MAANDAG 24 SEPTEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 Firma C. JöRG Sr. UTRECHT OPGERICHT 1819 SCHOUTENSTR. Nr. 7 TOGA'S - HEERENKLEEDING Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Noordeloos, S. v. d. Molen te Rotterdam-Centrum. GEREF. KERKEN Beroepen Te Rijswijk (Z.-H.), G. Laar man te Hilversum. Bedankt: Voor Loppersum (Gr.) W. J. van Enk te Vries (Dr.). NED. HERV. KERK Beroepen: Te Velzen als hulpprediker cand. H. van Vliet to Rotterdam. Te Her- veen en Aerdt als hulpprediker cand. B. Nijholt te Leeuwarden. Bedankt: Voor Wouterswoude (Fr.), Joh. de Bres te SL Maartensdijk (Z.). Voor Ellecom, G. van Veldhuizen te Han- tum bij Dockum (Fr.). Ds. G. TICHELAAR. Ds. G. Tichelaar, predikant der Ned. Herv. Gem. te L i s s e, kan wegens ziekte zijn ambtsbezigheden niet waarnemen. KERKELIJKE EXAMENS Door het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland is toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk de heer R. B lj 1. cand. aan de Universiteit te Utrecht en later te Groningen, die een eventueel beroep gaarne in overweging neemt. Adres A. Bijl, Grintweg 331, Oranjewoud (bij Heerenveen). NED. HERV. GEMEENTE TE ROTTERDAM Blijkens ccn bericht in „Rott. Kerk bode" is bij den Kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk te Rotterdam een schrijven in gekomen van de commissie, om te beproe ven de vervulling van de vacature Ds. G. H. Wagenaar mogelijk te maken. In verband met dit schrijven werd besloten diligent- yerklaring tot 1 April 1935 aan te vragen. CONCENTRATIE VAN KERKBODES De Kerkbodenpers in sommige Duitsche ïandskerken wordt gecentral iseerd. Dit is in Saksen reeds ingevoerd. In plaats van de vele kerkboden der afzonderlijke kerken komt thans een centrale kerkbode met bijblad voor iedere gemeente in het bijzonder. Op deze wijze wordt aan elke gemeente een omvangrijke kerkbode geleverd en wordt anderzijds de kostprijs be langrijk verlaagd. Ook in Brandenburg is men bezig dit voorbeeld na te volgen. OECUMENISCH THEOLOGENCONGRES Het Oecumenisch Theologencongres, dat van 25—27 September a.s. op Woudscho- ten te Zeist bijeenkomt, ondervindt, naar dr. J. C. Wissing te Tiel, secretaris der conferentie, ons meddeelt, bhalve Neder landsche ook buitenlandscihe belangstelling. Inzonderheid te Genève in de oecumenische centra die daar gevestigd zijn, heeft men voor dit gebeuren een bijzondere inteTesse. Dit zal blijken door het bezoek van dr. II. Schönfeldt, den directeur van het te Genève gevestigd oecumenisch Forschungsinstituut, die Woensdag 25 Sept., den openingsdag, het congres hoopt bij te wonen. Voorts deelt dr. Wissing mede, dat het aantal Nederland sche aanmeldingen reeds zeer groot is. De gelegenheid tot aanmelding staat nog tot morgen open (bij dr. Wissing). Kerk en Staat in Duitschland Rijksbisschop Dr. MüILr geïnstalleerd Uit B e r 1 ij n: Zondag is Dr. Müller in het Prui senhuis op plechtige wijze geïnstalleerd tot Rijks bisschop. Vervolgens begaf de Rijksbisschop zich met tal van geestelijke autoriteiten naar den Berlijnschen Dr. Müller heeft een toespraak gehouden, waar in hij verklaarde: Wij zijn met het Evangelie verbonden. Wl) zijn er innig van overtuigd in een grooten tijd van ons volk te leven. Groote tijden in de volksgeschiede nis zijn steeds tijden van geloof geweest. Het is vandaag inderdaad een historisch uur der Duitsche Evangelische Kerk. Door mijn installatie tot Rijksbisschop is dui delijk tot uiting gekomen, dat wij geloof hebben aan deze evangelische kerk. Na eeuwenlange versnippering en ontbinding in de Ïandskerken is thans eenheid bevochten van alle afzonderlijke kerken tot een evan gelische kerk. De Broederraad publiceert een oproep aan alle predikanten, om ook den gewijzigden ambtelijken eed, gelijk die thans in tegembetkoming aan de be zwaren van den Lutherschen Raad gevraagd wordt, niet af te leggen, daar voor de kerk het woord van Christus geldt ..Ik zeg U, zweert garv- schelijk niet" en dus een eed in de kerk niet thuis hoort. De Broederraad wekt op dezen grond de predikanten op alzoo geenerlei eed af te leggen noch af te nemen. De Beicrsche bisschop Dr. Meiser, landsbisschop der Evangelische kerk van Beieren publiceert een uitvoerige verklaring in de pers, waarin hij aan de reeds bekende be zwaren toevoegt het bezwaar, dat de Duitschi Evangelische rijkskerk volgens haar grondwet als uitwendige samenvatting van de Lutherschen, de Gereformeerden en de Geünieerden, zelf geen be lijdenis heeft, doch dat daarmee naar het oordeel van den Beierschen bisschop deze kerk ophoudt „kerk" te zijn en hij den eisch stelt, dat de rijkskerk de Luth. Augsburgscbe belijdenis als haar belijde nis zal aanvaarden, zulks met ontzien van de rech ten der dan als gasten opgenomen Gereformeerden, Een verklaring van de Erlaoger faculteit (Erlangen ligt in Beieren, red.) onderteekend door de profes soren Aithaus. Elert, Preuss. Proksch, Ulmer en Sasse, ondersteunt dezen eisch en oordeelt, dat de kerkelijke vrede door het gehoor geven dezen eisch (die dan een herziening der kerk- grondwet van Juli 1933. in welke alle partijen zich In den tegenwoordige^ tekst vonden, zou betee- kenen, red.) gediend zou wezen. PtrsaanvaJlen Inmiddels is de toestand in Beieren verscherpt geworden, doordat in de dagbladpers, met name in de Frankische Tageszeitung (verschijnt te Neurenberg in Beieren) zeer scherpe artikelen tegen dr. Meiser verschenen, onderteekend door den Zuld-Duitschen Bond van Evangelische Chris tenen. in welke den bisschop het vertrouwen wordt opgezegd. DE HOLLANDSCHE KERK TE PETROGAD WORDT GESLOTEN. Naar „De Tijd" van vertrouwde zijde uit Moskou verneemt, heeft Stalin bevel gege ven, dat de aan het vroegere Nederlandsche gezantschap toegevoegde Hollandsche kerk met de herinneringen aan Czaar Peter den Grooten op 't Newski Prospect in Petrograd dadelijk moet worden gesloten. Deze kerk heeft onder het beheer van onzen gezant gestaan zoolang wij dien hebben gehand haafd. Zelfs zou zich de Sovjet-regeering be reid hebben verklaard haar terug te geven, indien wij die regeering de jure en de facto roudea hebben erkend, DE GEREFORMEERDE KERKEN OVER 1834-1934 Gemeenten en predikanten De meeste leden der Geref. Kerken in Ne derland zullen wel bekend zijn met de ge schiedenis van hun Kerk. Niet velen zullen echter een voorslelling hebben van het aan (al Gereformeerden, het aantal predikanten het aantal emeriti-predikanten op ver schillende tijdstippen van de eeuw „Gere formeerd Kerkelijk leven". Hier volgen eenige cijfers in hoofdzaak betrekking hebbende op de predikanten der Gereformeerde Kerken van 18341934. Voor 1834 staat Hendrik de Cock, als eerste en eenige predikant, vermeld in de verschil lende opgaven van het Jaarboek ten dien de van de Geref. Kerken in Nederland, welk jaarboek als voornaamste bron gebruikt werd bij deze bewerking. Op 1 Januari 1934 is het aantal gestegen tot 745. Gaan we de groei na, dan zien we voor de jaren 1834: 1 predikant, 1844: 45, 1854: 106, 1864: 161, 1874: 217, 1884: 267, 1894:'433, 1904: 539, 1924: 549, 1934: 745 predikanten. In de eerste vijftig jaren is er een con stante groei van 5060 predikanten per 10 jaar. Er worden regelmatig Kerken geïn stalleerd, en vacante plaatsen worden be zet. Dit gaat zoo tot 1886: het jaar van de Doleantie. Het aantal predikanten stijgt nu ecrtlge jaren vrij snel, er komnn ongeveer 45 pre dikanten over uit de Ned. Herv. Kerk. Maar dit alleen verklaart niet de toename an 166 predikanten in het decennium 1884 -1894. De sterke toename moet veeleer gezien 'orden als vrucht van de Stichting det Vrije Universiteit in 1S80. Dr. Kuyper vestigde voortdurend de aan dacht van het Gereformeerde volk op de studie in 't algemeen en zeer speciaal op die der theologie. Velen in den lande nemen den oproep tor harte, en zenden hun zoon naar 't Gymna sium, met het doel hun jongen „dominéé te laten worden". Maar vóór dit doel bereikt zal zijn, moeten 11 jaren van studie vooraf gaan: 6 jaar op 't gymnasium en 5 jaar studie aan de V.U. En de statistiek beves tigt volkomen de historie: juist van 1892 n met 1896 is een zeer groote aanwas op te merken. Reeds in 1896 komt er een inzinking. Er in dat jaar slechts een toename van 6 predikanten. Wel is het aantal candidaten, dat de pastorie ingaat grooter, daar het ge tal 6 de vermeerdering aangeeft; het aan tal dus boven hen, die stierven of geëmeri- teerd werden. De jaren na 1898 geven rijker oogst, 't aantal vermeerdert weer; zelfs is er een toe- ame van 23 in 1901. Dan is de groei tot staan gekomen: het aantal candidaten per jaar is vrijwel even groot als dat van gestorven predikanten en geëmeriteerden. In 1905 zijn er 542 predikanten, in 1924: 19. Aan den historicus wordt het overgelaten de oorzaak van dit verschijnsel na te speu ren. Merkwaardig mag het heeten, dat in de economisch-rustige jaren 18941912 het aantal van hen, die zich tot het predikant ambt geroepen gevoelen niet grooter is. Het jaar 1914 brengt verandering: Tien jaar*) later, 1924, vangt de stijging in, met 50 predikanten in dat jaar. Van 19 in 1924 wordt dit 738 in 1934, waarbij het aantal emeriteeringen en sterfgevallen moet gerekend. Ook het aantal emeriti stijgt die jaren zeer snel, gelijk hieronder blijkt. De historicus ga na of wereldoorlog of hoog-conjunctuur, waardoor mede het aan tal gymnasia en lycea beduidend toenam, op dezen snellen en sterken groei invloed had. Emeriti. In 1846 wordt voor het eerst aan een der predikanten emeritaat verleend. 14 jaar blijft hij de eenige: dan komt er één bij. De toe name per 10 jaar is als volgt: In het jaar 1834: 0 aantal emeriti, 1844: 0, 1854: 1, 1864: 4, 1874: 6, 1884: 8, 1894: 30, 1904 54, 1914: 53, 1924 91, 1934: 122 emeriti. We merken op, dat de eerste 50 jaren na de Afscheiding bijna geen der predikanten emeritus wordt. Er is een tekort aan predikanten; de pre dikant blijft in actieven dienst. We vinden bijv. dat van de S6 die van 1834 tot 1 Jan. 1849 bevestigd werden, 20 gedurende meer dan 40 jaren dienden, terwijl 2 na 50, 2 na 53, 1 na 54 en 2 na 55 dienstjaren werden geëmeriteerd. Na 1884 is er een regelmatige toename, tot 57 in 1905. Het aantal blijft tot 1917 om de bij de 55, daarna constateeren we een geleidelijke vermeerdering, van 1922—1923 een zeer sterke stijging tot 106 in laatstge noemd jaar, onmiddellijk gevolgd door een daling tot 93 in 1929. De jaren 1932 en 1933 geven een stijging tot 122. Vergelijking met de officieele gegevens in de Jaarboeken, geeft afwijkende getallen: daarin staat voor 1934 bijv. een aantal van 145 emeriti vermeld. Het verschil wordt ver klaard, door het feit, dat in het jaarboek onder de Emeriti staan opgenomen, zij, die hoogleeraar, geestelijk verzorger of legerprc- dikant zijn. Bij de bovengenoemde bereke ning zijn deze categoriën huiten beschou wing gelaten, daar zij niet onder Art. 31 D.K. vallen. Een vergelijking van de toename van het aantal predikanten, met dat der emeriti, geeft de navolgende cijfers: In het jaar 1854: 0.94 aantal emeriti, 1864: 48, 1874: 2.76, 1884: 2.99, 1894: 6.93, 1904: 10.02, 1914 9.46, 1924: 16.58, 1934: 16.38 eme riti, tegenover 100 dienstdoende predikanten. Dienstjaren der predikanten. Bij de berekening van het gezamenlijk totaal aantal dienstjaren zijn ook opgeno men de jaren, die sommige predikanten in de Ned. Herv. Kerk dienden. De dienstja- der hoogleeraren werden piet opgeno men, ten einde een zoo zuiver mogelijk over zicht van het aantal gemiddeld dienstjaren per predikant en emeritus te verkrijgen. Van 14 Oct. 1834 tot 1 Januari 1934 over leden 656 predikanten, (dienstdoende en emeriti) waaronder 17 die geëmeriteerd wer den uit hoofde van hun hoogleeraar zijn aan de Theol. School of aan de V.U. Tesamen hadden de 639 overledenen 17427 dienstjaren; 't welk per predikant een ge middelde geeft van 27.3 jaar. (Van één pre dikant zijn de dienstjaren niet bekend). Niet allen mochten 27 jaar als predikant dienen. 135 stierven met minder dan 15 dienstjaren; 6 ontvielen binnen één jaar aan hun gezin en arbeid; waarvan één nog geen twee maanden, en een ander 28 dagen na den dag van bevestiging en intrede. Van de op 1 Januari 1934 639 overleden predikanten hebben 296 gedurende korter of langer tijd van hun rust als emeritus genoten: tesamen 2218 jaren, 't geen gemid deld 7.5 jaar is. 12 van hen overleden reeds in het zelfde jaar van hun emeriteering. Emeriti-jaren. Het op 1 Januari 1934 aantal emeriti-jaren der in leven zijnde emeriti-predikanten be droeg 903 jaar; per emeritus is dit gemid deld 7.4 jaar. Een vergelijking van dit gemiddelde 7.4 jaar, met dat der overleden emeriti, 7.5 jaar, bevestigt de uitkomst der statistici, dat de gemiddelde leeftijdsgrens hooger komt te liggen. Van de 122 emeriti in leven, was de ge middelde diensttijd 34.7. 61 dienden 40 jaar of langer, terwijl aan 61 eerder emeritaat moest worden verleend. Aantal leden der Geref. Kerken. De samenstellers van deze statistiek be treuren het, dat zij de juiste gegevens be trekking hebbende op het aantal leden der Geref. Kerken niet in hun bezit konden krijgen. I-Iet aantal volgens de volkstellingen was: In het jaar 18S9: 181017, 1899 361129, 1909: 491451, 1920: 571834, 1930: 638372. Het Jaarboek echter geeft geheel andere uitkomsten. Dit gaf bijv. voor 1930 een aan tal van 570959, terwijl de volkstelling op 31 December 1930 het aantal behoorende tot de Geref. Kerken 638372 opgeeft. Daar dit verschil 67413 bedraagt rijst het vermoeden, dat nog velen in den lande bij de volkstelling zich als behoorende tot de Geref. Kerken inschrijven, zonder daartoe te belmo ren; maar ook, dat nog vele Kerken niet volkomen nauwkeurig aan de samenstellers van het Jaarboek hun ledental opgeven. Aannemende, dat de cijfers in het Jaar boek opgenomen dichter bij de werkelijk heid liggen, dan die der volkstelling, kun nen cl» volgende cijfers over de laatste 12 jaar een beeld geven van groei en toename: jaar aamt. ge>r. Index dienstd. pr. lnd. em. ind 1922 504435 100 547 100 81 100 1926 548695 108.8 598 109.3 106 130.9 1930 570959 113.2 673 123.- 95 117.7 1934 604139 119.7 745 1362 122 150.6 Dat hier 'n voorbereidingstijd van 10 en niet van 11 jaar staat genoemd is geba seerd op het feit, dat na 1918 een zeer groote toename te constateeren viel van jongelui, die na toelatingsexamen aan de Theol. School of de V.U. hun theol. studie aanvin gen. hij niet een beroep op de leiders van het Mohammedanisme in deze 'anden om met verdubbelden ijver aan den opbouw van i geestesrichting te arbeiden, opdat men sterk zal staan in den 6trijd; maar een beroep op de Overheid om der Zending de/e schrede voorwaarts onmogelijk te maken. Immers wat werd gevraagd? Slechts dit eene: Dat de Zending haar intrede niet in de Malangsche C.B.Z. zou doen. Waarbij als argument dan de omstandigheid, dat er in zendingshospitalen geestelijke dwang gevon den wordt, dienst moest doen. Hiertegenover zet het blad de strijd, eer- .k en open aanvaard, die vrijwaren zal tegen een afglijden naar de zelfkanten van verdachtmaking. Dan ook kunnen de strij denden in volle harmonie aan den opbouw dezer landen medewerken. „Laat nu niemand zeggen, dat dit een droombeeld is. Er is reeds werkelijkheid. Men leze maar eens met aandacht bet volgende citaat, dat via „The Moslem World" van Juli 1934 ontleend is aan de „Indian Witnese". En men vergelijke. In December 1933 kwam een groote Con ferentie van „The Methodist Episcopal Church" in Hyderabad in Britsch-Indië bij- Tot recht verstand diene, dat Hydera bad één van de grootste „native states" van Britsch-Indië is, een bevolking van 12 mii- lioen zielen telt, waarvan 10 millioen Hin does zijn, terwijl de rest (de heerschende klasse) Mohammedaansch is. Op de boven genoemde confeientie nu was als gast aan- ezig de particuliere secretaris van den Nizam van Hyderabad. De Nizam is een der bekendste Mohammedaansche vorsten in de Mohammedaansche wereld. In dat Moham medaansche rijk nu werkt dt Methodistische zending; zij ontvangt er finaneieelen steun i-oor het onderwijs en de medische Zending. En het is in het verband van onze arti- ZENDING EN PHILANTR0PIE DE BADA-ZENDING De jaarlijksche algemeene vergadering der Bada-Zending in Midden-Celebes wordt dit jaar te Almelo gehouden op 11 Oct. a.s. kelen wel zeer de moeite waard om aan te halen, wat die particuliere secretaris van den Mohammdaanschen vorst op die Chris telijke conferentie sprak. Wij citeeren; „Ik ben zeer gevoelig voor de mij aan gedane eer om mij uit te noodigen deze vergadering toe te spreken. Met groot ge noegen heb ik deze uitnoodiging aangeno men, daar ze mij .gelegenheid geeft om mijn persoonlijke en officieele appreciatie uit te 6preken voor het voortreffelijke werk op onderwijsgebied, dat door de Christelijke Zending in het gebied van den Nizam wordt verricht, in het bijzonder door de Methodist Episcopal Church. Deze uitdrukking appreciatie doe ik in mijn kwaliteit Moslim, daarin volgende de voorschriften van mijn eigen godsdienst (tevens de gods dienst van onzen Vorst), welke steun en er kenning voorschrijft van alle goed werk, door wie ook gedaan. Ook volg ik hierin de traditie van alle Mohammedaansche Regee ringen in India en elders welke hooggehou den en de medewerking van Christelijke zendelingen hebben welkom geheeten op hei wijde veld der menschlievende activiteit dat binnen de arbeidssfeer van elke Regee ring komt ofschoon geen enkele Regeering dat werk zoo humaan en snel kan doen als toegewijd particulier initiatief gelijk dat der Zending." Intusschen is bekend geworden, dat de Re- geering het verzoek, in de motie Wiwoho vervat niet heeft ingewilligd. Met 1 October e.k. wordt de C. B. Z. te Malang aan de Zending over gedragen. Met deze beslissing zullen degenen, wier meening in dit artikel is weergegeven, zich verheugen en wij met hen. KERK EN NIEUW-MALTHUSIANISME De classis Den Haag heeft besloten vt het rapport eener commisise over de pi-opagan da van de N. Malth. Bond een groot aantal exemplaren te doen drukken ten behoeve der kerkeraadsleden in de classis en over de uit gave van dit rapport in de volgende vergade ring der classis verder te handelen. EXAMENS WISKUNDE (L. O.) DEN HAAG. Gesl. de heer D. de Jongh te Nederhemert. EXAMENS SPRAAKKUNDIGE DEN HAAG: Geslaagd de heeren P. J. Evert- 5. Den Haag; J. A. Leusink. Wagenlngen; R. i. Gaasbeek. Utrecht; de dames G. Brunings. :otterdam ;J. van Praag. Amsterdam. Voor lip lozen: de dames Joh. de Zwaan, Den Haag; H. 'ermeer, Rotterdam en de heer F. v. Amels- oort, 's-Hertogenbosch. POLITIE-DIPLOMA (Alg. Ned. Politiebond). Geëx. 151 cand.. afge- vezen 102. Het diploma met aanteelcening ver vierven: P A M Halmans. Den Bosch; F v d Hogen. EiJsden; R J Greve. Meedhuizen. H Ham GIFTEN EN LEGATEN In de Geref. Kerk te Scheveningen werd een bankbiljet van duizend gulden gecollecteerd voor de Diaconie. Te Middelburg heeft mej. E. Tou- tenhoofd, overleden in het Rusthuis aan het Noordbolwerk aldaar, vrij van successie rechten gelegateerd aan de Geref. Kerk f 1000, de diaconie f 300, het rusthuis f 209 en de zending f 500. Door wijlen den heer H. H. v. Kraanen is gelegateerd aan de Diaconie der Herv. Gemeente te Renkum f 500, aan de Herv. School f 500 en aan de Herv. Kerk te Heel- eveneens f 500. Te Oostzaan heeft wijlen de heer B. Schuitemaker gelegateerd aan de Ned. Herv. Gem. aldaar 5Vó H.A. weiland; aan het verpleeghuis 3 H.A. en aan de Herv. Evangelisatie 1 H.A. weiland; aan de Chr. school, de Vacantiekolonie en het zieken fonds Draagt elkanders lasten, elk f 2000. Schoolnieuws. DE MEDISCHE ZENDING IN NEDERL.-INDIE De C.B.Z. te Malang Aan de Zending overgedragen H In een derde artikel, aan dij onderwerp gewijd, houdt de Banier rich in 't bijzonder bezig met de beteekenis, welke de strijd tusschen Christendom en Islam heeft ten gunste van beide denkrichtingen. Het blad ontkent, dat de steun, die het Volksraadlid Wiwoho van zijn medeleden ontving voor zijn in den aanvang van ons artikel noemde motie, werkelijk den l6lam ten goe de komt. „In de eerst« plaats niet, omdat een ieder die de tegenstelling tusschen Christendom en Islam liever verdoezelt en verbergt, daar mede zoowel aan het karakter van het Christendom als aan dat van den Islam ernstig afbreuk doet. Wie zou meenen, dat deze beide machten hier te lande stig naast elkander zouden kunnen bestaan zon der met elkander in botsing te komen, geeft daarmede blijk in het geestelijk Jeruzalem dezer gewesten ulslagen vreemdeling te rijn. „Maar vervolgens ook niet, wijl de aan vaarding van dien strijd zoowel in het voor deel van den Islam als van het Christen dom is. Een ieder, die in het Westen weten schappelijk of geestelijk is gevormd, weet of behoort althans te weten, welke zegeningen het vrije geestelijk ruilverkeer aan dat Wes ten heeft gebracht. Dat vrije geestelijk ruil verkeer vrucht van Renaissance en Re formatie is de bron geweest, waaruit de Wesïersche beschaving van de laatste vier eeuwen is ontsproten." De heer Y'iwoho c.s. nu hebben den strijd niet aanvaard. Tegenover de schrede waarts van de (medische Zending) INAUGUREELE REDE Dr. W. A. GODDIJN De inaugureele rede van den nieuwbenoemden buitengewonen hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden in de pharmacografie, galenische phar- marie en receptuur Dr. W. A. Goddijn is bepaald op Vrijdag 9 November a.s. te 4 uur n.m. Prof. Dr. VERRIJN STUART Het ligt in het voornemen van prof. dr. M. G. Verrijn Stuart op Maandag 8 Oct. a.s. des mid dags om 3 uur in het gebouw van de Nederland sche Handels Hoogeschool te Rotterdam een laatste college te geven teneinde van zijn leerlingen en de bestuurders van de Hooge School en van ambtsgenooten afscheid te nemen, alvorens Utrecht zijn inaugureele rede te houden. NAJAARSCONFERENTIE VER. VAN GODSDIENSTIGE OPVOEDING De Vereen ging van godsdienstige opvoediog organiseert voor leden en belangstellenden 1315 Oct. een conferentie op Woudschoten te Zeist. Verschillende onderwerpen zullen besproken worden, betrekking hebbende op de godsdienstige opvoeding der rijpende jeugd. Sprekers zijn: dr. J. van der Spek te Poortugaal over: „De psycholo gie van het religieuse leven in de praepuberteit" mevrouw Knottenbelt-Palmboom te Bilthoven ove: ,,De(n) invloed van het gezin op de religieuse opvoeding", de heer A. M. Brouwer Jr. te Utrecht over: „Geestelijke stroomingen die de jeugd hinderen tot Christus te komen", ir. P. Telder te Zeist over „Christus en de jongeren". Inlichtingen worden gaarne verstrekt door mej. A. W. D. Smelt, secretaresse der jeugdkerksectie, Laan van Mecrdervoort 642 te Den Haag. BIJZ. NEUTRALE SCHOLEN De N.R.C. meent te weten, dat de openbare lagere school te Hoog-Keppel in een bijzondei De Chr. Schoolbond in de Alblasserwaard, de Vijfheerenlanden en 't Land van Altena hoopt Woensdag 26 September a.s. een schooldag houden in de zaal van „De Doelen" te Gorinchem. Alsdan hopen op te treden dr. H. J. Honders, Wassenaar, met a's onderwerp; „Levensstijl" dr, K. Dijk van "s Gravenhage, met het onderwerp: „De strijd die blijft". ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Ouderkerk a. d. IJssel (Lageweg, hoofd M. Vlasblom) G. F. Goudriaan aldaar als kw. met akte voor tijdelijk. Stadskanaal (Chr. U.L.O.-school) J Kloeze, onderwijzer Dr. A. Kuyperschool te Groningen. STICHTING BIJZONDERE SCHOOL BIJ HOOGEVEEN Door het bestuur der Schoolvereenigicg „Noord en Omstreken" teNoordsche Schut bij Hoo- geveen was bij den Raad der gemeente Hoogeveen een aanvrage ingekomen om de benoodigde gelder te mogen ontvangen voor de stichting van eer bijzondere school. De Raad heeft afwijzend op de aanvrage be schikt. Van dit Raadsbesluit kwamen bij Ged. Staten in beroep het betrokken Schoolbestuur. P. Kooiman en drie andere leden van den Raad. Ged. Staten hebben thans met gegrondverklaring daartegen ingestelde beroepen het Raadsbesluit van 15 Maart 1934 vernietigd en bepaald, dat de stichting van een School als door het School bestuur verlangd, alsnog 's Raads medewerking behoort te worden verleend. Examens PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gepromoveerd op proefschrift „Onderzoekingen over het hooren in lawaai", tot doctor in de geneeskunde du heer F. J. M. Pannekoek, geb. te 's-Gravenhage. ACADEMISCHE EXAMENS T RECHT, heer J. J. H. der Ree te Rotterdam. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Gesl. Doet. ex. wis- en natuurkunde, hoofd vak plantkunde, de heer F. G. P. Nagel; rink"" Vel p f A J de Haan. Zutfen; J Haan dijk, Den Helder; K d«. Heer, Den Helder; J de Haan Ternaard: A J van Grootheest, Schoonhoven; E Hekkers, Velp; J B Harmsen, Notter. J Habins Hindriks, Leeuwarden; J W Z Groothuteminfc. Eibergen: J B Hevdens, Nieuwersluis; E Hieter Zevenbergen: J H J Hekkert. Harderwijk; H J Groothuis. Hengelo (O.): P Hetjstra, Harder- wtlk. S Holtjer, Schoonebeek; G J P H van Hemsbergen, Haarlem: C v Haaren, Vlaardin- gerambaeht: J Guyt. Volendam: J I Hollebrs--'- Delft; C T Kazewlnkel. Valtherm Utrecht; D H. Chr. Heil Miilingen: M Tenham. Lun- J Heiting, Hoogezand; J G H Holt- Rechtzaken. EEN OPRUIER In hoogeg beroep stond voor het Amsterdam* sche gen htshof terecht een werklooze arbei- der, die. toen uit een stempellokaal te Haa.rle.-n een man werd verwijderd had geroepen: .je hoofd gebruiken en naar den wetnouder gaan en daar en paar ruiten stukslaan, daa wordt Je De ^politierechter had den man veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Het O. Al. had 3 maanden geüischt Na raadkamer besloot het hof het Leger dea Hells op te dragen tegen 16 Oct. a-s. een rap* port over den man uit te brengen. ECONOMIE EN FINANCIEN. Reorganisatie Mulier-concern Na herwaardeering van de bezittingen, een verlies van 30.946.886.— 6 pet. obligaties ontvangen f 400. 3 pet. obligaties en f 300. comm. aandeelen Verlies 1933 f 2.752.484.— (v.j. 2.967.139-—) Aan het jaarverslag over 1933 der C.V. /m. H. Müller en Co antieenen wij het volgende: Evenals vorige jaren zijn in de balans en winst- cn verliesrekening vervat de cijfers van de Commanditaire Vennootschap Wm H. Müller Co en die der drie groepen, welke tezamen het concern vormen, t. *v.' a. het scheepvaart- en ertsbedrijf Wm H. Müller Co N.V. te Rotterdam; b. de mijnbelangen, hoofdzakelijk givor- gentreerd bij Wm II. Müller Co s Alg. Mijn bouw-Mij N.V.; c. diverse belangen, vertegenwoord' gel door maatschappijen van meer bepetklcn werkkring. In verband met de voorstellen tot recon structie, die reeds eerder in uitzicht wot den gesteld en die thans bij den Trustee van de obligatiehoudere zijn ingediend, hebben wij bij het opmaken van de balans rekening gehouden met de bijzondere afschrijvingen, welke noodig zijn om de boekwaarde van de bezittingen in overeenstemming te bren gen met de daaraan bij de reconstructie toe te kennen waarde. Het bedrijf, na bestrijding van alle onkosten, dooh zonder rekening te houden met afschrijvingen en rente op vlottende schulden en obligatie leeningen, liet in 1933 een ovenschot van 774.730 (v. j. 852.775) Daartegenover staan in de aller eerste plaats de normale afschrij vingen ad ƒ730.108 (v. j. ƒ727.829) en de rente op vlottende schulden en obligatieleningen ad ƒ1.154.330 (1.185.332) totaal ƒ1.884.498 (1.913.161) waardoor het hierboven genoemde overechot verandert in een tekort van ƒ1.109.788 (1.060.386). Bovendien bleek een afschrijving op onze erts voorna den noodzakelijk van ƒ87.377 (v. j. 438.556). Het tekort steeg hierdoor tot ƒ1.197.146 (v. j. .fl.49S.942). De koersverliezen, ontstaan door de dep re ciatie van den U.S.A.-dollar (ƒ205.095), ver minderd met winsten op den verkoop van effecten, onroerende goederen, enz. bedroe gen ƒ163.666 (7.957), totaal ƒ1.360.813 <v. j. 1.506.900). Buitengewone afschrijvingen en reservee ringen na aftrek van eenige vrijgekomen bijzondere reserves toegepast overeenkom stig de methode van waardeering, die ook 1931 en 1932 weril gevolgd, beliepen 1.441.348 (1.485.003). Aandeel minderheidsaandeel'h. ƒ49.677. Het saldo tekort voor 1933 beliep mitsdien, op basis van dezellde methode van waardeering, die in 1931 en 1932 werd toegepast 2.752.484 (2.967.139) tengevolga waarvan het deficit, dat per 31 Dec. 1932 ƒ9.392.577 bedroeg, steeg tot 12.145.061. Verlies na herwaardeering ƒ30.9 millioen De C.V. Wm H. Müller Co berichtte ai N.V. Alg. Administratie- en Trustlca/ntoo: Trustee van de 5 leening 1909 en 6 leening 1928 ten laste van de genoemde C.V. en 5 leening 1913 ten laste van Wm H. 6 Co'a Alg. Mijmbouw-Mtj N.V. o.m.. d itructievoorsteMen door de in gesteld, eventueel im clideerd* balans per 203.000. wa 'igt in de bedoeling hiervan een bedrag id 173 000 aan te wenden als eerste aan de Reserverekening (ten laste waar reconstructie-kosten zullen worden ge- zoodat overblijft 11.400.000. -genover staan uit 15000 6 X. obligaties 9 en 449 5% obliga- lor 31 October 1934. Het sacht thans tot reorgani. i bestaande 1 wordt C.V. zijn ge) nkele bel: e buitengewi aakt. De: .n tasting Ook kan de boekwoa.n :e actiefposten niet lang hetgeen onvermljdeli, afschrijvingen not iredletwaardighe regelen erlaj De herwaardeering van de verschillende activa leidde, na aftrek van vrijkomende reserves tot een bijzondere afsohrijving 9.591.592, in welk bedrag begrepen is de t afschrijving van de mijnbelangen ia Chili, die tot 31 Dec. 1933 te boek stonden voor rond 5.500.000. Opgemerkt zij hierbij, dat zulks niet betee- kent dat laatstgenoemde belangen als w loos worden beschouwd; men moet zich wel vertrouwd maken mot het feit, dat d totaal gewijzigde omstandigheden res van dit mljnbezit veel moeilijker geworden is en aan exploitatie in eigen behet niet kan worden gedacht Bovendien werd het noodzakelijk geacht den post Mijnbouwreohten en Goodwill groot 9.210.323, voornamelijk betrekkit; op de overwaarde van de aandeelen Müller Co N.V. te Rotterdam, niet langer op da balans te handhaven. Uit het bovenstaande volgt, dat het verlli per 21 December 1233, na herwaardeerlng va de bezittingen 30.9-16.886 bedraagt Het verlies overtreft het uit staande kapitaal 9281882 5% obli ties 1913. De bei C.V Wm. Muller en Co., de laatste n Wm H. Muller en Co-s ALg. Mijn- N.V.. voor welke ie C.V. Wm. H, ri 6 obligat sekerheden compe- 909 en 1913. gewone commanditaire aandeelen lullen ontvangen. Op grond van deze overwegingen zal worden •oorgasteJd. dat de huodera der 6 obligaties* 1928 voor bovengenoemd bedrag van 700 zul* witvangen ƒ400 in oblgiaties en 300 la command/itaire aandeelen, terwijl de houders de 5% obligaties der leeningen-1909 en 1913 per obligatie zullen ontvangen 400 in >mmsnditaire aandeelen. Hiermede werd bereikt een ongeveer gelijk* matige verdeeling tuseohe.i obligatie- en aan* ilenkapitaal, vooral indien men de te vor* n reserve-rekening hieirbij in aanmerking De .OOo" obligatie aandeelen. uit» Grondslagen van het reconstructieplan De grondgedachten in hoofdzaken elijkheid van de behe« Instituut ischetljk. C.V. Wm H. Müller Co it echter uitsluitend Holding belang bij de N.V. Wit worden Müller Co te F drijven van het o nde bezittingen bij de bezittingen, die vo -king kcim. treerd in Wm H. Müller 6 ,'erkoop of liquida te! mogelijk nieuw beheererd uitdrukWnJ J •houdingen in de C.V. Wm H. MUI* beer Mr A. F. Lodeizen te Wasse- 'ereid gevonden als zoodanig tot de treden, uiteraard ouder beding, dat oude schulden en verbintenissen MUllei Commissarissen t C.V. toe te hij voor d. niet aansprakelijkulo. N.V. Win H. Müller Co hem vrijwaart tegen alle aanspraken, die uit hoofde van zijn hoe danigheid van beheerend vennoot tegen hem persoonlijk mochten worden geldend gemaakt. 0 j 2?oet, sroote invloed worden toegekend fcaaü van Advies van de CV. Wm H. Co resp. den Raad van Commissarissen H. Müller Co N.V. te Rotterdam. Da g van de leden van den Raad van an de C.V Wm H. Müller Co (die £j my— '-en van den Raad van H. Müller Co N.V vu<«" eerste maal in de door do vergaderingen aan obligatiehouders als deel de- reconstructie thans goed te keuren statuten. Het reconstructieplan ^e^u^tructieplan bevat o.m. de volgende I. De houders van de bestaande 200 Gawone Aandeelen der C.V. Wm H. Müller Co (de heer en mevr. Kröller) elk groot 5000. bedoeld in arL 4 harer statuten, worden houders van Uitgestelde Aaaideelen-B. zonder nominale II. Aan de houders van de 6 Cumulatief schap) i«i Uitgestelde Aandeelen-A zonder nomi* III, Aan obligatiehouders wordt een regeling voorgesteld als hierboven aangegeven. De rente 1928 wordt gesteld op 3 Jan. 1935. c. i 3 afhankelijk i in plaats van de bedoelde aandeelen van 100 te verlangen één obligaties van ƒ100 van de C.V. Wm H. Müller Co uitgegeven onde- de- •ls de nieuwe 3 °'0 obliga te 15.000 bewijzen van uitgestelde rente, ver vallende peT 1 Maart 1935. groot 12 per stuk (coupon no llA). zullen van 1 Dec. 1934 af be taalbaar worden gestelfl. De bewijzen van uitgestelde rente, vervallen de per 1 Febr 1935 re-sp. 1 Maart 1935 groot I 10 per stuk. (coupi IV. de 5 Cols Alg. Mijn - en coupon no 45A van de 5 909 der C.V. Win H Müller Co) i 1 Dec. 1934 af betaalbaar gesteld, houders van preferente aandeelen gestelde opleving komt en het beeld zichweer In gun- e tl gen zin wijzigt, herstel van het thans vast- srlies tot de mogelijkheden behoort. Le wordt medegedeeld, dat. als deze ctie wordt gotrigekeurd. op baals van ngsten van 1933 en van de eer3te 8 van 1934 een rendemont binnen het -n het mogelijke zal zijn gebracht. BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND De tekst van het verdrag De Rijkepersdienct heeft de tekst gepubli ceerd van het Nederlandsch-Duitsch ver drag inzake het betalingsverkeer. Morgen hopen wij hierop nader terug te komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3