NATIONALE Nuttie's Vader F\ J. G. HASEKAMP ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1934 DERDE BLAD PAG. 9 De Zeister actie Ontevredenheid in de A. R. Partij? De Gezagscrisis Thans is bij het uitgeversbureau van jónkhuyzen Ie Zeist in druk verschenen de Ie. welke de heer F. II. C. Jansen aldaar inlangs hield op een vergadering van anti- van Ned. Herv. huize en waar besloten Jverd een commissie te vormen, welke con tact zal zoeken met partijgenooten, die ook |van mecning rijn, dat de overheid zich niet zijdelings, maar ook rechtstreeks heeft b bemoeier met de geestelijke ontwikkeling In verband daarmee is het wellicht ge- ^•enscht enkele berichten over deze actie op nemen ter oriënteering van belangstel lende lezers. I Kort na onze eerste publicatie over de 'tergadering te Zeist, verscheen in het Han delsblad liet volgende bericht: Afscheiding verwacht in de A.-R. Partij „Men schrijft ons: De afscheiding der groep „Hervormde kie- ers" uit de A.R. Kiesvereeniging te Huizen, et o vaardoor de A.R. Raadsfractie van 6 op 2 .etcls terugviel, is een symptoom van mee- lingsverschil in de A.R. gelederen gebleken, n verscheiden gemeenten zijn groepen Herv. „lezers van orthodoxe richting, in wier mid ontevredenheid heerseh, over het beleid A.R. partij en speciaal over de bcnoe- 'wes^iingen der 'aatste jaren, waarbij volgens oor het overgroote deel leden der lorei ^ref. Kerken zijn voorgetrokken. De geschillen zijn niet plaatselijk geble ken. Uit allerlei gedeelten van ons land heb- icn groepen ontevreden Hervormden voeling net elkaar gekregen en in deze beweging preekt men thans over de conferenties te 'eist. Er worden nl. voorbereidingen getrof- it en om een algemeene vergadering te hou- n M$e" 'e Utrecht, teneinde de organisatie der •thodoxe Hervormden in eens landelijk te loen slagen, op ongeveer denzelfden voet Is dit geschiedde met den Bond van Herv. lannenvereenigingen, waarvan Prof. Dr I-I. 'issclier de geestelijke vader en thans nog tfeondsvoorzitter is. Beoogde deze Bond met gepeeds duizenden leden in den lande dc locale rkelijke belangen te dienen, de te 6tichten lervormd Anti-Rev. Partij beoogt reeds haar olitieke belangen bij de a.s Kamerverkie- ingen te doen gelden en zal eigen candida- en stellen van Herv. huize. In de tweede helft dezer maand is de 'ergadering te Utrecht te wachten. Op deze ïebl ergadering zal voor de Huizer groep, die hans plm. 1200 kiezers omvat, aanwezig zijn e uitgever van het „Geref. Weekblad", elke perioduk, zooal niet het orgaan der eweging wordende, toch haar kolommen oor de Herv. Anti-Rev. Partij zal open- tellen. Omtrent de leiding der nieuwe partij doet ;t gerucht de ronde, dat daarin Prof. Hugo 'isscher en Prof. Severijn een belangrijke 1( ilaats zullen innemen." Verklaring van Prof. Severijn -Begrijpelijk, dat in verband met het laatst j enoemde gerucht Prof. Dr J. Severijn plaat- Hing vroeg voor de volgende verklaring: „Aangezien dit bericht aanleiding kon ge in tot allerlei suggesties, stel ik er prijs ip merle te deelen, dat mij van voorbereidin gen, welke zouden getroffen worden om algemeene vergadering te houden als in gemeld, niets bekend i.s. Evenmin is dij bekend, dat de geannonceerde beweging' 1 lereids beslag beeft gelegd op bet „Gerefor u z neerd Weekblad" waarvan ik medc-redac- 'ajeur ben. Wel is mij bekend, dat er ontevredenheid i.ieerscht onder de Hervormde Antirevolutio- .pjiairen en dat speciaal sommige benoemin- ten aanstoot geven en ergernis wekken. De raai is echter, of het gerechtvaardigd is >P die grond pogingen in het werk te stel- nieuwe partij op te richten. Wie 'ulke dingen nastreven hebben wel ernstig der e bedenken, of zij daarmede Gods zaak zul- dfen dienen. De instandhouding van een krachtige An- revolutionaire partij, die zich van haar htn Iee!nselen en roeping bewust is, acht ik een „piationaal belang, doch ik kan niet inzien, lat dit zal worden, bevorderd door een be- ;1 veging, die tot verbrokkeling leidt." erlij t lev V d 'f Ds. van Grieken in de Waarheidsvriend Ook Ds M. van Grieken gaf zijn oordeel over deze dingen en schreef in de Waar heidsvriend het volgende: ,De eerste opmerking is deze, dat besprc- igen als te Zeist werden gehouden, en waarbij het om niet minder ging dan om de éénheid van de Antirevolutionaire partij Ie breken, in een tijd, dat Regeering en volk lich tot liet uiterste hebben in te spannen am de onzaglijk groote economische- en iioancleele moeilijkheden het hoofd te bie den, ons hoogstbedenkeliik voorkomen. In stedo dat in de ontroerend ernstige tijd, waarin wij leven, een ieder, die zich bewust is van de gevaren, die dreigen, zich beijvert om de saam boorigheid van ons volk te ver sterken en gezamenlijk met Gods hulp in eendracht de kracht te zoeken om bet schip van Staat door de branding heen in veilige haven tc brengen,, beraadslagen de Zeisier heeren over de beste wijze, waarop de splijt zwam dieiut zal kunnen doen om ie eenheid te verstoren en zoo de Antirevolutionaire partij met haar leider Dr Colijn in moeilijk heden te brengen. De tweede opmerking betreft de weg, die de vergadering te Zoist heeft ingeslagen om haar bezwaren tegen d» denkbeelden, die in de Antirevolutionaire partij oveiiieerschcn, en die naar haar oordeel afkeuring verdie nen, kenbaar te maken. Elk Christen, die met beide voeten op liet Woord Gods staat en zeker elk Gereformeerd man, kent de regel, door den Heiland geloven, om den broeder van de dwaling zijns weegs terug te brengen. Die regel staat opgeteekend in Mattheiis 18 1517. Door die regel niet op te volgen en hem in de wind te slaan, heb ben de Zeister antirevolutionairen niet over eenkomstig de Schrift gehandeld. Naar bet ons bekend is, hebben zij, die tot het publi- ceeren van do motie overgingen, niet eerst hun bezwaren bij het Centraal Comité in gebracht. De derde opmerking ziet op het ontbre ken van oen toelichting bij de motie De vergadering te Zeist verklaart we] in haar kort opgestelde meening, dat le de denk beelden, die in de Antirevolutionaire partij overbeenscben, het de partij onmogelijk ma ken in de gezagscrisis het standpunt in tp nemen dat naar den eisch van de Heilige Schrift nood akelijl. is. en 2e dat de Over heid zich niet zijdelings, maar ook recht streeks hee.t te bemoeien met de geestelijke ontwikkeling des volks. Doch de tegenstrij digheid, die in hel oordeel sub le gecon stateerd wordt, wordt niet nader aange duid en toegelicht, evenmin als dat de wijze wordt aangegeven, hoe de gezagscrisis en de taak van de Overheid, genoemd in het oordeel sub 2e. ten ïanzien van het vraag stuk der geestelijke ontwikkeling des volks door rechts.reeksche bemoeiing, is tot op lossing te brengen. Intusschen is het probleem, dat de Zeister Antirevolutionairen ter sprake brachten en dat verband houdt met d' practisehe toepas sing van artikel 36 der Gereformeerde Ge loofbelijdenis, niet nieuw (de bespreking had dus nog wel eenige tijd kunnen vvach ten), doch ook de bezwaarde broeders ble ven in gebreke om duidelijk te maken hoe de 'moeilijkheden, die artikel 36 schept, zijn te overbruggen. Wij zouden deze Antirevolu tionairen willen raden om eens bij Ds Kievit te Baarn in de leer te gaan, die in het begin van dit iaar in een meditatie in Gerefor meerd Weekblad na te hebben laten vooraf gaan dat het dynamiet der revolutionaire beginselen in de fundamenten van ons Staatsleven zit, dit zegt: „Dat geldt van onze Grondwet en van tal van andere wetten. En nu is de 0\ erlieid en haar raadgevers daar aan gebonden. Daarom mag niemand (dus ook de Zeister Antirevolutionairen niet) hooghartig aan de Overheid in de politiek eischen stellen, die zij onder de bestaande toestanden niet vervullen kan, nog afgezien van de zeer gemengde bevolking van ons Deze wijze en alleszins juiste beschouwing van de roeping der Overheid zij den be zwaarden broeders ter nauwgezette overwe ging aanbevolen. Nu is de actie, die te Zeist is ingezet en van daar uit, blijkens de oproep, voorkomen de in het slot der motie, verder zal gevoerd worden, gericht tegen de Antirevolutionaire Partij en als zoodanig dus ook tegen de/ Antirevolutionairen in de Tweede en Eerst' Kamer, die tot een Kerk behooren, welki artikel 36 der Geloofsbelijdenis onverkorj ihandihaaft. Deze I-Icrvormde voormannen worden en dit doen nota bene Hervormd Gerefor meerden in de motie, zonder eenige nadere overweging of nader onderzoek in de ban gedaan omdat zij met de beginselen instem men, die naar liet oordeel dezer Gerefor meerden in strijd zijn met de Heilige Schrift. Wij kunnen deze gang van zaken niet be wonderen. Wij waarschuwen onze Hervormd Gere formeerden dan ook ernstig om niet in de Zeistcr fuik te loepen. Er is in het >o 1 itieke leven reeds zooveel versplintering en ve brokkeling, dat aan een nieuwe partij, en zeker niet aan een partij, die zich aan allerlei vaagheden hoe goed ook bedoeld vergaapt, stellig geen be hoefte is. Dat de Antirevolutionaire Partij niet alles kan bereiken, wet zij voor c'e ontwikkeling van het geestelijk en stoffelijk belang van ons volk voorstaat, is duidelijk. Toch zou het nog meeveUen, wanneer men eens kennis i am van der staat van dienst der Antirevolutionaire Partij en er zich van op de hoogte telde, hoe deze partij in haar onwaardigheid door de gunst Gods in de loop der jaren rijkelijk is gezegend. Van die staat van dienst hopen wij D.V. wel eens mededeeling te doen. Ons Gereformeerde volk blijve .getrouw aan het Antirevolutionaire beginsel." DE VLOOTMANOEUVRES Sloepenverkenning in den avond Bij maanlicht op Zee De marine-manoeuvres van Donderdag speelden zich voor een belangrijk gedeelte in den avond af. De indeeling tusschen vriend en vijand was weer heel anders elan de vorige dagen. We stelden een trotschen kruiser voor van het type Java; ook de „Piet Hein" was gepromoveerd tot kruiser en stond met twee torpedo-booten, die jagers voorstelden, aan onze zijde. Op de recde vau Texel ligt de vaderlandsche scheepsmacht, beslaande uit de „Hertog Hendrik", de „Douwe Aukes", dc „Medusa", de twee groepen onderzee-booten en de twee groepen watervliegtuigen. De Roode, vijandelijke macht, de „Evertsen" c.s. moeten blauw blokkeercn, daar het vermoeden bestaat, dat blauw zal uitloopen. Onze taak is dus blauw op te sluiten en bij eventueel uitloopen te vernietigen. Ongeveer negen uur in den morgen stoo- men we weg van dc recde van Den Helder, waar we een uiterst rustigen nacht hebben doorgebracht. Onze strijdmacht splitst ziel» in tweeën. De „Evertsen" en een Z-boot gaan om de Zuid om het Schulpengat af te sluiten; de „Piet Hein" en de andere Z-boot sluiten den noordelijken ingang, het Molen gat af. De middelste haven-entree, het West gat blijft buiten beschouwing, want dat is een vaarwater, waaraan de „Hertog Hen drik" zich niet waagt. De vliegtuigen hebben ons al heel gauw verkend, het „vliegtuigalarm" roept de be zetting aan de 7y2 cM. kanonnen, doch ge vuurd behoeft er niet te worden, want de vliegtuigen gaan weer zoo gauw mogelijk te rug, nadat ze den vijand verkend hebben Er breekt nu een tijd van wachten en scherp uitkijken aan. We mogen aanvallen van onderzee-booten verwachten en het sluipend onderzee-monster is zeer moeilijk waar te nemen; de naaldperoscoop maakt bijna geen spoor, behalve bij snel varen en dat doen deze slimme aanvallers niet, wan neer ze in zicht van den vijand zijn. Plotse ling klinkt uit den mast, waar de jongste officier de wacht houdt, de kreet: „onderzee boot twee streken aan bakboord". De koers wordt direct gewijzigd, we stoo- men full speed van de onderzeeër af; het gevaar is weer voorbij. Door de kijkers zien we dan in het Molengat een artilleriegevecht tusschen een torpedoboot en een mijnenleg ger, die waarschijnlijk bezig is een mijnen veld te fabriceeren. Hoe het duel afloopt, is minder gemakkelijk waar te nemen, maar we nemen aan dat. rood gewonnen heeft en de mijnen legger in splinters is geschoten. Ook de „Evertsen" nam ten overvloede den mijnen legger nog onder vuur. Inderdaad krijgen we dan even later „een telefoontje", waaruit blijkt dat de mijnenlegger is ver nietigd, maar ook de Z 6 is buiten gevecht gesteld. Wij trekken ons ver om de Zuid terug, de jagef (de torpedoboot) bewaakt bet Schulpengat; hij heeft opdracht onmid dellijk to melden, wanneer de „Hertog Hen drik" het waagt het ruime sop te kiezen en inderdaad, hij steekt even zijn neus bui ten de reede, maar heden'.t zich en retireert onmiddellijk naar zijn veilige ligplaats. Het loopt 4egen het invallen van de duister nis en onze commandant belegt krijgsraad. Het is van het grootste belang direct te weten wanneer de „Hertog Hendrik" c.s. buiten gaats gaat. In donker is de waar neming echter uitenst moeilijk en we moeten danig met de gevaarlijke onderzeeërs reke ning houden. Met de motorsloep op verkenning Er wordt, besloten de motorsloep naar den ingang van het Schulj>engat te sturen om van daar de bewegingen van de „Hertog Hendrik" in het oog te te houden. Een vuur pijl zal het. signaal zijn, dat de vijand het ruime sop kiest. De commandant vindt het goed, dat we met de motorsloep meegaan. De Jaeobslad-7 der hangt al lamrszij en de sloep wordt iu een minimum van tijd door de jantjes go- streken. Voor een leek i- een - - - - geen gemakkelijk instrument; we krijgeJ het consigne: „vertrouw alleen op uw 1 den"; in tegenstelling met een gewone t Een sloep heeft de onaangename gew te om weg te duiken, wanneer je op het punt staat er in te stappen. Maar onze Jan tjes zijn behulpzaam en stevig en een oogen- hlik later zitten we in de slingerende en stampende sloep en glijden we langs de hooge. machtige romp van de •Evertsen". Puffend slaat de motor aan en met den kop in de golven schieten we vooiaiit. I Kleiner en kleiner wordt de „Evertien", het silhouet van het prachtige schip 'ver vaagt aan de kim, voor ons twinkelen de lichten van den Helder en Texel, verder is op de wijde zee geen licht te bekennen. De' schepen zijn alle geblindeerd en de boord- lichten zijn gedoofd. De sloep slingert en stampt en de regelmatige slag van den motor en het geruist-li van de branding is het eenige- wat de stilte breekL Voort gaat het naar liet Noorden, om onze post in te nemen vóór het Schulpengat De -lange lil Kruidt Uw sausen met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM Minimum kosten Een jonge man betaalde van zijn 30ste jaar af per jaarƒ258.— Hij overleed op 33-jarigen leeftijd. In totaal betaald: 774.- t resultaat geeft het Maximum verzorging Zijn gezin ontvangt ƒ12000.— ineens en bovendien, gedurende 17 jaren, een op voedingsrente van 1200.— per jaar. Totale uitkeering: ƒ32.400.- -TARIEF" met Opvoedingsrente Jan" de vuurtoren van Den Helder, maait met zijn lange lichtbundels over het water in onverstoorbare regelmaat: twee flitsen en tien seconden duisternis. Rechts van ons rlocmt de kust op met de batterijen. Lang zaam varen we op en neer, het silhouet van den dijk, waarop de vuurtoren en 't haven licht staan, wordt scherper cn scherper. Dc maan komt op; een omstandigheid, die voor een ongezienen waarnemer minder gunstig Ls. Het is een prachtig gezicht, de woelige golven, waarover de breede lichtbundels van den vuurtoren scheren, het onzekere Iichit van de opkomende maan en ver weg de twinkelende lichten van TexelEr gebeurt niets- uren en uren wachten we, de ofiicier, die de sloep commandeert, zoekt met zijn kijker de kim af; we kijken en wachten, wachten en kijken Plotseling flitsen in het Noorden, ver, ver weg zoeklichten over het water, de kanonnen dreunenDaar bij het Mo lengat is de strijd, begonnen, vuurbollen stij gen in den maannacht op; dit is het signaal voor schijnlanceering. Om de Zuid zien we niets passeeren. Voor duikbooten hoeven we geen vrees te hebben, we liggen buiten het vaarwater, vlak bij de kust In werkelijkheid zouden we waarschijn lijk door de kusthatterij zijn beschoten, of een duikboot zou ons van verre onder vuur heiliben genomen. Maar we weten het im mers: -,we worden opgeofferd". De vuurpijlinstallatie staat reeds opge steld. klaar om aan de .Evertsen" te melden dat de „Hertog Hendrik" in aantocht is. Het wordt later en later; in het Noorden wordt hevig gevochten Het einda van de oefening blijkt te zijn aangebroken, uit de duisternis doemen navj- gatielichten op en de geoefende oogen van onze slocphemanning herkennen weldra onze „Everleen". Full speed zetten we koers naar ons schip. Onze verkennning is op niets uitgeloopen. De „Hering Hendrik" heeft den Noordelijken uitgang gekozen Het varen met een sloep op open zep, is een koud werkje voor een leek op maritiem gebied en we zijn blij weer rustig in de longroom van de „Evertsen" te zitten. Aan boorden hoorer wre het ontstellende nieuws, dat we „eigenlijk" getorpedeerd zijn Even vóór het opkomen van de maan was een onderzeeër plotseling vlak langszij opge komen, hij had dus alle gelegenheid gehad ons te torpedeeren. Maar er is tusschen manoeuvre en werkelijkheid wel eenig ver schil. Een half uur later ligt de „Evertsen." op de reede van Den Helder ROFFELRIJMEN. DE BEDSTEDE f In hoogste Instantie heeft de Kroon beslist dat in de arbeiderswoningen die in Roden (Dr.) gezet worden geen bedsteden mogen worden gebouwd. Vroeger sliep je in een bedstee, En daar sliep je fijn en vast Tot je je bij 't ochtendkrieken Optrok aan de beddekwast. 't Was de tijd der wakkre kaerels Die zich in de morgenstond Wierpen op het goud, de schatten Rustend in der vaadren grond. In zoo'n ouderwetsche bedstee Met twee deuren, een gordijn, Werden zeehelden geboren, Tromp, de Ruiter en Piet Hein. Brederoo en Hooft en Huygens, Letterkunstenaars van naam, Uiteden hun eerste klanken In zoo'n goed gedichte kraam. Onze beste politici, Jan de Wit en Huig de Groot, Groeiden er tot knappe koppen, Werden in de bedstee gróót Dat is allemaal veranderd Nu het modeledikant Met z'n schommelende auping Ver de kroon der bedden spant. Wijs me nu een volkenbonder Van 't formaat van Huig de Groot, Een Piet Hein, die in de crisis Aankomt met een zilvervloot! In de plaats der knusse bedstee Kregen we de lits-jumeaux Het product is als het meevalt Op z'n best nog maar zoo-zoo. En alsof dat niet genoeg is Komt een koninklijk besluit Dat het bouiven van. de bedstee Bij de nieuwbouw buitensluit! Dat is voor ons, ouwe menschen, Een verschrikkelijk bericht; 't Is een klap in onzer vaadren Stalen heldenaangezicht. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Maandag 1 October a.s. zal hel 2a jaar geleden zijn. dat het Waterleidingbedrijf „Lek en IJssel" te Krimpen a. d. Lek werd gesticht. Een foto van het personeel. Van links naar rechts, slaande: J. T. v. d. Heuvel, werkman; j. de Waard, fitter; mej. Af. T. Kortland, kantoorbediende. Van l. n. r. zittende: L. A. v. d. Veldenmachinist; K. Broere Czn., directeur; I. Dekker, fitt er-hulp machinist. FEUILLETON UIT HET ENGELSCH VAN CHARLOTTE M. YONGE (47 Geen oud-tante ter wereld zou hebben kunnen laten den edelmoedigcn geest van het meisje te bewonderen, dat uit een we reld van weelde zoo liefhebbend en zoo ge lukkig in haar nederigen kring terugkwam. Haar zuchten golden alleen de arme Alice in de macht van een man vau wien jui- houw Headworth zooveel kwaad wist. Ais zij diep ongelukkig en een sliüitoffer wis en dat vond Nuttie niet moest zii /.eker idorven en wereldsch worden Ilaar doch- er gaf te kennen dat zij zich daarover wel [ongerust maakte, en toch. wie kon liaur i lezen en dat denken'? Nuttie zag gelukkig te veel op tegen de van den Kanunnik om ;:1 de bitsig [heden, die haar op de lippen zweefdei., te schrijven en stuurde een gepasten o. danigen brief, waarin zij evenwel deelde, dat zij maar al te gelukkig was te Micklothwaytc te blijven. Het duurde twee of drie dagen voor zij tveer iets hoorde. .Mijn lieve kind. Eindelijk héb ik missie om te schrijven, en kan ik u zo hoe aangenaam ik de gedachte vind, dat gij s, bij tante Ursula zijt, en hoe buide ik ben ij*, te weten, dat zij wel genoeg is om van uw "^gezelschap te genieten. Als ik uw brieven lees, is 't bijna of ik er bij was, en het eenige, dat ik betreur is. dat uw vader zeer boos was over uw onverwacht vertrek en dat ik er zoo dwaas ongerust over was. Hij heeft veel last van zijn oogeu gehad en miste mij zeer toen ik te bed moest blijven We zijn geen van beiden zeer sierk en v\c geloovcn, als tante Ursula en juffrouw Mary u nog een poosje kunnen houden, het heter voor u zou zijn bij haar te blijven, daar liet hier misschien even vervelend voor u zou zijn als verleden winter, vooral omdat de bewoners der pastorie spoedig naar de stad zullen gaan. Ik zal er haar ovei schrijven en haar overhalen om iets aan te nemen voor uw huisvesting, ten einde het liam gemakkelijk te maken. Gij kunt dan ook vuur op uw kamer krijgen; nu gij er ann gewend zijt, moet gij dat niet nalaten. Ik wilde, mijn lieve kind. dat gij een enkei woord van verontschuldiging aan uw vader wildet schrijven. Ik mag u niet verzwugen dat hij werkelijk zeer boos is en ik geloof dat het goed zou zijn als gij uw leedwezen te kennen gaaft, of als gij dat niet in op rechtheid kunt doen. dan excuus vraag'o voor uw onbezonnenheid; gij weet toch dat we niet kunnen verwachten dat hij ten volle begrijpt al wat de lieve tante Ursula voor ons is. Gij kunt u niet voorstellen hoe vriendelijk tante Jane voor mij geweest is; ik had niet gedacht, dat zij zoo hartelijk kjn zijn. Dit is de eerste brief dien ik u heb behoeven te schrijven, mijn beste kind Ik mis u elk oogenhlik, maar wc! beschouwd is het .beter dat ei.i wegblijft tot uw vader niet meer denkt aan dezen overhaasten tocht van u. Ik ben zeker, dat hij het ver geten zou zijn als gij hem een wezenlijk i lieven brief schreef, waarin gij vertelt .dat gij werkelijk angstig waart en dat het niet maar een voorwendsel was. Och! dat moest ge doen en dan kunt gij terugkomen bij uw liefhebbend moedertje. A. E." „Alsof ik dat wilde of kon", zei Nuttie in zichzelf. „Mij verontschuldigen bij hem. omdat ik dc tante liefheb, die voor ons gezwoegd heeft, toen hij ons verlaten had. Arm moe dertje, dat kan zij niet werkelijk van mij verwachten! Ik geloof dat zij niet recht weet wat zij gaarne wil; en of zij liever heeft dat ik hier ben of tc Bridgefield! Mijn over tuiging is dat hij het haar minder moeilijk maakt als ik er niet bij ben, omdat zij hem in alles toegeeft, en zich aan geen beginsel houdt. Ik heb mijn best gedaan om haar te steunen, en 't is zeker dat ik niet gaarne weer zulk een winter zou hebben als de vorige. Het is hier dus veel boter voor mij. en wat dat excuus vragen betreft, als ik niets verkeerds heb gedaan, ik weet zoker dat ik dat niet doe ten genoegen van een ander. Ik zal haar zeggen d.it zij mij te goed moest kennen om dat te verwaciiteu Maar Nuttie liet den brief no«-h aan tante Ursula noch aan Mary Nugent lezen; ook zij zag dien niet waarin Alice tot be dor genoegen schreef dat het misschien i,cier zou zijn dat haar dochter eenigen tij 1 bij haar bleef logeeren, omdat de gezondheid van mijnheer Egremont haar legenwoorJig heid voortdurend vorderde, en het gezin van den kannunik te Redcastle was. Aan gezien haar echtgenoot altijd mild was kon zij haar door Ursula's verblijf voor haar beperkte middelen eenigen steun aanbie len zonder haar gevoel te kwetsen. Zij vertelde in dien brief zooveel als zij kon, maar er was meer dat geen mcnsch ter wereld mocht weten, namelijk het voor deel dat Giegorio gedurende haar ongcst.dd heid op hun oorlogsveld, zijn meester, be haald liad. Door het eerste koude weer had hij pijn gekregen, cn toen had dc knecht zijn boosheid, bezorgdheid, zenuwachtige opgewondenheid en slapeloosheid tot bed-i ren weten te brengen door een verdoovend middel onder een nieuwen naam, waarmee hij haar beet had genomen, tot zij de uiL werking opmerkte en er Dr. Hammond naar vroeg, 't Was om harentwille met tegenzin dat hij haar inlichtingen gaf en haar dod inzien dat hoewel de zorg van het laatste jaar veel gedaan had om de macht van de verleidelijke, verraderlijke gewoonte te ver minderen, elk nieuw toegeven er aan streicte om het slachtoffer in den nooJlottigen toe stand van een bestendig opiumschuiver tc brengen, haar tevens alle hoop gevende dat deze neiging geheel te overwinnen zou zijn en dat de aanvankelijke verbetering in de gezondheid en de gewoonten van mijnheer Egremont misschien blijvend kon worden en hem boven die neiging kon verheffen. Als zij Gregorio bad kinnen wegsturen, zou zij zich bijna zeker hebben gevoeld van de overwinning; maar zooals riet nu was. meende zij dat het den knecht bepaald tc doen was om haar pogingen te verijdelen gedeeltelijk uit hbosaardigen naijver, ge deeltelijk omdat hij uit de doffe onverschil ligheid van zijn meester voor zich zelf voor deel kon trekken. Zij was volkomen zekei- dat zijn spottende opmerkingen haar echt genoot des te meer afkeerig maakten alle godsdienstige hoeken, en haar beletten hem tot eenige inachtneming van den Zon dag te bewegen. De strijd moest alleen gestreden worden. Geen hulp ter wereld kon de zachte vrouw •u-in ter zijde staan. De kanunnik en Mark, de eenige menschen, die haar eenige hulp zouden hebben kunnen verleenen, waren beiden afwezig, al had ook haar ge trouwe hart kunnen besluiten om er mei hen over te spreken, en zij hoop'e maar dat Nuttie er nooit iets van zou weten. Zij kon slechts hulp verwachten van Boven bij da dagelijksche, voortdurende inspanning door opgeruimdheid, geduld en door alle hulpmiddelen der vrouwelijke liefde de verleiding af te weren; en zij w.st wel dat de tegenwoordigheid van het hartstochte lijke, onbeteugelde, stijfhoofdige meisje de moeilijkheden, helaas! slechts verdubbelen zou. Daarom berustte zij, ten minste vo^r het oogenblik, in Nuttie's stoute daad om den rijkdom en de weelde van Bridgefield te ontvluchten om terug te ketren naar haar eenvoudig tehuis en haar goede oud tante. Mark was zeer ontstemd, maar daar gaf Nuttie niet om, omdat zij zijn misnoegen aan familietrots toeschreef; Mary Nuge.-U was weifelend en bezorgd, en meende het haar plicht zich met haar vader te ver zoenen: maar juffrouw Headworth. die. dit moet men zich wel herinneren, reden liac' om allerslechtste indrukken van mijnheel Egremont te hebben, verheugde zich dat haar nichtje voor een tijdlang van hem ai was, en betreurde slechts de onmogelijkheid voor Alice om het ook te doen. Toen Nuttie in haar dagelijksche gesprekken de ver schillende pretjes beschreef, die zij in he* laatste jaar genoten had, beschouwde d» goede oude dame haar in stilte als een edele, christelijke heldin die vr,n dit alles/ afzag terwille van het rustige, eenvoudig tehuis te Micklcthwayte. Hoewel zij er i LINKS EN RECHTS VERKEER Een Engelschman vergist zich Een Engelschman, die tijdelijk verblijf hield in een Amsterdamsch hotel, is op da Oostelijke Handelskade het slachtoffer ge worden van een vergissing. Hij zag een' auto naderen en, het links-houdende ver keer in Engeland gewoon zijnde, dacht hij er niet aan, dat hier rechts gehouden wordt. Hij liep recht tegen de auto aan, werd opgelicht en over de motorkap ge slingerd. Met een zware hoofdwond is hij naar het Binnen Gasthuis vervoerd dn daar opgenomen. Zij opvatting over „foreigners" zal er wel niet door verbeterd zijn! DE VALSCHE MUNTERIJ De te Amsterdam aangehouden inwoner, van Muideiberg G. H. S. B, die wordt ver dacht van valsche munterij is in het bureau van de Ned. Centrale inzake falsificaties aan een langdurig verhoor onderworpen, hetwelk door de geslotenheid van de man niet veel vorderde. De chauffeur L. A. V., die de laatste tijd ëij de gearresteerde heeft ingewoond en van Medeplichtigheid wordt verdacht, bévindt zich te Muiden in arrest. De vrouw die met B. samenwoont is weer op yrije voeten ge steld. IN HOOGER BEROEP VRIJGESPROKEN Dé heer J.A.J., oud-lid van de Directie N.V. Melkinr. „Concordia" te Utrecht, waartegen 9 Febr. 1933 verbaal was opgemaakt door dat bij een der knechts op straat eenig wa ter in de melk werd gevonden is thans in hooger beroep oo 20 September 1934 voor het Amsterdamsche Hoogere Gerechtshof vrijge sproken. Dit is de eenige bekeuring die hij heeft gehad toen hij de verantwoordelijkheid voor de melk droeg. Verdediger was Mr. B. van de Hemel te Utrecht LES DEUXSOEURS SUZANNE SUZETTE Twee nieuwe sigaren, licht, geurig en smakelijk, van een qualiteit, waarvoo gewoon bent meer te betalen, tezamen verpakt in ceder-kisten van 100 stuks, 50 van ieder PRIJS 7.50 PER KIST FRANCO THUIS Laat de lage prijs U niet weerhouden, want juist alleen op den prijs is bezui nigd; qualiteit en verpakking zijn die van duurdere soorten. Indien U even gireert, No. 23114, v( toezending omgaand. Importeur van Havanasigaren Schiedamsche Singel 65, ROTTERDAM Postbus 453 Telefoon 57347 haar bijzijn niet van sprak, verkondigde zii haar lof zoo dikwijls zij met Mary alleen Ook wilde juffrouw Nugent haar niet kwellen door haar tegen te spreken of er op te zinspelen dat Nuttie voor het oogem blik waarschijnlijk niet anders opofferde dan een eentonig tehuis, omdat haar moeder geheel in beslag werd genomen door een prikkelbaren halfzieken man, en zü geen andere afleiding zou hebben dan haar dooi de familie van den Kanunnik te Redcactle werd bezorgd. Zij vroeg het meisje of mevrouw Egremont, die zeker niet geheel wel was; haar hulp niet kon noodig hebben; maar Nuttie hield vol dat zij haar vader in 't minst van geen dienst was; hij wil do nooit dat zij hem voorlas! O. neen: hij noemde haar muziek schoolmeisjesachtig, een straf om er naar te moeten luisteren; hij sprak nooit met haar als hij er buiten kou en dan nog altoos met een soort van bij tenden spot; zij geloofde dat hij haar niet uit kon staan en zich voor haar schaamde, waarvoor hij wel reden had! Want de ont hullingen van mevrouw Houghton hadden altijd in haar omgewoeld en waren door haar tante bevestigd. „Maar dat is zeer droevig", zei Marv. ..Het spijt mij zoo voor u. Zou het niet uw plicht zijn om alles te doen wat gij kondt om dezen tegenzin te overwinnen?" „Ik"* och! hii geeft om niemand!" „Niet", glimlachend. „Ook niet om uw moeder?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9