wjwKt, Zenuwpijnen overal? AKKER.CACHETS VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 De luchtbeschermings-oefeningen in Overijssel. Eerste hulp aan een der „slachtoffers" die door het gas bedwelmd werd. De aankomst van Prins George op Croydon uit Parijswaar hij afscheid had genomen van zijn verloofdeprinses Harina, die hem binnen enkele dagen naar Engeland zal volgen GEREF. ZONDAGSSCHOOL- VEREEN. „JACHIN" 6oe Jaarvergadering te yiaardingen Een belangrijke causerie van Prof. Grosheide MORGENVERGADERING. Na zijn openingswoord waarvan w gisteren reeds verslag gaven bracht de Voorzitter, Prof. Dr. F. M. Grosheide, dank aan de Vlaardingsche regelings-com- missie, die zich voor het welslagen van deze vergadering zoo groote inspanning heelt willen getroosten. Voorts deelde de Voorzitter mede, dat van de Ned. Zondagsschool-Vereeniging, die te Eindhoven in jaarvergadering bijeen is, een hartelijke gelukwensch is ontvangen, die door het bestuur werd beantwoord. Ook de Zondagsschool te. Enschedé, die verhinderd was een afgevaardigde te zenden, zond een telegrafische gelukwensch. Aan Ds. J. P. Tazelaar te Heemstede, wiens echtgenoote krank is, werd eveneens gen telegram gezonden. Jaarverslagen. Van het uitgebreide jaarverslag van den Secretaris, den heer A. Boot, van Gronin gen, -gaven we reeds verslag. Het verslag van den penningmeester, den heer P. Koster, van Driebergen, vermeld de als eindcijfers: inkomsten f 5121.28, uit gaven f 4925.99, zoodat er een batig Saldo blijft van f 195.29. Bij monde van den heer Koning, van Zeist, bracht de commissie tot nazien van de boeken en gelden van den penningmees ter verslag uit. De commissie had alles in de beste orde aangetroffen en stelde daar om voor den penningmeester te dechargee- Vervolgens bracht de heer A. Verleur, .van Haarlem, verslag uit betreffende de uitgeverij. Hij deelde mede hoe 't met de verschillende uitgaven van Jachin gesteld is en wees in verband hiermede op de groo te beteelcenis van het geschreven woord. Mededeeling werd gedaan, dat tot be stuursleden van Jachin herkozen zijn de af tredende leden Ds. J. Douma van Arnhem en Ds. J. A. Tazelaar van Rotterdam. Ds. A. D o n d o r p, van Heemstede, bracht vervolgens verslag uit over het Orgaan, dat geregeld kon verschijnen en weer talrijke belangrijke artikelen bevatte. Ds. J. A. Tazelaar, van Rotterdam, rapporteerde over Jachin's Boekbeoordee- ling, genoemd „het meest dankbare en meest gewaardeerde werk van Jachin" Deze bekende Boekbeoordeeling verschijnt begin November a.s. voor de 50e maal. In den loop der 50 jaren werden ruim 2000 boeken en boekjes beoordeeld; de totaal- omvang beliep ruim 2700 pagina's. Genoemde heeren werd door den Voor zitter dank gezegd voor het uitbrengen van hun verslagen. Hierna werd het woord gegeven aan den heer A. Boot voor zijn referaat over „Ont staan en verdere groei der Zondagsschool in Nederland", waarvan we eveneens gisteren reeds verslag gaven. Vermelden we nog, dat de kerkeraad der Geref. Kerk van Vlaardingen vertegenwoor' öigd was door Ds. J. H. Heida en Ds. E. D Kraan en het Geref. Tractaatgenootschap „Filippus" door Ds. J. J. Berends, emer predikant te Amersfoort. Laatstgenoemde hield aan 't einde der morgenvergaoering een korte toespraak, waarvoor hem de Voorzitter hartelijk dank MIDDAGVERGADERING. De middagvergadering werd begonnen met 't zingen van Psalm 119 17. De Voorzitter deelde mede, dat van Ds. J. P. Tazelaar, aan wien in de morgenverga dering een telegram was gezonden, even eens per draad een hartelijke dankbetui ging inkwam. De heeren den Ouden en Sipma van Rot terdam en den Boer van Landsmeer werden aangewezen als leden van de commissie tot nazien van de boeken van den penningmees lei voor de volgende jaarvergadering. Als secundus-bestuursleden werden geko zen Ds. H. J, Heida van Vlaardingen en Dr C. Bouma van Den Haag. Bespreking. Hierna werd een bespreking gehouden over het in de morgenvergadering door den heer Boot gehouden referaat; daaraan werd deelgenomen door de heeren Van Dam, Ds. Heida, Vlaanderen Oldenzeel, Overhorst, Ko ning en de Heer. In deze bespreking werd o. ni. gehandeld over de vorming van Zon dagsschoolarbeiders, de kerkelijke gedeeld- heid en het zoeken van eenheid zonder los lating der belijdenis. De heer Boot heeft de gemaakte opmer kingen zeer uitvoerig behandeld. Zijn refe raat zal straks in druk verschijnen, dan kan alles nog eens rustig gelezen en overwogen worden. Volledige samenwerking met de Chr. Geref. Zondagsschool en de Herv. Geref. Zondagsschool heeft spr. niet bedoeld; hij is er van overtuigd, dat daarvan in de practijk toch niets zou komen. Maar wel zou misschien mogelijk zijn één rooster en één boekbeoordeeling. Meer zal op dit ter rein wel niet te bereiken zijn. De Voorzitter dankte den heer Boot voor zijn degelijk referaat, dat ongetwijfeld nog vaak zal geraadpleegd worden. De Jaarvergadering. Van de Geref. Zondagsschoolvereen. „Het Mosterdzaadje" te Hilversum was een voor stel ingekomen om op elke jaarvergadering te bepalen waar de eerstvolgende jaarver gadering zal worden gehouden. Besloten wordt, dat het Bestuur zal bepalen waar de jaarvergadering zal gehouden worden en dat dit één jaar van te voren zal worden meegedeeld. Het vertellen der Bijbelsche Ge schiedenis aan de jongste leerlin gen onzer Zondagsscholen. Over dit onderwerp zou mej. G. Ingwer sen van Amsterdam een referaat houden. Deze was daartoe echter op 't laatste oogen- blik verhinderd, waarom de Voorzitter Prof. Dr. F. W. Grosheide deze taak van haar overnam. Voor onze kleintjes is 't bijzonder moei lijk, zegt Spr., om den Bijbel te lezen. En nog meer om de eigenlijke inhoud, de cen trale gedachte te vatten. Dat ondervinden we in 't huisgezin en op de Zondagsschool. Vooral in onzen tijd gaat de jeugd al min der de taal van onzen Bijbel verstaan. Vandaar dat verschillende pogingen in 't werk zijn gesteld om de Bijbelsche Geschie dat de zenuwen U parten spelen, wanneer hart kloppingen en verhoogde bloeddruk reden tot be zorgdheid geven, wan neer onrustige nachten Uw gezondheid onder mijnen, en het klimmen der jaren meer zorg voor Uw welzijn eischt, dem wordt het hoog tijd aan Koffie Hag te denken. De echte Koffie Hag vrijwaart U van de op- zweepende verking der coffeïne, omdat ze ge garandeerd coffeïnevrij is. Koffie Hag spaart hart en zenuwen, maar laat U het kostelijk genot van I echte, fijne koffie, zonder dat Uw nachtrust gevaar loopt/ Daaróm van nu af: deni?sen zóó te vertellen, dat klein^ kinde ren 't verstaan kunnen. Vooral de heer W. G. v. d. Hulst heeft met zijn twee bekende werken in dit opzicht voortreffelijk werk geleverd, al is o. m. zijn beschrijving van schepping en zondeval voor spr. niet zonder bezwaar. Altijd weer moeten we er voor waken, dat we d«>or onze voorstelling en fantasie het eigenlijke Schriftverhaal niet aantasten. Wij hebben ons uiterste best te doen, dat de kleintjes door onze vertelling zich geen verkeerde voorstellingen makeD Ook bij 't vertellen voor de jongste leer lingen moeten we ons zooveel mogelijk bij de Schrift aansluiten. Voor alles moeten we ons afvragen: is dit verhaal geschikt om aan iionge kinderen verteld te worden. Wij moeten altijd weer onze aandacht concen- treeren op datgene wat het kind boeit; 't is heusch niet erg al zouden we eens eenige keeren kort na elkaar hetzelfde vertellen Jachins speciale rooster kan in dit verband uitnemende diensten bewijzen. Wat de vorm betreft, zegt Spr., moeten wc probeeren de geschiedenissen los te ma ken van den 17-eeuwschen stijl van onzen Statenbijbel cn van alles wat staat buiten onzen tijd. Van groote beteekenis hierbij is het lezen van een nieuwe vertaling; dat geeft vaak een heel andere en betere kijk op bekende geschiedenissen. Spr. meent, dat deze opmerkingen bevor- delijk kunnen zijn bij de moeilijke taak om aan de jongste leerlingen Bijbelsche Ge schiedenissen te vertellen. Op dit interessante referaat volgde een levendige bespreking, waaraan verschillen de aanwezigen deelnamen. Prof. Grosheide vond in zijn beant woording gelegenheid zijn standpunt om trent verschillende punten nader toe te lichten. Op de gebruikelijke wijze werd hierna de welgeslaagde jaarvergadering gesloten. Wetenschap. VEGETARISCHE BODE Jubileumnummer De Vegetarische Bode verschijnt het negende nummer van haar 37sten jaar gang als jubileum-nummer, ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van den Necier- landschen Vegotarierebond. Het nummer bevat een reeks van artikelen, door bevoeg de schrijvers samengesteld, een beknopt overzicht van de vegetarische beweging en van haar beteekenis voor mensch en \naat- sohappij. Rortretten van de vijf gewezen voorzitters van de bond sieren het door M. H. Raodschild geschreven overzicht van de bondsgeschiedenis, waarin ook afbeeldingen van de vier Nederlandsche Pomona s zijn opgenomen'. Het is een aardig boekdeeltje geworden, waarin allerlei theorieen met het vegetaris me als cenijtrum worden verkondigd en uiteraard het idealisme een voorname rol speelt. Ook voor den belangstellenden niet- vegetairiër bevat het alzoo een sohat van bijzonderheden over de gedachtenwereld in en verwant met deze beweging. Kunst cn Letteren. ANTON COOLEN heeft voor Het Nieuwe Schouwtoo- n e e 1 een stuk geschreven: De vier Jaarge- t ij d e n. Gelijk men weet, heeft dit gezelschap zijn gedramati seerde Kinde ren van ons Volk opgevoerd. Dit heeft Coolen gebracht tot 't schrijven vau een nieuw, oorspron kelijk tooneelstuk dat dus niet eerst in romanvorm uitgewerkt is. VAN LOOY-MUSEUM Jacobus van Looy was niet 6lechts de schrijver van echt-menschelijke en stilistisch- verfijnde literatuur, hij was ook een nako meling uit de oud-Hollandsche schilder school. Van Looy was een heel sérieus schilder, een, die met groote, diepe ernst zioh aan deze kunst gaf. Toen M. J. Brusse hem interviewde, en daarbij ook over zijn sohilderkust begon, antwoordde Van Looy: „Van den schilder moesten we nou maar liever zwijgenwant dat raakt me aan zooveel intiems Meermalen uitte de schilder-schrijver tegenover zijn vrouw, mevrouw Van Looy- Van Gelder, de vrees, dat zijn vex-zameling schilderijen en teekeningen, door hem met zooveel zorg bijeen gehouden, na zijn dood overal heen verspreid zou worden. Dit gov?ar is geweken, nu de weduwe haar huis aan de Kleine Houtweg te Haar lem, heeft ingericht als een Van Looy- museum. Waar het huis zelf te geringe ruimte bood, heeft mevr. van Looy door den archi tect Jan Gratama een bijgebouw laten zetten achter in de tuin. Ook een bovenzaal werd ingerioht voor de expositie In de kamers, hal, schrijfkamer, langs de trap. o\eral zijn werken van den meester tentoongesteld. Vereenigingen kunnen bij mevr. Van Looy schriftelijk aanvragen de verzameling te be zichtigen. Het ügt 'n de bedoeling van mevr. Van Looy, om de verzameling te legateeren aan de gemeente Haarlem, zoodat er geen ge vaar is, dat later tóch nog dit levenswerk van den eenvoudigen, degelijken, kunstenaar naar alle ij den verstrooid zou worden. Van Looy's geboorte- en woonplaats be zit in het Van Loov-museum een kunstver zameling waarop zij met recht trotsch mag NIETZSCHE EN DE ANDEREN Dr J. A. N. Knuttel ziet invloeden en over eenkomsten waar er toch kwalijk te ont dekken zijn. Dr P. A. Dietz daarentegen maakt zich in een eveneens zwak opstel op, om het absurde aan te toonen van vreemde invloeden op Nietzsche. Het artikel is te vin den in Haaysch Maandblad van Juli '34. Nietzsche en Stirner: „Genoeg hebben bei den met elkaar gemeen in het negatieve, om niet te zeggen negativistische, in hun beuken op en breken van afgoden, in hun hartstochte ijken stormloop tegen moraal, Staat, Christendom, officieele philosophie, waarheid, ook tegen de „gelijkheid", het „recht voor allen" en andere democratische idealen, „egen de „velen", die den „enkeling" dooddrukken onder het zware gewicht hun ner onoms'ootelijkheden". „In het positieve echter, het scheppende deel van hun wezen en werkzaamheid, rei ken Nietzsche en Stirner naar tegengestelde richtingen." Dr Dietz zet Nietzsche vervolgens naast den Chinceschen filosoof Yang-Tsju. Met groot recht ergart Dr Dietz zich zij het om tegengestelde reden als wij aan hen, die „een i.i -n grond toch eigen lijk wel Christel ijken Nietzsche (construee- ren) of een die op het punt stond wederom Christen te worden, toen de waanzin hem greep." Marv Webb. De vos duikt weg, vertaald door Anthonie Donker. Wereldbibliotheek 1933. Deze. lijvige roman is een stuk pathologie. De vier personen, welker lotgevallen sa- uienloopen, elkaar kruisen en bepalen, zijn alle mm of meer geestesziek. Edward, de dominee, is een onvolgroeid en achterlijk wezen; Hazel zijn vrouw, is een schepsel gelijk ge in heel de wereld geen tweede vindt. Edwards moeder is zie kelijk naar de godsdienstige en Reddin, die Hazel van Edward weglokt, naar de eroti sche kant De yos duikt weg is een ruw, rauw, ROFFELRIJMENt KRUIMEL j Kruimel is een beste kerel. Kruimel heeft maar één gebrek, En dat is er dan ook eentje: 't Is een doorgevroren vrek. Kruimel heeft een pracht salaris, j Kruimel heeft een beste vrouw, t Kruimel houdt van beste vrouwen... Maar, hij houdt ze aan een touw. Kruimel houdt ze aan een touwtje Maar dat touwtje is zoo kort Zóó dat ieder halve centje Angstig uitgezuinigd wordt. Kruimel controleert het hitje Dat een schimmetje verdient; Hoe ze zich kan nuttig maken Heeft hij keurig uitgekiend: Ze is waschvrouw, strijkster, naaister Werlcster, kok en bellemeid, Kinder juf, en verder stopt ze Sokken in haar vrije tijd. Kruimel leest getrouw z'n lijfblad, Hij is gratis abonnee Van het advertentieblaadje, Speciaal voor zijn privé. Als het Vrijdags in de bus valt Valt hij er verwoed op aan Om voor vrouwlief vast de koopjes j En de bonnen na te gaan. Kijk es! koffie, thee, voor zooveel! i Kijk es! kaas! drie stuivers maar! Al de prijzen van de koopjes Grist-ie gretig bij elkaar, Schrijft ze op een krantenstrookje En drukt moeder op 't gemoed: j Denk er nóu vooral om dat je j Déze iveek je voordeel doet! i Kruimel rookt niet, Kruimel pruimt Kruimel draagt een lange baard [niet, En een pruik om in te klimmen; Kruimel drinkt niet; Kruimel spaart Kruimel heeft een heerlijk leven! i Dit slechts stoort z'n blij gemoed: Dat men soms nog met een bus komt Waar hij toch geen 'cent in doet (Nadruk verboden.) LEO LENS, Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van die immoreel en sterk antigodsdienstig boek. Het is ons een raadsel, wat Anthonie Don ker met de vertaling en de Wereldbiblio theek met de publicatie ervan hebben kun nen bedoelen. Leesvoer? Ja, maar van geen onschuldige aard. t Tusschen de bekende Palatijnsche en Aventijnsche heuvels te Rome wordt een nieuwe weg gelegd. De mooie cypressen van het kerkhof (achtergrond) worden om ze voor beschadiging te vrijwaren met lappen omhuld. De brandstapel op het Groolt Kerkplein te Zwolle voor den gefingeerden brand in 'n school na den „bom-aanval" op de stad Z. Exc. Minister Deckers temidden van een aantal luchtbeschermings autoriteiten in afwachting van den aanval op 't Gr. Kerkplein te Zwolle

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5