redKXü WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1934 DE PERS OVER DE TROONREDE DE ECHO OP SOMBERE KLANKEN 'Als gewoonlijk geven we een kort over- sicht van hetgeen de pers, voorzoover ze reeds haar oordeel uitsprak, van de Troon rede zegt. De ernst der tijden Zij schroomt niet de volle werkelijk heid, die voor het heden zwaar is, ma.v ook voor de toekomst weinig licht biedt, onder de oogen te zien. Alleen zóó vindt de Regeering de weg die zij moet gaan, en leert het volk zijn roeping verstaan. Een der ernstigste kenmerken van de werkelijkheid, die de Troonrede ons zoo voor oogen stelt, is de onzekerheid, die heel het leven drukt. Zij gaat daarbij uit van het goede standpunt, dat er geen verhooging der belastingen moet zijn, maar dat de weg tot herstel hier ligt in verlaging der uit gaven, opdat deze blijven binnen de grenzen der beschikbare middelen. Met belangstelling zien wij de voor stellen tegemoet, die daaromtrent zullen worden gedaan. De Troonrede gaf geen opsomming van allerlei wetsontwerpen of maatregelen, die mogen worden verwacht. Zij zegt alleen: veel zal in het komen de zittingsjaar van de werkkracht der Staten-Generaal worden gevergd. Zij is in volle overeenstemming met de groote ernst van onze dagen. Bepaalde maatregelen In de gegeven omstandigheden is dit begrijpelijk. Het is beter, de algemeene lijn te schetsen, waarlangs de Regeering zich beweegt, dan reeds nu te willen vastleggen wat, bij de onzekere houding van het buitenland, nog voor wijziging vatbaar is. Wel is in dit verband van belang de opmerking van de Troonrede, dat, bij het onbevredigend resultaat van onze politiek inzake de handelsverdragen, steeds grootere aandacht zal moeten worden ge schonken aan behoud en verruiming van den afzet in het binnenland", waaraan dan wordt toegevoegd: „met handhaving zooveel mogelijk van onzen export". Een en ander beteekent, dat wij noodgedwon- gen, tegen vleesch en bloed, ingevolge de internationale verdwazing, een stapje zul len moeten doen in de richting van autarkie, al is deze in algemeenen zin voor ons land een onding. Een zinsnede van de Troonrede, die iets concreets bevat, is tenslotte die over de defensie. Niet onduidelijk komt daar in uit, dat de bezuinigingsvoorstellen van de commissie-Idenburg niet ten volle zul len worden verwezenlijkt. ^Kroondragers weenen niet", Maar de Koningin heeft met een sober woord van haar verdriet gewaffïd, ge dankt ook op hartelijke wijze, voor de gevoelens van meeleven. De Koningin kan overtuigd zijn, dat die gevoelens van genegenheid en verknochtheid blijven, en dat het Nederlandsche volk God dankbaar zijn zal, in die gevoelens te kunnen en te mogen volharden. Geen belastingverhooging kondigt de Troonrede aan, wel bezuinigingen. Maar er staan nog belastingen op de helling wij herinneren aan het Verkeersfonds en de Doodehandsbelasting, welke de Eerste Kamer nog niet passeerden, ei Vennootschapsbelasting, waarover oordeel van de Tweede Kamer nog niet verscheen, ook wel nooit in voor de regee ring aanmoedigende vorm verschijnen zal, terwijl ook de Crisis-inkomstenbelasting op groote technische bezwaren schijnt te zullen stuiten. De Troonrede schijnt overigens samen gesteld met de uitgesproken bedoeling, alleen groote lijnen van het regeerbeleid te trekken, zoodat vanouds bekende wen dingen als die over de „vriendschappe lijke betrekkingen" en aankondiging van wetsontwerpen opzettelijk schijnen ach terwege gelaten. i ernst Terwijl wij in de behoedzame aanpas sing aan de economische verschuivingen naar een nieuwe vastheid tasten, belooft alleen het gezond houden van de staats financiën een verbeterde toekomst. Met krimp en de tanden op elkaar zullen wij van den wankelen kapitalist, die teert op rentelooze effecten en een beetje hoop. tot den middenstander en den boer, die met hun winst hun schulden niet kun nen betalen, de tegenheden van de tijd gezamenlijk moeten lijden. Den arbeider met verlaagd loon vergaat het niet beter, en de werklooze, alleen door de gemeen schappelijke inspanning in een gezond staatsbestel tegen verhongering bewaard, heeft 't het allerslechts. Alle departementen zullen tegelijk moe ten verlagen en stutten tegen het dreigende staatsfailliet. Alle departementen, behalve één. De aanvankelijke voornemens met betrek king tot de nationale verdediging wor den niet nageleefd. Ze heeten achterhaald door de mislukte ontwapeningsconferen tie en de nieuwe wedloop naar het slag veld. Het rapport-Idenburg is in elk ge val van de baan. Waarom heeft men dan den heer Idenburg aangezocht, als men thans generaal Snijders tegen hem uitspeelt? Sombere stemming schrijft de Nieuwe Rotter d. Crt. boven haar beschouwing. Het stuk, dat het prachtige, welluiden de orgaan onzer Koningin heden door de historische zaal deed klinken, bevat zoo goed als niets positiefs meer. Het is enkel „stemming". En die stemming is somber, uiterst somber, zonder een straaltje van optimis me. De heele Troonrede is van het begin .tot de peroratie in mineur gehouden. Internationaal niets, nationaal niet anders, dan zich verweren. Zij moet daar toe van do oude beproefde oeconomischc beginselen wel eens iets prijs geven. Met voldoening mag evenwel uit de Troon rede worden geconstateerd, dat de heele beweging door onze regeering met tegen zin wordt medegemaakt, en dat zij voor alles erop bedacht blijft, er zoodra maar mogelijk is weer mee te breken, 't Wordt alles heel voorzichtig gezegd, en met name de defensieparagraaf zouden wij gaarne in wat kloeker bewoordingen heb ben willen zien opgesteld, maar er valt toch uit af te leiden, dat het rapport der commissie-Idenburg in het archief ter ruste wordt gelegd. Een zakelijk program De troonrede is een sobere boodschap, die in haar donkere zakelijkheid scherp afsteekt bij de hartstochtelijk bewogen ge voelens en staatkundige verlangens, die in deze woelige tijden worden gekoesterd door velen die op minder verantwoorde lijke plaatsen zetelen dan de regeering, en die zich als stuurlui aan den wal ook een grootere vrijheid van beweging en... fantasie kunnen veroorloven. Die zake lijkheid is noodig voor wie als leiders het hoofd koel en helder moeten hou den. Maar aan de andere kant mag het hart van het volk evenmin worden ver onachtzaamd. En tot het hart spreekt in deze boodschap weinig of niets. En dat betreuren wij. De zakelijke mededeelingen uit de Troon rede worden bepaald door de dwingende feiten, zegt het blad en brengt er daarom weinig tegen in, Resumeerend zegt de redactie: Zij bevat goede en gezonde gedachten en zij drukt deze voorzichtig uit; maar zij zegt enkele belangrijke dingen niet, of niet duidelijk genoeg, en de toon is matter dan wij gehoopt hadden op een oogenblik dat ons volk een hart oiader den riem vraagt van zijn wettige leiders De slotparagraaf van de troonrede vraagt levensmoed voor ons volk. Wij verwachten, dat bij deze nationale regee ring die moed geen oogenblik zal zwakken. Noch naar binnen, noch naar buiten. Slechts een moedige regeering zal ons volk krachtig aan zich kunnen binden. Steeds meer aanpassing, behalve bij Defensie; dat is zoo ongeveer de gedachtengang bij H e t V o 1 k. De kern van het betoog vindt men in deze zin: Aanpassing, nog veel meer aanpassing, behalve bij Defensie. Het Nederlandsche volk, reeds uitgeput van aanpassing, zal nog verder uitgeput worden. Dit is de zin der allersomberste troonrede. Hier mee rijst echter met dwingende kraoht de thans wel onontwijkbaar geworden vraag, of dit stelsel van noodlottige aan passing nu werkelijk verder zoo kan doorgaan, of niet noodzakelijk de koers gewend moet worden en het alternatief van aanpassing, van deflatie, van steeds verder verlaging van uitgaven, gekozen moet worden, de devaluatie, willen land en volk in de put der uitmergelende aanpassing niet steeds verder hopeloos verzinken. Weinig concrete inhoud eindt het andere roode orgaan Voor waarts in de rede. De r.dactie hoont natuurlijk dapper de vrijzinnig-dem. minis ters: Thans komt de aap uit de mouw. allerwegen herleefde drang naar sterke bewapening noopt de regeering met dit verschijnsel rekening te houden bij de uitvoering van haar aanvankelijke voor nemens met betrekking tot de nationale verdediging. Daar gaat de defensie-bezui niging! Laat Marchant de cultureele ver worvenheden des volks maar afbreken. Deckers weet wel raad met het geld. En het slot luidt: Alles bijeengenomen een troonrede met weinig concreten inhoud, het woord van een regeering, die haar kracht schijnt te willen zoeken in uiterlijkheid, omdat zij de kracht mist om de Nederlandsche volksgemeenschap, met kloeke hand en gerechtigheidszin door de barre moeilijk heden heen te leiden naar een betere toekomst. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING Bü Kon. besluit is benoemd tot Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw: W v den Vorm, te Rotterdam; is benoemd tot ridder in de Orde 'an Oranje Nassau: W Stam Dzn, te Zaand EEREMEDAILLE ORANJE NASSAUORDE BURGEMEESTER VAN GRONINGEN Bö Kon. besluit is met 1 October tot burge neester van Groningen benoemd: mr P W J I -ort van der Linden. DEFENSIE tot luit. ter zee le kl. die der 2e kl. J N Sluip ter, G A Cox, R E 't Sas. O de Boojj en A Mole naar en tot officier van administratie le kl die der ::e kl. J P Scheepmaker; ls benoèrad tot res.-paardenarts 2e kl. h Bus- semaker, veearts; zijn op verzoek eervol uit den mil. dienst ont slagen de res.-le luit. G P W de Bnuün vai het lóe reg. inf. en de res.-le luit. C J A M m het reg. Jagers; G A E v d Berg Se reg. veldart NOTARIAAT Bü Kon. besluit is aan Jhr Paisifcres op *h„ Den H, H A Just de leend uit zijn betrekking vi KANTONRECHTER-PLAATSVERV ANGER Bü Kon. besluit zön benoemd tot kanton rechter-plaatsvervanger in het kanton Almelc J Knottenbelt, burgemeester der gei-eente Rüs sen. jhr mr L O M v Nispen tot Sevenaer. bur gemeenten Stad- en Ambt-Del- Gemengd Nieuws. Auto-ongelukken Te Voorthuizen heeft op der* Amersfoortschen straatweg een erh- stig ongeluk plaats gehad, waarbij vier personen werden gewond. Omstreeks kwart over negen reed op genoemden weg een pèrsongnauto, tengevolge van het springen van een der voorbanden, in volle vaart tegen, een boom. In de auto waren gezeten Ds. Kooiman uit Hollandscheveld, zijn twee dochters en een schoonzuster. Alle vier personen werden ernstig aan het gelaat en de handen gewond. Een geneesheer uit Voorthuizen verleende de eerste hulp. De slachtoffers zijn per auto naar hun woningen vervoerd. De auto, een huurwagen, werd totaal vernield. Te Hoorn is op den Zwaagdijk een luxe wagen, waarin een 4-tal per sonen, die op weg waren naar de fees ten te Medemblik, bij het passeeren van een andere auto tegen de boomen gereden. De botsing was zoo hevig, dat de wagen geheel werd vernield en dat twee der inzittenden, de heeren Jansen en Danner, nadat dr. v. Wee- semael van Wognum de eerste hulp had verleend, ernstig gewond per zie kenauto naar het ziekenhuis te Hoorn moesten worden overgebracht. De bei de andere inzittenden kwamen er met lichte verwondingen af. Doodelijke auto-ongelukken Te A m sterdam heeft in de Lairesse- straat een doodelijke aanrijding plaats had. Een meisje van ongeveer 17 jaar werd, terwijl zij op de fiets rechts van den weg reed ter hoogte van de Jacob Obrechtstraa! plotseling aangereden door een achter haar aanrijdende auto. Het meisje werd van di fiets geslingerd en sloeg met het hoofd te gen het asfalt. De dood moet onmiddellijk zijn ingetreden. Na de aanrijding is de auto doorgereden. De geneeskundige dienst was spoedig ter plaatse en heeft het lijk naar het Wilhel- mina Gasthuis overgebracht. Te D e 1 f z ij 1 is de bejaarde mevrouw Cohen bij een auto ongeluk ernstig gewond. Per Groene-Kruisauto is zij naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen overge bracht. alwaar zij een uur na aankomst is erleden. De zender te Kootwijk Condensator tijdens onweer doorgeslagen Twintig minuten sUlte in vele hulskamers. Dinsdagavond omstreeks halfnegen is tengevolge van het onweer in den zender te Kootwijk een euvel ontstaan, dat de AVRO, die zich van dien zen- d<"^ bediende, haar uitzending gedu- rO' ongeveer twintig minuten moest onderbreken. Gelijk tijdens onweder3 wel vaker geschiedt, ontstonden ook ditmaal in de zenderinstallatie eenige overslagen, thans echter van zoodani- gen aard, dat een condensator door sloeg. Met het vernieuwen van dezen condensator verliepen omstreeks twin tig minuten, waarna de uitzending hervat kon worden. De geruchten, die onmiddellijk de ronde deden, dat de zender door een verschrikkelijk on weer ernstig zou zijn beschadigd, blij ken dus wel schromelijk overdreven te zijn geweest. AUTO'S OP ELKAAR INGEREDEN. Onder Moergestel had een autobot sing plaats. Waarschijnlijk door verblin dend licht zijn twee auto's op elkaar inge reden. In de va,nuit de richting Tilburg ko mende auto was gezeten de familie A. uit Amsterdam. De heer A. kreeg snijwonden boven het linkeroog. De andere inzittenden werden niet of licht gewond. In de uit de richting Moergestel komende auto waren gezeten en de heer en mevrouw M. uit Eindhoven. Mevrouw M. sloeg met haar hoofd door de voorruit en werd.vrij ernstig aan den hals gewond. Haar echtgenoot bleef ongedeerd. Per auto zijn de gewonden naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd, waar zij zich onder geneeskundige behan deling moesten stellen. Beide auto's werden zwaar beschadigd; de politie heeft de zaak in onderzoek. VERDRONKEN. Te Pijn acker is het 2*/2 jarig meisje van v. Winden te water geraakt en ver dronken. Te Leidschendam is het 2-jarigdoch tertje van den landbouwer S. in een sloot geraakt en verdronken. DOOR HOLLEND PAARD GEDOOD. Te Oirschot is een ernstig ongeluk ge beurd. De landbouwer v. d. H. passeerde een auto met zijn paard en wagen. Plotse ling schrok het paard en sloeg op hol. Door den schok viel v. d. H. van den wagen, kwam onder de wielen van den wagen- te recht en was op slag dood. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Te Ti el is de 17:jarige leerling der Am bachtsschool v. O. afkomstig uit Varik na schooltijd met een medescholier aan de overzijde van de Waal op Wamelsch grond gebied gaan zwemmen. Door nog onopge helderde oorzaak is de jongeman plotseling in de diepe Waal verdwenen. Na eenig dreggen is zijn lijk opgehaald. DRIE WONINGEN EEN PROOI VAN HET VUUR. Te. Waal re heeft een hevige brand ge woed, waarbij een blok van drie woningen totaal is verwoest. De brand is ontstaan in de woning van H. de B. Doordat niemand thuis was, heeft het vuur hier ongehinderd om zich heen kunnen grijpen en toen men het ontdekte, was blusschen reeds onmogelijk. De fel uit slaande vlammen sloegen weldra over op de beide andere woningen welke bewoond werden door de gezinnen P. B. en J. L. Ook deze brandden geheel uit. Verdere uitbrei ding hebben de buren door nathouden van de dichtstbijzijnde perceelen weten te voor komen. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. BRANDEN. Vermoedelijk hebben kinderen achter ds boerderij van W. de Rooij aan het Oostein de te Sprang met lucifers gespeeld waar door enkele koren- en strooschelvcn een prooi der vlammen werden. Gelukkig was de brandweer spoedig ter plaatse. Zij kon èn door een gunstige wind èn door nathou den een schuurtje, een houtmijt en nog en kele korenschelven sparen. Het verbrande was verzekerd: INBRAAK. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in de stoómschoenfabriek van de firma J. Snoeren aan den Vaartkant te Kaatsheu vel ingebroken. Het rinkelen van glasscher ven werd door een agent die juist per fiets de ronde deed opgemerkt, die den dader, zekeren van Zon, op heeterdaad betrapte en hem naar het politiebureau overbracht. Branden Te Glanerbrug is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer ter H aan den Veen- weg. Door gebrek aan watei st >nd do brand weer volkomen machteloos. Do boerderij, alsmede een groot deel van den inboedel werd geheel door het vuur vernield. Te Bruinisse is door blikseminslag brand ontstaan in de landt ouwschuur van J- H. De schuur, waarin de geheele oogst was geborgen, ging totaal verloren. Het woonhuis kon mede doordat de windrich ting veranderde, worden behouden. De scha de wordt niet door verzekering gedekt Te D r u t e n brandden de boerderij van den landbouwer Mook, benevens eenige voorraadschuren en hooibergen tot den grond toe af. Een vijftiental varkens vond den dood in de vlammen. De brandweer kon tegen de vuurzee niets uitrichten- De oorzaak van den brand is onbekend. Mook was laag verzekerd. Te Made brandde aan den Horstweg de boerderij van J. v. Bakel tot den grond toe af. De brand moet ontstaan zijn in de schoorsteen. Van den inboedel kon niets worden gered. Vele geldswaardige papieren gingen hierbij verloren- Verzekering dekt de schade. Te Harderwijk is de woning van den landbouwer H. ten H., in de Luttekepoort- straat uitgebrand. De schade wordt door ver zekering gedekt Te Oirle bij Venray brandden van wed. Peeters woning, sohuur en stalling, tot don grond af- De inboedel ging grooten- deels verloren. De geheele oogst, een groote voorraad hooi en stroo en andere veldpro ducten benevens de landbouwwerktuigen gingen verloren. Verzekering dekt de scha de. Te O ss is de landbouwers woning van J. Smits aan de Bosschestraat met een groot deel van den inboedel, alsmede voor raden hooi en stroo, en een aantal land bouwgereedschappen, door brand vernield. Eenige kippen kwamen in de vlammen om- Een belangrijk bedrag aan geld is verloren gegaan. De oorzaalk van den brand is on bekend. Niets was verzekerd. Te Overwater bij Hellendoorn o|t- stond door tot nu toe onbekende oorzaak branrl in een hooimijt, staande bij de boer derij, bewoond door den landbouwer K Het vuur dee Iele zich weldra aan de boer derij mede. Deze kapitale boerderij was met riet gedekt en in een minimum van tijd geheel in vlammen opgegaan. De brandweer kan bij gebrek aan bluschwater weinig uit richten. Het vee kon spoedig in veiligheid worden gebracht, doch de geheele oogst werd een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering gedekt. Onder de gemeente Bunde (L.) is het woonhuis met winkel, eigendom van H. Ro- siger. totaal door brand vernield. Verzeke ring dekt gedeeltelijk de schade. GRENSTOEZICHT. Naar wij uit Maastricht vernemen, zal met het oog op den a.s. winter het korps grenskommiezen versterkt worden, om met vrucht te kunnen optreden tegen den smok kelhandel die aan de Belgisch-Limburgsqhe grens gedreven wordt. DIEFSTAL EN VERDUISTERING. Door rechercheurs van de Centrale Re cherche te Amsterdam zijn een tweetal per sonen aangehouden, waarvan de een ver dacht werd van verduistering, gepleegd te Heerlen en de ander van diefstal met braak te Groningen. EEN WESPENPLAAG. Te Maasland heerscht een ware wes pen-plaag, die aan het fruit aan de vrucht- boomen en in de kassen nogal wat schade veroorzaakt. Bij een tuinder aan den Nieu- wenweg heeft men op het land niet minder dan 60 wespen-nesten reeds vernietigd. NEDERLAND IN DEN VREEMDE De Alg. Ned. Vereeni.ging voor vreemde lingenverkeer heeft een mooi geillustreerd propagandablaadje verspreid over ons land ten behoeve van de Amerikaansche jeugd. Het blaadje is samengesteld om tegemoet te komen aan tallooze aanvragen van Ame rikaansche scholieren; wanneer n.l. op Ame rikaansche scholen bij het onderricht in de aardrijkskunde Nederland ter sprake komt,, ontvangt het bureau der A.N.V.V. in Den Haag steeds brieven van de leerlingen om toezending van foto'-briefkaarten en gege vens van allerlei aard Vandaar dit populair saamgesteld propa gandablaadje. PSEUDO-ORANJEKLANTEN. Van het Mercatorplein te Amsterdam ver trokken Dinsdagmorgen te zeven uur een groot aantal touring-cars met leden van de Ver. Princevlag ter bijwoning van de ope ning van de Staten-Generaal. Een der wa gens is door de politie aangehouden. Alle passagiers waren voorzien van Oranjestrik jes, maar hun Oranjegezindheid bepaalde zich alleen tot de strikjes. In hun hart wa ren liet communisten. De politie vond het beter dat deze auto-car niet naar Den Haag ging] DONDERDAG 20 SEPTEMBER HUIZEN 301.5 M. K.R.O. 8.009.15 Morgenconcert. 11.00—11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.0012.15 n.m. Politieberichten. 12.15-2.00 n.m. Het KRO-orkesi o.l.v. Ma- rinus van 't Woud. NED. CHR. RADIOA'FREENIGING 10.0010.15 Gramofoonmuziek. 10.15—10.45 Morgendienst door Ds. G. W. v. Deth. 10.4511.00 Leger des Heils-kwartiertje. 2.00—3.00 n.m. Cursus fraaie handwerken door mej. G. Ablij. 3.003.30 n.m. Vrouwcnhalfuurtje. Mej. P. van Gheel Gildemeester: „De zegeningen van Möttlingen". 3.303.45 n.m. Groot symph. orkest o.l.v. Prof. Dr. kfax von Schillings. Ouverture „Euryanthe Weber (gr.pl.). 4.005.00 n.m. Bijbellezing door Ds. J. de Wit. 5.00—5.30 n.m. Cursus handenarbeid voor onze jeugd door H. J. Steinvoort: „Een voederhuisje voor de vogels". 5.30—6.43 n.m. Viola d'amore-recital door Cor Kint. A. d. vleugel: P. J. Kesseler. 6.43—6.58 nm. C.N.V.-kwartiertje. Spre ker: A. Stapelkamp. 7.00—±7.15 n.m. Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau. ±7.15—7.30 nm. Gramofoonmuziek, of „Een greep uit het dagelijksch gebeuren". 730800 n.m. Weekoverzicht: „Wat er op de wereld gebeurt", door Corn A. Crayé 8 00—9.30 n.m. Evangelisatiesamenkomst. Uitzending uit de Kerkzaal der Baptiste Gemeente te 's-Gravenhage. Voorganger: Ds. J. Jeronimus. Sprekers: Ds. B. Planting. Ds. J. Jeronimus. Medewerking verleent het zangkoor der Baptiste Gemeente „Gode zij ons lied". Dir.: P. Zonneveld. Orgelist: G. de Jong. 9.30-9.40 n.m. Vaz Dias. 9.4010.40 n m. Orgelconcert door Jan Zwart, uit de Luthersche Kerk, Kloveniers burgwal, te Amsterdam. 10.40—12.00 n.m. Gramofoonmuziek. HILVERSUM 1875 M. ^V.R.0. Ts. 8.019.00 Gramofoonmuziek. 9.00—10.00 Ochteodconcert door het Om roeporkest o.l.v. Nico Treep. 10.0110.15 Morgenwijding. 10.1510.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Voortzetting concert vao hef Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 11.00—11.10 Mevr. Ida de Leeuw van Rees: „De a.s. knipcursussen". 11.10—12.30 nm. Het ensemble Rentmees» ter. 12.30—1.30 n.m. Lunchmuziek van de draai» tafel. I.30—2.15 n.m. Ensemble Rentmeester. I 2.15—3.00 n.m. Vioolrecital door Harry Vi d. Lijn. A. d. vleugel: Egbert Veen. 3.00—3.45 n.m. Middagmuziek. 3 45—4.00 n.m. Zendercverschakeling. 400—4.30 n.m. Halfuur voor zieken eni ouden van dagen door mevr. Ant. van Dijk. 430—4.45 nm. Gramofoonmuziek. 4 45—5.30 n.m. Radiotooneei voor de kin deren. Studio-opvoering van „De Scheeps jongens van Bontekoe". 5.30—6.30 n.m. Dinermuziek door KovacS Lajos en zijn oreert, 6.30—7.00 n.m. Sportpraatje door H. Hol lander. 7.00—7.30 n.m. Kovacs Lajos en z'.'n orkest, j 7.308.00 Pianorecital door Endrc Petri,! 8.01-8.05 nm Vaz Dias. 8.058.30 n.m. Het Omroepo.-kest o.l.v,' Nico Treep m.m.v. Charlotte Boerr.er, zang, 8308.40 n.m. Causerie door Fred Fry, „De a.s. Engelsche lessen". 8.40—9.30 n.m. Het Omroeporkest o.l.v, Nico Treep. Soliste: Charlotte Boerner. zang 9.30—9.45 n.m. Egbert Veen, piano, speelt salonmuziek. 9.45—10.30 n.m. Het Omroeporkest o.l.V, Nico Treep. Populair programma. 10.30—11.00 n.m. Gramofoonmuziek. II.00—11.10 nm. Vaz Dias. 11.10—12.00 n.m. Kovacs Lajos en zijn om kest. BUITENLAND Laventry 1500 M.: 7.10 n.m. „The island of Bali". scènes en muziek. 8.20 nm, Liszt-concert. m.m.v. Frédéric Lamond. Boekarest 212.6 M.: 7.50 n.m. „Tannhau- ser", opera vao Wagner (gr.platen). London Reg. 342.1VM. 8.20 n.m. Picture- people. 9.35 n.m. „The skin game" vaa John Galsworthy. München 405.4 M.t 8.30 n.m. „Fidelio"'! van Beethoven. Frankfort 251 M.: 8.30 n.m. Onbekende wei) ken van Mozart. Kalundborg 1261 M.: 8.30 n.m. Symphonie-i concert o.l.v. prof. Nikolai Malko. (Dvo rak. Smetana). Deutschlandsender 1571 M.: 8.35 n.m. Sym- phonieconcert o.l.v. Prof. Hans Pfitzner.. Weenen 506.8 M.: 9.10 n.m. Ccncert teü gelegenheid van het 10-jarig bestaan dej RAVAG. Milaan 368.8 M.: 9.20 n.m. „Lucia di Lam» opera van Donizetti. Juist voor Vrouwen! rijn dis "AKKERTJES" een ideaa7 middel. Ze helpen verrassend bi) onbehaaglijkheid, maar bovendien ook bij klachten od gezette tijden AKKER.CACHETS DE GOOISCHE INBREKERS. De beide inbrekers uit Bussum, die on langs werden gearresteerd, blijken heel wat op hun geweten te hebben. Zij bleken schul dig te zijn aan drie inbraken te Blaricum en aan verschillende insluipingen. Voorts hebben zij vijf inbraken in tijdelijk leeg staande villa's te Laren gepleegd en een in braak te Hilversum. Zij zijn tot hun daden gekomen door werkloosheid, door het bezoeken van „boe venfilms" en door het lezen van couranten berichten over inbraken. De gestolen goederen zouden zij hebben verborgen in de heide bij Bussum. Bij aan wijzing door de inbrekers van de plaatsen waar zij alles zouden hebben verstopt bleek niets meer aanwezig Een hunner ventte meest met veters. Als zij merkten dat er niemand thuis was, beraamden zij het plan om te gaan inbreken. Vrijwel alle inbra ken zijn overdag gepleegd. De inbrekers zijn voor den officier van ju stitie geleid DE BLIKSEM INGESLAGEN. Dinsdagavond half negen is tijdens een kort onweer de bliksem geslagen op de lichtleiding der kapitale boerderij van den heer W. Vermunt te Attelaken gemeente Leur. In een oogwenk stond de groote schuur in vuur. Met de grootste moeite kon het vee nog worden gered. Slechts een veu len en een hond kwamen in de vlammen om. De schuur en een wagenhuis, waarin dorschmachines en een hooischelf werden een prooi der vlammen. De brandweer van Leur kon zich slechts bepalen tot bescher ming van het woonhuis. V. was verzekerd. DE BLIKSEM INGESLAGEN. Tijdens een hevig onweer is te Honse- lersdijk de bliksem ingeslagen in de wo ning van den tuinder P. B. aan den Midden Broekweg. Het hemelvuur koos zich een weg dwars door de woning, waarbij in het dak een groot gat werd geslagen. Wonderlijk ge noeg bleven de bewoners van het huis on gedeerd. Kunst en Letteren. ORGELDAG TE BOLSWARD Het programma van den Orgeldag voor Nederl. Orgelkunst en orgelhistorie, die vol gende week, Woensdag 26 Sept., in de Groote Kerk te Bolsward gehouden wordt, luidt als volgt: Bij de namiddag-conferentie, te half 3 fn het koor der kerk, treden als sprekers op behalve de heer Jan Zwart met ter inleiding „Waartoe orgeldagen" en tot slot: „Swee- lincks „dan sus, dan soo" en der Gereformeerden „vijf tot zes maal" de heeren J. L. de Jong Lzn., orgel- historicus en org. der Herv. Kerk te Hee renveen en Y. S. Rusticus, org. der Groote Kerk te Sncek, respect, met „De Friesche Organist in de 16 e en 17 e eeuw" en „De beteekenis van het Orgel in den ontwikkelingsgang der Mu- z i e k". De Nederlandsche Orgelavond, aanvang 8.15, wordt gegeven door den heer Jan Zwart, met werken van Nederlandsche com ponisten. Tevens vindt tusschentijds ,van 6—7 uur, een extra-orgelvoordracht plaats, eveneens door den heet; Zwart, met een geheel ander ROFFELRIJMEN* ORANJE-DINSDAG Negen uur heb ik geloopen En gehangen en gestaan Om de Koningin drie keer en Langs mij heen te voelen gaan. Midden in de meyischenmassa Van 't Oranjelegioen Stonden ivij daar op de Voorhout Onder 't herfstig bronzend groen In de zomersch-kostelijke Zuivre zoele Haagsche lucht En daar hebben we ten volle Ons Oranjehart gelucht. Als een wezenlijke weldaad Doen de vlaggenstoeten aan Die met trommen en trompetten Naar hun nauwe staanplaats gaan. Honderdtallen f eestbanieren Trekken urenla/ng voorbij; Heele duremaar ook vele Van eenvoudig makelij. Honderdduizen d vaderlanders, Mannen, vrouwen, jong en oud, Worden als gepakte haring Naast en op elkaar gestouwd. Maar hoe sterker het gedrang wordt Des te luider klinkt hun lied, 't Wordt er uit geperst als 't ware.,,% Tot de eerste vuurmond schiet. Het gejuich komt aangezivollen, Daar verschijnt de sprookjesstoet! Heel het volk, brengt blijde hulde De Vorstin, die minzaam groet 't Is voorbij; we wachten 'rustig Op de weerkomst der Vorstin, Op een glimlach van de Moeder Van ons lastig volksgezin Dan, voor 't laatst op deze feestdag, Trekken wij langs straat en plein Om getuige van de rijtoer Van de Koningin te zijn Zóó is de Oranje'Dinsdag Vliegens voor ons om gegaan; Het schandaal in de landsraadzaaX Is gelukkig ons ontgaan! (Nadruk verboden.) LEO LENS, programma, ter gelegenheid van den Proviix cialen Bondsdag der Chr. Jongel. Vereenigin- gen in Friesland, die aldaar dienzelfden dag vergaderen. ;,DE SYMPHONIE DER LIEFDE" Thans kan gemeld worden dat de nieuwe film van den Ghr. Filmdienst te Amster dam, gereed is. De opnamen zijn naar weusch verloopen en weldra zal „De Sym phonic der Liefde" in het openbaar draaien. Vrijdag a-s. vindt de eerste vertooning plaats voor een kleinen kring van genoodig den in de Aula van het Paed. Instituut to Amsterdam. FELIX WEINGARTNER Een der allergrootste dirigenten, Felix Weingartner, was Dinsdag 50 jaar in het vak. 18 Sept. 1884 werd hij benoemd tot ka pelmeester te Koningsbergen. Na te Mann heim, Berlijn, München, Weenen, Hamburg, Darmstadt en opnieuw te Weenen te hebben gewerkt ,is hij sedert 1927 te Bazel directeur) van het Conservatorium en leider der diri gentenklasse en van den Allgemeinen Musik- erein, aldaar- Mr. M. G. L. VAN LOGHEM f Te Florence is op 85-jarigen leeftijd over leden Mr. M. G. L. van Loghem (Fiore della Neve) nestor der Nederlandsche letterkunde. Hij publiceerde gedichten, romans, novellen, letterkundige essays, litterair-historische be schouwingen, themacologische opstellen en boekbeoordeelingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8