JHruutr £ritecljr Gfrmrattt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Gratis lezen tot 1 October De belangrijkheid der veehouderij „PRINCESS" m PALTHE abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.T8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/i ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5279 Bureau: Breesbiat 123 Telefoon 271Q (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1934 15e Jaargang aifoertentiepripen: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22 'li Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend "0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert met ingang van i October a.s., ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Vriendelijk verzoek op te geven, of men per kwartaal of per week wenscht te betalen De namen geve men op aan De Administratie van dit blad NIET VERHEFFEND Onlangs wezen wij op enkele ergerlijke afbeeldingen in 't socialistische colportage- orgaan „Vrijheid, arbeid, brood", waarin God de Vader Zijn Zoon uitzendt met de Opdracht: „Breng den menschen de vrede, Mijn Zoon" en de Zoon, gepantserd en ge- .wapend, terugkeert met de boodschap: „De menschen hebben een ander baantje voor jne gevonden". De „Voorwaax-ts" doet inmiddels een mis lukte poging om zich van onze beschuldi ging van heiligschennis te ontlasten, die ;we niet onvermeld mogen laten. Vooraf ga de opmerking, dat de geïncri mineerde illustraties werden overgenomen ïxit een Praagsch blad, zoodat de „Voor waarts" zich er niet op kan beroepen het inzicht van den teekenaar te vertolken. De onschuldige voorstelling van het blad luidt aldus: „Op het eene (plaatje) zag men .God den Heci", die een schuldeloos kind uit zendt om den vrede te brengen. Op het an- 'dex-e zag men dat kind weerkeeren, zooals ide menschen het misvormd hebben, den [vredespalm nog in de hand, maar in volle Bol daten wapening gestoken". Mogelijk dat het blad zich voor menschen Wien de inhoud der Schi'ift vx-eemd is, van ieen dergelijke naieve vertolking zou kun nen bedienen, ware het niet, dat het over duidelijke ondei'schrift hier geen ruimle laat voor twijfel. Als het roode ox'gaan zelf erkent, dat de ^hemelvader" de uitzender is, tot wien an- iders dan tot God den Zoon kunnen dan da woorden worden gericht: „Bi-eng den men- Bchen de vrede, M ij n Zoo n"? Jezus is op aarde gekomen om den menschen den vrede te brengen, Hij is de Vredevorst, degene die gesproken heeft fcMijn vrede geef ik U, Mijn vrede laat ik U". Wanneer „Voorwaarts", na haar kinder lijke voorstelling der feiten met een „Zie- idaar alles" te hebben besloten, daaraan nog toevoegt: „Is het heiligschennis het Chris tendom als den godsdienst des vredes voor te stellen, door de menschen afgrijselijk ge smaad klinkt deze toepassing toch al te zoetelijk! Het zou „Voorwaarts" tot eere hebben ge strekt, wanneer het blad het opnemen van deze afbeeldingen niet in bescherming had genomen. Nu men dit laatste wel doet en aan de Zaak een onschuldigen kant tracht te geven, toont men volledig onbekend te zijn met de gedachtenassociaties, die hier onmiddellijk bij elk Christen, die zijn Bijbel kent, moe ten optreden. Hoe men het ook beziet, .verheffend is 'deze houding niet. vrijzinnige zijde den geest van de groote meerderheid onzes volks niet verstaan heb ben en zich hebben losgemaakt van de werkelijkheid. Laat dit overigens voor onze Christelijke middenstanders geen aanleiding zijn on de stembus te vertrouwen, nu het gevaar minder groot blijkt dan aanvankelijk werd te verstaan gegeven. Aan de stembus hebben de Christelijke beginselen onder Gods zegen menigmaal getriumfeerd. Nu de uitslag van die stembus beslist omtrent de toepassing van het Christelijk beginsel der Zondagsrust, dienen alle krach ten te worden ingespannen. OPGESCHROEFD De liberale actie, ontwikkeld vóór en tij- Hens het ontwerp tot wijziging der Winkel sluitingswet, vermocht geen grootsche indruk te maken. Mocht men sommigen vertegenwoordigers [van den Vx-ijheidsbond geloof schenken, dan hunkerde de beknotte en geknevelde winke lier naar eenige verruiming van zijn vrij heid en aan dit hooge doel moest de wijzi ging der Winkelsluitingswet worden dienst baar gemaakt. Booze woorden werden gericht aan het adres van den Minister-President, die als Minister van Economische Zaken ad interim weigerde een ontwerp van zijn ambtsvoor ganger te verdedigen en daarom geacht werd zijn persoonlijke overtuiging op te dringen aan het Kabinet-en het Nederland- sche volk. Hoe reageert intusschen dat Nederland- sche volk, nu de dageraad der vrijheidsver ruiming is aangebroken? Weinig enthousiasme spreekt uit de dans om de winkelvrijheidsboom. De tot dusver onder de winkeliers gehou den stemmingen wezen nog niet uit, dat de gewenschte vrijheidsstemming bij deze middenstanders de overhand heeft, getuig: het groote aantal stemgerechtigden, dat deze nieuwe gave blijkbaar niet weet te waardeeren. De feiten geven zelfs niet weinig reden lot het vermoeden dat velen, op wie een ongedocumenteerd beroep werd gedaan bij de behandeling van het wetsontwerp, de .vertolking hunner belangen in de Staten- Generaal miskennen en op verruiming der yerkoopgelegcnheid op den Zondag geen prijs stellen. Geen schijnvrijheid, maar werkelijke Zon dagsvrijheid begeert men. Yoor de zooveelste maal zou men yan BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN benoemd tot onder-inspecteur van den haven- rbeid de heer C. Vermeulen, commissaris van iet Loodswezen, enz. tc Harlingen; en is hij met ingang van dien datum werkzaam gesteld het 3e district der Inspectie van den Haven- jeid, ter standplaats Harlingen. EXAMEN CONSULAIRE DIENST 31 j beschikking van den minister vam Euiten- ïdische Zaken van heden Is J-hr Mr J. D. van .rnebeek, commies aan het departement van ltenlandische Zaken, toegevoegd als secretaris Is hij toegevoegd als se> lisei-e. belast met de vc ijzing van candddaten Eerste Kamer Commissies Adres van Antwoord OVERZICHT Vergadering van 19 Sept. 1934 Bij den aanvang des palementairen jaars pleegt onze Senaat een drietal vergaderingen te houden, waarvan er zeker twee, naar onze overtuiging, vol maakt overbodig zijn. Wanneer de Kamer bereid zou zijn het tradi- tioneele. maar van reëelen politieken zin ontbloote Adres van Antwoord niet langer te bestendigen, zou ze daarmee zich zelf veel moeite en 's Rijks kas een twee duizend gulden besparen. Ook dit laatste voordeel schatte men in dezen tijd straffe bezuiniging niet gering. Belangrijker is echter, dat niet in stand gehouden worde iets, dat in het verleden wellicht staatkun dige beteekenis had, maar verworden is tot het verzenden van een „staatsstuk dat een aantal niet eens altijd fraaie zinnen inhoudt en eenigen wil voor niet meer dan een beleefdheids- gebaar gehouden kan werden. Zelfs betwijfelen of men H. M. de Koningin hiermee veel om deeld genoegen bereidt. Volkomen zouden we er ons dan ook mee kunnen verenigen we willen het nog eens herhalen indien de Eerste Kamer ten deze het voorbeeld van „de overzijde" volgde en zich zelf bevrijdde van de moeite en zorg voor het samenstellen en verzen den van een Adres van Antwoord op de wijze en in den vorm, zooals thans geschiedt. Deze dor ge worden loot aan den parlementairen boom kan ge mist; behoud ervan strekt niet tot verfraaiing De waardigheid van onze Senaat zou door de gevraagde daad allerminst geschaad worden, o.i wel verhoogd. Dit hooge college staat eigenlijk te hoog voor het zich occupeeren met redactioneel passen en meten in verband met wat geworden is een ornament zooder doel en zonder zin, althans politiek opzicht. Voorzitter Tweede Kamer Bij Kon. besluit is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaai voor het tijdvak der tegenwoordige zitting benoemd Jhr Mr Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, lid van die Kamer. Tentoonstelling „Mooi Holland" In de tweede helft van April 1935 zal in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam een ten toonstelling „Mooi Nederland" worden ge houden, waarbij de standhouders de diverse Ncderlandsche gemeenten en de plaatselijke vereenigingen voor \Tcemdelingenverkeer zullen zijn. Deze tentoonstelling, waaraan de Alge- rneenc Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en de Nederlandsche Spoorwegen hun medewerking zullen ver- leenen, is bedoeld als een poging om den Nederlander meer zijn eigen land te doen kennen en de leus: „Nederlanders, blijft in Uw vacantie in eigen land" tot werkelijk/ heid te maken. LUCHTBESCHERMING IN ZUID-LIMBURG Op 13 October a.s. zal in Zuid-Limburg n z.g.n. luchtbeschermingsdag gehouden worden, ter voorlichting van de burger-be volking in Zuid-Limburg tegen de gevaren van mogelijke luchtaanvallen in oorlogstijd. De oefeningen zullen op 13 October van 's middags 3 uur tot 's avonds 10 uur wor den gehouden. WERK AAN DEN WINKEL! C. van der Giessen en Zonen's Scheeps- ervon te Krimpen a. d. IJssel hebben op dracht ontvangen voor het bouwen van zes elevator-zandbakken, elk met een draagver mogen van 500 ton, waarvan de hoofdafme tingen zijn: lengte 43 M.. breedte 6.20 M., holte 2.50 M. BESTRIJDING JEUGDWERKLOOSHEID. In de dezer dagen gehouden vergadering van het hoofdbestuur van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren is be sloten een nota te richten tot alle gemeente besturen, waarin maatregelen worden aan gegeven ter bestrijding van de werkloos heid onder de jeugd. LEEUWARDEN PRIJS VERLAAGD tot 70 ct. per flacon Is het misschien zoo moeilijk om den beslissen- den stap te doen? We gelooven het niet. Laten de •es zich maar eens beraden over den meest waardigen vorm om tot de gewenschte reformatie te komen. Men zal het er spoedig over eens kun- :ijn en voor de toekomst bespaart de Kamer lan het Nederlandsche volk het jaarlijksch be- van zekere zijde omtrent de politieke onwaar- in het Adres van Antwoord, zelf ontkomt zij een tweetal bijeenkomsten, die eigenlijk een parodie zijn op het wèl besteden van den nat len tijd en eindelijk zal de minister van Financiën wellicht in de gelegenheid worden gesteld om de Eerste Kamer minder in plaats van, s nu. meer geld aan te vragen. Altemaal voordeelen, waartegenover geen enkel serieus nadeel kan worden aangevoerd. VERSLAG Gistermiddag 2 uur vergaderde de Eerste Kamer. Haar eerste werkzaamheid was de herkiezing van de leden der Huishoudelijke commissie: de heeren v. Lanschot en Polak, en van de leden der Gemengde Commissie voor de Stenographie: de heeren Slingenberg, Janssen en v. Citters. Tot leden van de Commissie voor de Verzoek schriften werden door den Voorzitter benoemd de heeren Moltmaker, Pollcma. de Bruyn, v. Citters en Otteo. Daarna begaf de Kamer zich in de afdeehngen tot behandeling van het ontwerp-Adres van Ant woord op de Troonrede. Hedenmorgen 11 uur zal de Kamer dit Adres u het openbaar behandelen. De veeteelt vraagt driekwart van onze cultuurgrond Veeteelt en onze voedselvoorziening Algemeene vergadering van de F.N.Z. Zooals we gisteren needs meedeelen kwam Woensdag de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond, meer bekend als de F.N.Z., te Amsterdam in jaarvergadering bijeen. Voor deze vergadering was veel belangstel ling, zoodat de groote zaal van Bellevue geheel bezet was toen de voorzitter, de héér L F. B r i t z e 1, de vergadering opende. Na het openingswoord en de mededee- ..ngen van den se'eretaris waarvan we gisteren verslag gaven, werd het woord ge geven aan den heer N. IT. Blink te Leeuwarden, die sprak over Het is algemeen bekend, zoo begint spr., dat ondanks de getroffen maatregelen de positie der veehouderij nog steeds uiterst kritiek is. Het is daarom noodzakelijk, nog eens na te gaan, welke plaats de veehoude rij in den Nederlandschen landbouw in neemt Moeilijk is het steeds een uiteenzetting te geven over toestanden en verhoudingen op het gebied van den landbouw, maar als men hoort, wat in hét industrieele bedrijfsleven over den landbouw gezegd is, zou men haast tot de conclusie komen, dat dit onderwerp gemakkelijker te behandelen valt naarmate men minder met de toestanden op land bouwgebied bekend is. Wie meent, dat deze toestanden eenvou dig en dus gemakkelijk te overzien zijn, ver gist zich ten zeerste. Voor een goede beoor deeling dient men nooit uit het oog te ver liezen, dat het landbouwbedrijf nog steeds zeer dicht staat bij de natuur en dat in de natuur de verschillende schakeeringen in schier oneindige verscheidenheid worden aangetroffen. Men moet nooit uit het oog verliezen, dat elk bedrijf zijn eigen karakter heeft, zoodat feitelijk verschillende grootheden bij elkaar worden opgeteld. Behalve moeilijk is de mij gegeven op dracht ook zeer verantwoordelijk, zegt spr.. daar ik moet trachten niet te vervallen in de fout, om, door anderen te kleineeren, het eigen bedrijf zooveel mogelijk naar voren te brengen. Er moet naar gestreefd worden naijver en onderlinge strijd, welks tenslotte voor allen nadeelig zijn, te ven- mijden. Tot zijn onderwerp komende behandelc spr. allereerst het bodemgebruik. Hi gebruik, dat van het land gemaakt word bepaalt mede het karakter van èen lanl Voor Nederland is geen landschap mei 70 a 73 kenmerkend dan het weidelandschap De totale oppervlakte akkerbouw (850.000 H.A.i en tuingrond (100.000 H A.) blijft beneden één millioen H.A, waar 1300.000 HA gras land tegenover staat. Blijkt hieruit reeds, dat het blijvend grasland ongeveer 60 pet van de in cultuur gebrachte grond verte genwoordigt, hiermee is de'plaats van de veehouderij, voorzoover deze in het bodem- gebruik tot uiting komt, nog niet voldoende weergegeven, daar vele akkerbouwgewassen dienst doen aJs veevoeder. Men denke aan rle kunstweiden, aan den verbouw van kla ver, voederbieten en andere voedergewassen Houdt men met een en ander rekening, dan kan het gedeelte van den Nederlandschen cultuurgrond, dat voor verbouw voeder wordt bestemd op on ge vee pet geraamd worden. Nu is het waar, dat de bestemming, die aan den grond gegeven is, voor wijziging vatbaar is, doch bed rijf somzetting moet men niet. te hoog aanslaan. In de laatste eemv heeft, het percentage van ons grasland slechts een schommeling van 56 tot 60 pet. ondergaan. Op grond van een onderzoek, dat onlangs in Friesland werd ingesteld, kan de totale oppervlakte grasland, die in dit gewest voor scheuren in aanmerking komt, op hoogstens 6 pet van het in dit ge west aanwezige grasland geraamd worden, Daarbij komt, dat deze te scheuren gronden, behalve mogelijk in beperkte mate voor tarweverbouw, vrijwel uitsluitend in aan merking komen voor teelt van gewassen, die toch weer als veevoer hun bestemming ten vinden. Van niet minder belang dan het bodem- gebruik is de plaats, die de men schel ij k e a r be i d s k r a c h t in de verschillende bedrijfsvormen inneemt. Het aantal perso nen in een bepaald bedrijf werkzaam, kan tot zekere hoogte als een maatstaf voor de beteekenis van dat bedrijf worden be schouwd. Bij het gebruik van deze maatstaf dient echter voorzichtigheid te worden be tracht Wie nl. de beteekenis van landbouw en veehouderij tegenover handel en nijverheid op grond van het aantal in deze bedrijven werkzame arbeidskrachten wil beoordeelen, dient er terdege rekening mee te houden, dat er in den landbouw in doorsnee veel langere arbeidsdagen gemaakt worden. En vooral in de veehouderij spelen de persoon lijke eigenschappen van degenen, die daarin werkzaam zijn. een belangrijke rol. Geen be drijf stélt hoogére eisdhen aan de zorgvul digheid en aan het verantwoordelijkheids gevoel der arbeidskrachten. Daarom leent 't veehoudersbediijf, zooals wij dit hier te lan de kennen en waarin melkveehouderij, var kenshouderij en pluimveeteelt het sterkst op den voorgrond treden, zich vooral voor ge zinsbedrijf. Is de akkerbouw nog tot op zekere hoogte vatbaar voor uitoefening als gi*ootbedrijf, in de meer intensieve veehouderij zijn pogin gen tot stichting van grootbedrijven steeds op mislukkking uitgeloopen. De veehouderij stelt bijzondex*e karakter- eischen aan degenen, die dit bedrijf uitoefe verdwijnen, wanneer de op den achtergrond zichtbare Rijnbrug 'in gebruik zal worden nen cn in de Nederlandsche boerenstand treden deze karaktereigenschappen wei sterk naar voren. Vooral hierdoor is de Ne derlandsche boer veehouder bij uitnemend heid. Stelt men tegenover elkaar het melkvee- houdersbedrijf en de graanbouw, dan zal een omzetting van laatstgenoemde bedrijfs vorm in eerstgenoemde in het algemeen weinig of niet bijdragen tot verhooging der arbeidsintensiteit. Een andere maatstaf ter beoordeeling van de plaats, die de veehouderij in den land bouw inneemt, wordt gevormd door de in komsten, die uit de verschillende onder- deelen van het bedrijf getrokken worden. Dank zij de welwillende medewerking der landbouwboekhoudbureaux was spr. in de jelegerïheid een vergelijking op te stellen lusschen de bedrijfsinkomsten, die verkre gen werden uit den verkoop van: 1. melk en zuivelproducten; 2. andere producten der veehouderij, zooals rundvee, varkens, pluim- 3. Akkerbouwproducten; 4. diverse inkomsten. Vei-meld werden slechts de uitkomsten der boekjaren 1926—1929 en 1932—1933. Uit de cijfers kunnen de volgende conclu sies getrokken worden: In de kleibouwstreken van ons land en in de Veenkoloniën treden de inkomsten, voortvloeiende uit den akkerbouw, sterk op den voorgrond, hoewel ook daar de veehou derij belangrijke neveninkomsten oplevert. In een gebied als de Friesche kleibouw- itreek bijv. zijn de inkomsten van de vee houderij zelfs grooter dan die van den ak kerbouw. Vrijwel overal elders en met name in de weidegebieden en in het groote zandgebied zijn de inkomsten der veehouderij ver over- heerschend. In het algemeen levert de vee houderij daar zelfs ineer dan 90 pet van de bedrijfsinkomsten op. Een Staatscommissie berekende de waar de van de Neclerlandsche landbouwproduc- de jaren 1909—1912 en in het tijdvak 1923—1932. Voor de jaren voor den oorlog kwam zij tot een totale waarde van ruim 500 millioen guldens, waarvan minder dan een vierde wor rekening kwam van de zui- ere akkerbouwproductie en ruim drie-vier de deel voor rekening der veehouderijpro ducten. In de na-oorlogsche jaren bleef het aandeel der akkerbouwproducten in de to tale waarde der landhouwpx-oductie in het algemeen beneden 20 pet. De veehouderij droeg toen dus meer dan vier-vijfde, de ak kerbouw minder dan een-vijfde bij i totale waarde der landbouwproductie. Daarbij komt, dat een zeer groot gedeelte van het vermogen van den boerenstand tegenwoordigd wordt door den veestapel en door de werktuigen en inventarissen, in bijzonder bestemd voor de veehouderij, w naast nog genoemd moeten worden de ka pitalen belegd in van de veehouderij afhan kelijke nevenhedrijven, zooals de zuivel industrie, de veevoederfabrieken, enz. Bij de voedselvoorziening v$n ons volk nemen veehouderij en akkerbouw ver schillende plaatsen in. Terwijl de akker bouw in het algemeen de noodige koolhy draten levert, zorgt de veehouderij vooral voor de noodige vetten en eiwitstoffen, In het bijzonder de vetvoorziening is hier te lande in hoofdzaak op de veehouderij aangewezen. Veehouderij en akkerbouw staan er beiden zoo voor, dat er voor het hoofdproduct op de binnenlandsche markt voldoende afzetgelegenheid bestaat en dat men het dus door beperking van den in voer in de hand heeft de afzet der produc tie te verzekeren. Wat de organisatie van den landbouw betreft, ook in dit opzicht neemt de veehouderij een zeer bijzonders plaats in. Zoowel wat technische organisa ties, zooals stamboeken, fok- en controlever- een igingen, enz. betreft, alsmede die den af zet of de verwerking der producten beoogen. De veehouderij beschikt daarbij over een afzet-organisatie, die een geheel eigen plaats inneemt. Zoo zijn in den F.N.Z. ongeveer 130.000 veehouders vereenigd, elke andere landbouw-organisatie in ons land verre overtreffend. Er moet echter contact zijn tusschen de organisaties. Spr. acht daarom zoowel de zuivel-organisaties als de ander, vereenigingen op landbouwgebied verplicht, zooveel mogelijk te streven naar onderlinge samenwerking. Nu rijst de vraag of met dit alles vol doende rekening gehouden is bij de land bouwpolitiek die do laatste jaren in ons land gevoerd werd. Doch dit is een vraag, die feitelijk buiten het onderwerp ligt. De resultaten die bex*eikt werden, zijn voor de veehouderij zeer teleurstellend. Het index cijfer voor de veehouderijprijzen is terub gevallen van 73 van het prijspeil van voor den oorlog. Van het doel, dat de Re geering zich destijds gesteld heeft, te stre ven naar het vooi'oorlogsche prijspeil, zijn wij dus wat de veehouderij betreft nog ver verwijderd. In den laatsten tijd komt soms de mee ning naar voren, dat de veehouderij verlies gevend dient te zijn, teneinde daardoor zoodanige omzetting van het landbouw bedrijf in het leven te roepen, waarbij de veehouderij meer wordt teruggedrongen. Men mag echter nooit uit het oog verliezen, dat een dergelijke omzetting slechts in be perkte mate en geleidelijk tot stand ge bracht kan worden en in vele landbouw gebieden niet mogelijk is. Opzettelijk de vee houderij verliesgevend te doen zijn, zou be- teekenen dat gedurende een reeks van ja ren de grondslag van het bestaan van den boerenstand ondermijnd zou worden. gevolg zou ook zijn, dat in boerenkringen verdeeldheid en strijd werden verwek! welke niemand kan wenschen. Als kere bedrijfsomzetting noodig is, dan die nen toch andere middelen te worden aan gewend om hiertoe te geraken, zonder dat het overgroote deel van den boerenstand, wiens bestaan afhankelijk is van de vee houderij, hiervan het slachtoffer behoeft te worden. Spr. eindigt met het uitspreken van de wensch, dat met de plaats, die de veehou derij in onzen landbouw inneemt, bij de maatregelen die verder voor de instandhou ding van onzen landbouw getroffen zullen worden, ten volle rekening gehouden zal worden. (Krachtig applaus.) Een tweetal vragen, feitelijk langs het on- derwerp heengaande, werden nog gesteb en door inleider beantwoord. De voorzitter dankt den heer Blink voor zijn duidelijke uiteenzetting. Bij de rondvraag wordt door den heer Princess bieden U comfort en elegance. De beste hulp voor gevoelige voeten. VAN BLADEL Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 2 Von Neurath c politiek. Duitschlands buitenlandsche den nieuwen Volken' Een accoord tusschen dc Italiaansche werkgc :rs cn werknemers om 300.000 menschen aan werk te helpen. Brand bij de VoeUdscbe Beobachter. De Merapi werkt sterk: lavabrokken ter grootte in een huis worden uitgeworpen. Tc Delft is gisteravond de sterfdag van Prins Willem herdacht. Dc jaarvergadering van het Verbond van Anti' v. Propagandacluhs is gister te Utrecht ge houden. Blz. 8 Uit dc dagen x i Ds. H. de Cock. II. de Millioenennota. CHEMISCH REINIGEN VERVEN 't beste op dit gebied ALMELO Mesker gewezen op den nood der boeren, waarbij executie op executie volgt en wenscht dat deze vergadering per motie daarop de regeering wijst en vraagt dat een grooter deel van de „zuivelpot" aan de boe ren terugbetaald zal worden, dan nu is toe gezegd (1 millioen van de 12 millioen, Red.) (Krachtig applaus). De voorzitter zegt dat het Bestuur zoo'n motie wel verwachtte, doch dat het 't niet wenschelijk achtte zoo'n motie te zenden, doch nu zoo'n krachtig applaus volgde wil de voorzitter voox-stellcn deze aangelegen heid aan het Bestuur van de F.N.Z. over tc laten, die naar bevind van zaken zal han- Nog andere spr.'s dringen aan op het doen van stappen bij de regeering. Het bestuur zal in dezen doen wat het kan. Hierna sluit de voorzitter de vergadering Oefeningen van de Kustwacht Van Noordwijk tot den Hoek. Deze week wordt door de Kustwacht voor de posten vanaf Noordwijk tot Hoek van Holland een algemeene oefening gehouden, waaraan wordt deelgenomen door verschil lende oorlogsbodems, duikbooten en vlieg tuigen. Er zijn langs het strand voor dit doel verschillende extra-posten ingericht, vanwaar verbinding wordt gemaakt met de vaartuigen <op zee. Zoo worden des avonds lichtseinen gewis seld terwijl overdag ook landingsoefenin gen worden uitgevoerd. Dinsdag had in de nabijheid van Ter Heyde aan zee de kruiser Hr. Ms. „Hertog Hendrik" ligplaats gekozen op pl.m. U/a mijl van het strand en ook Woensdag nam deze aldaar aan de oefeningen deel. Begrijpelijkerwijze trekt een en ander flinke belangstelling van de zijde van het publiek. De Prinses naar de Am<»to Prinses Juliana heeft het voornemen Vrij dagmorgen om half elf een bezoek te bx*en- gexx aan de Amato te Amsterdam. Ds. VAN DUYL EN DE N.S.B. Naar de N. R. Ct. verneemt zal Ds. G van Duyl binnenkort aftreden als kring leider der N.S.B. in het Gooi. Men is thans nog slechts doende een geschikten plaats vervanger voor deze functie te zoeken. Dit aftreden staat in verband met de meer om vattende positie, welke de heer Van Duyl in de beweging zal gaan innemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1