DE GROOTE MJNRAMP MAANDAG 24 SEPTEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND 1 DE VOLKENBOND Een uitnoodiging aan de Vereen. Staten Uit Genève: De president van den Raad van den Volkenbond, de Zweed- sche minister Sandler, heeft Zaterdag een radiorede gehouden, waarin hij de Vercenigde Staten uitnoodigde toe te treden tot den Volkenbond. Dit is de eerste maal, dat de presi dent van den Raad een directe uit noodiging aan de Vereenigde Staten heeft gericht. De aanstaande besprekingen. Uit Parijs: In een voorbeschouwing over de a.s. besprekingen te Genève merkt de vertegenwoordiger van Havas te Genève op, dat de eigenlijke beraadslagingen van den Volkenbond schuil zullen gaan achter de politieke onderhandelingen, welke Barthou zich voorstelt te voeren, gesterkt door de volmachten en de unanieme goedkeuring van zijn politiek door den Franschen minis terraad. Ondanks de Duitsche weigering zal Frank rijk blijven streven naar het Oostelijke pact met het doel zooveel mogelijk staten een te sluiten. Het Poolsche antwoord op het Fransche voorstel zal binnen eenige dagen aan Bar thou worden overhandigd. Earthou weer naar Genève. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Barthou, is Zaterdagavond in gezel schap van den minister van Handel, La- moureux, uit Parijs naar Genève vertrokken POLEN EN DE VOLKENBOND Betrekkelijk overbodig Uit Warschau wordt gemeld: De ontevreden houding van Polen iegens den Volkenbond welke reeds tot uiting kwam in de rede van minister Beck over de minderheden, komt opnieuw tot uiting in een hoofdartikel in de semi-officieelo „Gazette Polska" over het toetreden van Rusland tot den Volkenbond. Het artikel .vangt aan met erop te wijzen dat de voortdurende ontwikkeling van goede be trekkingen met Sovjet-Rusland een vast punt der Poolsche politiek is. Het blad gaat dan als volgt voort: onze normale en vriendschappelijke betrekkingen met Sov jet-Rusland zijn zelfstandig bereikt langs den weg van onderlinge onderhandelingen. Wij hechten groote waarde aan dit succes. Het feit dat Sovjet Rusland tot den Volken bond is toegetreden roept in onze gedach ten de noodzakelijkheid op te verzekeren dat de toekomstige relaties met onzen Oos telijken nabuur primair gebaseerd zullen worden op de bilaterale verdragen die ons tot dusverre hebben gebonden. Wij beschouwen deze verdragen als een belangrijker basis voor vriendschappelijke betrekkingen dan het Volkenbondspact zelf. Deze pacten komen niet met elkander in conflict, maar uit ervaring hebben wij ge leerd, dat bilaterale overeenkomsten met naburen grooter effect en meer practische waarde hebben dan algemeene pacten. Het Volkenbondspact heeft niet go- leid tot vriendschappelijke betrekkin-" gen tusschen de leden. Onze betrekkin gen met Duitschland ondervonden geen verbetering toen beide landen lid waren van den Bond. Integendeel was in feite de minderhedenprocedure van den Volkenbond een besliste hin derpaal voor een verbetering in onze betrekkingen. Vele andere problemen, die de Volkenbond 'zou hebben moeten oplossen, moesten tenslotte door directe onderhandelingen geregeld worden. De Poolsche twijfel over de waarde van ilen Volkenbond is niet van recenten oor sprong, maar de toon der regeeringspers is steeds scherper geworden, vooral sedert de voorstellen inzake een Oost-Europeesch pact. Hoe sceptisch men over den Vol kenbond schrijft blijkt wederom uit bo- yenaacgehaald artikel. Baldur von SchiracH over de Hitier-jeugd „Geen recht, slechts plicht." Uit' Koningsbergen: De Rijksleider voor 'de jeugd, Baldur von Schierach, heeft Zater dag in een bijeenkomst van leiders der Hit- lerjeugd over de taak der Hitlerjeugd ge zegd, dat hij niet wil, dat thans alle Duit sche ouders meenen en met hen misschien ook hun kinderen, dat door toe te treden tot deze reusachtige jeugdorganisatie de economische kwestie in het leven is opge lost. Wij verzamelen niet de massa, niet degenen die verzorgd willen zijn, doch even als in de afgeloopen jaren slechts de onzelf zuchtige menschen. Vergeet niet, dat de geheele beweging een groot en levendig voorbeeld er voor is, dat slechts het idealis me alleen iets vermag te volbrengen. Het zou geheel onverschillig zijn voor de jeugd .van ons volk of wij nog eenige millioenen van de jeugd zouden verzamelen of niet, wanneer wij dit principe, dat ons groot heeft gemaakt, zouden verraden. Het is thans zoo, dat links en rechts wordt gespro ken over het recht der jonge generatie. Er is geen recht der jonge generatie. Er is slechts een plicht voor deze j-eugd. De volksstemming in het Saargebied De campagne voor het plebisciet Ingezet, Uit Saarbruecken: Zondag is van Duit- Ische zijde de campagne ingezet voor de a.s. volksstemming. In alle plaatsen zijn .verga deringen gehouden. up-. Het reddingswerk stopgezet De ramp eischt 260 dooden Uit Londen: De catastrophe in de Gresford-mijn te Wixham was van veel ernstiger aard dan zich in den begin ne liet aanzien. Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal dooden en vermisten 260. Tot gisternamiddag half vijf waren slechts negen lijken in de brandende mijn geborgen. Zeven hunner werden in de na bijheid van den uitgang gevonden, de beide andere zijn bij de reddingspogingen om het leven gekomen. Van de arbeiders, die in de mijn hebben gewerkt, kon nog geen enkele geborgen worden, doordat een ondoordringbare muur \an vuur het binnendringen der redding: brigades onmogelijk maakte. Gisteravond heeft men alle hoop opgegeven de 260 opgesloten mijnwer kers nog te bergen en de mijn is ver- zegeld. Het besluit tot stopzetting der redding» werkzaamheden moest genomen worden, daar in de mijn opnieuw brand was uitge broken en telkens weer ontploffingen plaats vonden. Het vuur knaagt thans aan de hou ten mynstutten, bezwijken deze, dan storten de gangen in. De autoriteiten achtten het dan ook niet verantwoord, het leven der reddingsmanschappen nog langer op het spel te zetten, te meer daar het uitgesloten moest worden geacht, dat zich nog levenden de gloeiende hel zouden bevinden. Toen het besluit tot staking der bergingp- erkzaam.heden bekend gemaakt werd, ont stond onder do roddingsmanschappen groo te opwinding. Zij eischten. dat men hun nog een laatste kans zou geven, hun bedolven kameraden te bereiken. De onverschrokken reddingspogingen Een der reddingsmanschappen vertelde, dat de Grasfordmijn altijd en warme mijn is geweest, maar dat het onder de huidige omstandighedeji was, of men uit een hel kwam. Cher een kleinen afstand kon men rechtop loopen, maar dan moest men zich bukken. Wij hadden nog niet ver geloopen, toen onze schoenen verbrandden en wij bla ren aan de voeten kregen van de hitte, verhaalde hij. Wanneer wij struikelen en dus met de handen op den grond kwamen, verbrandden onze handen, net alsof wij ze in het vuur hadden gehouden. Een man liet zijn rookmasker vallen. Hij wilde het op rapen, maar kon het niet, want het was reeds gloeiend heet. Een ander, die meende iets te kunnen hooren, legde zijn oor tegen den muur, met het gevolgd dat zijn oor verbrandde. Het was voor een menschelijk wezen on mogelijk de hitte te verdragen, maar toch moest er voortgegaan worden met de red dingswerkzaamheden. De leider gaat voor op met een kooi, waarin een kanarievogeltje zit. Hij moet het beestje nauwkeurig in het oog houden, want wanneer het neervalt, be- tcekent dit dat er gas aanwezig is. In de ontzettende hitte fladdert het beestje wild heen en weer. Het verschrikkelijkste gedeelte van de reddingswerkzaamheden is, wanneer men terugkeert. De zuurstof is voldoende voor twee uur en men moet er nog van overhou den om veilig terug te keeren. Het kan misloopen. Door de ontzettende hitte ismen verslapt. De beenen schijnen te weigeren. Een klein heuveltje maakt extra-inspanning noodzakelijk en het is niet te verwonderen, dat sommigen op den terugweg ineenzak ken. Boven staan doktoren en pleegzusters gereed om hulp te bieden en vele redders hebben die van noode. Toen de explosie plaats vond. werkte op eenigen afstand van den bodem van de schacht een groep van 17 arbeiders. De voorman beval oogenblikkelijk den arbei ders hun hemd stuk te scheuren en een stuk er van in den mond te stoppen. Strui kelend en kruipend slaagden de mannen er in, na veel moeite de hoofdschacht te bereiken, die bijna een kilometer ver v Slechts vijf van de zeventien brachten het leven af. De andere 12 werden overmand door het gas. DE TAIFOEN-RAMP IN JAPAN Aantal slachtoffers meer dan 2000 Het Japansche ministerie van biiv nenlandsehe Zaken deelt mede, dat bij de taifoenramp 2064 personen om het leven zijn gekomen, terwijl 13.335 per sonen gewond zijn. Ilct aantal vermis ten bedraagt 238. Het aantal verloren gegane vaartuigen wordt op 3400 geraamd. Uit. de marinehaven Koere zijn drie Ja pansche torpedojagers naar Osaka vertrok ken. De oorlogsbodems hebben levensmid delen en kleeren aan boord, alsmede bedden en matrassen voor de personen, die door den storm dakloos zijn geworden. Ook hulptreinen zijn gezonden. Vier Britsche torpedojagers zijn tijdens den taifoen van hun ankers losgeslagen en tegen de kust gedreven. Men verwachtte reeds, dat de oorlogsbodems zouden stran den, toen de wind van richting veranderde en het gelukte de schepen in de macht te hc-uden. De vier oorlogsschepen zijn licht beschadigd. Gemeld wordt nog: Van de bewoners van huizen aan de kust in het geteisterde gebied konden slechts weinigen ontkomen. Toen de huizen.hooge vloedgolf zich op de kust stortte, aldus ver haalden enkele overlevenden, snelden wij naar het dak van ons huis, doch al spoedig bleek, dat wij ook daar niet veilig waren. Alles onder ons wankelde en kraakte, zoo dat ons niets anders overbleef, dan ons in het water te storten. Terwijl de huizen on der ons instortten, zwommen wij van het eene dak naar het andere, terwijl wij ten slotte in veiligheid waren. De taifoen had nu en dan een snelheid van 130 meter per seconde. Telegrammen van rouwbeklag zijn ont vangen van Koning Georg van Engeland. Koning Haakon van Noorwegen, president Roosevelt van de Vereenigde Staten, presi dent Moscicki van Polen en andere buiten landsche staatshoofden. HET LINDBERGH-MYSTERIE - Hauptmann blijft ontkennen De Amerikaansche textielstaking geëindigd Heden wordt het werk hervat Uit New-York: De vakvereenigingen Van textielarbeiders hebben Zaterdag besloten de staking te beëindigen. De arbeiders worden opgeroepen, het werk met ingang van heden, Maan dag, te hervatten* De leider der staking, Gorman, ver klaarde, dat de arbeiders de staking in hoofdzaak hebben gewonnen. De onrechtvaardige structuur van de Nira aldus Gorman is uiteengerukt en de arbeiders hebben zich bevrijd van de hun opgelegde lasten. WASHINGTON, 24 Sept. Naar aanleidin van de hervatting der werkzaamheden in de textielindustrie verklaarde de stakings leider Gorman dat de vakvereeni gingen zouden trachten het zöo ver te bren gen dat elke arbeider in elke textielfabriek zijn kaart als vakvereenigingslid in de zak zal hebben. Het resultaat van de staking had den weg hiertoe geopend. Het naaste doel der textielarbeiders-organisatie is v,ot bereiken van 1.000.000 leden. Afgezien de dooden en meer dan 200 gewonden be- teekent de staking een verlies van 15.000.000 arbeidsloongelden voor de arbeiders en ver scheidene millioenen dollars voor de werk gevers en een hevige schok .voor het her stelprogram der regeering. LONDEN, 24 Sept. Uit Wrexham wordt ge meld, dat uit de mijn de Grasford in totaal slechts 40 lijken zijn geborgen, w.o. die van twee leden van een reddingsbrigade. In den afgeloopen nacht heeft men de overleven de mijnemployé's aan de oppervlakte ge bracht. Tegelijkertijd was op de 800 meter verdieping een groep mijnwerkers bezig het brandende deel der mijn door een dwars- muur van pegels en zand luchtdicht af te sluiten. Aangezien het aantal slachtoffers definitief op 260 is vastgesteld, is dit de grootste mijnramp, die Engeland sedert 1900 heeft getroffen. Ernstig ongeluk op een mijn-onderneming Uit Kattowitz: Op het terrein van de mijn Uda is Zaterdagmorgen een ernstig ongoluk gebeurd, waarbij vier en dertig menschen vaar gewond werden. Zooals meer het geval is, waren op een hoop sintels, waartusschen zich op vele plaatsen gloeiende metaalslakken bevonden, vele werkloozen bezig met het verzamelen van kolen. Deze menschen werden daarbij verrast, doordat bij het afladen van een nieuwe voorraad sintels plotseling over een groote oppervlakte vlammen uit de sintel- hoop opstegen. 34 werkloozen bevonden zich midden tusschen de vlammen. Onder af schuwelijk hulpgeroep liepen de ongelukki- gen, die op brandende fakkels geleken, uit elkaar, terwijl zij tevergeefs trachtten, zich van de brandende kleeren te ontdoen. Eeni gen stortten zich in een in de nabijheid liggende vijver. Alle 34 hebben ernstige brandwonden opgeloopen, waarvan zes spoe dig oyerleden zijn. Men vreest, dat in het geheel tien personen zullen sterven. Generaal O'Duffy afgetreden Als Blauwhemdenleider. Uit Dublin: Generaal O'Duffy is afgetre den als leider van de Blauwhemden-organi- satie. Hij weigerde zich over de motieven .van zijn aftreden uit te laten. Zijn opvolger te- reeds benoemd. Onderzoek naar wapenhandel opgeschort Uit Washington: De commissie uit den Amerikaanschen Senaat, welke een onder zoek instelt naar den particulieren wapen handel, heeft haar zittingen verdaagd tot einde November of begin December, Alarmtoestand in Spanje Bomaanslagen op kerken. Uit Madrid: President Zamora heeft Zon dag voor geheel Spanje den alarmtoestand afgekondigd. De minister van Binnenlandsclie Zaken, Alonso verklaarde, dat de alarmtoestand is afgekondigd, om de taak der politie in zake de socialistische revolutieplannen te verge makkelijken. Te Barcelona hebben syndicalisten een aantal bomaanslagen gepleegd, waardoor 't interieur van een kerk werd beschadigd. Te Santander werd door linksche elemen ten een kerk van groote artistieke waarde vernield. Te Madrid heeft de politie drie bekende communisten gearresteerd. Conclusies over de ramp der „Morro Castle" Geen brandstichting, wèl nalatigheid. Uit New-York: Na een onderzoek, dat twee weken in beslag heeft genomen, con cludeert de commissie, welke de ramp van de „Morro Castle" heeft behandeld, dat er geen sprake kan zijn van brandstichting. Uit de mededeelingen van den waarne- menden kapitein Warms en de andere offi cieren zou men moeten besluiten, dat hier opzet in het spel is geweest, doch de ver klaringen van de passagiers hebben de com missie ervan overtuigd, dat brandstichting niet als oorzaak kan worden aangenomen. Verder concludeert de commissie, dat de leden der bemanning onverschillig en nala tig zijn geweest. Bovendien waren zij niet voldoende vertrouwd met de in geval van nood te nemen maatregelen en met de be diening van de brandspuiten. Als reden hiervoor geeft de commissie op, dat bet per soneel veel te slecht werd betaald. Uit New York: Na een verhoor, dat bijna ononderbroken vier dagen -is voortgezet, heeit Hauptmann, die gearresteerd werd in verband met de ontvoering van het eerste kind van Lindbergh, vastgehouden aan zijn eerste verklaring, dat hij noch iets -met de daad zelf noch met het losgeld te maken 'heeft. Kolonel en mevrouw Lindbergh zijn Zon dag per vliegtuig naar New York vertrok ken, waar Hauptmann met hen zal worden geconfronteerd. Volgens de autoriteiten te Columbus in den staat Ohio is komen vast te staan, dat Hauptmann het plan voor de ontvoering van de babv van Lindbergh heeft opgesteld cn aan een derde heeft meegedeeld. De be treffende brief, in eode geschreven, was ge richt aan een gevangene te Columbus zeke ren George Paul, en was geteekend Bruno. Volgens de verklaringen van Paul hield deze brief, in code geschreven, de mededeeling in: „Zal de baby van Lindy ontvoeren". Paul verklaarde verder, dat een vrouw het plan voor de ontvoering iheeft samengesteld. Zooals bekend, wordt ook een zekere Fischer, een goede bekende van Hauptmann, die dn 1932 naar Duitschland is vertrokken en daar is gestorven en op het kerkhof te Leipzig "begraven, van medeplichtigheid bij do ontvoering verdacht. De politie heeft, ont dekt, dat Fischer zijn overtocht naar Duitschland beeft betaald met bankbiljetten, welke eveneens afkomstig waren van den door Lindbergh 'betaalden tosprijs. De politie heeft een zekeren Henry Uhlig gearresteerd, die een vriend was van Fischer doch hij is u-eer vrijgelaten, nadat hij be loofde te zullen meewerken, indien dit van hem zou worden verlangd. Hauptmann, Fischer en Uhlig hebben vlak bij elkander in Bronse gewoond en kwamen dikwijls bij elkander kaarten. De New Yorksohe detective Arthur John son, die zich op het oogenblik te Weenen bevindt, heeft aanwijzing gekregen, zich naar Leipzig te begeven, om de verklaringen te onderzoeken van Hauptmann, volgens welke een zekere Fischer hem de in de ga rage gevonden 13.750 dollar in bewaring 'had gegeven. Johnson heeft verder opdracht ge kregen te Ivamenz inlichtingen in te :n over de pensoon van Hauptmann. Intussohen heeft men een aantal nieuwe ontdekkingen gedaan. Zoo i6 een aantal brie en vergeleken met de express-brieven, di. Lindbergh na de ontvoering heeft ontvan gen. De deskundige is van meening, dat al deze expresse-brieven door Hauptmann ge schreven ziin. Dr Condon, die indertijd als bemiddelaar oor Lindbergh is opgetreden, verklaarde dat naar zijn meaning minstens drie personen aan het ontvoeringsplan hebben deel gehad en dat één hunner later is ver moord. Hij geeft het advies het lijk van Fiseher te Leipzig op te graven. Uit Kamenz wordt gemeld, dat Bruno Hauptmann, volgens mededeelingen van zijn moeder voornemens was het volgend jaar naar Duitschland terug te keeren. Zij verklaarde, dat haar zoon niet tot zulk een misdrijf in staat was. Hauptmann en zijn vrouw zouden naar Duitschland komen om an Juni a.s. aanwezig te zijn bij haar 70sten verjaardag. NEW YORK, 24 Sept. De verklaring van de gedetineerde Paulin, die zegt van Haupt mann een hrief in geheimschrift te hebben ontvangen, acht men van weinig beteekenris. Daarentegen heeft de districts-attorney een blonde vrouw verhoord, wier verklaringen ernstig worden genomen, doch waar omtrent nog geen mededeelingen zijn De Oost-Chineesche spoorweg De onderhandelingen. Overeenstemming over den prijs. Uit Tokio wordt gemeld, dat volgens een bericht in Nitsji Nitsji overeen stemming is bereikt over den verkoop prijs van den Chineeschen Ooster spoorweg. De onderhandelingen zijn te Tokio gevoerd tusschen den Sovjet- Russischen ambassadeur en de offi cieels Japansche instanties TOKIO. 24 Sept. Zooals reeds werd ge meld zou te Tokio tusschen de vertegen woordigers van Sovjet-Rusland en Mand- sjoekwo thans eindelijk overeenstemming zijn bereikt omtrent de door de Sovjet-Unio te bedingen prijs over de verkoop van do Chineesche Oosterspoorweg. Nader wordt thans medegedeeld, dat het bedrag waarop men tot overeenstemming is gekomen on geveer 5.000.000 dollars De Habsburgers en Oostenrijk Een beschouwing van Oostenrijksche zijde Men schrijft ons uit Weenen: In de buitenlandsche pers nemen de be richten over een herstel der Habsburgers toe. Historische herinneringsfeesten, i aan aartshertog Eugenius, die onlangs Weenen is teruggekeerd deelneemt, aan deze geruchten steeds nicer nieuw voed sel. Dat ook de vijandelijke propaganda te gen Oostenrijk dit thema opneemt, juist op een oogenbliik, dat de kabinetten een garantie voor de onafhankelijkheid Oostenrijk onderhandelen is niet te verwon deren. Wat is er nu waar van deze geruch ten? Moet er werkelijk met den terugkeer van Otto van Habsburg op den Oostenrijk- schen troon gerekend worden? In de eerste plaats is te zeggen: dat. men in Oostenrijk historisch denkt, dat de her innering aan een dynastie, die eeuwen lang heeft gcheerscht bij het volk in zekere mate levendig is gebleven; misschien ook vooral door de methoden der sociaal-democraten, om elke herinnering aan de Habsburgers en het oude rijk met spot en hoon uit te roeien. Ook in andere landen houdt men dc herin nering aan een schitterend verleden vast. Maar een strenge scheiding tusschen histo rische herinnering en het gebeuren heden is ook in Oostenrijk een vereischte. Het buitenland mag daarom niet, aannemen, dat bijvoorbeeld de deelneming van aarts hertog Eugenius hij de inwijding van het heldengedenkteeken in Weenen gelijk zou staan met een pas der Oostenrijksche regee ring in den geest van een restauratie der Habsburgers. Dab «ieze Ha-beburger prins heeft deelgenomen aan een feestelijkheid, die allen helden van Oostenrijk der laatste eeuwen gold, is hier beschouwd als dat, wat het werkelijk was, namelijk een geschied kundige handeling, waarbij men den aarts hertog om zoo te -zeggen als historisme figuur zag verschijnen. De monarchistische beweging maakt van dergelijke gelegenhe den wel gebruik voor haar doeleinden, maar men mag deze agitatie geen overdreven be- teekenis toekennen. De zaken staan zoo: -met bet herleven der Oostenrijksche gedachte is bij de /bevolking ook de historische traditie opnieuw of ster ker gewekt, maar van deze gedachte tot een monarchistische, beweging voor den tegen- woordigen tijd is het nog een heel eind. Als dus van uit het volk niet met- een spontane actie voor de Habsburgers is te rekenen dan blijft nog de vraag open, of niet de tegenwoordige regeering het herstel der Habsburgers wil bevorderen of bereiken. Principieel moet worden vastgehouden, dat de Hahsburgerkwestie geen Oostenrijksch maar een internationaal vraagstuk is en als zoodanig door de Oostenrijksche bondsreges- ring wordt beschouwd. Dit is dan ook van den kant, der regeering telkens weer ver klaard en hier werd bijgevoegd, dat de Habs burger-kwestie in geen enkel opzichf actua liteit bezit. Aan alle vreemde diplomaten, die het willen hooren, worden in Weenen altijd weer verklaringen in dien -geest afge legd. De Oostenrijksche regeering denkt er niet aan, de Habsburger-kwestie op de spits te drijven en daardoor de consolidatie M/idden-Europa .waarnaar ze streeft, te be moeilijken. Ze houdt dit probleem, dat een 'olstrekt internationaal karakter raagt en pmtrent welks oplossing in ieder geval van Weenen uit niets 'beslissends kan gezegd 'orden, voor niet actueel en ze ziet in alle pogingen, om het tegendeel te beweren, niets anders dan een middel om stemming te maken voor nauwelijks verhulde doeleinden. yeerboot gekanteld 93 DOODEN In de buurt van Manoeso bij Bombay is een veerboot gekapseisd. Van de 225 pi giers zijn 93 verdronken, nog 30 worden mist. Als gezant te Weenen Weenen, 24 Sept. Naar gister te Weenen met stelligheid van bevoegde zijde werd ver klaard, zal binnenkort aan de missie van Von Papen als buitengewoon gezant te Wee een einde komen en men vermoedt, dat dit binnenkort zal geschieden door zijn formeele terugtrekking uit deze functie. Adolf Hitler zou het nutteloos beschou- en Von Papen nog langer in Weenen te laten, nu de Oostenrijksche regeering geen teekenen geeft, dat zij Duitschland ook maar eenigermate .tegemoet wensclit te komen. ENGELSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Vier dooden. Uit Londen: Een vliegtuig, dat is opge stegen om het toestel van Cobham en Hel more, die een non-s top vlucht naar Karatsji ilden maken, in de lucht van brandstof te voorzien, is daarna neergestort en in brand geraakt. De vier inzittenden kwamen om het leven. De vlucht naar Karatsji zelf is inmiddels mislukt, daar op Malta een noodlanding moest worden gemaakt wegens defect aan de benzineleiding. Kolonisatie op groote schaaL Uit Londen: De Wetgevende Raad van Britscb-Guyana heeft met algemeene stem men zijn goedkeuring gehecht aan een plan tot kolonisatie van 10.000 a 20.000 Assyri- sche Christenen. Het plan vindt zijn oorsprong in een pe titie, dat de Assyrische minderheid in Irak tot den Volkenbond heeft gericht na den massamoord, waarvan de Assyrische Chris tenen verleden jaar het slachtoffer zijn ge worden. Een soortgelijk plan was destijds ook in Brazilië gevormd. Het werd echter door den Braziliaanschen staatspresident .van de hand gewezen, DE ONDERGRONDSCHE SPOORWEG TE MOSKOU. Uit Moskou: De bladen melden, dat de houw van de ondergrondsche spoorweg te Moskou geslaagd is. Thans zijn reeds 8340 M. tunnel aangelegd, waarin over 1728 M. reeds de rails zijn gelegd. De bouw der elec- trische centrales wordt voortgezet. Men hoopt de eerste ondergrondsche spoorlijn binnenkort te openen. Autobus en tram in het buitenland Men schrijft ons: Hoe men in het buitenland de algemeene verkeers- en vervoersvraagstukken oplost, blijkt o.a. uit bet volgende: In Berlijn zijn tram, autobus en U-Ba-hn vereenigd in de Berliner Yerkehrs Gesell- schaft (B.V.G.). Sinds 1928 is het railnet de tram onveranderd gebleven, n.l K.M. Het busnet is van 246 tot 353 K.M. uit gegroeid. De U-Bahn groeide van 58.9 tot 80.2 K.M. uit. De gezamenlijke capaciteit van genoemde drie soorten vervoermiddelen overtreft nog verre de vervoereischen; i dit het geval met de zeer dure U-Bahn >or de tot n-aar de verre v< -rstod-en gelegde trambanen. Het aantal reiziger/ K.M. is thans nog 8.5 pCt. minder dan in 1913 ofschoon het aantal inwoners van Ber lijn met 135 pCt. toenam. De inkomsten stegen met 57 pCt., maar de bedrij fsuit-gaven met 80 pCt Van de aanwezige 5565 wagens waren er slechts 4263 noodig. Per reiziger/ KAL bedragen de uitgaven 2.29 Rpf., de in komsten 3.03. Deze niet ongunstige bedrij fs- uitkomsten zijn voornamelijk verkregen door een zoo scherp mogelijk doorgevoerde •ationalisatie. In Parijs werd het verkeer sinds 1931 ver beterd door snelheidsverhooging bij de tram en vervanging van de tram door de autobus. Dit laatste geschiedde zelfs op die lijnen. niettegenstaande de voor-deelen aan een trambedrijf verbonden de rail-vernieu wingen te duur waren. Op 1 Mei 1934 waren 500 K.M. tramlijn door autobuslijnen var vangen. Na de gedachte verlenging zullen er 41 tramlijnen met 340 K.M. lengde en 192 buslijnen ir^f. 1530 K.M. aanwezig zijn. Ook de spoorwegringbaan is door auto buslijnen vervangen. In Praag heeft het autobus bedrijf zich tot aan het jaar 1982 sneller ontwikkeld dan de tram. Na 1932 trad een daling in bij beide vervoermiddelen. De wet op de ge dwongen menging van benzine met spiritus heeft uiteraard ongunstig op de ontwikke ling van -het, autobusvervoer gewerkt. Een wet van 1933 die een verkeersbelasting ten bedrage van 30 pCt. legde op alle lijnen, die de gemeentegrens overschrijden, heeft dit nog versterkt. CHAUTEMPS NAAR DEN SENAAT. Oud-minister Chautemps, die zoo in op spraak is geweest in verband met de St.a- visky-zaak, is door zijn departement tot lid van den Senaat gekozen. Zijn candidatuur wordt beschouwd als een zich terugtrekken uit de actieve politiek. Ook wanneer hij niet gekozen was, zou hij zijn Kamerlid maatschap hebben neergelegd. ORKAAN BOVEN JUTLAND Uit Esbjerg: Boven de Noordzee en Jut land woedde Zondagmiddag een storm met orkaankracht, welke in verscheidene plaat sen van Zuid West-Jutland overstroomin gen heeft veroorzaakt. Eenige schepen heb ben averij opgeloopen. Er bestaat groote bezorgdheid voor de opvarenden van eenige schepen, die Zaterdag zijn uitgevaren en waarvan men reeds bericht had verwacht. ERNSTIGE AUTOBOTSING. 36 ernstig gewonden. Tusschen Gerona en Barcelona is een 'rachtauto tegen een autobus opgebotst. 36 personen zijn ernstig gewond. Weerbericht Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan Hoogste stand te Toulouse 763.8. Laagste stand te Vest-manör 742.2. Stand vanmorgen halftwaalf 758.2. WEERVERWACHTING -Matige tot krachtige later afnemen-de Z. tot W. wind, zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog regenbuien, zelfde temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen 22 Sept. 3.10 nam. Attentiesein 0, d.i. Weest op uw hoede. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 13.4 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 25 SEPTEMBER. Van 's avonds 7.22 uur tot 's morgens 6.22 uul WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rhelnfelden 2.60 2.69 Brelsach 3.39 1.96 K°hl Diedeshelm Mannheim ïr Coblens Trier Keulen Rbhrort Wesel Emmerik Dusseldorf 4.27 4.51 0.'J2 0.3» 3.19 3.42 0.70 0.73 1.06 1.02 1.98 2.37 -0.21 0.14 1.66 1.76 0.20 0.33 0.09 -0.07 1.24 1.39 1.06 1.24 Venln Lobith Nijmegen St Andries Arnhem 10.19 10.43 7.79 8,12 2.94 2.97 7.89 8.11 Vreeswijk lw 0.77 0,67 Westervoort 8.47 8,67 Deventer 2.12 2,50 Kampen -0.02 -0.01 Ejsden 45.79 45.80 Grevenbicht 27.45 27.50 Venlo 10.72 10.72 Grave fsluis) 3.55 3,77 St Andries 1.31 1.10 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tfld) 25 Sept. 0.26 12.38 Hellevoetsl 4.03 16.25 9.51 22.12 Willemstad 4.47 17.04 10.55 23.10 Brouwersh. 3.15 15,37 8.30 21.00 Zierikzee 3.59 16 08 4.03 16.24 Wemeldinge 4.16 16,32 Vlisslngen 2.13 14.25 Terneuzen 2.i7 15.02 3.53 15,58 Delfzijl Terschelling 9.51 22.12 Hariingen Den Helder Umuiden Hoek v. HolL 3.07 15.35 Scheveningen 4.27 16.! Rotterdam 5.29 17.29 Hansw Gemengd Nieuws. BOOTTREIN „JOHAN VAN OLDENBARNEVELD". De N.V. Stoom vaart-Mij Nederland meldt, dat de speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het motorschip „Jo- han van Oldenbameveld" Dinsdagmorgen 25 Sept. om 10.15 van Genua zal vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 26 Sept. om 7.18 te Zevenaar, 8.14 te Arnhem 9.00 Utrecht C.S., 9.56 te Den Haag S.S., 9'.47 te Amsterdam W.P., 10.02 te Amsterdam C.S., 10.31 te Rotterdam-Maas. In de Perronstraat, te Alkmaar, heeft een zeer ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan twee zusjes het leven heeft gekost. De vier-jarige Laurentia en de negen jarige Johanna Buren, waren tegenover hun woning aan het spelen, toen plotseling een blinde ihalfsteensmuur, die tusschen een per ceel en den spoordijk was gebouwd, bezweek en op de spelende kinderen terecht kwam. Het jongste kind was onmiddellijk dood, het oudere zusje werd zoo ernstig gewond, dat et een kwartier later overleed. Achter do 8 meter lange muur, die het vorige jaar was gebouwd, was overdag een groote hoeveelheid grint gestort, waardoor de muur bezweken is. De lijkjes zijn door den G.G.D. naar het St Elisabethsziekenhuis gebracht. De verslagenheid in de buurt is zeer groot. De justitie stelde onmiddellijk een onderzoek naar het gebeurde in. UIT HET SOCIALE LEVEN ept. en gehouden. Op al die vengaderinger -of drie leden van het hoofdb&stuv voeren. Voorts ie besloten kleine gesohrlftje-s voor de arbeiders wet billende bedrijven waarin de telt, het lacht ati den Ned, is-portarbeldera propaganda- Bon. r In e Een rond blauw bord met witte fiets (langs rijwielpaden) betee- kent, dat wielrijders uitsluitend op het fietspad moeten rij den. Een rond bord (roode rand, zwarte fiets) geeft aanVer boden voor rijwielen. Dit laatste bord is NIEUW

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2