Wèg die Migraine! AKKER.CACHET5 MAANDAG 24 SEPTEMBER 1934 TWEEDE BCAD PAG. 5 Toen 'n groote legertanh tijdens manoeuvres te Wanborough (Eng.) ontplofte, wilde een zioh in de burnt bevindende tank snel vluchten. Met boverirafgeheeld gevolg Luchtfoto van het centrum van Osaka, een van Japans eerste steden met een inwonertal van 3 millioen, waar een tifoon honderden slachtoffers vroeg. Links: 'n Fantas tische dam in de in aanbouw zijnde Boulder-dam in 't Colorado-canyon (Amerika). De hooge dammuur die vier regelbare watertunnels bevat Op den weg RotterdamDen Haag reikt de politie van Overschie aan weggebruikers boekjes uit met beschrijving van de verkeersteekens. oök Te RambouiUet bestaat 'n leerschool voor jongens, die later herder willen worden. De cursus duurt één jaar en wordt besloten met een examen. De geslaagden ontvangen een toelage voor voortgezette practische studie. Links: rusttijd op b6f het land. Rechts: practische les van een der onderwijzers. HOEVEEL DAGBLADEN ZIJN ER NOG IN DUITSCHLAND? Overheid, politiek en journalistiek [(Van onzen Duitschen correspondent.) Haast alle getallen uit het krantenbedrijf, fcoowel de nieuwere als de oudere opgaven, gaan aan liet euvel mank, dat niet vooraf precies wordt vastgelegd, wat men eigenlijk met een dagblad bedoelt. Men trekt niet al- lijd een scheidingslijn tusschen courant en tijdschrift. Tegenwoordig bestaat er in Duitschland gelegenheid, het krantenbedrijf aan de hand van statistieken vrij nauwkeu rig te volgen en dus de oplage der verschil lende organen vast te stellen. Iedere krant moet namelijk op bevel van overheidswege maandelijks de gemiddelde oplage zoo nauwkeurig mogelijk aangeven. Onder oplage bedoelt men het aantal num mers, dat van een bepaalde krant per dag wordt, verspreid. Tellen wij het aantal van deze exemplaren der verschillende dagbla- den over heel Duitschland bijeen, dan ko men wij tot de verrassende ontdekking, dat I begin 1934 een totale oplage van bijna 16,7 millioen kranten werd verspreid. Dat is een groot er eindcijfer dan werd verwacht, nu zooveel uitstekend bekend staande or ganen sedert de nationaal-socialistische om wenteling gedwongen werden, .hun bedrijf atop te zetten. Verrassende cijiers! De beteekenis van dit eindcijfer kan wel licht duidelijker worden door een vergelij king met andere landen. Ik denk hierbij aan het meest ondernemende land op het gebied van drukpers: Amerika. De kranten der U.S.A. omvatten (de speciale Zondags edities niet meegeteld) een totale oplage Van 35,1 millioen exemplaren. Bedenkt men hierbij, dat de bevolking der Vereenigde Staten bijna dubbel zoo sterk is als die van Duitschland, dan is het verschil in oplaag der kranten niet heel groot. Ben tweede vergelijking kan de verhou ding nog juister tvpeeren: aan de hand van de laatste bevolkingsstatistiek omvat het gansche Duitsche rijk 17,7 millioen gezin- tien, dat wil dus zeggen, dat bijna in elke Duitsche familie een dagblad wordt gelezen Natuurlijk mag hier een zekere invloed van overheidswege niet worden uitgeschakeld, Want de otfieieele propaganda is er veel meer dan vroeger op uit, dat iedere Duit- scher deelneemt aan het politieke leven. Het meest voor de hand liggende middel hiertoe is dan natuurlijk de krant, die hem van alles, wat er binnen Duitschland ge beurt, nauwkeurig op de hoogte houdt. Over de eenzijdigheid dezer voorlichting behoef ik hier niet nader te spreken. Met deze Voor de eerste maal officieel vastgelegde Cijfers zou ik kunnen volstaan, wanneer niet door andere opgaven de indruk gewekt zou kunnen worden, dat het in werkelijk heid toch anders is: door het bedjajf der rijkspost werden kortelings cijfers gepubli ceerd, welke met de voorafgaande notities allerminst in overeenstemming lijken. Vol gens het laatste jaarverslag van cle Duit sche rijkspost zijn er over het jaar 1932 bij voorbeeld 1.622.100.000 kranten besteld. liet opvallend verschil tusschen ue nieuwste taxaties, welke ontleend zijn aan het „Hand boek der Duitsche dagbladpers" en de laat ste publicaties der rijkspost moet aan de volgende omstandigheden worden toege schreven: bij de rijkspost komt het in de eerste plaats aan op een zoo nauwkeurig mogelijke controle van haar transport. Zij houdt hierbij niet genoeg rekening met het verschil tusschen kranten en tijdschriften. In het cijfer van 1,6 milliarden zijn dus ook organen onder kruisband saamgevat, welke met het krantenbedrijf niets uitstaan de hebben. Bij de door mij aangegeven cij fers kwam het echter uitsluitend op het dagblad aan, dat in Duitschland voorname lijk als politiek propagandamiddel wordt benut. De cijfers van de rijkspost komen hier dus voor ons niet aanmerking. Ik hoor in gedachten de vraag stellen, of men met 16,7 millioen de totale oplaag der Duitsche dagbladen over het gansche jaar kan taxeeren? Hierbij moet door ons het het volgende worden bedacht: spreken wij over de oplage van een boek, dan bedoelen wij gewoonlijk het aantal gedrukte exem plaren van zoo'n boek; denken wij echter aan een krantenoplaag, dan kunnen wij hiermee het aantal gedrukte' stukken van een bepaald nummer, maar ook de gedruk te exemplaren van al de nummers eener krant gedurende een bepaalden tijd, bij voorbeeld een week of een heel jaar be doelen. Een eenvoudig voorbeeld ter verduide lijking: in een bepaalde plaato zien dage lijks twee kranten het licht, elk met een oplage van 5000 ex., dat wil zeggen, elk nummer van beide kranten wordt met 5000 nummers gedrukt. Nu verschijnt echter de eene krant met 6, de andere met drie num mers per week. Ook al zijn beide kranten in oplaag met elkaar gelijk, toch kan de eerste per week een oplage van 30.000, de andere slechts een totaaloplaag van 15.000 exemplaren noteeren. Daar de wijze van uitgave bij alle Duit sche dagbladen nauwkeurig moet worden aangegeven, kan de wekelijksche oplaag van alle dagelijks verschijnende organen nauwkeurig worden vastgesteld. Wij komen dan tot het volgende resultaat: de Duitsche dagbladen drukken per week 105.527.722 exemplaren. Aangenomen, dat het bedrijf in den loop van 't jaar onveranderd blijft, dan zouden wij als een jaarlijksche oplaag der Duitsche dagbladen in het Derde Rijk het jaar precies op 52 weken gerekend de kapitale eindsom van 7.487.441.5-44, dus 7,4 milliarden kunnen vaststellen. Pas dit eindcijfer kan genoemd worden naast de 1,6 milliarden van de Duitsche rijkspost. Men wordt hieruit gewaar, dat slechts een beperkt aantal kranten met de post wordt doorgegeven, want bij deze 1,6 milliarden waren immers ook nog allerlei tijdschrif ten meegerekend; de dagbladen worden overwegend door de loopors van den uit gever aan huis bezorgd of op straat aan de Kiosken ten verkoop aangeboden; boven dien staan in een groote stad als Berlijn nog een paar honderd mannen en vrouwen od de hoeken der drukste verkeerspunten, om de kranten van Scherl, Ullstein en Messe, het vroeger toonaangevende Berlijn- sche trio naast den „Völkischen Beobach- ter" en den eveneens bij Frz. Eher Nachf (te München en te Berlijn) uitgegeven „An- griff' ten verkoop aan te bieden. Zoo komen wij ten slotte tot een vrij dui delijk overzicht van het vroeger niet erg overzichtelijk krantenbedrijf. Wij stellen vast, dat de krant in nauw contact staat met haar eigen lezerskring. Op het platte land, waar de politiek nog niet zoozeer hoogtij viert als in de stad, dient de krant vooral nog als „Heimatzeitung", als orgaan van een bepaalde provincie of een bepaald district. Pas in den allerlaatsten tijd is ook hier de politieke voorlichting en volksont wikkeling verplichtend geworden. Steeds meer gaan dan ook de kranten den geest van het interne Duitsche leven ademen: zij worden eenzijdig, propaganda-organen der N.S.D.A.P. onder controle van het propa gandaministerie onder dr. Joseph Goebbels. Het is nog niet de tijd, om vast te stellen, of deze invloed van overheidswege het krantenbedrijf in Duitschland ten goede is gekomen. Pas na den door Hitier ver langden en verkregen proeftijd van vier jaar zullen wij ook op dit gebied kunnen constateeren, welke rol het dagblad in het Derde Rijk bekleeden blijft. Uit de Arja Vergadering Gouw Delltland Vrijdag 25 September a.s., 's avonds 8 uur, zal in het gebouw voor Chr. Belangen aan de Brabantsche Turfmarkt te Delft, de eerste vergadering gehouden worden van de Arja-afdeelingen te 's-Gravenhage, Voor burg, Delft, Schiedam, Hillegersberg, Maas sluis, De Lier, Monster en Wateringen, waar in als spreker hoopt op te treden ons Twee de Kamerlid Dr. A. A. L. Rutgers, te Den Haag, met het onderwerp: „Koloniale Pers pectieven". De aangesloten afdeelingen worden opge wekt deze vergadering in grooten getale" te bezoeken. Gasten zijn eveneens welkom. Vijfde A.R.J.A.-Toogdag Op 13 October a.s. te Amersfoort Op Zaterdag 14 October a.s. zal in ge bouw „De Valk" te Amersfoort de vijfde ARJA-toogdag gehouden worden. De openingsrede van den voorzitter ds. J o li. H. S c heure r, draagt tot titel: „Vast heid tusschen schijnbeelden". Namens de A.-R. Kiesverecniging van Amersfoort zal do heer Joh. H. van Lonkhuyzen een welkomstwoord spre- Voorts zal door ds. P. G. Kunst van De venter het vaandel worden onthuld. Na de jaarverslagen en bestuursverkie zing volgen toespraken van ds. M. van Grieken, vice-voorzitter van het Cen traal Comité, en dr G. A. Diepenhorst, voorzitter van het Prov. Comité van Anti- Rev. Iviesvereenigingen Utrecht. Ds. P. J. de Bruin van Veenendaal zal de morgenvergadering besluiten met een toespraak over „Regem habemus" (Wij hebben eenen Koning). 's Middags geeft nu- Jac. Oranje van Eindhoven een mondelingê toelichting over het in druk verschenen referaat: ,.De cor poratieve staats- en maatschappij-gedachte", Dit referaat zal nader worden besproken. De heer H. Thijs van Amersfoort zal Zuid-Afrikaansche verzen declameeren met pianobegeleiding van den heer P. C. Eve raars. Het slotwoord zal worden gesproken door ds. J. Fokkema, van Amstelveen, over „De Vaandelen op!" Jaarverslag Aan het jaarverslag van den secretaris is het volgende ontleend: De sterke en toch geleidelijke uitbreiding der actie blijkt het best uit de volgende cij fers: in 1930 ter gelegenheid van de eerste algemeene vergadering bedroeg het aantal clubs 30, blijkens de jaarverslagen in 1931: 76, in 1932: 94, in 1933: 149, terwijl dit aan tal thans op rond 200 kan worden gesteld. Het gemiddeld aantal leden per club kan op 17 gesteld worden. Drie secretarissen vernielden een ledental, dat de 40 over schrijdt, n.l. IJmuiden met 46. Leerdam met 45 en Amersfoort met 42 leden. Hiertegen over staan ook clubs met 8 en 9 leden. Het kleinste aantal heeft de club te Noordber- gum (Fr.), die 6 leden telt. In Februari adviseerde het hoofdbestuur tot vorming van 21 gouwen. Sindsdien heeft de consolidatie der actie krachtig voortgang gevonden. Ook in het afgeloopen jaar hadden na mens het Centraal Comité in het bestuur zitting de heeren dr W J Kolkeit en prof. dr J Severijn, welke heeren beiden een zeer werkzaam aandeel hadden in de leiding der organisatie Het orgaan groeide met de organisatie. De eerste jaargang werd afgesloten met pl.m. 1600 abonnementen. Nu de tweede jaargang is afgesloten, en dat beteckent slechts negen maanden later, is het aantal betalende abonné's gestegen tot 2437. Daar onder bevinden zich 183 particulieren, zoo dat de clubs iedere maand regelmatig 2254 abonnementen afnemen. Als de dag voor U verloren lijkt, als alles U hindert: licht, reuk en /^aT\ geluid, dan werken als 'n wonder a1kke)r) BINNENLAND. NEDERLAND EN HET GOUDBLOK De Nederlandsche delegatie ter Volken bondsvergadering heeft van de Belgische de legatie de uitnoodiging ontvangen deel te nemen aan de te Genève te voeren bespre kingen tusschen vertegenwoordigers van de landen van het z.g.n. goudblok over het be vorderen van economische betrekkingen tus schen die landen. De belanghebbenden bij den uitvoer naar Duitschland van eenkleurig aardewerk voor hygiënische doeleinden, dat bestemd is om te worden ingebouwd en aangesloten aan een water- ol afvoerleiding, zooals badkui pen, wasch tafels, closets e.d., worden er op gewezen, dat van af 20 September het Dun sclie invoerrecht van RM 9 per 100 kg. voor deze goederensoort nog slechts geldt voor zendingen, welke vergezeld zijn van een door het Crisis In- en Uitvoerbureau af te geven uitvoercertificaaL In verband daarmee kunnen belangheb bende exporteurs vóór 27 September a.s aan het Crisis In- en Uitvoerbureau, Laan van Meerdervoort 84, 's-Gravenhage, opgave doen van bun uitvoer (in kilogrammen net to) van dit artikel in het jaar 1932 naar Duitschland. Door genoemd bureau zullen voor den uit voer van boven vernield artikel aan recht hebbenden certificaten worden afgegeven, waarvoor het consentgeld is vastgesteld op f 0.10 per 100 kg. met een minimum van f 03 per certificaat. Deze certificaten zullen slechts worden verstrekt tegen overlegging van een certifi caat van oorsprong, waaruit blijkt, dat het Nederlaaidsoh aardewerk is. ROFFELR1JMEN NAAR ZIJN BEVEL De Herfst heeft als een grootvorstin Haar intrede gedaan: Eerst rolden drommen wolken langs De breede hemelbaan; Toen sprongen de fonteinen op En sproeiden wijd en zijd Met klaterende stralen uit Hun frissche heerlijkheid. Zoo werd de wereld schoon gespoeld, De hemelbaan ontruimd Voor 't luchtig ruiterlegioen Met blank geveert gepluimd. En dan, in 't zuiverst blakend blauw Met overdadig goud, De zon, de breed bazuinende Hoogmogende heraut Daar nadert ze, in groot ornaat, ln volle majesteit, De Herfst, met parelen omkranst Van rijpe vruchtbaarheid. Haar stap is sterk; haar bronzen sleep, Omzoomd met paarse hei, Met bonte bloemen overstrooid, Ruischt ritselend voorbij En, donderend, met grof geschut, Stormt er het onweer aan; De bliksem splijt de horizont De volle salvo's slaan; De aarde drewnt: de Hemel spreekt, De Schepper heeft het woord; Het is Zijn tijd; naar Zijn bevél Wentelt de wereld voort (Nadruk verboden.) LEO LENS. Het hoofdbestuur van den Ned. Kappers- bond heeft zich onverwijld in verbinding ge steld met de autoriteiten ten einde het kap persvak opgenomen te krijgen in de lijst van bedrijven die vallen onder de bepalin gen van de wet tot regeling van arbeid door vreemdelingen. ©E SPOORLIJN ZWOLLE—BLOKZIJL VERKOCHT. Donderdag heeft de N.V. Spoorweg-Mij. Zwolle-Blokzijl te Zwolle de buiten dienst gestelde spoorlijn Zwolle-Blokzijl, welke door den kooper zelf moet worden uitgebro ken, bij inschrijving verkocht. De hoogste inschrijfster was de N.V. Simons scheeps- slooperij te Pernis met f 47,812. De gunning ,5 nog aangehouden,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 7