VOEDT M WEKELIJKSCHE B IJ LAGE HANDWERKEN StoomWasch- en Sfrijkinriclitin? „Aurora" W, Spierenburg C.Wzn A. GRASMAYER ZOON Er is teveel suiker Onderzoek.agen, wat men ermee doen kan De Duitsche bietsuikerindustrie heeft te Berlijn een proefstation, waar men zich o.a. bezig houdt met het zoeken naar toepassin gen van het product der suikerbieten. Als leek schijnt dat niet moeilijk: suiker dient om koffie en thee zoet te maken, om lekker nijen te bereiden e.d. Doch zoo eenvoudig is het niet; suiker is niet uitsluitend een voe dingsmiddel ener is verschil tusschen suiker en suiker. Slechts een deskundige, die een universitaire studie van 4Vfe of 5 jaar achter den rug heeft, kan de duizenden suikersoorten uit elkaar houden. Bij een bezoek aan het instituut viel de aandacht het eerst op een eigenaardigen muur, die schijnbaar doelloos in den tuin stond. „Die muur is gebouwd met behulp van suiker", werd uitgelegd. Dat is het dus! En wij vroegen natuurlijk verder, waarbij wij veel interessante dingen hoorden. Het gebruik van suiker als bouwstof is niet alleen in sprookjes, maar ook in octrooi bureaux niets ongewoons. Zelfs van grooten Chineeschen muur wordt verteld, dat zijn ongeloofelijke duurzaamheid te dan ken is aan het gebruik van suiker als bind middel. Het instituut heeft kortgeleden een 'monster ontvangen van dit cement, waarop de eeuwen practisch geen invloed hebben, i' ch suiker zit er in elk geval niet in. Dat is dus een sprookje geweest Intusschen wordt telkens weer het voor stel gedaan om in cement suiker te verw ken en zoo zijn eigenschappen te verbeteren. Nu is bij proeven wel gebleken, dat zulk e mengsel in water onoplosbaar is dat dan ook een eerste vereischte doch de duurzaamheid is beslist onvoldoende. Het muurtje in den tuin, dat diende om de op timistische verwachtingen der uitvinders in de practijk te controleeren, draagt reeds de sporen van het verval in zijn voegen. Nu is men wellicht geneigd te vragen, waarom zulke proeven eigenlijk genomen worden. Suiker is toch een voedingsmiddel, en zelfs een onmisbaar bestanddeel van ons voedsel? Ja, maar... er is te veel suiker op de wereld. Op Cuba zijn vier presidenten af gezet, omdat er voor het overschot van riet suiker geen afzetgebied kon worden gevon den. Goed, zal men zeggen, maar Cuba is een echt suikerland. Waarom behoeft Duitsch- land echter meer suikerbieten te verbouwen, dan het noodig heeft? Dat komt, omdat in vele streken slechts broodgraan kan groeien wanneer de bodem daar vooraf geschikt voor is gemaakt door den aanbouw van suiker bieten. Nu zijn suiker en nevenproducten der suikerindustrie uitstekend voor het vetmes ten van vee, doch menschen en dieren kun nen bij elkaar toch niet de geheele productie verbruiken. Vroeger kon er suiker naar het buitenland worden uitgevoerd, zoodat het vraagstuk voor Duitschland geen moeilijk heden opleverde. Tegenwoordig ligt de uit voer stil, het normale gebruik kan niet worden opgevoerd en het overschot kan dus alleen worden benut, wanneer men er een technische toepassing voor vindt. De ver- eeniging der Duitsche suikerindustrie heeft zelfs een prijs van 10.000 mark uitgeloofd .voor de beste oplossing van dit vraagstuk. Oude vioolsnaren zijn uitstekend te ge bruiken om schilderijen e.d. op te hangen; ze zijn veel sterker dan koord en nagenoeg onzichtbaar. Men klopt eiwjt sneller stijf als men er een snufje zout aan toe voegt. En gemakkelijk is het niet. Suiker is niet een van de goedkoopste materialen, zoodat toepassing in de techniek slechts gerecht vaardigd is, wanneer er buitengewone voor deden aan verbond n zijn. Daarom is tot nu toe geen enkele oplossing bekroond. Ven sterruiten van suiker zijn helaas te duur: ook films van suiker hebben geen kans, om dat cellulose goedkooper is. Een poging om uit suiker „smeerolie" te bereiden, liep op niets' uit door de ontwikkeling van bacte riën. Wel wordt er suiker verwerkt in schoen poetscrême, lijm en pruimtabak, doch daar mee alleen kan men het overschot niet uit den weg ruimen. Het bereiden van glyce rine uit suiker is op zichzelf geen kwaad idee, doch men zou de suiker beter kunnen gebruiken voor het vetmesten van varkens, aangezien glycerine aanmerkelijk goec per kan worden bereid uit varkensvet. Al deze teleurstellingen zijn echter geen reden om den moed te verliezen. Op 't oogen blik stellen de geleerden hun verwachtingen op de bacteriën en inderdaad, deze hebben reeds vaak de meest verrassende prestaties verricht, waar de bekwaamste scheikundigen niets konden bereiken. Het is thans nog onbekend welke moge lijkheden er in een klontje suiker verborgen zijn. Wellicht zou het energie kunnen opli veren, wellicht kan men er een nieuwe kleur stof uit bereiden of een geurige stof voor de parfumindustrie, wellicht zijn in de kristal letjes ook nog kiemen van groote indus trieën verborgen, zooals eens in de teer. Al zulke dingen zijn mogelijk, maar voordat een er van kan worden verwezenlijkt, moet er nog een lange weg worden afgelegd. Het Boek voor de Vrouw „Honderd Recepten voor de Huisvrouw" Bij La Rlvière en Voorhoeve te Zwolle rersoheen dezer dagen een boekje onder bovenstaande titel. Het is geen kookboek in de gewone zin van het woord, maar het brengt recepten van bijzondere aard: 25 oor appelgerechten; 25 voor gerechten vaarvan tomaten het voornaamste ingre diënt vormen; 25 eiergerechtenen dan nog 25 recepten van verschillende samenstelling Vooral de appel- en tomaten recepten val len in onze smaak. Beide vruchten krijgen meer en meer aandeel in onze warme maal tijden en gaan daarvan een gezond, dus zeer ie waardeeren bestanddeel vormen. Zooals de „Huisvrouw" die dit recepten boekje samenstelde in haar woord vooraf terecht opmerkt, hebben deze beide soorten j'uchten een bijzonder voedselgehalte voor de hersenen en zijn daarom vooral aan te raden voor onze jonge menschen, die veel hoofdwerk heli ben te verrichten. Een herfsljumper Voor het vervaardi gen van deze herfstjum per (hebben we 250 gram driedraadswol noodig en pennen met een middel lijn van twee en een halve millimeter. Het jumpertje wordt gebreid met een ribbel twee recht, twee ave recht, en in een pa troontje, dat op de vol gende manier gewerkt 6 toeren breien: drie recht, drie averecht. In de zevende toer maakt men in iedere eerste en deivle averechte steek een gaatje. Daarna weei 5 toeren 3 recht, 3 ave recht Nu vier toeren maken, redht heen en terug breien, en daarna weer het patroon beginnen- Voor de mouw zetten we zooveel steken op, dat we een breedte krijgen van 35 c-M. Hierop breien we het patroon nog 16 C.M. hoog en beginnen dan aan iédere kant te minderen, zoodat er de aangegeven vorm ontstaat Het geheel moet een hoogte krij gen van 36 c.M- De overblijvende steken worden afgekant Nu net zoo nog een twee de mouw maken. Voor de rug worden er zooveel steken op gezet, det het ook een brëedte heeft van 35 c.M. 12 c.M- hoog wordt het patroontje gebreid, daarna 5 c.M. ribbels. Vervolgens weer in patroon breien en wel 19 cM- lang net zooveel meerderen tot het een breedte' van 40 c.M. verkregen heeft Nu weer aan belde zijden minderen, zoo als op de teekening id aangegeven. Als het werk een hoogte heeft van 53 c.M., kant men de overblijvende steken af- Voor het voorpand zet men steken op ter breedte van 24 c.M. 12 c.M. wordt in troon gebreid. Nu 5 c.M- ribbels. In de nu volgende 19 cM. zooveel meer deren, tot men een breedte gekregen heeft van 27 c.M. onder de arm. Daarna minde ren voor het armsgat en de hals maken. Dé tweede helft van het voorpand wordt net zoo gebreid, alleen omgekeerd- De draden worden afgehecht en alles ge perst onder natte doéken. Aan de voorkant naait men vierkante knoopjes en haakt men knoopsgaatjes. Een groote tafstrik voltooit het geheel. Hoe behandelt men een heerencostuum? Heel eenvoudig is het, als men slechts op de kleinigheden let, die eigenlijk het heele werk zijn. Het pak behoudt langen tijd een beter aanzien, als men het slechts ophangt. De jas moet altijd met naar voren gelegde mouwen, dichtgeknoopt op een kies renhanger hangen; de broek komt in de pan talonh anger. Het costuam moet na het dragen voldoen de gelucht worden en zooveel mogelijk in de frissche lucht worden afgeborsteld. Vlekken kan men dadelijk zelf behande len. Weet men niet waar ze van zijn, dan doet men beter het aan vakmenschen over te laten, evenals het verven. Voor andere vlekken gebruikt men de volgende behan delingen: Bier en eiervlékken worden verwijderd met zeepspiritus. Vlekken van eigeel ver dwijnen door ze af te wrijven met lauw warm water of water met azijn, nadat ze eerst zacht zijn gemaakt met glycerine. Ohe- en Iakverfvlekken met een mengsel van twee doelen salmiakgeest en 1 deel ter pentijnolie. Grondig nawrijven met glyce- rinehoudende zeepspiritus. Wagensmeer: de plekken met boter en eigeel inwrijven, met vloeibare zeep insme- en een paar minuten laten intrekken. Dan afwisselend met terpentijn en heet wa ter betten. Wil men hiet pok eens heelemaal opknap pen, dan is het voldoende om het zorgvul dig af to borstelen met lauwwarm water, waarin wat geest van salmiak gedaan is. Inplaats van een borstel kan men ook een lap stof van het costuum gebruiken. Heel smerige plaatsen behandelt men met gal- zeep. Het strijken is een werkje, waarvoor men eenige ervaring en handigheid moet hebben. In de eerst® plaats hebben we daar voor noodig een zwaar strijkijzer, een bree- de strijkplank en een stevig kussen. Dit is de volgorde, die men in acht moet nemen: schouderdeelen, rug tot aan de taille, boven mouwen, ondermouwen, rug, voorpand, en tenslotte kraag en revers. De armsgat-ope ning wordt aan de binnenkant nog eens rond gestreken, opdat de mouw beter valt. Bij het strijken van dc revers moet men er aan denken, dat er geen pletvlekken ont staan. Eerst strijkt men de revers glad, dan buigt men ze rond met de hand, zoolang ze nog vochtig zijn. De punt van de revers en de schouderdeelen worden licht met het strijkijzer op het kussentje gestreken. Voor het ontglanzen legt men onder de doek een natte wollen lap. Nooit droog strijken en eerst in de goede vorm leggen. Ook mag men het ijzer niet heen en weer bewegen, zoolang de stof nog vochtig is. Van plek tot plek gaan om plooivorming tegen te gaan. De gestreken plekken klopt men met een borstel voorzichtig af; de stoom kan dan beter ontwijken en de haren richten zich weer op. Het vest zal geen enkele huisvrouw moeilijkheden opleveren. „Knieën" in de pantalon verwijdert men door instrijken met vochtige doeken. Eerst dan legt men de broek in de vouwen en •orden deze er ingestreken. Voor het dra gen moet een goed pak droog zijn. TOBBEN MET DE WASCH ONNOODIG! WIJ verzorgen Uw geheele wasch, óók ondergoed, wol, zijde, gekleurde goederen, kousen, sokken, werkelijk onberispelijk. ONZE tarieven zijn ONGELOOFLIJK GOEDKOOP1 Kosteloos afhalen en thuisbezorgen in de meeste plaatsen. N.V. 0E G0UDSCHE ST00MBLEEKERIJ Turfsingel 29 Tel. 2600 - GOUDA „De Vrijheid der Vrouw Moderne verwildering Wat eon felle strijd is er gevoerd, om de vrouw „vrij" te maken, haar in elk opzicht de gelijke en gelijkwaardige van den man te doen zijn. Ten deele was deze strijd een gebiedend, eisch des tijds. Dr H. Bavinck schetste in „De Vrouw er de' hedendaagsche maatschappij" op de hem eigen wijze de veranderingen in de stri tuur van het huiselijk» en maatschappelijke leven, welke tot noozakelijk gevolg hadden dat „niet minder dan i n hot huwelijk, voor en buiten het huwelijk door de vrouw naar zelfstandigheid gestreefd" werd, dat „de vrouwen voor een deel van haar eigen werkzaamheden in het gezin wei-den be roofd en elders bezigheid zochten"- Echter, velen is sociale gelijkstelling van man en vrouw lang niet genoeg! Het socia lisme eischt ten volle een geheel andere regeling van de verhouding der geslachten dan de oude, die gelijk prof. Nemilow beweert „berust op de leugenachtige en schijnheilige monogamie". Waartoe deze nieuwe regeling leidt, heeft J. S. Pest geschetst in een merkwaardige, studie in de Augustusaflevering van „Stem men des Tijds". „Allereerst moet het huisgezin worden opgelost, waarin immers de vrouw als een slavin gebonden ligt. Maar terwijl men hiermee bezig is, ziet men in, dat ook het geldende mono game huwelijk een onoverkomelijke hin dernis is, want daaruit toch worden in natuurlijke weg de huisgezinnen ge bouwd- Maar ook dan is men er nog niet- De geboorte van het kind en de last daar aan verbonden, staat dan nog, meer zelfs dan tevoren, toen het (huisgezin er nog was, in de wég en daarom moeten er geen geboorten plaats hebben" Deze theorie is in de Sovjetunie op groote schaal in practijk omgezet. En wat blijkt daarbij? Dat „de vrijmaking" der vrouw haar heeft geleid tot een verschrikkelijke slavernij. Alle fijnere gevoelens, welke het leven inhoud en waarde geven, als moederliefde en -trouw, echtelijk en huiselijk geluk ont breken, de vrouw wordt het slachtoffer „de bestialiteit der mannen", aan haar wordt de natuurlijke bescherming van zin en man ontnomen. Haai- vrijheid op zedelijk gebied is voor haar „direct schade lijker dan voor den man". De maatschappij, wélke niet meer wordt beheerscht door de beginselen van Gods Woord, verandert in een Augiusstal- „Dat de oogen dan meer en meer open gaan voor de heiligheid van het huwe lijk en van het' geslachtelijke leven, en dat, tegenover de menschvernederende eischen der revolutie, in den strijd om het behoud en de bevordering van het huisgezin alle weldenikenden mogen uit komen als één in gloeiende liefde voor de heilige inzettingen des Scheppers, die gericht zijn op 't geluk van den mensch, de verheffing van den echt en de hooging van een volk". HAAST U! PERMANENT HAARD No.O onafbrandbare lak, compleet gepl. alles inbegr. 52.50 netto contant, 125 M3. warm te vermogen. Tijdelijke aanbieding!! J.v. d.TOORN O Math.weg 77-79 Telefoon 33628 en 36628 Een mantel van het Modelhuis Agnès, in marine Duvetine-diagonaal met skunks in dezelfde kleur als dc stof geverfd. Dit is een der beide modellen, welke op de onlangs door de firma H. Both te Rotterdam gehou den modeshow bij stemming tot favoriet gekozen werden. E WEG NAART HART Het is verwonderlijk, dat het vischge- bruLk in ons land betrekkelijk zoo gering is en men* ze bijna meer als lekkernij ge- bruikt dian als voedsel. Dit zou ongetwijfeld andei-s zijn, wanneer er wat meer variatie •erd gebracht in de vischgerechten. Men bepaalt zich nog teveel tot enkele soorten i steeds dezelfde bereidingswijze. Visch is een voedingstof van den eersten rang. Ze heeft een hoog eiwitgehalte, zoodat de plaats van vJeesch treedt; vooral stokvisch moet in dit verband genoemd vvor den en verdient veel meer op het menu te komen dan het geval is, daar ze met haar 90 pCt. aan droge stof en bijna 80 pCt. eiwit één der meest waarde'volle voedingstoffen vormt. Uitgezonderd de vette soorten (bokking, makreel, paling) is visch uiterst licht ver teerbaar, zoodat ze, tenzij anders is voorgé schreven, aan bevelenswaardig is voor zie ken, herstellenden en maaglijders. Visch is zeer onderhevig aan bederf en men moet met het inkoopen daaimee reke ning houden. Versche visch onderscheidt zich door vast rieesöh, frissche geur en hélder roode kieu wen. Het meest hekend zijn kabeljauw, schel- iscli, tarbot, tong, bot en schol, die alle in zee gevangen woi-den. De tong heeft een taaie, oneetbare huid, welke vóór de bereiding geheel moet wor den verwijderd. Ze behoort dan echter tol de allerfijnste soorten. Visch kan op velerlei wijzen worden be reid, de meest bekende methoden, zijn ko ken, bakken en stoven* Opgewarmde visch is zelden smakelijk. Vischresten kunnen échter tot tal van lek kere hapjes bereid worden. Groote hoeveel heden visch zijn daarvoor in het geheel niet noodig. Zoo zit el- aan een visohkop nog voldoende visch om een smakelijke viséh- soep, croquetten, enz. te maken. Enkele krui den, Maggi's Aroma, wat peterselie enz. hierbij eenvoudige, maar noodzakelijke hulp middelen. Eenige recepten mogen hier volgen. Vischsoep (4 personen) 1 L. water, waarin visch gekookt heeft, 45 gr. boter, 40 gr. bloem, 1 stuk ui, 3 thee- lëpels Maggi's Aroma, zout, fijngehakte pe- melk, de peterselie, de Maggi's Aroma en kleine stukjes gaai-gekookte visch. Gebruik het water, waarin de visch kookt heeft. Smelt de boter in een pannetje. Bak hierin het zeer fijngehakte uitje, maar laat het niet bruin worden, voeg de bloem toe en roer de kluitjes er uit. Giet het visehwater er onder roeren bij. Laat de soep eenigé minuten doorkoken. Roer ze dan door een vergiet. Maak ze af met een beetje terselie, een beetje melk, wat stukjes gaar- gekookte visch. Vischcroqaetten (8 stuks) i/ópond gaargekookte visCh, 40 gr. boter, 20 gr. bloem, l'/2 d-L. visehwater. 2 thee lepel? Maggi's Aroma, 3 blaadjes witte ge latine, zout, noot, fijngehakte peterselie, 2 eieren, paneermeel, reuzel of slaolie- Hak de gaargekookte visch fijn. Smelt de boter, voeg de bloem toe', roer de kluitjes eruit en doe ér onder roeren het visehwater bij. Laat dit sausje even doorkoken. Doe er de in koud water geweekte, en tusschen de handen uitgeknepen gelatine in, de isch, dc- kruiden, zout, de gehakte peter selie en de Meggi's Aroma. Roer er van het uur af de eidooiers door. Laat deze massa koud worden. Maak van de koudgeworden >a langwerpige rolletjes, haal ze door geklopt ei en vervolgens door fijn paneer meel en bak ze in slaolie of reuzel, die zeer heet moet zijn, bruin. Men krijgt de croquet ten het mooiste, wanneer men ze bakt in een diep pannetje. Vischgehakt (4 personen) 500 gr. gaargekookte visdh, 350 gr. gekook te aardappelen, 2 theelepels Maggi's Aroma, 25 gr. boter, 1 ei, zout, nootmuscaat, paneer meel. Verwijder de graat en alle kleine graatjes van de visch en hak ze fijn. Doé hierbij de met een vork fijngemaakte, gekookte aard appelen, de boter, het geklopte éi, zout, noot muscaat en de Maggi's Aroma. Maak van deze massa met de hand 2 groote ballen of kleine balletjes. Rol ze door paneermeel. Smelt wat boter of vet in een koekepan of braadslee en bak de vischballen aan alle kanten lichtbruin. Vischsla Resten koude gekookte visch, 2 eetlepels slaolie, 2 a 3 eetlepels azijn, of inplaats van azijn citroensap, 1 a 2 theelepels Maggi'; Aroma, een beetje witte peper, wat fijnge hakte peters el ie. Verwijder de graat en alle kléine graatjes iri de visch en snijd ze in stukjes. Giet eerst de slaolie over de visch, daarna den azijn of citroensap, peper, zout en Maggi's Aroma en meng alleS goed door de visch. Strooi er wat zeer fijngehakte peterselie overheen. Ook kan men döor de vischsla nog eeni- in schijfjes gesneden tomaten mengen. Verwijder dan eerst bat schilletje van de tomaten: leg ze hiervoor even in kokend water. Gestoofde visch (4 a 5 pers.) 1 K.G. gekookte visch, 4 fijngemaakte be schuiten, 60 gr. boter, 3 schijfjes citroen, 2 dL. kokend water, 2 theelepels Maggi's Aro ma, 5 gr. zout. Verwijder de graat en alle kleine graatjes an de visch. Doe ze in een pan, voeg 2 dL. kokend water toé, de boter, de Maggi's Aroma, het zout, cle citroensohijfjes en de beschuit en laat ze, onder af ®n toe schud- Vischsaus (4 personen) y2 L. visehwater, 30 gr. bloem, 60 gr. bo ter 1 ui, iets zout, 2 theelepels Maggi's Aroma. Smelt 30 gram boter in éen pannetje, bak hierin de geraspte ui, voeg de bloem toe, vervolgens onder roeren het visehwater en la,at bet sausje even doorkoken. Maak het af met de Maggi's Aroma en het zout. Roei er even voor hét opdienen nog 30 gram kou de boter door. ZULLEN WE ETEN? WEKELIJKSCH KNIPPATROON No. 249: keurige middagjurk van donkera stof of zijde- Het bolero'tje is op de schou ders vastgenaaid; het vormt dus een geheel met de japon. Het vestje is van crème kleurige of roze kant. Benoodigd: 5 Meter van 80 C.M. breedtet No. 258: eenvoudige feestjurk van zwarte zijde' of taf- Twee volants van kant vormen de vleugelmouwtjes. Benoodigd 4 M. zijde. No. 270: aardige winterjurk, bestaande uit japon van klein geruite wollen stof met overblousë van fluweel. Bcnoodigde gerui- te stof: 2 Meter van 90 c.M- breedte en 1,50 Meter fluweel van 80 cM breedte No. 273: nog een feestjurk van gebloem de zijde of georgette. Benoodigd materiaal; 4.50 Meter zijde van 90 cM. breedte en l Meter effen materiaal voor de pas. Deze patronen zijn in alle maten tegen de prijs van 50 cent per stuk te verkrijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uit geversmaatschappij „De Mijlpaal", postbox 175, te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangsi van het verschuldigde bedrag, dat kan wor den voldaan in of per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk' verzocht bij bestelling van één der patronen, niet al leen heft nummer, maar ook de verlangd* maat, d.w.z. boven-, heup-, taillewijdte enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden; men voorkomt daardoor onnoo- dige vertraging in de toesturing Handige maniertjes De haren van een haarborstel, d'ie dool* het schoonmaken met warm water te zacht; zijn geworden, worden stevig indien men bij, het spoelwater een weinig aluin voegt. Hard geworden voorwerpen van leer, a 1st koffers, tasschen, dikke handschoenen e.<l.» worden weer soepel als men ze inwrijft met een mengsel van 1 deel azijn en 2 deelen lijnolie; wrijf het cr stc" ig in, herhaal het zoo noodig, laat goed indrogen, en wrijf na met was in de kleur van het iecr cf ït te was. WOENSDAGGemarineerde, runderlappen, bloemkool, rijst met krenten. DONDERDAG: Bloemkoolsoep, spinazie, harde eieren. VRIJDAG: Gehakt, andijvie, fruit. ZATERDAG: Gebakken visch, sla, havermout STEREO 4 KANTEBESCHUIT UTRECHT KONINGSWEG 56 - Telefoon 11165 Postrek. No. 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN KEUR COLLECTIE: TAPIJTEN, GOR DIJNEN, uINOLEUMS - GROOTE SORTEERING WOLLEN DEKENS tegen scherp CONCURREERENDE Prijzen!!!! AANBEVELEND UTRECHT Oosterstraat 11 - Telefoon 14810 WONING-INRICHTING BEHANGERS - STOFFEERDERS VRAAGT ONS EENS PRIJSOPGAVE

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 10