DE WEG VAN DE MELK WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1934 LAND- EN TUINBOUW I VAN PRODUCENT TOT CONSUMENT i Grossiers in het gedrang Op de melkweg van de produoente, de Ikoe, lot de consument (de burger) zijn ver schillende etappes waar te nemen. Daar is in de eerste plaats, die van de luier naar de emmer, waarbij de boer een werkzaam aandeel heeft, pij het verkrijgen ,Van een eerste klas prodn-ct speelt zijn ken nis van fokken en aankoopen van het rund vee een voorname rol, maar ook de wijze, (waarop gemolken wordt en daarna de ma nier waarop ze gezuiverd wordt voor ze de meikbus ingaat, waarna ook het koelen en bewaren tot de tijd dat ze vervoerd wordt Van invloed is op de kwaliteit van dit con- eumptie-artikel. Nu volgt in den rege/1 de etappe van de boerderij naar de grossier, daarna die van Ide grossier naar de kleinhandel, de slijter, en eindelijk de uit dien aard der zaak meest 'dure weg, die van de slijter nam- de cousu- Als men deze verschillende etappes na gaat dan zijn er twee, die, hoewel zeer be langrijk, toch de minst geldelijke revenuen afwerpen. De belangrijkste van deze twee is wel die waarbij de boer, de melkveehouder, zijn taak verricht-. Dat deze een onevenredig klein deel, vaak zelf6 een negatief, dus sohadeilijk deel, ontvangt van het verschil tuseohen productieprijs en consumptieprijs, is reeds meerdere malen door ons betoogd. Hij mag dan 6 cent per Liter voor eerste klas melk ontvangen, men moet wel beden ken, dat voederkosten, landpacht of -rente, opfokkosten enz., enz., omgerekend over het aantal geproduceerde liters melk ook zoo om en de bij 6 cent bedragen. En hier bij moet men ook bedenken, dat er veel melk voor beduidend lagere prijzen moet Van de hand gedaan worden. Maar bij de tweede of liever derde etappe, 'die waarbij de grossiers betrokken zijn, heeTsohte eveneens een wantoestand, ver namen wij. Deze grossiers spelen een voorname rol ïn het vlot loopen van de melkstroom. Ze dienen als regulateurs voor de riohtige en alle dagen geleidelijk verloopende distri butie van de melk. Zij weten, om een voor beeld te noemen, weg te werken de groote moeiijkheden, die er ontstaan door het feit, dat de koe 7 dagen per week twee maal per dag melk levert, terwijl de consument 5 dagen eenmaal per dag, en de zesde dag, Zaterdag, tweemaal bediend moet wor.lec. Door de verschillende maatregelen, welke 'door de C.Z.C. genomen zijn, is er bij c'eze grossiers eohter een wantoestand ontstaan, omdat elke regefling voor een behoorlijke winstmarge ontbrak, 't I-Ieette wel, dat er een minimumprijs voor de grossiers was, nl. van 75 cent per 100 L. boven consumptie melkprijs, maar de praktijk was eóhter wel andere. De prijs was ook meermalen slechts 25 cent (soms nog wel minder) per 100 L. boven de prijs, die ze betalen moesten, n.l. 6.00 voor alle melk, ook voor 2e en 3e klas melk, vermeerderd met de controlekosten Kan 5 ct. per 100 L. .Voor diep gekoelde en, voor gepasteuriseerde melk moest' resa. 0.75 en 1 extra betaald worden. De mellk, die de grossiere over hebben, omdat de slijters niet alles afnemen, wat de grossiere volgens door deze met de boe ren gesloten contracten per dag ontvangen, moet door de grossiere in de industrie ge bracht worden. En men weet, dat ze dan geen 6 cent meer opbrengt. Door onderlinge concurrentie, versoherpt door de verschillende maatregelen van de C.Z.C., zijn heel veel grossierts er slecht aan Men kan heel gemakkelijk zeggen, dat ze dan niet zoo laag hadden moeten ver-ie pen aan de slijters, bakkers, enz. Maar ieder, die iets van zaken doen afweet en geen vliegende winkel-praktijken beoefent-, weet, dat men alles doet om zijn cliënten te belhouden. Cliënten, die men vaak 2ü jaar en langer, melk leverde, laat men niet zoo gauw los. Men hoopte, dat het binnenkort wel beter zou worden. Men hoopte, dat er eens maatregelen zouden komen, die weer goed zouden maken, wat scheef liep, en zoozakte men steeds dieper weg. Nu is eindelijk per 1 Sept. 1.1. een regeling gekomen, die eenige orde poogt te-schep pen. Veel te laat! De mel'kgrossiers vvarer. verplicht een bepaalde prijs te betalen (zes gld.) en hadden daarbij het risico met een gedeelte van hun melk, die ze volgens con tract moesten afnemen, doch die de slijters niet allemaal afnamen, te blijven zitten. Zoo hebben ze door de eigenaardige hou ding van de C.Z.C., die overal prijsregelend optrad, behalve voor hen, reeds ongeveer 2 jaren meest met schade moeten werken en zijn voor een goed deel in de schuld ge komen bij de boeren. Ze achten, zoo ons bleek uit gesprekken met hen, het niet meer dan billijk, nu de C.Z.C. hen aan hun lot overliet, dat een klein gedeelte van de zuivelpot ten goede komt van diegenen on der hen, bij wie een. onderzoek van de crisis-accountantsdienst uitmaakt, dat ze door d'e maatregelen der laatste twee jaren verlies hebben geleden. Een van deze o.i. groote onbillijkheden is wel het feit, dat als grossiers door tijdelijk minder afname der slijters en bakkers het kwantum melk, dat ze over hebben voor indüetriemelk moeten verkoopen, ze dus 1 y2 cent per L. verlies lijden, terwijl ze dit later niet meer mogen opheffen door even veel in du striem elk voor consumptie-doel einden te leveren. Zelf6 niet al is deze in diustriemelk geheel gelijk aan le kla6 con- sumptiemelk. Dit loopt in de papieren en berokkent de grossiers duizenden guldens schade, zooals ons bij onderzoek in hun boekhoudingen bleek. Wat ter wereld is er tegen, dat iemand, die door omstandigheden buiten zijn wil, een groote hoeveelheid melk met verlies aan de industrie moet leveren, een zelfde hoeveelheid later uit de industrie- melk weer in de consumptiemelkhandel levert? Daar heeft ook de leverancier van d'e mellk, de boer, geen schade van. Het geld komt o.i. onrechtmatig in de crisis- zuivedpot, die zooals we nu, helaas, weten, niet voor de rechtmatige eigenaars er van bestemd is. Wij vragen ons wel eens af, wie tooh zoo groote invloed liebhen en jvieu: adviezen zóó doorslaand zijn dat ze opgevolgd wor den. Men fluistert wel hardop., dat machtige concerns, buitenlandsohe nog wel, veel te zeggen hebben. Het zal niet waar zijn, dooh reden, om zoo te gaan denken en praten wordt wel gegeven. Dat kan voorkomen worden door recht en billijkheid te betrach- De meiïkweg van producent tot consu ment is wel oneffen. De veehouder krijgt hoogstens 6 cent, d.wjz. voor het gedeelte, dat hij volgens taxe mag en moet laveren en dan nog alleen voor le klas -melk; tweede en derde klas brengen resp. *4 en yz ct. minder op. O ver- melk, dat is de melk, die hij meer heeft af te geven, als het taxegedeelte, brengt hem 4Vi cent op. Amper de kostprijs wordt op deze wijze gemaakt. Van eenige verdienste bij de veehouder is dus geen sprake. De grossier betaalt minstens 6 cent en mag hoogstens 6% a 7 ct. ontvangen, door de concurrentie, die ook nu nog dreigt, is het vaak minder. Groote afnemers weigeren ook nu zelfs de verpliohte één cent voor pasteuriseeren te betalen. De slijter betaalt hoogstens 6% cent en vaak minder en krijgt 10 cent terug. Wij beweren freelemaal niet, dat deze winstmarge te groot is, alleen wilden we maar aantoonen dat de weg van producent tot consument zeer oneffen, zeer ongelijk is Afname zware varkens. BETERE TIJDEN TE WACHTEN Even rustig afwachten Naar aanleiding der breede bespreking op de gehouden bestuursvergadering, over bovenstaand onderwerp, heeft een commis sie uit het bestuur van de Holl. Brab. afd. CB.TB, deze week een onderhoud gehad met den regeeringscommissaris van de veehou derij. De commissie heeft den regeerings commissaris gewezen op de groote moeilijk heid, waarin de varkensmesters verkee'ren; het aanbod overtreft de al'name zeer ver; do prijzen zijn laag en mede door de oploo den.de voederprijzen worden er belangrijke verliezen geleden door de varkensmesters. De regeerings-commissaris heeft medege deeld, dat er thans belangrijke aanwijzin gen zijn, dat er zeer binnenkort een stijging van de prijzen van het spek is te verwach ten. Het verbruik is sedert vorig jaar met ruim een derde toegenomen; daarbij zullen mogelijk een aantal zware varkens uit de markt worden genomen en zeker een groot kwantum lichtere; het aantal jonge varkens is van dien aard, dat binnen afzienbaren tijd geen overschot, maar eerder sen tekort kan worden verwacht De regeeringscommis sais is van oordeel dat binnen korten tijd de moeilijkheid voor de varkenshouders over wonnen is, voor wat betreft de afname en prijzen daarvan en meent met klem te mo gen aandringen dat de mestérs rustig blij ven de markt niet overvoeren, wat slechts schade voor hen zelf beteekend. Zonder bui tengewone wijzigingen in cle bestaande toe stand kan binnenkort een meer loonende prijs voor de varkens worden verwacht- De commissie was geheel bevredigd over het gèvioerde onderhoud en wil er bij de varkensmesters op aandringen nog eenigen tijd geduld te oefenen; niet te sterke aan drang op levering, evenmin de markten overvoeren, waardoor geen enkel varken meer wordt verkocht, maar wel de prijs be- j langrij'k gedrukt. De oommissie is mede van oordeel, dat de grootste moeilijkheden voor de zware varkens zijn overwonnen; eikever hooginig in prijs vermindert de zware ver liezen. Een rustige afzet kan dit alleen be vorderen. Kon. Ned. Landbouw-Comité Op de m aan del ij ka ch© vergadering van c Eerste Af dee ling van het Kon. Ned. Laadbom Comité, gehouden te Amsterdam, kwamen o.n de volgende onderwerpen ter sprake: Suikerbietenstenn Besloten werd een en ander ter kennis ti brengen van de zoo juist ingestelde Akkerbouw centrale met het verzoek te bewerken, dat de: korting niet zal doorgaan. Het werd noodzak lijk geaoht, dat dergelijke ingrijpende n.aa regelen in den vervolge vóór het zaaiien worde bekend gemaakt Beperking Varkenshouderij Tegen de rigoureuze beperking van d© kenshouiderij op de bedrijven met geste gewassen, werden bezwaren geopperd. Van de belanghebbenden was een voorstel ontvangen, waardoor aan tal va.n bezwaren zou zijn tege moet gekomen. Medegedeeld werd, dat het Bu reau een en ander heeft besproken met de be- -ingscommiasaris, die nauwkeu- Besloten werd den Mini I tieven welke tot dit besluit hebben gelei mogen Garantie gescheurd grasland gescheurd grasland, zijn bezwaren gerezen. Door het Bureau werd udteengezet, dat ast d6gielle d[e gras-.a.n,} lo geven, doch hen en- 0 g-even dat de op dlit land ge teelde prodructen nog eenige jaren een bepaal de prijs wordt gegarandeerd, nadat de steun- regelang reeds zou zijn opgeheven. Besloten w«rd zich met het adres, nadat e-enige redactioneels wijzigingen zijn aange bracht, accoord te verklaren. Toestand veehoudersbedrijf «rbamd met den moeilijken toestand, d,e veehouderij verkeert werd besloten zoo mogelijk ter Algemeene Vergadering daar omtrent een inleiding te doen houden. Het is van groot belang dat het vraagstuk betreffen- rudtzlchten onzer Veehouderij onder t gezien en wordt nagegaan wat ten dezen talc van het landbouwbedrijf Roggesteun DE TUINB OU W-EXPORT TOEGENOMEN Na jaren van achteruitgang KM Pijn in de ledematen? Die scheuten in Uw schouder, in Uw arm of been, neem daarvoor nu eens wal van die wondervolle AKKEB.CACHETS 1334 A v Batei ie te Renkum, tevens "benoemd tot commissa- is der Rijkspolitie. POSTERIJEN, ENZ. Bti, ï£?n' beslui't is met ingang van 16 Octo- 10*'' der PTT. C J Muiier, int otterdam, benoe Utrecht, chef - ROFFELRIJMENJ BEGRIJPELIJK Uit het antwoord van Minister Coltjn op de vragen van den heer L. da Visser: De daarop gevolgde over» brenging van deze leden was. zoo zegt de minister, reeds geboden ala beschermingsmaatregel tegenover da te verwachten, begrijpelijke, verent* waardiging van het publiek. Onze HoogEdelGestrenge Leden van het Lagerhuis Roestam, Schalker en De Visser Kregen dus het antwoord thuis Van den President-Minister Van ons vochtig Koninkrijk; Het is rustig, raak, zachtmoedig En verneedrend tegelijk. Dus dat mag: dat de politie In de Kamer staat gereed Als een Kamerlid de eerbied Voor zijn Koningin vergeet! Dus dat mag: dat de politie Optreedt tegen een schandaal Dat niet voor moest kunnen komen In de Haagsche Ridder zaal!! Een geluk voor de politie! Die komt er genadig af! Stel je voor dat ze haar plicht doet En bezoldigd wordt met straf! Rustig wordt de arrestatie Zonder meer geapprobeerd. Het transport per zevenpijper Wordt perfect gemotiveerd: Om de Heeren te beschermen Tegen tastbare repliek Van 't begrijpelijk ten zeerste Verontiv aardig de publiek Zijn ze in de boevenwagen Naar het hoofdbureau vervoerd Heel begrijpelijk is Holland Door die ncu-zorg diep geroerd. Nog begrijpelijker werd het Als er nu een einde kwam En het eindeloos gezwam: Als die vijftienduizend gulden Kamerledentraktement Wezenlijk voor Hollands wélzijn Mochten worden aangewend! (Nadruk verboden.) LEO LENS. ze. in ae prov. jsoord-Holland: a. met Ingang i m den laatsten September 1934, tot heemraad un het waterschap de Schermer, P. Dekker zn en J. Sloo'ten J.zn, beiden te Oterleek; b. eJ- in&a"g; van l October 1934, tot heemraad i. wtoirPE°iwr..Tarmi!er"1*rt'' p' ViBe" 3e. in de prov. Zuid-Holland: tot heemraad an den polder Oud. en Nieuwe-Reüerwaard. A an den Hoek J.Hzn. te Ridderkerk: 4e. in de prov. Zeeland: met ingang van 1 Nov. 1934, tot lid van het bestuur der Zltwl keering van den calamiteuzen Jonkvrouw An* napolder, J. S. de Regt, te Kate. Voor de reddingsploegen te Wrexham volt niets meer te doen. Alle hoop om de 271 ingeslotenen in de mijnen te bevrijden, heeft men opgegeven. De redders verlaten de mijnput Een ets van den bouw van de „5SU", de oceaanreus van de Cunard White Star, die vandaag te water loopt. De tewaterlating zal geschieden in tegenwoordigheid van den koning en de koningin van Engeland De koningin zal de doopplechtigheid verrichten. Prinses Marina bij de Koninklijke Familie van Engeland. Voor in de auto, naast de Prinses Koning George, achterin de Koningin en Prins George. van de ,(Douwe Aukes" tijdens de de Noordzee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6