$lUUWt(&#UTÜUt Gratis lezen tot 1 October De politieke Conferentie te Lunteren Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche bijda^iijkscheVending!5^o Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ci. mei zondagsblad 7'/. ci. Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5274 VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1934 15e Jaargang atibertrntirprijjen: Van I tot 5 regels I.171/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2130 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert met ingang van i October a.s„ ontvangt de tot dien datum verschijnende, nummers gratis. Vriendelijk verzoek op te gevenof men pet kwartaal of per week wenscht te betalen De namen geve men op aan De Administratie van dit blad V OP DE STRATEN VAN ASKELON Omstreeks 1920 en gedurende eenige ja ren later kon men de voorstanders van het openbaar onderwijs op tamelijk welwillende wijze hooren spreken over de Christelijke school. Dit was al minder het geval, toen bleek, dat de bizondere school staag groeide en de openbare al meer verkwijnde: al bleef deze nog steeds in een bevoorrechte positie staan Het werd echter totaal mis sedert minis ter Marchant de officieele waarheid sprak over de versplintering van het onderwijs door de kleine... openbare scholen en zon der naar lof of blaam te vragen deed wat noodig was om de onderwijskosten te druk- Het zal nog erger worden, wanneer de „statische" voorspelling van het liberale Vaderland werkelijkheid wordt en het openbaar onderwijs steeds meer inkrimpt. Het beeld, dat de statistiek vertoont, is al dus; in 1929 was nog 39.2 van het onder wijs „openbaar"; in 1932 was het nog slecht? 35.6 Daarnaast staat dan, als percentage van openbare „voor het eerst toegelatenen", het nog lagere cijfer van 34. Op grond hier van geeft het blad als een soort van „statis tische waarschijnlijkheidstheorie'' de uit spraak, „dat het openbaar onderwijs in de naaste toekomst nog minder leerlingen zal trekken, dan het reeds deed". Zulks gelooft het Schoolblad ook, want er komt nog „concentratie-winst" bij; d.w.z. de concentratie van kleine openbaro scholen lekt de leerlingen naar de dichter bij gelegen Christelijke scholen. Daar is nètuurlyk wel wat van waar en we kunnen begrijpen, dat de redactie van het „Schoolblad" eenigszins kriebelig wordt als ze er aan denkt. Maar dat geeft haar nog niet het recht om onbillijk en onrecht vaardig te zijn. In plaats van zich te schamen over de voorstanders" van het openbaar onder wijs, die om het kleinste bezwaar hun kin deren naar het bizonder onderwijs zenden; gaat zij smalen op de Christelijke school, die nimmer leerlingen afwijst, „omdat de sfeer thuis en op school al te zeer uiteen loopt". Alles gaat om het lieve geld, schimpt het Schoolblad, en het veroorlooft zich de zware beschuldiging, dat het Christelijk lyceum te Zwolle een toevlucht is gewor den voor de afgewezen candidaten van het gemeentelijk Gymnasium en de R. H. B. S. Soortgelijk praatje heeft men ook in den Haag opgehangen; de cijfers wezen uit, hoe .ver men de plank mis sloeg. Laat men over Zwolle nu eens iets ten bewijze .van deze beschuldiging aanvoeren. Overigens, zouden we in 't algemeen dit willen zeggen. Mocht het waar zijn doch wij ontkennen het „dat op geen school de klassen minder homogeen zijn dan op de Christelijke", dan zou hierin groot ge vaar schuilen, als men de grenzen vervaag- ■de ten believe van „vrijzinnige" ouders en b.v. de leerlingen vrij liet om de lessen in Bijbelsche geschiedenis e- d. al of niet bij te wonen. Wanneer dit echter niet het geval is, wijze men geen enkel kind af. Want dan kan de school evangeliseerend werk doen. Laat men op de straten van Askelon, welke het Schoolblad blijkbaar gaarne betreedt, dan maar smalen; zoolang wij het beginsel vasthouden zal de Christelijke 6chool aan geen „Pyrrhus-overwinning" be zwijken. i BINNENLAND. De loonen bij de Spoorwegen Nieuwe verlaging van 3 pet.? De directie van de Nederlandsche Spoor wegen, heeft blijkens de Tel., aan den per- soneelraad een voorstel inzake een nieuwe loonsverlaging doen toekomen. Globaal ge nomen komt dit voorstel neer op een ver laging van 3 pCt. voor de nieuwe loonen van bet geheele personeel. Het ligt in de bedoeling van de directie- den maatregel mot ingang van 1 Januari 1935 toe te pas- De nieuwe verlaging zal voor diegenen Van het personeel, die niet op hun maxi mum staan, vnor'oopig op 3pCt. neerkomen* Zij, die al op hun maximum staan, hebben echter nog met een overschot te maken, dat de directie tot nieuwe maxima wil af ronden. Voor den een 2al dit mee, voor den ander tegen loopen. Dit betreft echter slechts fracties; over het algemeen kan dan ook van een verlaging, ook voor deze groep, van 3 pCt- worden gesprokene De nieuwe spoorlijn GoudaAlphen a.d. Rijn Omtrent de treinenloop op de nieuwe spoorlijn GoudaAlphen a. d. Rijn verne men we neg ue volgende tij zonderheden. Het vertrek van de eensite trein vain Gouda is vastgesteld te 6.50, deze trein loopt door naar Leiden, aankomst aldaar 7.30. In om gekeerde richting vertrekt de eerste trein van Alphen naar Gouda te 7.22 (met aan sluiting van Leiden, yertrek 6.58 van daar) aankomst te Gouda 7.44. Op werkdagen loopen verder elk uur een trein van Gouda en elk uoir een van Alphen, die, op enkele uitzonderingen na, omsitreeks het volle uur te Boskoop aankomen en el kaar daar kruisen. De laatste trein van den dag vertrekt van Gouda te 21.15 (aankomst Leiden 22.01), in omgekeerde richting gaat de laatste van Leiden te 22.28 (overstappen te Alphen; en komt 23.08 te Gouda aan. Enkele treinen van Gouda loopen door naar Leiden, terwijl ook enkele van Leiden doorgaan naar Gouda. Alle treinen stoppen te Wadd'inxveen en Boskoop. Te Alphen is er, als de treinen niet door- loopen, 6teeds aansluiting met korteren of langeren overgang. Ook dte Gouda is er steeds aansluiting naar Rotterdam en Den Haag, de motor- treinen zijn zoo ontworpen (behoudens uit zonderingen) dat zij 15 minuten na elk vol uur te Gouda aankomen, terwijl de trei nen naar Rotterdam en Den Haag van Gouda 28 resp. 25 minuten over het volle uur vertrekken. De wagenladingen van en naar de sta tions Waddinxvecn en Boskoop gaan per goederentrein, de expresgoederen w-v len verzonden met alle motortreinen, terwijl de stukgoederen per A.T.O. zullen vervoerd worden. Deze onderneming heeft hioi'voor agentschappen gevestigd in beide plaatsen, dtte goederen aannemen, afhalen en be stellen. Spelling-Marchant B. en W. vam Utrecht hebben aan de ge meentelijke onderwijsinrichtingen bericht, dat het hun meening is, dat, zoolang de hij Kon. Besluiten voor enkele examens voor geschreven spelling niet de gangbare is, de school niet kan volstaan met het onderwijs in die spelling. In het algemeen zal dus ook voortaan de tot nu toe onderwezen spelling op de écholen der gemeente moeten worden onderwezen en gebruikt. In de hoogste klas sen willen B. en W. de spelling-Marchant laten onderwijzen, waarbij dan tevens dc kennis der gangbare spelling niet mag wor den verwaarloosd! Te Zaandam heeft het college van B. en W. mét de hoofden der onderwijsinrich tingen geconfereerd. Met algemeene stem men werd besloten de spelling-Marchant in te' voeren. De bizondere scholen hadden reeds vroeger tot invoering besloten zoodat in Zaandam nu eenheid van spelling hij het onderwijs heeisoht. Het Schildersbedrijf In de te Hilversum gehouden vergadering van de Nederl. Sohilderspatroonsbond is be handeld een voorstel van het hoofdbestuur tot saneering van het schilderebedrijf. De hoofdbesturen van de landelijke pa troonsbonden hebben getracht nu zich :n de versahillende 6chjlderepatroonsorganisa- ties een streven demonstreert om te komen tot sanoering van het schildersbedrijf deze organisaties met elkaar in contact te brengen. Overtuigd, dot in deze, ook voor het scriil- diersbedrijf 6leohte tijd, meer dan ooit het gezamenlijk arbeiden de beste resultaten geeft, hebben bijna alle schilderspatroons organisaties zich bijeengeschaard om een instituut in het leven te roepen ter sanee ring van het schikleinbedrijf. Er zal een commissie worden benoemd, die diverse maatregelen zal nemen om het bedrijf ge zond te maken. Het hoofdbestuur vroeg de vergadering machtiging om aan deze commissie liaair medewerking te verleeneit. Na zeer langdurige discussie werd het voorstel van het hoofdbestuur aanvaard. De begrooting van Almelo Thans goedgekeurd Bij het Gemeentebestuur van Almelo is Donderdag bericht ingekomen dat Ged. Staten thans de gemeente-begrooting voor 1934 hebben goedgekeurd. HULDIGING EDO BERGSMA Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Ju liana heeft aan den Penningmeester van het Huldigingscomité, den heer A. Pierson, Bankier te Amsterdam, een bijdrage gezon den voor het huldeblijk, dat den heer Edo Bergsma zal worden aangeboden ter gele genheid van zijn 50-jarig voorzitterschap van den A N.W.B-Toeristenbond voor Nederland. Dagen van leering en genot. De Economische moeilijkheden en de taak der Regeering. Breedvoerige, opbouwende bespreking. MIDDAGVERGADERING. Referaat Smeenk 'sMiddags lichtte de heer Smeenk zijn „stellingen" toe. Spr. wees allereerst op de groote toeneming der bevolking, vooral in Europa; en zulks ondanks het dalend ge boortecijfer. De sterftecijfers namen aller- wege af. Daarbij ging de levensstandaard sterk omhoog. De kapitaalvorming wierp vrucht af voor de arbeider en indirect ook voor den landbouw. Dit duurde tot de groote oorlog. Nederland deelde in de algemeene voor uitgang; vooral in de laatste jaren. De emigratie heeft voor ons land een hoog cijfer; vooral van landbouwers. Ook de tijdelijke emigratie naar Duitschiand was groot. Na den oorlog veranderde dit alles; hoe wel Amerika voor overbevolking nog niet bang behoeft te wezen. Principiëel is de taktiek der V. S. en van Australië' af te keuren; al valt veel te begrijpen. Canada kan ook nog heel veel imigranten opnemen; en dót vraagstuk vergt onze belangstelling. Immers, ondanks de zondige gezinsbeper- kjng zal emigratie voor ons volk noodzake lijk blijven. Het oude Griekenland zij ons ten voorbeeld. Ook onze republiek stichtte volksplantingen. Eenige emigratie is mogelijk naar Frank rijk. Voorts zijn maatregelen gewettigd om vreemde arbeidskrachten te weren. Pnze relatief groote welvaart hebben wc te danken aan de veredeling van de land bouwproducten en de uitbreiding onzer in dustrie. Dit laatste wordt het best geïllus treerd door de vergrooting van het verwar mingsoppervlak: in 1881 was dat 890(10 M3; in 1907 244000 M2. in 1910 was het 340.000 M2 en in 1933 zelfs 675.000 M2. De uitbreiding was vooral ook gevolg van de opkomst van Indië. Trouwens, op allerlei wijze trok ons vol'k voordeel uit deze gewesten. Het vrije handelsverkeer, met hoogstens 10 pCt. invoerrechten, bracht geen schade. Het ontwerp-Kolkman was trouwens, ook niet protectionistisch. De oorlog gaf tijdelijke winst en de op leving; daarna was 't slechts schijn. De moge lijkheden waren sterk overschat; ook door hen, die later rijk waren aan ertiiek. In zenuwachtig tempo werd 't levenspeil opgevoerd; het scheen ook te kunnen en de moeilijkheden kwamen, toen de groothan- delsprijzen omlaag gingen. In Nederland onderyonden we dat te sterker door onze internationale verhou dingen. De moeilijkheden groeiden na 1923 met de dag. Daarbij kwam, dat de stedlijke bevol king het levenspeil verhoogde ten koste van het platteland en dit deed de werk loosheid stijgen. De verhouding is nu beter, maar de marge is nog zeer groot; al moet men het verschil in huishuren niet uit het oog verliezen. De Oostersohe concurrentie, vooral, doch niet enkel, van Japan, verergert de toe stand. Indië weet er van mee te praten. Ondanks de verlaging der uitgaven, is er nog een tekort van 88 millioen. Door dit alles teren we in. De Handels balans vertoont in de laatste maanden eenige verbetering; maar de oorzaken zijn niet van verblijdende aard. Het transito-verkeer ging met sprongen terug; Rotterdam bewijst het. De Overheidshulp. Aller oogen richten zich nu op de Re geering: die van het economisch-liberalisme niets meer over laat, over kan laten. Maar de overheidsmacht is ook zeer be perkt; het totale volksinkomen kan zij nauwelijks beïnvloeden; zij heeft slechts belangrijke invloed op de distributie dec inkomsl en. De regeering kan met andere landen gaan onderhandelen en desnoods vechten; maar het succes is niet verzekerd. Zij kan ons land onafhankelijker maken; maar ook dat kost geld. Ai/arkie is onmogelijk; ruil handel blijft noodig. De wereldproductie is voldoende; het is alleen dc zondige verdwazing der menschen, die ellende brengt. Nederland hield vast aan het vrije han delsverkeer, maar onze kracht was ontoe reikend. De oorlog versterkte de neiging tot pro tectionisme; daar kwam bij dc zuoht om in een volgende oorlog onafhankelijk te zijn; de noodlottige gevolgen bleven niet uit; ook niet voor Nederland. Wat nu te doen? Autarkie is voor ons niet mogelijk. Toch willen sommigen er naar streven en daarbij Nederland en de overzeesche gewesten als een economische eenheid beschouwen. Dit is onbegrijpelijk, vooral door het verschil in levenspeil tus- schen ons land en Indië. Ook kan Indië niet voldoende uit\oeren naar Nederland. Bovendien heeft Indië vooral industralisatie noodig. Een meer actieve handelspolitiek kan iets doen; doch men vergete onze kwets bare plekken niet; en we moeten streven naar meer export. In dit opzicht is de toe stand iets gunstiger dan velen meenen. Landhouwartikelen worden meer geweerd dan die der industrie. Aanpassing is noodig; ook door rationali satie. Men dwaalt, als men meent, dat dit zonder meer de werkloosheid zal vergroo- ten. Een verbod van machines is daarom ook weinig verstandig. Hetzelfde geldt voor verkorting van de arbeidstijd. Het zou de afzet belemmeren. Reëele aanpassing is noodig; ook door ver laging der loonen. Want de invloed is groo- ter dan men vaak meent. Tot Japanschi peil behoeven we daarbij niet te dalen. Die aanpassing ging sedert 1929 te langzaam. Natuurlijk zijn de loonen niet het eeinge criterium, Er zijn ook andere middelen. B.v. verlaging van prijzen en huishuren. Ook al kost dat geld aan publieke lichamen en particulieren. De aanpassing werd ook belemmerd door de (rechtvaardige) steun aan de landbouw. Verandering is mogelijk, maar de land bouwprijzen zijn nog niet gekomen op het peil van 1914. De toestand van landbouwers en landarbeiders is nog zeer precair: Be perking is bij land- en tuinbouw noodzake lijk; hoe moeilijk het ook is. Sommigen zoeken het thans in deva luatie. Dit is, helaas, een der strijdmiddelen geworden; maar spr. acht de verdediging buitengewoon zwak. Met Engeland kunnen wij ons land niet vergelijken. Dit land is een wereldrijk op zich zelf. Bovendien heeft het zijn uitvoerpositie niet verbeterd, zoo als men zegt. Het geschiedde vooral door de Conferentie te Ottawa. De uitvoer naar „vreemde" landen liep sedert 1931 met 7 pCt. terug. Ook is er nog veel werkloosheid en de kosten van het levensonderhoud zijn niet gedaald ,tenvijl de loonen nominaal niet zijn gestegen; eerder gedaald. Het was een dubbel verlies voor de arbeiders. Over de valutaexperimenten van Amerika kan Spr. wel zwijgen; Roosevelt bedoelde met zijn codex slechts, dat de tegenstellin gen niet al te groot werden. Niet alles in Amerika is onsympathiek; maar dat verandert aan de feiten niets. Voor Nederland komt daarbij nog, dat het loslaten van het goud funeste gevolgen zou hebben voor onze uitvoer naar de goudlan den. Deze zouden repressaille-maatregelen nemen. Van vergrooting van de uitvoer zou geen sprake zijn. Aanpassing is er ook nu; en deze ge schiedt nu niet in den blinde. Een groote moeilijkheid zijn de hypothe ken. De regeering zoekt naar een oplos sing. Maar elke aantasting van het hypo theekrecht heeft nog jaren lang funeste ge volgen voor het crediet. Daarom is groote Voorzichtigheid geboden. Er is een wanverhuding tusschen het ge daalde volksinkomen en de uitgaven door de publieke lichamen. Met groote moeite zal het moeten komen tot aanpassen en een sluitende begrooting. De overheid moet dit zoeken en dient tevens het bedrijfsleven te steunen. Vooral de scheepvaart heeft crediet dig; tegen een industrie-bank is principieel geen bezwaar. De werkverruiming is hier steeds bevor derd; er werken nog zeker 50.000 menschen in de werkverschaffing. De regeering ver dient hierbij hulde. De moeilijkheden zullen nog steeds toe nemen; ook omdat Duitschiand in steeds grooter misère komt. Het zesde crisisjaar zal zw aar zijn. En onze taak zal 't ook zij God geve ons kracht en moed. (applaus.) De Voorzitter bracht den heer Smeenk dank en schorste de bespreking tot des avonds 8 uur Debat referaat-Smeenk Avondbijeenkomst In de avondbijeenkomst begon de discus sie over het referaat van den heer Smeenk. Hieraan werd deelgenomen door de heeren Bakker te Enumatil, Mr. Beekenkamp te Leiden, Mr. Grosheide te Amsterdam, Van Erk te Amsterdam, Stapelkamp te Utrecht, Troost te Amsterdam, Beeremans te Haar lem, Bossenbroek te Amsterdam, Warnaar te Hazerswoude, H. Diemer te Rotterdam en Steneker te Amsterdam. Alle brandende vraagstukken van onzen tijd passeerden te revue. Toegegeven werd. dat in ons land veel voor werkloozen wordt gedaan en dat wij in 't algemeen reden heb ben om God te danken voor veel zegen. Nochians werden bezwaren en bedenkingen geopperd. Zoo vroGgen verschillende sprekers wat er gedaan wordt om de kosten van levens onderhoud te verlagen- nu alle inkomsten dalen. Men acht verlaging der huishuren noodzakelijk, maar kan de regeering niets doen om de hypotheekrente omlaag te brengen? Op cle duur gebeurt dat toch, maar dan zullen er eerst veel slachtoffers vallen. Ook, omdat in vele plaatsen de straat belasting verhoogd of ingevoerd wordt. Van andere zijde werd opgemerkt dat er aan gedwongen renteverlaging ook een prin cipieele kant zit Komt men niet in strijd met het achtste gebod? De houding der regeering is ook niet al tijd te begrijpen. Zij dwingt tot verlaging der gemeentelijke uitgaven en verlaagt meteen de uitkeering uit het gemeentefonds. Terwijl het ook de vraag i3 of het werkloos heids-subsidiefonds vele plattelands ge meenten niet al te zwaar zal belasten. Zoo zijn er meer elkaar tegenwerkende factoren. De vaste lasten van de bedrijven werden niet verlaagd; wat baat dan zelfs een drastische loonsverlaging? Daarmee is trouwens de export niet te redden. Immers, de bedrijven van de laagste loonen hebben evenmin behoorlijke export als de andere door allerlei contingenteeringen of andere belemmerende bepalingen. Inflatie of devaluatie zou misschien vóór 3 jaren mogelijk zijn geweest; thans zou niemand op beperkte inflatie durven aandringen; maar is het wel juist dat deze in Enge'and geen voordeel bracht, door zij het betrekkelijk meer uitvoer en min der werkloosheid? Zeker is, dat de rente daar lager is dan hier en de prijzen der le vensmiddelen zijn in de steriinglanden nie* gestegen. Do C'^r. werkgevers nemen het referaat, CLr. wer dat op hun laatste jaarvergadering geleverd .verd met voor hun rekening, maar de i'raag rijst wel of we onze economische poli tiek niet moeten wijzigen. Hierbij werd niet verzwegen, dat moed willige devaluatie principieel niet veroor loofd is; al schijnt men daar in andere par tijen anders over te gaan denken. En men moet ook niet vergeten, dat onze export nog meer bemoeilijkt zou worden. Ook werd gevraagd, wat er gedaan wordt n de binnenlandsche afzet te vergrooten. Echter 'niet door de behoefte nog steeds meer te prikkelen door koöpen op afbe taling. Evenzoo had dc Regeering duidelijk mos ten zeggen, dat de radio een luxe-artikel is, waarvoor geen steungelden gebruikt mo gen worden. Iedereen geeft toe, dat de landbouwsteun noodzakelijk was; maar kan deze gehand haafd blijven op hetzelfde peil nu het volks inkomen bij voortduur daalt! Doch wat deed men voor de scheepvaart? Voorts wor den de kleine landbouwers wel voldoende geholpen, die van steun zijn uitgesloten en op werkverschaffing worden aangewezen? De belastinggrens zal, zoo wordt verteld, verlaagd worden; maar hoe staat het met de hooge salarissen? Het gevaar van paupe risme dreigt; een rechlvaardiger verdeeling van het totale volksinkomen dient nage streefd te worden om die ellende te voor komen. De vooraanstaanden in het land moeten voorgaan en mogen zich niet het brengen van offers onttrekken. Opnieuw spreekt men over het afslachten van vee, omdat de vleeschprijzen dalen. Heeft het blikvleesch ons nog niet genoeg gekost;; afgezien van de wrevel, welke dat afslachten alom opwekte? Accijnsverlaging ware beter middel. De spoorwegtekorten moeten weggewerkt worden, maar men vreest, dat dit verhaald wordt op do autobussen en dat dit vv eer zal leiden tot isolement van het platteland. Men was benieuwd te hooren of de idee om werkloozen bij particulieren te plaatsen reeds verdei uitgewerkt was. Ware emigratie mogelijk, dan moet deze bevorderd worden; maar zal Amerika mee werken? De aanpassing gaat wel zeer langzaam. De versobering eveneens- zullen sommige dingen, hoe jammer het ook is, niet geheel afgesneden moeten worden? Een abnormale verhouding tusschen loon en steun benoemt voorts de arbeidslust, ook omdat men bij lage looneti lage uitkee- ringen vreest. Het verhaalsrecht wordt te weinig toegepast. Daarbij komt, dat tegen de dubbele inko mens nog veel te weinig wordt gedaan. Uit wassen tieren nog veel te welig. Vooral de jongere werkloozen komen in 't gedrang: Zou het niet gewenscht zijn meer ouderen, b.v. op 55-jarigen leeftijd te pensionneeren? In 't algemeen werd de vraag gesteld of de naleving van het tweede groote gebod, ook door Christenen), niet veel te wenscher. overlaat? Komt de naastenliefde niet in 't gedrang, en kunnen we anderzijds nog g< moedigd verklaren: ons brood zal zeker en ons water gewis zijn? Tegen revolutionair verzet moeten we krachtig weerstand bie den; maar anderzijds moet óók thans de Christelijk-socialc cisch gesteld worden: evengoed als in dagen van hoogconjunc- De ariieiders waren tot offers bereid bij de uitvoering van werken door het Werk fonds 1934; waren de andere belanghebben den dat ook? Als er geen nationale offers gebracht worden, dan is alle praten tev geefs. Alleen een "éónii volk kan de zware last dezer tijden dragen. Hoewel nog eenige sprekers waren Inge schreven, werd de avondbijeenkomst om des tijds wille gesloten. Ds. P. A. A. K 1 s e n e r van Vinkeveen sloot de avondbijeenkomst met Schriftlezing en gebed. Derde dag De morgen werd begonnen met psalmge zang, het lezen van Haggai 1 en 2 16 en gebed door Ds. Dokter te Amsterdam. Discussie Referaat-Smeenk. Voor de heer Smeenk het woord verkreeg voor repliek, voerden nog enkele andere sprekers het woord; nl. de heeren Z u i d c- ma te Goes; Kruithof te Utrecht; Mr. V a n D ij k e n te Den Haag; -Van der M e u 1 e n te Sneek en Ds. Jonker te Werkendam. In 't algemeen werden dezelfde opmer kingen gemaakt als de vorige avond. Uit voerig werd gesproken over de landbouw steun, welke volgens sommigen meer indi vidueel behoort te zijn. Er werd gewezen op de graanboeren, die behoorlijke prijzen maken; en op de aardappelsteun, welke steeds minder noodig wordt De noodzakelijkheid, maar ook de moge lijkheid van emigratie werd opnieuw bepleit. Denemarken en Oostenrijk doen in dit op zicht wat. Nederland mag niet achter blijven Vooral de jonge mannen tusschen 25 en 35 jaar ondervinden de demoraliseerende in vloed der werkloosheid. Aan den inleider werd de vraag gesteld hoe de publieke lasten omlaag kunnen gaan, als de overheid steeds de belastingen verhoogt. Ook meende men er op te mogen wijzen, dat de Chr. Vakbeweging de regeering steunt en dat daar zeker niet meer gekankerd wordt dan in andere kringen van ons volk. Men verstaat de moeilijkheden der regee ring. Opnieuw werd gevraagd of er een zede lijke rechtsgrond is voor abrupte verlaging der hypotheekrente en moedwillige devalu atie. De verdediging er van nam niemand op zich. Wel werd er op gewezen, dat alles moet gedaan worden om versterking en bevorde ring der revolutionaire elementen tegen te gaan; zoowel rechtstreeks als indirect. MEDDENS' September - Aanbieding EEN GOED COLBERTCOSTUME naar Maat VRAAGT STALEN Hoogstraat 356 ROTTERDAM Hofweg 11 DEN HAAG Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Bk. 2 Te Apeldoorn is de algemeene vergadering ge houden van de Nederl. Verten, voor Armenzorg en Weldadigheid. De Japansch-Ncderlandsche onderhandelingen zijn in een kritiek stadium gekomen. BIz. 3 Een zware brand heeft een belangrijk deel der Vredesteinfabrieken te Loosduinen in de asch gelegd. Minister Slotemaker de Bruine heeft te Dokkum een rede gehouden over „Viermaal vasthouden". De verklaring van de Nederlandsche Bank en haar beteekenis. De N.V. Philips Gloeilampen-Fabrieken stellen voor over 1933/1934 74 per preferent en 82.50 per gewoon aandeel uit te keer en. De N.V. Ned. Ford Automobielfabriek keert een interim-dividend van 5 pet, uit. Blz. 5 De jaarvergadering van de Gefef. Zondags school ver eeniging „Jachin". Blz. 9 De jaarvergadering i Predikantenvergadering houden. GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W. Lourysen Zn. Schoenfabriek Dongen Antwoord van den heer Smeenk De heer Smeenk neemt zich voor alleen de hoofdzaken te behandelen. Volgens spr. hebben de debatten weinig constructieve gedachten geopperd; een ver wijt is dat niet, spr. zelf kon ook niet an ders. Het bewijst de moeilijkheid der situatie en onze kleinheid. Of wij op de goede weg zijn, valt niet te zeggen. Wie meent van neen, moet een an dere wijzen. Vele anti-revolutionairen heb ben een verantwoordelijke positie, hoog en laag. Voor die invloedrijke positie behooren we dankbaar te zijn en we moeten met Gods hulp pogen, die taak zoo goed mogelijk te vervullen; weigeren uit partijberekening zou ongeoorloofd zijn. De toekomst laten we aan God over. Gods weg is altijd de beste. De aanpassing Wie de moeilijke aanpassing niet wil,, moet de weg der devaluatie gaan. Het moet dus komen lot vermindering der productie kosten, omdat er 'n afzetgebied noodig is, en m<jn meent nu, dat deze verlaging door de valuatie zal komen. Men wil dus de reëele loonen verlagen. Dat staat vast In Engeland werd dat bereikt, maar daar werden de kosten van het levensonderhoud dan ook lager. Eerst, vóór de devaluatie was er een reëele loonsverlaging; daaina door loslaten van de gouden standaard ge schiedde het weer. In Nederland daalden de kosten van 1929 tot heden met 13 a 15 In Engeland was er een stijging van 10 a 12 Feitelijk dus, mede door de loonsver laging, een stijging met 25 De nominale lo-nen stegen daarenboven niet, maar daalden. Een veel lager niveau is dus bereikt. Devaluatie is loonsverlaging; maar het gaat gemakkelijker dan op een andere wijze. Eerlijk is het echter niet, doch wel hoogst gevaarlijk. Voorts moet gelet worden op de tijdelijke verlevendiging van de binnenlandsche markt in Engeland door zijn gewijzigde han delspolitiek; en evenzeer op de samenwer king van het moederland en de dominions. Op de uitvoer naar „vreemde" landen had de devaluatie een ongustige invloed. Nu is Nederland een klein land, heeft wein g grondstoffen, zoodat invoer noodig devaluatie brengt prijsverhooging. Onzo uitvoerpositie lijdt er ook onder. De levens middelen (2/3 van het broodkoren) worden duurder. Dit is het verschil met Engeland. Devaluatie zou daarbij aanstonds tot soci ale conflicten aanleiding geven, welke het economische leven zouden schaden. Spr. ontkent, dat de uitvoerpositie der goudlanden nog ongunstiger werd dan die van Engeland. De uitvoer van ons land nam sedert 1924 kwantitatief toe en dat was een gunstig jaar. Voorts moet men er rekening mee houden, dat de vermindering van de uitvoer van landbouw-artikelen niet verandert door de- valuatie;het gaat dus alleen over de indu-

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1