Dohbelmcmn ]ekker...ificm! VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 3 MET VASTE TRED DOOR DEZE ZWARE TIJDEN GAAN Minister Slotemaker houdt een fede over „Viermaal Vasthouden De begrooting voor 1935 Op den Landdag van den Chr.-Hist, Sta- tenkring Dtikkum heeft Prof. Dr J. u. Slqtemaker de Bruine een rece gehouden over „Viermaal vasthouden aan .welke rede het volgende is ontleend: Ik heb gaarne de uitnoodiging aangeno men om hier te spreken, want meer dan ooit is het noodig, dat er contact blijft Uisscnon degenen, die op vooruitgeschoven poiten 6taan, en degenen, die het groote leger vor men. Eenheid en begrijpen tusec.ieo Regeering en Volk is meer dan ooit n<HxL- Allereerst vraagt de ontzaglijke financoeele en economische ontreddering der wereld do eandaoht. Er is een groote nood bij ouzo werklooze en valide arbeiders, maar niet minder bij onze behoeftigen, 0112e k erio zelfstandigen, onze boertjes, onzen middel stand, onze mtellectueelen, ons gaheele be drijfsleven. De nood van ons land wordt verergerü, doordat internationaal de toestand zonder eenig lioht is. Bij dit alles blijft het een primaire eisch om de begrooting sluitend te maken en sluitend te houdvn. Dit zal m de naaste toeJeormst nog nieuwe ernstige verplichtingen veroorzaken. Dè deelen, die thans sprekers de partement samenstellen, vroegen tezamen in 1914 van de Staatsbe- grooting nog geen 5 milliuen. Voor dezelfde doeleinden heeft de begroo- ting van 1934 100 millioen meer ge- yraagd; in 20 jaar tijd. Daarbij zijn rond ƒ60.000.000 in verband met do ■werkloozeiKzorg, maar de andere ƒ40.000.000 zijn toch nog akïus ver deeld: voor arbeidembescherming 1.000.000 meer, voor arbeidersver- Bekering ƒ28.000.000 meer, voor volks gezondlheid ƒ2.000.000 meer en voor woningvoorziening 9.000.000 meer. Spr. beweert geenszins, da.t dit alles weelde beteekent, maar hij beweert wel, dat wij zoo niet zullen kunnen verder gaan en dat het de grootste moeite zal kosten om het bereikte zooveel doenlijk in stand te houden. Spr.'s begrooting voor 1935, die de volgende week wordt ingediend, is uit sociaal oogpunt gezien, zeer ver dedigbaar. Maar spr. vraagt zich wel af, hoe lang hij dat zal kunnen vol houden. Reeds nu heeft spr. natuurlijk bezuinigd en moeten bezuinigen; er zal met name op de overheidsbemoeienis meer bezuinigd moeten warden. Dat is een zwaar werk. Het i6 veel mooier om e:n nieuw ©chip te bouwen, op te tuigen en te laten uitvaren, zonder dat men op de millioenen behoeft te letten, dan om gedurende een storm oen ge havend ©chip zoo te leiden, dat het toch nog drijvenl blijft. Maar alles overwogen is de laatste taaie girootscher dan de eerste. F.n dit alles zullen wij in 6trijd met alle dema gogie nadrukkelijk aan ons volk moeten zeggen. Deze economisch-sociale beschouwing ie het eerste, wat. wij moeten vasthouden. Het tweede is de georganiseerde volks invloed. Rat het met het Parlement en flen parlementairen invloed in de wereld beden kelijk staat, weet ieder. Wij mogen zeer dankbaar zijn voor wat wij in Nederland nog bezitten; maar bewaren daarvan zal ©leohts mogelijk zijn, wanneer wij de be voegdheden scherp scheiden. Het volk heeft hiet de taak om te regeeren. Het heeft er ook de kennis van de feiten niet vcor. Wan neer dit. niet aan het volk nadrukkelijk verkondigd wordt en wanneer een vai.sche 'demagogie blijft voortgaan te propageeren, 'dat de regeering de exponent is van de vclks massa, dan is het weldra met iederen volks invloed gedaan. Spr. stelt ér prijs op te zeggen, Hat, naar zijn overtuiging die volks invloed bewaard moet blijven, reeds daarom, omdat critiek tegenover de Regeeering noodzakelijk is en blijft. Zij moet natuurlijk een loyale critiek zijn. Zij moet zóó worden geoefend, dat de oppositie van heden niet an ders zou behoeven te spreken of t9 handelen, wanneer zij morgen meer derheid werd. Spr. betreurt, dat de sociaal-democratie aan deze eisoii niet voldeed. De Staten-Generaal zuilien voor haar deel ervoor moeten zorgen, dat het overleg tueschen i'egeering en volk blijft loopen over het daarvoor aangewezen orgaan, derhalve over de Kam eis. Het derde, da.t vastgehouden moet' wor den, is de nationale gedachte. Daarbij zul het noodig zijn, dat allen oog hebben voor de nationale goederen. Spr. denkt aan het bezit van Oranje, aan een opvatting van geestelijke vrijheid, die zioli onder leid'ng van Oranje en in den strijd tegen Spanje heeft gevormd en sindsdien telkenmale zich heeft aangemeld. Daarnaast staat de ei6ch, dat alle groeppi zioh bewust blijven of worden, deel te zijn van het groote geheel. Wie in deze tijden werft voor zijn eigen klasse, zijn eigen groep, zijn eigen branche, zonder voor:du rend heit geheel in het oog te houden, die versplintert het volk en hij offert het nationale. De vraag is dam echter of niet gebroken moet worden met iedere gedaoote aan geleding van het volk en of dit niet louter als één geheel zal moeten worden ge- Deze vraag voert naar het vierde on derwerp, waarover spir. tenslotte iets zeg gen ging. Wij moeten onze beginselen vast houden. Wij willen niet een staat ails al- beheerschen. De eenheid moet komen door dat wij ons op onze geestelijke beginselen bezonnen hebben en doordat wij, aldus eerst onszelf zijnde, onderzoeken welke ge meenschappelijke taak wij met den ander samen kunnen vervullen. Wie de vier genoemde dingen vasthoudt en het laatste het meeste, die kan met Code hulp door deze zware tijden gaan met een vasten tred. BELASTINGDIENST Bij beiaehikkLng ciën is de ontvan; K'erck verpl i min er dir. bel. enz. P A. de het kantoor der Invoerr. Den Haag naar het 5e kantoor der r. bel. aldaar; is de ontvanger der dir. bel. enz. D. J. Muller irplaatst van het kantoor der dir. bel., lnv. P. T. T. Bij K. B. is met 1 Oct. aan den co: öon P.T.T.-driienst R. Postmn. belaft 'beheer va.n het bijpost-, telegr.- en telefoon- ontslag las zoodanig verleend. ïizoek eervol Bondsdag Chr. Jonge Boeren en Tuinders Een mooie samenkomst te Meppel Referaat van Mr. G. E. van Walsum over Corporatieve gedachte en Landbouw Te Meppel werd de vierde Bondsdag ge houden van den Bond van Chr. Jmge Boeren- en Tuindereorganisaties en de Chr. Federatie van Plattelandsvrouwen en meisjes. De Voorzitter, de heer C. v. d. Heuvel, hield een openingsrede, d1.1 tot titei droeg. „Vasthouden on volharden bij het ideaal". Dat is wel moeilijk, zegt epr*., want op alle gebied, zoowel op politiek als op economisch ter rein zien we onZ' idealen verv'.ie gen. Wat den landbouw gaat, wat is er overgebleven van het ideaal van vrijen landbouv zonder maatrege len van de over heid? Het is voor allen om pessimis tisch" te worden. Dit behoeven we echter niet, wanneer we antwoord kunnen geven op de vraag: Leven we nog ons eigen levoo, of worden we geleefd? We moeten blijven vasthouden ean onze idealen. Aan de iedalen op landbouwge bied. maai- ook aan het groote ideaal, dat we ons gesteld hebben: iedere Chr. jongo plattelander* in onze organisatie. En ten slotte aan ons grootste ideaal: liefde tot Gc>d en Zijn dierst. Verschillende afgevaardigden hebben ver volgens namens hun organisaties de ver gadering toegesproken. Burgemeester J. Knoppers voerde 't woord namens t gemeentebestuur van Meppel. Nadat verschillende verslagen waren uit gebracht uit dat van den secretaris Mr. W. R i p bleek, dat de Bond thans 63 afdee- lingen met 1600 leden telt werd bestuurs verkiezing gehouden. De aftredende ledpn de heeren C. v. d. Heuvel en Mr. W. Rip werden herkozen. DE MIDDAGSAMENKOMST. Eerste spreker in de middagvergadering was mevr. Mr. Dr. P. M. Fran ken-van D r i e 1, die een rede hield over het onder werp: nDe weg, die voor ons ligt". De plattelandsmensch, zei spr., is in vele opzichten de grootestadsmenschen nage volgd. Hij vergat daarbij, dat hij daarbij aan eigenwaarde inboette. Laat men toch op het platteland weer zijn eigen leven ba- wust worden. Teruggegeven moet worden het oude ge meenschapsgevoel, dat men in de stad ver loren heeft, evenals de liefde voor de na- De plattelandsmensch wake ervoor dat hij geen stadsmensch wordt, immers veron achtzaamd hij daardoor zijn roeping, welke van God is. Hij worde ook op eigen wijze onderricht, waartoe het landbouwhuishoud- onderwijs speciaal voor de vrouwen op het platteland is ingesteld. Het meisje van bui ten moge inzien, welke haar beteekenis is voor het leven en voor de gemeenschap, waarin zij verkeert Voorts heeft Mr. G. E. van Walsum, van Rotterdam, in deze vergadering een referaat gehouden over Na uiteengezet te hebben het begrip cor poratieve gedachte, als uiting van het stre ven naar organischen opbouw van staat en maatschappij, stelde spr. daartegenover de overheerschende positie, die de individu in het individualisme heeft. Hoe aan de organisatiemaatschappij en staatsopvatting, d.w.z aan de corporatieve gedachte kan worden vorm gegeven, werd hierna uiteengezet. Hij wees op Italië, daar bij echter opmerkend, dat men corporatieve gedachte en fascisme niet moet vereenzel vigen. Het aanvaarden van de corporatieve ge dachte beteekent afwijzing van de indivi dualistische opvatting t. a. v. organisatie en taak van den staat en t. a. v. het economi sche leven. Op economisch terrein beteekent de cor poratieve gedachte, dat niet langer de indi- vidueele welvaart, maar de welvaart van de volksgemeenschap als geheel richtsnoer is. Een corporatieve ordening, zoo ging Spr. verder, kan niet volledig opgaan in een sa menspel van bedrijfsorganen. Men moet scherp onderscheiden tusschen regelingen van algemeenen aard en regelingen, die be- drijfsgewijze behooren te worden getroffen. Voor eerstgenoemde regelingen staat de Overheid, met inschakeling van 't bedrijfs leven. Voor de laatstgenoemde zorgen de bedrijfsorganen. Bij de lichamen voor de algemeene regelingen onderscheide men dan die voor centrale regelingen en die voor re gionale regelingen. Wat nu de landbouw betreft, zegt spr., valt op de merken, dat het vraagstuk van de landbouwvertegenwoordiging al zeer oud is, ofschoon de behandeling ervan nimmer de instelling van vertegenwoordigende lichamen van den landbouw heeft tengevol ge gehad. Reeds in 1873 werd op het Ned. Landhuishoudkundig Congres de vraag aan de orde gesteld of de oprichting van Ka mers van Landbouw wenschelijk was. Wanneer men de landbouwvertegenwoor diging ziet in het licht van de corporatieve gedachte, aldus spr., verliezen de bezwaren die tot dusver de instelling daarvan hebben teruggehouden hun beteekenis. Zuiver par ticuliere organisaties kunnen niet de dra gers zijn van de pubiekrechtelijke bevoegd heden. die in een corporatieve ordening noodzakelijk zijn. Noodig zijn voor de algemeene regeling van landbouwzaken een Landbouwraad als onderdeel van den Economischen Raad en districisgewijze in te deelen Kamers van Landbouw. Daarnaast voor de bedrijfsgewij- 2e regelingen bedrijfsraden, die wellicht on derscheiden kunnen zijn voor de verscha lende takken van landbouw en zoo noodig ook territoriale vertakkingen kunnen krij gen. Tenslotte legde spr. den nadnuk op de moreele beteekenis van de corporatieve or dening; uitkomst uit de tegenstelling van socialisme en individueel liberalisme. Op dit referaat volgde een levendige be spreking. Ds. A. Donszelmann, Ned. Herv. pre dikant te Meppel, sprak een slotwoord eindigde dozen welgeslaagden met A.M.A.T.O. Heden te 11.45 werd de A. M. A. T. O. te Amsterdam, de groote Land- en Tuinbouw tentoonstelling, die gehouden werd ter ge legenheid van de ingebruikneming van de Nieuwe Centrale Markt te Amsterdam, ge opend door den burgemeester van Arnster- Aanwezig waren o.a. de Commissaris der Koningin in Noord-Holland en verschillende andere autoriteiten. In de groote hal waren ca. 1Ó00 genoodig- den aanwezig, toen de heer Mi. G. C. J. D. Kropman, wethouder van Amsterdam, voorzitter van het Uitvoerend Comité, de aanwezigen welkom heette en wees op de aanleiding tot het houden van deze tentoon stelling, n.l. het in gebruik nemen van een nieuwe markthal, wat een hoogst belang rijke gebeurtenis is in het leven van Am sterdam. Spr. ging na de wordingsgeschiedenis dezer Centrale Markt. Reeds in 1912 werd door de Raad een Commissie benoemd om over de mogelijkheid van zoo'n Centrale markt advies uit te brengen. Door de oorlog kwam stagnatie, maar in 1926 werd een be drag van 10 millioen ter beschikking ge steld. En nu in 1934 is alles tot stand geko men. Het is een waag in deze crisistijd, doch als men bedenkt, dat Amsterdam met om- Rtrekcn ca. 1 millioen consumenten heeft, dan begrijpt men, dat de Centrale Markt noodzakelijk is. En als inleiding tot de Centrale Markt i9 deze tentoonstelling ge organiseerd. Spr. noodigde nu den burgemeester uit de tentoonstelling en daarmede de Amsterdam- sche Centrale Markt te openen. De burgemeester van Amsterdam, Dr. W. de Vlugt, voldeed hieraan, na een redevoe ring, waarin hij wees op de gebreken, die het oude Amsterdamsche Marktwezen had en die door deze Centrale Markt overwon nen zijn: onvoldoende ruimte, ontoeganke lijkheid voor grootere schepen, ontbreken van spoorwegaansluitingen en onoverrjzichte lijkheid. Door deze Centrale Markt in te richten heeft Amsterdam een taak volbracht Spr. wees op de belangrijkheid dezer tentoon stelling en de groote moeilijkheid om deze te organiseeren. Met de bede, dat Gods ze gen op den omvangrijken arbeid moge rus ten verklaarde hij de A.M.A.T.O. en de Cen trale Markt voor geopend. Hierna volgde een rondwandeling over de uitgebreide 40 H.A. groote terreinen. Te halftwee had in het restaurant bij den ingang een lunch plaats, waar o.a. door den burgemeester het woord gevoerd werd. Hij wees op de groote verdiensten van enkelen, aan wie allen door 't gemeentebestuur een zilveren medaille werd verleend, o.a. aan Prof. Visser en Prof. Sponger te Wagenin- gen, Ir Tukker te Beekbergen en, natuur lijk. aan de groote stuwkracht van deze ten toonstelling, Ir. E. de Kruyff te Utrecht en nog enkele vereenigingen, die krachtig heb ben meegewerkt tot het welslagen van deze tentoonstelling. ROOK DOBBELMANN3 TABAK EN GEEN ANDERE! Gemengd Nieuws. VISSCHER OVERVAREN EN VERDRONKEN Men meldt ocis uit Stellendam: De botvisscher J. Langbroek is in zijn roeiboot S.L. 51 door de motorbotter S.L. 36, schipper H. Brinkman, benoorden de havenmond alhier op het Haringvliet overvaren. Roeiboot en schipper ver dwenen in de diepte. De S.L. 36 keerde daarop weder in de haven terug. Te ongeveer 1.30 uur werd de roeiboot door schipper Waling opgevischt en te ongeveer 2.30 uur werd door schipper P. Jansen van de motorboot Neptune, het lijk van schipper Langbroek opgehaald. Langbroek is 58 jaar en ongehuwd. ARBEIDSONGEVAL Woensdag is bij de in aanbouw zijnde kerk te Spekholzerheide onder de gemeente Kerkrade de timmerman vao der Linde, afkomstig uit Bugge- num bij Roermond van een 20 meter hooge steiger gevallen. De man was op slag dood. HET SLOT VAN EEN VUURWERK Twee meisjes uit Hilversum maaVlen kennis met twee jongens aldaar, die even als zij naar het vuurwerk waren gaan kij ken, dait tot sluiting van het LarensGie muziekconcours werd gegeven. De 18-jarige E. D. bracht het meisje langs een omweg naar de heide en toen het meisje dit bemerkte wees zij den jongeman er op, dat zij daar niet van gediend was. D. wierp het meisje toen op den grond. Het meisje verzette zich krachtig, waarop D. haar met een boksbeugel op het hoofd en in het gi- laat sloeg. De dader sloeg op het hulpgeroep van hel slachtoffer op de vlucht, doch de polit-'e, dde van eenige personen die de paren had den zien fietsen, te weten was gekomui, wie de dader was, lichtte hem te 4 uur 's nachts van zijn bed. D. 16 naar Ams'e^ dam overgebracht en voor den Officier \an Justitie geleid. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd. GOED AFGELOOPEN Te Amsterdam kwamen op den Eemweg in de nabijheid van de pont. twee auto's met elkaar botsing. Een van de pont komende auto wilde 1 groep wielrijders passeeren. Juist op het mo ment dat de bestuurder uithaalde kwam van de andere kant ook een auto. de weg bleek te smal te passeeren en een botsing was het gevolg. Een der auto's kwam daardoor in een sloot terecht. Alles liep echter zonder persoonlijke ongelukken af. Slechts de auto was beschadigd. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Men meldt ons uit Oud-Beijerland: De 56-jarige G. R. die Maandagmiddag aan den Langeweg alhier door een vrachtauto werd aange reden, is ia het ziekenhuis te Rotterdam overleden. Brand bij de Vredestein-fabrieken Tengevolge van broeiing ontstaan In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft een zware uitslaande brand een be langrijk gedeelte van de Rubberfabrieken te Loosduinen in de asch gelegd. De brand is ontstaan, vermoedelijk ten gevolge van broeiing in de walskamers en Is vandaar overgeslagen op de technische af- deelingen en de machinekamer. De vuurzee was zoo hevig, dat de brand weer. welke met al het beschikbare materiaal In actie moest komen, er pas na urenlange inspannende blusschingswerkzaamheden in daagde het vuur te dooven, zoodat het ove rige gedeelte der fabrieken zoomede de kan toren behouden bleef. Wèl is de brand overgeslagen op eenige schuren, welke behoorden tot een warmoe- zerlj aan den Loosduischen kant van de fa brieksgebouwen. Deze schuren zijn een prooi der vlammen geworden. De schade aan de Vredestein-fabrieken aangericht is niet bij benadering te schatten. De nablussching duurde oog eenige uren. MOTOR OVER DEN KOP GESLAGEN Een persoon ernstig, één licht gewond. Te Veenendaal zijn de gebroeders Vroege uit Doorn, toen zij met hun motor op de Kerke- wijk te Veenendaal reden, over den kop geslagen doordat zij over een hond, die plotseling voor het motorrijwiel kwam, reden. Jan Vroege, die op d' duo zat, kreeg zeer ernstige verwondingen, hij i. in vrijwel hopeloozen toestand naar het ziekenhuis te Amerongen overgebracht. Voor zijn wordt gevreesd. Zijn fcroer Jacob Vroege, die het motorrijwiel bestuurde, bekwam slechts lichte ver- wondiogen. De motor is ernstig beschadigd. VECHTPARTIJ Te Arasterdam had op de Kattenburger kade een vechtpartij plaats tusschen een elftal wacht en een groot aantal buurtbewoners. De leden van de Burgerwacht kwamen uit de Oranji Nassau Kazerne en hadden zich naar de Gr. Wit- tenburgerstraat bewegen om een kameraad huis te brengen. Toen zij op de Kattenburgerkade verschenen werden zij door een groote overmacht aangevallen. De Burgerwacht-leden sloegen op de vlucht en zochten een goed heenkomen in het po litiebureau aan de Kattenburgerkade. Een hen, een 48-jarige mao, wonende te Diemerbrug, kwam er echter niet zonder kleerscheuren af. Hij had een hoofdwonde opgeloopcn. zijn tenue was gescheurd en zijn kepi was in het gevecht gebleven. Onmiddelli|k werd een aantal agenten naar de Kattenhurge-kade gestuurd, doch toen deze daar aankwamen, was geen van de aanvallers me VERDRONKEN Te Princenhage is een 20-jarige jongeman bij het zwemmen in de rivier de Aa verdronken. MEISJE DOODGEREDEN Op de Keizersgracht bij de Leidschestraat te Amsterdam had te omstreeks half één een verkeersongeluk met doodelijken afloop plaats. Het 13-jarig meisje C. B. reed met haar fiets tegen stilstaande vrachtauto. Zij raakte hierbij haar stuur kwijt en kwam te vallen. Het meisje werd door een andere vrachtauto gegrepen en deerlijk verwond. Korten tijd later overleed zij. De chauf feur treft geen schuld. DOODELIJKE AANRIJDING Gistermiddag ie het 13-jarig meieje C. ter hoogte van de Keizersgracht aan de Leidschestraat te Amsterdam met haar fiets tegen een stilstaande vrachtauto gere den. Ze raakte hierbij haar stuur kwijt en kwam te vallen. Het meisje werd door eer andere vrachtauto gegrepen en doorieüjK verwond. Korten tijd later overleed zijn. De ohauffeur treft geen schuld. DE MOORD TE HOOFDDORP In de moordzaak te Hoofddorp is nog steeds geen klaarheid gekomen. Zoowel de pleegzoon den vermoorden electricien als de vrouw dezen laatste blijven hardnekkig alle schuld of medeplichtigheid ontkennen. Voor de vrouw heeft het onderzoek blijkbaar geen verdere bezwarende feiten opgeleverd. Zij i: lthans op vrije voeten gesteld. De pleegzoon even wel blijft in hechtenis. DE GOOISCHE INBREKERS De politie te Hilversum heeft een 23-jari- gen Bussuuier gearresteerd, die do dader bleek te zijn van een aantal inbraken te Hilversum, Laren en Blaricum. Behalve geld en ©ienaden had de man een revolver gastolen, die op hem ge\ -nden werd. Do man i6 gearresteerd, doordat liij in een cafe te Hilversum lastig werd. De eigenaar van het café vroeg de politie om assistentie, waarna de man werd ingerekend. Men vond de revolver en enkele sierad-m op hem. Een medeplichtige, woonachtig in het woom- _;nkamp te Rus&ura en tijdelijk in mili tairen dienst in Ede, is dcor de militaire polftie aldaar gearresteerd en ter beschik king gesteld van den commissaris van po litie te Hilversum. OM HET GOUD VAN DE „LUTINE" Men meldt van Terschelling: De werk zaamheden bij de „Lutine" hebben een vlot erioop. Woensdagavond heeft de toren bij na den kleilaag bereikt, waaronder de „Lu tine" zich bevindt, zoodat men epoédig met de opruimingswerkzaamheden hoopt te kunnen beginnen en men op de plaats kan komen, waar men denkt dat het goud zich zal bevinden. NASLEEP VAN DE AMSTERDAMSCHE RELLETJES De arr. rechtbank te Amsterdam behan delde een aantal strafzaken, voortvloeiende uit de gebeurteniseen tijdens de relletjes in de hoofdstad in Juli jl. Zoo stonden twee jonge menschen, een sol deerder en een rijwielhersteller, terecht, die n worden verdacht in de Ribessiraai een lantaarnpaal te hebben vernield. De Offciier van Justitie requireerde tegen de verdachten wegens vernieling een ge- angenisstraf van één maand. EEN HARDHANDIGE TOLGAARDER Iemand is met een lastig oh cpvllegend karakter, die het herhaaldelHk len bruikers lastig maakt en hen dlkwdli raai tot bevestiging verdediger betwistte op Juridische gron den de juistheid van het vonnis en betoogde it de verklaringen van de getuigen on ter ug met elkaar in strtfd z(in. Pleiter vroeg •lispraak subs, een lichte straf. Uitspraak 26 September a.s. ECONOMIE EN FINANCIEN VERKLARING VAN DE NEDERL. BANK Een normaal gevolg van de jongste goudverschepingen. Wij hebben gister in 't kort gemeld dat het vriji goudverkeer tusschen Nederland en de V.S. is hersteld. De Ned. Bank heeft zich bereid verklaard de toekomst weer goud voor uitvoer naar de V.S. te verkoopen, indien de wisselkoers op New- York daartoe aanleiding geeft. Als voorwaarde is gesteld, dat de V.S. de goudwaarde van dec dollar op de huidige basis handhaven en weder- keerig goud blijven afgeven voor uitvoer naai Nederland. Het bericht heeft vanzelfsprekend de aandacht getrokken, doch het heeft niet veel uitwerking gehad. Het lag voor de hand, dat vroeg of laat de Ned. Bank er toe over zou moeten gaan de king van den gouden standaard tusschen de V.S. en Nederland te herstellen. Naar men weet gaf tot nu toe de Ned. Bank alleen vrij goud af naar die landen, waar evenals bij ons de gouden standaard in eere wordt ge houden in tegenstelling met de Fransche circulatie bank, die naar alle landen vrij goud afgaf. Toen Roosevelt in het voorjaar den dollar op de nieuwe goudbasis bracht, had dit tot gevolg dat er een groote goudstroom naar de V.S. uit Europa ontstond. Ook vanuit Nederland werd goud de V.S. geëxporteerd en wel uitsluitend door de particuliere banken. Echter is ook goud van de Ned. Bank via Parijs naar Amerika gevloeid. Rechtstreeksche uitvoer naar de V.S. had echter niet plaats, omdat de Ned. Bank Amerika niet erkende als een land met den volledigen gou den standaard. Roosevelt hehieM toch de machtiging om toi verdere valutadepreciatie over te gaan. Men trok het in twijfel of het herstel van den gouden standaard in de V.S. we! serieus bedoeld was en of, indien de wisselkoersen daartoe aanleiding geven. Amerika wel bereid zou zijn om óók naar Europa te verzenden. De laatste weken is echter in de sfinxachtige houding van Roosevelt een verandering gekomen. De nieuwe goudba van den dol'ar is tot heden gehandhaafd Amerika heeft thans ook blijk gegeven bereid zijn goud af te staan, als de koers van de do'lar onder het gouduitvoerpunt daalt. De laatste weken werd herhaaldelijk goud uit de V.S. naar Frank rijk verscheept. Ook werd melding gemaakt var eenige kleinere goudexporten raar ons land. Daarom is er thans geen aanleiding meer vooi de Nederlandsche Bank haar standpunt langer te handhaven en dies verklaarde zij zich bereid het vrije goudverkeer met de V.S. te herstellen. Hier en daar heeft men de verklaring van de Ned. Bank met ingenomenheid begroet omdat men een eerste stap in de richt-.og van meer normale toestanden op valutagebied beschouwt. Voorloopig kunnen wij dit enthousiasme niet deelen. De machtiging d:e President Roosevelt bezit om tot verdere dollardepreciatie ovi gaan, is immers onvemvcderd blijven bestaan, zal zeggen of Roosevelt, als de groeiende moeilijkheden in het land hem daartoe aanleiding geven, straks niet opnieuw tot valuta-experimen ten za' overgaan? Wc! is waar heeft Roosevelt zijn afkeer daarvan te kennen gegeven, doch eenig houvast aan zijn verklaringen heeft niet Bovend en hebben de verkiezingsuitslag Califomië, Maine en Louisiane, waar de regeer'ng Roosevelt een eclatante overwinn-'ng behaalde, aan leiding gegeven tot nieuwe geruchten over valuta- depreciatie. Men heeft den indruk, dat Roosevelt thans een zekere valuta-stabiliteit noodig heeft het grootscheepsche conversieprogramma, dat is aangekondigd, een succes te bezorgen. Doch wat daarna zal geschieden, wie zal het zeggen? Vooral dê groeiende moeilijkheden in het land van den vroegeren „allmigbty dollar" scheppen nieuwe onzekerheid. De Ned. Bank heeft thans het zekere voc onzekere genomen. F,en verrassing vormde het besluit, ook in Wallstreet, niet. Het is een no maal gevolg van de jongste goudverschepingen. Laten we ondanks alles hopen, dat het begin van een zekere valuta-stabiliteit is ingetreden. Doch daarbij geenszins de realiteit uit het oog ver- Philips Gloeilampenfabrieken Totaal dividend van 11 op de gewone aandeelen Naar wij vernemen is in de gister gehou den vergadering van commissarissen der N.V. Philips Gloeilampen Fabrieken beslo ten aan de jaarlijksche algemeene vergudi ring van aandeelhouders, te houden op 2 Oct a.s., voor te stellen over het boekjaar 1933'34 uit te keeren op de pref. aand. van ƒ750 een dividend van 74, waarvan reeds is uitgekeerd 45 als interim-dividend, en op de gew. aand. van ƒ750 een dividend van ƒ82.50, vvöarvan eveneens reeds is ui1 gekeerd 43 al6 interim-dividend. Door den raad van beheer der NV. Gemeenschappe lijk Bezit van Aandeelen Philips Gloeilam pen Fabrieken zal worden voorgesteld aan de algemeene vergadering van 2 Oct. a.s. over het boekjaar 1933/34 uit te keeren op de pref. aand. van ƒ750 een dividend van ƒ74, waarvan reeds i6 uitgekeerd ƒ45 als interim-dividend, op de gew. aand. van ƒ750 een dividend van ƒ82.50, waarvan reeds is uitgekeerd ƒ45 als interim-dividend (Het boekjaar 1933/34 is op 30 April ïl. afgeloopen en liep over een periode van 16 maanden. Volgens bovenstaand bericht be draagt het dividend 11 tegenover het boekjaar 1932, dat slechts over 12 maanden liep. Toen waren ook de aandee len nog niet afgestempeld op ƒ750. Dr factoren in aanmerking genomen is het dividend-percentage op ongeveer hetaelfc'e niveau gehandhaafd. Het jaarverslag, dat nu zeer binnenkort is te wachten, zal wel een duidelijk inzicht geven in de beteekenis van deze dividend- declaratie, die overigens in overeenstemming is met de verwachtingen op de beurs. Naar men weet is de gang van zaken in het con cern den laatsten tijd belangrijk verbeterd en werd in Juni weer een personeelssterkte van 15.000 man bereikt. Twee jaar geleden werd het dieptepunt bereikt, teen slechts 9500 arbeiders bij Philips in dienst wiren. Ook de maandelijksche uitvoercijfers geven voor de laatste maanden een beduidend betere gang van zaken te zien. Red.). Ned. Ford Automobielfabrieken Interim-dividend van S Naar wij vernemen, zal de N.V. Ned. Ford Automobiel Fabrieken op 20 Sept a.s. hel interim-dividend, groot 5 declareeron op rekening van het jaardividend. (Over het boekjaar 1933 werd per aan deel van nom. ƒ1000 een dividend van 6 uitgekeerd. Naar men weet is intusschen op de aandeelen ƒ400 terugbetaald, zoodat de nominale waarde der aandeelen thans ƒ600 bedraagt Op deze basis zou dus, wan neer het dividend over 1934 op dat van het vorige jaar gehandhaafd blijft, een slot- dividend van 5 zijn te verwachten. Red FINANTIEEL WEEKOVERZICHT, ALGEMEEN LOOME TENDENZ Toch optimisme voor de toekomst Strijd tegen de economische verwording 12 September 1934 Er is op geen enkele voorname beurs eeirigh b?iJfT'"loom3 en geen enkele gebeurtenis doet zich voor. waaruit men eenig optimisme zou kunnen halen. De geheele wereld is in econo mische en politieke gisting. Dat er oorlog zal ontstaan, is menschelljkerwijs uitgeslote.i, al is het natuurlijk niet te ontkennen, dat hoe< grooter de tegenstellingen, hoe gemakkelijker een onvoorziene gebeurtenis de lont in heC kruit kan doen steken. Men is hiervan alge meen overtuigd: daarom waakt men angst* vallig voor dat soort gebeurteniseen en uit deze mentaliteit ooncludeeren wij, dat er voor* loopig van een oorlog weinig zal komen. Bo vendien is de winner van een g^'omlsche ver houdingen .Men is algemeen overtuigd dat eer» nieuwe strijd, die op geheel andere wijze zal worden gevoerd dan de vroegere (gas-oorlog etc.) tot algemeene verarming zal l-elden. tot algemeenen moreelen en materieelen ondergang waaruit men zich niet spoedig zal wetoa te hérstellen. Indien men aanneemt, dat oorlogen vonr- loopig niet zullen plaats vinden dan zal eco nomische opleving niet kunnen uitblijven. Net zoo min als men een crisis niet kan voorkomen! hoeveel moeite men er ook voor moge doen. evenmin is een herstel tegen te houden. De menteel van dien aard, dat men niet meer kan.' blijven volstaan met het volgen van de vroe gere theorieën: men ls op weg naar nieuwe structureele verhoudingen, doch deze zullen toch komen ook al zou men niets doen. De leidende staatslieden. teneinde de verarming zooveel mogelijk in eigen land tegen te houden, nemen maatregelen. In het eene land stuurt r.icn aan op deflatiein het ande-e wil men juist door ruime staatsuitgaven de be<irij- v-gheid prikkelenhier meent men in eert dictatoriaal staatsgezag de economische ver wording te bestrijden, dii&r zoekt men net middels corporatieve ordening. Maar allen stre ven naar meerdere welvaart: deze welvaart zal er komen, door of ondanks al die maairegycn. Vandaar, dat wij voor de naaste toekomst op timist blijven, ook al zijn er weinig teekenert van reëel herstel en ook al blijven de Inter* nationale verhoudingen nevelig. Nevelige olieslluatl© Over de beurs is weinig te zeggen. Het internationale hoofdfonds op het Dam* rak. de aandeelen Koninklijke Olie, hebbert enkele procenten moeten prijsgeven, niettegen staande het Pond vaster in dc markt ligt. Aan deelen Kon. Olie reageeren niet meer zoo sterk: op het olienieuws, omdat de Koninklijke zulke uite-enloopende belangen heeft dat niet te zeg gen valt, of een stagnatie hier en een opieving dAër de resultaten der maatschappij benadeelt of ten goede komt. Hoogore olieprijzen bijv. kunnen nadeelig zijn, indien men ruwe oli® moet bijkoopen; lagere olieprijzen zijn in eea dergelijk geval een niet te verwaarloozen voor deel. Lage benzineprijzen kunnen voordee'lg zijn. daar lage prijzen het verbruik aanmoe digen. Het hangt geheel van den loop der kost prijzen af. of lage prijzen tot ruimere winsten zullen bijdragen. Men mag niet vergeten, dat van een geheele serie chemische verbruiks- artikelen. De verhoudingen tueschen al die verbruiksartiketen (gasolle. benzine, teer, is- falt, kaarsen etc.) zijn voor een outsider niet te pellen, reden, waarom men bij de Konlinc- lijke dan ook afgaat op den mooien staat vort dienst, die de maatschappij gedurende lange jaren kan vertoornen en de arbltrage-voordee- len welke het aandeel biedt, doordat het aart zooveel beurzen genoteerd is. De olie-situatie in Amerika is nog steeds nevelig en zoolang de olie-verhoudingen aldaar niet voldoende zijn geregeld, kan ex van één verbetering in de olietoestand in de wereld De Algemeene Exploratie Maatschappij meid- het aanboren van een nieuwen spuiter nu op het concessie ter re in Noord-Kloeang, dat destijds door dading van de Koninklijke is verkregen. De royalty-zaken van deze maat schappij gaan goed; de op haar terreinen ge wonnen olie heeft spectale voordeeJen, redtn waarom de Koninklijke hier geen reswicti» toepast. De inzinking, die zioh enkele weken geleden In aandeelen Unilever voordeed, be hoort weer tot de geschiedenis; de koers van het aandeel beweegt zich weer in de buurt van 70%! Omtrent de kunstzijdemarkt is niets bijzon ders te vermelden. De vraag naar kunstzijde blijft zich nog steeds gunstig ontwikkelen, maar de onderlinge concurrentie der verschil lende maatschappijen is nog te scherp om van de betere statistische positie voordeel te kun nen trekken. Dit Jaar werd uit ons land ge middeld per maand 702.000 kilo geëxporteerd tegen een 1933-maanögemlddelde van 689.00-J kg. en een 1922-average van 686.000 kg. Er is dus een verbetering te onderkennen. De prlj3 per kilo netto beweegt zich momenteel om de 2 09 heen; deze prijs geeft geen groote ver- ook' tusschen Ve"/Y85*^" d°e "«AO schommel den. Wat Philips betreft, kunnen wij vermel den, dat de patentstrljd tuaschen Philips. Te- lefunken en Tungsram geëindigd Ie, zoodat de voordeelen hiervan zullen worden geplukt. Men moet nu nog vrede zien te sluiten met da Engelsche marconlfubriek; patenten-oorlogen zijm voor geen der partijen voordeellg. Zij ko men op hooge kosten te staan. 4 Sept. 11 Sept* Unilever 693 ?<i Philips gloeilampen 218» 2!6i Ned. Ford 195 1983 Aku 86 3'i Algemeene Exploratie 130 1333 Koninklijke Olie 155 1511 Cont. Oil log 91»: Mideontlnental 7j} 'j Phillips Oil log 93 Shell Union 49 «t Tidewater S if CJ De slechte Dultsehe devlezenposltie heeft er toe geleid dat ook tabak ts opgenomen onder de Invoerartikelen, die vla zoogenaamde Uber- wachungastellen moeten worden geïmporteerd. Zoolang deze Stelle niet is opgericht, verbood de Duitsche Regeering den Invoer ervan. V3r.- daar. dat zoowel de Sumatra- als de JavA- tabaksvellingen een maand zijn ultge>stï.d. De koersen dezer aandeelen zijn door een en ander hts teruggetoopen maar de pap worlt ook hier niet zoo heet gegeten. Dultschla/nd kan het niet niet zonder onze Indische tabak stel len terwijl de Staat er bovendien door invoer rechten en accijnsen behoorlijk aan verdient^ De theeprijzen zijn in de laatste veilingen, zonder dat hiervoor speciale en bekend ge worden oorzaken bestaan, niet onbelangrijk teruggeloopen. De stemming was onmisken baar aan den flauwen kunt. Banjoewangl thee 4 5SPt 11 49 Ma a bur 245 242 Gonlpara 3S0 Pastr Nar.gka 370 355 Sedep 2393 213 Dell Batavia i52| 156 Dell Maatschappij 132U2g Senembah 1J7J ,SIJ Omtrent de rubber-amdeelen Is ditmaal r its bijzondere te vermelden Ook d«ze =.,a--e- km- den t.ch niet aan d* algem-ene 'oome t-ndenz *061 Amsterdam-Rubber leugeerde tut DE RUBBERRESTRICTIE Een uitvoerrecht op bevoikings* rubber. De tweede licentieperioda 1934 BATAVIA, 13 Sept (Aneta). Bij regeerlngs- besluit van 12 Sept. is het uitvoerrecht op K- volk-ngsrubber als volgt vastgesteld: le. voor alle droge rubber 20 per 100 kg; 2e. voor alle andere rubber voor Westelijke havens van Borneo. Sumatra, afd. Bengkn.ie en afd. Indragiri 16.50 per 100 kg; voor ult- voerhavens in Djambl, Palembang. Z.-O. Bor neo 15 per 100 kg; voor ultvoerhavens ven Atjeh. TapanoelI, Sumatra's Oostkust (uitee- erd Bengkalis) en Sabang 17 per 100 kg; alI« overige havens alsmede Sambo en Tarempa 18.50 per 100 kg. De verordening treedt 1 October a.s. in werking. •e tweede llcentle-perlode in het restrlctie- 1934 voor rubber loopt van 1 Oct tem 30 Nov. 1934. Voor dio periode is het exporipe-- oentage vastgesteld op 8 pet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3