NATIONALE BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN de' officier van gezondheid le ltL P C DEPARTEMENT VAN ECON. ZAKEN BH Kon besluit is te rekenen van 10 Sept. loêmd tot administrateur bü het Depai v Soon. Zaken, mr A van Kleffens i De verlichting der richting aanwijzers De Koninklijke Nederlandsche Automo- iel Club schrijft ons: In de laatste wijzigingen in de Motor- Rij wielbescliikkang is door de verande- ng van het woord ontstoken in uitgesto- en ten aanzien van de ridhtingaanwij- grs, vastgelegd, dat verlichting daarvan iet verplichtend is gesteld, hetgeen oor- pronkelijk uit het woord ontstoken duide- jk kon worden opgemaakt. Dc eisch, dat de seinarm goed zicht- aar horizontaal moet uitat eken houdt chter ongetwijfeld in, dat na het invallen an de duisternis verlichting is aan te be- elen, omdat anders de zichtbaarheid ern- tig te wenschen over zal laten. Practisch het er dus wel op neer komen, dat bij ...ruik van richtingaanwijzers deze ook erlicht moeten kunneü worden. Wanneer het geval is zal van 1 Januari 1935 af e seinarm over het grootste gedeelte van ijn lengte rood of oranje licht moeten even. Onsociale daden Met benzine en „valsche" kwartjes Zoodra er een nieuw gezegde in omloop gebracht, speur ik naar voorbeelden, vaarop het van toepassing kan zijn. Lang iehoef ik in de regel niet te zoeken, want miners: de taal is gansch het volk; zij ver dankt wat er in dat volk leeft en bruist in dus was de daad er eer dan de klank, iooals het ei er was, eer de kip kakelde. Ziehier een paar van mijn vondsten met letrekking tot het nieuwe begrip: „onsociale laden". (Steunregeling Rotterdam). 't Gebeurt nog al eens dat jongelui, die nn hebben in een autoritje, in een vreemde vagen stappen en daarme' rondrijden totdat - hun verveelt; zij lat^n het motorrijtuig str;n i "ke zich uit de voeten, j rechterlijke macht stond voor de niet «1 Probeer ze....en ook Gij zuil zeggen: is onbetwistbaar de beste. eenvoudige vraag, hoe deze handeling te kwalificeeren. Van diefstal van het motor rijtuig was geen sprake; het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening ontbrak geheel. Men heeft er dit op gevonden, dat men de jeugdige onverlaten veroordeelde wegens diefstal van benzine! Intusschen is die con structie niet onaanvechtbaar; mag men hier opzet aannemen om zich de benzine toe te eigenen? en is hier sprake van het eg nemen van eenig voed (i.e. benzine)? Natuurlijk niet. Men ging alleen in auto technische, zin met de benzine „aan de haal"; men liet ze, waar ze was, al bleef ze er niet, omdat ©en motor niet denken kan en benzine consumeert, ongeacht of een „indringer" achter het stuur zit, d„n wel de rechtmatige eigenaar van de benzine. Als de jongelui dieven zijn, dan stelen ze noch de auto noch de benzine, maar de gelegenheid om de benzine in de auto te verstoken; nu ja, en die gelegenheid maakt den dief. Hoe komen we uit deze juridische auto maat? Eenvoudig door te verklaren, dat de jongelui onsociale daden verrichten; ze ver storen de maatschappelijke orde van zaken ten aanzien van privaat, bezil. en eigendoms recht en zijn derhalve die-ven. Is dat even een logische redeneering? Wat zegt de rechter, die geen uitweg zag, er van? En wat zegt hij van het volgende? Een man uit Muidenbeig is gearresteerd omdat hij valsche kwartjes maakte. Dat mag blijkbaar niet en uit het krantenbericht zou men de conclusie kunnen trekken, dat het wel geoorloofd .r om echte kwartjes te aken. Welnu, ik zou niet weten, waarom men geen echte kwartjes mag makenals men kan. Want een kwartje is dan pas echt, als de wettige maker het gemaakt heeft. Doch, waarom zou men strafbaar zijn, als anen een echt kwartje namaakt? Ik zie het niet in, want een namaak-kwartje is heele- maal niet valsch. 't Is vaak veel „zuiverder van karakter" dan een echt kwartje. Het wordt alleen maar valsch, als het zioh in het geldverkeer presenteert alsecht. Ziet u, alweer eerst de daad, can de ge dachte. Maar die daad is onsociaal; ik -bedoel: het maken van het kwartje; ongeacht of het z.g. „valsch", dan wel gehalte-echt is. Im mens, ge kunt er nog geen ,ykwartjesvinder" blij mee maken; want zelfs hij wil niet als heler van een valschen munter fungeeren. Bij interruptie vraagt -men mij of de wed strijd in het eten te Rouaan ook geen onsociale daad was? Ik antwoord het volgende. Aan het ^ind van esperanto-les over het menschelijk lichaam vroeg een der cursisten iets over de spijsverteringsorganen. Daarop ntwoordde de even geestige als hoffelijke leeraar And-reo Ce: er zijn dingen, waarover men in een beschaafd gezelschap ,niet converseert.,. DE SCHEEPSRAMP OP DE NOORDZEE Door helpers omringd en toch omgekomen Na een zeer zware reis van Hamburg tot Hoek van Holland is gistermorgen het Duit- sehe tankschip Biscaya de Waterweg binnen gevallen en naar Schiedam opgestoomd, waar het aan de boeien is gemeerd om er traan bij te laden voor de verdere reis naar Aimnika. Het is dit schip geweest, dat waar schijnlijk het eerst de noodsignalen van het naibij het Haaks vuurschip vergane Belgi sche s.s. José Charlotte heeft opgemerkt en ook tot dicht bij dit sohiD is genaderd voor het geheel zonk. Wij hebben ons direct na aankomst van de Biscaya te Schiedam aan boord begeven en daar een onderhoud gehad met den eer sten stuurman L. Rothe de kapitein was afwezig die het volgende vertelde omtrent de ontzettende ramp: „Donderdagavond te omstreeks 8 uur wa ll wij op weg van Hamburg naar hier ter hoogte van liet vuurschip Haaks geko men toen wij noodsignalen opmerkten, die zoowel van het vuurschip als van een ander schip verderop werden afgegeven. De signa len van het ons onbekende schip merkten wij iets eerder op, maar konden daar nog rui et uit op maken, wat. er -aan de hand was. De bemanning van het vuurschip deelde ons met morseteekens mede, dat ©en klein Bel gisch schip in nood verkeerde en dat er waarschijnlijk reddingbooten op zee rond dreven. Kapitein G. Babi gaf onmiddellijk last koei's te -ett.cn naar het in nood verkeerende schip, reddingsboeien werden gereed gelegd, schijnwerpers buiiten boord gehangen en uitkijken uitgezet. Er heerschte een waar noodweer: de wind had orkaankracht en de regen stroomde, zoodat men weinig of niets kon zien. Er stond een zeer hooge zee, zoodat ook de Biscaya, een tanker vein 10.000 ton het nog ir te verantwoorden had. Er werd recht uit koei's gezet naar de plaats waar men de noodsignalen van de Belgische boot had ge zien en na eenigen tijd varen zagen wij ook twee roode lampen. Wij zagen toen al heel gauw het schip dat. on zijn kant lag en waar van de brug al in liet water verdwenen was. De Biscaya is tot dichtbij liet omgeslagen sohip genaderd, feitelijk te dicht omdat wij ons in de afstand hadden vergist, wat in het aarde-donker van dezen stormnacht geen wonder was. Wij draaiden bij en lagen toen als het ware langs het gezonken schip. In eens zagen wij, dat een der opva renden nog aan boord moest zijn. Ongeveer ter hoogte van de midscheeps he woog zich een vage figuur, die met een zaklantaarn zwaaide. Onze kapi tein schreeuwde: „Do you want any help?" (Hebt u hulp noodig?) waarop tei'uggeschreeuwd werd: „Yes, yes! Help! Help!" De kapitein gaf toen last de Biscaya aan lijzijde te doen bijdraaien, in de hoop daar een reddingboot van het gezonken schip te kunnen oppikken. Zelf een boot te strijken was echter volstrekt onmogelijk. Er stond een holle zee, het was stikdonker en het LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM Minimum kosten Een jonge man betaalde van zijn 30ste Jaar af per Jaarƒ258.— Hij overleed op 33-jarigen leeftijd. In totaal betaald: ƒ774.- Maximum verzorging Zijn gezin ontvangt ƒ12000.— ineens en bovendien, gedurende 17 Jaren, een op voedingsrente van 1200.— per jaar. Totale uitkeering: ƒ32.400.- was voor ons groote schip onmogelijk om dichterbij te komen. Wij hebben daarom direct radiografisch het Heldersche loodswezen gewaarschuwd, a eerst in een S.O.S. heel het radioverkeer het zwijgen te hebben opgelegd. Op onze mededeeling dat zich een sohip in zinkenden toestand verkeerde vier mijl ten Westen van Haaks cn dat hulp dringend gewensebt was, kregen wij ten antwoord, dat dc reddingboot reeds was uitgevaren. Wij konden niet veel anders doen dan naar eventueele drenkelingen blijven zoeken omdat de Biscaya toch te onhandelbaar was om het kleine schip, dat in zinkenden toe stand verkeerde, te naderen. Bovendien moesten wij nog uitwijken voor andere schepen, omdat het zeer druk was in de omgeving. Het is wel heel tragisch, dat zich op een gegeven oogen-blik zeker een viertal groote re schepen in de omge ving van de zinkende Belg bevonden e.n dat toch nog de geheel e bemanning buiten den kapitein is omgekomen. Na de manoeuvre, die wij moesten maken om een ander te ontlopen zijn wij weer gaan zoeken, maar de twee roode lampen, welke wij eerst gezien handen waren nu ook ver dwenen. Van kwart voor twaalf tot half een zijn wij nog in de omgeving op den uit kijk gebleven, echter zonder resultaat. In middels was de kloeke reddingboot ver schenen. die veel beter dan wij het reddings werk ter hand kon nemen. Wij hebben daarom naar Scheveniugen getelegrafeerd, dat de reddingboot in de nabijheid was en het reddingswerk over nam en dat wij onze reis nu zouden /oortzetten." Tot zoover het, relaas van den eersten stuurman. Wij hebben hem nog gevraagd, hoe het mogelijk was, dat de sleepboot Utrecht, die ook naar de Jose Charlotte is uitgevaren en die getracht had met de Biscaya 'e telcgra- feeren, geen antwoord had gekregen Stuurman Rothe zeide, dat dit alleen mo gelijk is geweest na half een, toen de Bis caya was doorgestoomd, na voorafgaand be richt aan Sohevenintren-havcn. Dit klopt trouwens met de mededeelingen van den kapitein van de Utrecht, die mededeelde eerst omtrent dat tijdstip op de plaats des onheils te zijn aangekomen. Dc bemanning van de Biscaya was zeer verheugd geweest, te hooren, dat het ten slotte een ander schip is gelukt den kapitein, blijkbaar de man, die met de zaklantaarn heeft gezwaaid, op te pikken. Dit moest echter „reine Glücksacbe" zijn geweest, meende men, omdat geen onkel schip bij dit weer zelf een boot kon strijken en men zich dus moest, beperken tot het oppikken van drenkelingen of reddingbooten. Dat een red dingboot met negen man bij dit weer om geslagen is, kan geen verwondering baren, meende de stuurman. Ook de kapitein van het Duitsche s.s. Rhein, dat later de Wilhelminahaven bin nenliep en eveneens in de omgeving van de plaats waa: de ramp gebeurde is geweest, kon getuigen van het zeer zware weer dat op de Noordzee heeft gewoed, waardoor de Rhein met veel vertraging was binnengeko men. Aan lxiord van dit schip had men nabij het vuurschip Haaks veel wrakhout opge merkt. maar gister had men eerst gehoord welk sohip er gezonken was. Een strijd tusschen apotheker en dokters Tc Emmer-Compascuum (Dr.) is sedert jaren een arts gevestigd. Nadien kwam er ook een apotheek en toen de bezetting van den dokterspost eens wisselde verviel het recht van de geneesmiddelenverkoop aan de apotheek, zeer tot ongenoegen van de bevol king, die om financieele redenen liever al leen met den dokter te doen had. Intusschen ontwikkelde zich de streekbe- bouwing en Emmer-Erfscheidenveen, prac tisch de voortzetting van Emmer-Compas cuum, ontstond. De bevolking meende nu dat er plaats was voor een tweeden dokter en de heer S. was bereid zich als arts te Erfscheidenveen te vestigen. Hij rekende daaibij natuuurlijk ook op de revenuen van den geneesmiddelenverkoop. De apotheker te Emmer-Compascuum .was hem echter voor; een paar weken voordat dokter S. zou arriveeren werd te Emmer- Erfscheidenvcen een houten loodsje opge slagen en de apotheker opende een tweede apotheek. Toen kwam de dokter en hij erkende de primitieve apotheek niet als zoodanig, maar voorzag zelt zijn patiënten van de noodige drankjes cn pillen, waarna de apotheker proces verbaal liet opmaken en de kanton rechter te Emmen te beslissen kreeg over 1 de vraag, of het houten noodgebouwtje als I apotheek in den zin der wet kon worden aangemerkt Dokter S. werd door den kantonrechter veroordeeld tot 5 boele wegens verboden verkoop van levensmiddelen. Instede van zich na dit vonnis gewonnen te geven, heeft dokter S. zich verstaan met zijn collega van Emmer-Compascuum. dok ter B. Zij hebben gebruik gemaakt van dc eigenaardige bouwwijze en benaming der veenkoloniale dorpen en met behulp daar- van het pleit glansrijk gewonnen. Noordelijk tegen Emmer-Compascuum aan ligt een streek, vanouds het Munsterscheveld gehoo- ten, maar één met het dorp Emmer-Com pascuum, Zuidelijk zet de veenkolonie zich als Barger-Compascuum voort. Nu kondigde dokter S. aan, dat hij zich als apotheekhou dend geneesheer te Munsterscheveld vestig- de, van waaruit hij dan Emmer-Erfscheiden veen kon bedienen. Dokter B. publiceerde dc vestiging van zijn assistent als apotheek houdend geneesheer te Barger-Compascuum en gaf zijn recepten voortaan af op naam van de nieuwe apotheek. Dc twee artsen deelden zoo het gebied van de oude apotheek Na een paar dagen heeft dc apotheker reeds besloten zijn rechten aan de twee art sen te verkoopen, zoodat de apotheek ver dwijnt. EEN SCHERPE AANMANING Te Heerlen is gearresteerd en naar Maastricht overgebracht W. K., die den me debewoner van zijn huis O. tv schoot met ccn niet scherp gel;. (>i ver omdat O. nog huurschuld had la- n» volver waarin nog -i scherpe patronen zaten is in beslag genomen. snelt de IJsselsteinsche brandweer tijdeus de luchtbeschermmgs- mvibuibyvio naar de plek des onheils. De vier landrover spanning en voor de Vreesioij ksclie brug die op den Noordelijken oever voor het grootste deel gereed gekomen zijn, gezien van de rivier uit4 Het oude stamslot van de Oranje- Is assau's te Weïiburg is dezer dagen overgegaan in het bezit van den stmt Pruisen. In de slotkerk van Weïiburg bevindt zich ook het erf graf van de Nassau's. We geven hierboven een tioeetal foto's uit Weïiburg: het slot flinkser het „Landtor", Parade bij het Tannenherg-gedenkteeken op den verjaardag van wijlen president von Hindenburg. Namens 'den Führer. legt generml-majoor von Brauchitsch een krans. 6 OCTOBER 1934 te Henley verongelukte auto van markies Malacrida. alleen in den wagen zat, kwam om 't leven. '>e markü

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5