L. i EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND MISLUKT SPEL Een van dè puntjes voor de Volkenbonds bijeenkomst van deze maand was de duide lijke en degelijke garandeering van Oosten rijks onafhankelijkheid. Scliuschnigg, de nieuwe bondskanselier, was daarvoor te Genève opzettelijk komen pleiten en de naast-betrokkenen, Frankrijk en Italië, voelden er beide ook veel voor om nu maar eens voor goed vast te leggen.dat Oostenrijk nooit ofte nimmer bij een ande ren staat en men dacht daarbij uitslui tend aan Duitschland! gevoegd zou mo gen worden. Dat er groote behoefte aan een dergelijke garantie, juist nu, getooid werd, heeft geen toelichting noodig wanneer we alleen maar even herinneren aan de jongste poging der nazi's om de Weensche bondskanselarij tot filiaal van Hitier te maken. En tóch hebben Barthou en Alolsi het mat alle moeite niet verder kunnen brengen dan tot een verklaring, die slechts een herha ling bevat van die van 17 Februari en daar om door de Engelschen terecht een verzwak king van die oude verklaring wordt geacht Verzwakking inplaats van versterking! De kern van de nieuwe verklaring is, dat de onderteekenaars ervan zeggen, dat ze Oostenrijks onafhankelijkheid onder alle omstandigheden gerespecteerd wenschen te zien, terwijl zij zich alle rechten voorbehou den om erover te beraadslagen op welke wijze zij, in geval van nood, door hen het best verdedigd kan worden. Het onvoldoende en onpractische van zulk zulk een besluit ligt er duimen dik op. Als de Duitschers Oostenrijk met een in alle geheim voorbereiden aanslag in een paar dagen bezetten of wanneer de Oosten rijkers eens van meening veranderen, de stem huns bloeds volgen en den .Anschluss" afkondigen, dan gaan de to genstanders van zulk een oplossingbe raadslagen op welke wijze ze Oostenrijks onafhankelijkheid het best kunnen verde digen! Barthou zoowel ale Aloisi had het anders gewild. Maar hun denkbeelden over de manier hoé verschilden zóó veel van elkander, dat overeenstemming ten slotte niet mogelijk bleek en zij niet verder konden komen dan de reeds besproken slappe nood-verklaring. Vooreerst wilde Frankrijk bij de gemeen schappelijke garantieverklaring Duitschland uitschakelen, door de formule op te nemen van ,,alle nabuurstaten voor zoover zij tot den Volkenbond behooren". Daar wilde Ita lië niet van weten, want het zag er juist belang in om Duitschland zich te laten ver binden van Oostenrijk af te zien. Rome wilde de zaak maar liever buiten den Volkenbond houden. Zulks óók al om dat de Bond niet snel genoeg zou kunnen optreden. Aloisi moet Barthou gewezen heb ben op het voorbeeld van Mandsjoekwo, waar Japan zijn imperialistische politiek doorzette terwijl de heeren te Genève be raadslaagden en protesteerden. Duitschland aldus Aloisi zou al aan den Brenner zijn vóór de Volkenbondsraad aan het deli- bereeren zou zijn over de bedreiging waar aan Oostenrijk zou bloot staan. Tegen dit Italiaansche standpunt heeft de Fransche minister op zichzelf vermoedelijk niets kunnen inbrengen. Temeer daar Italië in Juli de doelmatigheid ervan met de daad heeft aangetoond. Men weet dat het toen zoogenaamde „manoeuvres" vlak bij Oosten rijks grens heeft gehouden en daarmee de nazis voor al te voortvarend optreden heeit behoed. Maar Frankrijks algemeene Europeesche politiek kan met dezen „logischen" gang van zaken niet in harmonie worden ge bracht. Hoe zou Frankrijk er toe kunnen komen Italië feitelijk de vrije hand in Oostenrijk te laten en zijn zegel kunnen hechten aan een Ltaliaansch-Oostenrijksch defensief ver bond? En dan, er is nog zooietg als een buiten gewoon vriendschappelijke verhouding tus- schen Frankrijk en de z.g. successiestaten, de landen der Kleine Entente. Mocht Italië dan toch militair in actie komen in Oos tenrijk, tegen Duitschland, dan zou, volgens de Fransche opvatting, de Kleine Entente daar beslist ook aan moeten meedoen. Italië zou in z'n eentje de zaak niet mogen op knappen. Dat zou te veel eer en vooral te veel overwicht geven! Er is nog iemand, die niet begrijpt, dat do op hun fascistische verheffing zoo prat gaande Italianen in dezen Franschen eisch een kleineering zien, waarbij ze zich niet kunnen neerleggen? Daar komt echter nóg iets bij. Italië en één der Kleine Entente-landen, Joego-Slavlë, zitten al sinds jaar en dag niet op één stoel. De tegenstelling was potentieel reeds dadelijk aanwezig toen Joego Slavië de plaats van de Donau-monarchie langs do Adrlatische Zee innam en daarmee de be- twister van Italië's macht in en om die zee werd. En dat potentiëel geschil is gaande weg reëel geworden door de kwestie van den invloed, dien beide landen trachten te be houden of te heroveren in Albanië. De ver houding is bepaald gespannen, vooral sinds Joego Slavië, in zijn afkeer van Italië, den laatsten tijd veel sympathie voor Duitsch land gaat toonen. Kan men zich onder deze omstandigheden afgedacht nog van andere overwegingen voorstellen, dat Italië zich een gemeen schappelijk optreden met de Kleine Entente in Oostenrijk zou laten welgevallen? Binnenkort gaat Barthou naar Rome, om de vriendschapsbanden met Italië nauwer aan te trekken. Maar Barthou heeft enkele dagen geleden reed» ln een interview verklaard, dat Frank rijk er niet aan denkt voor de goede ver standhouding met Italië de traditioneelo vriendschap met Joego-Slavië op te offeren. Pit is reeds een aanwijzing in welke rich ting deze poging zal eindigen. Te Weenen zal men, bij zooveel gebrek De Volkenbond Ook de Raad uiteen Behalve Afghanistan is nu ook Ecuador lid van den volkenbond geworden Het is het zestigste lid. Goedgekeurd is het rapport van baron Aloisi over de tor beschikking stelling van zalen tijdens de verkiezingscampagne in het Saargebied. Er is een commissie benoemd, waarin o.m, een vertegenwoordiger van Nederland zit ting heeft. Deze commissie heeft tot taak de interpretatie van de overeenkomst inzake het verbod van levering van wapens oorlogvoerende landen. In de openbare zitting welke vervolgens plaats vond op voorstel van Eden wenschte deze de Fransche regeering geluk met de vestiging van 2000 Assyriërs in Syrië. Olivan (Spanje), die rapport uitbracht over het probleem der vestiging van Assy riërs, deelde mede, dat Groot Brittannië en Frankrijk zich voorstelden eveneens Assy rlërs te koloniseeren in Britsch Guyana en bij de monding van de Niger (West Afrika, Soedan). De Raad eindigde zijn gewone zittin~ met een geheime vergadering. Kabinetscrisis te Brussel afgewend Drastische bezuiniging noodig Te Brussel heeft even een kabinetscrisis gedreigd omdat de minister van financiën, teneinde het groote tekort op de begrooting te dekken, drastische bezuinigingen eischto, die in zonderheid tegenstand ontmoetten bij den minister van oorlog. Ten slotte is men tot overeenstemming gekomen. Voor 15 Oct. zal elk ministerie den minister van finan ciën de noodige voorstellen doen. De minister van Financiën, die aanvanke lijk gedreigd had zijn ambt te zullen neer leggen, is bereid gevonden in functie blijven. De Lindbergh-affaire Het verder onderzoek Gebleken is, dat de passagier van de „Co lumbus" die zooveel haast had om weg te komen, niet de geheimzinnige „John", ver moedelijk medeplichtige van Hauptmann, is Hauptmanns verdediger tracht hem geestesziek to doen verklaren en zal hem door een psychiater laten onderzoeken. De gearresteerde blijft er bij, dat hij hel kind van Lindbergh noch dood noch levend ooit gezien heeft. Inmiddels moet hij in de cel getracht hebben van zijn eetlepel een wapen te ma ken om de hand aan zichzelf to slaan. Hij krijgt nu voortaan kartonnenlepels en kar tonnen borden. Een Amerikaansch detective heeft te Ka- menz in het huis van Hauptmanns moeder een onderzoek ingesteld doch daarbij niets verdachts gevonden. Bij onderzoek in en nabij de woning van Hauptmann is nog vastgesteld, dat het hout voor het samenstellen van de ladder waarmee de inklimming in Lindberghs villa is verricht, in een houthandel in de nabij heid van de woning gekocht is. Het Zilvervraagstuk Chlneesch protest te Washington De Chineesche gezant te Washington heeft op het staatsdepartement een nota der Chi neesche regeering overhandigd, waarin ver klaard wordt, dat do zilverpolitiek van President Roosevelt den economischen toestand van China ernstig in gevaar brengt De zilverprijs is van 17 et. per ounce geste gen tot meer dan 20 et. Hierdoor is in China een ernstige deflatiecrisis ontstaan. De Chineesche export heeft eveneens "n- stige schade geleden. SOVJET RUSLAND IN DE INTER PARLEMENTAIRE UNIE. Uit Stamboel: Ter interparlementaire con* ferontie heeft de gedelegeerde van Tsjocho- Slowakije voorgesteld de Sovjet-Unie toe te laten tot de interparlementaire unie als lo gisch gevolg van haar toetreding tot den Volkenbond. Het voorstel gaf aanleiding tot een uitvoerige gedachtenwisseling, aange zien de Sovjet-Unie geen parlement heeft. De beslissing is tot later order aangehouden. Melrose slaat het record van Mollison De jeugdige Australische vlieger James Melrose is erin geslaagd met zijn vliegtuig den afstand Australië-Londen af te leggen in acht dagen en negen uur en bleef daar mee dertien uur onder het in 1931 door Mol lison gevestigde record. Het is echter de vraag of het record gehomologeerd kan worden, aangezien Melrose niet van te vo ren had aangekondigd, dat hij een poging tot recordverbetering zou doen. SPOORWEG ONGELUK IN ENGELAND. Uit Londen: In de buurt van Warwick is en sneltrein in botsing gekomen met een gewonen personentrein. Er zouden tal van personen gewond en gedood zijn. OUDSTRIJDERS BIJEENKOMST. Twee soorten menschen Uit Londen: Op het vijftiende jaarlijksche congres van de Internationale Frontstrij ders Organisatie heeft gisteren een Ameri- kaansche gedelegeerde een boodschap aan president Roosevelt voorgelezen, waarin wordt verklaard: Wij, die de verschrikkingen van een ge wapend conflict hebben leeren kennen, zijn beter dan andere mannen in staat de jeugd over de geheele wereld van de gedachte aan eon oorlog te brengen op de gedachte van den vrede. De Britsche onderstaatssecretaris van Oor log verklaarde in een redevoering, dat de wereld door twee soorten menschen schijnt to worden beheerscht: door hen die te veel aan het internationalisme gelooven en door hen die te veel vertrouwen in het nationa lisme hebben. DE VERKOOP VAN OOST-CHINEESCHEN SPOORWEG Hoewel de Sovjet Russische pers oog niets heeft medegedeeld over de hervatting der onderhandelin gen in zake den verkoop van den Chineeschen Oosterspoorweg, wordt bevestigd, dat de Japansch- Mandsjoerijsche aanbiedingen de eischen van Sovjet Rusland benaderen. DE BEWAPENING De „Daily Telegraph", die in contact staat met kringen van den minister van oorlog, publiceert een artikel over de bewapeningsplannen van de drie Britsche defensieministeries. Uiteengezet wordt, dat de opvatting, dat binnen afzlenbaren tijd in Europa geen oorlog te verwachten, is opge geven. Men staat thans ln het kabinet voor een strijd tusschen aanhangers van een krachtige strijd macht en tegenstanders daarvan. Deze strijdmacht zou tot expedities in staat moeten zijn. Op 't kabi net zou 'n dringend beroep zijn gedaan nie credieten in te willigen van zoodanigen omvang, dat dit Engeland in staat zou stellen eventueel een strijdmacht van 6 divisies over zee te zenden. Men gelooft, dat de rijksdefenaleoommlssie deze eisch gerechtvaardigd acht. Er zijn echter nog geen kabinetsbesluiten genomen en de ministers zouden tegen zijn de legerbegrootlngen van het volgen de jaar te baseeren op overwegingen, die aanlei- "og zouden geven tot dezen eisch. Deze overwegingen zouden rekening hou den met de mogelijkheid, dat Engeland in gevaar zou worden gebracht door een vijand, die zich op Be 1 g 1 sch-Neder- landsch grondgebied zou hebben vastgezet. PROFESSOR PICCARD Opnieuw naar As stratosfeer Uit Lausanne: Prof. Auguste Piccard heeft medegedeeld een nieuwen tocht naar de stratosfeer te bereiden. HIJ hoopt dan een hoogte van dan 18 mijlen te bereiken. Deze vlucht zal boven Zwitserland worden gemaakt. ALUMINIUM PROFIELEN voor de BOUWBEDRIJVEN R. H. I. W. A., Groenendaal 102 TELEF. 53809 ROTTERDAM Binnenland aan eenstemmigheid onder de „garanten" van Oostenrijks onafhankelijkheid, zijn hart wel vasthouden. En naar de gevoelens, die men te Berlijn koestert bij het aanschouwen van dit mis lukkende anti-Duitsche spelletje, behoeft heusch niet geraden te worden. GASVRIJE VLUCHTKELDER Te Den Haag onder Maison de Nouveauté's geopend Bescherming tegen Lucht aanvallen: een actueel onderwerp Gistermiddag heeft de opening plaats ge had van de gas vrije vluchtkelder tegen lu oh taan vallen, gelegen onder het pand van Maieon de Nouveautés aan de Groote Markt straat op de hoek van het Spul te Den Haag Deze opening is bijgewoond door den ka pitein der genie Burgdorffer, als vertegen- ■oordiger van den Minister van Defensie en vele anderen. De heer J. L. Lassen, directeur van Maison de Nouveauté's, heeft een toespraak gehouden, de aanwezigen een welkom toe roepende. Hierna heeft de architect van het gebouw, de heer A. II. van Leeuwen, een rede uitgesproken, wijzende op de actualiteit ven het onderwerp: „Luchtaanvallen" en op de noodzakelijkheid van de bescherming van de burgerlijke bevolking daartegen. Hij merkte op, dut er op het gebied der schuil plaatsen nog weinig bereikt is. maar dat de heer Lassen meent, dat het plicht is von wie over een kelder van eenige omvang beschikken, deze tot vluchtkelder in te richten. Spr. is in de gelegenheid gesteld, door lezingen en cursussen, o.a. te Soester- bei^r, op de Gassohcol to Utrecht en van de Vereen, voor Luchtbescherming, zijn kon nis op dit gebied te verrijken. HIJ dankte met name de kapiteins Van Riesen en Burg dorffer voor hun voorlichting. Aan de hand van een plattegrond gaf hij vervolgens een uitvoerige, technische be spreking van den kelder. Deze heeft d.ia uitgangen aan de Groote Marktstraat, in de riohting van de Gedempte Graoht en ia de riching van het Spui. Om te verhinderen, dat, als het publiek in den kelder vlucht, de strijdgassen zich daar ook verspreiden heeft men tusschen den ingang aan de Groote Marktstraat en d.e kelder ruimten geimaakt, zgn. sluizen. Alle toegangen tot deze sluizen zijn v-*o in zien van gasdichte deuren. Als het publiek in de sluis is aangekomen, wordt de gas- diohte deur, welke met de buitenlucht ln verbinding staat, gesloten. Dan kan de gas- dichte deur naar de vluchtkelder geopend worden. Alle ventilatie-oponingen, welke in vredestijd dienen voor luchtverversehing, worden dan gasdicht ggsloten. Zonder lucht toevoer van buiten kan die kelder 100 men schen gedurende drie uren herbergen. Om voor onbepaalden tijd aan 120 personen on derdak te kunnen geven, kan men lucht laten aanzuigen door een ventilatie-kanaa), dat 25 Meter boven de straat zijn monding heeft Op dit kanaal zijn ln de kelder twee schuilplaats-gasmaskers aangesloten, welke dienen om de lucht van 25 M. hoog te zui veren. Gezorgd is voor afvoer van de door de menschen gebruikte lucht Een buis staat direct met de buitenlucht ln verbin ding en is aan do buitenzijde haaks omge bogen. De gassen kunnen niet naar binnen, doordat een bal de buis afsluit Wordt door het aanzuigen de druk van de lucht 'n de kelder grooter dan van die daarbuiten, dan wordt de bal, welke op een rubberrand ligt en door een korfje beschermd wordt, gelicht er de verbruikte lucht kan ontvlieden, fs de druk aan beide zijden gelijk, dan sluit de bal weer af. Breedvoerig lichtte spr. de constructie van de gasdichte deur toe. een zeer belang rijk onderdeel van den gasvrljen kelner. De afdekking van den kelder van glazen prisma's, welke aan vernietiging bloot staan, wordt in oorlogstijd bedekt met oude 6cheepsplaten, welke los op het glasi ZONDAG 30 SEPTEMBER BLOEMENUAAL 215. 9 M. 10.00 v.m. en 5.00 n.m. Kerkdienst uit de Geref. Kerk. Voorganger: Ds. R. W. de loog, Santpoort HUIZEN 301.5 M. K.R.O. NED. CHP. P'mr "T~T "ENIGING 9.30—9.50 Gewijde muziek. 9.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk (Jacobikerk), te Utrecht. Voorganger: Prof. Dr. J. A. Cramer, te Bilthoven. Organist: W. J. v. d. Hoeven. Onderwerp: „Mij is gegeven alle macht, ln hemel en op aarde" (Matth. 28 18). Gezongen wordt: Psalm 89 1, 8. Gezang 147 2. Gezang 50 4. Na de dienst tot 12.15 n.m. Gewijde mu ziek döor de Koninklijke Utrechtschc Ver- eeniging voor Kerkgezang; dir. Jan Wage naar. Orgel: W. J. v .d. Hoeven. 1 Lof zij den Heer, den Almachtigen Koning der Eere. Melodie 1665. Koor. 2 Bede, Vulpius. Koor. 3 Psalm 138, Sweelinck. Koor. 4 Ko raal voorspel „Lobe den Herrn, den mach tigen Könlg der Ehren". Walther. Orgel. 5 le deel uit Fantasie-Sonate: „Sollt ich meinen Gott nicht slngen", S. de Lange, or gel. 6 Fantasie over Psalm 33. C. de Wolf. Orgel. 7 Qioral no. 3 uit de cantate no. 140 „Wachet auf. ruft uns die Stimme", J. S. Bach. Koor en orgel. 8 „Der Herr is Kö- nig", Buning. Koor en orgel. 5.00—5.50 n.m. Gewijde muziek. 5.50 n.m. Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Zuiderkerk)te Utrecht. Voorganger: Dr. H. Kaajan. 1 Orgelspel. 2 Votum en zegen. 3 Zingen: Psalm 122 1. 4 Belijdenis des Geloofs (de twaalf Artikelen). 5 Zingen: Ps. 72 11. 6 Schriftlezing: Johannes 16 1 15. 7 Gebed. 8 Zingen. Ps. 119 3 en 9. 9 Prediking: Een nuttig heengaan (Johan nes 16 7) I. 10 Zingen- Ps. 30 4. 11 Pre dikatie (II). 12 Dankgebed. 13 Zegea: Gez. 29 1. 14 Zegen, lo Orgelspel. Na den dienst tot 7.45 n.m. Gewijde muziek. DAVENTRV 1500 M. 11.3011.50 Kerkdienst. 1 Hymne: O va liant hearts, who to your glory came. 2 Ge bed. 3 Preek. 4 Hymne: God of our fathers, known of old. 5 Zegen c...slolmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 9.159.55 n.m. Wijdingsuur „Nun danket alle Gott". LONDON REG. 342.1 M. 8.20 Baptistenkerkdienst. 1 Bijbellezing, ge bed en Onze Vader. 2 Hymne: „Dear Lord and Father of Mankind". 3 Bijbellezing: Openbaring I. 4 Hymne: „Not what I am, o Lord". 5 Gebed. 6 Hymne: „Lift op your hands, ye mighty gates". 7 Preek door Rev. Charles Brown DD. 8 Hymne: „Come unto Me, ye weary", 9 Zegen. SCOTT. REG. 373.1 M. 3.50 Schotsche kerkdienst. 1 Orgelspel. 2 Opröep tot vereering. 3 Psalm 24 vers 7 tot eind. 4 Gebed. 5 Hymne: Father of Heaven Whose love profound". 6 Bijbelle zing: Jes. XL. 7 Hymne: „There is a land of pure delight". 8 Preek. 9 Gebed. 10 Hym ne: ..Through the night of doubt and sor row". 11 Zegen. 1 MAANDAG 1 OCTOBER HUTZEN 301,5 M. 'PD CHR RADIO VERRENIGING 8.00—8.15 Schriftlezing er meditatie. 8.15—9.30 Morgenconcert (gr.muz.J. 10.30.11.00 Morgendienst door Ds. A. C. Diederiks. 11.00—11.30 Lezen van Chr. lectuur: „Om mekeer" van M. A. M. Rennes—Boldingh. 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. 12 00—12.15 n.m. Politieberichten. 12.15—12.30 n.m. Orkestmuziek. 12.30— 2.00 n.m. Orgelconcert door Jan Zwart uit de Luthersche Kerk, Kloveniers burgwal. te Amsterdam. 2.00—2.35 n.m. Uitzending voor scholen. „Een kijkje in Neerlands oofttuin", door J. E. Kok. 2.35315 nun. „Mooie besdrageode gewas sen", door A. J. Herwlg. 3.15—3.45 n.m. Cursus knippen en stofver- 3.45—4.00 n.m. Verzorging zender. 4.005.00 nun. Bijbellezing door Ds. G. Ubbink. Zang: mej. C. de Jeger. Orgel: Fr. Gorter. 5.006.30 n-m. Het „Haagsche Trio": Henk van Calsteren, viool, Engelbert Oskam, cello. André Rodenhuis, piano. 6.307.00 na Vragenuurtje. 7.007.15 n.m. Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau. 7.15—7.30 n.m. Gramofoonmuziek. of „Een greep uit het dagelijksch gebeuren". 7.30—8.00 n.m. Vragenuurtje. 8.00-8.20 n.m. Philad. Symph. Orkest. o.L v. Leopold Stokowsky. 8.20—8.35 n.m. Liederen-redtal door Theo dora Versteegh, alt. A. d. vleugel: Hans Schouwman. 835—8.45 njn. Gramofoonmuziek. 8.45—9.00 n.m. Theodora Versteegh. 9.00—9.30 n.m. Spreker: Ds. R. Dijkstra: „Machten der Historie" (II). 9.30-9.40 n.m. Vaz Dias. 9.40—10.40 n.m. Orgelconcert door P. v. d. Kerkhof uit de Nieuwe Zuiderkerk, te Rot terdam. 10.40—11.30 n.m. Gramofoonmuziek. HILVERSUM 1875 M. V.A.R.A, 8.00 Gramofoonmuziek, V.P.R.G. 10.00 Morgenwijding. VJLRJL 10.15 .pieter Krum". een Rotterdamsche schets van J. Everts Jr., voor te dragen door Janny van Oogen. 10.35 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 11.00 „De haan en de schavuit". Een ha- nentragedie van Vera Robinson, voor te dragen door Janny van Oogen. II.20 De Notenkrakers oJ.v. Daaf Wins. 12.00 Klein VARA-ensemble o.l.v. Frits Bakels. 2.00 n.m. Gramofoonmuziek. 2.30 n.m. Voor de vrouwen. Otto van Tus senbroek: „Versiering van het binnenhuis". 3.00 o.m. Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 3.30 n.m. „Vacantierels". Hoorspel door Frank van Duin. Opvoering door het VARA tooneel oJ.v. Willem van Cappellen. 4.00 o.m. Orkest o,l.v. Hugo de Groot. 430 n.m. Na schooltijd. Jan Lemaire ver telt: „Maja. de kleine bij", Waldemar Bon- 5.00 n.m. De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst m m.v. Alb. de Booy. zang. 5.58 o.m. Zenderoverschakellng. 6.00 n.m. „De Werelddierendag". Toe spraak voor de „Ned. Vereeniglng tot be scherming van dieren" door Dr. Henri Po lak. 6.15 n.m. Gramofoonmuziek. 6.30 n.m. Muzikaal babbeltje door Piet Tig- gers. „Chopin en zijn kring" II. Toelichting met gramofoonmuziek. 7.00 n.m. Perspectieven in de Dichtkunst. III. Causerie over de beteekenis der poëzie en verklaring der teksten, te houden door Martien Beversluis. 7.20 n.m. Orgelspel door Joh. Jong. 7.30 n.m. Populaire kunstbeschouwingen II. Een serie lezingen over beeldende kunsten. Dr. H. E. van Gelder: „Kunstgenieten, waar om en hoe?". S.00 n.m. Herhaling S.O.S.-berichten. 8.03 n.m. Orgelspel door Joh. Jong. 8.15 n.m. De uitzending van het Nationaal Crisis-Comité op 2 October. 8.16 n.m. Van A. tot Z. Instrumentaal caba ret o.l.v. Louise Verbéna. 9.15 n.m. „Fabian". Een fragment uit het gelijknamige boek van Erich Këstner. ver taald door Theun de Vries. Voordracht door Frans Nlenhuys. 9.30 n.m. Orkest o.J.v. Hugo de Groot. 10.00 n.m. Vaz Dias. 10.15 n.m. Orkest oJ.v. Hugo de Groot. 11.00 o.m. Gramofoonmuziek. BUITENLAND Frankfort 251 M.: 7.05 n.m. Populair coo- cert. Parijs (Radio) 1648.4 M.t 7.10 o.m. Boekbe spreking door René Lalou. Wcenen 506.8 M.: 7.50 n.m. RAVAG-feest- concert. O.m. Anton Bruckner's „Te Deum" 9.20 n.m „Der Evangellmann" van Kienzl. Daventry 1500 M.: 8.20 n.m. Vioolrecital door Joseph Szigeti. London Reg. 342.1 M.: 8.20 n.m. Wagner- Promenade-concert, m.m.v. Eva Turner, so- Beromünster 539.6 M.i 8.35 n.m. Symphonie» concert o.l.v. Dr. Volkmar Andreae. rajn.v. Adolf Busch. viool. Leipzig 382.2 M.i 9.30 n.m. Concert, met Wilhelm Ulbricht, tenor. Kalundborg 1261 M.: 10.15 n.m. Strijkkwar tetten van Haydn en Sibelius. worden gewegd en met zakken zand wor den afgedekt. Spr. gaf nog eenige wenken voor in de toe komst te bouwen vluchtkeldcns en richtte zich ten slotte met een hartelijk woord tot den heer Lossen, wiens ondernemingsgeest en veranwoorticlijkheidsgevoel tegen jv er tegenover zijn medemenschen hij prees. Hierna spraken nog Mr Spitzen, mens den minister van Binnenlandsche Zeken, de wethouder van Openbare '«Ver- kon, Ir F eb er, namons het gemeen stüur, Ir v. d. Vegt, directeur van Gemeen tewerken. A.R.J.A. Gouw Delfland In het gebouw voor Chr. Belangen te Delft heeft gisteravond het Tweede Kamerlid dr. A. A. L. Rutgers voor bovengeooemde dub een rede gehouden over: „Koloniale perspectieven". Spreker schetste de moeilijke economische positie van Indië die ook in ons land zijn invloed sterk doet gelden. Hoe belangrijk dit ook moge zijn, spreker hecht meer beteekenis aan de geleidelijke ontwikkeling die Indië doormaakt. Over de richting behoefde niet in twijfel te worden verkeerd. De tijd dat Indië als wingewest werd beschouwd Is voorbij. Algemeen wordt erkend dat slechts voog dij. Indië op te voeren op het peil der Westersche cultuur, onze taak is. Spreker wijst op de groote vorderingen op cul tureel gebied en ook de geestelijke cntwikkeling. Politieke bewustwording wordt mede door Neder land gewild en gestimuleerd. Om praktische en principieel® redenen zal naar spreker nader aantoont niet van koers veranderd mogen worden. Het waarachtig belang van Indië zelf moet doel blijven, bij het bezetten van posten, te voeren handelspolitiek etc. Wij moeten opvoe ren tot zelfstandigheid en brengen de Christelijke levensbeschouwing, die ook voor Indië de eenige bron van waarachtig geluk is. Naar behartiging van beider belang mag worden gestreefd en, als wij in dien weg blijven zoeken de hoogste eisch die er is, de rechtvaardigheid dan blijft er voor de toekomst nog een lichtend perspectief ook voor Nederlandsche krachten en Nederlandsch kapitaal. Tenslotte toonde spreker aan hoe ons a.r. be ginsel hier den weg wijst tot beleving waarvan bijzonder werd opgewekt de jongeren tot wien hij Een korte gedachtenwisseling volgde. Weerbericht Het dunne Pijltje geeft den vorig^n stand Hoogste stand te Vardö 772.6. Laagst© stand te Seydisfjord 750.0. Stand vanmorgen halftwaalf 764.5. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige Z. tot Z.O. wind, hel der tot licht bewolkt, droog weer, warm overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De hooge drukking breid zich nog steeds over Scandivanië uit, in waaien op groote hoogte boven ons land zuidelijke winden. De depressie in het Westen heeft haar kern thans verder westwaarts op de oceaan. Zij brengt nog regenaentig weer over de Brit sche eilanden met nog zware regens in Ier land en Schotland. Behalve in Brittani-ië is op het vaste land het weer licht bewolkt en overdag om deze ti'd van het jaar zeer warm. Aan de Noorsche kust valt in het Noorden nog regen. In Zwitserland en Zuid-Duitschlcnd was veel ochtendnevel. Voorloopig blijven de vooruitzichten nog gunstig. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 22.4 C. 30 SEPTEMBER. Zonsopgang 6.59 uur, zonsondergang 6.40 uur 1 OCTOBER. Zonsopgang 7.01 uur, zonsondergang 6.38 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 30 SEPTEMBER. Van 's avonds 7.10 uur tot 's morgens 6.81 uur 1 OCTOBER. Van 's avonds 6.58 uur tot 's morgens 6.88 uur HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tijd) Schevenlngen Rotterdam Hellevoetsluis Willemstad Brouwershaven Zlerlkzee Wemeldlngo VJiasingen 80 Sept. 3.34 16.01 0.45 13.13 7.30 19.53 8.30 20.54 6.43 19.05 1 Ootober 4.16 1656 1.31 14.07 2.15 14.50 12.35 8.47 21.21 7.51 80.25 8.11 20.46 9.37 22.31 8.37 21.02 9.27 33.05 7.39 10 14 7.55 20 39 8.25 31.04 6.48 19.35 7.30 20.07 7.47 30.33 Land- en Tuinbouw. Uitgifte boerderijen Wieringermeer Een succes Naar wij vernemen belooft de uitgifte van boerderijen in pacht in de Wieringermeer- polder een succes te worden. Voor de eerste 15 wei de-bod rij ven hebben zich niet minder dan 140 liefhebbers aan gemeld, zoodnt slechts een klein gedeelte der gegadigden zal kunnen worden bevr* digd. Thans wordt de tweede serie ter ver pachting aangeboden, bestaande uit een aantal akkerbouw- en gemengde bedrijven, zoodat nu ook de bouwboeren in staat zijn gading voor een hen passend bedrijf te ma ken. De grootte der bedrijven varieert tus schen 57 en 75 H.A. en de pachtprijs tus schen f 40 in het 1ste en f75 in het 6do pachtjaar. De lagere pachtsom in de eerste jaren houdt niet alleen rekening met do cutluurtoestand van thans, maar sluit ook in een steun aan de komende boor. De pachtprijs is zoo gesteld dat alleen flinke landbouwboeren met ijver, toewijding en kennis er kunnen komen, mits zij over voldoende bedrijfskapitaal beschikken. Het streven is er op gericht de landbouwstand in de nieuwe polder op zoo hoog mogelijk peil te houden. De aangifte om voor een be drijf in aanmerking te komen moet geschie den voor 15 Oct. bij domoinkantoor te Slootdorp, alwaar ook prospectussen te ven- krijgen zijn. Dr A. A. L. RUTGERS De spoorlijn AlphenGouda Met de proefritten begonnen. Deze week is men begonnen met de proef ritten op de nieuwe spoorlijn tusschen Al phen a. d. Rijn en Gouda, welke 9 Oct. a.s. officieel zal wórden geopend. De proefritten zijn tot dusverre In alle op zichten geslaagd. Thans wordt de laatste hand gelegd aan de stationsgebouwen te Boskoop en Waddinxveen. Intusschen heeft zich ook reeds de eerste moeilijkheid voorgedaan ten aanzien van een onbewaakte overweg, welke zich aan de drukke Kerkweg in het centrum van Waddinxveen bevindt. Aangezien men vreest dat ongelukken hier niet zullen uitblijven, hebben B. en W. van Waddinxveen bij de Minister van Wa terstaat er op aangedrongen de overweg te doen bewaken. Tevens hebben bij de Minis ter van Sociale Zaken verzocht, goed te keuren dat deze bewaking voorloopig zaï geschieden door werkloozen in zijn contra prestatie. CRISISHEFFING OP RUNDVLEESCH Verlaging gevraagd '"WbaJid met de heerschonde noodtoestand het Slagersbedruf en de stelselmatige of- me van het run<tvie.»a,.iivorbruik ln ong land Overleg bestaande uit Ned. R.-K. Hanzobond ™°,iase£s,patrS?ns en dcn Ned- Grosslersbond S™, yieesc,hhBndel, sslch met oen adres tot miartn te kennen ^conomilsche Zak'-n gewend, in het Hiagorabedrür steeds nlfpVnder word?. ®Kn steeds voortzettende daling van het gebruik van rund- on kalfsvleesch. wat wel sn heffing oi >rd gelegd vu het geslar-ht. i'erbruik kan thai week is t nd- of kalfa- nd- en kalfsvleesch- dan 25 pOt. geacht male opruiming van 900 kaive ZUIDVRUCHTENHANDEL EN DE CLEARING best"ur L™ de Nederlandsche Ver- eenlging voor den handel in gedroogde Zuld- Specerijen en Aanverwante Artikelen, inleen schrijven gewend tot den Mi- economische Zaken, over het folt, lorgestelde elearing-verdrag Neder- hterstalllge vorderin- reeds gestort a«n op ie Nederlandsche Bank zUn op de ..Zwlschcn- tn^rang achter- heeft i dat ln he't -Duitschli dlo. welke als dl. Konten" dei >rden^ b(j de nToi gesteld bedrijfskapitale! t in f rwül door^de riais dringend der. niet mede te werken een clearlng-verdrag dan met volledige bc van de achterstallige vorderli een ratificatie van Duitschland anders voorrang

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2