L.A.komt!\ Nuttie's Vader VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1934 DERDE BLAD PAG. 9 BINNENLAND. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN BIJ K. B. la toegekend do eere-medalllle vau de Orde van Onanje-N&ssau, lm zilver, aan E. Wijatma, plaatsvervangend chef van de aTd. CTooneel bij den Stadsschouwburg te Amsterdam NOTARIAAT Bij K. B. Is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats do gemeente Zlerlkzee, J. J. van den End», cand.- METEOROLOGISCH INSTITUUT BIJ K. B. Is met ingang van 15 Sept. be- toetmd tot dlrectennr van de Filiaal inrichting va.n het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut in vasten dienst, de directeur van die 4e ofd. van dat Instituut P. M. van Rlel en tot directeur ibij het Kon. Nod Met. Instituut in vasten dienst de adj.-d.iir. bij dat Instituut H. Keyser. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Leerbroek en te Nieuw- poort, cand. J. G. van Ieperen te Bunnik. Te Vries (toez.), \V. Tj. Klumper te Noord- dijk (Gr.). Te Ommelanderwyk (toez.), J. A. de Klerk te Leilens (Gr.). Aangenomen: Naar Heerenveen-Nijehas ke, J. W. van Petegem te Den Hoorn (Texel) VRIJ EVANG. GEMEENTEN BAPTISTE GEM. Aangenomen: Naar Haarlem, A. R Barendregt te Emmer-Erf scheidenveen. HULPPREDIKERS Tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente te Eindhoven is met ingang van 1 October a.s. benoemd cand. H J. van Heerden te Haarlem in de plaats van den heer J. D- Michon, die half October naar Tweede Exloër- mond vertrekt. Ds. A. VAN DUKE Naar we vernemen is Ds. X v- Dijke, predikant bij de Geref. Gemeente te Niéuw- Beijcrland na een verblijf van vier maan den in Noord-Am erika, giste'r in het vader land w GEDENKBOEK AFSCHEIDING In opdracht van de Gen. Synode der Chr. Geref. Kerk is door onderscheidene hoogleeraren en pre dikanten een gedenkboek samengesteld, dat door den uitgever D. J. van Brummen te Dor drecht in een waardige uitvoering in den han del is gebracht. De artikelen der negen schrijvers vormen in chronologische orde een beeld van De geschiedenis en beteekenis der Afscheiding zoo mede van de gebeurtenissen, die haar hebben ver gezeld en zijn gevolgd. Na een artikel „De Kerk In verval" van Prof. Geels volgt een schets van de Afscheiding 1834—- 1839 van Prof. de Bruin. Dan volgen artikelen van Ds. G. Salomons, Prof. van der Schuit en Ds. J. Jongeleen over de jaren na 1839. Verder schrijft Ds. A. H. Hilbers over de Doleantie, Ds. H. Jans sen over de Vereeniging in 1892. Het tijdperk na 1892 behandelt Ds. L. H. van der Meiden, terwijl Prof. Wisse de rij sluit met een artikel over de Afscheiding en het openbare leven'. Het 200 bladz. tellende boek is voorzien van een!ge portretten en een foto van de Dordtsche Synode van 1879. KERKORGELS Aan de electr- Orgelfabriek M. Spiering ïe Dordrecht is opgedragen de levering van een Kerkorgel voor de niéuwe Geref. Kerk te Breda. Het instrument zal omvatten 17 sprekende registers, verdeeld op 2 klavie ren en vrij pedaal- Het front wordt ont worpen door den architect der kerk den heer Plooy te Amersfoort- HERV. GEREF. PREDIKANTEN- VERGADERING Te Utrecht in vergadering bijeen Dr. J. Ch. Kromsigt van Rinsuma- geest sprak in de middagvergadering over de Buchman-beweging- Liever noemt hij die Ox- fordbeweging, omdat de andere naam naar menschvergoding riekt. Hierover wil hij niet geleerd Tefereeren, maar overeenkomstig den aard van het onderwerp eenvoudig vertellen en dan vertellen over: le 't geen hij zocht, 2e 't geen hij vreesde, 3e 't geen hij in de groeps- beweging vond, om 4e met een korte uiteen zetting harer eigenaardigheden te besluiten. le. In z\jn jongelingsjaren, zoo vertelde re ferent, werd zijn overgeleverd geloof op een „neutraal" gymnasium geschokt. Eeirst meerv- de hij, dat materialisme wetenschappelijk ver dedigbaar was. Onder den invloed van Carlyle en Tolstoï trok vervolgens het Duitsche wijs- geerige spiritualisme en idealisme hem aan. Door anderen werd hij voorts geleid tot ver nieuwde toeëigening van overgeleverd geloof. Onder deze was ook Kierkegaard, in wien spr. Barth en Buchman besloten ziet. Zijn paradox richt zich (ook bij Barth) tegen den overmoed van het Hegeliaansche idealisme van den mensch, die meent in wezen God te zijn. Voorts zegt Kierkegaard tot hen, die meenen te moeten vragen: „Ben ik n o g Christen Ben ik er al niet boven uitgegroeid?" dat ze veeleer moeten vragen: „Ben ik a 1 Christen?" Dit laatste nu greep spr. aan. Deze vraag liet hem sinds niet los. Nü meent hij, dat wie aan Christus in 't geloof zich overgaf, Christen i s en... Christen wordt gelijk hij volgens den paradox der Schrift heilig i s in Christus en dagelijks luisteren moet naar de vermaning: „Weest heilig, want Ik ben heilig". Het ideëele Christendom van de bergrede en de eerste Christengemeente staat dagelijks beschuldigend en lokkend tegenover hem, veroordeelend alle berusting in gewoonte-Christendom. De Buchman-beweging trok spr. aan omdat zij zich bezig houdt met de vraag niet alleen: hoe zal de niet-Christen, maar ook: hoe zal wie Christen i s, Christen worden. Dit Is een vraag van praxis pietatis, die spr. ook in zijn dissertatie over Schortinghuis bezighield. Hij zocht bij de Buchmanbeweging bijzonder haar antwoord op deze vraag. 2e. Wat spr. vreesde, was, dat de Buchman- beweging zou bieden niet rechte vroomheids- practijk van den gezaligde, die vol is van God, maar practijk van het vrome „vleesch" van den mensch, die vol is van zichzelf, van eigen „vroomheid". Niet de Christelijkheid van den Christen, die om Christus wil in het verheer lijken van Christus zichzelf verloochent, maai oudere en nieuwere Christelijkheid van der „Christen" die Christus gebruikt om op alle levensterrein zichzelf en eigen Christelijkheid te handhaven cn te verheerlijken. Brunner had echter volgens zijn schriftelijk getuigenis ook het laatste gevreesd, maar hij had het eerste gevonden. Daarom wilde de referent ook zelf onderzoeken. 3e. Bij dat onderzoek ervoer hij de juistheid van Brunners getuigenis. Wel dreigt hier steeds (als overal) het laatstgenoemde, i dat is ontaarding. De aard zelf van de groops- beweging is niet zelf-verheerlijkend Christus-verheerlijkend. Spr., die naar Oxford ging, geneigd tot welwillende critiek, kwam er bij het hooren van practsche Schriftver klaringen, van schuldbelijdenissen en geloofs getuigenissen, zelf onder critiek. Ook hij wist er zich met allen, die onder deze critiek des Geestee kwamen (gelijk Russel in zijn boek beschrijft) „alleen een zondaar" maar onder ging er toen met vernieuwende ontvankelijk heid de troostende en heiligende kracht var het Evangelie des Kruises, dat er in het mid delpunt bleek te staan. Niets nieuws vond hij er. En toch alles nieuw. De Geest, die er de leiders leidde, deed er machtig de eeuwige werkelijkheid van het oude bekende Kruis- evangelie uitkomen. Als altijd nieuw en nog steeds machtig tot hart- en levensvernieuwing. Wat hij zelf ervoer, bleek de ervaring van ver schillende sprekers, ook de oorspronkelijke er varing van Buchman zelf, waaruit de geheele beweging ontsprong. 4e. Wat nu de beginselen en regelen, juister de eigenaardigheden van de groep betreft, daarin is eigenlijk ook niets nieuws, dan alleen de nieuwe namen voor oude werkelijkheden. Het bijzondere is hier feitelijk alleen (en dat is uiterst gewichtig) dat deze nieuwe namen doen uitkomen, dan het hier niet om oude of nieuwe namen slechts gaat, om oude. steeds nieuwe w e r k e.l ij k- heden. „Quiet time", stille tijd, een nieuwe naam voor gebedsgemeenschap, die doet uit komen, dat men biddend niet den tijd zelf moet volpraten, maar stil moet zijn voor God luisteren naar Zijn stem om zich nu voorts door die stem te laten leiden. iZoo krijgt men dus guidance, de leiding. Deze leiding voert niet tot eigen vroomheidsverheerlijking, maar tot steeds vernieuwde zondekennis en ook ver nieuwde kennis van Gods genade in Christus. Om nu vorts onder de leiding en de heerschap- (niet langer van vleesch en zonde) maar den Geest naar den Geest te wandelen en rentmeester Gods over al Zijn goederen te handelen. Ook wordt men zoo geleid tot „sharineg", deelen, mededeelzaamheid, zoowel wat schuld als wat genade betreft. Jacobus stelt tegenover den wereldschen regel „ver wijt elkander de misdaden" waarbij de harten elkaar gesloten en in hoeogmoed tegen elkaar verdeeld worden, den Christelijken re gel: „belijdt elkander de misdaden waarbij de harten voor elkaar geopend en in ootmoed met elkaar vereenigd worden. Ook leert men noodig „goed maken", d.i. niet boeten, wat Christuus boette, maar op de manier \Zaccheus, die wat hij onrechtmatig verkreeg, teruggaf. Bovenal het „sharen", het getuigen omtrent wat genademacht in eigen leven werk ten, blijkt een machtig middel onder de leiding de hand des Geestes tot vernieuwing van er levens. Dat de groepen onder die lei ding daartoe vaak wonderbaar gebruikt wor den, daarop beroepen ze zich als op den loofsbrief voor haar bijzondere zending tot réveil. Haar bijzondere roeping is opwekking van een Christenheid, die, door sleur ingaf pen, dreigt haar Heer droevig te onteeren zichzelf schrikkelije te schaden, terwijl ze vi de wereld een aanfluiting wordt. Ze mag de wereld niet tot aanfluiting zijn. iZij moet in Christus' kracht vervullen de taak door Karl Max aan socialisme en communisme gesteld „Wijsgeeren hebben de wereld verklaard, de groote kunst is haar te veranderen." Deze daging der groepsbeweging gaat uit tot alle Christelijke personen en Kerken. DE AFSCHEIDING. De gedenkfeesten naderen. Talmt dus niet, maar ga dadelijk het mooie, prettig leesbare, rijk geïllustreerde boek van Dr. J. C. van der Does: „De Afscheiding in haar wording en beginperiode" bij Uw boekh. halen. Prijs ing. 3,90, geb. 4,90. Waar niet in voor raad bestelle men bij de uitgeefster N.V. W. D. MEINEMA, Delft. Schoolnieuws. INAUGURATIES TE LEIDEN Prof. dr. H. A. Kramers, nieuw benoemd hoog leeraar in de faculteit der Wis- en Natuurkunde om onderwijs te geven in de Theoretische Na tuurkunde en Mechanica, zal zijo ambt aan den met het uitspreken eener rede op 28 Septem- ter a.s. te 4 uur in het Groot-auditorium der Leidsche Universiteit. Prof. dr. G. O. E. Lignac, nieuw benoemd hoog leeraar in de faculteit der Geneeskunde on derwijs te geven in ziektekundige ontleedkunde, de algemeene ziektekunde en gerechtelijke genees kunde, zal zijn ambt aanvaarden met het uit spreken eener rede op 12 October a.s. te 4 in het Groot-auditorium der Leidsche Univers Prof. dr. A. A. van Adcel, nieuw benoemd hoog leeraar in de faculteit der Wis- en Natuurkunde om onderwijs te geven in de Anorganische Schei kunde, zal zijn ambt aanvaarden met het uitspre ken eener rede op 26 October te 4 uur in hel Groot-Auditorium der Leidsche Universiteit. Prof. Dr. W. A. GODD1JN De aan de Leidsche Academie benoemde bui tengewoon hoogleeraar Dr. Goddijn is thans con servator aan het Rijksherbarium te Leiden en zal de vacature vervullen, die is ontstaan door het overlijden van prof. dr. L. E. Goester. De benoemde is 50 jaar oud. Toen bij zijn prac- tisch apothekersexamen afgelegd had, werd hij in 1909 als assistent bij het rijksherbarium werk zaam gesteld. Sinds 1914 bevorderd tot cons tor, heeft Goddijn zich ontwikkeld tot een botani cus en geneticus van groote bekwaamheid. In 1926 is hij gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift. had een opvoering plaats van „leder* Mr. S. de Vries Czn. Vandaag is het 25 jaar geleden dat Mr. S. de Vries Cn., oud-minister, benoemd werd tot curator van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Mr- S. de Vries is nu pre sident-curator. Chr. Lyceum te Zeist Bestaat heden 25 Jaar Heden bestaat het Christelijk Lyceum en Internaat te Zeist 25 jaar. Dit zilveren jubileum is op luisterrijke wijze gevierd. Vandaag was het de officieele feestdag; gisteren zijn reeds festiviteiten in besloten kring gehouden. Zoo werd gistermiddag de viering met volksspelen achter het Lyceumgebouw opend. Het terrein was keurig versierd en er heersohte een echt feestelijke stemming. Leeraren, oud-leerlingen, leerlingen en oudei's wisten zich „en familie" te amuseer- ren en voor een goede leiding werd steeds zorg gedragen. Allereerst werden gehouden een symboli sche hindernissenwedioop en een klossen- estafcttü. Elk nummer werd met daverend applaus beloond en bij de vele komieke situaties die nu eenmaal bij dergelijke spelen en vogue zijn, was een kostelijk amusement der aan wezigen in alle opzichten merkbaar. Voorts werd een poppenkast vertoond, waarbij gebruik werd gemaakt van een ge luidversterkingsinstallatie, zoodat de groo te en natuurlijk door de feestelijke stem ming steeds rumoerige schare in de geilheid was alles goed te hooren cn nederzitten in het zonovergoten grasveld maakte het mogelijk dat ieder voldoende kon zien. Men bleef in stijl, want met de poppen kast werd de vaderlandsche geschiedenis be handcld. Na een pauze, waarin ververschingen werden rondgedeeld, kreeg men nog volks dansen. Bijzonder aardig werden deze uitgevoerd. Achtereenvolgens gaf men: 1. De schoen lapper; 2. 'k Heb m'n wagen volgeladen; 3. Linnemveversdans; 4. Noar Hoaksebarge; 5. Riepe Garste; 6. Driekusman, en ten laat- Bte nog De Too ver cirkel. Ieder nummer werd mei een krachtig ap plaus geaccepteerd. Ten slotte werd een voetbalwedstrijd van leeraren en leerlinge» gehouden. Het is te begrijpen dat men zich in dezen middag op origineele en recht genoeglijke wijze geamuseerd heeft. Vermelden wij ten slotte dat ook Dr. Tb. 's Jacob, oud-com missaris der Koningin en pres.-curator van het Lyceum, bij deze spelen aanwezig was. Des avonds werd in de aula van het Ly ceum een feestelijke bijeenkomst gehouden voor, door en mèt de leerlingen en oud-leer lingen. Er werd een tooneelstukje opgevoerd, er werd gemusiceerd en er werden hartelijke woorden gesproken. Ongeveer 500 aanwezigen vierden op dezen avond feest. Het feest van heden Vandaag is het dan de officieele viering. Vanmorgen omstreeks 10 uur verzamelden zich de curatoren, leeraren, oud-leerlingen en leerlfngen, op het Slotplein en formeerde men hier een fleurige stoet. Voorafgegaan door het muziekkorps der Utreöhtsche poli tie dat pittige gaud earn us igitur" muziek deed weerklinken, trok de stoet naar het terrein achter de school bij de Krakelingen- wep. alwaar de officieele herdenking plaats Prof. Dr. A. KLUYVER Op 20 September a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat prof. dr. A. Kluyver, oud-hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, cum laude promoveerde tot doctor in de Letteren en Wijs begeerte. ONDER WIJSBENOEMINGEN Dinteloord (N. H. Sch.): mej- M. van der Zee te Goes. Tijdelijk. T h o 1 e n (school Geref. Gem.)mej. N. van der Weele aldaar. Kweekelinge met akte. Groningen (Geref. M.U,L.O.sch., Krane- ZATERDAG 15 SEPTEMBER HUIZEN 301.5 M. K.R.O. 8.009.15 Morgeoconcert. 10.00—10.30 Gramofoonmuziek. 10.30—11.00 Muziekintzending voor fabrie- 11.00—11.30 Gramofoonmuziek. 11.30'12.00 Godsdienstig halfuurtje doof Pastoor L. H. Perquin. 12.01-12.15 n.m. Politieberichten. 12.15—1.00 nxn. Gramofoonmuziek. 1.001.45 nun. Lunchconcert door KRO- boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. ±1.15 n.m. Berichten van den Ned. Post- duivenhoudersbond v. Zaterdagsvliegers. 2.00—2.30 n.m. Halfuurtje voor de rijpere jeugd door mevr. A. Schelfhout v. d. Meu- 2.30—3.00 n.m. Gramofoonmuziek. 3.00—4.C0 n.m. Kinderuurtje verzorgd door: mevr. Sophie Nuwenhuis—Van der Rijst en mevr. Corrie MarresVan der Ven. 4.004.40 n.m. Opera Lohengrin van Wag ner. Verkorte opera uitgevoerd door solis ten, koor en orkest o.l.v. Hermann Weigert (gramofoonmuziek) 4.405.10 nrn. Concert door orkest o.l.v, Marinus van 't Woud. 5.10—530 n.m. Beroemde solisten. 5.30—6.20 n.m. Het orkest oJ.v. Marinus van 't Woud. 6.206.45 n.m. Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart. 6.45—7.00 n.m. Vervolg orkest 7.00—7.15 nm. Politieberichten. 7.15—7.35 n.m. „Geestelijke volksgezond heid en het gezin" I, door Prof. Dr. E. A. Carp. 7.35—7.45 n.m. Gramofoonmuziek. 7.45—8.00 nmi. R.K.F.-kwartiertje door P. D. A. v. d. Heyde. 8 00—<8.30 n.m De Kro-boys ol.v. Piet Lus tenhouwer. 8.30—8.35 n.m. Vaz Dias. 8.35—8.50 nrn. Jan Hahn in zijn repertoire. 8.509,00 n.m. Gramofoonmuziek. 9.00—9.30 n.m. De Kro-boys o.l.v. Plet Lustenhouwer. 9.309.45 n.m. Virtuoze vleugel-faotasieëo door Roland Ricardo. 9.45—10.15 nsn. De Kro-boys 10.15—10.30 nm. Jan Hahn in zijn repertoire 10.30-10.35 om. Vaz Dias. 10.3510.50 n.m. Virtuoze vleugel fanta sieën door Roland Ricardo. 10.50—12.00 n.m. Gramofoonmuziek. HILVERSUM 1875 M- VJLRJL 8.01 Gramofoonmuziek. V.P.R.G. 10.00 Morgenwijding. VJLRJV. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. 12.01 nm. Klein-ensemblë o.l.v. Frits Ba- kels. 2.00 n.m. Verzorging zender. 2.15 nm. Klein-ensemble o.l.v. Frits Bakels. 3.00 n.m. Onze serie groote meesters der toonkunst. Mozart-programma (gr.muziek). 3.30 n.m. Van het witte doek. Filmkwar- tiertje door M. Sluyser. 3.45 nm. Zenderoverschakehng. 4.01 nm. Platen der maand. (Grmuziek). 430 nm. De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins 5.00 nm. „We gaan ze halen" Twintig mi nuten te gast bij de Roode Valkenhorde. „Vriendschap", op hun honk, het Valken- 5.20 n.m. De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins 6.01 n.m. Letterkundig overzicht door A. M. de Jong. Erfgenamen, Ference Kormendi. 6.30 n.m. De Flierefluiters o.l.v. Jan v. cL Horst m.m.v. Alb. de Booy, zang. 730 nm. Orgelspel door Jon. Jong. 8.01 nm. Herhaling S.O.S.-berichten. 8.03 n.m. Vaz Dias. 8.10 n.m. Men vraagt, en wij draaien Gramofoonplaten, waarom gevraagd is. 8.30 om. Radiofilm „Bleeke Bet" naar het gelijknamige tooneelstuk van Herman Bou- ber en Louis Davids en de film onder regie van Richard Oswald en A. Benno. 9 30 nm. Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 10.01 n.m. Toespraak door A. de Vries, voorzitter van de VARA. 10.10 nm. Vaz Dias. 10.15 nm. Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 11.00 n.m. Gramofoonmuziek. 11.15 n.m. Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 12.00 Sluiting. BUITENLAND Weenen 506.8 M.: 7.20 nm. „Manon", opera van Massenet. London Reg. 342.1 M.: 8.20 n.m. Gevarieerd programma. Davcntry 1500 M.: 8.20 nm. Promenade- Srij? (Radio) 1648.4 M.s 8.20 om. „La Princese de Trébisonde", operette van Of fenbach. Dcutschlandsendcr 1571 M.: 8.30 n.m. Herfst programma. Milaan 368.8 M.: 9.05 o.m. Twee kleine Ita- liaansche opera's. Midland Reg. 391.1 M.: 10.05 nm. ..Invita tion to the Waltz", populair concert. Kalundborg 1261 M.: 10.05 n.m. Pi a now er ken van Billy Mayerl. weg): D. van der Kooi aldaar en mej. T. J. van der Plaats te Apeldoorn. Akkerwoude (hoofd T. Feddema): Y. Westra aldaar. SCHOOL VOOR TAAL EN LETTERKUNDE De School voor Taal- en Letterkunde te Den Haag zal Zaterdag a.s. in de aula van het Gem. Gymnasium in dc Laan van Meerdervoort het twintigste studiejaar openen. Daarbij zal de docent, de heer H. Godthelp een rede houden over „Het onderwijs in het Nederlandsch op de Mid delbare School". OPHEFFING OPENB. SCHOLEN Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard een beroep van een aantal ouders in De Lier, tegen een besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij is goedgekeurd een raadsbesluit van De Lier tot opheffing van de eenige openbare school in die gemeente. In dit besluit overweegt de Kroon, dat van op heffing dezer school belangrijke bezuiniging zoowel Hij maakt „Schoon Schip voor het rijk als voor de gemeente te verwachten is, dat de afstand tot Naaldwijk, in welke ge meente de leerlingen der onderhavige school inge volge dë tusschen de gemeenten De Lier en Naaldwijk gesloten gemeenschappelijke regeling, de openbare scholen zullen kunnen bezoeken, geen overwegend bezwaar kan vormen, nu er hier een goede verbinding per autobus bestaat. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door G. Th. ROTMAN 57. Intueschen had meneer Pimpelmans zijn reis voortgezet; in een flink drafje be reikte ihij na een half uur Epsoheuten. Me vrouw stond juist aan het hekje, toen hij aankwam. ^Wat heb ik toch een kranige man!" dacht ze, „precies Alexander de Groote, toen hij op het Trojaaneche paard Moskou binnenreed!" 58. Floep! deed ineens die schimmel, die zich vandaag weer heelemaal in den vrue- gei<en tijd terugwoande, en hij wipte met een geweldigen sprong pardoes over me vrouw Pimpelmans heen den tuin in. 't Was een geluk, dat het qrme mensch nog net bijtijds bukte! Wordt Maandag vervclgd FEUILLETON UIT HET ENGELSCH VAN CHARLOTTE M. YONGE „In geen geval zou ik (haar willen mee nemen. Wat ik gaarne doen wilde, is dit Mevrouw Houghton sprak var. haar zuster eesi vriendelijke goede vrouw in Engeland die haar in huis wil nemen en lief voor haar wil zijn, als zij maar besluiten kon om te gaan. Nu stel ik me voor haar over te halen om te schrijven of mij te laten schrijven aan die zuster; als die twee maar weer bij elkander waren! Het is zoo vree- selijk te denken dat zij hier alleen moet sterven en zij heeft zulk een akelig leven!" „Hoe, kleine heilige, wilt gij probeereh on Ka^r in uw madht te krijgen? Ik zou zeg gen dat zij een te verstokte zondares voor u was." „Och, Alwynl Zij was zoo aangedaan, hoewel zij haar best deed om ziclh goed te houdën. Ik verlang niet te doen wat gij denkt, ik wou haar alleen bepraten om haar zuster hier te laten komen. Ik ben over tuigd dat het overige dan van zelf volgt." „Als cr een zuster is, did nog meer doet Üïan gij, gij kleine toovwheks" zeide hij. Alice drong er voor .et oogenblik niet Jverder op aan, maar een paar dagen later toen zij wist dat hij een afspraak gemaakt had, maakte zij dat Nuttie bij de vrouw va'.i den geestelijke kon zijn, en vrodg toen ver gunning om met den trein naar Mentone te gaan en 's avonds terug te komen. Hij vond het niet aangenaam en zij ook niet want zij was volstrekt niet gewend om alleen te reizen; maar zij had een diep besef van heiligen plicht, nog versterkt door haar afkeerigheid om in te denken hoeveel aan mevrouw Houghton verschuldigd i. Zij telegrafeerde dat zij kwam en vond haar vriendin nog meer aangedaan door het feit dat zij haar kwam bezoeken deze wilde bekennen. Mevrouw Hough ton verklaarde dat zij- wonderlijk veel macht over Ahvyn Egremont kon uitoefe nen, als zij wist hoe die te gebr-rlten. Alice voelde dat het niets dan vleierij was met het doel om elk ernstiger onderwerp te weren. De ongelukkige vrouw was zoo bezorgd, als mijnheer Egremont zou hebben kunnen begeeren om den goeden naam harer jeugdige vriendin niet te benadeelen. Alice had zich vast voorgenomen dat zij één goed maal zou hebben, maar zij wilde or niet van hooren ergens in het publiek te eten, waar een van beiden herkend kon worden, daarom werd' het eten in een af-j zonderlijke kamer van het hotel gebracht. Zij wilde Alice weer niet mee naar haar woning nemen en wilde ook haar zusters adres niet opgeven. Er scheen geen grond gewonnen te zijn, behalve dat zij een vloe.d van echte tranen stortte, toen Alice er op stond haar een kus te geven. Maai' bij het volgende bezoek van haar echtgenoot te Mentone ging Alice weer. Hij stelde tot op zegere hoogte belang in haar pogingen en wenschte werkelijk de onpe lukkige vrouw onder de hoede harer be trekkingen te zien, i'nplaats van onder vreemden een eenzamen dood te slerven. Deze keer moest Alice haar vriendin zoe ken op een akelige vierde verdieping van het hooge huis met de vuile steenen trap pen. Het was een sombere, ledige kamer waar mevrouw Houghton in een chamber- cloalc, die wel van een heer scheen, en met een gescheurde kanten das bij wijze van 'n kapje over haar dunne haar over een pot met kolen zat, die1 Alice's Engelsdbe longen benauwden. „Weer hier!" riep zij. „Wel, ik zal waar lijk beginnen te denken dat de engelen en goede geesten alleen op liet tooneel bestaan! Mooi vrouwtje! Laat mij u eens aankijken. Waar hebt ge dat allerliefste hoedje opge daan?" „Och, het Is zeer eenvoudig!" „Dat is zoo. Het (komt door het gezicht dat er in is. Als sommige menschen, zuster Anne bij voorbeeld zoo iets opzetten, wat zouden ze er ongekleed mee uitzien. Die arme oude Anne! ge moet weten dat zij veel voelde voor opschik, maar zij wM volstrekt niet hoe ze 't moest aanleggen. De geheele Latijnsche school amuseerde zich met de bochten van haar crinoline, riet was bepaald een comedie om haar zijde lings onze kerkbank in te zien gaan en eens nam zij, zonder het te weten, den hoed van een heer op haar sleep mee." Zoo ging zij voort bij afwisseling pratende en hoestende, over 't algemeen ging het op een half spottenden toon, als wilde zij de teerhartigheid braveeren, die in weerwil van haar zelf bij haar opkwam; maar het was altijd over haar ouderlijk huis en vooral over haar zuster. Alice waagde het te „vragen of zij dikwijls van elkaar hoorden. „De goede ziel schrijft me altoos met Kerstmis en met mijn verjaardag. Ik weet zoo goed als zeker dat ik een brief postc restante zal vinden op de plaats vanwaar zij 't laatst van mij hoorde en ik schaam te zeggen in hoelang zij dat niet gedaan heeft. Ik geloof waarlijk niet sedert ik haar liet weten dat ik Ivy Lodge in Dockforth onmogelijk kon aanhouden, toen zij mij te Monaco geschreven had op het lezen in do courant van het doodsbericht ,van den armen Houghton." Zoo praatteNzij voort, van den hak op den tak springende; Alice luisterde goedhartig en medelijdend, zij deed geen moeite om haar te overreden maar deed alleen al wat zij kon om de ongelukkige vrouw genoegen te geven. Zij 1^1 onderweg vruchten en gelei en wat goeue Engelsche thee gekocht, waarover mevrouw Houghton lachte, zeg gende: „Er was een tijd dat ik het katte- kost noemde! Het zal me nu hot levens elixer schijnen, zelfs zonder melk, riekende naar de dagen toen we jong waren." Toen vertelde zij iets van haar lange, pijn lijke, akelige nachten en deelde Alice haar op zachte wijze mede hoe haar oude vrien din, mevrouw Nugent, aan slapeloosheid leed en een voorraad vertroostende j>salmen en gezangen in haar geheugen had. Zij be gon even te lachen. „Dat is voor zulke goede menschen als gij. Ik heb zoo iets niet in me! Par exemple!" Alice begon het eerste gezang dat zij zich herinnerde op te zeggen het vers beginnende met: „God, die aarde en hemel schiep." „Dat is een van uw toovermiddelen, is 't niet? Het zou niet kwaad voor me zijn als mijn oude versleten geheugen het co kon nemen. Zeg bet nog eens." Alice had gewoonlijk een klein rabeden- boekje met „Oude en Nieuwe Gezangen" er bij ingebonden, in haar zak. Het was een geschenk van Mary Nugent geweest en zij was er aan gehecht; maar zij rnocht deze gelegenheid niet verloren laten gaan, zij haalde het dus voor den dag en zeide dat zij haar een grooter zou brengen in ruil voor dit kleine. Toen zij ten laatste afscheid ging nemen, zeide zij met een kloppend hart: „Weet gij, dat gij het adres uwer zuster verraden hebt? Ik zal baar nu schrijven." „Als gij dat doet riep mevrouw Houghton op een dreigenden en gelijk smeekenden toon, maar tevens met iets van haar vreemden scherts er in. Alice was vast besloten om het te doen, en vond er iets oneerlijks in niet vooruit kennis te geven van haar voornemen. Zelfs nu wist zij niet zeker hoe de dame heette, maar zij rekende er op dat haar echtgenoot de vroe gere geschiedenis van mevrouw Houghton kende; en niet te vergeefs. Mijnbeer Egre mont amuseerde zich er mee de avontuur lijke onderneming zijner vrouw belachelijk te maken en vroeg of Flossy Houghton een veelbelovende bekeerlinge was; maar hij bekende aan zichzelf zeer blij te zullen zijn als zij van de arme stakker af waren, zeide dat het hoog tijd werd dat haar eigen familie voor haar ging zorgen en herinner de zich gelukkig haar familienaam. Na tal rijke proefnemingen om de gepaste woorden té vinden, werd de brief verzonden, waarin de ziekte en de kwellingen van mevrouw Houghton, die zij te' trotsoh en te beschaamd was om zelf aan haar zuster mee te deelen, werden beschreven en onmiddellijk beant woord met eenige wéinige woorden J'an op rechten dank en met de verzekering dat juffrouw Reade zich gereed maakte om dadelijk op reis te gaan. Kon mevrouw Egremont liaar ontmoeten en haar zuster voorbereiden? Tot spijt van Alice kon dit niet Mijnheer Egremont had eenige vrienden op zijn villa genoodigd en wilde haar niet missen. Zij kon alléén een briefje schrijven om juffrouw Reado te verzekeren dat volgens haar mee ning die voorbereiding meer kwaad dan goed zou doen, en wachtte met verlangen de toekomst af. Er kwam met de post een briefkaart waarop in mevrouw Houghton's krabbelschrift niets stond dan: „Ondeugend klein ding!" maar dit gaf haar hoop. Do lente naderde met rassche schreden en mijnbeer Egremont maakte haast om to vertrokken, maar Alice kreeg permissie om nog eens naar Mentone te gaan, en klau terde nog eens de donkere en vuile trap op naar de kamer, waar de welbekende stem op haar kloppen antwoordde: „Kom binnen! Ha. daar is zij, die ondeugende kleine engel!" Een welvarend, klein, dik, bedrijvig vrouwtje kwam haastig, met tranen in dé oogen en met uitgestrekte handen naar haar toe. „Och, mevrouw Egremont kan ik u ooit dankbaar genoeg zijn?" „Dat kunt ge niet Anne, beproef het dus niet. Daarmee zult gij aan alle partijen een goed werk doen", bracht mevrouw Hough ton tusschcnbcide. „Aan gevoel mag men hier niet toegeven".

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9