VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS Van het Stadhuis Keuring voor den Dienstplicht De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in No vember en December a.s- de herkeurings- raad in eenige gemeenten zitting zal hou den. De Voorzitter van den herkeuringsraad kan aan voor den dienstplicht ingeschreven personen, die nog niet bij de land- of de zeemacht zijn ingelijfd, cf die wel reeds daarbij zijn ingelijfd, doch nog niet als dienstplichtige in werkelijken dienst zijn geweest, de gelegenheid geven om bij ge noemden raad een onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienstplicht te on- Belioudens bijzondere madhitiging van den Minister van Defensie worden tot het onile'rzoek niet toegelaten personen: a. die bestemd zijn tot buitengewoon dienstplichtige of als zoodanig zijn inge lijfd; D- die in 1934 tijdelijk ongescfhikt voor den dienst werden verklaard; c. die als vrijwilliger behoorên tot de landmacht uitgezonderd deti vrijwilligen landstorm tot de zeemacht of tot de overzeesche weermacht. Uverigeiis wordt een hierboven bedoeld persoon tot het onderzoek slechts toegela ten, ind;en door hem of te zijnen behoeve daartoe een aanvraag wordt gedaan en in de aanvraag aannemelijk wordt gemaakt. a. zoo het een persoon geldt, d'ie ln 1934 door een der keuringsraden geschikt werd v eik laard: dat hij na de uitspraak van den keuringsraad vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is geworden; b. zoo het een persoon geldt, omtrent wien in 1934 geen der keuringsraden uit spraak deed: dat hij vermoedelijk onge schikt is voor den dienst- Hij, die de aanvraag doet, moet daarin ton aanzien van den ingeschrevene ver melden: a. zijn geslachtsnaam en voornamen. b. het Jaar en den datum van geboorte; c. de gemeente, waarvoor hij voor den dienstplicht is ingeschreven; e. het korps, korpsonderdeel of dienst vak, waarin hij is toegewezen of waartoe hij behoort, en het tijdvak of den datum, vastgesteld voor zijn inlijving or zijn op komst in werkelijken dienst, een en ander voor zoover 'het hem bekend is; f- zijn volledie adres; g- cf hij in 1934 voor een der keurings- raden is verschecnen, en zoo ja, hoe de uitspraak van den raad luidde. De aanvraag moet worden gericht aan den Voorzitter van den Herkeuringsraad en zoo spoedig mogelijb?aan dezen worden toegezonden onder het volgende adres: ..Aan den Voorzitter van den Heikeu- keuringsraad, gebouw van het Departe ment van Defensie, Plein 4, Den Haag". De aanvraag behoeft niet op gezegeld pa pier te worden geschreven, maar moet wel geflankeerd worden toegezonden. A. VAN DE SANDE BAKHUIZEN, Burgemeester. Leiden, 14 Sept- 1934* Burgemeeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij, ten behoeve van den door den Eén Kwartiertjes Bond in liet gebouw „Tot Nut van 't Alge meen" (Steenschuur 21) te houden bazar, voor 7 en 8 November a.s. ontheffing heb ben verleend van de verbodsbepaling vervat ln art. 2, sub b van de Winkelsluitingswet 1930, S. 460. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Toevlucht Chr. Jeugdhulp Het bestuur van bovengenoemde inrich ting belegde jl. Dinsdag een vergadering met verschillende genoodigden tot bespreking van den financieelen toestand in verband anet den voorgenomen nieuwbouw. Ver schillende dames en enkele heeren hadden aan de uitnooodiging gevolg gegeven. Ook hadden eenige heeren, die verhinderd waren te komen een schrijven gezonden om sym pathie te betuigen met het doel. Na opening bracht de presidente, mej. H. Eigeman, verslag uit van de financiën, die niet bepaald schitterend te noemen zijn. De grond is gekocht en betaald; daardoor is hei beschikbare kapitaaltje zeer geslonken: er zal nog minstens f 20.000 bij moeten komen, eer met den bouw kan worden begonnen, al is alles zoo zuinig mogelijk berekend. Het leenen van zulk een som heeft wel bezwa ren met het oog op de dan te betalen rente; en aan hypotheek met verplichte jaarlijk- sche aflossing kan zelfs niet gedacht wor den. Nadat de heer Frontein, architect, de tee- kening had getoond en besproken, gaven de heeren Mr. v. Toornenburg Wijkmans en v. Nes raadgevingen omtrent de beste wijze om Ihet benoodigde bij een te krijgen. Ook mevr. Goslinga deed een middel aan de hand om de belangstelling voor de zaak meer op te Het algemeen gevoelen was. dat getracht lipoèt worden nog zooveel mogelijk giften of rentelooze leeningen te verkrijgen, om zoo veel mogelijk giften of rentelooze leeningen te verkrijgen, om zoodoende het te leenen bedrag met betaling van rente zoo klein mo gelijk te maken. Daartoe zullen nog eens weer pogingen worden aangewend. Met dank aan de aanwezigen voor hun komst en raad 6loot de president de vergadering. Mogen velen, die dit lezen, zich gedron gen gevoelen hun steun te verleenen aan dit mooie werk. DE DOEZASTRAAT DOET NIET MEE AAN DE WINKELWEEK In de gisteravond gehouden vergadering 'der Buuitvereeniging Doezastraat is beslo ten om dit iaar wegens den ongunstigen datum niet aan de winkelweek tnede te doen, maar alle krachten te concentreeren op de a.s. lustrumfeesten en dan ook weer een gepaste versiering aan te brengen. GEREF. JEUGDBEWEGING Evenals vorige jaren zal vanwege de Geref. jeugdbeweging in Leiden en Omstreken op Oud- Poelgeest een cpen'luchtmeeting worden gehouden Deze meeting zal morgen (Zaterdag) middag om half vier op het prachtige landgoed aanvangen. Als sprekers zullen optreden Mej. E. C. Versluis van Klundert, presidente van het H. B. van den Geref. Meisjeshand, met het onderwerp: „Instru menten in Gods hand"; Ds. J. Overduin, Geref. predikant te Kampen, onderwerp: „Slachtoffer of Beheerscher7" en Ds. J. C. Houtzagers. Geref. predikant te Voorschoten, die een slotwoord spre ken zal. Het Chr. Fanfarekorps „Crescendo" te Sassenheim zal de meeting, die bij ongunstig weer ia de Geref. Kerk aan de Oude Vest te Leiden XLordt gehouden, opluisteren. Kerkconcert in de Pieterskerk Jo Vincent Anthon van der Horst. Een groote menigte was ditmaal opge gaan te Pieterskerk, om de wijding van zang en^ spel te ondergaan. En er was dit maal wel een bizondere affiniteit tusschen het weidsche Gothische heiligdom en wat daarin ten gehoore werd gebracht. Want mogen bouwkunst en muziek naar wegen, kracht en omvang hunner sfeer antipoden zijn, ter andere zijde naderen zij elkaar juist door de volstrekte tegenstellingen. De architectuur werkt met ruimten, heeft geenerlei betrekking op den tijd; de muziek is zuiver tijdelijk. In de architectuur is symmetrie het leidend beginsel, afgezien van in sommige moderne uitingen; in de muziek het rhytme. Muziek is in den hoog- sten graad gevulde tijd, omdat zij aan de innerlijke noodzaak harer voortgang de grootste afwisseling verbindt in datgene, wat in haar leeft. Zooals de bouwkunst de meest positief begrensde en helderste aan schouwingen geeft, zoo geeft de muziek de innerlijkste en. innigste. Gene is het naast aan kennis verwant, deze aan gevoel, het recele dat voor ons den tijd vult. Architectuur: ruimteverdeeling; muziek: tijdverdeeling. De uitersten raken elkaar: muzikale aixhitectuur; architectonische mu De verwantheid spreekt het duidelijkst in bepaalde stijlperiodes... wat ons heden avond weer in zeer sterke mate openbaar werd. Want een deel van het programma gaf werken uit den tijd, waarin het stijl gevoel heerschte, dat zich uitte zoowel in de Gothische bouwkunst als in de muziek van dien tijd. En het andere deel van het programma leefde ondanks latere opvattin gen sterk in die traditie voort. Zoo het inleidend orgelnummer van Van der Horst: „Canzona" van Gioseffa Guammi 1540—1611, dus een iets jongere tijdgenoot van Palestrina. Het fijne begin, de opzet van dit werk, herinnerde in opzet en uit werking met zijn bevallige canonische imitaties dan ook aan den Palestrijnschen stijl, die duidelijke klaarheid, dat inner lijk religieuze. liet deed oos onwillekeurig denken aan deze stralende Septemberda gen, waarin de zon gedurende de morgen uren door een glinsterenden goudnevel straalt en er tegelijk in de herfstlijke sfeer van droom en schoonheid een toebereiding tot afscheid ligt. Uit deze muziek spreekt sterk, wat men genoemd heeft het herfsttij der Middeleeuwen, al zijn volgens de schoolmeesters de Middeleeuwen in de 16a eeuw al voorbij. Doch de Middeleeuwen ln hun diep en vroom geloof en hun schoonheid, die wij in sommige opzichten toch altijd met wee moed herdenken kwamen tot ons in de Vijf deelen uit „La Passione". Oud-Itali- aansche zangen uit de 13de eeuw. voorge dragen door mevr. Jo Vincent. Het heeft geen zin, hier uit te weiden over de schitterende zangtechnische gaven van mevr. Vincent, over de stralende schoonheid van haar orgaan, haar dictie, haar voordrachtkunst. Dat zijn dingen, die we herhaalde malen hebben aangeroerd, dingen die er moeten zijn, zeer zeker, doch die in wezen toch middelen zijn. Bij haar de middelen, die haai- in staat stellen, de diep te van tekst én melodie te peilen en die zoo ten gehoore te brengen, dat het door- leefde en bezielde schoonheid is geworden. Hier sprak uit de melodieën in Gregori- aanschc kerktoonaarden, gedragen door sobere doch stijlvolle orgelaccoorden het Middeleeuwsche geloof in zijn diepe over tuiging en hemelverlangen. Wondermooi was dit declamatorische zingen. En wel zeer bijzonder treft de stemming van elk dezer vijf liederen, vooral ook bepaald door den toon waarin zij geschreven zijn. Het was vooral bij deze liederen, dat wij de eenheid van muziek en het gebouw, waarin zij werd uitgevoerd zoo diep meenden te beleven. De heer Van der Horst speelde vervolgens „Passacaglia" van Hendrik Andriessen. Het begint met een murmelen en klagen in de bassen, waarboven zich langzamer hand melodieën, variaties in hoogere lig ging verheffen. Ik breng even in herinne ring, dat de passacaglia een variatievorm is op de bassa ostinato, we zouden kunnen zeggen, op de obstinaat doorgevoerde bas. Nu is die Passacaglia ook al weer een mu ziekvorm, die zoo aan 't einde der 16e eeuw begon te groeien, en een der karakteris tieke .Renaissance-vormen van instrumen tale muziek wordt. Hendrik Andriessen is, wat zijn accoordgevoel betreft, sterk modern georiënteerd. Doch voor 't overige leeft hij sterk in de traditie en de schoonheid van het Grc-gonaansch. Zoo is dit werk naar de structuur betrekkelijk modern; naar het sentiment sluit het zich aan bij de oude schoonheid. Het is geen compromis. Het is veeleer uitgegroeid tot een eenheid bij de zen sterk persoonlijken componist, die ons in nieuwe klanken de oude schoonheid der Middeleeuwsche muziek geeft, zoodat zij geheel van dezen tijd wordt. Muziek die zich in niets te buiton gaat aan gezwollen heid en pathos, doch fijn en voornaam van structuur en stemming blijft. Van denzelfden componist zong Mevrouw Vincent vervolgens „Agonie du Jardin" en ..Crucifixion" op teksten van Henri C.héon. Uitnemende toonzettingen, voortreffelijk ge zongen. Treffend is hier de illustratieve uit beelding van den tekst, denk b.v. aan de figuren op „ses pleurs"; fijn en stemmings vol de begeleiding. Daama volgde „O Jesu ego amo Te" van Diepenbrock. Aan de voordracht van de beide executanten kon men zich weer dui delijk maken, dat Diepenbrock de begena digde kunstenaar was, de eerste na Swec- linck in ons land, wiens betcekenis veel verder reikt dan de dagen zijns levens. Hiermee was het eerste deel van het pro gramma afgeloopen. In het tweede gedeelte speelde Van der Horst Fantasia en Fuga e kl. t. van Bach, in dat strakke gebonden metrum, vooral dn Fuga, dat bijna mechanisch zich handhaaft en juist zoo gevuld is van leven. Klaar, met prachtige registratie, gaf hij ons de expo sitie van dit bekende magistrale werk. Mevr. Vincent zong nog drie liederen uit „Vater Unser" van Cornelius, zeer mooi; „Sterbelied" van J. W. Franck en een jubi- leerend „Ein frühliches Gcsang", dat uit muntend geschikt was, het slotstuk van dezen wijdingsvollen avond te vormen, waarin twee kunstenaars zonder twijfel het beste en mooiste gaven, waarover zij tc be schikken hebben. Sw. BEZOEK EN TEGENBEZOEK. Door de politie te Amsterdam zijn naar Leiden overgebracht de 18 jarige H. S.. de 17-jarige J. H. R. en de 18-jarige W. E.' K., alhier woonachtig, die een uitstapje hadden gemaakt naar de hoofdstad, terwijl de Leid- sche politic naar Amsterdam heeft laten overbrengen de 17-jarige L. K. en de 18-ja- rige S. P., die hier een familielid hadden bezocht en zich daarna op kosten van het algemeen naar hun woonplaats lieten terug brengen; Reclame-plaat 3-Octoberfeest De reclame-affiche voor de 3-Octoberfees- tcn ls weer gereed gekomen. Het is een kleurige plaat, ontworpen door den Haag- schen binnenhuis-architect Jan de Quack, die ook thans weer zijn romantische fanta sie den vrijen teugel heeft gelaten. Het on derwerp van de affiche is vanzelfsprekend de optocht „De Elf Provinciën". Jan de Quack beeldde de Hollandsche maagd uit temidden van de wapens der elf provinciën tegen een achtergrond, die de historie sym boliseert. De plaat zal ongetwijfeld de aan dacht wel tot zich trekken. Laten veleLeid- sche burgers haar een goed plaatsje geven. Ook in de stad zelf moet overal, maar men de oogen wendt, deze reclame worden ge- Verslag Kamer van Koophandel Het verslag van de werkkzaamheden dei- Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en van den toestand \an handel, scheepvaart en nijverheid over 1933, waar van 't \oornaamste reeds werd gereleveerd in de nieuwjaarsrede van den voorzitter der Kamer, is in druk verschenen. Een redding met hindernissen Gistermiddag raakte de 7-jarige B. G., wo nende in de Paul Krugerstraat, spelender wijs ln het water van den Morschsingel. Een speelmakker waarschuwde de agent van politie Vermeer, die zich onmiddellijk naai de plaats des onheils begaf en gekleed te water sprong. De drenkeling was reeds een flink eind uit den kant gedreven, maar de agent wist hem tc grijpen. Toen hij den jongen naar den kant wilde brengen raakte hij echter verward in rommel die op den bodem van het water lag, waaruit hij zich aanvankelijk niet kon bevrijden. Hij gaf den jongen on duw in de richting van den wal, waar hij door een burger, die ook in het water was gestapt, werd gegrepen en op don kant gebracht. Met veel moeite wist de agent tenslotte zijn voet los te maken en zwemmende den oever te bereiken. Hij had, evenmin als de drenkeling, letsel bekomen. JEUGDIGE BOEFJES. Twee hroerljes, de 8-jarige \V. F. en de 11-jarige M. F., werden gisteren door den slager V. op de Turfmarkt op heeterdaad betrapt bij een poging tot ladelichting. Do slager heeft dc veelbelovende knapen aan de politie overgegeven. ARBEIDSBEURS. Op dén 13cn September 1934 waren 3136 (v-j. 2<*29) werkzoekenden ingeschreven. Burgerlijke Stand OVERLEDEN- K Verkuil—Verboet vr 78 j; Oudmayer man 60 j. ONDERTROUWD; M H Kouters en M Cri pUn; H W Steenberg-en 27 „n H K v Schaik 2 Uit den Omtrek. ALKEMADE VLEESCHKEURING In den loop der maand Augustius zijn ter secretarie aangegeven de volgende slach tingen: Bedrijfsslachtingen: 14 koeien. 32 varken®, 2 n- kalveren en 1 geit. Noodslach tmgen: 8 varkens, 1 big, 2 koeien, 2 gras kalveren. 2 n- kalveren en 3 schapen. Inge voerd werd 43 kg. vleeech. Aan keurloon ward ontvansen f 257.25- ALPHEN AAN DEN RIJN Donderdagavond kwam de vereeniging van den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand voor Alphen a.d. Rijn en Om streken onder leiding van den voorzitter de heer D. Raaphorst in hotel „Centraal" bij een. Na de gebruikelijke opening worden de notulen onveranderd vastgesteld. Bij de in gekomen stukken blijkt dat van B. en W. dezer gemeente een schrijven is ingekomen waarin advies wordt gevraagd inzake de verruiming van verkoopgelegenheid op Zondag. Dit schrijven gedateerd 15 Aug. werd 17 Aug. ontvangen en moest 19 Aug. zijn beantwoord, hetwelk voor de vereeni ging onmogelijk was. Verschillende leden kwamen er dan ook tegen op dat een der gelijk schrijven zoo laat kwam, en dan bin nen 2 maal 24 uur beantwoord moest zijn. De heer F. de Vries verkreeg hierna ge legenheid tot het uitbrengen van het ver slag van het gehouden Congres te Amster dam. Schrijven van de Chr. Middenstandsver- eeniging waarin wordt kennis gegeven van haar oprichting. Een der leden stelt voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Het grootste gedeelte komt hiertegen op, Door den heer J. II. Benard, wordt een verkla ring afgelegd waarin o.m. het volgende wordt gezegd: Het Lit dat er in de plaats onzer inwo ning tusschen de laatste vergadering en deze een afdeeling van den Chr. Midden stand is opgericht, moet ons om drie rede nen teleur stellen. Ten le is zij in gebreke gebleven de nood zakelijkheid van splitsing aan te toonen. In. dc 2e plaats mag dc wijze waarop ge tracht ls. deze afdeeling tot stand tc docu komen niet de juiste geacht worden. In dc 3e plaats is onze zusterorganisatie ue Ned. Chr. Middenstandsbond verrijkt met een afdeeling die in wezen niet anders dan remmend moet werken op de Midden- standsbelangen. Waar mijn lidmaatschap In uwe organi satie de schijn zou wekken dat mijn begin sel mij niet na aan het hart lag, mag ik in het openbaar verklaren, dat ik mijn Geref. belijdenis in uwe vereeniging niet zal en behoef te schamen en dat mij nog nooit en te nimmer mij ten opzichte daar van iets in den weg is gelegd. Door dezelfde spreker werd hierna de ver gadering voorgesteld aangaande deze aan gelegenheid een motie van afkeuring aan te nemen, welke met groote meerderheid van stemmen werd aangenomen en aan het be stuur van de Chr. Middenstandsvereeniging ter kennis zal worden gebracht. De voorzitter deelde daarop mede, dat hij zijn belofte gestand houdt, dat wanneer er ooit in Alphen een Chr. Middenstandsver eeniging zou worden opgericht hij daarom nooit of te nimmer als lid der tegenwoor dige zou bedanken. Uit de aard zijner positie die hij in de vereeniging heeft waargeno men ruim 11 jaar, meende hij echter thans als voorzitter te moeten bedanken. De heer Benard brengt deu heer Raap horst dank voor zijn eminente leiding en al hetgeen deze zoovele jaren in het belang der Middenstand heeft gedaan. Als volgend punt komt in behandeling de winkelweek in den a.s. winter. Besloten werd gedurende de St. Nicolaasweek weder om een winkelweek te organiseeren, op an dere leest geschoeid dan het vorige jaar om geen moeilijkheden met de overheid te krijgen. Tot leden der winkelweekcommis sie worden benoemd de heeren: H. Laros, D. van Dien, B. F. G. Spormann, Th. Jonge- neel en J. A. van Rrummen. Nadere med^ deelingen over de winkelweek zullen later worden bekend gemaakt. Van de rondvraag wordt door enkele leden gebruik gemaakt, waarbij de heer Van Dien nogmaals den heer Raaphorst dank zegt voor zijn talrijke belangrijke verrichtingen in de vereeniging gedurende zijn 11-jarig voorzitterschap. Hier na sluiting. INBRAAK De afgeloopen nacht werd ingebroken bij de Jam- en Bessenfabriek van de firma Rok aan de Julianastraat alhier. Door de inspec teur van politie en burgemeester wordt liet onderzoek geleid. Voor zoover hedenmorgen bekend wordt echter niets vermist. Men heeft getracht de bovenzijde van de brandkast te forceeren, maar dit gelukte Het heele kantoor werd overhoop gehaald, doch een kasregister met geld heeft mpn ongemoeid gelaten. De burgemeester leidde het onderzoek. VERDRONKEN Vanmorgen te 11 uur is de schippers knecht Rhoon uit Ter Aar van een schip liggende in het kanaal alhier overboord ge vallen en verdronken. Na tien minuten werd het lijk opgehaald Men heeft nog geruimen tijd getracht de le vensgeesten op te wekken maar zonder het gewenschte gevolg. OVER MAROKKO Dinsdagavond te acht uur hoopt de afd.. Alphen a d. Rijn, Ned- Chr.. Vrouwenbond ■haar eerste vergadering tc houden in de Ghr- H. B- S. Mevr. Sehokking-.Metelerkamp zal een lezing met lichtbeelden houden over Marokko. DE IJSBAAN Nu hot terrein van de niéuwe IJsbaan gereed is, wordt een aanvang gemaakt met de noodige opstallingen. Bij or-derhandsche aanbesteding is dit gegund aan den aanne mer Kl- de Jong, alhier. BALDADIGHEID Dezer dagen werd uit het schaftlokaal van de scheej>s\verf der firma Boot een deur vermb-r Gister lieert men de deur ge vonden toen een voor de wal liggende boot wegvoer. Het bleek dat men de deur onder de boot had geschoven. JEUGD EN VOETBALLEN. In de omgeving van de Prinselaan zijn 's avonds veelal jongens aan 'hét voetbal len. Gisteravond w as het tot ergernis van de omwonenden weer bezig- Een der bewoners aldaar, v. d. D., gaf een der helhantvls een flinke klap tegen zijn oor. Aangifte hij de jiolitie volgde- Maai- wie is de schuldige? EEN AANRIJDING Een stilstaande n!. auto van W-, uit Den Haag werd gister op de Steekterwcg aange reden door een auto van v- d. W- alhier, waardoor de stilstaande auto van achter werd beschadigd. Politie onderzoekt dc BOSKOOP HARMONIE „EXCELSIOR". In een geïmproviseerde, rijk met bloemen versierde muziektent gaf „Excelsior" Woens dagavond op het Raadhuisplein een concert ter gelegenheid van haar 7e lustrum. Er was geweldig veel belangstelling zoowel uit Bos koop als uit omliggende gemeenten. Behalve uit sympathie met de jubileerende vereeniging zal ook de fakkeloptocht wel stimulans tot dit bezoek zijn geweest, ter wijl voor vele jongelui de avond een schade loosstelling was voor Koninginnedag. „Excelsior" gaf, zooals we dit gewoon zijn, uitstekende muziek. Vooral het „Neerlandsc'ie taptoe" viel zeer in den smaak. Jammer was dat juist tijdens het spelen van het Wilhel mus eenige groote potten Bengaalsch vuur werden ontstoken. In de hierdoor ontstane be weging dachten de Boskoopers nog min der dan onder gewone omstandigheden er niet aan, om het volkslied mee te zingen. „Excelsior" heeft met dit concert getoond, haar naam waardig te zijn. DE GOUWE-VERBREEDING. Een zeer groot aantal aannemers bezocht Woensdagmorgen onze gemeente waar van wege de Prov. Waterstaat aanwijzingen wer den gegeven over de te verrichten werkzaam heden in verband met de verbreeding van de Gouwe. We vernemen, dat het werk in Octo ber a.s. zal worden aanbesteed. HAZERSWOUDE GEITENFOKVEREENIGING OPGERICHT üp initiatie! van den heer L v Gorkum alhier had een vergadering plaats om te komen tot de oprichting van een geiten- fokvereeniging. Het bestuur van de Leid- sclie Geitenfokvereeniging gal bij deze voor lichting; inzonderheid de heer J M v d Moolen, die ten deze 35 jaar praktijk heeft. Er bleek veel animo voor te bestaan, zoodat een vereeniging werd opgericht. Als voor- loopig bestuur zullen fungeeren de heeren L van Gorkum. C Bos en A Duiker. Be sloten werd direct aan te sluiten bij den Provincialen Bond. INLEVERING RIJKSGOEDEREN De inlevering van Rijksgoederen van de gioot verlofgangers der lichting 1919 is voor deze gemeente bepaald op Vrijdag 5 Oct. a.s., des nam. 1,30 uur, te Alphen aan den Rijn, in het gymnastieklokaal der openbare school aan de Schoolstraat. NU NOG AARDBEIEN De heer J. van der Werf plukte deze week nog enkele ponden prachtige aardbeien uit zijn tuin. OPDRACHT Het bouwen van een burgerwoonhuis voor rekening van den heer L. Noordam alhier is opgedragen voor wat het metselwerk be treft aan den heer IJ. Hortensius, het tim merwerk aan de heeren B. van Wieringen en J. Buitenhuis, allen aannemers alhier; architect is de lieer J. Dekker alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN BOTSING Wat de gevolgen van een paardenmarkt al niet kunnen zijn ondervonden 9 jongelui uit Katwijk aan Zee welke zich den geheelen dag geamuseerd hadden op de Valkenburgsche paardenmarkt. Ze zijn, tegen den avond, met een vrachtauto, in be schenken toestand op weg naar huis aan den Molentuinweg alhier, tegen een boom gereden. De auto, die flink beschadigd was, lieten ze achter cm zich van de schrik eenigszins te gaan herstellen in een naburig café. De politie, die hen spoedig wist op te sporen, rekendë hen in. De auto is per kraanwagen naar Katwijk aan Zee gesleept. Pro ces-verbaal zal nog wel volgen. Dc auto was van G. v. D„ de chauffeur was v. D. Jun. TUINBOUW Het kan spoedig verkeeren. Dc handel heeft de laatste dagen een geheel ander verloop gehad, dan verwacht werd. Het artikel bloemkool vroeg wel de meeste belangstell ne, omdat een paar zomer- sche dagen een geheele ommekeer kunnen teweeg brengen. Als voor de zouterij met was afgenomen zou een massa kcol zijn doorgedraaid. Nadien is de prijs weer iets opgeloopen en schijnt het gevaar weer voor enke'.e dagen bezworen. De aardappe- lensteunregeiing is nog steeds een mislukking en de gcëischte heff.ng :s een noodelooze verhooging van den prijs, het niet bevorderen van het aard- appefengebruik en het tegengaan van het groen ten verbruik. Want regel is toch dat wie geen aardappelen eet, ook geen groenten koopt. Dat zal ook een indirecte schade zijn voor den tuin- Het kan verkeeren. Stond het er onlangs voor, dat door de aanhoudende droogte van sommige producten als nateelt weinig of niets terecht zou komen, de hevige regenbuien nadien gevallen, zorgden voor een geheel ander verloop. Het staat er thans weer zeer goed voor. Alleen de late bloemkool wijkt hiervan af, omdat een groote massa pïanten door verschillend ongedierte zijn vernietigd. Met het planten der bollen voor de broeikassen wordt ook weer een begin gemaakt. Op hoop van zegen, 't Is al tweemaal een mislukking ge weest. De vooruitzichten zijn niet gunstig, doch niet planten is het bedrijf stilleggen. En niets heeft men dan reeds. Er is weer gelegenheid geweest om volgens het saneeringsplan in te leveren. Er waren er nog steeds die nog niet aan hun verplichtingen hadden voldaan. Er zijn er opgekomen, er zijn er ook weggebleven! Dat komt wel in orde. Het bestuur der bloemkweekerscentrale kent hu*» adressen! KATWIJKSCHE DAM- EN SCHAAKCLUB. Gisteravand hield de Katwijksche Dam- en Schaakclub haar j aarlij ksche algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer L. de Haan, opent de vergadering met een hartelijk woord van welkom en spreekt zijn blijdschap uit over de goede opkomst. De secretaris, de heer C. J. de Jong. leest de notulen van de oprichtingsvergadering. De penningmeester, de heer T. v. Beelen, brengt financieel verslag uit. Er is een ba tig saldo van f 7,01^. Een commissie, be staande uit de heeren A. Wassenaar en P. v. d. Gugten Czn., heeft de boeken nagezien Radio Nieuws. 14.20—15.20 Londen Reg; 1620— 17 20 Kalundborg of Luxemburg; 17.2019.50 Brussel VI; 195020.20 Boedapest of Munchén; 20 2021.50 Luxemburg; 21.5323 Brussel VI; 23afloop: Keulen Programma 4; 8.208.50 Par(Js Radio; 1035— 11.20 Parüs R; - 1820 Een dei 18 50 Brussel Fr; 18.50—22 Dav Londen Reg; 22.40afloop: Da» bussel Fr; 14.5017.20 Kalundborg of Luxem ut'g1720—19.20 Brussel Fr: 19.20—22.50 Wee- en of Luxemburg: 22.50—afloop:_Munchen 11.20 Parüs R; Londen Reg; 22.5 8-20—8.50 Parüs Radio; 10.35— 11.201735 Daventry; 17,35 Vf; 1922 Daventry; 2222.55 en in orde bevonden. Het eerste jaarverslag wordt uitgebracht! j door den heer A. Wassenaar. Het verslag getuigt van een opgewekt en krachtig ver- j eenigingsleven. De .heer A. Hortensius brengt verslag uit van de bestuursvergaderingen. Het huishoudelijk reglement wordt zooda nig gewijzigd, dat de toelatingsleeftijd van UI jaar wordt teruggebracht op 18 jaar. De contributie wordt vastgesteld op 15 ct« per week. Volgt bestuursverkiezing. Het geheele be stuur treedt af. De voorzitter, de heer L. ae Haan, wordt met groote merderheid herko zen. Uit de dammers worden als bestuurs leden gekozen de heeren I. v. Beelen, C. J. de Jong en A. Wassenaar. Uit de schakers de heeren J. v. Elk, P. v. d. Gugten en C A. v. d. Gugten Czn. Op voorstel van het bestuur wordt beslo ten aan ie sluiten met éen tiental bij den Ned. Üambond en één tiental bij den Leid- sclien Schaakbond. Verschillende wedstrijdbepalingen worden besproken en aangenomen. Ook de competi tiewedstrijden worden geregeld. Na rondvraag wordt deze geanimeerde vergadering gesloten. KATWIJK AAN ZEE U. N. I. Gisteravond heeft de muziekvereeniging U.N.I. een concert gegeven aan de Boule vard. Door het mooie weer was de belang stelling zeer groot. Dit was het laatste con- sert in dit seizoen. Besloten werd met het Wilhelmus. OEFENTOCHT VAN DE REDDINGSBOOT. Gisteravond heeft de reddingsboot een geslaagde oefentocht gemaakt op de Noord zee. Omstreeks negen uur werd de boot uit de schuur naar het strand gebracht. De zee was kalm- Nadat de boot zee had gekozen, werd hij steeds vanaf het strand ,door een grootte schijnwerper beschenen, bij de don kere avondhemel was dit een fantastisch gezicht. Verschillende oefeningen werden gemaakt. Er was veel belangstelling. Om half elf werd de boot, door paarden getrok ken weer naar de schuur van de NZHRM gebracht. VOETBAL- Zaterdagmiddag te beginnen half vier worden de volgende wedstrijden gespeeld. Katwijk IKoudekerk I. Katwijk IIter Leede II. Katwijk aspi b—Quick Boys aspi b. §uic'k Boys II—SCO II- uick Boys Uil—Katwijk III. Dit zijn tevens da eerste competitiewed strijden. UITSTAPJE. Door de leden van de Coöperatie „Helpt Elkander" is gisteren een uitstapje gemaakt naar Rotterdam. Verschillende havens wer den bezocht- De deelnemers hebben volop genoten. C H. J. De vergadering welke gisteren gehouden zou worden, kon door omstandigheden niet doorgaan- Als datum is nu bepaald Woens dag 19 September. CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG. Het Provinciaal Comité Zuid-Holland, had gisteravond in het Jeugdhuis een ver gadering belegd voor hen die belangstellen in de moreele verzorging van onze werkloo- zen. L)e heer Elsinga zette uiteen wat da aanleiding tot deze vergadering was. Naar aanleiding van het gesprokene werden enkele plaatselijike toestanden blootgelegd- Besloten werd om tot oprichting van een afdeeling over te gaan. Een comité werd ge vormd, bestaande uit de heeren J. Volbeda, A. den Dikkan, C. Varkevisser en B van der Bent. De heer Elsinga sprak hierna nog een kort slotwoord en liooj-te dat dc gemaakte plannen verwezenlijkt zullen worden. Da De lieer Volbeda eindigde met dankgebed- DE MELKPRIJS VERHOOGD. De melkprijs is met ingang van heden met; 1 cent per liter verhoogd. VAL SC HE AANGIFTE Door de politie alhier is tegen C. v. V. te Wassenaar procesverbaal opgemaakt wegens valsche aangifte van diefstal van een rijwiel. KOUDEKERK VOETBAL. De vereeniging „Koudekerk" neemt ook dit seizoen weer deel aan de competitie van de L. V. B. op Zaterdagmiddag. Kon het vorige jaar met slechts twee elftallen wor den deelgenomen, dit jaar wordt met drie gewone elftallen aan de competitie deelge- Aan het bureau NIEUWE LEIDSCHE COURANT Breestraat 123, Leiden kwartaal Hiermede verzoek ik U mij in te schrijven als abonné op Uw blad met gratis toezending van de bladen tot 1 October a.s., alsmede de verschenen nummers der loopende artikelen-reeksen. NAAM ADRES Doorhalen wat niet verlangd wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 6