ZATERDAG 6 OCTOBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BU l'l'hJN LAN L) NAAR NIEUWE GROEPEERING Het gezegde, dat door de nieuwe grens- iudecling door het Vredesverdrag sailles de Balkan is uitgebreid tot in het hart van Europa en dat daarmee nog meer kiemen van oorlog zijn ontstaan dan voordien, begint in de laatste maanden steeds duidelijker te worden. Het heeft er weliswaar geruimen tijd naar uitgezien alsof het daarmee niet zoo'n vaan zou loopen. Wat tevoren immers ondenk baai- scheen, was op den Balkan reeds eenige jaren werkelijkheid geworden: een politie ke cn economische samenwerking tusschen enkele staten, die den naam Kleine Entente ontvangen heeft. En voorts was er den laat- sten tijd zelfs ernstig sprake van een. Bal kanpact, dat de samenwerking tusschen alle Balkanstaten moet regelen Dat laatste was nog slechts toekomstmu ziek. al zijn deze tonen toch wel kenmer kend voor het streven, dat in de vroeger zoo beruchte en voor de rust in heel Euro pa zoo gevaarlijke „kinderkamer" de ge moederen bezighield. De Kleine Entente echter is een niet ge ring te schatten realiteit gebleken, zooals zij bestaat tusschen de Tsjecho-Slowaaksche republiek en de koninkrijken Roemenië en Joego Slavië. Bekend is wel, dat die Kleine En tente van den beginne aan onder den rechtstreekschen invloed van Frankrijk heeft gestaan. Het is niet buiten de Fran- sche staatslieden omgegaan, dat deze drie, aan het gebied der in den wereldoorlog overwonnen landen grenzende, staten tot een politieke eenheid zijn samengesmolten en het is evenmin buiten de Fransche fi nanciers om gegaan, dat hun in de.i regel maar kwalijk bij kas zijnde regeeringen 'n de gelegenheid zijn geweest krachtige weer machten te onderhouden, gereed elke po ging van de overwonnenen om weer tot macht te komen verijdelen, in samenwer king met hun grooten protector in het Wes- De Fransche diplomatie scheen hier duur zaam werk te hebben verricht en met na me een geweldig tegenwicht te hebben ge schapen tegen het verlangen der overwon- ERNSTIGE TOESTAND IN SPANJE Revolutionaire algemeene staking Onlusten en schietpartijen op verschillende plaatsen. oorzaak te vinden in de reeds gememoreer de houding van Polen. We doelen op de gebeurtenissen, die zich deze week in Roe menië hebben afgespeeld en die al evenzeer in Parijs ernstige ongerustheid hebben ge wekt. Ook in Roemenië is een beweging aan den gang om zich los te wikkelen uit het garen der Fransche politici. De weige ring der Polen om zich nog verder aan de voorschriften inzake de minderheden te houden, vindt te Boekarest veel sympathie, omdat men ook daar de minderhedenvoor- schriften als een last en een vernedering ondervindt Bovendien is men daar alles behalve gerust over de nieuwe Franseh-Rus- sische vriendschap, omdat men met Rus land nog altijd een belangrijk, zij het latent, grensgeschil heeft. En nu is het teekeneml,communisten hier s. dat de premier Tatarescoe en de Koning daden de meerderheid van Roemenië plotseling het kabinet hen- ben gewijzigd, zonder daarbij rekening te houden met Titoelescoe, den bekenden Roe- meenschen minister van buitenlandsche zu- in wi'en de Fransche politiek van de onaantastbaarheid der vredesverdragen vleesch en bloed is geworden. Het is weliswaar nog niet volkomen dui delijk wat zich daar in Roemenië afspeelt. Misschien zullen wij er spoedig meer weten, want vandaag zou Titoelescoe, die er altijd de voorkeur aan geeft zijn depar tement van een of andere badplaats dicht in de buurt van Frankrijk uit te besturen, van Montreux naar Boekarest vertrekken, om, zoo hij zegt, de politieke situatie aldaar op te nemen alvorens te beslissen of hij minister van buitenlandsche zaken zal blijven of niet. Maar dat ook de Roemeensche kabinets crisis voor de Fransche Midden-Europeesche politiek een Méné-Tékèl is, mogen wij toch gerust aannemen. Er zijn verschuivingen in de Europeesche machtsverhoudingen en groepeeringen i den gang, die voor de toekomst van z groote beteekenis kunnen blijken te zijn. Het uitstel van de reis van Barthou naar Rome erband met het "itstellen van het bezoek aan Rome van Barthou, schrijft de Lavoro Fascieta, dat het uitges'oten is. dat r,_oomoeilijkheden in de onderhandelin- nenen naar herstel van oude macht en ,en ,z''.n ontstaan; veeleer is het beter, dat In onze dagen echter blijkt en daar doelden we in den aanhef van ons artikel op dat de waarde van dat oorspronkelijk goed in elkaar gezette menschenwerk ook maar weer zeer betrekkelijk is. We zijn namelijk getuige van verschijnse len, die de leidende figuren te Parijs met ernstige zorg vervullen. Het is begonnen met het acuut worden van de Oostenrijksche kwestie in Juli jJ toen het zich steeds meer als invloedrijke mogendheid gevoelend Italië zich met dui delijk militair dreigement tegen Duitsch- land keerde en daarmede vermoedelijk voor komen heeft, dat de Oostenrijksche nazi- legionnairen uit Beieren de grens van hun land zijn overgetrokken, om te trachten de to Weenen ingezette staatsgreep te vol tooien. En het is voortgezet met het krach tig zelfstandig optreden van het eertijds Frankrijk zoo trouw volgende Polen, niet alleen doordat het Barthou's Oost-Locarno- pact in samenwerking met Duitschland wei gerde, maar ook en inzonderheid, doordat Polen in de Volkenbondsvergadering heeit aangekondigd zich niet meer te zullen hou den aan de voorschriften van het Vredes verdrag inzake de minderheden. Uitgaande van deze beide feiten: Italië's zelfstandige politiek-van-de-daad inzake de Oostenrijksche kwestie en Polens zich los maken uit de omarming van de Fransche politiek, kan men zich een beeld ontwer pen van de snel veranderde politieke constellatie in Midden-Europa. En dan zal men zien, dat eenige recente gebeur tenissen en aankondigingen daarmee ver band houden. Daar is bv. het plotseling aangekondigd bezoek van Koning Alexander van Joego Slavië aan Parijs, waarvoor Barthou zijn voorgenomen verzoeningsreis naar Rome minstens tot in November heeft uitgesteld Barthou zou naar Rome komen teneinde, nu de vriendschappelijke verhouding tus schen Nazi-Duitschland en Fascistisch Ita lië door de Oostenrijksche kwestie voorlo pig gebrouilleerd is, allerlei sinds jaren tus schen Parijs en Rome bestaande kwesties uit den weg te ruimen en het gemeen schappelijk gedrag in de Oostenrijksche aangelegenheid vast te leggen en zo'o den grondslag te scheppen voor een duurzame Fransch-Italiaansche samenwerking. Bij de voorbereidende onderhandelingen is men evenwel op schijnbaar onoverkomelijke moeilijkheden gestuit, juist in verband met de Oostenrijksche onafhankelijkheid. Ten eerste weigert Italië een eventueel in cie toekomst noodzakelijk optreden, teneinde Oostenrijk vrij van Duitschland te houden, tot een Volkenbondsactie te maken. Het kan daarbij wijzen óp zijn succesvolle houding van Juli. En ten tweede weigert Italië om de mogelijke bezetting van Oostenrijk mat Joego Slavië en Tsjecho Slowakije te deeleu door vooraf seetoren voor die bezetting vast te leggen. Speciaal met Joego Slavië willen de Ita lianen niets te doen hebben. Dit is hun uitgesproken rivaal niet alleen in Albanië maar ook elders. Joego Slavië is verbitterd over en bevreesd voor de machtslust van Rome en gedraagt zich derhalve, vooral na de Juli-gebeurtenissen, zelfs pro-Duitsch, au Italië anti-Duitsch geworden is. Dat dit een dreiger.de breuk in de Kleine Entente beteekent en een mislukking van de Fran sche politiek in Midden-Europa, behoeft niet in den bree.de beredeneerd te worden en men kan uit dit een en ander wel ongeveer opmaken welke dringende redenen er zijn geweest om Barthou's bezoek aan Rome Ie verdagen tot na het bezoek van Joego Sla- vië's Koning aan Parijs Er dreigt t rhtei nog een andere scheur te ontstaan. En die schijnt gedeeltelijk zijn de diplomat e over een langeren tijd be schikt om voorbereidingen te tre'fen voor een duurzame overeenstemming tusschen beide landen. Inzake de berichten, volgens welke de beide staatslieden bij de oplossing van het Donauprobleem door het voor afgaande bezoek van den Zuid-Slavi- schen koni:.g aan Parijs gemakkelijker werk zouden hebben, verklaart de Pa- rijsche correspondent van het blad, dat er geen aanleiding is critiek uit te oefenen op het te Parijs heerschende optimisme. Het hangt ervan af of Frankrijk geneigd is zich op den grond slag der feiten te plaatsen. Beek over zijn minderheden- verklaring Uit Warschau: Naar aanleiding van de echo, welke de recente debatten in de Vol kenbondsvecgadering over de bescherming der internationale minderheden in de Pool- sche openbare meening, hebben teweeg ge bracht, heeft minister Beek een onderhoud toegestaan aan een vertegenwoordiger van Gazeta Polska, bij welke gelegenheid de min ster van Buitenlandsche Zaken een exposé gaf van de houding der Poolsche re: geering. Hij verklaarde dat Polen te Genève de kwestie der bescherming van de minder heden heeft ter sprake gebracht om te be werken, dat de staten-Ieden van den Volken bond z:ch duidelijk zouden uitspreken over dit vraagstuk. Dit resultaat is bereikt, aan gezien de staten hun houding hebben gede finieerd. Bij de debatten, aldus minister Beek, hebben alle gedelegeerden stilzwijgend erkend, dat het systeem der minder hedenbescherming, zooals dat door de internationale orgauen wordt verze kerd, n:et rijp voor toepassing is. Beek verklaarde ten slotte geneigd te zijn deze opvatting goed te keuren, doch Polen zal er niet in toestemmen het terrein te zijn voor proeven met syste men, welke onvoldoende „gerijpt" zijn. FRANKFTJK EN DE ONAFHANKELIJK HEID VAN OOSTENRIJK PARIJS, 6 Oct. Het onderhoud, dat de Fransche minister van buitenlandsche za ken, Barthou, gister met den Ocstenrijk- schen gezant te Parijs had, had volgens de bieden betrekking op Je kwestie der Oosten rijksche onafhankelijkheid. Volgens het „Journal" zou het bezoek meer dan gewone diplomatieke beteekenis hebben gehad. De door Engeland, Frankrijk en Italië onderteekende resolutie van 27 Sept. is geenszins een eindpunt geweest, doch integendeel het begin voer nieuwe on derhandelingen, waardoor de garantie van de onafhankelijkheid van Oostenrijk moet worden vastgelegd. De eerstp dag van de algemeene staking in Spanje, die een antwoord is op de vor ming van het anti-socialistisch kabinet van Lerroux, heeft al dadelijk aangetoond, dat de opzet daarvan de beteekenis van een krachtproef heeft. Als in Frankrijk, werken socialisten en om door geweld- het parlement de knie op den nek te krijgen en zoo Spanje de zegeningen van hun marxistische plan nen deelachtig te doen worden. Waar dat op zal uitloopen, ligt nog in het duister, maar te Madrid werd gistere»! avond al vrij algemeen de vrees geuit, dat de algemeene staking zich zal ontwikkelen tot een revolutionaire staatsgreep. Te Madrid is het tot hevige schietpar tijen gekomen. Trams dio onder bewaking, der politie het verkeer trachtten to hervat ten, werden door groepen arbeiders bescho ten en met steenen gebombardeerd. Er wer den 20 personen gewond. In Asturië heeft de staking ernstige vor men aangenomen. De mijnwerkers hebben verschillende daden van geweld gepleegd en zich verschanst Syndicalisten deden aan vallen op politieposten, waarbij vijf agen ten zijn gedood en vier zwaar gewond. Uit Sevilla en Barcelona zijn geen bijzon derheden te geven, daar de telefoonverbin dingen voor het grootste deel vernield zijn. De regeering heeft, toen de meest ernstige berichten uit Asturië binnengekomen wa ren, voor deze provincie den staat van oor log afgekondigd. Naar verluidt, zouden troepen en verscheidene eskaders vliegtui gen van Madrid derwaarts zijn vertrokken. In Eibar hebben opstandelingen een gemeentehuis overgegeven Te Saragossa is het tot schietpartijen ge komen. waarbij verscheidene slachtoffers zijn gevallen Te Mondragon werd een afgevaardigde neergeschoten Uit Medina del Rio Seco (provincie Valla- verneur heeft gepaald, dat alle volkstehui zen en de extremistische verenigingsloka len in de provincie gesloten moeten worden Uit Medina del Rio Seco (provincie Vallo- dolid) wordt gemeld, dat patrouillerende manschappen der civiele garde in een door stakers gelegde hinderlaag zijn gevallen. Een sergeant is gedood, een officier en en kele manschappen zijn ernstig gpwond en de anderen verdreven. Er zijn versterkingen gezonden. Bij een schietpartij te Barcelona zijn twee personen gedood en een groot aantal ge- Uit Mieras wordt gemeld, dat een officier der stormtroepen is gedood en dat twee le den der gardia civil gevangen zijn genomen De beide mannen slaagden er inteontsnap- Vnorts is bericht ontvangen dat een af gevaardigde der traditionalisten bij Bolbao is gedood De regeering heeft draadloos laten mede deelen, dat men zich na acht uur 's avonds niet meer op straat mag bevinden. schakels in de keten van bewijsmateriaal tegen Hauptmann. Men heeft namelijk een aan Hauptmann toebehoorenden koffer ge vonden, welke een kaart bevatte van het gebied, waarin het landgoed van Lindbergh ..Hopewell" ligt. Men is zeer nieuwsgierig of Hauptmann in staat zal zijn een bevre digende verklaring over het bezit van deze kaart te kunnen geven. De bebosschingsdicnst der Vereen. Staten heeft medegedeeld, dat het hout, gebruikt voor het vervaardigen van de ladder, welke benut werd bij de ontvoering van Lind bergh's baby. afkomstig is van de werf der ..National Lumber anu Millwork Company" in Bronx, waar Hauptmann indertijd werk zaam was. Naar de federale autoriteiten te Boston gisteren vernamen, bevindt Hauptinann's medeplichtige, een zekere Johnson, zich in een gevangenis in Massachusetts. John J. Murphy is op weg naar de ge vangenis om een gedetineerde te ondervra gen, die beweert, dat de medeplichtige van Hauptmann zich in dezelfde gevangenis als hij bevindt en hem zou hebben toever trouwd deel te hebben in de zoo gerucht makende zaak. De mededeeling werd ppr brief gedaan. Welke gevangenis het betreft, wordt geheim gehouden. Het gaat hier om een zekeren Johnson bijgenaamd „Red", vermoedelijk wegens zijn roodblond haar. Johnson, die Zweed van ge boorte is, werd in Juli 1932 als ongewensclit vreemdeling naar zijn vaderland terugge zonden. Het staat zonder twijfel vast. dat hij de ontvoerders van het kind van Lind bergh goed gekend heeft en dat hij vermoe delijk zelfs op hen een zekeren invloed heeft uitgeoefend. In ieder geval hebben de ontvoerders indertijd geweigerd, onderhan delingen over de teruggave van het kind te openen, voordat Johnson, die reeds gear resteerd was. vrijgelaten zou zijn. Naar een Reuterv erirht uit New-York nog meldt, is Je verkiezing van een jury voor t proces tegen Hauptmann gister begonnen. Nog meer materiaal Uit New-York: Dc autoriteiten zijn van meening, dat de ontwikkeling van de laat ste 24 uren 't mogelijk maakt Bruno Haupt mann thans te vervolgen voor de ontvoering van en den inoord op babv Lindbergh. Men zou weer nieuwe vondsten hebben gedaan, die belastend voor Hauptmann zijn o.a. zou in de struiken langs een der autowegen de omgeving van het huis een koffer penfabriek bestormd. Later hebben ze zich zijn^ gevonden, die eigendom van Haupt- ïn hPt gemeentehuis overgegeven aan de mann zou zijn gewepst en waarin men eenige Engelsch-Duitsche woordenboeken De Oost-Chineesche spoorweg Principieele overeenstemming Uit Tokio: De Russische ambassadeur Joe- renew heeft een langdurig onderhoud gehad met den Japanschen minister van buiten landsche zaken Hirota, Hierbij werd principieel overeenstemming bereikt in de kwestie van den Oost-Chinee- schon spoorweg. Het eenige punt, dat thans nog tot oplossing moet worden gebracht is het lot van de Sovjet-Russische ambtena ren van den Oost-Chineeschen spoorweg. ERNSTIG VLIEGONGELUK LONDEN, 6 Oct. Gisteren heeft bij de mon ding Firth Forth in Schotland een ernstig vliegongeluk plaats gehad. Een bombardementsvliegtuig dat op het dek van een vliegtuig-moederschip wilde landen kwam verkeerd neer en stiet tegen hoek van de commandobrug en stortte ee. Het vliegtuig kwam onder het schip terecht en kwam niet meer aan de opper vlakte. Van de beide inzittenden werd de vlieger officier gedood, terwijl de comman dant hij de botsing op het vliegtuig-moeder De stakmgsleiding der linksche par tijen had het parool uitgegeven, dat de staking gisteren een vreedzaam karakter moest dragen en dat men, tenzij een tegenorder werd gegeven, pas na middenacht mocht overgegaan tot een „revolutionaire al gemeene staking". In verband hiermede zou de regeering troepen in de buitenwi;ken van Madrid heb ben geconcentreerd. Op verschillende punten der stad zijn mitrailleurs in stelling gebracht. Tal van patroulles doorkruisen de straten. Het ver keer ligt geheel stil Alleen een paar rechtsche bladen zijn gisteravond uitgekomen. Volgens de laatste berichten hebben dt mijnwerkers te Mieras opnieuw aanvallen gedaan op leden der uitvoerende macht. Bij de schietpartijen zouden tien arbei ders zijn gedood. Het spoorwegverkeer ligt gedeeltelijk stil. De treinen komen over het algemeen met vertraging binnen. De regeering hoopt spopriig de orde en rust te hebben hersteld. Reeds 100 dooden in Asturië? MADRID, 6 Oct. Volgens nog niet beves tigde berichten zouden in de mijnstreek van Asturië reeds honderd dooden zijn gevai len, terwijl vierhonderd van de guardia civile, burgers en stakers gewond zouden Minister-president Lerroux heeft een ver klaring afgelegd, waarin hij o.a. zegt. da» de regeering van al haar machtsmiddelen gebruik zal maken om den opstand te on derdrukken. Hij zeide o.a: Ik had verwacht, dat mij allerlei onn htvaardigheden zou den worden venveten, maar de wan-erhou- ding tusschen de krarhten waarover de re geering bëschikt om de opstandelingen neer te slaan en de sterkte van degenen, die on* wenschen aan te vallen, is zóó groot, da; er van een werkelijken strijd, die die naam waard is, niet kan worden gesproken Ik ben optimistisch genoeg om te gelooven, dat een bevredigende oplossing zal worden ge vonden; zelfs wanneer volgens de berichten in Catalonië reeds een revolutionair comité of een voorloopige regeering zou zijn ge vormd. Wij zullen de revolutionaire bewe ging overwinnen. Zij kan alleen slagen wanneer zij hel heele land tegen ons in op stand kan brengen. heeft gevonden. NEW-YORK. 6 Oct. .De vier psychiaters, die den verdachte in de Lindbergh-zaak Bruno Hauptmann, aan een psychiatrisch onderzoek hebben onderworpen, hebben gis teren eenparig verklaard, dat Hauptmann volkomen normaal is en geen enkele gees- tcii'ke afwijking vertoont DE MOORD OP RAADSHEER PRINCE Een nieuwe ongerechtigheid ontdekt Moordaanslag te Zwolle Dansleeraar met een dolkmes gestoken Te Zwolle is een aanslag gepleegd op den dansleeraar Meyei Nord. Deze heeft op den Juffenval een dansinsti tuut, waar hij ^ezig was met les geven. Door dat eenige op eschoten jongens steenen tegen de ruiten wierpen, werd de heer Nord naar huiten gelokt. Toen hij de deuropende, en zich op straat vertoonde, om de baldadigen te ver jagen, werd hy door eenige jongens van 15 18 jaar aangevallen, waarop één van hen den heer N, met een dolkmes in de linkerborst stak. Gesteund door eenige zyner leerlingen, die toegeschoten waren, kon de heer N. nog naar binnen strompelen, waar hy ineenzakte. Anderen hadden intusschen politie en genees kundige dienst gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse waren. De heer N. werd naar het Sophia Ziekenhuis overgebracht waar bleek, dat de steek niet doodelijk, toch ernstig was geweest. Het slachtoffer had veel bloedver lies, terwijl de linker horstholte zich vulde met bloed. Direct levensgevaar is niet aanwe zig, doch de toestand van den heer Nord is zeer ernstig. Door de politie werd direct een uitgebreid onderzoek ingesteld en door de recherche wer den inmiddels vyf vermoedelijke daders aan gehouden. Omtrent de oorzaak van het mis drijf tast men nog volkomen in het duister. Uit Parijs wordt gemeld, dat Madame Nolin, de vrouw van een vriend van den dood gevonden raadsheer Prince, die in het op aandrang van m n^ier f'hnron open "nar ge maakte rapport-Guillaume als getuige werd aangevoeld om zelfmoord van Prince waar schijnlijk te maken, thans verklaard heeft, dat men haar die mededeelingen gesuggereerd heeft en dat de rechter van instructie Ordon- neau daarbij een rol heeft gespeeld. Madame Nolin, de echtgenoote van een magistraat, had in Mei van dit jaar BEDRAG VAN f 900 ONTVREEMD Bij een firma aan de Prinsengracht te Am sterdam, heeft men de minder prettige ont dekking gedaan, dat uit de brandkast een be drag van ruim f 900 aan bankbiljetten verdwe nen is. Een inbraak is niet gepleegd en ook zijn er verder geen aanwijzingen. De polite van het bureau Stadhouderskade is van de ver missing in kei nis gesteld en tracht thai u deze zaak tot klaarheid te brengen. BRANDEN Te Ootmarsum (Ov.) brandden drie aan elkander gebouwde huizen af. De brand ont stond door tot nu toe onbekende oorzaak in het perceel, bewoond door J. L. Sander en breidde zich oogenblikkelijk tot de twee naast gelegen perceelen, bewoond door de wed. Ha- nevelt en het gezin Harperink, uit. De kinde ren alsmede het vee van den heer S. werden no" in allerijl gered. Overigens verbrandde de geheele inboedel. De Ootmarsumsche brand- streed het vuur. dat in den beginne fel opl de. met twee stralen. Een tweetal belendende perceelen, die aan weerszijden op nog geen 50 cM afstand van de brandende huizen stonden konden worden behouden. Alles was verze- KIND IN DE MODDER GESTIKT Vrijdagmiddag is een 3Vj-jarig kind K., wonende in de Ceramstraat te Enschedé spelende voorover in het putje achter de ning gevallen. Nadat direct toegeschoten hulp na veel moeite het kind uit zijn hachelijke positie had wetei te bevrijden, bleek het reeds in de modder te zijn gestikt. Een ontboden ge neesheer kon slechts den dood constateeren. ONGEVAL OP ON BEWAAKTEN OVERWEG Door den sneltrein ZwolleGroningen, die te ongeveer twaalf uur Beilen passeert, Is paard en wa- en gegrepen. De voerman, knecht van den landbouwer Bos, is wonder bo ven wonder ongedeerd gebleven. Het paard i: onder den trein verpletterd. Weerbericht DE DRIE „COMPAGNONS1 Een van Fransche nationaliteit zijnde koop man in vo' els heeft zich tot de politie te Am sterdam gewend met een klacht, volgens welke hij door drie Nederlanders voor een vrij groot bedrag aan geld zou zijn opgelicht. Volgens het min of meer verwarde verhaaal, dat de man ophing, had hij met dit drietal op kermis te Liase zaken gedaan, hierop neerko- berëid verklaard te getuigen, dat zij" de „ver- dat daS aIs compagnons hadden trouwelinge" van raadsheer Prince was ge-1 samengewerkt Na aflo-.p daarvan is het vier- weest en dat deze haar had bekend een dubbel tal Per a13to naar Amsterdam ge aan, waar ven te leiden waaraan hij door zelfmoord ia een ca*e de verdiensten zouden worden ver in einde wilde maken. Zij had de verklaring deeld. De Franschman is daarbij volgens zyn "g-letrd nndn vno.waar e d-' haar nnam i ze8Ken dep nek gekeken" en zou het hem niet bekend zou worden. Tusschen haar en toekomende niet hebben ontvangen. Van zijn haar echtgenoot, die overtuigd is van de pure compagnons, die intusschen zoek zijn, wist hij DE BEWIJZEN TEGEN HAUPTMANN Een der laatste schakels gevonden Op het spoor van zijn medeplichtige? Uit New-York: Nieuwe vondsten van de politie-autoriteiten versterken steeds meer het bewijsmateriaal tegen den in verhand met de ontvoering van Lindbergh's baby gearresteerden Hauptmann. Naar de districts-attorney van Bronx, Sa muel Foley, mededeelt, heeft de politie een nieuwe, belangrijke ontdekking gedaan, welke door de autoriteiten, die belast zijn fantasie van haar verklaringen, leiding daarvan de grootste oneenigheid ont- De rechter van instructie Ordonneau ver dedigt zich nu door mede te deelen, dat er al een politieiaj port rret die verklaringen bestond, opgemaakt door den inspecteur Jézo, alvorens hij met madame Nolin in contact kwam. Wat het geheim houden van haar naam betreft had Ordonneau haar verzekerd, dat de wet zelfs het openbaar maken daarvan straf baar stelt. Men kan zich begrijpen, welk figuur de heer Ordonneau nu slaat, nadat het optreden van den minister van justitie, Chéron en van de parlementaire commissie zoowel de ver klaring zelf als den naam van de getuige heeft gpenbaar gemaakt. Maar wat het meest de aandacht trekt is wel, dat de heer Ordonneau verklaart, nimmer nadien madame Nolin verhoord te hebben en dat de voor hem afgelegde verklaring reeds van Mei dateert. De echtgenoot van madame Nolin, die een vriend van den heer Prince was en geen oogenhlik aan zelfmoord geloof heeft gehecht, wil nu door den onderzoeksrechter gehoord worden. Het geheele geval bewijst wel tot welke scheeve toestanden het heele onderzoek in deze zaak leidt en welke eigenaardige invloeden zich bij het onderzoek heh'en doen gelden. Ook de civiele partij moet geheel buiten deze zaak zijn gelaten, »otdat ze in de commissie voor den dag kwam. Een en ander doet wel zien, hoe dringend een herziening van de Fransche rechtsbedeeling noodza kelijk is. noch adres,, zoodat de poltiie voor haar onderzoek slechts een signalement van de drie kooplieden ter beschikking had. lol nu toe zijn zij niet opg t poord. Brand Te Pijnacker zijn twpe schuren, eigen dom van de tuinders Roodenburg en Leurs. ale "5.000 kg stroo en 200 broeiramen bevatten, m vlammen opgegaan. De assistentie van de Delftsche brandweer werd ingeroepen, die het vuur met acht stralen bestreed. Door de weldi' e rook- en warmte-ontwikkeling werden de blusschingswerkzaamheden zeer bemoeilijkt. De schuren werden geheel in de asch gelegd Een aantal varkens kon worden gered. De ver moedelijke oorzaak van den brand is het weg werpen van een brandende cigaret. DOODSLAG OP ZIJN MEISJE rechtbank te Am-sterdam veruord 13-jarigen tuinman H. V.. wuunach'. n, wegens doodslag tot een gevnng Gemengd Nieuws. MOTORJACHT IN VLAMMEN In de rivier De Kromme Mijdrecht, te Ze venhoven, op ongeveer 1 K.M. ten Noorden van het pontveer Sluitkade, is het motorjacht Rampi, afkomstig uit Den Haag, in brand ge raakt en vrijwel treheel verwoest. Het jacht was bemand met een ongeveer 20-jarig jong- mensch. Hy had, om een boterham te nuttigen, den motor even afgezet en aan den oevf het riet, de boot gemeerd. Toen hy den motor weer zou aanslaan, ont stond op onverklaarbare wijze een explcisie, met het gevolg, dat in een minimum van tijd. het geheele jacht in lichter laaie stond. Daar het ongeval gebeurde in een geheel on bewoond gedeelte van de gemeente, stond de bestuurder machteloos tegenover de snel om zich heen grijpende vlammen. Inmiddels aangekomen voorbijgangers hiel pen ten slotte de resten van het jacht op een rietzudde trekken. Van het jacht, zoowel als van den inventa- s, is slechts weinig overgebleven. De bestuurder van het jacht kon zich nog bijtijds in veiligheid stellen. Verzekering dekt de schade. had 10 Jaar had seschoten. Zijn meisje had zijn BIJ SLIEDRBCHT R V S. te Rotterdam te b< f 50.000 Zooals men weet reed broer, die voor dit bedra een auto in de Merwede doeling was als „lijk" v, doende den anderen bro De pi van npllchti f&iten en Verdachte i berustte In de .straf, doch de oud- aordeeld is wege s het doen ole.gen ing tot oplichting, tekende loogcr en thans diende de zaak voor het che gerechtshof. reur-gcneraal achtte de kwa. fica- rechtbank; poging tot doen p.-.^en "''Juist. Uitvoerig ging hij de aties van den verdachte ra en schandelijke oplchtlng wil BAROMETERSTAND Hoogste stand te Toulouse 772.4. Laagste stand te Reykjavik 748.5. Stand vanmorgen halftwaalf 767.1. WEERVERW ACHTING Zwakke tot matige, later weer toenemende W. tot Z. wind, aanvankeliik licht tot half bewolkt, later opnieuw toenemende bewol king, aanvankelijk weinig of gein, later toenemende kans op regen, kans op nacht vorst, iets zachtei overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De barometcstijging hield aan. Vooral in het Z. ?n W. steeg de luchtdruk veel, terwijl de depressie laar de Pool zee ver dwijnt, verolaatst de hooge druk bij de Azoren naar Z.-Frankrijk en ligt thans bo ven de Pyreneen. Een nieuwe diepe depres sie vormde zich in het W. en ligt met een min:mum veneden 740 m.M. op 55 gr. N.B. en 25 gr. W.L. In Ierland zijn tengevolge van de vorming van dit nieuwe gebied van lagen luchtdruk de winden meer naar het Zuiden gek >men en is opnieuw een regen toestand ingetreden. De neerslag bleef nog zeer verspreid. De grootste hoeveelheid viel thans in Zweden., terwijl het overal op het het vasteland en in Schotland nog kouder ■oor (Janmayon 9 gr. C.). De temperatuur in de bovenlucht nam boven 2000 M. nog verder af, Oo 5000 M. was het hedenmorgen minus 19 gr. C. tegen gister minus 20 gr. Het is te verwachten dat de opklarende toestand nog eenigen tijd zal aanhouden, doch Jat Je depressie in het Westen zijn invloed nok tot onze omgeving zal gaan uit strekken. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen 5 October 9.10 n.m.: „Attentie- sein neerhalen." TEMPERATUUR Stand vanmtrgen halftwaalf 14.2 C. VOERTUIGEN IWOPTRifl RUN LICHTEN OP HEBBEN 7, OCTOBER. Van 's avonds 5.54 uur tot 's morgens 5.43 uur 8 OCTORER. Van 's avonds 5.52 uur tot 's morgens 5.44 uur waterstanden rivieren Heden Vori Pheinfeiden Orpisach Diedeshelm Mannheim Lohr Mains Hingen '.16 Maastricht 40.11 40 40 Venln Lohith 9.3R 9 38 Nijmegen 7.1" 7.15 St Andriea 9.30 "17 Arnhem 7.24 7. -n Vreeswijk Iw 0.37 i .40 Wester voort Deventer Kampen Ej sden C reven hicht 27.50 7.46 Venlo 10.»' 1(1.76 Grave alui». A49 4.51 ■St Amlries U 6 U.85 Gorkutn O.Ou u,UU Dordrecht u.Uu o.OU 1 73 1,77 -0.02 -0.11 hoogwater ned zeehavens ler 6.10 18.50 i Holland 1.3(1 13*51 VRIJGESPROKEN (N.Br.) vrij. tejarig kind op- getsoht! 70 80 K.M. had. r bevestigd. Dc pre ONBETROUWBARE GETUIGEN Wegens ^meineed veroordei ld< d-o rechtbank den eisch. Zij erdenking oa- afgelegd, toen iraal eischte van een jaar en acht maanden, n twee maanden voorarrest. weg« oplichting. diger mec-nde, dat veroorde ling n 1' ,oU«sVdlair PleRte hij clemeutic „LUCHTHAPPERS" boers hadden 's nachts gepoogd >chiil.dlg gemaakt. De he gerechtshof eischic Hi h, „u,-, beroep stjg.ng van het vonnis der rechtbank 3» jaar s©v.-straf). Uitspraak 18 Oct,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2