J> AKKERTJES Nuttie's Vader DINSDAG 9 OCTOBER 1934 DERDE BLAD PAG. GERUCHTEN ROND HET SPOORWEGPERSONEEL Wellicht naar aanleiding van de aange kondigde loonsverlaging voor het spoorweg personeel, doen thans allerlei geruchten de rondte omtrent voorgenomen drastische be zuinigingen in dit groote bedrijf. Zoo is er een gerucht, dat niet minder dan tweeduizend man personeel zou worden ont slagen, en dit onder meer tot gevolg zou hebben, dat de twee oude administratiege bouwen van de Spoorwegen (het z.g. witte en roode gebouw) zouden worden gesloten en de administratie alleen zou worden on dergebracht in het nieuwe gebouw, de schep ping van Dr. Ir. van Heukelom. De afvloei ing zou op deze wijze worden verkregen, dat personeel boven den 49-jarigen leeftijd op wachtgeld zou gaan, tot den 55-jarigen leef tijd, en personeelleden boven de 55 jaar met vervroegd pensioen zouden gaan. Teneinde aan het publiek de zekerheid to verschaffen, wat er precies van de geruchten waar zou kunnen zijn, en om het gerust te stellen, hebben we gevraagd aan den secre taris van de directie der Ned. Spoorwegen Jhr. C. Beelaerts van Blokland, wat er aan de hand was. De secretaris deelde ons mede, dat hem van al deze dingen niets, maar dan ook niets bekend is. Als er iets aan de hand was, zoo zeide hij, dan zou ik u zeggen, dat ik niets kon meedeelen, maar ik geef u de pertinente verzekering, dat van dergelijk»» voornemens op dit oogenblik geen sprake is. Waar het toe kan komen, daarvan valt natuurlijk niets te zeggen, maar dit wil niet zeggen, dat er thans in die richting ge dacht wordt, daarvan is geen sprake. F.enigi» Jaren geleden is tien procent van het per soneel afgevloeid. Het personeel, dat in 1921 een sterkte had van ruim 50.000 man, be droeg op 31 Dec. 1932 37.900 man en op 31 Dec. 1933 36.460 man. Uit deze cijfers valt af te leiden hoeveel het personeel in den loop der jaren reeds verminderd is. Uit de zeer positieve mededeelingen van den secretaris der Ned. Spoorwegen kan men zien, dat de voor het spoorwegpersoneel onheilspellende dingen die worden rondver teld, niet op komst zijn. Wat wel de gemoederen bezighoudt is de aangekondigde loonsverlaging, maar daar over moet de Personeelraad eerst nog ver gaderen. Als de Personeelraad vergaderd heeft, dan brengt deze rapport uit aan de hoofdbesturen van de verschillende organi saties van spoorwegpersoneel. Men ver wacht, dat die gecombineerde hoofdbestuurs vergadering zal plaats vinden half October. Daarna beleggen dan de organisaties con gressen, waar de leden zich door middei van hun afgevaardigden kunnen uitspreken. Met ingang van 1 April van het volgend Jaar zal een reorganisatie van den dienst plaatsvinden, doordat Dr. Ir. G. W. van Heukelom, die in Maart 65 jaar wordt, dan met pensioen zal gaan. De afdeelingen be drijf en nieuwe werken van den dienst van Weg en Werken zullen dan onder beheer komen van Ir. Gh. H. J. Driessen, tot heden hoofdingenieur chef van den dienst van Weg en Werken afdeeling bedrijf. Vóór de fusie waren beide afdeelingen onder leiding één afdeelingschef, maar bij de fusie n er meer titularissen dan onderge bracht konden worden, tenzij men den dienst van Weg en Werken splitste. Dit werd toen gedaan, mede ook omdat vele nieuwe werken werden uitgevoerd. Maar deze reden is thans vervallen omdat nagenoeg geen nieuwe werken meer tot stand gebracht worden, en daarom wordt het feit, dat Dr. Ir. van Heukelom met pensioen gaat, ge bruikt om een reorganisatie van den dienst en daardoor een bezuiniging te verkrijgen. Loonen spoorwegpersoneel Moeten ze opnieuw omlaag? Ee* redacteur van De T ij d had een on derhoud met den heer H. F. Timmermans, secretaris van „St Raphael" en van den Personeelraad der Ned. Spoorwegen. Uit dat interview knippen we, ook in ver band met hetgeen wij zelf berichten, enkele brokstukken. Eerst werd gevraagd om een overzicht der loonsverlagingen sedert 1922. Dat is een treurige kroniek, luidde het antwoord: het eerst is men (met ingang van 30 Juli 1922) gaan knabbelen aan de uurloonen; deze werden met 10 verlaagd, welke verlaging op 1 Januari 1923 echter teruggebracht werd tot 7 gelijktijdig werd evenwel de verplichte pensioenstorting 8y2 ingevoerd; 1 Januari 1924 bracht nieuwe loonsverlaging van 7 en ter zelfder tijd de inhouding van 4 dagen loon, uitmakende alweer 1 loonsvermindering; per 1 Juli 1932 kreeg het personeel opnieuw een loonkorting en wel aanvankelijk met 5 op 1 April 1933 werd deze loonkorting omgezet in een loonsverlaging van 8 waarna op 1 Mei 1.1. de loonsverlaging met is ingegaan. Met de jaarloonen is het iets „beter" ge steld. Eerst kreeg het personeel de pensioen- itorting van 8V2 te betalen per 1 Januari daarna per 1 Januari 1924 een loons verlaging van 9 met tegelijkertijd de in houding van 4 dagen loon, dus nog eens 1 verlaging; verder is het verloop der verlagingen voor het jaarloon-personeel pre cies eender geweest als voor het in uurloon werkende; de met 1 Juli ingegane lóorikor- ting van 5 werd per 1 April 1933 omgezet in een loonsverlaging van 8 en per 1 Mei 1934 werd de loonsverlaging van 4 toe gepast. In het algemeen kan men zeggen, dat het spoorwegpersoneel gemiddeld ruim 30 loonsverlaging, althans inkomstenverminde ring, heeft moeten lijden. Daarbij komt, dat meer werk gevraagd werd: Op 31 December 1921 waren er, aan vast- aangesteld personeel, in dienst 51078 man, en werd er aan het personeel totaal ten koste een bedrag van 129.585.000 per jaar; en op de laatste Decemberdag van 1933 hadden de spoorwegen nog maar 36465 man in dienst, en werd er in totaal aan loonen nog maar 81.774.000 uitgekeerd; dat is dus een vermindering van bijna ƒ50 millioen, een besparing alléén al op personeel van meer dan 40 Toch zijn de diensten niet ingekrom pen? In de maand Juli 1922 werden door 4904 man locomotief-personeel 5.340.923 locomotief kilometers gereden, in de maand Juli 1934 door 4234 man 5.515.633 kilometers; bij 13V^ inkrimping van het bedienend loco motief-personeel is de prestatie in doorsnee nog vermeerderd met 3.27 De „Vereinszeitung" ons internationaal vakblad schreef nog onlangs omtrent de Nederlandsche Spoorwegen: „Van 1921 tot 1933 zijn de bedrijfskosten per ton van 4.73 tot 2.03 teruggeloopen, zij zijn daardoor lager dan die der meeste an dere spoorwegen. Ook het aantal in dienst zijnde personeel per 1000 treinkilometers is lager dan waar ook, terwijl de bedrijfscoëffi- cient alleen voor de Zwitsersche bonijjsspoor- wegen lager is". Intusschen, en slechts dit willen we thans aan het bovenstaande toevoegen, kan men in het R.D.V. nog lezen van loonklassen, welke aanvangen met een minimum-Salaris van ƒ7000 k ƒ8000; terwijl als maximum is aangegevenonbepaalï Bovendien geven de spoorwegobligaties nog steeds een gewaarborgde rente van 5 hoe groot de verliezen ook zijn; en ten slotte dekken wij, belastingbetalers, die als passa gier nog niet mogen eischen dat een trein op tijd vertrekt, met of zonder morren, het jaarlijksch tekort. Geen belastingverhooging? Optimisme, dat niet gerechtvaardigd is Men schrijft on3 van deskundige zijde: In zijn radio-rede ontleedde de minister van Financiën de begrootingscijfers voor 1935. Bij dekking van het tekort ad 90 mil lioen wordt geen nieuwe belasting voorge steld. Alleen wordt gerekend op totstandko ming van hetgeen thans bij de Kamers aan hangig is, terwijl de crisisopcenten op de gemeentefondsbelasting en de vermogens belasting voor het gemeentefonds worden omgezet in opcenten voor de gewone be grooting. Dit beteekent geen verzwaring van druk en ook geen verschuiving van eenige beteekenisvan 't hoogere naar het lagere ihkomen of omgekeerd, Deze vooretelling van den minister is met de werkelijkheid tn strijd. De gewijzigde heffing dezer crisisopcenten zal meer vragen van de belastingbetalers. Bij een inkomen van 1600 wordt de druk verzwaard met ƒ2; bij ƒ2000" mét ƒ3; bij ƒ7000 met ƒ20; bij ƒ10.000 met ƒ35; bij ƒ30.000 met ƒ200; Dé belastingdruk wordt dus wel degelijk verzwaard. Echter is dit nog het ergste niet. De druk wordt verschoven in verkeerde rich ting. Want: iemand met ƒ100.000 inkomen, zal voortaan ƒ1000 minder betalen; iemand met ƒ160.000 inkomen ƒ5000 (dit zijn afge ronde bedragen). Natuurlijk heeft de wijziging niet de bedoeling om de druk te verschuiven; maar men mag ook niet gering denken over de verzwaring van druk met „enkele guldens maar". Want ook enkele guldens kun nen iemand in moeite brengen. Dit klemt te meer, omdat (zooals reeds eerder in dit blad werd meegedeeld) het voornemen .bestaat om het belasting vrije minimum te verlagen. Dit trekt niet alleen meer lage inkomens binnen de belastingcir kel, maar verzwaart, percentsgewijze, de druk voor de lagere inkomens zeer. In een derde klas gemeente zal het bij ƒ2000 inko men ongeveer 10 15 belastingverhooging beteekenen. Is dit alles te verdedigen? En was er .reden voor den minister om althans ten deze zulk een optimistische toon te laten hooren? PRESENTIEGELD AFGESCHAFT De noodzakelijkheid om op alle uitgaven te bezuinigen dwingt B. en W. van Amster dam aan den Raad voor te stellen het pre sentiegeld van 2 voor de leden der com missie tot wering van Schoolverzuim af to schaffen. De spoorlijn GoudaBoskoop Alphen De voorzitter van de Middenstandsveree- niging te Boskoop heeft telegrafisch aan den Minister van Waterstaat bewaking ver zocht van de onbewaakte overweg, vlak bij het nieuwe station, n.l. aan de Zijdeweg. Deze Zijdeweg is een aan een kant geheel dichtgebouwde straat, waarin ten behoeve van den spoorweg een paar woningen zijn weggebroken. Door deze nauwe opening wordt de weg door den trein gepasseerd. Op het verzoek van gemeentelijke en an dere autoriteiten, den spoorweg te doen be waken, ontving het gemeentebestuur van Boskoop het antwoord, „dat er gefloten en vaart verminderd zal worden". Een andere grief is thans reeds, dat de verbindingen met Haarlem. Leiden eji Am sterdam veel te wenschen overlaten. Ongetwijfeld stellen de ingezetenen van de gemeenten Waddinxveen en Boskoop de verkregen spoorwegverbinding op prijs maar èn de onbewaakte overwegen en het feit, dat slechtere verbindingen dan voorheen het resultaat van alles dreigen te worden, heeft het enthousiasme wel zeer getemperd. Een rectificatie In ons blad van gister is ons verslag over de opening van de spoorlijn GoudaBoskoop —Alphen ongecorrigeerd geplaatst. Wij be treuren het, dat daardoor eenige misstellin gen plaats hadden, die correctie behoeven. Zoo gelieve men te lezen: burgemeester P A. Col ij n van A 1 p h e n a. d. R ij n, in plaats van Boskoop. En de naam van de Waddinx- veonsche burgemeester welke verminkt over kwam is natuurlijk P. A. Troost. Waterschap „De Regge" Werkplan 1934 aangevuld In de te Almelo gehouden vergadering van het hoofdbestuur van het Waterschap „de Regge" werd vastgesteld de rekening over 1933: gewone dienst, inkomsten ƒ360.118.15, uitgaven 270.890.96, voordeelig saldo 89.227.J9. Het werkplan voor 1934 werd aangevuld door de goedkeuring van de verbeterings- werken en begrootingen betreffende de vol gende hoofdstroomen: Boven-Regge ƒ76.200, Holtdijksbeek 5200 en Twinkelervaart ƒ27.500. Totaal ƒ108.900. Voorloopig werd pro memorie geraamd de plaatselijke ontwatering betreffende Borne- broeksche Waterleiding, Exooscke Aa en Loo-lee. Geen misverstand Over gestempelde rijwielplaatjes Er is heel wat geschreven over het ponsen in rijwielplaatjes door een particulier, die van de opbrengst een deel zou afstaan voor „Zonnestraal". De deskundige, die zijn afkeurend oordeel over deze zaak in de T e 1. gaf, publiceerde nu een belangrijke verklaring in „De Scha kel", overgenomen in „Zonnestraal", waarin hij o.m. zegt: „"JTóen dit interview plaats had, wist ik, juist terug' var£verlof, van de geheele kwes tie nog niets. af. Bedoelde redacteur gaf mij -ziijn voorstelling van zaken en ik heb gezegd, dat indien dat juist was, ik dan ook dit een misbruik zou vinden". Echter bleek hem later, dat de voorzitter van „Zonnestraal" nooit was gezegd, dat de geheele bruto-opbrengst voor Zonnestraal zou zijn. Bovendien vernam hij, „dat het hoogst onzeker is of althans dit eerste jaar zelfs de kosten van den uitvinder en zijn staf zullen worden gedekt. In ieder geval, zegt hij, heb ik niet de minste aanleiding om te denken, dat hier sprake is van misbruik; ik zou mij wel wachten een oordeel uit te spreken an ders dan op grond van cijfers". Intrekking oude bankbiljetten Van ƒ25, ƒ40 en ƒ60 De Ned. Bank zal overgaan tot intrekking van eenige oude bankbiljetten, welke binneD den tijd van één jaar ter inwisseling kunnen worden aangeboden. Het betreft hier de biljetten van ƒ25, aan gekondigd in de Staatscourant van 13 Oct. 1921, no. 199, die op de in rood gedrukte voorzijde het medaillon-portret van Prins Willem I van Oranje dragen en waarvan de keerzijde een afbeelding van de Neder landsche Bank te Amsterdam vertoont Verder de bankbiljetten van ƒ40 (Staats courant van 17 Oct 1923, no. 201), waarvan de voorzijde in groene kleur is gedrukt en die het medaillon-portret van Prins Maurits dragen, doch die overigens van dezelfde tee- kening zijn als het bovengenoemde biljet van ƒ25. Ten slotte de biljetten van ƒ60 (Staats courant 8 Oct. 1924, no. 194), waarvan de voorzijde in paarse kleur is gedrukt en het medaillon-portret van Prins Frederik Hen drik vertoonen. ROFFELRIJMEN. KORTE METTEN Weer eens burgerkrijg in Spanje. Vader leest intens de krant Ziet hoe fel de revolutie Uitsloeg tot een laaie brand: Straatgevechten, bomaanslagen, PlunderingenDe partij Die (zoolang het kan) legaal is Is er ook weer dapper bij, Had z'n mitrailleurs, geweren En munitie kant en klaar, En.gebruikt ze (tot bescherming Van zijn recht!) in 't heet gevaar „Hou", zegt vader tegen moeder Die een mantel repareert, ,,'t Is weer hommeles m Spanje; Heerlijk, als je daar regeert! Altijd staat het op ontploffen, Altijd, weet je, broeit er wat; Maar zoo'n echte revolutie Heeft men in geen tijd gehad; Heel het leger is in actie. Vliegmachines zijn in touw; Maar, totnogtoe bleef het leger Nog aan de regeering trouw". ,,'t Is verschrikkelijk"zegt moeder, „Spanje is een treurig land: Altijd ruzie, altijd vechten, Altijd weer wat aan de hand". Jantje, die een huisje teekent Dat bepaald al aardig lijkt, Zegt, terwijl hij bitter ernstig Van z'n werk naar vader kijkt: „Dan moet Sinterklaas maar even Naar die vechtersbazen toe, Dan kan hij ze net es prachtig Voor hun broek slaan met de roe!" (Nadruk verboden.) LEO LENS. CORRESPONDENTIE. Lezeres. Dank voor uw middel tegen haarverlies. Ik zal het aan m'n kapper overdoen. Misschien kan hij het in een duur fleschje goed verkoopen. Ik heb het niet noodig gelukkig! L. L. Dalende gasprijzen De verlaging zet in! B. en W. van Haarlem deelen mee, dat het hun met het oog op de tijdsomstandig heden gewenscht voorkomt, de thans gel dende tarieven voor de levering van gas te verlagen, en wel voor de levering over den gewonen meter nè de eerste meterop- neming né 31 October a.s. en voor de leve ring over den muntmeter met ingang van 1 November a.s. Zij stellen voor het uniformtarief van 11 cent per M3. te brengen op 9 cent per M3. en voor het vastrechttarief den prijs per verbruikten M3. van 6 cent te verlagen tot 5 cent. De prijs van het gas is in Waddinx veen opnieuw verlaagd, en is thans de laagste in Nederland Bij een vastrecht van f 2 per maand kost het gas slechts 4 c^nt per kubieke meter. Zuid-Afrika, een toekomstland De arbeid der Ned. Zuid-Afrik. Vereeniging Men schrijft ons: Zuid-Afrika, een der gebieden over zee, die nog slechts aan het begin van hun ontwik keling staan, trekt in toenemende mate de belangstelling van velen, ook in Nederland Een vorig geslacht aanschouwde daar den strijd tusschen Boer en Brit; het tegenwoor dige geslacht zag met verbazing de ontwik keling van het land tot een zelfstandig do minium en de opkomende generatie vraagt belangstellend naar de mogelijkheden van dat gebied, hpt eenige waar een loot van Nederland's stam een eigen volksbestaan, met een eigen taal, een eigen vlag en een eigen, wordende, cultuur, heeft kunnen ves- De Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Ver eeniging, opgericht na den eersten vrijheids oorlog van Transvaal, die dus gedurende meer dan 50 jaar de goede betrekkingen tus schen Nederland en Zuid-Afrika behartigt, wil gaarne aan deze belangstelling leiding geven. Zij verschaft Inlichtingen over vestiging, studie en reizen, en in het algemeen over de toestanden in Zuid-Afrika. Zij verleent haar medewerking, in overleg met de Zuidafrikaansche Legatie te Den Haag bij het organiseeren van voordracht en filmavonden over Zuid-Afrika. Zij verschaft haar leden kosteloos het maandblad „Zuid-Afrika" en geeft bovendien toegang tot haar Zuidafrikaansche biblio theek, waarin allerlei werken over Zuid- Afrika's geschiedenis, taal, letterkunde en economie te vinden zijn. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot het secretariaat der Vereeniging, Keizers gracht 141, Amsterdam-C. WOENSDAG 10 OCTOBER HUIZEN 1875 M. NED. CHR. RADtO A^REENIGING 8.00—8.15 Schriftlezing e- meditatie. 8 15—9.30 MorgeDconcert (gr.muz.). 10 30—11.00 Morgendienst door Ds. P. N. Kruyswijk. K.R.O. 11 00—11.30 Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje dood Pastoor L. H. Perquio. 12.00—12.15 o.m. Politieberichten. 12.15-2.00 n.m. Het KRO-orkest o.l.v. Ma- rmus vao 't Woud. V&D. CHR RADIO-VEREENIGING 2.00— 2.30 n.m. Gramofoonmuziek. 2.30—3.00 n.m. Postzegelhalfuurtje. Ds. W. A. Dekker: „Kopstukken op de portretzegels van Hongarije met een ver rassing 1" 3.00—3.45 n.m. Liederen-recital door Mevr, Jo v. d. Meent-Walter, alt. A. d. vleugel: G. Hengeveld. 4.00—5.00 n,m. Populaire bespeling van 't Studio-orgel door Mac Crafford. 5.00—6.00 a.m. Kinderuurtje door Mej. G. Ingwersen. Zang: Mevr. A. v. Eyk-Muller. Piano: Mej. C. Muller. 6.00—6.30 n.m. Landbouwhalfuurtje. W. Schouten: „De huidige positie van de bloemisterijbedrijven". 6.30—7.00 n.m. Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 7.00pl.m. 7.15 n.m. Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau, pl.m. 7.15—7.30 n.m. Gramofoonmuziek. of „Een greep uit het Dagelijks Gebeuren". 7.30—8.00 nm. Technische lezingen (V). M. M. Schipper: „De taak van den bouw meester". 8.008.25 n.m. Carillonbespeling op de St. Jacobstoren, te 's-Gravenhage door den stadsbeiaardier Joh. de Zwaan. 8.25-8.35 n m. jhr. Mr. J. W. H. Rutgers v. Rozenburg: „Werp uw brood uit op het 835—10.30 n.m. De Amhemsche Orkest- Vereeniging, o.l.v. Jaap Spaanderman. 9.00—9.30 n.m. Spreker namens het Chr. Nat. Vakverb. A. Been: „Een terugblik 9 30-9.35 o m. Vaz Dias. 10.30—11.30 njn. Gramofoonmuziek. HILVERSUM 301.5 M. VJULA. 8.00 Gramofoonmuziek. 930 Onze keuken door P. J. Kers Jr. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. VA.R.A 10.15 Uitzending voor de arbeiders in M continubedrijven. I 12 00 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 12.30 n.m. Orgelspel door Joh. Jong. 12.45 n.m. De Notenkrakers o.l.v. Daal Wins. 1.00 n.m. Orgelspel door Joh. Jong. 1.15 n.m De Notenkrakers o.l.v. Daal Wins. 1.45 n.m. Verzorging zender. 2.00 n.m. Gramofoonmuziek. 2.15 nm. VAR A-knipcursus (voor begin ners) door mevr. A. Blanken—Van Kuyk. Tweede herhaling eerste les. 3.00 n.m. Voor de kinderen, mm.v. VARA- tocoeel o.l.v. Willem van Cappellen. 5.30 n.m. De Flierefluiters oJ.v. Jan van det Horst. 5.58 n.m. Zenderoverschakeling. 6 0 n.m. De Flierefluiters o.l.v. Jan van de< Horst. W. Schotman: „Het vertaal- V.A.R.A. 7.00 n.m. Sportuitzending. 7.20 nm. Orgelspel door Joh. Jong. j 7.40 n.m. Strijders van voorheen. F. Dome- la Nieuwenhuis (Nederland) (31 Dec. 1845 1919). Lezing door W. H. Vliegen. 8.00 nm. Herhaling S.O.S.-berichten. 8.03 n.m. Gevraagde gramofoonmuziek. 8.15 n.m. Bonte avond mm.v. V ARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 11.00 n.m. Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. BUITENLAND Parijs Radio en Weenen: 2.20 nm. Uitzen ding uit Buenos Ayr es. (Eucharistisch Con gres; Mis). Droitwich: 3.35 nm. Concert uit Bourne mouth, mm.v. Kathleen Long. piano. Boedapest: 6.50 o.m. Opera-uitzending. Brussel (VI.) 7.20 n.m. Toussaiot Van Boe laere: „Lsidoor Teirlindc". 8.20 nm. „Het Meilief" van Benoit. Motala: 7.20 nm. „Coriolan" van Shake- Praag: 7.20 n.m. Symphoniecoocert, met R« Firkusny, piano. Weenen: 7.25 nm. Wagnerconcert oJ.v, Arturo Toscanini, mm.v. Lotte Lehmann* sopraan. Berlijn: 8.20 nm. Concert. Beethoven efl Mozart. Brussel (Fr.) 835 nm. ,Xa Gioconda'g treurspel van d'Annunzio. Parijs Radio: 9.05 nm. Symphonie-coocert o.l.v. D. E. Loghelbrecht. London Reg.: 9.05 nm. „Speeches that ne ver happened". I. Winifred Holtby: „The Candidate who was candid", 9.20 nm. Oratorium-fragmenten. "Nu komen de rheumatische pijnen en dergelijke kwaaltjes, die het gevolg zijn van kou en vochtigheid. Neem daarvoor "AKKERTJES", die snel en zeker Uw rheumatische pij nen, Uw spierpijn of spil in den rug zullen verdrijven, maar bovendien ook de oorzaak daarvan wegnemen. ^Nederlandse!1 Ongeëvenaard bij gevatte kötJ Produet Griep, rheumatische pijnen,! Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz.' Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct.' Volgens recept iron Apotheker Dumonf De Kon. Ned. Brandweervereen. heeft een commissie ingesteld, met opdracht na te gaan, welke maatregelen in het algemeen dienen te worden genomen ter beveiliging van het publiek bij voorstellingen, waarbij brandbare stoffen als films, décors enz., wor den gebruikt. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN Op het station Baarle Nassau grens kun nen voortaan geen goederen meer worden vrijgemaakt. De Twente-Rij nkanalen Een actie voor aanslaiting aan Overijssels kanalennet Door belanghebbende gemeenten Is eed adres gericht tot den Minister van Water staat en tot de Tweede Kamer, inzake hei achterwege laten der aansluiting van de Twente-kanalen met de bestaande Overijssel- sche kanalen, Resumeerende komt dit adres tot de slot som, ;dat niets tegen, doch alles pleit voon het uitvoeren van een werk, waarmede groo te belangen èn van Twente èn van Over ijssel gemoeid zijn. Dit adres is geteekend namens de gemeenten Tubbergen, den Ham, Vriezenveen, Weerselo, Denekamp, Ootmar- sum, Ambt-Hardenberg, Stad-Hardenberg en Grimsbergen. Nationale Commissie tegen het Alcoholisme De vorige week vergaderde te Utrecht d0 Nationale Commissie tegen het Alcoholisme, onder presidium van Ds. A. J. M 0 n t ij n. Met voldoening kon worden gesproken van een krachtig leven in de verschillende geheelonthouders-organisaties, waardoor be reikt werd, dat in weerwil van de mindee gunstige tijden, het ledental der vereenigin- gen ongeveer op dezelfde hoogte was geble ven. De vergadering bracht een eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van Ds. W. H. Gispen, den pionier der Geref. Vereen, voor Drankbestrijding. Herdacht werden het vie ren van het 25 jarig jubileum van de Spoor weg-Onthouders Vereeniging en van hel 30-jarig bestaan van Sobriëtas. „ZONNESTRAAL" In ander kleed en formaat 1 Het halfmaandelijksclie tijdschrift „Zonne straal" (voor tuberculosebestrijding) zal voor taan worden vervangen door een maandblad, in ander formaat; omsloten door een pas send symbolisch-uiterlijk; onder dezelfde redactie. Wat de inhoud aangaat, zal worden ge tracht deze in de strijd voor meerdere zorg voor de t.b.c.-lijders in ons land, op $ea waardig peil te doen blijven. FEUILLETON UIT HET ENGELSCH VAN CHARLOTTE M. YONGE (53 Het helpt niet of we er al over spreken imaar het leven van mijn lieve tante is er niet gemakkelijker door geweest. Het zou me zelfs volstrekt niet verwonderen, als hij een hinderpaal was geweest om haar op te sporen. Wel, die knecht vond er geen be zwaar in om schikkingen, die mijn moeder gemaakt had naar eigen goedvinden te veranderen en was daarna brutaler dan ik gedacht had, dat zelfs hij tegen haar zou durven zijn. Ik) denk dat hij er een gewoonte yan gemaakt had tegenover mijn tante Alice Dat was het punt van uitgang en met een Vasten wil ging vader naar oom toe. Nooit in mijn leven heb ik vader zoo opgewonden gezien. Ik bedoel niet door het gedrag jegens zijn vrouw, maar door al wat hij van den knecht wist, en door al het kwaad dat hij gedaan heeft en nog doet. En oom heeft werkelijk ten laatste toegegeven en beloofd aan Gregorio te zeggen, dat hij naar een andere betrekking moet uitzien; als hij niet gezorgd heeft, dat hij er zoo warmpjes inzit dat dit niet noodig is, zooals ik geloof, dat hij gedaan heeft." „O dat zal het voor Ursula veel gemakke-, Ijjkei rnaken", riep Annaple. „Als hij gaat", sprak haar moeder. ,Dat geloof ik wel. Ik had waarlijk niet kunnen denken dat oom in die twee jaren zooveel ten goede was veranderd. Het zou ook wel moeilijk gaan twee jaar met zulk een vrouw om te gaan zonder er beter door te worden. Hij schijnt werkelijk een zeker begrip van plicht gekregen te hebben!" Zij glimlachten niet om de eenvoudige wijze waarop Mark van deze ontzaggelijke verandering sprak, en Lady Ronnisglen zei: „Ik hoop het voor zijn dochter en voor dat arme jongetje." „Ik geloof dat dit er invloed op heeft", zei Mark. „Hij heeft een gevoel van veraiit- woordelijkheiden daarbij was hij er, geloof ik door getroffen iemand bij zich te hebheu voor wie het kwade gelijk stond met lichaamssmart." „Dat kan niet anders dan goed werken" ii Lady Ronnisglen. „Ook heeft hij ons ellen verrast" gmg Mark voort, „door mij voör te stellen het bestuur van de geheele beziting op mij te nemen1 en een soort van geheim secretaris van hem te worden. Zooals gij weet lijdt hij aan rheumatiek op de gezichtszenuw eu is soms bijna blind. Hij wil mij drie honderd pond in het jaar geven en vrij laten won-m in de hoeve bij het huis. Wat zegt gij daarvan, Annaple?" Er volgde een stilte, en toen zei Annapl»- „De parapluies opgeven! Och! hoe denkt gij er over Mark?" .Mijn vader zou het gaarne zien" ze< Mark „Hij wilde mij, zooals hii beloofd ha-J mijn deel in het fortuin mijner eigen moe der uitkeeren en dat zou ons naar mijn berekening juist zoover brengen als we gedacht hadden te moeten zijn om dit voor jaar te Micklethwayte te kunnen beginnen." „Dat zoudt gij nu ook kunnen" zei Lady Ronnisglen na eenige berekening, „maar wat zijn uw vooruitzichten?" „Wel niets, vrees ik" zei Mark; „zooals gij weet is dit alles waarop ik te rekenen heb. De jongere kinderen zullen bijna mets van hun moeder krijgen, zoodat het geld van mijn vader grootendeels aan hen zal komen." „En hangt dit rentmeesterschap alleen af van de tevredenheid van mijnheer Egremoit over uw beheer?" „Ja, maar die is niet moeilijk te winnen. Evenwel heeft, zooals gij zegt, dit rentmees tierschap geen toekomst en als tr een eind aan kwam, zou ik naar een ander moeten uitzien of me toe moeten leggen op den landbouw." „En vraag eens aan den armen John of dat tegenwoordig, een goede speculatie is!" zei Annaple. „Er zijn en er worden fortuinen gemaakt met de parapluies", zei Mark „Greenleaf heeft een buiten bijna zoo groot als Monks Horton, enl Dutton heeft, al maakt hij weinig vertooning, een aanmerkelijk kapi taal bijeen." „O ja, laat ons liever bij de parapluies blijven!" riep Annaple; „gij hebt den groo- teu stap nu eenmaal gedaan, zoodat dit bezwaar niet meer bestaak en we zullen zoo veel vrijer zijn als we ergens Anders wonen'. „Wat gezelschap betreft, zoudt ge véél achteruit gaan" zei Mark, jbehalve natuur lijk de familie van Monks Horton; maar die zijn dikwijls wee." „Neem me niet kwalijk. Mark, maar kan het veel minder zijn dan hier?" zei Annaple lachend, „nu May weggaat." „Het is niet zoozeer de vraag", voegdo haar moeder er bij, „wat het aangenaamste als wel het beste is en waai' gij, bijvoorbeeld over tien jaar 't liefste zult zijn Van dezen kant beschouwd was er geen twijfel of de parapluie-onderneming zou Mark in tien jaar tijds tot een rijker maken dan het rentmeesterschap van Bridgefield. Hij kreeg nu al salaris op het kantoor en als hij voor het geld, dat zijn vader hem zou uitkeeren, aandeelcn in de vennoot schap kocht, zou hij nu al evenveel inkomen hebben als te Bridgefield en er bestond alle uitzicht dat het meer zou worden, zoowel dopr meerdere verdienste op het kantoor, als door den grooteren bloei der zaak. Daar het dalen in stand een grieve was geweest voor de dames, zou het rentmees terschap haar wel veel beter aanstaan, maar nu zij zooveel geslikt hadden, zooals Annaple zei, konden zij er even goed bij blijven, dan was het niet voor niets geweest. Misschien was het onder bestaande omstandigheden niet te ontkennen dat Annaple liever ergens woonde, waar zij buiten het bereik was van haar zusters zichtbaar medelijden. De zaak was dus besloten; maar ér ging in Mark's gemoed nog iets om, waarover hij niet gesproken had, namelijk dit, dat zijn tegenwoordigheid thuis misschien alles zou afdoen aan de verandering in de gewoonten van zijn oom, waarmee Alice was begonnen, en die zij nu aan anderen overgelaten had. Met hem in de nabijheid was er veel meer kans dat Gregorio weggestuurd, Ursula's ge zag gehandhaafd, de kleine Ahvvn goed op gevoed en het landgoed, de pachters en de huishouding -naar behooren zouden nage gaan worden; hij glimlachte dat de ge dachte in hem kon opkomen dat hij iets zoo gewichtigs was. 1-Iad Mark alleen aan zichzelf behoeven te denken, dan zou zijn plicht hem duidelijk geweest zijn, maar toen hij zag hoe afkeerig juffrouw Ruthvcn en haar moeder er van waren, oordeelde liij het niet goed haar op te offeren aan het twijfelachtig welzij-a van.zijn ooin, en even min om haar de vraag als zulk een gewe-, tenszaak voor te stellen, dat zij zich ver plicht zouden rekenen ze in dat licht te beschouwen. Hij zeide dus, „nu, die zaak is dus af gesproken", op een toon die Annaple deod uitroepen: „Ik geloof waarlijk dat gij liever van de parapluies afzaagt!" „Neen", antwoordde hij „dat is 't niet. maar vader had het gaarne gehad en meen de dat het goed zou zijn voor oom." „Zonder twijfel", zei Annapple, „maar hij heeft een dochter en een zoon en een broeder en rentmeesters zijn er in overvloed te krijgen, ik kan dus niet inzien waarom de geheele familie in zijn dienst moet Lady Ronnisglen, die bang was voor het soort van gezelschap van mijnheer Egre- mont en vreesde dat Mark er door mee gesleept zou worden, deed er ook een woordje bij, daar zij van haar kant vond dat het wenschelijk cn rechtvaardig was de familie te beletten, Marks beroep en gelde lijke belangen op te offeren aan een wispel- turigen, ouden roué. die hem mogelijk weg zoij sturen als het bijna onmogelijk zou zijn om iets anders te vinden. Rovondien hielden zoowel Annaple als zij liet er yoor, dat het eigenlijk te doen was om den naam van. Egremont niet in de parapluiefirma te krij gen en rekenden zij zich verplicht te bei strijden wat zij verachtten en als acn wereldsche dwaasheid beschouwden. Mark reed dus naar huis, meer verblijd dat het besluit er door was dan over den loop dien het genomen had. Zijn vader was teleurgesteld, maar kon niet anders Jan erkennen, dat deze schikking t voorzich tigst was; en mijnheer Egremont toonde al de ontevredenheid van een man, die een goed aanbod heeft gedaan dat niet aange nomen is. ,,'t Is de schuld van die kleine Schotsche lachebek!" zei hij. „Nu, dan zijn wc ten minste van haar af. Hot is jammer dat Mark in haar net geraakt is met nog een schoonmoeder op den koop toe! Ik was wel dwaas om van hem iets goeds te vere wachten!" Dit zei hij tot zijn dochter met wie hij alleen was gelaten; want juffrouw Head- worth had zijn gastvrijheid onmoge-ijk een oogenblik langer dan bepaald noodig was kunnen aannemen, en bovendien had haar zenuwgestel zooveel geleden, dat zij bang was ziek te worden: daarom haastte zij zich om thuis te komen, om door Mary Nugent opgepast te worden. De kanunnik Egremont moest naar Redcastle terug, om dat de tijd van zijn verblijf aldaar ten einde liep; en zijn vrouw, die bijna een maand weg was geweest, vond het 't verstandigst vader en dochter dadelijk alleen te laten, opdat Ursula partij kon trekken van de zachtere stemming haars vaders. (Wordt vervolgd)'

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9