N AT I O N A L E Intrekking van Vergunningen DINSDAG 9 OCTOBER T934 TWEEDE BLAD PAG. 5 Leeuwenbrug te Rotterdam. Een bekend doek van den kunst schilder Isaac Israels, die j.l. Zondag op 69-jarigen leeftijd te Den Haag Met de nieuwe dienstrogetöng komen de Dieseltreinen ook in het Centraal Een mooie game molen te Pernis zoo- Station te Amsterdam. De eerste rijdt uit. De plechtige opening van een vliegveld voor zweefvliegtuigen te Alt-Töplitz bij Potsdam. Deze plechtigheid ging gepaard met veel vertoon van exerceerende geuniformeer den. Het jongenskoor van den Hofburg in Weenen, dat weer op tournee is en in Londen vertoeft, op bezoek in den Tower waar een van de „Beef eaters" hen rondleidt en inlichtingen geeft;v_ Volgens art. 4 der wet op de Omzetbelasting Ingrijpende herziening Van de financiële tegenvallers op de Xtijksbegroting, komt het leeuwenaandeel pp rekening van de omzetbelasting, waar- ivan de opbrengst millioenen guldens bij de raming achter is gebleven. Gedurende de eerste maanden van het jaar was op de opbrengst der omzetbelas ting weinig peil te trekken. Fabrikanten en tussenhandelaren hadden op 1 Januari over het algemeen grotere dan normale voor- ra,den, welke eerst zonder omzetbelasting yerkocht konden worden. Het toch in rekening brengen van omzet belasting aan het publiek betekende voor meerdere winkeliers een extra voordeel. Nadat het eerste halfjaar 1934 verstreken !tvas, mocht men verwachten dat er een meer stabiele tekening in de maandopbreng- sten der omzetbelasting zou komen, maar ,tot heden laat het zich aanzien dat de ver wachting te hoog gespannen is geweest, zodat er iets gebeuren moet om de „gapende Wond" in de begroting, te helen. Hierbij stonden den ministeriëlen heel meester twee vragen open: le. verhoging van het heffingspercentage; 2e. het op minder ruime schaal verlenen of intrekken van vergunningen, die ten gevolge hadden, dat over lagere dan de ver koopsprijzen omzetbelasting werd betaald. De minister heeft begrijpelijkerwijze het Iweede middel het eerst gekozen, want an- ders zouden de Tweede en Eerste Kamer .vanwege een wetswijziging in het geweer moeten komen. Thans gaat het om een verandering in de uitvoering der wet welke de minister in eigen hand heeft. Tot in de afgelopen maand is Zijne Excel lentie niet karig geweest met het toestaan yan allerlei vergunningen en vrijstellingen op het terrein der omzetbelasting, waarbij hij den reus en den dwerg gelijk recht liet Wedervaren. De vergunning, welke met ingang van 1 November a.s. op ruime schaal ingetrokken zal worden, is die welke bedoeld is in art. 4 der wet. Daarbij mochten de fabrikanten onder be paalde voorwaarden hun producten tegen z.g. overdrachtsprijzen van een fabrieks- naar een handelsafdeling overdragen. Dit kwam practisch hierop neer dat er dan slechts over bedragen, die soms dertig procent beneden de verkoopsprijzen lagen. Omzetbelasting betaald behoefde te worden. Het. criterium voor het toestaan dezer (Vergunning werd gezocht, in het al dan niet overslaan van een schakel in de distributie keten. z Sloeg de fabrikant geen schakel oyer, b.y. een maatkleermaker die rechtstreeks aan het publiek leverde, dan kreeg hij de be doelde vergunning niet Een fabrikant, die zowel aan grossiers als aan winkeliers leverde, kreeg de vergun ning art. 4 wel, omdat hij bij levering aan keiiers, een schakel, hier dus de gros sier oversloeg. De minister ging zelfs zover met bedoel de vergunning, dat hij deze zelfs toestond, indien maar aangetoond kon worden, dat er in de desbetreffende branche grossiers voorkwamen. Het regende bij de inspecties der directe belastingen verzoeken tot aanvrage van art. 4, die in de meeste gevallen werden toe gestaan. Bovendien bereikte de fabrikant er mede, dat hij zijn verkoopfacturen niet behoefde te zegelen, maar de door hem verschuldigde omzetbelasting per aanslagbiljet kon vol doen, mits hij zekerheid stelde voor het achteraf betalen, want zij die omzetzegels plakken, betalen contant. Wat verandert er nu met 1 November a.s.? De minister heeft gebroken met zijn vroe ger voorop gesteld criterium, of de fabrikant al dan niet een schakel in de distributie keten oversloeg. Er is een andere voorwaar de gestelde en wel deze, dat de fabrikant een distributie-apparaat moet bezigen, hetwelk belangrijk a f- wijkt van het normale verkoop apparaat in gelijksoortige be- d r ij v e n. Slechts die fabrikanten kunnen de vergunning ingevolge art. 4 behouden, die een distributiebedrijf heb ben hetwelk het karakter draagt van een handelsbedrijf. Als vooi'beelden noemt de minister de winkelbedrijven van Jamin en de Gruyter. Waarom kan nu een banketfabrikant als b.v. Jamin de bedoelde vergunning behou den? Omdat een koek- en banketfabrikant nor maal slechts aan winkeliers en gxx>ssiers levei*t en alleen in bepaalde gevallen via eigen winkels verkoopt. In het laatste geval is er alleen sprake van een distributie bedrijf, hetwelk het karakter draagt van een handelsbedrijf. Het gevolg van de door den minister genomen maatregelen zal zijn, dat voortaan in de meeste gevallen omzetbelasting zal worden geheven van de werkelijke verkoopprijzen en dat dan ook dus de vei-koopfacturen weer gezegeld zul len moeten worden, voor zover daarvan in gevolgde art. 11 lid 4 der wet geen vrij stelling is verleend. Tot nog toe wordt van het zegelen vrij stelling verleend als: a. een fabrikant in een bepaald seizoen ten minste honderd facturen per dag ver werkt; b. voor bedrijven met een jaaromzet van één millioen gulden, met minstens vijftig facturen per dag; c. voor confectiebedrijven met een gemid delde jaaromzet van circa 400.000.met ten minste 50 facturen per dag. Het is natuurlijk mogelijk dat genoemde grenzen verlaagd worden en daardoor zou den weer verschillende fabrikanten via een aanslag de verschuldigde omzetbelasting kunnen betalen. Over het plakken yan zegels wordt .ver schillend gedacht, de éne fabrikant vindt het een last en de andere doet het liever dan een aanslag in eens betalen. Bovendien zien sommigen tegen de ver plichte waarborgsom op en vinden de b?/- lasting, door zegels te plakken, gemakke lijker verhaalbaar op de afnemers. Het is onze ervaring dat men bij de grotere bedrijven de voorkeur aan aansla gen geeft, althans voor het merendeel. Momenteel kan het voorkomen dat een fabrikant in een tweeslachtige positie komt te verkeren, doordat hij over het ene deel van zijn productie n.l. hetwelk via één of meer winkels verkocht wordt, de bij art. 4 bedoelde vergunning verkrijgt of behoudt, en voor het andere deel zijner productie n.l. dat aan winkeliers en grossiers wordt geleverd niet en daarvan dus belasting be taalt over de werkelijke vex-koopprijzen. Over laatstgenoemde verkopen moeten dus zegels geplakt worden. De fiscus schijnt trouwens aan de zegel- plakkerij zijn hart verpand te hebben, want de mogelijkheid daarvan is enkele weken geleden uitgebloeid tot de fabrikanten die in bezit zijn van de vergunning ai-t, 4. Omdat hier over een lager bedrag dan het eindbedrag der factuur omzetbelasting betaald wordt, moet op dergelijke facturen een stempelafdruk of aantekening gesteld worden van de volgende inhoud. „In verband met de bij beschikking van „den Inspecteur der invoerrechten en ac cijnzen te d.d19... No „verleende vergunning ingevolge art. 4 der „Omzetbelastingwet, is voor de berekening „der belasting een korting ten bedrage van pet. verleend. 1-Iet wil ons voorkomen dat de meeste fabrikanten van een dergelijke annonce op hun verkoopfacturen schoorvoetend gebruik zullen maken, omdat de afnemers dan onge veer weten hoeveel de fabrikant in doorsnee minstens aan hen verdient. (Een goed handelsman maakt immers geen reclame met zijn winst, hij verdient nooit of slechts een krats en bewijst zijn klanten alleen een dienst.) Hillegersberg. VAN DER PAUW. BINNENLAND OFFICIEELE BERICHTEN Bij Kon.Lbea!uit zün bei Oranje-Nassau C. G. Kleykaj DEPARTEMENT VAN ECON. ZAKEN Bü Kon. besluit ls. te rekenen van 24 Sep tember 1934, benoemd tot administrateur toö 't Dep. van Econ. Zaken, dr W L Groeneveld Meiier. administrateur, hoofd van het bureau Burererl. Luchtvaart te Bandoeng, thans met RECHTERLIJKE MACHT Bü Kon. besluit is benoemd tot vice-president van de arrondissementsrechtbank te Amster dam mr V G A Boll, thans rechter in gemelde ls benoemd tot rechterpLverv. In de arrondis- LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam Minimum kosten Een jonge main betaalde van zijn 30ste Jaar af per Jaar258.— Hij overleed op 33-Jarigen leeftijd. In totaal betaald: ƒ774.- Maximum verzorging Zijn gezin ontvangt ƒ12000.— ineens en bovendien, gedurende 17 Jaren, een op- voedingsrente van 1200.— per Jaar. Totale uitkeering: ƒ32.400.— met Opvoedingsrente md tot griffier bü hei landsch Meteorologisch H. Luymes. kapitein t' de afd. Hydrografie v Defensie. Instituut de heer J. L. r zec^tltulair,^ hoofd DEPART. VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN Bü Kon. besluit is mr H. A Helb benoemd tot commies bü het departement van Buiten- landsche Zaken. RIJKSVERZEKERINGSBANK Bü Kon. besluit is met ingang van 1 October 1934 benoemd tot assistent oontroleerend ge neeskundige bü de Rüksverzekeringsbank dr J G Dijkstra, tot genoemden datum tüdelük als zoodanig werkzaam. LANDMACHT Bü Kon. besluit is benoemd tot res.-officier van gezondheid der 2e kl. bü de landmacht de dienstplichtig vaandrig van de le comp. hospi taalsoldaten M. de Vries, arts: irdenarts der 2e kl. de >rdige betrekking. ZEEMACHT 2e kl. W J Willem: met 12 Oct. 1934: de luit. ter zee der le kL A J v Hemert. a.b Hr Ms Hertog Hendrik: de luit. ter zee a.b. H.M. Hertog Hendrik; de luit. ter zee der le kl. F J E Kips te Willemsoord: met If. Oct. 1934: de officieren v d. Marine Stoomvaartdienst der 2e kl. A J Romb'n. a.b. H.M. v Speük. de lult. zee der 3e kl. W Hartlieb t steld: Nov. 1934: de luit. ter b.h. Dept. v Defensie: ir 2e kl. ,b. H.Ms Een loflied Op den gehuwden man We hebben een „Moeder-dag", maar geen „Vader-dag"; over Jozef wordt minder vaak gepreekt dan over Maria en andere vrou wen „Het doet dan ook weldadig aan af en toe eens iets tegen te komen, dat op waardee ring van den gehuwden man wijst, schrijft liet Dagblad van Noord-Brabant. Helaas, houdt het haast altijd tevens een mindere waardeering in voor den ongehuw de. Zoo stond er vroeger in het reglement der visscherij, toen de Scheveningers nog met bommen uitvoeren, dat ingeval er iemand in de mast omhoog moest, hij in een mand omhoog zou worden geheschen door „drie vertrouwde en getrouwde" mannen. Geheel in deze lijn liggen de gedachten, welke men aantreft in 't loflied, dat een lid van de Fransche Academie, een dezer dagen op den gehuwden man zong. Volgens hem zouden getrouwde mannen serieuser, naden- kender en oordeelkundiger zijn dan vrijge zellen, minder gemakkelijk te vinden om aan revoluties mee te doen, enz. enz. In het kort: de beste burgers, in welk land ook, zijn va ders van huisgezinnen". Hier breken we het citaat af, om de ge- Doortrekking Twente-Rijnkanaal Het departement Almelo der Ned. Mij voor Nijverheid en Handel heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, bepleitende de door trekking van de tak van het Twente-Rijn kanaal in aansluiting met het bestaande kanaal AlmeloZwolle. Eenzelfde verzoek is den minister en de Tweede Kamer gericht door de besturen van gemeenten gelegen aan het Ovex xjsselsch kanaal en het kanaal Al meloNordliorn. Rijk en Gemeenten Het rijk schuift de lasten af Het rijk ontneemt aan de gemeenten ver schillende belastingbronnen ten bate van het Werkloozensubsidiefonds. Dit ware, aldus schrijft de heer J. R. Snoeck H enkemans in het „Chr.-IIist. Weekblad" niet erg, indien het meerdere dat de gemeenten voortaan voor haar werk- loozenzorg zullen ontvangen uit het Fonds, boven hetgeen zij vroeger ontvingen van het Rijk, ongeveer overeenkwam met de belas tingbedragen, welke voor haar verloren gaan. Maar deze bedragen verschillen aan merkelijk. Sommige gemeenten, die er heel kwaad voor stonden, zullen van de nieuwe ï'egeling voordeel hebben. Maar voor vele gemeenten beteekent deze regeling een groot verlies Wij vallen de regeering niet hard over dit knnstig-opgebouwd plan, waarboven men het motto zou kunnen plaatsen: Er zijn een aantal gemeenten, die het schrikkelijk moeilijk hebben. De minister van Financiën staat voor een hopeloos ledige kas. Dies wordt het genomen van de ge meenten, waar het water nog niet tot de lippen staat Het is alles zoo klaar als de dag en zoo eenvoudig als de sommen uit het eerste rekenboekje. Maar de leuze „geen belastingverhooging!" kan niet worden volgehouden. FUSIE VAN ACCOUNTANTS- VEREENIGINGEN Naar wij vernemen is een fusie tot stand gekomen tusschen het Ned. Instituut van Accountants, den Ned. Bond vau Accoun tants en de Ned. Organisatie var. Acccvxn- tauts.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5