TUX DE GROOTE TUXEDO WERELD-PUTSCH TUXEDO INKWARTIERING ZATERDAG G OCTOBER 1934 Economie en Financien )E CLEARING MET DUITSCHLAND De Minister wil overwegen of bona fide exporteurs te helpen zijn Het risico kan echter niet zonder meer worden overgenomen Volgens het verslag van de vaste commis sie uit de Tweede Kamer voor overleg met de rëgeering omtrent vraagstukken en maat regelen, betrekking hebbende op aangele genheden van handelspolitieke aard, heeft de minister van Economische Zaken de volgende' inlichtingen verstrekt. De geschiedenis Tot Mei van dit jaar functioneerde het z.g.11. Sonderkonto bevredigend. Naarmate echter de Duitsohe regeering in den loop van het eerste halfjaar van 1934 dc- „allgemeine Devisengenehmigungen" beperkte, pet. tot 40 pet. en zoo verder tot 10 pCt. toe, namen dc bedragen, welke op dat konto gestort werden, voortdurend toe en ontston- ren moeilijkheden met dén verkoop der z.g. Bankmarken. In verband daarmede stond de Reic-hsbank aan de Nederlandsche Bank nu en dan toe, de bankmarken tot een voor elk geval bepaald bedrag op de vrije tc vörkoopen, terwijl zij overigens alleen konden \vorden besteed voor betaling v import uit Duitschland. Dank zij deze facili teit kon de Nederlandsche Bank steeds zor gen, dat het saldo op het Sonderkonto bin nen redelijke grenzen bleef. Aangezien nu echter de export uit of over Nederland ge makkelijker kon worden betaald dan die uit of over andere landen, gingen exporteurs uit die andere landen er steeds meer toe over, de aan hen verschuldigde betalingen over Nederland te leiden, daarbij gébruik makende van het Nederlandsche Sonder konto. Ten einde te voorkomen, dat dit konto op deze wijze overbelast raakte, werd bij aan vullend protocol van 5 Juni voor goederen van niet-Nederlandschen oorsprong de mo gelijkheid cm Aan het Sonderkonto gebruik tc malven sterk beperkt- In dezelfde maand Juni zette Duitschland de stolling op de Sonderkonti van alle ove rige landen tijdelijk stop; alleen het Neder landsche bleef functionneeren en ook de faciliteit, bestaande in de bevoegdheid van de Nederlandsche Bank om de bankmerken op d? vrije markt te verkoopen, bleef ge handhaafd. Jn Juli echter werd deze facili teit. waartoe Duitschland zich niet verplicht had ingetrokken. Van dat oogenblik af be gon het saldo op het Sonderkonto snel om hoog te loopen. Tegelijkertijd ontstond ach terstand bij de betaling van de z.g. liewirt- schaftete Waren, waarvan de \roldoening niet over het Sonderkonto liep; voor deze Avaren werd bij de dageliiksche toéwijzing een onvoldoende hoeveelheid deviezen toe gestaan. Om het oploopen van hét Sonderkonto te gen te gaan, moest de afzet van bankmar ken worden vergroot. De daarvoor gevoerde propaganda heeft echter onvoldoende re sultaat opgeieA-erd. De achterstand bleef toe nemen, het saldo groeide steeds. Inmiddels onderhandelde een Nederlandsche delega tie te Berlijn om tot een bevredigende op lossing te komen. Avélkp evenwel niet bereikt De regeering zag zich toen verplicht autonome clearing in te voeren; deze trad op 15 Augustus in werking. De autonome clearing. Op dien datum Avas er reeds een zeer belangrijke achterstand. De regeering ver wachtte, toen zij tot het instellen van autonome clearing overging, dat deze tot vermindering van den achterstand zou lei den. Wel is Avaar gold deze. clearing alleen voor betalingen wegens leveringen, gedaan na 15 Augustus; en daar de meeste goede ren op krediet geleverd werden, duurde het geruimeai tijd voordat de stortingen op de clearing-rekening een grooten omvang aan namen, zoodat een vermindering van den acliterstand niet onmiddellijk kon worden verwacht; gezien de passiviteit van handelsbalans meende de regeering even wel, dat reeds spoedig een daling van de achterstallige bedragen zou intreden. Zij is daarin helaas teleurgesteld. Het was haar bij de instelling van de autonome clearing bekend, dat deze passiviteit sinds eenige maanden sterk verminderd was. Echter meende zij, dat aan die ver mindering een einde zou komen of reeds gekomen zou zijn, daar zij niet kon veronderstellen, dat de expor teurs, het risico van uitvoer naar Duitschland kennende, den export daarheen nog verder zouden vergroo- ten. Dit is onjuist kebleken. In het jaar 1933 bedroeg het gedeelte van onzen import, dat door export gedekt werd, ten opzichte van Duitschland steeds 40 a 45 pet., in Januari 193-4 was het nog 40.5 pet.; toen is het gaan oplpo- pen tot 64.7 pet. in Juni en 74.1 pet. in Juli. Deze in de gegeven omstandigheden on gunstige ontwikkeling is toe te schrijven aan een samenloop van verschillende fac toren. Het laatstgenoemde cijfer Avas juist bekend, toen tot de autonome clearing werd overgegaan. Eerst bijna een maand later kon de regeering beschikken over het cijfer van Augustus; dit bleek toen S5.6 pet. te zijn. De marge, welke noodig is om den bestaanden achterstand in te halen, is dus. indien dc toestanden blijven zooals deze thans zijn, aanzienlijk kleiner dan men ge meend had. Toch is de clearing het eenige middel om te Avaarborgen, dat alle Neder landsche betalingen met uitzondering van het kleine percentage, dat krachtens de overeenkomst van 21 Septemebcr daar buiten blijft aan do schuldeischers in Nederland en in de Overzeesche gewesten ten goede komen. De regeering heeft gemeend, geen verantwoordelijkheid op zich te kun nen nemen voor het geven van ad vies om niet verder te exporteeren HoeAvel zij bij de instelling van de autonome clearing de toestand ern- rtig achtte, kAvam het haar voor, dat - tor»t v a in de uitvoer tot nog ernstiger gv-olg zou leiden. li - i zeer groote nadeel, dat daaraan middon in het xportseizoen van agrarische pro ducten verbonden geweest zou zijn, mag men toch niet onderschatten: dit heeft bü haar overwegingen gegolden. Ten aanzien van het zooeven genoemde vrije percentage deed de regeering aan de Commissie nog nadere mededeelingeu; de Commissie kan echter tot haar leedAvezen geen vrijheid vinden, deze in haar verslag op te nemen. Wel kan zij verklaren, dat zxj op dit punt eenigszins gerustgesteld is- Wat voorts een nadere regeling met be trekking tot de ontstane achterstand bo- treft, daaromtrent deelde de minister mede, dat de regeering allereerst moet beschik ken over de uitkomsten van de enquête naar aard en omvang van de achterstallige bedragen. Zij is echter, zoo verklaarde do minister, in beginsel bereid te over- Avegen, of het mogelijk is, dat maat regelen worden genomen om aan die genen onder de bonafide exporteurs, wier bedrijven ten gevolge van de ontstane achterstand en de moeilijk heden om dezen te liqudeeren met ondergang bedreigd worden, tegemoet te komen. Zij kan er echter niet over denken, het risico, waarvan de omvang ook aan haar thans onbekend is en welks ontstaan zij niet heeft kunnen verhinderen, zonder meer over te nemen. DE RUBBER-RESTRICTIE Is er oneenigheid? SOERABAJA, 5 Oct. (Aneta). De direc teur A'an Econ. Zaken, Mr Hart, verklaarde aan een vertegenwoordiger van de „Ind Crt", dat de huidige prijs A*an ondernemings rubber zeer bevredigend moeten worden ge acht; te hooge prijzen zouden een funesten inA-loed uitoefenen. Een spoedige verwezen lijking van het droombeeld der Britsche rubber-industrie, welke zich prijzen had voorgesteld van 9 pence per Engelsch pond, kan de Nederlandsche regeering niet wel gevallig zijn, Avijl daardoor de productie Aan rubber in de niet bij de restrictie aangeslo ten landen, alsmede de voortbrenging A-an re-claired en synthetische rubber zou wor den aangewakkerd. NEDERLANDSCH GOUD NAAR DUITSCHLAND De- laatste dagen hebben enkele te Amster dam gevestigde Duitsche bankiershuizen kleine bedragen goud naar Duitschland ver scheept. Deze onder de huidige omstandig heden zeker zonderling lijkende transacties moeten worden toegeschreven aan de vaste stemming, die voor de Rijksmark valt Avaar te nemen. De vaste stemming heeft verschil lende oorzaken, waarvan de voornaamste wel is de dekkingsaankoopen voor blanco posities, die ongeveer dirie maanden geleden zijn ontstaan, in de verwaohting, dat de gouden standaard in Duitschland zou wor den losgelaten. Daarbij is de Genehmigung. voor goederenaankoopen in Duitschland sinds 1 Oct. verder verminderd, zijn de doel einden Avaarvoor de registermark kan wor den gebruikt., beperkt, terwijl tenslotte de controle op het smokkelen van registermar- ken uit Duitschland, is venscherpt. Door cfit alles is de vraag naar vrije marken sterk toegenomen. Kunst en Letteren. „Van Negerleed en Negerlied" Causerie over Negro-Spirituals door Casper Höweler voor de Volks universiteit, Aula Handels-Hooge- school, Rotterdam. De bekende rausicoloog-criticus Casper Höweler hield gisteravond over bovengenoemd onderwerp, dat hem. zooals hij later zei. bijzonder lief is, een causerie met lantaarn en gramofoooplaten-illustra- tie. Wie van zijn Muziekgeschiedenis en zijn zeer ■uctieve voordrachten door de radio (V:P. R.O.) kennis heeft genomen, kon verwachten, dat "tt een interessante avond zou worden. Na enkele inleidende opmerkingen over het leed der negers onder Amerikaansche (blanke) slavernij, zei Spr., dat dit negerleed zich geprojec teerd heeft in het negerlied. Deze liederen zijn te verdeelen in arbeidsliederen en geestelijke liederen (spirituals). Ieder ras heeft zijn eigen schat van volksliederen, maar de negers hebben iets zeer aparts, dat geen ander volk bezit. De spirituals zijn langzamerhand gegroeid en steeds overgeleverd, echter pas in de laatste dertig jaar opgeteekend. AJs de spirituals door een voorzanger met een be antwoordend koor (refreinen) uitgevoerd worden, komt het best de sfeer ervan uit. Sommige zijn zóó individueel, dat ze beter geheel solistisch kunnen gezongen worden. De religieuse bijeenkomsten der negers zijn de z.g. „campmee- tings". Zij wijzen op „The Camp-Meeting" d.i. de groote bijeenkomst in den hemel. Met 'het „hierna maals is de neger zeer vertrouwd. Als een rollende sneeuwbal is deze collectieve kunst gegroeid (reizende zangers). Om een telkens herhaalde „slagzin" in de preek groeit een primi- Spr. gaf vervolgens een overzicht van de neger geschiedenis vanaf de ontdekking van Amerika (1492). Eerst de exploitatie door de Spanjaarden van de Indianen, die in den regelmatigen arbeid als ratten stierven. Toen kwam een missionaris op de tragische gedachte. Afrikaansche negers te im porteeren. Ook de Hollanders hebben daar sterk gedaan. In 1713 (vrede van Utrecht) kreeg land er zelfs een bevoorrechte positie in. In 1846 werd de eerste negerschool opgericht. De oorlog van 1861 1865 leidde dan tot afschaffing der slavernij. De gemeenschapszin had o.a. tot re sultaat, dat een aantal negerzangers op tournée 'erd gestuurd. Het succes was groot, ook io Europa. Wat dc muzikale bestanddeelen der spirituals betreft, ze zijn wonderlijke kruising van Wester- sche (volksliederen, operette-muziek. enz. der plan ters) en neger-muziek (sterk rhythmisch van een buitengewoon raffinement). Evenals b.v. de Hon garen hebben de negers in muziek een zeldzaam assimilatie- en improviseerend vermogen. Onder een preek werd vaak plotseling, als im proviseerend. een lied. dat verband hield met het onderwerp, ingezet De stof is vóór alles bijbelsch. en dan nog meestal oud-testamentisch. Die leverde den neger het geestelijk voedsel, dat hij in zijn BI] SIGARETTEN-WINKELIERS. $tcPimSx>x>p vok &e£ puMiek Ze zijn gekomen! Met millioenen. En millioenen vol gen om de stormloop van het publiek te weerstaan. De overwinning is hun. Want elke Tuxedo bezit méér goede eigenschappen dan welke soortgenoot ook. Zij weten, dat zij stuk voor stuk de lucht in gaan. Maar zij weten óók, dat de overgave van den Hollandschen rooker dan onvoorwaardelijk is. Ziedaar dus een wederzijdsche overgave en ver broedering, eenig in de historie! ROOKERS VAN NEDERLAND! Loopt storm op de Tuxedo-scharen. Voor slechts 15 cent worden U 20 Tuxedo's geleverd. Elke goede sigarettenwinkelier zal U binnenkort op zijn eigen wijze in zijn etalage kenbaar maken, dat hij Tuxedo's in kwartier heeft. 20 CIGARETTES lé> TEAT groote zielenood het meest noodig had. De verhalen uit het O.T. inspireerden en wenschdroomen van heldendom. (De kleine David versloeg de reus Goliath; verhouding ne ger-planter)! Het kerstverhaal beziet de neger niet met een eenigszins sentimenteel gevoel; hij ziet slechts ..King Jesus". De Westerling wil een episch relaas, een minutieuse detail-beschrijving, de aeger vraagt naar de hoofdzaken (n.l. wat voor hem de hoofdazken zijn!) en vermeit zich daarin, door telkens een slagzin te herhalen. Zóó ontstaat schier infantiele indruk van een tekst, die echter uitgangspunt wordt van heel mooie geeste lijke liederen. Toen volgden geprojecteerd een paar portretten i vervolgens een heele reeks teksten (met muziek) in spirituals, terwijl de gramofoon ze deed hooren. De opnamen waren van den grooten oegerzanger Paul Robeson en de „Fisk Jubilee Singers". Men kreeg een bijzonder goeden indruk van wat deze kunst is en beteckent. daar de weergave uiterst r en tot in de kleinste détails verzorgd bleek. Onderwerpen als: „Daniël". „Mozes", „Josua", „Ezechiël" en ook nog .Jezus' kruisdood" enz. enz. leverden resp. de stof. Met stille aandacht werd door de talrijke aamvezigen geluisterd. Men merkte hierbij het eigenaardige verschijnsel op. dat vele van die spirituals een „charleston" (jazz)-rhythme hebben. Spr. zei, dat onze neiging, ■lies in hokjes te zetten, bij de negers onbekend is. Religie, dans en erotiek loopen dikwijls dooreen. Wij hebben, zei Spr. tenslotte nog, in onze Wes- tersche cultuur ook zoo'n primitief stadium gekend (kerstliederen Middeleeuwen, b.v.). De „Middel eeuwen" der negers zijn reeds voorbij. Van een „Renaissance" echter is bij hen helaas nog weinig tc merken. (Een uitzondering als het prachtige oratorium „In a nutshell" daargelaten). De ethiek hun zangen staat zeer hoog. wat in ons Wes ten (Troubadours, b.v.) nu juist niet altijd het geval was. Tenslotte sprak Spr. zijn dank uit aan het bestuur der Volks-Universiteit en aan de firma Willem dc Jong. Passage, voor de belangelooze beschikbaarstelling van de uitstekende gramofoon. JO VAN AMMERS KÜLLER publiceert binnenkort bij firma J M. Meu- lerahof te Amsterdam een historische roman Heeren, knechten en vrouwen. MIGUEL DE UNAMUNO, TOLSTOI'S OORLOG EN VREDE Een leek heeft er geen begrip van, hoeveel worsteling met de stof er vaak plaats moet vijlden, vóór een romanschrijver zijn boek zóó heeft dat het hem voldoet. Zoo zijn in Tolstoi's papieren niet minder dan tien ontwerpen gevonden voor zijn roman Oorlog en Vrede. ORGELBOUWKUNDE In de serie .Polytechnische Bibliotheek" van de N. V. UitgeAorsmaatsohappij voor heen Van Mantgem en De Does, te Amster dam is als nr. 95 verschenen: OrgelbouAv kunde, hand en studieboek voor organis ten en studeerenden voor de lagere-, mid delbare en hoogere organisten-examens, door A. P. Oosterhof. Dc heer J. F. Rootlieb, e'ertse secretaris der Ned. Organistenver- eeniging schreef er een waard eerend voor woord in. De schrijver gaat in dit boekje recht op zijn doel af: geen geschiedenis behandelt hij, maar zuiver en alleen de techniek van den orgelbouw. Achtereenvolgens worden het mechanische sleeplade-orgel en de daarop toegepaste beginselen der pneumatiek, het mechanisch kegellade-orgel, het pneumatisch kegellade-orgel, het zuiver pneumatische or gel, de electrische kracht toegepast op de ver schillende orgelsystemen en het zuiver elec trische orgel behandeld. Eenige slotbeschou wingen over materialen, grootte, aanschaf- fingskosten, disposities, intoneeren en plaats van het orgel besluiten het. werkje, dat met een overvloed van duidelijke toelichtende teekeningetjes is voorzien. Dit boekje verschijnt dunkt ons, te rechter tijd Avant dc belangstelling voor het kerk orgel en de kerkorgelmuziek leeft in onze dagen weer belangrijk oo. Wij veronderstel len dan ook, dat niet alleen vele organisten •maar ook tal A'an belangstellende „leeken" het boekje zullen willen aanschaffen om zich door een zeer deskundig man als de heer Oosterhoff blijkbaar is, te doen voor lichten. Veel vage begrippen en misver- standen kunnen door het lezen ervan uit den Aveg worden geruimd. Wat onze organis ten betreft, voor hen moet het heel wat Avaard zijn het imvendige van hun instru ment en van andere instrumenten in zóó helderen vorm als dezen bij de hand te heb ben. Het hoofddoel is evenwel: hulpmiddel bij studie voor organisten-examens. Het komt ons voor, dat dit doel volkomen be reikt is. want er is geen onderwerp in be trekking met de samenstelling van het or gel dat niet op heel begrijpelijke wijze is behandeld. Land- en Tuinbouw. EXPORTEURS KOOPEN WEER Geen eenheid van handelen Nadat in de eerste dagen der -week aan de West- land sche veilingen geheel niets voor Duitschland was gekocht, als gevolg van de betalingsmoeilijk heden, zijn Vrijdag door een-ige exporteurs weer producten gekocht en naar Duitschland verzonden. Dit was naar men ons mededeelde een gevolg var. het feit dat enkele exporteurs ziah niet aan de afspraak hebben gehouden, om niet voor Duitschland te koopen. Het bleek o.l. dat Donder dag in Duitschland nog zeven wagons druiven uit het Westland zijn verhandeld, waarom dus de vaste exporteurs nu ook voortgingen met ver zenden. Intusschen zijn de moeilijkheden biermede zeker niet opgelost, daar verschillende exporteurs finan cieel in moeilijkheden geraken, terwijl ook moet worden afgewacht, hoe de betaling van de nu ver zonden producten zal plaats vinden. SPEKPRIJZEN De door de Ned. Varkenscentrale bekend ge maakte spekprijzen voor het tijdvak A'an 18 tot 29 October hebben geen verandering ondergaan. Alleen is bepaald dat het spek niet ouder mag zijn dan 30 dagen. Uit het Sociale Lcvm. DREIGEND CONFLICT IN DEN LAND BOUW IN WESTELIJK ZEEUWSCH- VLAANDEREN Tof. Aalberse, een bespreking plaats gehad iet partijen, betrokken bij het dreigend con- :ict in den landbouw in Westelijk Zeeuwe-ih- laanderen. l>e arbeidersorganisaties hebben een aantal oorstellen gedaan. Avelke door de werkgevers ';ring zullen worden bespoken. tract niet te zullen opzeggen, hoewel zij eigenlijk meenen, dat er reden voor verande ring is, aldus meldt „Het Volk". Aangezien ook de arbeidersorganisaties het contract niet hebben opgezegd, is het daardoor auto matisch tot 1 Maart 1935 verlengd. Het con tract in het schildersbedrijf is eveneens door geen der betrokken partijen opgezegd, Avaar- door het tot einde 1935 is verlengd. Do be sturen van de werkgevers- en werknemers organisaties zullen dezer dagen bijeenkomen om over enkele redactioneele Avijzigingen to beraadslagen- Rechtzaken- i doen beslechten. DE CONTRACTEN IN HET BOUWBEDRlJT De Averkgeversbonden in het bouwbedrijf hebben aan de organisaties een brief gezon den, waarin zij verklaren het loopende con Geen beleediging van den Italiaanschen Koning Men meldt ons uit Rotterdam; De politierechter, Mr. J. G. Huyser, heeft gister schriftelijk vonnis gewezen in de zaak van Dr. W. van R., conservator aan de ge meentelijke bibliotheek, die terechtgestaan heeft Avegens beleediging van den koning van Italië in een artikel opgenomen in het Haagsche dagblad Vooruit waarin een pas sage voorkomt waarin gezegd wordt, dat de koning van Italië verraad püeegde, door zijn eed op de grondwet te breken. De politierechter acht niet bewezen het geen verdachte is ten 'aste gelegd, zoodat hij Avordt vrijgesproken. In zijn overwegingen verwerpt do politie rechter het venveer. dat verdachte het be wuste artikel niet zou hebben doen plaateen en opnemen. Deze woorden vatte de politie rechter niet op in den beperkten zin, dat verdachte den last tot opnemen en plaatsen zou hebben gegeven, doch hij acht de bedoe ling, hoewel minder duidelijk uitgedrukt te zijn, dat op verzoek van verdachte de op- neming van het artikel is geschied. De politierechter acht echter niet bewezen, dat verdachte het onzet had dc eer en goede naam van den koning van Italië aan tc randen, immers acht hij niet bewezen, dat verdachte wist. dat de gebruikte woorden een beleedigend karakter hadden. Voorop dient te worden gesteld, dat de geïncrimi neerde woorden in los verband staan tot het artikel, dat handelt OA'er de onwetendheid der theologen en waarin de schrijver de stelling verdedigt, dat het fascisme het Christendom bedreigt. Voorts staan de Avoorden: het verraad van den koning niet op ziohzelf. Zij worden gevolgd door de woorden: dio zijn eed op de grondAvet brak. Indien de schrijver het woord verrader had gebezigd zou het zeer krenkend zijn ge- Aveest voor den koning en zou het opzet om, te beleedigen kunnen worden aangenomen. In casu heeft de schrijver kennelijk slechts zijn bedoeling verduidelijkt en niets anders gedaan, dan z.L ongrondwettelijke daden van een constitutioneel A'orst vermelden en met een enkel woord daarop kritiek uit oefenen. Serieuzen historici, gelijk verdachte, komt het recht toe hun meening uit tc spreken over gebeurtenissen, als de hier bedoelde. Het staat hem echter niet vrij willens en wetens regeerende vorsten te beleedigen en uitdrukkingen neer te schrijven, die door haat en minachting zijn ingegeven. Een historisch politicus van naam, Gaetano Sal- venini, zeide in zijn boek La terreur fascists van den koning, dat deze zijn eed op de grondwet schond, verried, door bepaalde decreten te teekenen, Avaardoor oppositie bladen werden onderdrukt. Ook de oud minister-president Francesco Nitti heeft blij kens een brief aan verdachte's raadsman, in meerdere geschriften als zijn oordeel uit gesproken, dat de Italiaansche monarchie de grondwet bewust geschonden heeft. De Politierechter is er niet van overtuigd, dat Nitti of Salvenini door dergelijke krasse uitdrukkingen te bezigen, de bedoeling heb- gen gehad de Italiaansche monarchie te beleedigen. Maar ook al ware dit wel zoo, verdachte, die deze geschriften kende en die door die lectuur tot zijn stelling, dat de ko ning de grondAvet schond verraad pleeg de zooals hij in navolging van anderen het noemt, Avelk AA'oord naar het inzicht van den Politierechter slechts gebrekkig weergeeft Avat bedoeld wordt, is gekomen, kon aannemen, dat uitdrukkingen als ver raad, grondAvet schenden, eedbreken, e. cL wel geoorloofd zijn. De gehoorde getuige, Prof. Dr. G. W. Kernkamp, hoogleeraar in de moderne ge schiedenis. zelf dus een historicus, ver klaarde, dat de historicus het recht heeft zijn meening uit te spreken en te vennel- den of een koning al dan niet een grond wet heeft geschonden, dat het inderdaad een gangbare opvatting is van geschiedkundi gen, dat de Italiaansche koning de grond wet heeft geschonden, dat hij in het artikel geen gevoel van haat of minachting heeft gelezen, immers het als de vermelding van een door velen aanvaard feit heeft be schouwd en ten slotte, dat voor zijn gevoel het Avoord verraad synoniem is met schen ding. Hier komt. nog bij, dat verdachte reeds eerder en wel in zijn vertaling van het boek van A. Borghi, door hem getiteld Mussolini in z'n hemd, van den koning sprak. Het statuto Albertino is definitief afgeschaft met medeplichtigheid van den koning. Verdachte mocht èn omdat andere politi ci en historieschrijvers zich van dergelijke uitdrukkingen bedienen èn omdat geen strafvervolging is ingesteld terzake van laatstbedoelde uitdrukking, te goeder trouw aannemen, dat Avoorden als thans door hem gebezigd, hem niet met den strafrechter in aanraking zouden brengen. Verdachte's me- dedeelingen, «lat hij in de jaren, dat hij re volutionair journalist Avas nooit met den strafrechter in aanraking is gekomen we gens beleediging of opruiing en dat hij thans gematigder is geworden, versterken den po litierechter in zijn meening, dat verdachte niet de bedoeling heeft gehad de eer en goe den naam van den Italiaanschen koning te schenden. WINKELDIEVEGGE VEROORDEELD winkeldiefstallen oorwaardelljk. De pro- generaal had in hooger beroepr negen gereiiuireerd OVERTREDING AUTEURSWET Twee weken geleden is ten kantore van den hoofdredacteur van het weekblad „Rusland van Heden" beslag gelegd op dit weekblad namens vereenlgingen op grond van het feit dat in dit weekblad de radioprogramma's migingen waren gepubil let weekblad zich hebben overtreding der auteurs- ïischte „Rusland van He ir Simon de Jong. oobef- reenigingen trad op Mr. wsberichten. De Presi de aul groot op i 50. odanig bescherm

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8