DINSDAG 9 OCTOBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND SPANJE Dë berichten uit Spanje wekken den in druk, dat de centrale regeering er in ge slaagd is den opstand der linksche extre misten en Catalaansche separatisten den kop in te drukken. Wel wordt in de telegrammen van van morgen melding gemaakt van een weder op vlammen van het verzet, doch daar het vast staat, dat het leger met groote beslist heid voor de regeering partij heeft geko zen, lijkt ons de zaak daarmee beslist. Op zijn allerduidelijkst is de doorslaande beteekenis van de sympathie van het leger gebleken in. Barcelona. De Catalaansche leiders, die de gelegenheid wilden aangrij pen om de „reactie", die zij in den ouden radicaal Lerroux belichaamd achten, den genadeslag toe tc brengen door niet alleen de betrekkelijke onafhankelijkheid van Ca talonië maar ook een linksche tegen-regee- ring te proclameren, hebben dat op be schamende wijze ervaren. Companys zit met zijn „regeering" op een oorlogsschip in de haven van Barcelona zijn vonnis voor hoogverraad af te wachten en Azana is nog bijtijds den dans ontsprongen door per Vliegtuig naar Frankrijk uit te wijken. Zeker van haar macht doordat zij het leger mee heeft, schrikt de regeering Ler roux niet voor de meest krasse maatregelen terug. Zij beseft klaarblijkelijk, dat het thans gaat om er öp of ei onder. En het schijnt, dat zij daarbij niet alleen het leger maar ook de meerderheid van het volk achter zich heeft. We lezen namelijk, dat Lerroux op enthousiaste wijze wordt beju beld en dat de politie en troepen in Madrid en Barcelona worden toegejuicht. Het is wèl een snelle afloop waarbij het Marxisme in Spanje zich moet neerleggen! Wie had aan deze mislukking kunnen ge- looven toen Alfonso werd weggejaagd, de kerken alom in brand gestoken en de pries ters verdreven werden? Het is voor Spanje te hopen, dat de ge ordende toestanden spoedig terugkeeren en dat er een wérkelijk democratisch bewind ontstaat. Voor de zooveelste keer is weer eens uitgekomen, dat het slagen van een regeersvstee'm allerminst wordt verzekerd door onderdrukking van de volksvrijheden. Het zal inmiddels een zware taak zijn na een zoo verbitterden strijd met een deel der bevolking de volledige orde te herstel len. Veeleer is, wanneer de groote haarden van verzet zijn gedoofd, een guerilla te ver wachten. Niet voor niets is het woord, dat den strijd met kleine ongeregelde benden aanduidt, van Spaansch origine. En de langdurige onrust waaronder Spanje zucht, heeft het moordende van zulk e'en strijd voldoende aangetoond. De portefeuille is hem weer aangeboden. Uit Boekarest: De Koning heeft Titoe lescoe officieel de portefeuille van buiten- landsche Zaken aangeboden. Titoelescoe heeft tot Woensdag bedenktijd gevraagd. Het gaat om liet persoonlijk karakter der leiding van het ministerie en in zekere ma te over de verdere ontwikkeling van Roe- menië's buitenlandsche politiek. Er zijn den laatsten tijd aanduidingen, die erop wijzen dat de minister-president zulks overeen komstig de wenschen van den koning ook zijn eigen richting in de buitenlandsche politiek van Roemenië wil laten gelden. Buiten de bekende strevingen naar on verminderde handhaving van de politieke en voornamelijk van de militair-politieke betrekkingen tusschen Zuid-Slavië en Polen zullen de kwesties: gemeenschappelijke re geling inzake de houding van Roemenië, van de andere staten van de KLeine Enten te en Polen tegenoverSovjet-Rusland, met het oog op het opnieuw aanknoopen der di plomatieke betrekkingen tusschen Boeka rest en Moskou, op het program staan. In de kringen van minister-president Ta- ïarescoe wordt verklaard, dat het geenszins in de bedoeling ligt eenige wijziging te bren gen in de door Titoelescoe aangegeven bui- tenlandsch politieke koera. PILSOEDSKI IN WILNA. Maarschalk Pilsoedski is in Wilna aan gekomen. LONDEN, 9 Oct. Uit Panama wordt meld, dat men zich ongerust maakt over het lot van den minister-president van Pa nama, Galilo Solis, die met twee congres leden Zondagmiddag per vliegtuig is ver trokken naar de haven vam Carachine aan de kust van den Stillen Oceaan en van wien men gistermiddag nog geen bericht had ontvangen. Men vreist, dat het toestel een noodlanding in de wildernis heeft moe ten malken, EEN AMERIKAANSCHE VLOOTBASIS OP DE ALEOETEN? WASHINGTON, 9 Oct. Naar verluidt, zijn Üe Ver. Staten voornemens een uitgebreide ylootbasis te vestigen te Dutch Harbour, op de Aleoeten-eilanden, nabij Alaska, indien de bestaande vlootverdragen gewijzigd zou den worden, en op de komend* vlootconfe- rentie geen nieuwe overeenkomst inzake beperking van de strijdkrachten ter zee zou worden verkregen. Dutch Harbour ligt op 2000 mijl afstand van Japan, terwijl de thans meest vooruit geschoven vlootbasis der Ver. Staten in den Stillen Oceaan op de Hawaï-eilanden, ooon mijl .van Japan is verwijderd. I BQUWONGELUK. Zes arbeiders gedood STENDAL, 8 Oei Door een tot nog toe onbekende oorzaak is te Stendal een in aanbouw zijnde montage-hal ingestort, ten gevolge waarvan 6 arbeiders zijn gedood en 15 zijn gewond. Naar de oorzaak van het ongeval is een onderzoek ingesteld. PRINS GEORGE VAN ENGELAND. LONDEN, 9 Oct. Naar van gewoonlijk wel Ingelichte zijde verluidt, zal binnenkort de benoeming te verwachten zijn van Prins George, die de volgende maand met Prinses Marina van Griekenland in het ,hu\velijk treedt, tot hertog yan Kent, DE REVOLUTIE IN SPANJE Hoe Lerroux de spoorweg staking bedwingt Nog verzet in verschillende plaatsen De regeering Lerroux heeft blijkbaar den opstand nog niet volkomen onder de knie. Zelfs is de actie der rebellen Maandag avond hier en daar weer opgeleefd. Voor zoover men op de berichten kan af gaan, is er echter geen eenheid in het ver zet meex\ Zoo wordt uit Barcelona gemeld, dat dc anarcho-syndicalistische arbeiders-organisa ties definitief besloten hebben vandaag weer aan het werk te gaan, doch wordt te Ma drid bekend gemaakt, dat de regeering gis teravond omvangrijke maatregelen nam, omdat de opstandelingen hedennacht tot een nieuwen grooten aanval wilden over gaan en dat voor vandaag een algemeene spoorwegstaking was aangekondigd, waar tegen de regeering alle reservisten, die spoorwegarbeider of -ambtenaar zijn, onder wapenen heeft geroepen, teneinde op deze wijze het spoorwegverkeer in gang te houden. Overzicht van den toestand De centrale regeering gaf gistemamiddag en kort overzicht door de radio over den toestand. Hierin wordt medegedeeld, dat in de hoofdstad, evenals in de overige opstan dige gebieden van Spanje rust lieerscht. In Madrid zijn alle winkels weer geopend, ter wijl de bioscopen weer hun matinées geven. In de straten van Madrid heerscht een le- endig verkeer, de bevolking betuigt haar sympathie met de patrouilleerende politie en militairen. Tram- en taxiverkeer is nog onvolledig. De minister zonder portefeuille in het nieuwe kabinet, Martinez de Velasco, die te Madrid de plaats heeft ingenomen van den afgezetten socialistischen burgemeester, heeft door de radio bekend laten maken, dat die gemeentearbeiders en -ambtenaren, die Dinsdag niet op hun werk zouden zijn verschenen, ontslagen worden. Gistermorgen is het in de hoofdsrtad nog t een schietpartij gekomen, waarbij een agent van politie werd gedood en een an dere zwaargewond. In de regeenngsgebouwen der generali teit te Barcelona zijn ruim 1000 geweren, talrijke bommen en pistolen en eenige kis ten dynamet gevonden. In de straten van Barcelona wordt geestdriftig gejuicht voor de Spaansche republiek en worden de po litie en de troepen even hartelijk ontvangen "s in Madrid. Overigens maakt de Spaansche regeering er opmerkzaam op, dat de onjuiste geruch ten, die voortdurend onder de bevolking in omloop zijn, van iederen grond van waar heid ontbloot zijn en dat alleen de commii- niqué's die door de regeering worden uit gegeven den feitelijken toestand weergeven, zooals hij werkelijk is. Tegelijkertijd hebben de journalisten van regeeringszijde de oproep ontvangen over den toestand in Asturie slechts zoodanige berichten te verspreiden, die door de regeiv ring te voren goedgekeurd zijn- Dood en-balans Volgens schatting zijn tijdens de onlusr ten der laatste dagen in totaal 500 personen gedood en 2000 gewond. Naar uit Barcelona gemeld wordt, ls het den voormaligen premier Azana gelukt te zamen met twee leden der generaliteit en een linksch-burgerlijk politicus in een vlieg tuig naar Frankrijk uit te wijken. Oversten Antonio Ximenez Arenas is tot president der Catalaansche generaliteit be noemd. Krasse maatregelen van Lerroux MADRTD, 9 October. De Spaansche regee ring heeft in den afgeloopen ndcht de mo bilisatie gelast van al het spoorweg-perso neel tusschen 20 en 38 jaar. De stakers, die aan dezen oproep geen gehoor geven en niet aan het mobilisatiebevel voldoen zul len beschouwd worden als deserteurs in oorlogstijd, die voor een krijgsraad terecht moeten staan. Door dezen drastischen maatregel hoop' de regeering de spoorwegstaking te breken. Gister was vooral in Noord-Spanje de or de nog lang niet hersteld. De regeerings- troepen konden in de opstandige gebieden slechts langzaam vooruitkomen. Oviedo was nog in handen der revolutionairen en van de openbare gebouwen waaien nog de roode vlaggen. Nabij Bilbao werd een regiment infante rie door de opstandelingen onder vuur ge nomen. Legerafdeelingen en marinetroepen hebben in dë provincie Biscaye na een lang durig gevecht, waarbij een gedeelte van de stad ernstig werd beschadigd, Dijan bezet. Companys is ter dood veroordeeld? PARIJS, 9 Oct. Volgens het „Journal" den president Company's en de overige arresteerde Catalaansche wethouders, door krijgsraad ter dood zijn veroordeeld. De regeering te Madrid heeft dit doodvonnis echter nog niet bevestigd. BOERENVROUW KON NIET MELKEN Vingers stijf van rheumatiek Het middel hielp in een maand Hoeveel last een boerenvrouw kan hebben an een onbruikbare hand, blijkt uit den olgenden brief: „Ik had rheumatiek in de gewrichten van mijn vingers. Mijn middelvinger was zoo verschrikkelijk gezwollen en ontstoken, dat ik deze niet kon buigen. Ik help met het melken van 10 of 11 koeien, dus was me dit een vreeselijke last. Op raad van iemand kocht ik een flacon Kruschen Salts en nam eiken morgen voor het ontbijt een halve theelepel in warm water. Binnen twee weken was de vinger minder stijf en minder gezwollen. Ik ging door met de kuur (ik wreef er ook een zalf op), en na een maand kon ik weer melken. Ik voel me innerlijk ook veel beter." A. C. P. Kruschen Salts spoort de inwendige or ganen aan tot krachtiger werking. Urine zuur en afvalstoffen, die zich mochten heb ben opgehoopt en de aanleiding Uwer rheu matiek zijn, worden verwijderd. Gezwellen en pijnen verdwijnen, stijve ledematen wor den weer normaal en ge voelt U weer ge zond en lenig als voorheen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k 0.90 en l.GO per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amster dam, voorkomt. (Adv.) Hauptmann beklaagde als moordenaar Uit Wellington (New-Jersey): Als resul taat der huidige besprekingen is besloten, dat een beschuldiging wegens moord tegen Hauptmann zal worden ingediend. NEW-YORK, 9 Oct. De uit twintig man nen en drie vrouwen bestaande jury van de rechtbank te Flemington in den Staat New-Jersey heeft besloten over te gaan tot het indienen van een officieele aanklacht tegen Bruno Hauptmann, die ervan be schuldigd wordt het zoontje van Lindbergh te hebben ontvoerd en vermoord. De Staats- justitie van New-Jersey verwacht, dat een proces, op deze beschuldiging ingesteld voor deze jury tot resultaat zal hebben, dat Hauptmann zal worden veroordeeld tot dea elcctrischen stoel. Van de zijde der politie in New-Jersey wordt thans medegedeeld, dat Lindbergh Hauptmanns stem heeft herkend, als die van den man op het Rronx-kerkhof, dfen dokter John Condon het losgeld van 50.000 dollar overhandigde» Het Joodsche Museum te Berlijn (Van onzen Duitschen correspondent.) In de Oranienburger strasse, in de directe omgeving van de groote synagoge, ligt het joodsche museum. De eigenlijke drukte speelt zich niet af in de zalen, waar de schilderijen hangen en allerlei waardevolle kunstproducten staan, maar in de meei naar achteren gelegen ruimten, waar do leidster \an het museum, Erna Stein zeteit. Mij is ter oore gekomen, dat hier een expo sitie „Het joodsche portret" gehouden zal worden en ik bewonder den ondernemings geest, waarmede een vrouw dit plan onder de gegeven omstandigheden tracht door te zetten. De laden van verschillende kasten bevat ten een schat van teekeningen, etsen en gravures: „Wij bezitten minstens tiendui zend waardevolle teekeningen en minstens evenveel fotografische opnamen". Mappen worden opengeslagen en ik krijg een hoogst amusante collectie joodsche karikaturen te zien, welke voornamelijk door niet-joodsche kunstenaars zijn geteekend. Dat was waar schijnlijk in den gulden tijd, toen de schei dingslijn tusschen ariërs en niet-ariërs nog niet zoo scherp werd getrokken. Welke jood sche kunstenaar in Duitschland zou het thans nog wagen, een karikatuur van een der vooraanstaande mannen te maken? Hij zou het duur moeten betalen. „Ik ben hier een soort vertrouwensper soon voor velen geworden; soms gaat het om niet-joodsche prenten, welke een jood- schen kooper gevonden hebben, dikwijls ook om portretten van voorouders voor mem schen, die de geschiedenis van hun geslacht 6tudeeren, dan weer om advies voor studen ten, die kunstgeschiedenis studeeren, hun examen met succes hebben afgelegd en aan het een of andere kunstinstituut een betrek king zoeken. Het is mij opgevallen, dat de studie van speciaal joodsche kunst^ door velen meestal wordt onderschat. Bekijk bij voorbeeld eens dit blad: u ziet er vijf ver schillende portretten op weergegeven, de le^ den van het „Westfaalsche Consistorium" en men moet iets meer van de joodsche historie weten, om na te gaan, welke rol hier bij voorbeeld Israël Jacobson heeft ge speeld." „Reeds in den aanvang bekleedde het por tret in de joodsche schilderkunst een voor name rol; heiligen komen bij ons niet voor en het landschap vond klaarblijkelijk geen innerlijke aanraking. Dit portret geeft u een duidelijk beeld: het is een kunstwerk van Salomon Pinhas, hofschilder bij Keurvorst Wilhelm von Hessen. Zijn vader, Juda, was een der eerste portretschilders en genoot als jood de bescherming van den Markgraat van Kassei. In 't midden der 18e eeuw werd hij tot hofschilder bevorderd." Mijn aandacht wordt gevestigd op David Alexander Fiorino, die de portretten der Saksische koningsfamilie op Meissner por- celein schilderde. In een der kelders ontdek ik de vaandels en gala-uniformen der jood sche studenten van de vroegere Jacobson- school te Seesen, portretten, welke nog niet lang geleden in het Kroonprinselijk Paleis een plaats innamen, ook allerlei waarde volle plastiek, waar men klaarblijkelijk geen raad meer mee weet. Ik krijg nog een paar waardevolle etsen te zien, die de sabattai Zewi voorstellen. Jozua Helcams en Maimonides, naar een in Görz ontdekt, waarschijnlijk echt portret. Natuurlijk ontbreekt ook Rembrandt niet, wij bewonderen zijn dr. Bonus en den Ma- nasse ben Israël, die den Engelschen dicta tor Cromwell zoo bijzonder beviel en ik ont dek het bekende portret van Spinoza, dat helaas nimmer door Rembrandt is geschil derd. In een andere collectie vind ik Hein- rich Heine, 'n jeugdportret van Grimm, een portret van 's dichters zuster en veel ander waardevol materiaal. Nadat ik nog de markante koppen van Voltaire, Rosseau, Béranger, Lessing, Her der. Schiller, Jean Paul en tallooze verdere beroemdheden bewonderd heb, neem ik af scheid van Fraulein Stein en ik verheug me met haar over het feit, dat zulk een origineele expositie ook in het Derde Rijk vooralsnog wordt toegestaan. EISCHEN DER AMERIKAANSCHE VAKBONDEN. SAN FRANCISCO, 9 Oct. De American Federation of Labor heeft gisteren in haar congres een resolutie aangenomen, waarin de vijfdagen-week en zes-urige arbeidsdag wordt geèischt, als eenig constructief mid del ter bestrijding van de werkloosheid. Het komende jaar zal het vakverbond zijn propaganda voornamelijk op de popularisee ring van dezen eisch richten. Ten slotte eischt men een even sterke vertegenwoordiging als de werkgevers in den Raad van Beheer van de N. R. A. ONRUST OP CUBA, HAVANNA, 9 October. De 24-urige alge meene proteststaking op Cuba, tegen de re- geering. heeft in het geheele land tot onrust en daden van terreur geleid. Op tal Overheidsgebouwen werden bomaanslagen gepleegd, terwijl in de straten herhaaldelijk werd gescholen. Volgens officieele mededeelingen zou te Havanna slechts voor 50 pet. zijn gestaakt. KONING FOEAD ZIEK Uit Alexandrië: Er vertoeven twee Itali- aansche artsen te Cairn in verband met di ziekte van Koning Foead. Draadloos is thans professor Berginann uit Duitschland aan het ziekbed van den koning ontbonden UIT DE ANT1REV. PARTIJ Gouden jubileum A.R. Kiesvereen. te Haarlem Haar wordingsgeschiedenis De A.R. Kiesvereeniging te Haarlem jubileert! I-Ioe het begin was is niet precies bekend. In de Opregte Vrijdagse lie Haarlemsche Courant van 17 October 1S84 vonden wij echter het volgende bericht gedateerd 16 October: „Op de openbare vergadering om hier ter stcdo een kiesvereeniging van antirevolutio naire rigting te stichten waren gisteren avond in het lokaal in het Groot Heilig Land 24 een 30 tal personen verschenen. Namens een commissie, welke zich voorloo- had gevormd, deelde cle heer J. d e J o n g h mede dat men dezen avond een definitief bestuur wenschte te benoemen en dat de heer R. Mulder, predikant der Chr. Afgescheidene Gemeente, afdeeling Ged. Oude Gracht, heden te Amsterdam deelnam aan de vergadering van deputaten en zijn komst in deze vergadering werd verwacht. Vóór den aanvang der werkzaamheden werd het 2e vers van Psalm 25 gezongen, waarop de heer J. G. M h r i n g een gebed uitsprak, waarin hij Gods hulp afsmeekte opdat toch vooral in deze tijden mannen naar 's lands Vergaderzaal mogten worden gezonden, die met licht, wijsheid en éóns- gezindheid gewapend, de belangen van Ne derland zouden weten te behartigen. Daar op werd nog een Psalm voorgelezen. Vervolgens ontsponnen zich de beraadsla gingen en werden o. a. deze vragen gedaan: of van de op te rigten vereeniging to ver wachten was, dat zij met de katholieken zou samenwerken en op wie de antirevolu tionairen bij de aanstaande hei-stemmingen voor twee leden van den gemeenteraad hunne stemmen moeten uitbrengen. Hel antwoord daarop was, dat alleen die candi- daien door de antirevolutionairen konden worden gestemd die met hun beginselen het digtst bij het bekende Program stonden. Thans ging men over tot het kiezen van een bestuur en werden de heeren Ds. B. Mulder, J. de J o n g h ieder met 14 en de heer J. Klein met 12 stemmen als be stuurders gekozen, die hunne taak onder ling zullen regelen. Aan hen werden nog toegevoegd de heeren D. van der Most van S p ij k, P. van der Snel, J. F. E 1 f f e r s en R. Baas, als commissaris Inmiddels was Ds. Mulder op de Aergade- ring gekomen en zou deze overgaan tot het uitbrengen van het verslag van hetgeen ie Amsterdam was behandeld. Vooraf echter •den de aanwezigen die niet als lid wa ren toegetreden verzocht te vertrekken, ten gevolge waarvan wij buiten staat zijn van deze bijeenkomst verdere mededeelingen te doen.'* Tot zoover het bericht in de Oprechte. Let wel: er wordt herhaaldelijk gewaagd van de „op te rigten vereeniging". Er ma; dus kennelijk worden aangenomen dat de A.R. Kiesvereeniging te Haarlem definitief is opgericht op 15 October 1884. De K.V. hield zich al dadelijk met het verkiezingswerk bezig. Zij stelde, na een paar dagen, tot candidaten voor het lid maatschap der Tweede Kamer* de heeren Hr W. van M a r 1 e te Gorinchem en B. J. Lintelo baron de Geer van Jutphaas te Utrecht. Kennelijk werd eerste voorzitter der Kies vereeniging ds. B. Mulder, tenminste als de K.V. in een advertentie haar candidaten voor de Kamer aanbeveelt, is eerste onder teekenaar van dit advertentie ds. R. Mui- de r. Waarschijnlijk heeft deze niet lang het voorzitterschap waargenomen. Althans reeds in het jaar 1888 is voorzitter de heer A. v a n Huizen, die vele jaren voorzitter is geweest. Het is eigenaardig vast te stellen hoe het in die eerste jaren er aan toeging. Wij, die zooveel jaren later leven kunnen het bijna niet indenken. Vooral de kwestie de samenwerking met de Roomschen was het moeilijke punt. Wij dienen daar bij in aanmerking te nemen, dat dr. Bronsveld te Haarlem als predikant heeft gestaan. Maar ook dat dr. K u py e r zelf zich in de eerste jaren nooit aan den invloed van het anti-papisme heeft kunnen onttrekken „een gevolg van opvoeding omgeving, een nawerking van historische toestanden", naar dr. Kuyper eens in een interview met Het Centrum heeft verklaard. Voorzitter A. van Huizen zeide eens op epn ledenvergadering, dat „een liberaal nog een zoon der Hervorming is en men daarom van hem nog wel iets verwachten kon"„ Samenwerken met de Roomschen kon hij nooit goedkeuren. De voorzitter stond in dezen niet alleen. Nu en dan uitten anderen zich ook tegen samenwerking met Rome. Echter, op die vergadering zcide men van andere zijde te gelooven de liberalen te mo gen noemen „zonen van het ongeloof'. Tochvoorzitter Van Huizen hand haafde zijn standpunt: geen samenwerking met do Roomschen. Een aantal maanden later las hij een gedicht voor van den tocht van Heemskerck naar Gibraltar en zeide hij als conclusie, niet met de partij te willen medegaan die Rome steunt. Een jaar latei- las de voorzitter een gedicht voor van gedichten hield men in die dagen veel van een Delfsche dame ontvangen, waarin zij op het voordcel van de samenwerking met A.R. en R.K. wees. Daarna ging het langzamerhand in de richting van samen werking met de R.K. Er werd zelfs gehandeld over het stellen van voorwaarden aan de R.K. samenwer king bij de raadsverkiezingen. Echter, hoe de stemming was, waarin de voorzitter bleef verkeeren, bleek wel, toen het in 1891 gelukt was voor het eerst een A.R. raadslid, wijlen de heer J. Klein, in den raad te brengen. Toen zeide de voorzitter, dat de heer Klein altijd zal moeten gedachtig zijn. dat hij zijn verkiezing, althans voor een groot gedeelte, verschuldigd was aan de gunst der Roomschen. Er is nog meer in die eerste jaren onder voorzitter Van Huizen, dat een eigen aardig licht werpt op de toenmalige menta liteit. In 18S8 besloot men als candidaat voor den raad te stellen baron Van Lij n- d e n. Er werd een deputatie naar den heer Van Lijnden afgevaardigd. Toen de heer Van Lijnden haar zeide, dat. hij zich niet beschikbaar kon stellen en dat hij niet A.R. was, zeide de deputatie dat het niet A.R. zijn geen beletsel was om do candida- tuur aan te nemen, daar Z.E.D., toch voor Zondagsrust en bezuiniging was. Het is in die dagen niet gekomen tot het stellen van een candidaat namens de Par tij. Hoe dacht voorzitter Van Huizen er over? Deze achtte „de kiesvereeniging voor gemeenteraadsverkiezingen nie* znoz<>«v aangelegd, weshalve het hem zoo erg niet voorkwam dat de Kiesvereeniging zich dit maal stil hield". Weder kwam daartegen an een der leden protest. Echter, de ver gadering der Kiesvereeniging besloot ziel» ditmaal te onthouden. Zóó moest in die eerste jaren nog in veel opzicht verheldering komen en groeiend in zicht in-hetgeen is do taak eener Kies e r e e n i g i n g. Het bleek ook hieruit, da» toen eens in 1888 op een ledenvergadering werd gevraagd of men in alles instemming moest betuigen met Ons Program, bedoeld was natuurlijk niet het werk van dr. Kuy per, maar ons Program van Beginselen, voorzitter Van Huizen antwoordde, dat dit hoofdzaak zoo moest zijn. 1-Iet doet den- Ken aan do in kerkelijke kringen welbeken de term „In geest en in hoofdzaakM. Toch, al was er veel dat ons, die zooveel jaren later leven, wonderlijk aandoet en dat tot ons spreekt van een nog niet door allen volkomen bewust zijn van datgene wat nu het geestelijk eigendom van velen ls ge worden, in andere opzichten bleek, dat men een goed in zicht begon te krijgen in het werk van een K.V., in die eerste jaren reeda Zoo was reeds in datzelfde jaar een ver kiezingscommissie werkzaam, worden er verkiezingsbureaux gevormd en werden ook reeds op den dag der stemming nala tige kiezers aangespoord hun burgerplicht te doen. Een paar jaar later ging het ver der. Reeds in 1892 werd besloten de stad in wijken in te deelen, met. het doel, meer le den voor de Kiesvereeniging te winnen en grooter invloed te oefenen Jbij verkiezingen. Van het voorzitterschap van den heer in Huizen eindelijk nog het volgende: Eens sprak hij over toestanden van voor heen en thans. Hij hekelde den geest van ontevredenheid over den werkmansstand, zooals, zeide hij. hij zich heden doet gelden, terwijl de werkman het toch z. i. volstrekt niet minder heeft dan vroeger. Integendeel, ging hij voort, vroeger mestte de werkman een zwijntje en thans? Thans ging hij naar vergaderingen, vergaderingen hier en daar. Het scheen wel of fortuin te bezitten een misdaad was. Aan de bekende werkplaat sen, waar spr. in betrekking was, verdien de men toch geregeld wel f 12 per week. Wat verlangden onze geciviliseerde werk lieden toch wel? Slechts één, mijn vader, de heer TV. C Beeremans, een der oprichters van Pa trimonium, thans hoogbejaard, maakte de opmerking, dat tegen de beschouwingen van den heer van Huizen wel wat zou zijn aan te voeren. Thans was, zcide spr., de tijd te kort om het te doen. Het typeert de mentaliteit die in die da gen soms nog werd gevonden ten opzichte van den werkman, óók van den Christen werkman. Het werk der K. V. te Haarlem is in een voud begonnen, met nu en dan nog niet het juiste inzicht; het is gaandeweg geko- man tot verheldering der begrippen; het werk werd vooral de latere jaren met groo te getrouwheid verricht en met zegen be kroond; ook wat aangaat de toeneming in ledental der K.V., dank zij het ijveren daar toe van de leden der P. P. C.; dank zij den leider van die Club, den heer Jac. Stoel man, een toegewijd A. R., die bij zijn man netjes uitnemend hert vuur weet aan to wakkeren en hen tot geestdriftige bezieling weet te brengen. Onder de A. R. Kiesvereenigingen In den lande is die te Haarlem zeker een van de meest beteekenende. Heil daarom de juhi- leerende Kiesvereeniging met haar kloeken voorzitter Mr. A. B r u c h. Mogen onder diens bezielende leiding te Haarlem zich velen scharen onder de vanen der A. R. Partij, om tegen de Revolutie het Evangelie te stellen en het op te nemen voor gezag en vrijheid in den Staat, land en volk ten zegen. Welk een heerlijke omkeering in Haarlem sinds den dag dat de A.R. K.V. is gesticht, dank zij de gunst Gods, die zich over ons Christenvolk te Haarlem heeft willen er barmen. W. F. B. Weerbericht Het dunne PÜltJ© geeft den vorigen «tand aan Hoogste stand te Brest 772.5. Laagste stand te Ingö 746.5. Stand vanmorgen halftwaalf 765.4. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige N.W. tort Z.W. wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, kouder des nachts, overdag iets warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De kern van de depressie in het W. zette haar weg in ongeveer O.N.O. riahting voort. De secundaire, die gisteren over de Duitsche bocht was gelegen verplaatst zich slechts zeer langzaam en veroorzaakt zware regen in onze omgeving. De Bilt had 27, Groningen 24. Kopenhagen 20, Vlissingen 17 en Brussel 16 mM. De hooge druk in het O. heeft sterk ter rein verloren. Die over de Golf van Biscaye handhaafde zich en vertoont thans eenige neicing zich naar het N. uit te breiden. Ten Z.W. van IJsland nadert echter weer een nieuwe depressie, behalve aan de Noorsche kust waar het hier en daar, nog krachtig Er heerscht bijna overal rustig weer. Over Du its oh lend en Zuid-Zweden komen uitge strekte nevelgebicden voor, terwijl verder de lucht meest zwaar bewolkt is. Regen van beteekenis iel verder nog aan de Noorsche kust en over de Britsche eilanden. Over 't algemeen is het fiink wat kouder geworden. Slechts in Zuid-Frankrijk steeg de temperatuur. Ten onzent mag een tijde lijke verbetering in de weerstoestand wor den venvacht. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 13.4 C. 10 OCTOBER. Zonsopgang 6.16 uur, zonsondergang 5.17 uuï VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 10 OCTOBER. Van 's avonds 5.47 uur tot 's morgens 5.48 uut WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rbelnfelden 2.1fi 2.20 Breisach 1.19 1.21 Venlo Kehl 2.3! 240 Lobith 9.27 9. Maxau 3.75 3.75 Nijmegen 7.07 7.09 Diedeshelra 0.35 0.34 St Andries 2,21 2.22 Mannheim 2.54 2.46 Arnhem 7.19 7.20 Gemengd Nieuws. Auto- en motor-ongelukken Te Roermond reed een personenauto, bestuurd door J. Mengeles door een breuk in de stuurinrichting op de Capellerlaan te gen een boom. De auto werd aan de voor zijde geheei vernield. De heer en mevr. M- werden licht gewond en moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Bij Soest is de 17-jarige H. G., met een gehuurde personenauto tegen twee hoo rnen gereden, die bij den grond zijn afge knapt. De auto vloog in brand. De chauf feur slaagde erin zijn passagier, de ongeveer 43-jarige D. v. d. B., uit Soest, uiit de auto te "trekken. Beiden werden in het sanato- ruim Zonnegloren ondergebracht. Hun ver wondingen zijn niet van emstigen aard. De jongeman was niet in het bezit van eien rij bewijs. Te Enschedé heeft tengevolge van het slippen van een vrachtauto van Van Gend en Loos, die op een gegeven oogenblik krachtig moest remmen, een aanrijding plaats gevon den. Daarbij is zekere A. H., uit Enschedé te gen het trottoir geslingerd. H. is bewusteloos met hevig bloedende hoofdwonden en een her senschudding in het politiebureau binnengedra gen, voor weik gebouw de aanrijding plaats had Bij Lochem is een inwoner van Haarlem met zijn auto geslipt, waardoor de auto met boomen in botsing kwam. De inzittende heer had enkele lichte verwondingen. De dame is met een ernstige bekken-fractuur in het Ziekenhuis te Lochem opgenomen. De carrosserie van de auto is totaal vernield. SPOORLOOS VERDWENEN. Te Hulst (Z.) is de boekhouder bij het gemeentegasbedrijf L. F., voor onbepaalde tijd geschorst, nadat gebleken was dat het kasboek in de laatste tijd niet was bijgehouden. Sedert dien heeft F. zich in enkele dagen niet 1 in Hulst vertoond. BRANDSTICHTING 7 Te Aalst ontstond 's avonds brand in de woning van T. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat binnen een uur het heele pand totaal was uitgebrand. Daar vlak by een transformator van het electriciteitsnet is ge plaatst, moest de kabel worden doorgesneden en stond het heele dorp den halven avond in 't duister. Het onderzoek van de politie leverde bezwarende aanwijzingen op tegen de bewoner die deswege in arrest werd gesteld. Caub F.m9 Coblens Trier Keulen K hhrort We&el Dusseldorf 0.75 0.75 0 20 0.17 1.31 1.34 142 1.45 1.09 1.10 1.47 1.45 0.35 0.28 0.99 1.00 0.89 0.84 0.38 -0.41 0.00 0.00 0.51 0.50 Vreeswijk lw 0.26 0,08 Westervoort 7.75 7,76 Deventer 171 1,66 Kampen -0.06 -0.07 Evsden 45.73 45.80 Grevenblcht 27.47 27.52 Venlo 10.75 10.70 Grave fsluls) 3.70 3,68 St Andries 0.84 0.83 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 10 Oct. Deifzijl 0.03 12.11 Hellevoetsl 3.45 16.03 Terschelling 9.27 21.49 Willemstad 4.33 16.60 Harnngen 10.15 22.30 Brouwersh. 2.57 15,15 Dcd Helder 7.50 2U.2) Zierikzee 3.38 15.48 IJxnuiden 3.49 16.06 Wemeldinge 3.58 16.10 Hoek v. Holl. 2.56 15.>7 Vlissingen 1.59 14,10 frehevcningen 3.16 15.37 Terneuzen 2.51 14,43 Rotterdam 5.03 17.04 Hansweert 3.30 15,37 Branden Te Leeuwarden brak Zaterdagmiddag plotseling brand uit in perceel 121 aan de stille zijde van de Nieuwe Stad, eigendom van en bewoond door den heer Simon Land stra. In het perceel is een zaak in kinder wagens en rietmeubelen gevestigd. Do brand greep in het zeer brandbaar ma teriaal zeer snel om zich heen. De heer Landstra zat i*ustig in zijn kan toor boven de winkel te wei-ken toen hij gewaai-schuwd werd door een vooi-bijgan- ger. Onmiddellijk werd de bi-ondweer ge waarschuwd. Met vijf slangen werd het vuur van alle kanten aangetast. Spoedig was men den brand meester. Do schade de St. Nicolaas-voorraad was juist ingesla gen is aanzienlijk, terwijl ook veel water schade is geleden. De twee bovenste verdie pingen zijn geheel uitgebrand; hier waren slaapkamers en magazijnen gevestigd. Het huis is verzekei'd evenals de inboedel van vensterkozijnen. Een schilder had deze afge brand, daar het pand geverfd moest worden. Om half een was hij naar huis gegaan. Te D i li t e r bij Den Bosch brak 's nachts brand uit in de boerderij van J. v. d. Heyden in de Koffiestraat. In een ommezien stond het geheele gebouw in lichterlaaie. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en drie kleine kin deren, moest in nachtgewaad vluchten. Zes koeien en drie mestkalveren kwamen in de vlammen om. De inboedel ging geheel ver- lorep. De schade wordt gedeeltelijk door ver zekering gedekt. De oorzaak van de brand is onbekend. De brandweer kon door gehrek aan water niets uitrichten, zoodat de geheele boerderij verloren gig. Te Oude T o n g e is Zondagavond om streeks half elf brand uitgebroken in den landbouwschuur van den landbouwer L. Fluit. De' vlammen tastten ook het huis aan. Van de inboedel kon niets gered worden. Eenige paarden kwamen eveneens in de vlammen om, eenige andere konden gered worden. Ook een schuur, waarin een aantal wagens stonden, werd eveneens c-en prooi der vlammen. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed met twee stralen het vuur. De oorzaak van de brand is onbekend. INBRAAK TE ACHTTIENHOVEN In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in een woning aan den Vechtdijk ingebro ken en is geld ontvreemd. Van de(n) dader(s) geen spoor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2