O Wijnoogst in het Rijnland VLAMPIJPEN NS PRAATUURTJE Men schrijft ons: Het Feest van den Wijn in het Rijnland is zeker zoo oud als de wijnbouw in deze streek zelf. Met dit feest betuigt de bevol king van het Rijnland haar dank voor den binnengehaalden oogst. Is het niet te be grijpen, dat de wijnboer, na een jaar van zwaren arbeid, een paar diagen vreugde en ontspanning wil hebben, om kort daarna zijn moeilijk werk weer te hervatten'/ Feest van den Wijn in het Rijnland, is, met zijn kostelijke eigenaardigheden, de echtste uiting van de diepe harmanie, welfke be staat tueschen het Rijnland en de Rijn- landsohe mensahen. Het is edn mooi, goed, Duiteah volksfeest, hetwelk, wellicht zijn oorsprong heeft in de vuoolijke jovialiteit en de rondborstigheid van de Rijnlanders. Wil men deze menschen met hun eigen aardigheden leeren kennen, dan moet men in hun midden vertoeven. Hiortoe is het Feest van den Wijn een uitstekende gelegen heid. Dit Feest biedt den deelnemers bovendien ©enige avonden van ongestoorde vreugde, .van heerlijke zorgeloosheid. Na weken eii jnaanden tintelt de feestvreugde nog in hen na. Steeds zal men naar den terugkeer ven diit feest verlangen. Menigeen zal gaarne een paar dagen van zijn korte vacantie of feren, om deel te kunnen nemen aan de feestelijkheden, waarmede de oogst der diruiven wordt gevierd. Hoe zal hij mee genieten bij hot proeven van den jongen wijn, hoe meejuichen, wanneer de feest-op- tocht voorbijtrekt De oudste wijn-cultuur vindt men in het Rheingau. De beste kenners komen hier met .voorliefde heen. Zij genieten van Rauenthal Eherhach, Rotenberg, Geisenheaan, Maëko brunn, Rüdiesheim en Schloss Johannis- berg. Maar men kan ook stnxxm-afwaarts trekken, voorbij de dreigend© Loreley, naar Bacharach, Obterwesel, St, Goar, Bopparden Braubach. Heerlijk ook een bezoek aan het dal van de Nahe, waar de zon den „Schar- laahberger" liet rijpen, dit dal met zijn Hippei-ich, Kauzenberg, Monzinger Lay, Norheimer Kafels, Bockeliheimer Kupfer- gjinbe en Niederhauser Honnannshöhle. Hier gedijt een heerlijke wijn, met edel vuur en fijne harmonie! Zingend stroomt' de Moezel door het dal, met haar beide trouwe sahildiknapen: Saair en Ruwer. Hier zou men een lange lijst van namen moeten op sommen van alle oorden tusschen Saarburg cn Koblenz, welke namen die van vermaar de Duitsche wijnen zijn. Vergeten wij ook niet de Ahr, deze vroolijkste van alle Duit sche rivieren, welke ons een bloedrooden wijn schenkt Wanneer in het Rijnland de Herfstzon haar laatste werk heeft gedaan, wanneer voor alle druivernpluksters en -plukkers de lange tijd van arbeid en zorgen vooilbij is, dan weerklinkt in alle wijn-oorden het uit het diepst van het hart komende vroolijke lied. Deze vreugde is meer dian de blijd schap over den goeden oogst. Het is de uitir van een stonde, welke een vrooldjk ©inde bereidt aan het zwoegen en het stre ven van een ganeoh jaar! Het is werkelijk geen gemakkelijk lot, het lot van den wijnboer, om hot even waar hij thuis is. In veel sterkere mate dan de landbouwer hangt hij af van alle wissel valligheden van het jaar. Veel meer dan de landbouwer moet hij strijden tegen de scha delijke insecten, die de met zooveel liefde behoede planten aantasten. Soms vernielt de vorst van één enkelen nacht niet slechts den oogst, maar belemmert den groei van de wijnstokken gedurende meerdere jaren. .Wie in den zomer eens heeft gezien hoe de wijnboeren zich tot het uitenste moeten in spannen om, door middel van een oplossing van kopervitriool, de diruifluizen te vernie tigen, die krijgt een zwakken indruk van den strijd tegen het ongedierte! En ondanks alles is ook heden nog het loon der wijn boeren laag! Er zijn jaren (maar ze zijn o zoo 6Chaarseh en zij staan gewoonlijk in het rood vermeld op de wijnkaart) waarin goed wordt ver diend en de prijzen op de veilingen steeds hooger stijgen. Maar in ongelijke verhou ding staan tegenover deze gelukkig© jaren de jaren, waarin het plukken van de ma gere, droge druiven nauwelijks de moeite waard is en de nood zijn intocht houdt in «de woning van den wijnboer! Maar ook in dergelijke jaren verliest dc Rijnlandsche wijnboer den moed niet. Zijn humor, welke in het landschap wortelt en yergroeid is mot zijn aarde, laat hem ook in de moeilijkste dagen niet in den steek en stelt hem in staat, hetgeen hem moeilijk schijnt, gemakkelijk te overwinnen. Deze humor is kenschetsend voor het Feest van den Wijn, hetwelk hij beheerscht van het eerste tot hot laatste uur. Hij laat de men schen, die er aan deelnemen, vroolijk zijn en de ernstigste natuur komt onder zijn invloed. Men moet het meegemaakt hebben hoe, op een namiddag of een avond in het oergezellig Wirtshaus uit een groot gezel schap spoedig een gemeenschap van lachen de, zingende, juichende menschen ontstaat, om te beseffen wat het beteekent in het Rijnland het Feest van den Wijn te vieren Een enkele maal slechts moet men' opgaan in deze juichende vrolijkheid, een enkele maal een flesch wijn drinken met hem, die de druivenstok plantte, met het meisje, dat de druiven plukte en elk jaar zal men daarna als men kan weer naar den Rijn terugkeeren wanneer de bladeren rood worden en de tijd van den wijnoogst aan breekt! pabricage van watervrije ammoniak De Nederlandsche stikstof industrie, die wel bekend is als leverancier der stikstof meststoffen, treedt ook nog op als produ- cente van een der bedrijfsbenoodigdheden dor zuivelbereiding, namelijk de watervrije ammoniak in cylinders, die bij de zuivel- fabricage voor koeldoeleinden wordt toege past. Met name heeft zich hierop sedert eenigen tijd toegelegd de Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovengassen (Mekog) te IJmüiden, wier hoofdbedrijf, zooals bij onze veehouders wel bekend is, bestaat in de fabricage van kalksalpeter en zwavelzuren ammoniak. De vervaardiging van watervrijen ammo niak valt voor een groot deel samen met die der stikstofmeststoffen; in beide geval len moet om te beginnen ammoniak worden geproduceerd. In de stikstoffabriek te IJmui den wordt deze ammoniak dan grootendeels erder verwerkt tot meststoffen, een deel echter ondergaat een speciale zuivering en wordt dan in cylinders geperst om als „wa tervrijen" ammoniak te worden afgeleverd. Dc grondstoffen, waaruit de ammoniak wordt bereid, zijn de gassen stikstof en wa terstof. Stikstof is gemakkelijk genoeg en overal te verkrijgen, daar immers 4/5 ge deelte van de lucht om ons heen daaruit bestaat. Om die stikstof van de andere be- standdeelen van de lucht, zooals zuurstof, te scheiden, koelt men de lucht zóó ver af, dat zij ten dcele vloeibaar wordt. Daar dit loeibaar worden voor de verschillende be- standdeelen van de lucht bij verschillende temperaturen plaats vindt, kan men deze gemakkelijk scheiden. Veel kostbaarder is het om aan waterstof te komen. Wel zou men ook die door ont leding van water overal kunnen bereiden, maar deze methode eischt veel te veel electrische energie om voor ons land in aan merking te kunnen komen. Een veel goed koopere waterstofbron is het kooksovengas. dat is het gas dat bij de bereiding van kooks uit steenkool ontstaat en dat wij allen ken nen als het „gas" voor huishoudelijk ge bruik. Dit kooksovengas bestaat voor een zeer groot deel, nl. ongeveer 60 pet. uit wa terstof en dit is de reden dat men de synthe tische stikstoffabrieken veelal gebouwd vindt op plaatsen waar graote kooksfabrie- ken aanwezig waren. In IJmüiden b.v. zijn het de Hoogovens die bij de bereiding van ruw ijzer enorme hoeveelheden kooks ge bruiken en daartoe groote kooksbatterijen bezitten, waarvan het gas dus als grondstof dient voor de ammoniakfabricage. Op dezelfde wijze als waarop de stikstof uit de lucht wordt afgezonderd, weet men ook, door koeling tot zeer lage temperatuur (ongeveer 185 C) de waterstof uit het kooksovengas af te scheiden. Heeft men aldus zuivere stikstof en water stof verkregen, dan worden deze in een ver houding van 1 3 gemengd en vervolgens in een z.g. "synthese-oven", dat is een zeer groote naadloos stalen cylinder, gevuld met een „katalysator" (dat is een stof door welks aanwezigheid een chemische reactie sterk wordt bevorderd) met elkaar verbonden, waarbij ammoniakgas ontstaat. Het aldus verkregen ammoniakgas wordt verkregen in een koelinstallatie tot vloeistof verdicht. Deze vloeibare ammoniak kan echter niet zonder meer als „watervrije" ammoniak worden gebruikt. Door verschillende oorza ken, welker verklaring ons hier te ver zou voeren, bevat dit product namelijk een. kleine hoeveelheid water, dat eerst verwij- Hiervoor is een afzonderlijke „drooginstallatie noodig, waarin de vloei bare ammoniak „gedroogd" wordt, dat wil zeggen van water wordt ontdaan, met be hulp van bijtende kali, om dan vervolgens in de stalen cylinders te worden geperst. Het watergehalte van de aldus verkregen „watervrije" ammoniak is gemiddeld nog «dechts 0.05 pet. Een garantie wordt gegeven, dat het maximum watergehalte beneden 0.1 j.cL blijft. Deze hooge eisch moet daarom aan het product gesteld worden, omdat ders het aanwezige water in de koelmachines waar de ammoniak later gebruikt wordt, zou kunnen bevriezen en daardoor de leidin gen en kleppen van afsluiters zou kunnen verstoppen. Zeer veel aandacht moet er om deze reden ook aan gegeven worden, o* niet de te vullen cylinders zelf vocht bevatten en dit vereischt een voortdurende controle. Het komt name lijk vaak voor, dat cylinders die van dc af nemers worden terugontvangen een kleine hoeveelheid water blijken te bevatten. Dit geraakt in den cylinder, wanneer bij het al tappen daarvan ter bereiding van ammoniak water de afsluiter niet tijdig wordt gesloten, zoodra de cylinder leeg is, zoodat dan water naar binnen wordt gezogen. In zoodanige gevallen moet de cylinder zorgvuldig ge droogd worden en na vulling met ammoniak nauwkeurig op het watergehalte worden gecontroleerd. Zelfs bij de zorgvuldigste dr ging blijkt dan vaak het watergehalte nog te hog te zijn, zoodat de flesch weder ge ledigd en opnieuw gevuld moet worden. Het kan om deze redenen den afnemers nauwelijks genoeg op het hart worden -Te- drukt om toch vooral togen verontreiniging der cylinders met water te waken, daar deze steeds tot groote last en moeilijkheden aan leiding geeft. Wat den verkoop van den watervrijVi ammoniak in Nederland betreft moge wor den vermeld, dat de MEKOG daartoe e^n belangengemeenschap heeft aangegaan .«iet de firma G. L. Loos en Co te Amsterdam, die zich al sedert vele jaren in de distribu tie en fabricage van gassen in cylind.s heeft gespecialiseerd en daartoe ook de be schikking heeft over een zeer uitgebreio cylinderpark. Nu het mogelijk is den watervrijen ammo niak, welke voor kort nog uitsluitend uit het buitenland werd geïmporteerd, van een Nederlandsche fabriek te verkrijgen, mogen alle verbruikers ertoe worden aangespoord aan het Nederlandsche fabrikaat, dat ten aanzien van de kwaliteit in geen enktl zicht bij het buitenlandsche product ten achter staat, steeds de voorkeur te geven, vooral daar de prijs in geen geval hooger is! Lijmbanden In November, nadat het flink koud is ge weest, komen de wdiJtervlinders uit den grond te voorschijn. De ongevleugelde wijfjes dezer vlinders trachten haar eitjes te leggen bij de knoppen van verschillende vrucht'boomen. Dit kan belet worden, door om den stam een lijmband te leggen, waarover de vrou welijke wintervlinders niet kunnen komen De lijm mag niet op de schors gesmeerd worden. Op een vlak gedeelte van den stam bevestigt men met twee touwtjes een strook perkament papier ter breedte van plm. 15 c.m. en daarop smeert men de speciale rup- senlijm, welke maandenlang kleefkrachtig blijven, uit. Lijmbanden dienen uitsluitend om winter vlinders te vangen, niet om wormstekigheid teeen te gaan. De bestrijding van de rupsen der winter vlinders kan ook geschieden door de eitjes doo*- middel van een goed uitgevoerde be spuiting met vruchtboomcarbolineum (eind Februari, begin Maart) te dooden. Daarvoor moeten alle fijne takjes, tot het uiteinde, bespoten worden, aangezien dp eitjes bij de knoppen op deze takjes gelegd De levenswijze van den wintervlinder, de schade die de rupsen veroorzaken en de bestrijding zijn beschreven in Mededeeling No 3 van den Plantenziektenkunddgen Voor bestrijding van de wormstekigheid raadplege men Mededeeling No. 20. Inlichtingen worden kosteloos verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te W'ageningen, door ambtenaren van dezen Dienst en door de Rijkstuinbouwconsulenter. Prima schoongemaakte voor kasverwarming, atraste ring, waterleiding, stalpalen enz. In alle diameters en in ieder kwantum voorhanden. Afrasteringsbuizen worden van geboorde gaten voorzien om draad door te trekken. „TUBUS" Nandii-Maatschappij H.V Veerschedijk C 271a Hendrik-ldo-Ambacht I e Dordrecht 6475. Na 6 u.3193 Oordi Qntsmetting van aardappelen tegen Rhizocthonia Ter bestrijding van de Rhizoctoniazickte in aardappelen wordt ontsmetting van dat pootgoed, waarop de bruine of zwartachtige korstjes van deze schimmel (zg. sclerotiën) in eenige mate voorkomen, ten zeerste aan geraden. Een onderzoek, of inderdaad op de aardappelen sclerotiën voorkomen, kan hel best geschieden door een flink monster in water schoon te wasschen. De bruin of zwart gekleurde sclerotiën worden dan zichtbaar. Ontsmetting in het najaar ver dient aanbeveling boven die in het voorjaar Laat in het voorjaar ontsmetten moet wor den afgeraden. Raadzaam is het ook. de aardappelen eerst eenigen tijd na het rooien te behandelen, opdat de huid goed is afge hard. Er bestaat anders eenige kans op be schadiging. Voordat tot ontsmetting wordt overgegaan, moeten de aardappelen ontdaan worden van aanhechtenden grond, door ze te wasschen in gewoon water. Wordt dit na gelaten, dan kan de ontsmettingsstof niet voldoende tot de sclerotiën doordringen. Ook verliest zij bij de aanwezigheid van grond spoediger haar werking. De ontsmetting kan worden uitgevoerd met sublimaat of Aretan. Bij aanwending van het eerste middel worden de aardappe len gedurende lVg uur ondergedompeld in een oplossing ter sterkte van 1/10 pet. (dus 1 op duizend). Per liter water wordt dus 1 grain sublimaat opgelost. Het gemakkelijkst zijn hiei-voor te gebruiken sublimaatpastilles A 1 gram. Deze wegen plm. H/2 gram maar bevatten 1 gram sublim,aat. Er zijn namelijk ook pastilles in den handel, die slechts Yz gram sublimaat bevatten. Bij den aanschaf houde men hiermede rekening. Ter ontsmetting van 1 H.L. aardappelen (plm. 70 K.G.) is 50 liter oplossing voldoende Dezelfde oplossing kan driemaal achtereen gebruikt worden. Zoowel bij aanwending van sublimaat als van Aretan lette men er vooral op, dat het water niet te koud is. Lager dan 5 graden C. mag het in ieder geval niet zijn. Daar sublimaat metalen aantast, mag de ontsmetting slechts uitge voerd worden in houten of steenen vaatwerk Gezien de resultaten die de proeven, in 1033 en 1934 genomen door enkele land- hcmwconsulenten en door den Plantenziek tonkundigen Dienst, hebben oj}geleverd, kan thans ook ontsmetting mot het nieuwe mid del Aretan worden aanbevolen Het wordt aangewend in een oplossing van 1 y2 op duizend, dus IV2 gram op 1 Liter water, waarin de aardappelen, ook na eerst te zijn afgewasschen, 20 minuten worden ondergedompeld. Men kan dus sneller wer ken dan met sublimaat. Ook kan Aretan meerdere malen achtereen, tot zesmal toe. aangewend worden. Noodig is, dat telkens na iedere behandeling per 100 Liter oplos sing 4 Liter Aretan oplossing van dubbele sterkte dus van 3 op duizend wordt toege voegd. Men kan, daar Aretan ijzer niet aantast hie.rvoor ook bakken van dit materiaal ge bruiken. Zink wordt echter wel aangetast Na de behandeling dienen de ontsmette aardappelen, vóórdat ze opgeborgen worden goed gedroogd te worden. Daar zoowol sublimaat als Aretan giftige stoffen (maaggiften) zijn betrachte men de noodige voorzichtigheid. Nadere inlichtingen worden verschat» door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren, zoomede door de heerer Rüksland- en Tuinbouwconsulenten. ONTVANGEN GESCHRIFTEN. Beknopt Leerboek der Scheikunde, door Dr. P. van Hoek, 12c druk, bewerkt door F. F. Leupen. Uitgave J. B. Wolters te Groningen. Dit bekend deeltje uit de bekende „Neder landsche land- en tuinbouwbibliotheek", (de bekende groene bandjes) is wel een heel bekende voor ons. Zelf groot gebracht bij de eerste druk heb ben we hieruit de eerste beginselen van de scheikundige put, of liever werden door „van Hoek" die eerste beginselen, die we reeds ontvingen uit de mondelinge lessen gecementeerd. Later bij het geven van lessen was het ons een goede en betrouwbare gids. Dat we deze 12de druk ontvangen als een oude trouwe en welbekende vriend behoeft dus geen betoog. Dat deze 12de druk verscheen bewijst de bruikbaarheid van dit werk. Dat het op de hoogte van den tijd is ge bracht is vanzelfsprekend. En de uitgevers firma èn de redactie van de bibliotheek én de bewerker van dit deeltje na Dr. van Hoeks overlijden zijn daarvoor een waar borg. MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau.) VOERARTIKELEN De markt in voedergranen bleef ook vorige week over het gencvi 110,1 tamelijk lusteloos; wel was er iets meer belangstel ling in het binuenland te bespeuren, uoch niet voldoende om aan net soms vrij drn- gende aanbod tegemoet tc komen. De 'li ang tot verkóopen kwam het sterkst tot uiting bij het artikel mats on de bijzondere reden lag hierbij in de omstandigheid, dai vele binnenkomende partijen Laj-laia/Udia net bijzonder droog en dus miuder goed tiouo- baar zijn. De slappe markt voor loco wear sleepte vanzelf de markt voor afladingen eenigszins mee. Uok de offertes ran *1© af laders werden geleidelijk lag nr. Toch .blijft de maïs op verdere termijn nog aautuerke- iijk hooger dan de loco-waar. Gerst kon zich beter handhaven, doch in het midden der week kwam ©r piotaeiiug flink aanbod van Canada gerat tot ges-hik te prijzen, waardoor de Laplata offence -vat meegesleept werden. Dit was echter slechts kort van duur. Zaterdag en helen was nadagerst weer te hoog en Laplata OU© practisch weer alleen aan de markt. Hogg© en tarwe waren zwak en liepen midden der week sterk terug; aan het slot center trok tarwe weer iets aan. De rogge «staat nog steeds onder duuk van aanbod uit het bin nenland van eigen rogge, llavor was nog vrijwel zonder belangstelling. Van de boekenmarkt valt weinig nieuws te vermelden. De prijzen zijn van alle soor ten onveranderd gebleven, met uitzonde ring van lijnkoeken, die nog iets terug liepen. Overigens blijft de vraag buitenge woon klein MESTSTOFFEN Stikstofmeststoffen. D* markt blijft uitermate rustig. Op het voorjaar gaat zoo goed als niets meer om. Degenen, die gewoon zijn in de zomer reeds huil orders tt geven, hebben dat nu ook gedaan en de rest wacht af. De vooruitzichten van de ak kerbouw zijn door de diverae regeerings- maatregelen wel van die aard gewor len, dat men aan de bemesting de noodige aan dacht zal schenken. We merken het reede aan de vraag naar andere meststoffen, en leiden daaruit af, dat het stikstof verbrui is in het nieuwe seizoen bevredigend zijn zal. Thomasmeel. Terwijl de prijzen op Luik in de efgcloopen week op 10 cent en daarboven genoteerd bleven kwam he» bek ken van Charleroi met groote partiien tot geschikte prijs aan de markt. Van di» par tijen is vrijwel door alle groote koopers ge kocht, veel bestemd voor andere landen, doch ook gekocht door hen, die Nederland bewerken. De prijzen werden daarop ie<s scherper gecalculeerd, alhoewel verJadin- gen van de Sambre veel meer afhankoii:k zijn van weersinvloeden cn waterstanden, dan die van Luik. De toestand is thans zro, dat zoowel de Luiksche werken als die van Charleroi, practisch uitverkocht zijn tot en met December. Superfosfaat. Er wordt nog niet veel aangekocht daar men algemeen dc maikt nog te onzeker vindt. Er komen meerdere partijen Russische Super binnen, terwijl er nog flinke partijen uit ue vorige canijiagne zijn overgebleven. Hoe zit het nu?' 1 Is dat lichte plekje aan de varkenshori- zont nu het bewijs van een komende dag, die helder en klaar zal zijn, of is het een noodlicht voor een zinkend, dus in nood yei'keerend schip? „De bui komt weer opzetten", zei de eene Jvisscher tegen de andere deze zomer, toen wo ergens in een zeeplaats do „boulevard" langs wandelden en genoten van hetschoo- ne schouwspel, dat een onweer boven zee bieden lean. „Och wat" zei de ander, ,,'t wordt immers al lichter!" Beiden hadden ze gelijk: de bui kwam terug en 't werd lichter omdat het licht niet van de luoht was. man, die heel wat van varkens afweet 'de regeeringscommissaris voor akkerbouw en veeteelt ir S. L. Louwes, zegt: het wordt beier met de varkenshouderij. En op de ver gadering van de Holl. Mij v. Landbouw wer den heel duidelijke grafieken en curven ge geven en werd de toekomst wel wat lichter ingezien „Wat lichtl" zei een varkenshouder, „en mijn en 'k kan ze niet kwijt". Ja, dat is wel een heel vreemde puzzle. Ons land zit vol met zware varkens. Doode in de vriesmrichtingen (zelfs in buitenland sche, zegt men) en levende hij de boeren in het hok. 't Moet voor de laatsten, voor dë hoeren jvel io yerstaan, niet yoor de var kens, erg onprettig zijn, als ze in Maart al opgegeven hebben, dat ze varkens hebben af te geven en dat ze ze thans nog nietkwij» zijn. Zelfs vernamen we, dat er varkenshou ders zijn, die nog langer wachtten. Dat is geen voordeel voor de mesters en bovendien rouleert het gelei zoo niet snel genoeg om een bedrijf als dit, in stand te houden. Wees maar geduldig, wordt er gezegd. De toekomst voor de varkens d.w.z. voor de varkenshouders is niet zoo somber. Alles bij elkaar genomen lijkt het ons, zooals we zei den, een puzzle. Aan de oplossing van deze puzzle is geen prijs verbonden. 01 het moet zijn een bacon- eontract. En dat is> nogal voordeelig, vooral als het zoo loopt als met die van de Nedei- landsche Va rk e nscentral e, waarinj Dit is nu geen uitdrukking van ons. doch van de bij Koninklijk Besluit van 19 Jan. 1934 no 28 ingestelde commissie, die gerap porteerd heeft omtrent het door haar inge stelde onderzoek naar de gestie van de Var kenscentrale. De commissie heeft, zooals we de vorige week hebben kunnen lezen in ons blad. een voorloopig rapport uitgebracht. De korte zin van dit lange rapport is. dat van „rochtstreeksche" fraude niets is gebleken, ook niet van corruptie, maar. dat het bacon- contract toch wel voordeelen bezorgde aan de directeur van de Varkenscentrale (S. v Zwanenberg) en de meerderheid der be stuursleden. Terwijl de Minister na de uit- bi'enging van dit i-appoi*t zegt, dat bij ver trouwt, fraudegevallen meer dan vroe ger mogelijk was, tot het minime terug te brengen. Geen fraude, wel fraude, geen cor ruptie, wel zelf-bevoorde'eling, door directie en bestuurders, 't Lijkt ons, om een toepasse lijk beeld te gebruiken, imimoreele hutspot, en we vi-agen als zoo velen RA, RA, HOE ZIT DAT? Dat kan men menigmaal vragen tegen woordig. Hoe zit dat met die goedkoope boter in Engeland, waarover we het ver leden week hadden, en die ons eind van dit jaar zoo om ende bij 15 millioen gulden zal hebben gekost. Hoe zit dat met die veekoe- ken-contingenteering, die de melk nog duur der maakt en dus de boterschade noggrooter Hoe zit dat met die (luizend kleinigheden, waarover gesproken wordt door het volk. Kleinigheden, zeker doch die, als ze publiek behandeld worden, groote invloed hebben. Hoe zit dat met ambtenaren, controleurs bij de crisisinstellingen, die niet deugen, beslist niet deugen. Op de duizend misschien één. Doch die een bederft het voor de 999 ande ren. En het allertactsvol optreden van 999 goeden maakt bij het publiek de wandaad van één niet goed. En wanner die eene dan nog familie is van voorstaande personen, wordt het nog erger. Er wordt veel geroddeld door Jan Publick, dat is waar Doch als men de reden om tc roddelen niet wegneemt, dan werkt men hel in de hand. En heusch de crisismaatregelen zijn toch ai niet zoo geliefd bij het publiek. Moet Re maar eens hooren, wat gezegd wordt over Alles, zegt men, gaat weg aan de ambte naren, aan reizen en trekken enz. We heb ben al eens eerder het tegengestelde beweerd Wij hebben ook wel eens cijfers gegeven, naar we ons meenen te herinneren, en daar mede trachten te bewijzen, dat men niet goed oordeelde. Nu is ..Financieel Overheids beheer" aan het rekenen gegaan, aan de hand van de begrooting van het Landbouw crisisfonds De uitkomst van deze bereke ning was, dat de onkosten niet veel meer dan 2V2 pet, dus ruim een veertigste deel der totale kosten bedragen. Op ruim 160 mil lioen gulden wordt ruim 4Vi millioen be steed aan administratiekosten. Dat is toch niet zoo erg. Bij sommige onderdeelcn vin den wij het echter toch wel wat kras. Bij de bloembollen bedragen de administratie kosten bv. 226.750 gulden, bij totale kosten van 1.227.150 gulden. Dat is bijna 19 pet. Zoo erg maakt het ook de consumptieaardappel- regeling waar op de 7.000.000 totale kosten 1.153 000 administratiekosten vallen, dat is ook circa 18 pet. Bii de granen is het maar 7 ton op de 17.3 millioen, circa 4 pet bij de melkveehouderij 2.2 millioen op de 79% mil lioen, circa 4 pet, bij het vee 71.250 gld. on de 25millioen, nog geen 1/3 pet. Dus dat loopt nog al los. Maar als men de paperassen ziet. die de betrokkenen soms hebben te venverken, wordt men duizelig. Dat men er niet uit wijs kan worden is heel begi'ijpelijlc. Als in Engeland DE STAATSMAN LLOYD GEORGE, DIE ROER WF.RD. KLAAGT OVER CRISIS-PAPERASSEN, wat moeten hier de gewone boeren dan wel niet klagen Ja, Llovd Georee is aardappel- en-varkenshoer geworden. Hii heeft de boe ren uit zijn omgewing uitgenoodigd zijn bedriif epns te komen bekijken. Nu, was de mneitp waard, zeet men. M^ar hij heeft ook geklaagd over de Reecering. in het bij zonder over minister F.llint. de F.neelsche minister van voedselvoorziening eeloof ik, of van 'andbomv (dat loopt toch niet mover uiteen). „Die Elliot", zuchtte Lloyd George, „heeft me ecu stel papicx-ep over varkens cn aardappelen gestuurd. Ik hob ze gelezen en er over gepiekerd tot mijn h(g>fd barstte. Ik heb er erg mijn best op gedaan, maar ik be grijp ze nóg niet Toen Elliot zei. dat Black Berkshire varkens niet zoo goed waren, heb tk de mijne dadelijk geslacht. Toen hij schreef, dat hij niet van groote aardappelen hield heb ik al mijn aardappelen machinaal kleiner laten maken, voordat ik ze naar dc markt heb gestuurd" Staatslieden moeten maar niet in de boer derij gaan En op de boerderij moeten ze niet aan politiek, vooral niet aan buiten landsche politiek doen. Je schrikt er van op als je leest, dat HITLFR ALS KAMPIOEN ONDER DE STIEREN van Friesland is uitgeroepen. Dat Is gepas seerde Vrijdag geschied. Toen vond op de Leeuwarder Veemarkt de najaarskeuring plaat? van stamboekstieren, stierkalveren koe-kalveren. Van de in de catalogus vermelde 471 die ren waren slechts zeer weinige weggeble ven, hetgeen, gezien het sterk verbreide mond- en klauwzeer, een verheugend ver schijnsel mag worden genoemd. Ook de be langstelling van de zijde van het publiek Vis zeer bevredigend. In de kampioensklasse kwamen voor den kampioenstitel een vijftal stieren in aan merking. Mede op grond van productie-gege- vens werd .Hitler" eigendom van S Kooi- stra. te Folsgare, tot kampioen aangewezen met als beoordeeling van de jury: edele stier, met fraaie lijnen, horens iets hoog, staartstuk iets zwaar. Al? dit maar nipt tot internationale ver ikkelingen leidt Maar om alle gevoelighe den te vermijden had ik den stier liever een andere naam gegeven. Men zoekt er zoo licht, we zagen het de vorige week nog wat achter. En we hebben het buitenland noodig. Dat weten ze in de bollenstreek ook, waar nu trachten IN AMERIKA HET IN BLOEI TREK KEN VAN HYACINTHEN TE PRO- PAGEEREN. De vereen. „De Hyacinth" doet dit in sa menwerking met de glasfabriek „Leerdam". Enkele bloembollenexporteurs hebben er vJz Zrg(espanne,n en zo° zijn ,hans on»e- veer 8000 fraaie glazen naar de Vereen. Sta ten verscheept, benevens haast 10.000 hand leidingen. Als allereerste begin is. dit, ondanks de voor dit groote land kleine getallen, hem™- aigend, daar hierdoor op de groote mogelijk heden met hyacinthen voor het publiek de aandacht is gevestigd De bedoeling is slechts, het m bloei trekken van hyacinthen op glas te tntroduceeren. Wanneer dit een maal bekend is, zullen de Amerikaansche leveranciers van Hollandsfche bloembollen en van hyacinthenglazen hef pousseeren er van waarschijnlijk zelf ter hand nemen. Dat is nog niet zoo dom uitgedacht. Niet zoo dom als den verslaggever van een dagblad zich uitdrukt, die in een ver slas- van de Ned. Veehouderij-Centrale schreef: „Het dagelijkseh bestuur is verdeeld in twee afdeelingen, de afdeeling Varkens cn de afdeeling Rundvee.' Welke bestuursleden zich bij de varkens en welke zich bij rundvee voegden vermeld het blad niet. Zie zoo nu is het weer mooi. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER. P. S. De vorige week sprak ik even over de groofhandelprijs van boter ten onzent, nl. f 1.43. De huismoeders en vaders, die mijn praatje lezen, moeten wel bedenken, dat bi; deze f 1 43 nog komen omzetbelasting vrachten. z°gel enz., zoodat bij de handel de boter reeds komt op meer dan een daalder. Ik meld dit even om dat menschen zoo gauw zeggen: ze verdienen er toch nog mr.ar aardig aan. LAND- Eli TUINBOL W No. 258 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes womsr/AG 10 October mi ,Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders II...

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 11