BUITENLAND. BINNENLAND. vrijdag u september 1934 eerste blad pag. 2 strie. En daar zou loonsverlaging wel van invloed zijn. Devaluatie zou de export niet bevorderen 'doch integendeel benadeelen. Ook de binnen landsche markt zal er niet door verbeteren; want het reëele volksinkomen zou er door vermeerderen, maar de koopkracht dalen. Met de uitvoer staat het niet anders; want de goudlanden zouden onmiddellijk tegen maatregelen nemen, wanneer door r e- geeringsmaatregelen de gulden daalde. Hier komt nog het moreele bezwaar bij tegen opzettelijke devaluatie. Als tegen onze wil geschiedt, is het anders. Engeland was er misschien in 1931 eenige rechtvaardiging, omdat men in 1925 mis schien te hoog gemikt had met de gouden standaard. Andere devaluatie is speculatie en deze is ongeoorloofd. Zelfs de handel met Groot Brittannië voor ons minder gedaald dan voor andere landen.Frankrijk voerde sedert 1931 voor 55 minder in, België 54 Zwitserland 48 en Nederland 3S naar de waarde, De landbouwsteun Bij de landbouw was het moeilijker om ïn goede jaren reserves te maken dan in andere bedrijven. Er waren, de enkele dikke boeren uitgezonderd, veel moeilijkhe- - den. De bedrijfsuitkomsten bij arbitrage in 1924 wezen dat uit; zulks ondanks het feit, dat de boerenstand in 't algemeen eenvou diger leeft dan anderen. Men spaart er meer. De landbouwsteuft zou af te keuren zijn als men ergens in de wereld zonder verlies kon produceeren tegen de wereldmarkt. Maar zoo is het niet. De prijsval kwam door kunstmatige midde len in andere landen tot stand; tot schade voor het economisch leven in 't algemeen en tot dupeering van de landbouw. Bovendien kromp het verbruik in en de wereldmarkt werd kleiner. Daardoor kwam onnatuurlijke prijsdaling. Zonder dat er maatregelen waren geno men, zou de productie stop gezet zijn en het land ware braak komen te liggen. De werk loosheid zou geklommen zijn; de midden standers hadden er onder geleden. Koopen is ruilen; maar een^arpie land bouwbevolking kan niet koopen van een hooge industrie en zoo zou de toestand in t heel de wereld zijn geworden zonder steun regeling. De werkloosheid in de industrie zou enorm geworden zijn. Zou Scheepvaart en industrie er beter aan toe zijn geweest als het platteland geruïneerd was. Naarmate het peil van welvaart in andere groepen daalt, zal de landbouwsteun ook moeten inkrimpen. Het is zeer goed mogelijk, en het begin er al, dat dit punt nu aan de orde is. Als de aardappels behoorlijk verkoopbaar zijn, is steun onnoodig. Het is niet waar, dat de prijzen in de steden op 't zelfde hooge peil blijven. Zonder steun zou voor de landbouwproducten <n ons land 300 millioen minder betaald wor den dan in 1929; aan steun wordt 180 k 200 millioen uitgekeerd; het verschilt dus nog 100 millioen bij gelijk verbruik. Voorts vragen grossier en winkelier een stedelijke" winst en de lasten zijn hoog. De stedelijke gemeenschap vraagt veel geld en dat wordt verdisconteerd in de prijzen. Sedert 1924 nam dit sterk toe. Is oen ander stelsel van landbouwsteun mogelijk, v.crd g.vraagd. De rijke boer zou zonder steun, zijn be drijf inkrimpen en de werkloosheid zou toe nemen. De bietenstcin is economisch een groote dwaasheid, omdat er rietsuiker in overvloed is; maar landbouw en schippe rij hebben het noodig. Met de tarwe staat het engeveer evenzoo. Individueele steun zou funeste gevolgen hebben. De bedrijfssteun gaat helaas niet gepaard althans in vele streken met een groeiend sociaal besef; in Tholen moest zelfs de regeering er aan te pas komen; maar ,ook de landarbeiders hebben voordeel van de steun. Vreemd genoeg zijn thans vele boeren voor overheiusbemoeiing. Vroeger was dat anders! Het ware beter, dat zij de tewerkstelling van landarbeiders bevorderden. Hoe het met de loonsubsidies staat, weet spr. niet; (ze zijn gesabotteerd, wordt opgemerkt); maar het stelsel deugt niet. Geeft de regeering toeslag, dan moet deze ook het loon bepalen, wit onjuist is. Werd deze methode en dat zou moeten ook voor de industrie 'toegepast, dan zou het tot dumping leiden en tegenmaatregelen uitlokken. De scheep vaart weet er van mee te praten, wijl het "buitenland toeslagen en subsidies geeft. Het -stelsel is economisch onjuist; al zal in som mige gevallen, bv. om handenarbeid, in plaats van machinale, te bevorderen, iets dergelijks kunnen geschieden. De regeeringspolltiek Is tot he7* - niet vruchteloos gebleken. De vaste lasten zijn zeker gedaald, door af schrijving van kapitaal bv. De publieke uitgaven zijn nog te hoog en beïnvloeden de productiekosten. Gaan ze omlaag, dan dalen ook de loonen: direct of indirect. Geheele diensten moeten worden afgekapt bv. bewaarschoolonderwijs. In de industrie is een tegenstelling tus- schen beschutte en onbeschutte bedrijven; de tegenstelling is verzacht, maar ook daar moet nog wat gebeuren. We mogen dus nooit de loonsverlaging uit. het oog verlie zen. En dat gaat moeilijker door het inge wikkelde stedelijke leven. Reëel is daar de levensstandaard hooger dan op het platteland; hoewel deze op zich zelf niet te hoog is. Echter, het loon op het platteland kan ook niet verhoogd worden, want dan zou door verhoogde landbouw steun het leven weer duurder worden. Niet vergeten mag ook worden, dat in de stad überhaupt meer behoeften zijn dan op het platteland; terwijl dat toch tot op zekere hoogte de norm moet aangeven. De gemeentelijke lasten gaan slechts met met groote moeite omlaag. In Indië met zijn groote plattelandsbevolking is de aanpas sing makkelijker dan hier. Indië heeft een Volksraad die adviseert, geen controleerende Tweede Kamer met weerstrevende krachten. Er moet meer gebeuren. Maar kan het steeds? Wij financieren de werkloosheids lasten nog steeds uit gewoon en de steun is hier hooger dan elders. En in verschillende landen loont het .roeg of laat toch spaak. Daarom moet hier ingegrepen worden; hoe hard het ook is. Aantasting van het hypotheekrecht zou uiterst gevaarlijk zijn voor het credietwezen. Tegen de verbindendverklaring van onder nemersovereenkomsten heeft spr. geen prin cipieel bezwaar; maar aan gedwongen sa menwerking zijn altijd gevaren verbonden, al overdrijft menigeen daarbij. Er zijn altijd economische correctieven. Wanneer er een organisatorische overspanning mocht ko men, werpt de economie deze staketsels op zij, gelijk in dagen van het gildewezen. Een rechtvaardiger verdeeling slot zijn; al is het de belangrijkste kwestie. Voor ons allen geldt de plicht om, waar het kan, nood te lenigen; maar we hebben hier een politieke conferentie en spreken dus in hoofdzaak over de taak der overheid. En deze heeft, ook in dit verband, met vele factoren te rekenen. De overheid kan alleen regelend optreden door heffing van belasting. Met een progressieve brood- of melkprijs bereikt men dat niet; aangenomen dat het mogelijk is. Bij belastingheffing zal de overheid moe ten rekenen met de hartigheid des harten" d.w.z. met de economische werkelijkheid. Spr. denkt aan het internationaal kapitaal en aan belastingvlucht; hoezeer het laatste b.v. op zich zelf te veroordeelen is. Voorts moet men aan de kapitaalvorming denken; noodig voor de werkgelegenheid, Droogmaking der Zuiderzee en emigratie zijn daarvoor onvoldoende. Spr. weet, wat armoede is, en het is vree- selijk, dat veel, van wat opgebouwd is, moet afgebroken; we kunnen er niet onbewogen bij blijven; maar allean langs de weg aanpassing en vermindering is slechts een eenigszins dragelijke toekomst te verkrijgen. Wij zijn nog maar aan 't begin van de moei lijkheden; wij moeten doen wat mogelijk maar God alleen is machtig om uitkomst te brengen. Dat geloof kan ons sterken en kracht geven in de moeilijkheden. Broeders, aldus besloot spr., zeg ons de moeilijkheden, en geloof, dat zij allen, die voorgaan, meeleven met ons gedrukte volk enbidt voor ons! (applaus) Slotwoord voorzitter De Voorzitter dankt den referaat voor zijn toelichting en zijn repliek (applaus). Het is goed en nuttig, dat we hier openhar tig met elkaar hebben kunnen spreken; dat zal zegen geven, als ons hart recht staat voor God. De conferentie is thans Vrljna ten einde en spr. heeft nog enkele dingen te zeggen. Hij dankt nogmaals de sprekers en verzoekt hen hun referaten in Anti-rev. Staatkunde te doen opnemen, (applaus) Met groote belangstelling hebben allen aan de conferentie deelgenomen; er heerach- te een goede geest. Het is ons duidelijk ge worden, hoe groot, de moeilijkheden zijn; doch boven ie moeilijkheden moeten we God zien en de rijke inhoud van Zijn Woord; dan zullen wij overwinnen. Ieder dient nu zijn eigen taak en positie te weten bij de voorlichting van ons volk in komende dagen. De Christen moet zijn verantwoordelijk heid kennen; en deze wordt zoo gaarne ver schoven en op de schouders van anderen gelegd. Velen in ambtelijke positie staan voor de verleiding om de schuld op hoogere autori teiten te schuiven; maar zij, die bezwijken, kunnen voor ons volk niet doen, wat zij moeten doen. Letten we alleen op de mensch, dan heeft de anti-rev. partij thans alles te vreezen van de omstandigheden; doch alleen op de grondslag van de gehoorzaamheid aan God kunnen we óns werk doen. En dat is de eenige weg. Hoe het zal gaan, weten we niet maar God-; weg is de eenige rechte weg in ons leven; alleen daar geeft God zegen. Daarom moéten we aan het werk. Ieder persoonlijk; iedere organisatie; om zoo de levende zielekracht der Calvinisten tot ont plooiing te brengen; vooral en in de eerstp plaats in de richting van ons volk. In dat worstelen om de ziel van ons volk weten wij de uitslag niet; maar wij doen, wat onze hand vind om te doen. Ongedacht kan God uitkomst geven en kan Hij ons weer de vat geven op ons volk. Daarom moeten we aanpakken: defensief i offensief. Weerstaat de geest van wantrou en, welke aangekweekt wordt, ook tegen de leiders van ons anti-rev. volk. Dat is onwaar en onbillijk. Maar ondanks dat zullen wij voortgaan onze plicht te doen: werken, winnen, wer ven. Waarachtige nationale politiek kan niet beter gevoerd worden dan in gehoorzaam heid aan de anti-rev. beginselen. Daar lig- de beste verhoudingen tusschen over- heid en volk in. Groen zei eens: wie partij kiest is alleen onpartijdig. Wij moeten partij kiezen voor God en Zijn Woord; dat maakt ons onpar tijdig. God sterke ons ook door deze dagen om getrouw te zijn; in 't kleine als in het groote. (applaus) Slotopmerkingen Aan het einde der Conferentie heeft de Voorzitter van het CC. meegedeeld, dat hij een verzoek aan de anti-rev. Kamerfrac tie om zich te doen vertegenwoordigen op de demonstraties van N.V.V. en S.D.A.P. heeft air .vezen. Reeds het feit, dat de de monstraties op Zondag gehouden worden, was "aartoe voldoende motief. Voorts is er door verschillende instanties gesproken over het houden van een Chris telijk Sociaal Congres; het C.C. is Van mee ning. dat hiervoor voldoende motief is, wan neer men van voldoende medewerking ver zekerd kan zijn. Bij het houden van tafelredenen is groote soberheid betracht. Korte redevoeringen zijn slechts gehouden door de ministers Dr. Co- lijn en Mr. de Wilde, door Prof. V. H. Rut gers en door Mr. G. A. Diepenhorst, welke laatste /oorden van dank sprak aan het adres van den voorzitter der conferentie. Deze laatste heeft een eroot deel van die dank doorgegeven aan den adj. secr. van het C.C. den heer R. A. den Ouden en zijn mede helpers, die zich veel moeite getroost hebben om de conferentie uitnemend te doen ver- loopen. Dit laatste is geschied; en dat is vor- geen gering deel ook te danken aan de lei 'ing en het personeel van de huishoudelijke dienst van het Conferentie-oord, mej. Bosch en haar helpers. Alle conferentie-gangers waren het er over eens, dat de lichamelijke verzorging niets te wenschen overliet, zoowel wat de kwan titeit en kwaliteit van het voed/el betreft, als wat ook een belangrijk punt de prompte en regelmatige bediening aangaat; om van de zeer gereduceerde prijs maar niet te spreken. Aldus verlieten gistermiddag om 2 uur de Conferentie-gangers de heerlijke oorden van Lunteren met veel dank in het hart aan menschen, maar bovenal aan God, voor zoo heel veel dat genoten was op natuurlijk en geestelijk gebied. Prof. Ridderbos hoeft ten «lotte die dank der verga dering vertolkt door de lezing van Psalm 24 en een hartelijk dankgebed aan den barm- hartigen God, die zoo rijk gezegend had. amsterdam benoeming. Benoemd is tot directeur van de in aan bouw zijnde vijfde ambachtsschool aan de overzijde van het ij de heer p. A. Capel te Amsterdam. De Poolsche ruk Er is een nieuwe gevaarlijke scheur in het wankele Volkenbondshuisje ontstaan. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beek heeft gisteren in de Volken bondsvergadering een verklaring afgelegd, die velen te Genève heeft doen sidderen en beven. Hij heeft nl. gezegd, dat de Poolsche re geering van heden af iedere verdere mede werking weigert ten opzichte van het Voi- kenbondstoezicht op de naleving van Polen van de dit land bij het minderhedenverdrag van 1919 opgelegde verplichtingen. Waarom Polen dit besluit heeft genomen? Omdat de minderhedenbescherming eenzij dig is opgelegd aan eenige staten en de groote mogendheden er niet, aan dénken de bescherming der minderheden onder Volken bondscontrole algemeen en voor eiken staat in gelijke mate geldig te maken. In het voor jaar had Polen voor het algeimeen geldig maken van de minderhedenverplichtingen een voorstel ingediend, maar dezer dagen hebben de Engelsche, Fransche en Italiaan- sche delegaties hem aan het verstand ge bracht, dat dit voorstel geen kans heeft te worden aangenomen. De verbittering die daarover te Warschau gevoeld wordt, is volkomen begrijpelijk. Ook hier is het weer de kwestie van rechts ongelijkheid, die het bestaan van den Vol kenbond ondermijnt. D groote mogendheden weigeren in den Volkenbond genoegen te nemen met het beginsel „gelijke hionniken, gelijke kappen". Hetzelfde fundamenteele gebrek; dat Duitschland heeft gedwongen tot uittreding uit den Volkenbond leidt er thans toe, dat het Poolsche paard koppig wordt en zijn tuig aan stukken rukt. Men mag de houding van Polen afkeuren als niet netjes. Men mag zeggen, dat het verdragsbreuk pleegt en de verfoeide „vodje papier-opvatting" in eere herstelt wan neer men teruggaat naar de aanleidende oorzaak dan stuit men al spoedig weer op de domheid waarmee hel Verdrag in Ver sailles in elkander is gefflanst. Men had in 1919 recht door zee moeten gaan en de maat regelen tot bescherming van de minderhe den niet eenzijdig op enkele staten moeten toepassen. Het gelijkheidsbeginsel alleen kan stabiliteit in het internationale leven brengen Opvallend is, dat inzonderheid de Fran- schen zich verrast en verontwaardigd too- nen over Polens besluit. Hun invloed op het vroeger zoo gedienstige Warschau vermin dert den laatsten tijd zienderoogen. En nu rij het zóó ver hebben, dat Rusland straks plaats zal nemen in den Volkenbond en zei f6 in den Volkenbondsraad als permanent lid, wordt Polen, dat zichzelf als „groote mo gendheid" beschouwt en zich nu gepasseerd ziet, geheel onhandelbaar. Algemeen wordt Immers aangenomen, dat achter deze recal citrante houding méér zit dan de minder- hedenkwestie op zichzelf. Beek wil vermoe delijk laten voelen: wij zijn er óók nog en als men niet met ons rekening wil houden goedschiks dan zal het kwaadschiks tóch gebeuren. Want Polens opzegging van zijn onder werping aan de overeengekomen procedure voor de minderheden stelt plotseling dp herziening van de vredesverdragen in het licht der actualiteit. Zullen niet Tsjecho Slowakije, Joego Sla- vië en Roemenië, die wat de minderheden betreft, eveneens onder Volkenbondscon trole staan, straks zeggen; als Polen er zioh aan onttrekt, dan wij ook? Het streven van de overwonnen staten naar revisie wordt door het Poolsche be sluit ongetwijfeld in de hand gewerkt. Vooral dóaruit is de Fransche zenuwach tigheid te verklaren. Het binnenhalen van Rusland in den Volkenbond is bedoeld om, onder een schoonen schijn van vredelieven de versterking van de universaliteit van den Volkenbond, den bodem van het Verdrag van Versailles te versterken en zoodoende Duitschland ten onder te houden. Maar Polens abrupte breuk met een onderdeel van dat verdrag dwarsboomt dat streven in niet geringe mate. De textielstaking in Amerika Uit Washington: De textielbemiddelings- commissie heeft zijn pogingen tot arbitrage in het textielconflict opgegeven. De com missie deelt het volgende mede: Ondanks pogingen gedurende twee weken zijn wij niet in staat geweest van de werk gevers toestemming te verkrijgen tot pria- cipieele aanvaarding van een scheidsrech- telijke beslissing of van een dergelijken maatregel. Wij betreuren dit diep, doch ge- looven dat het mogelijk is andere wegen ie vinden, die tot een snelle, effectieve en rechtvaardige regeling kunnen leiden. De onlusten Uit Washington: De minister van oorlog heeft bekend gemaakt, dat in verband met de ernstige stakingsonlusten op Rhode Is land 2000 man bondstroepen worden gereed gehouden. Er is hier sprake van een bui tengewone maatregel, daar men zich in dergelijke omstandigheden in het algemeen van de nationale garde bedient Verder i§ aanwijzing gegeven, dat alle communistische leiders gearresteerd moeten worden. Onderzocht zal worden, in hoeverre zij bij de onlusten betrokken zijn. Den or ganisaties van frontstrijders is verzocht, dui zend man ter beschikking te stellen. In Woonsocket zijn drie stakers door de schoten der nationale garde gewond. Boven dien werden twee agenten van politie en twee leden der nationale garde door steen worpen gekwetst. In Putnam. Connecticut, moesten de na tionale gardisten werkwilligen beveiligen tegen de aanvallen van ongeveer driedui zend stakers. BARBIER, DIE RHEUMATIEK HAD Vertelt hoe hij aan 't werk blijft Vrij van steken of pijnen. Een barbier, die ook slachtoffer van rheumatick geweest is, schrijft: „Ik hen ongeveer 10 jaar geleden het slachtoffer van rheumatiek geweest. Vijf jaar geleden was ik zoo ziek, dat ik slechts met de grootste moeite mijn werk kon voort zetten. Ik ben namelijk barbier van beroep. Na tallooze middelen gebruikt te hebben, werd me ten slotte geraden Kruschen Salts te probeeren. Ik kan met blijdschap zeggen, dat nadat ik Kruschen ongeveer 12 maanden gebruik heb, ik nu beter ben dan ik de laatste tien jaar ooit geweest ben. Inderdaad ik beschouw de rheumatische pijnen als voorgoed verdwenen." W. M. Kruschen bevat zes verschillende zouten. Dit is de verklaring van de veelzijdige wer king van Kruschen Salts: het overtollig urinezuur dat de rheumatiek veroorzaakt, wordt verwijderd, dit zuur, en andere schadelijke stoffen, kunnen zich nooit weer ophoopen, Uw geheele wezen, lichaam en geest zullen door Kruschen friSch, gezond en energiek blijven. Kruschen Salts is uit sluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k 0.90 en 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) BECKS VERKLARING IN DE VOLKENBONDSVERGADERING Eisch tot veralgemeening der bepalingen ter bescherming van de minderheden De Poolsche minister van Buitenlandsche Za/ken Beek, heeft in een gister in de ple naire vergadering van den Volkenbond uit gesproken redevoering de practieche mede werking opgezegd van Polen aan de uit voering der bepalingen betreffende de min derheden in Polen. Polen heeft in zijn voorstel aan de Volken bonubvenga dering de veralgemeening van deze verplichtingen geëischt. Het houdt aan dezen eisch vast en verwacht een dui delijk en helder antwoord. Wanneer het antwoord positief is zal het medewerken aan de uitwerking der bepalingen voor een algemeene overeenkomst inzake de minder heden, waarbij de Poolsche regeering het natuurlijk acht, dat daarbij de bij zon cc ra omstandigheden der andere gebieden onder oogen worden gezien. Weliswaar heeft Bock den indruk gekregen, dat bij de meerder heid der regeeringen de afwijzende hou ding tegenover het Poolsche voorstel, welke reeds verleden jaar geleid heeft tot een af wijzen der Poolsche eischen, in niets ver anderd is. Onder deze omstandighoden heeft spr. nog het volgende te verklaren. „In afwachting van het van kracht «loon worden van een algemeen en gelijkgeaard 6ysteesm van mindeiriieden-beschereming ziet mijn regeering zich genoodzaakt vanaf heden iedere samenwerking met de inter nationale organisatie af te wijzen v-cor zoo ver het de controle der minderheden-beseher ming door Polen betreft". Beek voegt hier nog aan toe, dat deze be slissing der Poolsche regeering niet gerinV. is tegen het belang der minderheid. Deze belangen komen verder door die grootmoe dige gestie van Polen tot uiting, door wet ten waarin aan de mindeuheiln vrije ont wikkeling en rechtsgelijkheid met betrek king tot taal en godsdienst wordt verleend. Aldus kan de werkelijke situatie dei' ruin- dierheden ook niet veranderen. Tevoren had minister Beck in langdurige uiteenzettingen verklaard, dat Polen de slechts aan eenige staten eenzijdig opgeleg e minderheden-bescherming beschouwt een onrechtvaardigheid en een discriminee ring, die noch in harmonie zijn met de rechtsgelijkheid van alle leden van don Vol kenbond, noch met de democratische gnond- wet van den Volkenbond. Bovendien is de minderheden-tbesch earning volstrekt ni'-t een uniform geheel, maar iets willekeurigs en toevalligs, aangezien hier en daar gedeel telijk en elders weer in het geheel niet des betreffende bepalingen bestaan. Bij eenige staten heeft men er in het geheel niet naar gevraagd, hoe daar ook de positie der m derheden was. Overigens is de toepass van de tot dusverre vigeerende minder" e- denwet volkomen teleurstellend gebleken. Zij heeft den mjnderheden zelf geen nut gebracht, maar heeft gediend als middel van een omlaaghaJende propaganda jegms die staten, die aan de bepalingen waran onderworpen en bovendien als middel tot het uitoefenen ven politieken druk, die toe gepast is door staten, die zonder zelf door deze verdragen gebonden te zijn, het re:hf voor zich opeischen .aan de controle erover deel te nemen. Het gaat er thans om en in deze rich ting doet spr. een beroep op de vergadering de vroeger begane fouten uit den weg te ruimen en een duurzame duidelijke en uni forme basis te scheppen, waarop de inter nationale minderheden-bescherming in cjn systeem van defenitieve en duurzame aard kaai worden opgericht. De indruk van Becks verklaring De verklaringen van den Poolschen mi nister van buitenlandsche zaken Beek heb ben te Genève groot opzien gebaard. Men wijst er op dat een dergelijke verklaring in dezen vorm pog nooit in den Volkenbond is afgelegd. Sir John Simon en Barthou zul len heden aan de algemeene be schouwingen deelnemen. Ofschoon het in de bedoeling van Sir John Simon was dit jaar niet aan de algemeene beschouwingen in de Volkenbondsvergade ring deel te nemen, heeft hij zioh gister avond als spreker ingeschreven. Hij zal heden het woord voeren. De verklaring van Beck over de minderhedenbescherming schijnt Simon hiertoe te hebben bewogen. Ook Barthou heeft zich vermoedelijk uit de zelfde overwegingen al3 spreker doen in schrijven. Sterke indruk in Warschau De rede van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken Beck in Genève, waar bij hij namens Polen het minderhedenver drag opzegde heeft in Warschau sterken in druk gemaakt. De meeste bladen brengen extra edities. De Gazeta Polska noemde de rede een his torische gebeurtenis. Polen toont dat het elke poging om het bij andere staten achter te stellen met kracht van de hand wijst. De Express Poranny meent eveneens dat er een besliste stap is gedaan om de wereld er van te overtuigen dat Polen geen staat van den tweeden rang is. Minister Beek heeft een eind gemaakt aan de ongerijmdheid dat een staat in zijn betrekking tot een deel van de bevolking onderworpen is aan de rechtspraak van een internationaal scheidsgerecht. Het officieuze Nieuwsagentschap te War schau verduidelijkt de uiteenzetting van Beek door er aan toe te voegen, dat haar inhoud.niet het voorwerp van eenig politiek compromis kan zijn en ook niet in verband moet worden gebracht met eenige kwesties, welke thans in Genève behandeld worden. Voor Polen is de kwestie van te groot belang, dan dat zij tot handelsobject zou kunnen wordien geclasseerd. De ondervin ding van 14 jaren heeft geleerd, dot de be palingen tot bescherming der minderheden tot liet plegen van politieke chantage kun nen worden misbruikt. De ramp van de „Morro Castle" Uit New-York: Een passagier van de Morro Castle heeft gisteren voor de com missie van onderzoek naar de oorzaken van de ramp verklaard, dat hij zijn eigen leven heeft gered door zich met een revolver te verdedigen tegen een lid van de beman ning. Deze passagier is William F. Price, een politie beambte uit New-York, Terwijl hij stond te wachten op de mede- deeling in welke reddingsboot hij zou wor den ingedeeld, beval een lid der bemanning hem over boord te springen. Hij trok toen zijn dienstrevolver, waarna de man weg ging. De agent liet zich met zijn vrouw aan een touw zakken. Zijn vrouw viel in het Een passagier zeide, dat alleen da Amerikaansche leden der overwegend uit vreemdelingen bestaande beman ning geprobeerd hebben de passagiers van de Morro Castle in de reddm booten te helpen en hun reddings- dels te verstrekken. Voorts wekte de mededeeling sensatie, dat het s.s. „President Cleveland kap. Carey, bijna 2 uren nabij het brandende schip heeft gelegen, zonder ook maar één redding boot. te strijken. Dit werd door den eersten officier beweerd, doch kapitein Carey deel de mee de booten direct te water te hebben gelaten, doch geen enkelen schipbreukeling te hebben aangetroffen. NederlandJapan BATAVIA, 13 Sept ANETA. In Europee sche handelskringen is geconstateerd, dat van Japansche zijde diverse leveranties worden geweigerd. De Java-bode deelt mede' dat dit verband houdt met de weigering van de leverantie van goedkoope weeftoe- stellen en schrijft deze boycot toe aan een actie van Japansche industrieelen. In verband met 't kritieke stadium, waar in de onderhandelingen thans verkeereox, kan het volgende worden medegedeeld: Volgens uitingen van Japansche rijde een toestand geschapen zijn waarbij thans voor Nederland de keuze beestaat om, met aanvaarding van den boycot en met afvoe ring van de scheepvaartkwestie van de agenda, de onderhandelingen voort te zetten Aangezien hierdoor elk. voordeel voor Ne- derlandsofoe zijde geheel verdwenen zou zijn zal verder onderhandelen op die basis on mogelijk zijn. In verband hiermede wordt met spanning uitgeziem naar een definitieve wijziging van de Japansche houding opdat, onder v borg van het uitblijven van boycot, en met reëel onderhandelen resultaten inzake de scheepvaartkwestie .le bereiken zijn. Ned. Bond van Chr. Schilders patroons in Nederland De jaarvergadering te Groningen Te Groningen werd 11 en 12 Sept. de jaar vergadering van bovengenoeanden Bond m „Riche" gehouden. Aan de vergadering ging een autotocht in de naaste omgeving en naar Paterswdde voomf. Dp u- werd in het clubgebouw de thee gebruikt. Aan het door de afd. Gro ningen aangeboden diner spraken de voor zitter van genoemde afdeeling en de Bondr voorzitter, de heer Plomp, van Den Haag. De Bondsvoorzitter hield ter jaarvergi- deririig een toespraak, waarin hij wees op de geestelijke zijde van het bedrijf. Maatschap pelijk 6chijnt er voor de schil denkpatroons stand eenig licht te dagen. Het verzoek der betrokken organisaties om de oprichting van een bedrijfsraad is door den minister niet afwijzend ontvangen. De samenwerking /fusie) met den Frieschen Rond van Chr. Schilderspatroons is welhaast een feat ge worden. De vertegenwoordigers de heeren v. d. Wei uit Leeuwarden en Koopmaus uit Garijp, werden hartelijk welkom geheeten. Uit het jaarverslag van den heer Visé, van Den Haag, blijkt, dat de intensief ge voerde propaganda, vooral in het Noorden des lands, tot resultaat heeft gehad, dat het ledental is gestegen. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester-administrateur, den heer Kaa- jan te Groningen, blijkt, dat de financiën op een gezonde basis worden beheerd. Den heer Kaajan werd décharge verleend voor het beheer der Bondsfinanciën. Door verschillende aanwezigen werd de vraag gesteld, of er in Holland niet meer le bereiken is met de propaganda v Bond. De voorzitter wops er op, dat daar zoo vele Christelijke schilders patroons een voor aanstaande plaats innemen in de zgn. neu trale organisatie, wier verkeerd voorbeeld anderen terughoudt. In de vergadering van 12 Sept. werden de heer C. Plomp en J. Drexhage als be stuurslid herkozen. De vertegenwoordiging in diverse com missies werd aan het hoofdbestuur opge dragen, omdat al deze vergaderingen steeds in het centrum des lands worden gehoadm. De voorbesprekingen over de aan te nemon houding ten opzichte van de vernieuw mg van het collectief contract haddon een vrot verloop. De voorstellen van de commissie uit de landelijke organisaties, om te komen tot saneering van het sohildersbedrijf wer den aan een grondige bespreking onderwor pen. De Bond hoopt zijn steun hieraan te geven voor zoover het beginsel dit toelaat. Over den bedrijfsraad deed de voor/.it*er verschillende mededeeüngen, waaruit blijkt, dat de voorbesprekingen de hoop op een gunstig resultaat wettigen. De Fries be Bond van Chr. Schilderspatroons deed bij monde van den voorzitter, den heer ,v. WEERBERICHT Hoogste stand 776.7 Sa ma- Laags te stand 752.2 te Isafjord. Stand vanmorgen halftwaaif 767,0. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige Oostelijk tot Zuidé- lijke wind, licht tot half bewolkt, droog warm weer behoudens kans op onweer. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 25 SEPTEMBER. Van 's avonds 7.46 uur tot 's morgens 6.05 uuU WATERSTANDEN RIVIEREN Hoden Vorle Bhelnfeldon 31=? 0.00 Breisach 2 4? 0.<X) K-lil 3.48 378 Mnxan MR P/'O Diedeshelm 0.R2 0 00 Mannheim 4.41 4 57 Lohr 0.70 0.77 lïingen Canb Keulen Uiihrort We>el Emmerik Dusseldorf Rl 1.78 2..r'fi 2.37 2 96 2.02 1.04 1.10 2.71 2.35 -0.13 0.16 2.26 1.64 0.35 0.03 -0.14 -0 24 1.(9 l.dl 1.42 0.91 Lobith 1195 9.115 Nijmegen 7.65 7,69 St Andries 2.27 2.30 Arnhem 7.69 7.68 Vreeswijk lw 0.00 0,29 Westervoort 8.29 8,26 Deventer 2 03 2,05 Kampen -0.21 -0.21 Ejsden 45.72 45.75 Grevenblcht 27.30 27.41 Yenlo 10.89 1Q.73 Grave (sluis) 3.66 3,48 St Andries 0.07 0.35 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht Cl.00 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdarasche ttJd) 15 Sept. Delfzijl 2.45 14.58 Hellevoetsl. 6.28 18.43 Terschelling 12.12 Willemstad 7.26 19.45 Hftningen 0.30 12.55 Brouwersh. 5.40 18,00 Den Helder 10.30 23.00 Zierikzee 6.08 18/21 I Imuiden 6.34 18.54 Wemeldinge 6.35 18,50 Hoek v. Boll. 6.46 ix.08 Vlissingen 6.48 17.06 öchevuningen 7.(6 19.-.8 Terneuzen 6.20 17,38 Rotterdam 7.5o 20.00 llansweert 6.00 18,15 Wei, mededeeling, dat hij bereid is zioh aan te sluiten bij de landelijke organisatie. Ten opzichte van „Ons Maandblad" werd beslo ten de reorganisatie te stellen in handen van het bestuur. Het punt propaganda werd grondig besproken en het hoofdbestuur zal trachten middelen en wegen te vinden voor een succesvolle actie. Na een slotwoord van den voorzitter ging do heer Kaajan in dankgebed voor. De hagelschade op Schouwen Oproep om steun Westelijk Schouwen, en in het bijzondei* Haamstede, is j.F. Zaterdag ernstig getrof fen door een ongekend zwaren hagel val, die in enkele minuten tijds een onnoemelijke schade heeft aangericht aan de tuinbouw bedrijven en boomgaarden. Tientallen kas sen werden vernield, duizenden ruiten zijn gebroken, terwijl het fruit in de boomgaar den voor het allergrootste gedeelte is ver nietigd. Een voorloopige raming der schade bedraagt f50.000.—. Voor de vele kleinö tuinders in Haam stede, Burgh, Renesse en Noordiwelle, die reeds zulk moeilijke tijden doormaken, be- teekent deze nieuwe slag een ware ramp. Dringend zal dan ook hulp moeten wor den verleend, aangezien de mëesten door de tijdsomstandigheden onmachtig zijn uit eigen middelen de schade te bestrijden. Een comité heeft zich dan ook gevormd om hulp te verleenen. In dit comité hebben zitting de burgemeester van Haamstede, Jhr. R. J H Q Roëll; giro 1S1801; de burge meester van Burgh, W. G Boot Wzn.; do burgemeester van Renesse en Noordwelle. W. H. Scholier. Alle gaven hoe klein ook, zijn welkom en" zullen worden verantwoord. DESTRUCTORS De minister van Sociale Zaken heeft aan' de gemeenten, welke nog niet zijn aangeslo ten bij een destructor of nog niet zei ven voorzien in de destructie, ontheffing ver leend van de verpliohting tot destructie tot 1 Juni 1936. UIT HET SOCIALE LEVEN Uit het C.N.V. Negen gewestelijke vergaderingen Voorbereiding November-actie. Het Algemeen Bestuur van het Chr. Na tionaal Vakverbond heeft verleden week een vergadering gehouden ter voorbereiding van de propaganda-actie in November as. en de gewestelijke vergaderingen met de vertegenwoordigers van de Chr. Besturen bonden. Op een negental plaatsen zullen in da maand September gewestelijke bijeenkom sten plaats hebben met de vertegenwoordi gers der Chr Besturen bond en; n.l. op 15 September te Amsterdam, Arnhem en 's-Gra vemhage; op 22 September te Dordrecht, Goes en Utrecht en op 29 September te Almelo, Groningen en Leeuwarden. De agenda voor deze bijeenkomsten be vat drie belangrijke punten, n-1. de bespre king van de door de besturenbonden inge zonden vraagpunten, de voorbereiding van de November-propaganda en een inleiding over het onderwerp: „Onze taak in dezen tijd." Het ligt in de bedoeling van het C.N-V. om de maand November geheel te benutten voor de propaganda Op ongeveer twee hon derd pla,atsen zullen vergaderingen gehou den worden- Twee propaganda-geschriften zullen het licht zien, terwijl een reclame plaat de propaganda-aectie zal ondersteunen. I11 de propaganda-vergaderingen zal ge sproken worden over de onderwerpen: „Wat verkregen werd" en „De weg vóór SOCIALE STUDIECLUBS EN HET CHR. NAT. VAKVERBOND Naar wij vernemen, heeft het dag. bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond besloten ook in den a.s. winter weer voort te gaan niet den arbeid der studieclubs in verschillende plaateen van het land. De volgende zee onderwerpen zullen dezen winter aan de orde komen: 1. De praktijk van het vakvereenigingswerk in de af Ic-e- lingcn onzer vakbonden. 2. Beteekenie en inhoud van de sociaal-politieke program von het C.N.V. 3. Overheidsbemoeiing met pro ductie en distributie. 4. Arbeid, natuur en kapitaal, de drie voornaamste productiefac toren 111 het maatschappelijk leven. 5. Chr. vakbeweging en coöperatie. 6. De geeste'.ijk- zedelijke en maatschappelijke beteakenis "an de werkloozenzorg. Over deze onderwerpen zullen weer even als vorige wintens schetsen en leidraden worden uitgegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2