Jlirutur Cimrnnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Gratis lezen tot 1 October MEDDENS' WIJ ALLEN! abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijkscbe zending 4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/> cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postfliro 58936 NO. 5280 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1934 15e Jaargang 0ttibertentieprij?en: Van 1 tot 5 regels 1.17'/i Elke regel meer 0.22'I» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 045 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert met ingang van i October aj., ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Vriendelijk verzoek op te geven, of men per kwartaal of per week wenscht te betalen De namen geve men op aan De Administratie van dit blad WEERFONDS EN WEERGELD Het laatste nummer van „Ons Leger" stelt een oud denkbeeld opnieuw en niet nadruk aan .de orde: de instelling van een weer- ionds en de heffing van weergeld. Vooral het laatste was reeds meermalen aan de" orde. Heel de geschiedenis er van nagaan, zou te veel ruimte vragen. Reeds in 1888 heeft een Staatscommissie het invoeren van een krijgsbelasting onder de oogen gezien. Maar men deinsde voor de bezwaren terug. In 1901 kwam de zaak weer ter sprake (Ontwerp Eland), waarbij de toenmalige leden der Tweede Kamer Jhr. van Karne- beek en Dr. A. Kuyper zich warme voor standers betoonden. Opgemerkt werd o. a. dat een dergelijke belasting in Zwitserland ruim drie millioen francs per jaar oplever de, hetgeen, aldus Dr. Kuyper op onze ds- yolking overgebracht, een bedrag zou wor den van ruim 5 millioen francs. De heer do Savornin Lohman wilde met deze belasting in het bijzonder hen financieel steunen, die wel den dienstplicht vervulden. Weer kwam er niets van. Alleen bleef bij de Kamer een motie liggen, luidende: „De Kamer, van oordeel dat het wenschelijk is, ook hier te lande over te gaan tot invoering .van weergeld, gaat over tot de orde van den dag". Bij de opening van de nieuwe zitting der Stateh-Generaal werd deze motie van de agenda afgevoerd. In 1905, 1906, 1910 en 1915 kwam de kwes tie telkens ter sprake; in het laatste jaar verscheen zelfs een wetsontwerp van minis ter Treub, getiteld: „Heffing van weergeld". De bedoeling was vooral art. 1S1 der Grondwet tot uitvoering te brengen, met name sub b van het tweede lid; waarin ge zegd itfordt, dat aan hen, die niet tot de zee- of landmacht behooren, ten aanzien van 's Lands verdediging yerplichtingen opge legd kunnen worden. Deze verplichtingen zijn echter nooit op gelegd en het gevolg was, dat de zwaarste druk altijd bleef rusten op hen, die persoon lijk voor de krijgsdienst werden opgeroe pen; ongeacht natuurlijk de kostwinners vergoeding in mobilisatie-tijd. De wet-Treub kwam niet tot stand; even min in 1917 de wet-Van Gijn, waarbij ook de. vrouwen in een weergeldbelasting wer den aangeslagen. In 1923 werd het laatste ontwerp inge trokken en sedert dien zwijgt men in het parlement over deze zaak. Toch zijn we het met de redactie van „Ons Leger" eens, dat ze volle belangstel ling verdient. En wel om twee redenen. Handhaving onzer onafhankelijkheid is yoor een ieder onzer van het grootste be lang. Terecht legt daarom de Grondwet aan alle Nederlanders, daartoe in staat, de ver plichting op mede te werken tot handhaving der onafhankelijkheid van het Rijk en tot verdediging van zijn grondgebied; terwijl krachtens dat artikel die plicht ook aan in- gezetenen-niet-Nederlanders kan worden opgelegd. Voorzoo ver het belastinggeld dient voor de instandhouding van onze defensie, be taalt ieder naar vermogen zijn deel in deze algemeene lasten. Maar zij, die door loting yöor de krijgsdienst worden aangewezen, worden, vaak met de gezinnen, extra be zwaard. (We zwijgen nu maar van de dage lijks voorkomende gevallen, dat de dienst plichtige, na zijn terugkeer, zijn plaats in het productie-proces bezet ziet en tevergeefs werk zoekt.) Het is daarom volstrekt niet onbillijk, dat gezocht wordt naar een oplossing, welke van de niet-dienstplichtigen een bijdrage vordert in de algemeene kosten. Dat is het eerste motief voor een weer geldheffing. Het tweede is dit, dat op deze wijze, over eenkomstig de gedachte van Mr. Lohman, een schadeloosstelling gegeven kan worden aan hen, die door het lot getroffen worden. Of ook, dat het, zooals „Ons Legeri' bepleit, kan komen tot de instelling van een Weer- fonds: een versterking van de financiën voor onze weermacht. De redactie berekent, dat een heffing van 6 ets. per week en per hoofd van hen, die geen dienst behoeven te nemen en geduren de de jaren, waarin anderen dienstplichtig zijn, ruim voldoende is om een flink fonds te stichten. Welnu, dit kan, zelfs in deze tijden geen bezwaar zijn. Het is althans geen onrecht vaardige druk op hen, die vrijgesteld zijn van persoonlijke dienstplicht en daarvan directe en indirecte vóórdeelen genieten. De begrooting van Onderwijs Lagere raming over heel de linie Minder geraamd f 6.185A76 De raming van de begrooting voor Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1935 bedraagt f 14S.132.SOO, hetgeen f 6.185.876 lager is dan 't toegestane bedrag voor 1934. Aan de Memorie van Toelichting ontlee- nen wij verder: Het is niet mogelijk gebleken, iemand te vinden bij machte en bereid, liet onderwijs van wijlen prof. mr. C. van Vollcnho- ven. in vollen omvang op zich te nemen In overeenstemming met de faculteit en het collége van curatoren wordt daarom voor gesteld, dezen leerstoel in twee buitenge woon hooglceraarschappen te splitsen, t. w. in het staats- en administratiefrecht van Ned.-Indië en in het adatrecht van Ned.- Indië. De hieraan verbonden bezoldigingen zullen te zamen niet uitgaan boven de maxi mum wedde van een gewoon hoogleeraar. In 1936 zal de stichting van de rijksuni versiteit te Utrecht, vóór 300 jaar, worden herdacht. Het Utrechtsche Universiteits fonds heeft den wensch geuit, een belang rijke bijdrage te schenken voorr dó.verfraai ing van de aula. De minister acht dit een gereede aanleiding om nu tot een sobere uitvoering van het reeds bestaande restau ratie-plan over te gaan. De werkzaamheden zullen vooralsnog worden beperkt tot de noodigste verbetering van de wanden en de zoldering, welke ongeveer f 25.000 zal vor deren. Pogingen zijn in het werk gesteld om an dere openbare lichamen en instellingen er toe te brengen, hun belaugstelling in het plan door financieelen steun te toonen, zoc- dat het niet uitgesloten moet worden ge acht, dat alsnog de volledige restauratie, welker kosten niet aanstonds en geheel ten laste van 's rijks schatkist kunnen worden gebracht, ter hand kan worden genomen. met het transept der zijbeuken goede vorde ringen worden gemaak.t is het zeer wen schelijk in 1935 door te gaan aan het mid denschip opdat in zoo kort mogelijken tijd deze kerk weder een waardig aanzien zal verkrijgen. Ook in oeconomisch opzicht is het raadzaam deze werkzaamheden onmid dellijk te doen aansluiten bij hetgeen thans onderhanden is. Er is voor deze vervolg werken een begrooting ingediend, welke een eindbedrag van f 26S.000 aanwijst. In af wachting van het resultaat daarvan trekt de ministër een post van f25.000 uit. Dc Groote Kerk te Dordrecht Voor de restauratie van de Groote Kerk te Dordrecht zal nog f 3-4,000 noodig zijn, waar van 50 pCL voor Rijksrekening komt. Het lager onderwijs Vermelden wij tenslotte nog, dat voor het lager onderwijs voor 1934 werd uitgetrokken f 100.832.570 en dat voor 1935 is uitgetrok ken f 95,556.416 zoodat minder is geraamd f 5.276.154. Minder is o.m. uitgetrokken voor perso- nëele en materieele uitgaven voor de Rijks- kweek- en leerscholen resp. f 106.300 en f4100; voor bijdragen voor gemeentelijke en bijzondere kweekscholen en normaalles sen resp f272.300 en f8000; voor kosten van het openbaar en bijzonder lager onderwijs resp. f2.505,300 en f2,275,200 Als gevolg van de economische crisis zijn vele afgestudeerde wetenschappelijk ge vormde jonge menschen werkloos. Het is een algemeen nationaal belang, dat voor deze menschen iets wordt gedaan. In samenwerking met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken heeft de Minister een stich ting in het leven geroepen, welke ten doel heeft de werkgelegenheid voor deze jongo- menschen te verruimen. Hun zal de gele genheid gegeven worden tot arbeid op het gebied van hun studie. Gedacht is o.m. aan onderzoekingen in laboratoria, assistentie voor hoogleeraren in bijzondere gevallen, onderzoekingen op sociaal-geografisch en economisch gebiei. ,d. In gevallen, waarin zulks noodzakelijk i, zal de stichting aan de tewerkgestelden een toelage verleenen. Deze draagt niet het karakter van salaris, maar dient voorna melijk ter vergoeding van de onkosten, welke uit de tewerkstelling voortvloeien. Aan financieel krachtige personen zal uiteraard geen toelage worden gegeven. Als bijdrage voor 1935 aan deze stichting heeft de Minister 10.000 uitgetrokken. Zijn ambtgenoot van Sociale Zaken heeft op zijn begrooting een gelijk bedrag gevraagd. Stadhuis Bergen op Zoom De toestand van het gebouw van het stadhuis te Bergen op Zoom, hetwelk uit de vijftiende eeuw dateert, is thans zoo danig, dat herstelling dringend noodig is. Daarbij zal de oude pleisterlaag worden ijderd, waardoor de gevels weer tot hun vroegere schoonheid zullen worden teruggebracht. De kosten van een en ander zullen 60.900 bedragen. Na overleg met Gedeputeerde Staten is de Minister van oor deel, dat met een maximum van 1S.000 kan worden volstaan. Aangenomen m; worden, dat de provincie Noord-Brabant daaraan 10 pet zal toevoegen, zoodat 60 pet.» der kosten voor rekening van de ge meente blijven. Het rijkssubsidie zal over enkele jaren kunnen worden verdeeld. Als eerste termijn trekt de Minister 4000 uit. Voor den O.L.V. toen te Amersfoort wordt voor 1935 een slottermijn van f22.500 aan gevraagd De Nieuwe-Kerk-toren Restauratie van den niepwe-Kerk-toren te Delft in zijn geheel blijkt urgent te zijn. De kosten hiervan worden op f 280,000 ge raamd. Dc gemeente Delft zal hiervan zelf 30 pCt. kunnen dragen. In de veronderstel ling dat de provincie Zuid-Holland bereid zal zijn evenels tot dusver, 20 pCt der kos ten voor haaj- rekening te nemen, zou de minister het Rijkssubsidie op 50 pCt. wil len bepalen tot een maximum van f 140.000. welk bedrag over 10 jaren zou kunnen wor den verdeeld. Voor 1935 trekt Ijjj daarom een bedrag van f14,000 uit I \Vat dé Nieuwe Kerk te Delft Betreft, nu Voor waardevast geld Plannen tot oprichting van een Vereeniging Een aantal personen uit de kringen van hendel, «scheepvaart, industrie en weten schap heeft het voornemen, over te gaan tot oprichting van een Ned. Vereeniging voor Waardevast Geld, in den zin van geld met stabiele koopkracht. In de eerste plaats willen zij door middel van deze vereeniging de publieke opinie doordringen van hun overtuiging, dot een ruilmiddel, hetwelk aan redelijke eischcn van waardevastheid voldoet, een onmisbare voorwaarde is voor een ordelijke samenle ving. Voor een doelmatig functioneeren van onze maatschappij, die ondanks alles nog overwegend berust op vrij ruilverkeer (vrije besteding van inkomen, vrije belegging van vermogen en grootendeels vrije uitoefening van bedrijf o>f beroep), is geld met stabiele koopkracht een primair vereischte. Voor de naastbij e toekomst moet deze over tuiging leiden tot de consequentie, dat de nog 6teeds voortdurende daling van alle waarden, in Ned-erlandsch geld uitgedrukt, moet worden tot staan gebracht. Voor de verdere toekomst leidt zij tot hel beramen van middelen om te komen tot een aardevast ruilmiddel in den boven omschreven zin en een geldiregeling, die de krachten in zioh draagt om bij eenige wijzi ging van koopkracht tot het verlaten niveau terug te keeren. Blijken van instemming kan men zenden aan Prof. Dr N. J. Polak, Van Vollenhoven straat 11a, Rotterdam. In de oprichtingsvergadering, welke oo 20 et. a.s. in Krasnapolsky te Amsterdam zal plaats hebben, zullen het woord voeren de en Prof. Mr Dr G. M. Verrijn Stuart, Prof. G. Gonggrijp, Prof. Ir D. Dresden, M. in der Weyden en Prof. Dr Ir J. Gou- driaan Jr. Een Schippers-Jongelings-Vereen. Te Hoogeveen is een Chr. Sohippers- Jongelingsverceniging opgericht Uitsluitend worden tot deze vereeniging toegelaten, de jongelingen van boord, terwijl enkele perso- nen aan de wal voorloopig de dagelijksche leiding hebben. De werkwijze is om via deze vereeniging de schippersjongens in contact te brengen met de J.V.en over het gehetie land, cm ook in andere schipperscentra da oprichting van dergelijke J.V.'en te bevor le ren, oprichting van een bibliotheek, circula tie van actueele onderwerpen, vragenb'is enz. Zoolang in andere centra nog geen aparte vereenigingen opgericht zijn, kan men, ook al vertoeft men meestal elders, ingeschreven worden bij deze vereeniging. Belangstellenden verwijzen we dan oA naar het secretariaat der vereeniging Hoofd straat 93, Hoogeveen, waar inlichtingen te verkrijgen zijn. PRINSES JULIANA NAAR LONDEN Aan de Daily Telegr. wordt door Reuter it 's Gravenhage gemeld, dat H.K.H. Prin ses Juliana de volgende maand een langdu rig bezoek aan Londen zal brengen. DE LEDER-CENTRALE De Commissie van de groep Schoenmakers der Centrale H.L.S. besloot in haar te Utrecht gehouden vergadering, haar leden uit het geheele land naar Den Haag op te roepen cm te demonstreeren tegen de pogin gen om de Centrale, af te breken. De demon stratie zou begin October gehouden worden. EEN K.L.M.-JUBILEUM Morgen zal de bekende K.L.M.-piloot L. S i 11 e v i s herdenken, dat hij 12% jaar ge leden in dienst der K.L.M. trad. De heer Sil- levis, die de ontwikkeling van het bedrijf, welke in zoo snel tempo is verloopen, heeft meegemaakt, is een der zeer bekende -ezag- voerders op dc Holland-Indië-route. Sinds zijn indiensttreding heeft hij bijna 10.000 vlieguren en 2 millioen K.M. achter den rug! DE COMMUNISTEN UIT DE RIDDERZAAL Het Kamerlid L. de Visser heeft aan Minister C o 1 ij n gevraagd, op wiens last of bevel, de „gewelddadige, verwijdering en arrestatie, gepaard gca.nd« met. mishande ling", van de leden der Staten-Gerieraai, Roestam Effendi, Schaikei en L)e Viseer, tijdens de vereenigde zitting der Staten- GeneraaJ, op Dinsdag 18 September 1934, is SPELLING EN SOLLICITATIE Men kan niet op grond van de spelling voor rijksbetrekkingen worden afgewezen Schrijven van minister Marchant aan Curatoren der Amsterdamsche openbare gymnasia. Naar wij vernemen is door Curatoren der openbare gymnasia van Amsterdam aan den Minister van Onderwijs, K. en W. de vraag gesteld, of, nu voor het eindexamen der gymnasia de nieuwe schrijfwijze van de Nedcrlandsche taal is voorgeschreven, ook voor hen die deze scholen verlaten, inhu n toekomstige betrekkingen gele genheid zal bestaan de nieuwe schrijfwijze toe tc passen. Indien dit niet het geval zou zijn, zouden deze jongelui moeilijkheden on dervinden, welke hun niet kunnen worden toegerekend. Curatoren hebben hierbij ook 't oog gehad op de Departementen van Alge meen Bestuur en de Bureaux van Rijks instellingen, Staatsbedrijven en Rijksdien sten. Door den Minister van Onderwijs, K. en W. is daarop het volgende antwoord gege- „Met Uw College ben ik van meening, dat het wenschelijk is door de Departemen ten van Algemeen- Bestuur en Ver dere Rijksinstel lingen de schrijf wijze te doen vol gen, die o.a. voor de eindexamens der gymnasia is voorgeschre ve n Ook afgezien hiervan heb ik er op géi'ekcnd, dat bij het middel baar en voorbe reidend hooger onderwijs alge meen uitsluitend de nieuwe schrijf wijze zou worden Minister Marchant gevolgd, nu zij voor de eindexamens is voorgeschreven. Dii is dc reden geweest, waarom ik tot dusver nog niet. een aanvulling van de Koninklijke Besluiten tot vaststelling van de leerplans der. openbare gymnasia cn I-Ioogere Burger scholen, die daartoe dwingt, heb uitgelokt. Échter, zal, ik hiertoe overgaan, nu mij dit. ter bevordering van een goecle gang van zaken wen schelijk b 1 ij k t. Ten aanzien van het gebruik eener nieu we schrijfwijze is tot dusver de methode ge volgd dat de Regeering niet voorging, doch volgde. Zij volgde eerst dan, wanneer die schrijfwijze gemeengoed was geworden in het volk. Zoo heeft de Minister van Justitie Modderman in 1SS3 verklaard, dat de officieele invoering van de schrijfwijze De Vries en Te Winkel, tot stand gekomen in 1S64, onvermijdelijk was geworden, door dien de sollicitanten naar plaatsen aan zijn Departement uitsluitend die schrijfwijze toepasten. Aldus is toen geschied. Tusschen toen en thans is er intusschen verschil. Toen was de nieuwe schrijfwijze door de Regeering nergens voorgeschreven; zij heeft haar eigen weg, ook in het onder wijs gevonden. Thans is voor het onderwijs wél een voorschrift van de Regeering uit gegaan. Dit verschil zal waarschijnlijk op de houding van de Regeering van invloed zijn. Zij zal eerder dan inzake de schrijfwijze van De Vries en Te Winkel tot invoe ring b ij de andere R ij k s d i e n s t e n moeten overgaan. Wanneer dit zal geschieden, is nog niet bepaald. Een tweede gevolg Aan het verschil zal zijn, dat sollicitanten naar een be trekking in Overheidsdienst niet zul len kunnen worden afgewezen op deze grond, dat zij geen andere schrijfwijze kennen dan die, welke de Regeering zelt voor het onderwijs heeft voorge schreven. Aldus zal het analoge oogenblik van 1883 thans in elk geval veel eerder zijn aangebroken. Het zal, wat overigens de houding van de Re geering moge zijn, door algemeene in voering op alle inrichtingen van on derwijs worden verhaast. De leer lingen hebben van de uit sluitende kennis der nieuwe schrijfwijze geenerlei na deel te wachten. Wel zou de handhaving van de oude naast de nieuwe schrijfwijze nadeelige gevol gen hebben: door continueering van de bestaande verwarring zou in het onderwijs kostbare tijd worden ver spild en het gevolg zou zijn, dat me nige leerling geen van beide schrijf wijzen juist zou toepassen. Dit zijn de gronden, waarom ik, Uw Col lege, in overweging geef, de uitsluitende toepassing van de nieuwe schrijfwijze te bevorderen." NA VOORBURG HARDINGSVELD We hebben er enkele keeren melding van gemaakt in welke gemeenten besloten was voor het openhaar onderwijs de spelling- Ma rchant in te voeren. Nadien hebben ver schillende andere gemeentebesturen beslis singen in gelijke zin genomen. Men kan vrij wel aannemen, dat de spellingwijziging in ongeveer alle lagere en middelbare scholen wordt of zal worden onderwezen, zoowel bij het openbaar als bij het bizonder onderwijs. Buiten het onderwijs had tot nog toe van bestuurs-instanties alleen Voorburg be sloten tot algemeene invoering. Thans heb ben B. en W. van Hardin gsveld eveneens besloten de vereenvoudigde schrijf wijze van 1 October af, behalve op de scho len. ook bij de gemeentediensten, waaronder de secretarie, in te voeren. In Utrecht hadden B. en W. aan de scholen opdracht gegeven alleen m de hoog ste kk-ssen, met het oog op de examens, ae spelling-Marchant te onderwijzen en verder. De Vries en Te Winkel te blijven volgen. Hierover is gister in de Raad een interpella tie gehouden. Deze kon echter niet tot een eind worden gebracht. In de eerstkomende zitting komt zij opnieuw aan de orde. De penningmeester van het C.N.V. De heer J. S. Ruppept Jr. geopereerd Naar wij vernemen is de heer J. S. Ruppei Jr., penningmeester v; het C. N. V., die in h diaconessenhuis te Utrecht verpleegd wordt, gister door Dr. G. H. de Kleyn ge-1 opereerd. Op het oogenblik is de toestand van den pa tiënt, in acht genomen dc omstandigheden, re- delijk wel te noemen. In den afgeloopen nacht heeft de heer Ruppert evenwel wei nig geslapen. In een te 's Gravenhage gehouden verga dering met de afdeelingsbesturen en afge vaardigden van het Bureauvoor Nederland van de Liga voor de Vereenigde Staten van Europa is besloten tot opheffing van dit in stituut als bureau en tot omzetting in de afdeeling Holland van de Internationale Liga voor de V. S. E. Mr. Schultz van Haegen te Aerdenhout, leider van genoemd bureau werd benoemd tot eere-vooxzittervan de afdeeling en eer ste afgevaardigde naar de vergaderingen an het comité-central. Tot leden van dagelijksch bestuur werden gekozen heer en: J. H. Ros te Rotterdam, voorzitter. J. de W i ld e, Den Haag, secretaris- pen ningmeester;. J. A. van Sijn Rotterdam. Uit Oost-lndie COEN'S GRAF NOG NIET GEVONDEN! BATAVIA, 20 Sept. (Aneta) De comir van deskundigen in zake onderzoek vai graf van Jan Pietersz. Coen kwam bijeen. Op deze vergadering .kwam men tot de con clusie dat de beenderen, welke z.g. tot het geraamte van clen stichter van Batavia zou den behooren, overblijfselen zijn van ver scheidene personen. Wetenschappelijk onderzoe!. toonde aan, dat de inhoud van het graf bestond uit drie achterhoofden drie rechterheupbeenderen, waarvan een vermoedelijk van een vrouw zes rechterschouderbladeren een eental dee- len van een kinderskelet en bet melkgebit van een 10-jarig kind. De commissie ont dekte geen karakteristieke „Coen-kin". VOLKSRAAD De heer Van Sandick candidaat De Ver. van Europeesche Ambtenaren bij B.B. verzocht den heer L. van Sandick, oud-lid Raad van Ned.-Indië, na zijn terug keer een candidatuur voor den Volksraad te willen aanvaarden. Aneta-Holland verneemt, dat de heer Van Sandick hierin heeft toegestemd. De heer van Sandick is no. 1 op de candidatenlijst geplaatst. Inleidende besprekingen BATAVIA, 20 September (Aneta). Gister middag vonden de inleidende besprekingen tusschen de Japansche cn de Nederlajidsche delegaties plaats. Namens de Nederlandsche delegatie waren hierbij tegenwoordig de heer van Gel deren en dr P. J. H. Idenburg, van Japansche zijde consul-generaal Koshida en de heer Aneha. De kwestie werd besproken van de samen stelling van een commissie uit beide del gaties voor de behandeling van concrete kwesties. Besloten is de commissie te split- in twee sub-commissies, nl. een September - Aanbieding EEN GOED COLBERT COSTUMEntj naar Maat I U VRAAGT STALEN Hoogstraat 356 ROTTERDAM Hofweg 11 DEN HAAG Voornaamste Nieuws. raadsheer Blz. 1 Verschenen is dc Begrooting voor Onderwijs, Kunsten en Weienschappen. Het totaal is f 6 millioen lager. ;en brief aan curatoren der openbare gym- te Amsterdam heeft Minister Marchant uit eengezet dat sollicitanten op grond van kennis der schrijfwijze niet zullen worden afgewezen. Blz. 2 Minderhedendcbat in de zesde Volkenbon«ïs> commissie naar aanleiding van de Poolse he ver- De Spaanschc regeering en dc roodc samen- Opzicnwekkende publicatie (e Parijs politierapport inzake den dood Marconist van de Morro Castlc beschuldigt den rsten officier Warms van ernstige nalatigheid. De New Yorksche politic heeft een der daders in de ontvoering van Lindberghs kind gearres teerd en kondigt de arrestatie van de heele bende ontvoerders aan. i omvangrijke narcoticahandel in Frankrijk onder leiding van een inspecteur van politie. Pest in Mandsjoerije. Blz. 3 Bij dc gisteren gehouden inschrijving op f 60 11. Schatkistpromessen en -biljetten werd inge schreven f 89.460.000 en toegewezen f 51.371.000. Damrubrick blz. 9 Naar en in Zuid-Afrika. Reisbrieven van Prof. Dr. V. Hepp. III. Benoeming van bestuursleden cn directeuren der Crisiscentrales. Bid. 10 Dc bezwaren der Chr. Geref. Synode inzake samenspr.king over mogelijke vereeniging. De minister van Onderwijs heeft aan dc School besturen een schrijven gericht over de spelling- wijziging. import en een voor export, tevens voor alle met. deze onderwerpen. samenhangende kwesties. De eerste zitting zal plaats hebben Vrij dagavond te half zes. KALMEERT DE MERAPI Men is op zijn hoede DJOKJAKARTA, 20 Sept. (Aneta). De wer king van de Merapi is in de afgeloopen nacht opmerkelijk in hevigheid afgenomen. Uit de afbrokkel, -ide steenen ontsnappen nog steeds gassen. Het binnenlandsch be stuur van Magalan trof de volgende maat regelen. Alle touristenverkeer in de bedreigde streek is verboden, w -toe op verschillende punten politieposten gevestigd zijn. In Magalan zijn voorbereidingen getroffen om bij een eventuee' eruptie onmiddellijk de noodige hulp te kunnen verleenen. WIJ ALLEN zijn twee woorden, die samen een groote zin vervangen WIJ ALLEN is een uitdrukking, die plotseling de ruimte, welke ons van elkaar scheidt, tot een minimum terugbrengt WIJ ALLEN, als we dat hoor en in een groote, enthousiaste vergadering, ja, dan voelen we ons als een machtig blok, dat voort zal schuiven en allen mee zal trekken die erbij liooren, maar er thans nog niet met hart en ziel bij zijn. WIJ ALLEN, lezers van onze eigen Christelijke Pers voelen, dat wij met ons allen, degenen, die nog niet in onzen kring kwamen, zullen kunnen trekken en mee opnemen in het huis van de Christelijke Pers, dat door heldere ramen een duidelijke blik geeft op het gebeuren in eigen en anderer kring en daarom: WIJ ALLEN zullen, en U dus in de eerste plaats, mee helpen, dat in deze vlak voor de deur staande wintercam- pagne de tragen zullen worden aangezet om van hun tafels de „neutrale" bladen te verwijderen en ons aller blad ervoor in de plaats te leggen. WIJ ALLEN, strijders voor de Christelijke Pers, brengen onzen oogst bij De Administratie van ons blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1