Jliruuif £>ifcd)r (tCourmtt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Het Nationaal Crisiscomite vraagt een offer BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. N.V. HOUTHANDEL v.Hj, VAN SCHIJNDEL CO abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/a Cf. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5287 ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1934 15e Jaargang abbertentiepripn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/> Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer 045 Handelsadvertentiën per regel 0.171/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 VAN POLITIEK GESPROKEN 't Najaar met z'n korte dagen, Komt straks weder in het land, Daarom wil ik het eens wagen Om door middel van de krant Geestverwanten aan te sporen: „Helpt ons in de zware strijd Nu eens allen, naar behooren, Met Uw geld, en met Uw tijd." (Uit De Vrijheid) Als de bladeren vallen, de herfst geko men en de Troonrede uitgesproken is, begint de politieke moesson in ons land. We hebben getracht gedurende eenige maanden de politieke beslommeringen geheel of ten deele van ons af te schud den, en voor enkele weken is dat misschien ook gelukt; maar zoo tegen October beginnen we weer te voelen, dat we zonder politiek niet leven kunnen en dat het volksbelang onze aandacht yraagt. Deze verklaring is op zich zelf eigen lijk reeds een politieke belijdenis, want het is tegenwoordig mode om de politieke actie als minderwaardig te beschouwen en van menschen, die in het politieke leven een functie bekleeden bij voorbaat te veronderstellen, dat het eigenbelang een zeer groote, zoo niet de beheerschen- de rol speelt. Ziehier een welwillend citaat uit een tongenoemd vereenigingsorgaan, dat veler opinie vertolkt: „Politiek staat althans bij de rustige Nederlanders meestal in een kwade reuk. Enterecht naar ons bescheiden oordeel. Wat al draaierij en rare zwen kingen worden op het politieke koord verricht. Wie in verkiezingstijd luistert naar de redevoeringen van de politici, die voor het lidmaatschap der Tweede Kamer candidaat zijn gesteld het vorige jaar bracht de radio ze ongewild in onze huiskamers die duizelt het. Wat een beloftendie nimmer zullen worden nagekomen!!" Dat is niet onjuist gezegd, denkt gij wellicht bij uzelf; en wij denken er ook niet aan om te ontkennen, dat het citaat veel waars bevat. Dit oordeel is trouwens nog" zeer mild. Zelfs in groote bladen vindt men den als „bonzen en baantjesjagers" bij de vleet; andere periodieken spreken zelfs van „graaien en grabbelen met lange vingers in de schatkist"; al zou de schrij ver, voor de vierschaar van het recht gedaagd, onmiddellijk bezweren, dat hij met deze schrijverij niet bedoelt kamer leden en ministers dieven te noemen, die het gebod „gij zult niet stelen" positief en feitelijk overtreden. Echter, men zegt het dan toch maar, Men beweert zonder blikken of blozen, dat enge, bekrompen eigen- en partij belangetjes de politici beletten om de nationale zaak breed te zien en dat de corruptie allerwege toeneemt en straks tot een catastrofe zal leiden. Ontkennen wij dan de zedelijke ge varen, welke er aan „het drijven van politiek" (wat niet hetzelfde is als „po litiek drijverij") verbonden zijn? We zeiden het reeds: geenszins! De sympto men en gevolgen er van hebben we me nigmaal, zoo vaak het pas geeft, aange wezen en bestreden. Maar wat had men dan verwacht? Dat er één terrein van menschelijke actie en arbeid zou zijn, waar de zonde geen woesting, bederf en kwade gevolgen zou hebben? Het behoeft toch waarlijk geen betoog, dat er in handel en industrie, in adm: nistratieve betrekkingen zoowel als in „geestelijke arbeid" bederf kan insluipen, het eigenbelang worden gediend en cor ruptie zijn slachtoffers kan makên. Hier kan de verleiding grooter zijn dan 'daar; maar nooit zit het kwaad in ambt of functie zelf; altijd komt het op uit het hart des menschen. Wanneer een organisatie haar eerlijk en behoorlijk streven aannemelijk wil maken, dan wijst ze op de statuten, in doel en middelen omschreven zijn en terecht; maar ieder weet toch wel, dat niet alle leden, dat niet alle bestuursleden zich steeds zullen gedragen naar de schoone levensregel; telkens lezen we b.v. weer van een penningmeester, die de moeizaam bijeengebrachte contributie- gelden voor eigen gebruik aanwendt, Doch wie durft daaruit de conclusie trekken, dat er niets'corruptiever is dan organisaties van gelijkgezinden op zeker gebied? Men denkt er eenvoudig en terecht niet aan, om de schuld van den enke ling te schuiven op de geme waarvan hij deel uitmaakt. Maar met welk recht zou men dan een andere methode toepassen op de politiek? Omdat men elders gelukkig niet hier! van politieke schandalen hoort, of omdat een en ander besluit of benoeming terecht, wellicht! uw gegronde verontwaardi ging opwekt? Ge gevoelt, dat is meten met twee toiaten. De politiek is an sioh evenmin èlecht als welke actie öok; Wanneer er. zooals overal, slechte dingen gebeuren, dan ligt de schuld bij den mensch. Maar, dan kunnen we er toch direct aan toe voegen, dat de politiek op andere uitingen van menschelijke actie iets vóór heeft. In het particuliere grootbedrijf kan verscho len corruptie jaren en jaren lang voort woekeren (denk b.v. aan het vergeven van baantjes aan vrienden, met passee ring van hen, die zich verdienstelijk maakten); doch in het staatkundige leven gaat zoo iets minder gemakkelijk, omdat de publieke opinie er zich eerder mee be moeien kan. Het komt toch wel voor; zegt deze of gene. Wie ontkent' dat? Wij niet! En wie wil zulke dingen, als er niet aan te twijfelen valt, mét de mantel der liefde bedekken? Wij niet. We zeggen en waarschuwen alleen: Verwacht in de pólitiek geen menschen zonder zonde, zonder gebreken, zonder egoïsme; in alles onbaatzuchtig, nooit zoekend eigen eer, volmaakt en nimmer struikelend; zulke menschen zijn er niet en dus gaat het in de politiek als overal elders. Dus zal ieder Christen, die „in de politiek gaat" dagelijks moeten bidden: Bewaar mijn voet voor struikelen en uit glijden, want mijn kracht is zwak: „Wat wordt er van ons in die staat, o Vader, als Gij ons verlaat?" Met dit gebed in het hart trede hij het politieke erf op. Want mijden mag hij het niet. Trouwens, dat terrein kan niet gemeden worden. De geschiedenis van de dag bewijst het. Af en toe duiken er vereenigingen op, die zich zelf en ons willen wijsmaken, dat ze zoo vertreffelijk zijn om niet aan politiek te doen. Ze zijn louter bewe ging; ze gruwen van het parlement en wat daar gebeurt. Bij de vorige verkiezing dook Natio naal Herstel, op. Aanvankelijk liet het vertellen, dat men wars was van parle mentaire actie. Men wilde een nieuw volk. Maar ach. Nat. Herstel stuurde door middel van een zeer laakbare politieke truc een afgevaardigde naar het Bin nenhof. Daarna kwam de Nat. Soc. Beweging; beweging, wel te verstaan. De leiders scholden op alles en nog wat, maar vooral op het politieke geknoei, op de parlementaire baantjes, op de „klet sende colleges". Eilase, nauwlijks komt 1935 in zicht, of de N.S.B. maakt een verkiezingskas; ze hoopt met tien of twintig zeg maar wat! leden in de Provinciale Staten en later, in 1937 of eerder, in de Tweede Kamer te komen. Om de baantjes? Weineen, maar om serieus werk te kunnen doen. Om wer kelijk invloed ten goede te kunnen oefenen. Het is een erkenning, waarover wij ons verheugen. Critiek op fouten is best; maar critiek op politiek is mis. Want waar leven, gemeenschapsleven, maat schappelijk verkeer is, daar is politiek en ze is onmisbaar. Haar te beoefenen naar eisch van het heilig beginsel is Christen plicht. Helpt allen mee! Geeft, geeft, geeft Radio-avond op 2 October; Op 6 October a.s. zal het Nationaal Crisis comité (N.C.C.) weer een nationale inzame ling houden. Mét het oog op den komenden winter heeft het veel geld noodig om in den nood van duizenden misdeelden te voorzien. Dat geld moet. kómen van hen, die nog iets te missen hebben. Die allen hebben de han den ineen te slaan, opdat gemeenschappe lijk degenen, die niet hebben, zoo goed mo gelijk zullen kunnen worden geholpen, voor zoover ze voor steun van het N.C.C. in aan merking komen. Hun nood is groot In de komende maanden zullen we ons derhalve hebben in te spannen om te kunnen blijven doen, hetgeen geëisoht wordt- door de voor velen bange omstandigheden, waarin zij leven. Daarom, moet het beroep, dat thans op het Nederlandsche volk zal worden ge daan, te klemmender zijn. Want elke inzin king doet eigenlijk - tekort aan onze natio nale eer. Het moest niet noodig zijn, dat hel N.C.C. klaagt over dalende inkomsten bij steeds stijgende aanvragen om hulp. Met z'n allen moeten we nog kunnen, wat mogelijk was in de drie jaren, dat nu hel NC.C. heeft gewerkt. Geen wankelen mag er zijn in de offerbereidheid, die we thans in het vijfde crisisjaar, meer dan ooit heb ben te toonen. Eigenlijk is het beschamend, dat het NCC waarin ons Vorstelijk Huis zoo'n illuster en bezielend voorbeeld geeft, moet klagen, dat de niet-vaste inkomsten zich in dalende lijn bewegen. Niemand vergete, dat naar mate het N.C.C. zijn werkzaamheden moei inperken, het optreden van de diensten voor Maats oh, Hulpbetoon te breeder omvang zal krijgen, ook voor alle door de crisis getrof fenen, die thans niet door kerkelijke en an dere instellingen van weldadigheid en door Maatsch Hulpbetoon geholpen kunnen wor den. Die we'g heeft weinig aanlokkelijks. Gelijk men weet werkt het N.C.C. lande lijk, maar door middel van plaatselijke Crisiscomité's. Het steunt die comité s in hun arbeid. Gedurende zijn driejarige werkzaamheid heeft hef NCC. voor de algemeene steunver- leening ongeveer anderhalf millioen gulden besteed, in hoofdzaak aanvullende steun aan plaatselijke afdeelingen, welke aannemelijk maakten, dat ter plaatse onvoldoende mid delen konden worden gevonden, teneinde zelfstandig in den crisisnood te voorzien. Volgens raming.kan worden' aangenomen, dat door de plaatselijke comité's zelf naast den genoepiden steun van 't Centrale Comité ongeveer f 4.200 000 en door de geheelë or ganisatie van het Comité gezamenlijk meer dan 5Vz millioen gulden erd besteed. De uitkeeringen geschieden voor de groote gemeenten meestal in geld en overigens zooveel mogelijk in natura. Er werden door het Centrale Comité alleen in de afgeloopcn winters ongeveer1000 wagons eierkolen ge distribueerd'. Voorts ongeveer -200.000 stuks boven- en onderkleédiiig, 25000 dekens, een gelijk aantal schoenen, groote voorraden le vensmiddelen en stoffen aan 't stuk. Aan deze natura-uitkeeringen werd door het Centrale Comité alleen een bedrag van on geveer f600.000 besteed, waarnaast gelde lijke uitkeeringen staan ten bedrage van f 900.000, Doel van het Comité Het hoofddoel van de werkzaamheid van het Conjité blijft bet verzachten van de over gang naar een toestand, waarbij liet levens peil dér hevel'.ing óp èëri lager mi-V- ral worden gesteld. Velen hebben zich reeds aangepast, doch voor vele anderen betee- kent dit thans onmiddellijk gebrek. En juist hier ligt voor het NCC een taak, naast het verleenen van steun aan.kleinere zelfstan digen, wier moeilijkheden steeds grooter Het Centrale Comité geeft voorts alge meene leiding. Onder de vele vraagstukken welke centraal behandeld en bevorderd worden, vallen te noemen: steun voor kamp werk ten behoeve van jeugdige crisiswerk lozen. groentendistributie en dergelijke. Schipperssteun In tegenstelling met vorige jarBn werd in 1934, in verband met het in werking treden der evenredige vrachtverdeeling, geen spe ciale steunregeling voor behoeftige schip pers in het leven geroepen. Eventueele aan vragen om aanvullenden steun worden thans op de gewone wijze door de plaatselijke comité's behandeld. Voor jeugd- en kampwerk werd in 1932 f 30.000 besteed en in 1933 alleen voorkamp werk f 25.000. Voor 193-4 is f50.000 voor het jeugdwerk toegestaan. Iedere richting kan haar jongelui in eigen milieu brengen. De Landelijke Commissie ter bestrijding an de gevolgen der jeugdwerkloosheid te Amsterdam, is daarbij met de kampcontröle en de uitvoering der regeling belast. Aan genomen kan worden, dat over dc laatste twee jaar 15.000 jeugdige crisiswerkloozen door het Comité in slaat weiden gesteld kampen te bezoeken. Klachten worden steeds nauwgezet onderzocht Ten behoeve van den arbeid, welke de Amsterdamsche Maatschappij voor Jonge Mannen voor wérklcoze Europeanen in Ned. Oost-Indië verricht zijn subsidies verleend ten bedrage van f 2S.000. Daarnaast staal een Bijdrage van f 1500 ten behoeve van kindervoeding in Suriname. Groentendistributio In de afgeloopen winter werd door hei Comité wederom een groentendistributie in samenwerking met de Nederl. Groenten- en Fruit Centrale en het Leger des Heils geor ganiseerd. Thans werden echter slechts 130.000 kg. groenten gedistribueerd, tegen over meer dan 750.000 kg. in de winter 1932—1933. De strenge koude was oorzaak, dat veel gewassen te velde bevroren. Voorts moet bedacht, dat niet alle groenten distributie geschikt zijn. Met name de zachte groenten leenen zich niet voor vervoer. Credïetverleening aan den Mid- Het is gebleken, dat de werkwijze van 't NCC te zeer afweek van den opzet der Cri- sis-credietwet 1934 voor den Middenstand, dan dat een basis voor samenwerking te vinden was met de Ned. Middenstandsbank te Amsterdam. Extrahulp aan werkloozen Geheel los van boven besproken steunver- leening slaat het verstrekken van extrahulp aan werkloozen, welke uit een door het Rijk ter beschikking van het Nationaal Crisis comité gestelde bijdrage wordt verleend, vol gens regelen door den Minister van Sociale Zaken gesteld. Voor een bijdrage krachtens deze regeling komen slechts in aanmerking gem eon (en, waar een van Rijkswege gesubsidieerde steunregeling en/of werkverschaffing toe passing vindt en door de gemeente een ge lijk bedrag ,voor deze steunverleening wordt beschikbaar gesteld als zij van het NCC ont vangt.- Voor noodlijdende gemeenten wordt wei eens van deze laatste voorwaarde afge weken. Aangenomen kan worden, dat in 1932 en 1933 door het Nationaal Crisiscomité en de ienten tezamen voor deze steunverlee- ning f 1.400.000 jaarlijks is besteed. Uitgangspunt der regeling is voorziening in de meest noodzakelijke behoeften aan kleeding. dekking en schoeisel bij steun trekkende en tewerkgestelde werkloozen, waarbij in de eerste plaats in de nooden dei- langdurigst werkloozen en der groote gezin nen behoort te worden voorzien, volgens een systeem van individucele beoordeeling der aanvragen. De s',eun dient tenslotte in na tura te worden gegeven. Verwijten In verband met vele desbetreffende ver wijten moge tenslotte nog worden opge merkt, dat tegenover de door het N.C.C. te Verrichten werkzaamheden inzake extrahulp aan werkloozen de Minister van Sociale Zaken zich bereid heeft verklaard de bureau kosten van het Comité (ongeveer f 10.000) voor zijn rekening te nemen. Noch door leden van het Comité, noch door het Dagelijksch Bestuur wordt eenige vergoeding genoten, terwijl de localiteit Kneuterdijk 20 belangeloos door H.M. do KoniDgin ter beschikking is gesteld. Propaganda voor het Comité en de a.s. inzameling wordt op velerlei wijzen gevoerd. O.a. zal op 2 Oc tober een radio-avond ten behoeve van het. Comité worden gehouden, waarbij de vier omroepvereenigingen, NCRV, KRO, AVRO en VARA gezamenlijke medewerking ver leenen, zoodat een gelijkluidende uitzending over de beide zenders zal plaatsvinden. Dit alles geschiedt, opdat den 6den Octo ber d.a.v. het heele Nederlandsche volk in al zijn schakeeringen, zijn offerplicht zal kennen. Laten we allen de schouders onder het werk zetten. We staan voor een gemeen schapstaak, die gemeenschappelijk moei worden vervuld. Op 6 October geldt alleen dit woord: geeft, geeft allen, geeft mild, geeft naar vermogen. Doen we dat, dan zal het NCC zijn arbeid met opgewektheid kunnen voortzetten ten bate der velen, die door de crisis vaak zoo diep getroffen werden en wier groot leed helaas door te weinigen voldoende wordt, begrepen. De verwijdering der Communistische Kamerleden Aanklacht ingediend De communistische leden der Tweede Kamer L. H. H. de Visser, C. J.P. Schalker en Roestam Effendi, hebben door hun raads man Mr. P. van 't Hoff Stolk een aanklacht ingediend bij de Arrondissementsrechtbank te 's Gravenhage, tegen de rechercheurs die hen op last van den Voorzitter der Staten Generaal op 18 September 1934 met geweld van hun plaatsen hebben verwijderd en overgebracht naar een lokaliteit in de Rid derzaal, waar zij zijn vastgehouden op las', van den aldaar dienstdoenden Commissari; van politie. Dit is naar de meening der aanklagers, een wederrechtelijke daad, aangezien het reglement van orde voor de Verecnigde Ver gadering der Staten-Generaal den Voorzit ter niet het recht geeft Kamerleden uit de Vergadering te doen verwijderen. Uit de Ridderzaal zijn de bovengenoemde Kamerleden per auto overgebracht naar het Hoofdbureau van politie, waar zij aan een verhoor zijn onderworpen en vervolgens in vrijheid zijn gesteld. Reeds tijdens het verhoor in de Ridderzaal hebben de klagers onmiddellijk gewezen op de hun aangedane mishandeling, aldus luidt de aanklacht, bestaande voor L. H. II. de Visser uit blauwe plekken op zijn armen en een tot bloedens toe verwonden neus, voor C. J. P. Schalker uit een kwetsuur van zijn rechteroog, voor Roestam Effendi uit blauwe plekken op zijn rug eu builen op zijn hoofd. Voor den heer de Visser was het mogelijk de aangedane mishandeling te bewijzen door bloedsporen op zijn kleeding. 9P grond van art. 121, 122, en 300 dringen de klagers op vervolging aan, zij meenen deze klacht te moeten indienen met het oog op de h.i. zeer ernstige aantasting van de bestaande parlementaire rechten van Nederlandsche Volksvertegenwoordigers. NEDERLAND EN ARGENTINIË Een land waar de crisis grootendeels verdwenen is Een belangrijk afzetgebied voor ons land Onze gezant in Buenos Aires, de heer P. E. Teppema, vertoeft met verlof eenige weken in ons land. Hij maakte de reis heen per Zeppelin en denkt ook zoo terug te keeren, wat hem ruim een maand meer tijd ia ons land geeft. Zijn verlof in Nederland heeft de heer Teppema dienstbaar gemaakt aan het voe- •en van besprekingen met onze autoriteiten :n ook met het zoeken van contact met vertegenwoordigers uit handelskringen en van het bedrijfsleven. In een gesprek met de pers legde de heer Teppema er den nadruk op- dat Argentinië op het oogenblik een van de Zuid-Amerikaansche landen is, welks toestand. economisch-finan- cieel bezien, met een zeker optimisme kan worden beoordeeld. Hoewel de crisis natuurlijk niet geheel tot het verleden behoort, is het aan geen twij fel onderhevig, dat de depressie daar te lande grootendeels verdwenen is en de nationle economie zich over het al gemeen in opwaartsche bewoging be vindt. Ook vestigde onze gezant er de aandacht op, dat Argentinië steeds stipt den dienst van zijn buitenland- sche schuld heeft nagekomen, waar door het Argentijnsche crediet stevig geconsolideerd is. De financieele politiek der regeering heeft zegenrijke gevolgen gehad en de nationale economie is over het doode punt heen geholpen. Wat de handelsbetrekkingen met Neder land betreft, in 1933 kochen wij voor 62V2 millioen in Argentinië, terwijl onze export naar dat land in genoemd jaar slechts 8 millioen bedroeg. Hier is voor Nederland wel iets te doen, ook gezien het feit dat Nederland van ouds een zeer gunstige re putatie geniet en dat men zich ter degc rekenschap moet geven van het groote be lang van het Nederlandsche afzetgebied voor den Argcntijnschen export Het is de indruk van den heer Teppema, dat exporteerend Nederland opnieuw een poging zal doen om voor onze nijverheid een toekomst in Argentinië op te bouwen en te verbeteren. Als producten, van Nederlandsche oor sprong, welke-in Argentinië een afzetgebied zouden kunnen vinden, noemde de gezant in het bijzonder metaalindustrie-producten, motoren, de producten der scheepsbouwin- dustrie. baggermateriaal, kranen, havenin stallaties enz. Wat de Nederlandsche markt voor Argentinië beteekent, lichtte de ge zant nader toe, door er op te wijzen, dat tot en met 1932 Nederland het be langrijkste afzetgebied voor Argenti nië was na Engeland. Thans staan wij op de derde plaats: eerst Engeland, dan België, en vervolgens Nederland. De heer Teppema achtte het niet on waarschijnlijk, dat aan het eind van het loopende jaar de cijfers zouden uitwijzen, dat Nederland de vierde palats was gaan innemen. Hoe dit ook zij, in elk geval is Nederland ais afzet gebied voor Argentinië zeer voornaam. Wat het crediet betreft heeft, volgens dc heer Teppema, Nederland in Argentinië in het verleden bittere ervaringen opgedaan. Dit is echter niet altijd alleen de schuld geweest van Argentinië, ook aan onze zijde zijn fouten begaan door gebruik te maken van onbetrouwbare of slecht georiënteerde vertegenwoordigers en door niet voldoende te selecteeeren ten opzichte van draagkracht en verantwoordelijkheid der clientèle. Echter heeft de gezant ook vernomen, dat goed-georganiseerde en behoorlijk georiën teerde bedrijven in Argentinië zelfs in deze crisisjaren er zonder ernstige klersoheu- ren zijn afgekomen. DE DOUGLAS GEDOOPT! Het nieuwe Douglas-vliegtuig der K.L.M., dat cgistratieletters PhA.J.U. voert, zal voortaan laam „Uiver" dragen, de Betuwsche benaming Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Blz. 1 Het Nationaal Crisis-Comitc zal op 6 Oct a.s. n inzameling houden. De raadsman van de uit de Ridderzaal verwij derde communisten beeft de zaak bij de Haagsche rechtbank aanhangig gemaakt. Blz. 2 De Volkenbondsraad gesloten. Kabinetscrisis in België afgewend. De Lindbergh-affaire. De garantie voor Oostenrijks onafhankelijkheid mislukt. Den Haag is de eerste gasvrije vlucbtkeldcr Blz. 3 Het Ministerie van Economische Zaken heeft n offidcele mededeeling verstrekt inzake de be taling der op Zwischenkonti en Sonderkonto uit staande vorderingen ten name van Nederlandsche exporteurs. Ook Clearing met Turkije. Nog een derde slachtoffer van dc brand (e Hil- :rsum is overleden. Een nieuwe partij? We moeten melding maken van de stich> ting der Ned. H.A.R.P. of wel Ned. Herv. Anti-rev. Martij, waarvan het maandblad „Der Waarheid getuigenis geven", de ba twee leuzen in hun schild voeren: a. Wij eischen afschaffing van de slechts Synodale reglementen en herstel van de goede Dnrdtsche Kerkorde in de Ned. Herv. Kerk" en b. wij eischen afschaffing van de gt>dd&- looze grondwet en volstrekte erkenning van de wet der Tien geboden in de Nederland sche Wetgeving". Wanneer we echter lezen: „Het moet dan eindelijk maar eens u i f z ij n met dat gegrabbel en gegraai van aJ die „volksvertegenwoordigers" uit de rijks financiën. De kamerleden en ministers moe ten met hun lange vingers van de staats kas afblijven dan ontbreekt ons de lust om verder te citeeren. Wie een ernstige zaak verdedigt, spreekt niet zulke taal. Natuurlijk heeft het doel van deze groep, adres Bodegraven, niets te maken met ds groep waaromtrent wij elders in dit blad mededeeling doen. Dc huisjes op hei terrein van dc vuurwerk-fabriek der firma A. J. Kat Leiden waar (listeren de ontploffing plaats had,, waarbij een der werklieden werd gedood en een ander zeer ernstig gewond. PROEVEN MET KORTEGOLFZENDER Wij vernemen, dat in de eerste week van October nabij Maastricht proeven zullen wor den genomen met een kortegolf-zender die op dezelfde golflengte als Huizen, 301.5 M. zal werken. Het. zendstation wordt in sa menwerking tusschen de P.T.T. en de N.V. Philips' Radio Fabrieken, Eindhoven, ge bouwd. De antenne zal reeds a.s. Dinsdag worden opgesteld. De bedoeling is de valsterkte te bepalen in de verschillende deelen van het lan-L Yoorloopïg wordt slechts gramofoonmuziek uitgezonden. DE HOOGE VELUWE De Staten-Generaal op bezoek Het bestuur van de Provinciale Gelder- sche vereenigir.g voor vreemdelingenverkeer heeft alle leden van de Staten-Generaal uit- genoorligd tot een bezoek aan het landgoed ,4Je Hooge Veluwe" tegen eind October. Na een Geldersclie koffietafel te Arnhem, zal in autobussen een tocht naar de Hooge Veluwe worden gemaakt. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. De minister van Econ. Zaken heeft, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, de commissie van advies inzake propaganda voor Nederlandsch Fabrikaat, ontbonden. ROZENKEURÏNG TE AALSMEER »«itK«Vr,nïr van de Keuringi-pertodo L;\v»r^ylnefn nieuwigheden betrok- waren, bleek, dat het gemiddeld aantal e(^htr',^rJ vleJ gehouden keuringen, ver eisen vcor de gouden of verguld zilveren me- wnta *!tn »^T°S, J«ne"un't Rosae", alleen behaald werd door Zaailing 551 G. van do firma G A van Rossum te Haarden. nl. 7Gi-j punt, zoódat aan deze do gouden medaille kon worden toe- de vn1003 >3, f0''00?1 «worden onder de vaneteitsnaam „Matador". Het is een don- hfT, fluweehg rooöe. zeer gevulde, sterk geu- van Oh p £",u13 srewennen uit een kruising de" 'iVn\,o K,Ih*m mtt ..Etolle de Hollan- X„l-?-P Jde ,ro;,en'ieuring van 10 Juli 1934 in „Artis te Amsterdam, verwierf ze reeds een getuigschrift van verdienste, alsmede de „F. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN OOSTZEEDIJK No. 288, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVEHIJ NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1