'Mmmt ;Criitërijr (ütrttrmtl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Burgemeester van der Molen abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5289 Bureau: Breesb"iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 2 OCTOBER 1934 15e Jaargang 3bbertentieprtj?en: Van 1 tot 5 regels 1.17'/* Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Morgen, 3 October, zal de Nieuwe Leidsche Courant NIET verschijnen RIJK EN GEMEENTEN Het kan niet op onze weg liggen tegen stellingen en animositeit op te wekken ot te bevorderen tusschen rijk en gemeenten. Dit zou anders wel heel gemakkelijk zijn en eerlijk gezegd: de departementen werken het meermalen ook wel in de hand. De klacht van verschillende wethouders dat de minister van financiën z ij n begroo ting sluitend maakt door nieuwe lasten op de gemeenten te leggen, is begrijpelijk. Men lette, om één voorbeeld te nemen, slechts op de omzetbelasting. Deze wet, het is dui delijk, dient slechts om geld in de rijks schatkist te brengen. Maar wat zijn de ge yolgen voor de gemeenten7 Op hetzelfde moment bijkans, dat de mi nister van Binnenlandsche Zaken een oekase aan de gemeentebesturen zendt met de boodschap, dat alles op alles gezet moet worden om een sluitende begrooting te krij gen, biedt de minister van financiën de ge meenten een kwitantie aan om geen klein bedrag aan omzetbelasting te betalen. Hoe veel dat is, kunnen we moeilijk schatten; maar dat het voor de productieve bedrijven f 1.per inwoner bedraagt, is niet te hoog geraamd. Doch dit is niet het eenige. Het is thans October; er zijn bijna drie kwartalen van 1934 om. Tot welk percentage de omzet belasting gevraagd zou worden, wist de minister tot heden niet. Dan werd gespro ken van 4 van de kostprijs en dan weer 4 van de verkoopprijs. Ten slotte de opbrengst viel bar tegen eischte de mi nister 4 van de verkoopprijs; maar om dat het jaar al zoo ver gevorderd is en do gemeenten er niet op gerekend hébben, neemt het rijk dit j,aar genoegen met 2 2/3 Wat moeten de gemeenten nu doen? Sommigen innen sedert eenige maanden reeds 2^ van de verbruikers; andere be ginnen er nü mee. Maar in ieder geval kan deze belasting niet over het volle jaar geïnd 'worden en moet dus achteraf in do schraal opgezette gemeentebegrooting van het loopende jaar worden verwerkt. Is het wonder, dat er klachten rijzen? Immers is dit niet het eenige geval, dat de gemeente door regeerings-maatregelen in het gedrang komt. Naast het heffen van nelasting van de gemeenten staan de ver laagde uitkeeringen. En zoo verdubbelen de moeilijkheden. Want als de begrooting niet sluitend wordt gemaakt, komt deze terug met de eisch om revisie. We zijn nu wel zoover, dat iedereen de noodzakelijkheid van bezuiniging op de pu blieke uitgaven inziet. Maar sommigen, ook in regeeringskringen, schijnen daarbij over 't hoofd te zien, dat verschillende begroo tingen eigenlijk „versteend" zijn. De vaste lasten, waarop niet bezuinigd kan worden, vorderen alle beschikbare geldmiddelen op. Men denke in dit verband ook aan de geldleeningen. Want daar zit ook een on aangename kant aan. De gemeenten sturen natuurlijk op conversie en lager rentetype aan. En wat kan men daarbij constateeren? Dat particuliere instellingen, we noemen bijv. de levensverzekerings-maatschappijen maar ook andere credietbanken, vaak volle medewerking verleenden, doch dat rijks instellingen koud en harteloos weigerden. Wat baat dan de uitspraak van de regce- ring, dat de vaste lasten omlaag moeten? Wij denken er niet aan om de gemeente besturen te adviseeren: schuift de verant woordelijkheid maar van u af; integendeel, ook bij onbillijke bejegening blijve men be denken, dat gestreefd moet worden naar financieel evenwicht; maar ook hierbij 6treve men naar verdeelende gerechtigheid cn dus moet aandacht geschonken worden aan de belangen der gemeenten tegenover het rijk. Naar aanleiding van het feit, dat het bureau voor arbeidszaken aan het departe ment van Binnenlandsche Zaken naar veler oordeel niet steeds beleidvol optreedt bij salarisherzieningen, rezen ook in verschei den gemeenteraden klachten; echter meen de men meestal, dat critiek in de gemeente raad minder op zijn plaats was. Aannemende dat zulks juist is, mogen wij wel verwachten, dat straks in de Tweede Kamer de klachten van gemeentebesturen met de regeering ernstig besproken zullen worden. Werkelijk, maar zelfs vermeend onrecht hindert de noodzakelijke samen werking. BINNENLAND GEREF. JEUGDBEWEGING IS Oct. a,s, zal te Zwolle een verga dering worden gehouden teneinde te komen tot oprichting van een Geref. Jeugdleiders-Or ganisatie in Overijssel. Als spreker zal optre den de heer J. E. Kok van Tiel, lid van het bondsbestuur. BOOTTREIN „BALOERAN" De trein, rijdende in aansluiting op het 2 dezer te Marseille verwacht wordend m.s. loeran". zal den 3en October om 7.14 te Roo sendaal, 8.11 te Rotterdam D.P. en 8.44 te Den Haag H.S aankomen. Aankomst Amsterdam C. S. 9.44. Bij zijn heengaan uit Renkum In verband met het aanstaand vertrek van den heer J. v. d. Molen T.zn, als burge meester van Renkum, hebben wij hem een onderhoud verzocht, dat ons welwillend word toegestaan. Onze eersté vraag was, hoe de „boven meester van Baflo" in de politiek was ge komen? Deze vraag lokte een breed antwoord uit, welk samengevat werd in deze woorden: D o p r de nood der t ij d e n. 't Was in 1891. Ik was toen Hoofd eener Chr. School in de provincie Groningen. De omstandigheden van de arbeiders waren droef. Ongeveer de helft mijner leerlingen ging om twaalf uur naar de openbare spijs- kokerij' om erwtensoep of iets dergelijks te eten. De oudei's waren te arm, om hun kin deren te voeden. Een arbeider verdiende toen zoo ongeveer 60 cent per dag, als hij tenminste werk had. Zoo niet, dan moest de Diaconie of Burg. Armbestuur maar helpen. Er was een groote armoede, die mij aan greep. Maai 'k heb toen gezegd: „dat loepen naar de spijskokerij ncoit weer". De kinde ren behooren door de ouders te worden ge voed. Ais er niet voldoende eten in huis is, dan moet het er komen. Daartoe is toen door mij een commissie in het le\en geroepen om lo trachten in deze toestand verandering te brengen Zoo kwam ik successievelijk in de beweging. We hebben een afdeeling van Patrimonium opgericht, bemoeiden ons met arbeidstoestanden, woningen- loon en. klee ding, enz. Toen in 1894 in Amsterdam een vergade ring werd gehouden over het program van Patrimonium, werd door mij deelgenomen aan de bespreking. In 1S95 kreeg ik zitting in liet Hoofdliestuur van Patrimonium. In Groningen hebben wij daarna een provin ciale afdeeling van Patrimonium in 't leven geioenen. In die tijd. die het censuskiesrecht kende, werd eveneens ec-n A.R. Kicsvcrccniging op gericht Nog nooit was er een Anti-revolu tionair pecandideerd voor de Gemeenteraad. verd meegedaan, met 't gevolg, dat onze candidaat met 39 stemmen in herstemming kwam. Vol geloof en ijver, sterk en stoer, is in die jaren door mij gewerkt. In die dagen was er in het Oldambt groote ongerustheid onder de arbeiders. De tegen stelling tussdhen boeren en arbeiders was groot. In die streek heb ik toen meer malen gesproken- om ook uit Chr. standpunt die toestanden te bezien. Zoo werd ik steeds meer getrokken naar 't publieke terrein. Nog voor ik m'n dertigste levensjaar had volbracht, werd ik geeandideerd voor da Tweede Kamer, maar die candidatuur kon ik niet aanvaarden, omdat ik nog niet oud genoeg was. Op ander terrein was voor mij ook veel werk te verrichten, o.a. als ouder ling, als directeur Chr. Normaallessen, ter wijl ook de journalistiek (o.a. hoofdredac teur [met Wirtz] van de Nieuwe Provin ciale Groninger Courant) mij had gepakt. Het vele werk maakte mij overspannen, zoodat ik in 1898 op medisch advies een deel van mijn arbeid moest neerleggen. In volgende jaren hield ik veel lezingen tooi* kiesvereenigingen e.d. Het jaar 1903 .'oerde mij naar Leeuwarden, als arrondis- semonts schoolopziener. De spreekbeurten ermeerderden, -.Friesch Dagblad" vergde an mijn krachten. Op 't politiek gebied was het a'.tijil vechten met de SDAP. Na enkele vergeefsche candidaturen volgde in 1908 mijn vedkiezlng tot lid der Tweede Kamer in 't district Sliedredht Genoeglijk liet de Burgemeester zich gaan, s hij spreekt over de verkiezingsstrijd in die dagen en de oude herinneringen bij hem opwellen aan een zwaar, druk leven in die tijd. Heen- en weerreizen (zonder vergoe ding van reis- en verblijfkosten) en zijn erk in Friesland verrichten; 't was zwaar. Gelukkig kwam er uitkomst door de be noeming tot schoolopziener in 't arrondisse ment Hillegersberg. Rotterdam werd nu mijn woonplaats. Maar ik bemoeide mij daar voorloopig niet met de gemeentepolitiek. Echter hpeft men mij daar weinig rust ge geven. Tlecds spoedig kwam men mij een candidatuur voor de Raad aanbieden, waar oor ik de derde maal gezwicht ben toen men mij verzekerde, dat er schier geen kans was cm gekozen te worden. Met één stem meerderheid werd ik toch gekozen: en deed 1911, niet van harte, mijn intrede in de Rotterdamsche Raad. De Raad verkreeg toen een rechtsche Groningen moet scherp bezuinigen Aanstelling bezuinigings-inspecteur De ontwerp-begrooting voor 1935 van de stad Groningen is door B. en W. aan den raad aangeboden. Dekking moest worden gezocht voor een bedrag van 335.000. Dit bedrag is gevonden door conversie der gemeentcleeningen, door een verlaging van alle subsidies met 5 pet., door bekrimping op den gemeentelijken gezondheidsdienst en tenslotte door de gemeente te plaatsen in de derrie klasse der gemeentefondsbelasting. Verder achten B. en W. het van belang nogmaals nauwkeurig te doen nagaan of bii de verschillende takken van gemeente dienst door reorganisatie of anderszins no«* bezuinigingen kunnen worden verkregen. Het komt B. en W. daarom gewenscht vour een persoon te benoemen die de noodige geschiktheid bezit om ben ter zake te ad viseeren, en die zich geheel aan de bezui nigingstaak zal kunnen wijden. Met het oog daarop is een uitgaafpost groot 6000, wegens bezoldiging van een bezuinigings- inspecteur uitgetrokken. De verruiming van den Zondagsverkoop De gemeenteraad van Den Haag heeft met 33—8 stemmen een besluit genomen tot verruiming van den verkoop op Zondag in winkels waar brood, banket cn chocolade wordt verkocht. Tegen stemden de A.R. en de Chr. Hist met uitzondering van den heer Hartmann. Verworpen werd een amendement van Bommel, behelzende de slijterijen geduren de .vier .uur open te stellen. 3. VAN DER MOLEN Tm meerderheid. In September wilden ze mij reeds wethouder maken, wat ik afwees. Maar toen bij het begrootingsdebat een mo tie van mij met 3-93 stemmen werd aan genomen er. kort daarop de wethouder van Financien bedankte toen kwam ik er niet meer tusschen uit. En zoo was ik van 1911—1919 wethouder in de Maasstad. In 1919 heb ik mij niet weer beschikbaar gesteld. In .lit jaar is gevolgd mijn benoeming tot burgemeester van Renkum en 'k had niet gedacht, dit vijftiep jaar te zullen zijn. Op onze vraag, wat de Burgemeester het belangrijkste uit zijn politieke leven noem de, kwam prompt als antwoord: ,-de school wet", wat niet tc verwonderen is". De vroegere afvaardiging was ver te ver kiezen boven die van tegenwoordig, werd vervolgens geantwoord, en wel omdat er meer band was tusschen liet volk en den afgevaardigde. Daarna vroegen we iets aangaande het gemeentelijk leven. Wel, zei de Burgemeester, deze gemeente ls zeer veranderd; in een nieuw kleed ge stoken. Ge*vezen werd on de gesplitste ge meente Repkum, waar als een wig de ge meente Doorwerth tusschen lag. Toen Door werth geannexeerd werd en de gemeente een aangeschakeld geheel vormde» werd eerst aanpassing van Doorwerth aan Ren kum de inzet Gas, electriciteit, waterleiding kreeg Doorwerth. Wegen werden aangelegd, de Bilderberg door de gemeente aangekocht, de financiën op orde gebracht, alle diensten gereorganiseerd 't nieuwe slachthuis ver rees, enz. enz. Het zielental is onder Bur- gemeeester Van der Molens bew ind gestegen van 11.000 tot ruim 20.000. Met plezier en opgewelcheid heeft de Bur gemeester hier mogen werken. De behandeling der verschillende vraag stukken heeft hem nooit verontrust. Met een rijke ervaring uit het parlementaire leven heeft he't hem geen moeite gekost. De samenwerking met de Raad is altijd goed geweest. Wat nu? vroegen we tenslotte. Eén ding- aldus de Burgemeester, stemt bij het a.s. afscheid tot vreugde, en wel dit, dat ik straks van verantwoordelijkheid vrij ben. Nu is men eigenlijk nooit vrij geweest Maar de rust. die komt, zoo God wil, hoop ik te gebruiken, want- aldus de Burgemees ter, ik neein mijn boeken mee. En die schat bleek groot te zijn. Toen wij nog even informeerden naar 't godsdienstig leven in de gemeente Renkum werd gewezen op de groote rust op Zondag in deze gemeente vergeleken met de andere Geldersche gemeenten. De kerken trekken volk; de predikanten zijn orthodox; neen, daarover mogen wij niet klagen. De stoere Burgervader, die juist Maandag 1 October verjaarde, werkt nog steeds tot 't middernachtelijk uur of daaromtrent. Hij mag zich verheugen in 't feit. dat hij slechts éénmaal wegens ongesteldheid een raads vergadering niet heeft kunnen presideeren. God geve hem een rijk gezegende levens- De A.R. Partijdag te Hoorn Een rectificatie In ons verslag van de A.R. Partijdag te Hoorn, (zie ons nr. van gisteren) lieten wij den heer Chr. v. d. Heuvel zeggen: „Wij zijn tegenstanders van een organische maatschappij". Den opmerkzamen lezer zal uit het ver band zij nduidelijk geworden, dat dit een zetfout is, en dat spr. het woord „voor standers" heeft genoemd. DE WEG DEN HAAG—NAALDWIJK De Nieuwe Weg de verbinding tusschen Loosduinen, Poeldyk en Naaldwijk zal in 1935 worden gereconstrueerd. Reeds zijn de nooditre opmetingen verricht. De rijweg zal be hoorlijk worden verbreed, terwyl de sloot ach ter de trambaan zal worden gedempt en ter plaatse een rijwielpad zal worden aangelegd. Aan de vaartzyde zal een betonnen wand wor den aangebracht. De gevaarlijke verkeerssi tuatie zal daardoor belangrijk zyn verbeterd. Voor deze werkzaamheden ie op de rijks- begrooting een bedrag van meer dan een tOD uitgetrokken. BOOTTREIN „JOH. DE WITT" De trein, in aansluiting op het d.d. 5 Oct. a.s. van Genua vertrekkende stoomschip „Jo- han de Witt" zal Donderdagmotgen 4 Oct. om 8.55 uur van Den Haag S.S. vertrekken; vertrek van Utrecht C.S. 9.58, van Arnhem 10.54, van Nymegen 11.31. Vertrek van sluitende trein naar Utrecht van Amsterdam C.S. 8.23, van Amsterdam W.P. 8.47. De aansluitende trein van Rotterdam-Maas vertrekt orn 8.34, aankomst te Genua Vrijdag morgen 5 October 7.31 uur. NATIONAAL CRISIS-COMITÉ De verkeer spr ijs vraag Voor de verkeersprijsvraag van het Na tionaal Crisis Comité, welke hedenavond over beide zenders zal worden uitgezonden, heeft het N. C. C, reeds meer dan 200 prij zen beschikbaar. De prijzenlijst is als volgt: 1 Zeereis naar Suriname, le kl. heen en terug voor 2 personen. 2 1000 K.M.-vlucht over Nederland in spe ciaal K.L.M.-vliegtuig voor 3 personen, gedurende 2 dagen, met gratis verblijf en maaltijden. 3 5 dagen gratis luxe auto, met vrij verblijf en maaltijden, voor 4 personen, voor reis door Nederland. 4 7 dagen gratis verblijf en maaltijden voor 4 personen in. een vacantie-oord in Nederland. 5 2 drie-maandelijksche abonnementen 2e klasse, op de Ned. Spoorwegen. 6 Radio-ontvangtoestel met ingebouwdeu luidspreker, Philips. 7 Mahoniehouten kano van Carl Denig. 8 Simplex Cycloïde, N.V. Simplex. 9 Juncker rijwiel, Juncker Rijwielfabriek. Verder zijn er nog rijwielen, autotochten, vliegtochten, verkeersabonnementen, ver blijven in eerste-klasse hotels enz. enz. W aterleidingbedrij f „Lek en IJssel" Het 25-jarig bestaan herdacht Maandagmorgen kwam in het gebouw Ge-Ar te Lekkerkerk in buitengewone zit ting bijeen de commissie der Waterleiding „Lek en IJssel" ter herdenking van het 25- jarig bestaan van het Waterleidingbedrijf. Zeer velen hadden van de uitnoodiging ge bruik gemaakt, waaronder we 0. a. opmerk ten de Burgemeesters, Secretarissen en Wet houders der gemeenten Lekkerkerk, Krim pen a. d. Lek, Krimpen a. d: IJssel en Ouderkerk a. d. IJssel. De voorzitter, Burgemeester Roos hield «en korte rede Het is, zegt spr., vandaag geen dag van werken, maar van feestelijke herdenking. Het is ook geen wereldschok kende gebeurtenis het 25-jarig bestaan der Waterleiding, maar toch is het voor ons wel een gebeurtenis die we thans in be scheiden feestelijke vergadering mogen herdenken. Spr wil thans geen historische feiten op sommen, want dat is reeds in het gedenk boek gebeurd, maar geeft nog een paar be schouwingen over wat onze drinkwaterlei ding voor een instelling is. Deze moet altijd staan ten dienste van het algemeen belang en niet in de eerste plaats om winst te maken voor de gemeente. Het. belangrijkste is dit: aan alle inwoners zoo goed en goed koop mogelijk water te leveren, maar wan neer van liooger hand druk uitgeoefend wordt om winst uit de bedrijven te putten, dan is dat verkeerd en is een gepast verzet op zijn plaats. Hoewel het niet veel zal uit halen, toch meen ik, dat dit hier even mocht worden uitgesproken. Nog op één punt wil spr. wijzen: Dat de vier gemeenten, Lekkerkerk, Krimpen a. d. Lek, Krimpen a. d. IJssel en Ouderkerk a. d. IJssel zichzelf hebben geholpen en zich niet naar hooger autoriteiten hebhen ge wend om hulp. Dit schijnt tegenwoordig ouderwetsch te zijn, want wanneer, aldus spr., je een courant in handen krijgt en je leest dat hier of daar iets tot stand zal komen dan staat er gewoonlijk bij, dat men verzekerd is van de hulp van hooger auto riteiten. Spr. brengt dan de stichters een eere-saluut voor hun toewijding en in het bijzonder den heer Pannevis van Krimpen a. d. IJssel en den heer C. J. Hoogendijk van Ouderkerk a. d. IJssel, die resp. van 1914 en 1917 af lid zijn der commissie, en verder allen die kortere tijd. in de commis sie zitting hebben. Speciaal richt spr. zich tot de jubilarissen, de directeur de heer K. Broere Czn., de machinist L. A. v. d Velden en de fitter-hulp-machinist J. Dekker, die allen 25 jaar aan het bedrijf verbonden zijn. Vervolgens sprak de heer v a n W a n i n g, oud-burgémeester van Ouderkerk a. d. IJssel. Vele aangename en sombere herinnerin gen heeft spr behouden van de 17 jaar dat hij in de commissie zitting heeft gehad. Vooral in de oorlogsjaren toen spr. voorzit ter was, hebben we met veel moeilijkheden te kampen gehad, maar Geloof en Ar beid hebben die overwonnen. Hierna spreekt de Directeur der Water leiding, de heer K. Broere Czn,. een woord van dank tot de commissie, mede namens de andere leden van het personeel, voor de mooie cadeaux hun geschonken en biedt den voorzitter namens het personeel een voorzittershamer met inscriptie aan, voor de medewerking en steun ten allen tijde ondervonden. Door Mej. Kortland, kantoorbediende bij het Waterleidingbedrijf, werd aan den Directeur, namens het personeel een lucht foto in lijst van het bedrijf aangeboden. Daarna sprak de heer v. d. Berg van het accountantskantoor Moret en de Jong uit Den Haag. Namens de firma Visser Smit, van Pa- pendrecht, bouwers van de toren, voert nog het woord de heer Smit. Na dit gesprokene werd koffie met gebak gepresenteerd, waarna door den heer C. W. van Cappellen, directeur der „Bolries"- motorenfabriek dank werd gebracht voor het buitengewoon fraaie gedenkboek dat hij als commissielid heeft ontvangen. Des avonds werd door de Muziekvereeni- ging „Crescendo" van Krimpen a. d. Lek een serenade gebracht aan het jubileerende personeel, die allen bij de toren wonen. TENTOONSTELLING NEDERLAND-CURACAO Dr. Golijn verricht de openingsplechtigheid In de Gothische Zaal aan de Paleisstraat te Den H1 ag is in aanwezigheid van ver schillende autoriteiten en genoodigden de door het Alg. Ned. Verbond cn de Kon. Ver. „Oost en West" georganiseerde tentoonstel ling Nederland—Curagao 1634-1934 geopend. De voorzitter van de Commissie Neder- land-Curagao, de heer P. J. de K a n t e r, heeft bij deze opening een inleidend woord gesproken. Openingsrede Dr. Colijn. De minister van Koloniën, dr. H. C o 1 ij n, heeft vervolgens de tentoonstelling met de volgende toespraak geopend: Te midden van veel sombere klanken kon de jonge Troonrede althans één vroo- lijker toon doen hooren. Het was toen H. M. verklaarde, dat de financieele en economi sche toestand van Curacao de tijdsom standigheden in aanmerking genomen vrij gunstig kon worden genoemd. Optimistischer was een hooggeplaatst ambtenaar van mijn departement, die zeer onlangs gedurende een paar maanden het Gouvernement van Curacao vertoefde en mij verklaarde al dien tijd het woord crisis niet gehoord tc hebben. Maar zelfs al mocht dit nu lichtelijk overdreven zijn, hij maakte er in ieder geval de behandeling mee van een begrooting, die effectief sloot en waarop zelfs nog enkele bedragen kon den worden uitgetrokken tot verbetering van sommige toestanden. Dat is in elk ge val in onze huidige wereld een phaenome- naal verschijnsel Het Moederland worstelt met economi- mische en financieele zorgen zonder tal. Nederlandsch-Indië. tot voor enkele laren toonbeeld van voorbeeldigen bloei, doch met minder innerlijk weerstandsvermogen dan Nederland, is er nog slechter aan toe dan wijzelf. Suriname kan, hoe dapper men zich ook weert, sinds menschenlieugenis niet buiten steun van het Moederland. Alleen liii Curacao behoeft het woord welvaart niet als een knarsende wanklank te worden bestem- Reeds op dien grond zou men bet in de- tijden gerechtvaardigd kunnen achten voi dit deel van het grondgebied van het Koninkrijk de bijzondere aandacht te gen. Maar daarbij blijft het niet; er is ook nog een andere reden om daartoe aan te sporen. Het feit. dat we dit iaar herdenken konden, dat Curacao en Nederland drie eeuwen lang met elkaar verbonden zijn geweest, noopte daartoe zelfs in zeer bijzondere mate Nu zijn de middelen om van onze warme belangstelling voor dit feit te doen blijken beperkt. Wij kunnen b.v. niet alle Neder landers. zelfs niet alle Hagenaars naar Cu racao zenden om hen de gelegenheid te ge ven ter plaatse uitdrukking te geven aan de gevoelens, die ons bezielen. En nog minder kunnen we de Nederlandsche Antillen naai onze Nederlandsche kusten overbrengen. Maar we kunnen toch wel iets doen om aan die belangstelling cn waardeering uiting te geven en haar te verdiepen. We kunnen een herdenkingsfeest organiseeren, gelijk onlangs in de Ridderzaal, waar het gespro ken woord ons dichter bij onze West bracht en wij kunnen, gelijk thans geschiedt, de aanschouwing van veel belangwekkends uit bet Gouvernement Curacao daaraan toe- Dezen zomer in de Ridderzaal heeft het oor zijn deel gehad en thans is de beurt aan het oog. Wij komen daardoor zóó dicht bij Curacao als, onder de gegeven omstandigheden, maar mogelijk is. En zelfs voor de „stille uren" is gezorgd door de uitgifte van ec door volledigheid uitmuntend Gedenkboek. Veel arbeid is voor dit alles noodig ge weest en voor deze tentoonstelling wel in de allereerste plaats. Aan U, Mijne Heeren van het Alg Ned Verbond en van de Kon. Ver. Oost en'West, aan U, die dezen arbeid verricht hebt, zijn wij allen dank verschuldigd. Een dank, die ik U overbreng namens de bevolking van Curacao en dien ik tevens uit naam van de Nederlandsche Regeering uitspreek. Met U, Mijnheer de Voorzitter, de hoop uitend, dat de tentoonstelling zich in druk bezoek zal mogen verheugen en dat II met Uw medewerkers mede daarin de vol doening moogt vinden, waarop Uw arbeid en U recht heeft, verklaar ik de „Tentoon stelling Curacao" geopend. Wat de tentoonstelling biedt. Nadat een kopersextet enkele muzieknum mers had doen hooren, werd tof bezichtiging van het geëxposeerde overgegaan. Zij geeft een aanschouwelijk, concreet beeld van hetgeen de Antillen, in het bij zonder Curacao, beteekenen. Daarnaast is beoogd de hiaten aan te tonnen,, welke om trent de kennis van deze eilanden nog be staan. Om een eigenaardig voorbeeld te noe men: het eiland Saba (behnorende tot de z.g. Bovenwindsche eilanden van dit gewest) komt op de topografische kaart van onze West nog njet voor, hetgeen is toe te schrij ven aan een destijds gemaakt verzuim. Voorts is het de bedoeling geweest door deze tentoonstelling materiaal te verzamelen, dat op vorige tentoonste'lingen nimmer verkre gen is kunnen worden. BRANDGEVAAR DOOR FILMS De ministei van 6ociale zaken maakt kend dat de voorwaarden voor het verkrijgen van rijkssubsidie voor de bestrijding van tuber culose worden aangevuld met de bepaling, dat vereenigingen voor het vervaardigen van Röntgenphoto's slechts gebruik mogen maken van de niet brandgevaarlijke acetaatfilms. BRANDSTOFFENTOESLAG VOOR WERKLOOZEN Naar het Handelsblad verneemt heeft dt Minister van Sociale Zaken opdracht gegevei aan de betrokken afdeeling van zijn departe ment, een regeling voor te bereiden voor he verstrekken van subsidie in de kosten vai door gemeente-besturen in den komenden win ter te verstrekken brandstoffentoeslag aan werkloozen. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Een regeling wordt voorbereid voor het ver strekken van subsidie in cL kosten door gemeente besturen voor het verstrekken van brandstoffentoc- aan werkloozen. De werkloozenkassen in de textielindustrie Blz. 2 Het Spaansche kabinet scherpen aanval van Gil I In Roemenië nam de regeering-Tatarescoe ont slag; Parijs ongerust omdat Titoelescoe vermoede lijk niet deel zal uitmaken van het nieuwe kabinet. Zuivering van de N. S. D. A. P. op til. Een partijgerecht en een partij-strafwetboek. Proces tegen zes marine-leiders te Munster. Groote verduisteringszaak in Polen. Blz. 3 Tot hoogleeraar aan de Handelshoogcschcol te De Rechtbank te Rotterdam heelt nog geen be slissing genomen inzake het proces betreffende de Rotterdamsche dollarleening. De clearing en de zuivelexporteurs Blz. 9 Een uiteenzetting van Minister Steenberghe ovtr het betalingsverkeer met Duitschland. De nieuwe burgemeester van Groningen Mr Cort van der Linden geïnstalleerd Mr Cort van der Linden is gisteren; geïnstalleerd als burgemeester van Gronin gen. De heer E. Rug ge (s.d.), die als waar nemend burgemeester hem toeeprak, zeiae in zijn begroetingswoord, dat de heer Cort van der Linden zich reeds veel op pu bliek terrein had bewogen. Het zal u eel.tec niet zijn ontgaan, aldus spr., dat u daardoor* eenigszins eenzijdig zijt georiënteerd, en rekening houdende met den aard van do Groningsche bevolking, schijnt mij de ver- ondenstelling niet gewaagd, dat had deze bevolking zelf een burgemeester kunnen kiezen, op grond van uw antecedenten do keuze niet op u zou zijn gevallen. Dat is echter geen reden om u niet met vertrou wen en welwillende gezindheid tegemoet to treden en ik kan u verzekeren, dat wij allen zonder onderscheid dat zullen doen. Het oudste raadslid de heer Hollander 's.d.) heeft daarop den burgemeester nanicna den Raad welkom geheeten en de weusch uitpesproken, dat de heer Cort van der Lin den zich spoedig met den aard der Groning sche bevolking zou mogen vertrouwd maken, De nieuwe burgemeester heeft er in zijn antwoordrede vervolgens op gewezen, dat Groningen hem uit traditie en eigen erva ring bijzonder lief is. Gij mcogt van mij verlangen, aldus spr., dat ik binnen het kader van het algemeen; belang slechts één belang zal dienen, nl. het belang van Groningen. Ik zal daarbij strikt neutraal zijn tegenover de verschillen de partijen en het zal mij een groote vol" doening zijn indien ik, ondanks mog?lijk! verschil van meening, toch uw aller vertrou wen mag winnen. Ik heb daarbij het voor recht het voetspoor te mogen betreden vau' eminente voorgangers, waarvan ik slechts noem de laatste twee, de heer Bosch van Rosenthal en de heer Bloemers. De nieuwe burgemeester wees er vervol gens op, dat hij onverzoenlijk staat tegen over elke poging tot aanranding van het' wettig gezag. Dit gezag zal hij, zoo noo hg, krachtdadig handhaven. UIT HET SOCIALE LEVEN DE WERKLOOZENKASSEN IN DE TEXTIELINDUSTRIE IN NOOD Door de toeneming der werkloos heid in de textielindustrie, zijn de werkloozenkassen der textielarbei dersbonden, ondanks de herhaaldelijk en ook nog dit jaar getroffen bezui nigingsmaatregelen jn een toestand gekomen, die opnieuw voorziening In een of andere richting noodzakelijk maakt. De situatie is zoo, dat ingrijpende bezui nigingen niet meer te treffen zijn, terwijl op de bijdragen der leden geen verhooging meer kan worden toegepast, mede wegens de veelal zeer lage loonen, die in de tex tielindustrie verdiend worden en de zeer groote werkloosheid, die reeds langen tijd in deze industrie heerscht. Gezien de buitengewone omstandigheden, waarin deze kassen verkeeren, heeft reeds eenigen tijd geleden een conferentie plauis gevonden van de kasbesturen met den Dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling. Ook is een schrijven verzonden aan den Minister van Social® Zaken, waarin op verschillende gronden be toogd werd dat alleen een verhoogd subsi die-percentage, de gewenschte uitkomst zou kunnen bieden. De pogingen om op deze wijze het func- tionneeren der kassen voor 1934 te verzeke ren, hebben tot nog toe, tot geen resultaat geleid. In een dezer dagen gehouden ge combineerde hoofdbestnrenvergadering der textielareidersbonden „St. Lanibertus", „De Eendracht' en „Unitas" is besloten, dez® poeir*epn picric vonrt te zetten

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1