins binnenkort gekroond zal worden en dat in zijn naam een mili taire dictatuur het bestuur zal vormen. Volgens de meening van welingelichte kringen is slechts onder een militaire dic tatuur een burgeroorlog te voorkomen. Geen militaire maatregelen Uit Belgrado: Het agentschap Avala meldt, dat het gemachtigd is mede deel en, dat alle uit buitenlandsche bronnen stammende be- Tichten betreffende troepenbewegingen en gedeeltelijke uxbilisatie uit de lucht ge grepen zijn. De koningin van Zuid-Slavië is te Besan con aangekomen, waar zij oogenblikkelijk op de hoogte werd gesteld van het treurige nieuws. Zij is terstond naar Marseille ver trokken. Koningin Marie van Zuid-Slavië had de reis naar Frankrijk niet per schip gemaakt, omdat zij bang was voor zeeziekte, doch was afzonderlijk per trein naar Parijs gegaan. Zij wilde den koning in Dijon ontmoeten. De Fransche ministerraad bijeen Uit Parijs: De ministerraad is om zes uur 'in een speciale zitting bijeengekomen. Aan de Regeering van Joego-Slavië is de deelneming van de Fransche regeering be- In Frankrijk zal een dag van nationale rouw worden gehouden. Proclamatie der Fransche regeering In verband met den aanslag te Marseille heeft, de ^ransche regeering de volgende proclamatie uitgevaardigd: „De Fransche regeering ziet izich met smart gedwongen, de natie d .i dood mede te deelen, van Z.M. koning Alexander van Zuid-Slavië, j'dst op het oogenblik waarop Zijne Majesteit het Fransche volk de bewij zen kwam brengen van de toegenogenheid van het Zuid-Slavische volk. De Fransche regeering geeft uiting aan haar groote smart tegenover Hare Majesteit, Koningin Maria van Zu-d-Slavië, de regee ring van Zuid-Slav'en de bevriende natie. Tevens v*rvult de regeering den droeven plicht, kennis te geven van het feit, dat, te zamen met koning Alexander, de minister an buitenlandsche zaken Barthou, doodelijk •etroffen is. In dit tragisch uur nu beide volkeren zoo smartelijk getroffen zijn, gevoelen zij zich meer dan ooit vereenigd in gedachten en gevoelens". Uit Parijs wordt gemeld, dat' minister president Doumergue zich belast heeft met de leiding van het ministerie .van buiten landsche zaken. Sarrant neemt ontslag Sarraut, de Fransche minister van binnen landsche zaken die zich voor den aanslag verantwoordelijk acht, heeft ontslag ge vraagd. LEBRUN EN TARDIEU NAAR MARSEILLE Gisteravond 9 u. 40 heeft President Le brun zich naar Marseille begeven. Tardieu vergezelt hem. De genomen voorzorgsmaatregelen Bii gelegenheid van de ontvangst van den Zuid-Slavischen koning waren buitengewone veiligheidsmaatregelen door de politie ge troffen. Meer dan 200 kennisgevingen met foto's der verdachte personen waren aan dc autoriteiten, die met de handhaving der orde waren belast, medegedeeld. Buitendien had men in verschillende Mar- seillaansche en Parijsche hotels een onder zoek ingesteld naar verdachte elementen. Al deze maatregelen hebben echter den aanslag op den koning niet kunnen voor komen, evenmin als de afzetting te Marseille. Deze was toevertrouwd aan 1200 politie beambten, 191 rechercheurs, 1*20 gendarmen, 48 leden van de mobiele garde, zoomede aan een aantal soldaten. Toen een politiebeambte bemerkte, dat een man wilde doordringen tot den wagen van den koning, wierp hij zich direct op dezen man. De moordenaar richtte evenwel direct zijn vuurwapen op Jen politieagent dien hij neerschoot. Od deze wijze kon de moorde naar den a as-en van den koning, welke slechts een snelheid van 9 K.M. had, be- ï'eiken. De moordenaar maakte, zooals nader ge meld wordt, gebruik van een schietwapen- dat een soort machinepistool was. Dimitryewitsj overleden Nader wordt gemeld, dat ook de Joego- Slavische hofmaarschalk aan zijn wonden -overleden is. In verband met den aanslag op Koning Alexander wordt van officieele regeerings- zijde aan den vroegeren aanslag op den vorst herinnerd, welke 17 September van het vorige jaar te Agram door den Joego slaaf Oret gepleegd werd. Tijdens het proces heeft do dader indertijd verklaard, dat hij uit Italië wapens gekre gen had. Hieraan wordt op het oogenblik in een officieele verklaring herinnerd. DE INDRUK IN ITALIË Het bericht van den moordaanslag op Koning Alexander van Joego-Slavië en Barthou heeft te Rome in alle kringen, niet in het minst van de Piazza Venezzia, een verpletterenden indruk gemaakt Het officieele blad van Mussolini gaf reeds een korte beschouwing: „De afschuwelijke en gemeene aanslag van Marseille vervult het geweten der geheele wereld met afgrij zen. Het is een van die beestachtige mis drijven, die slechts één ding bewijzen: de dwaasheid en de wreedheid van dengene, die ze heeft begaan of heeft geïnspireerd. Het Italiaansohe volk vereenigt zich met het Joego-Slavische en het Fransche in deze ure van droefenis en rouw en betuigt hun zijn innigste deelneming. Het Italiaanschc volk is geheel in het bij zonder getroffen door het tragisohe en ge heel onverwachte einde van den Fran- schen minister van buitenlandsche zalven, terwijl men aan de voorbereidingen bezig was voor diens feestelijke ontvangst in Ita lië binnenkort. Barthou vertegenwoordigde in deze be wogen ure van Europa één van die geesten, die het meest aftief werkten aan de pacifi catie van Europa. Het Italiaansche volk betreurt daarom dubbel zijn verlies en neemt diep bewogen deel aan den rouw en smart van het Fran sche volk. Tezamen mét Frankrijk gaat ook Joego- Slavië in rouw. Ook de dood van den dap peren koning-soldaat zal door het Italiaan sche volk boven alle politieke meeningsver- schillen uit met diepe droefheid en met groote verafschuwing over dit brutale bar- baarsche delict worden ontvangen". Uit Berlijn: De moord op koning Alexan der van Joego-Slavië en op den Franschcn minister van buitenlandsche zaken, Barthou heeft in officieele en politieke kringen van Duitschland groote ontsteltenis verwekt, des temeer, daar beide dooden politieke per soonlijkheden waren, wier politieke beslui ten en handelingen juist voor Duitschland van bijzondere beteekenis waren. Joego-Slavië is den laatsten tijd voor Duitschland in belang toegenomen, daar het één van de landen scheen te worden, met welker hulp men de isoleering van Duitsch land op het gebied van buitenlandsche poli tiek hoopte te overwinnen. De Fransche minister van buiten landsche zaken Louis Barthou, die gisteren eveneens door moordenaars hand viel Barthou anderzijds was de internationale politicus, die den laatsten tijd in Duitsch land het meest werd genoemd, zij het dan in ongunstigen zin, als de hoofdveroorzaker van de nieuwe Duitsche isolatie. De beide dooden vertegenwoordigden op deze wijze voor Duitschland twee politieke principes en men heeft daar om de ontmoeting van deze beiden met mishagen tegemoet gezien, vreezend, dat Barthou bij zijn besprekingen met ko ning Alexander den Joego-Slavischen koning de nieuwe vriendschappelijke politiek van Joego-Slavië ten opzichte van Duitschland weder uit het hoofd zou praten. De moord op de beide persoonlijk heden heeft thans aan de speculaties ten aanzien van de bijeenkomst een einde gemaakt. Hier is de algemeene indruk, dat door den dood van Barthou een einde wordt gemaakt aan de Fransche politiek in zake het veiligheidssysteem en dat daarentegen de Joego-Slavische politiek van vriendschap tegenover Duitschland zal worden voortgezet. Daar de bijeenkomst van Barthou met koning Alexander niet had kunnen bijdragen tot zuivering van de atmosfeer, kan men hier in Berlijn natuurlijk naast afschuw over de moorddaad een zeker gevoel van verlichting, dat op deze wijze de onderhandelingen zijn .verhinderd, niet verhelen. Uit. Londen: In diplomatieke kringen al hier beschouwt men den moord op koning Alexander als een slag tegen Frankrijk. Koning Alexander, aldus verzekert men, is een krachtige vriend van Frankrijk geweest en heeft slechts onder den druk van in vloedrijke, Joego-Slavische militaire krin gen de onlangs doorgevoerde nieuwe oriën teering van Joego-Slavië's politiek naar Duitschland toegestaan. Het in Joego-Slavië in te stellen regenten- college zal, aldus neemt men hier aan, nog Koning Alexander in de bibliotheek van zijn te Belgrado

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1