DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1934 DERDE BlTAD PAG. 9 BOND VAN CHRISTELIJKE ORANJE-VEREENIGINGEN JAARVERGADERING TE UTRECHT „Onze liefde voor Vorstenhuis en Vaderland heeft geestelijke basis Gisteren werd te Utrecht de algemeene vergadering van den Bond van Christelijke Oranje Vereenigingen gehouden in het ge bouw voor C. S. B. Nadat des morgens een vergadering van het Hoofdbestuur had plaats gevonden, nam te één uur de algemeene jaarvergadering een aanvang. De Voorzitter, Ds. Is. V oorsteegh (Den Haag) las den 103en Psalm voor en ging voor in gebed. De heer H. L. G1 in derman (Utrecht) heette hierna namens de afdeeling Utrecht alle aanwezigen hartelijk welkom en sprak den wensch uit dat hoewel voor speciale feestelijkheden nu geen tijd was, de verga dering slagen zoude. Ds. Voorsteegh hield vervolgens een Wij zijn samen om elkander te hemoedi- gen en te versterken. Het besef willen wij levendig houden, welk een groot bezit wij hebben in het Oranje Huis opdat wij zoo onzen God eeren en in het leven staan blij ven met het oog op Hem geslagen. Door de droeve gebeurtenissen van den laatsten tijd moest de datum voor onze Jaarvergadering verzet worden. Nooit zijn wij samengekomen onder om standigheden als deze. Spr. herdacht vervolgens het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder en van Z.K.H. Prins Hendrik en herinnerde aan de betee- kenis van H.M. de Koningin-Moeder voor ons land en volk, als gemalin, Moeder, Re- gentesse, Grootmoeder en Weldoenster. Van God begenadigd in ziel en leyen heeft Zij licht gespreid over de Koninklijke familie en het Nederlandsche volk. Z.K.H. Prins Hendrik tcekende spr. als een door ieder beminde figuur. Nu gaan wij ons realiseeren. Koningin en Prinses zijn ons slechts overgebleven. Te dichter scharen wij ons dus rond de troon, te krachtiger bidden wij voor Haar behoud; te sterker wijzen wij het volk op de betee- kenis van het Oranje Huis en te krachtiger nog zullen wij die machten bestrijden die aan het Oranje Huis in den weg stuan. Necrologie Bondsleden Ook in den kring van den Bond hebben wij verliezen geleden. Twee leden van het Hoofdbestuur ontvielen ons door den dood. In October 1933 stierf de heer Sturing op 36-jarigen leeftijd. Veel heeft hij gedaan. In Augustus ontviel ons het Hoofdbe stuurslid de heer Beijleveld die m de afdee ling Amsterdam (Centrum) zooveel gedaan heeft- xt J De afdeeling „Bijbel, Oranje en Neder land" te Den Haag verloor in den heer Van de®$bst een groot werker en de afdeeling Vgtö-burg moest haar beminden Voorzitter DriiVfilclhoen ten grave dragen en de afdee ling Soest moést treuren over het verlies van haar Voorzitter den heer Van der Flier. Op verzoek, van den voorzitter verhieven hierna alle aanwezigen zich van hun zetels en werden de ontslapenen in stilte herdacht. Onze bond groeit en nog steeds treden nieuwe afdeelingen toe, aldus vervolgde Ds. V. Nu zijn er meer dan 90 afdeelingen en spr. hoopt dat bij de herdenking van het zil veren jubileum in 1935 a.s. het aantal afdee lingen de 100 zal hebben overschreden. Ons volk is echter van revolutionaire sen timenten lang niet vrij. De fascistische ge dachte heeft vooral onder jonge menschen groot e bekoring. Maar nooit drilden vrij, dat Oranje wordt roe q a e drong en van de eerste plaats. (Applaus.) Na de openingsrede werd de agenda afge werkt. Uit het Jaarverslag van den penning meester Dr. M. Barkey Wolf van Geersdijk uit Kampen, bleek dat er een nadeelig saldo was van 281.04. De ontvang sten bedroegen 1091.08; de uitgaven 1372.12. De ontvangsten voor een aan te brengen kerkraam in de Groote Kerk te Delft be droegen 188.07. Voor dit doel is thans een bedrag aanwezig van 259.50. Door krachtig applaus hechtte vervol gens de vergadering haar goedkeuring aan het zenden van een telegram aan de Ko ninklijke Familie, met de volgende inhoud: „De" Bond van Chr. Oranjevereenigin- gen in Nederland in Jaarvergadering bij een in het gebouw voor Christelijk Soci ale belangen te Utrecht, geeft Uwo Majesteit en H.K.H. de Prinses opnieuw uiting van zijn verknochtheid aan het geliefd en geëerbiedigde Oranje Huis en Inrit U toe, dat God over Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Dochter moge ver heffen het licht van Zijn vriendelijk en vertroostend aangezicht." Het jaarverslag van den secretaris den heer C. Wilg v. d. Wal kenmerkte zich door een opgewekte toon. Er werd in ver meld dat het aantal afdeelingen de 95 heeft overschreden en is de 100 nabij. Nadat eenige oogenblikken was gepau- ieerd kwam aan de orde de Bestuursverkiezing 'Als leden van het Bondsbestuur werden Herkozen na stemming de aftredende leden, Ds. Is. Voorsteegh (Voorzitter); Ds. A. Klin kenberg, en.de heer W. v. d. Hulst. In de vacatures Beijleveld en Sturing werden gekozen Mr. G. van Baren, burge meester van Delft en de heer F. Kaman, hoofd der m.u.l.o.-school te Hoogeveen. Vervolgens was aan de orde de Statuten wijziging. De heer Hendrik de Boer, voorzitter van de Propagandacommissie lichtte de amendementen nader toe en besprak op duidelijke wijze de toelichtifigen op de sta tutenwijziging. Driebergen, Rotterdam en 's Gravenzande hadden amendementen inge diend die echter geen bijval vonden. Het amendement van Rotterdam werd Zelfs betiteld met „dictatoriaal" schrijven. De behandeling en de vaststelling van het reglement zal in de volgende vergadering 'plaats hebben. 1 Na rondvraag werd de algemeene verga dering, die door 34 afdeelingen werd bijge woond, door den Voorzitter met dankzeg ging gesloten. De Bond van Chr. Oranjevereenigingcn zal met nieuwen moed het jaar ingaan cn met onvermoeide propaganda-actie zijn taak vervullen. Eerewacht van de Oranje-Garde Bij de opening der Staten. Bij de opening van de vergadering van do Staten-Generaal op Dinsdag 18 September a.s., zal door de Oranje-Garde een eere wacht worden gevormd door deputaties van de verschillende afdeelingen, tot een totaio sterkte van 150 gardisten. De eerewacht, die op het Binnenhof wordt geplaatst, wordt gevormd door den Lande- lijken Commandant, den heer E. Raams. De afdeeling Delft zorgt voor een bent van twee trompetters en zes tamboers. Bovendien zullen enkele honiferden gar disten uit verschillende plaatsen worden op gesteld op een gereserveerde plaats op het Voorhout, onder commando van den heer .Toh. Buytink. Gardecommandant van Am sterdam, om H. M. de Koningin met talrijke vlaggen een eerbiedige groet te brengen. De Oranje-Garde (waarvan het secreta riaat van de Centrale Raad gevestigd is te Delft, Markt 41, tel. 746) is de het vorig jaar gestichte snel groeiende Chr. Oranje- Jeugd-Beweging. die zich onderscheidt door eigen kleeding, n.l. de grijze prinpekiel met oranje das en zwarte baret met oranje- ganzeveer. Een derde groep, bestaande uit 5 sport- vdiegtuigen van de Twentsche Aero-Club, volgde de route Haaksbergen, Deventer, Goor, Deldcn, Hengelo, Enschedé. Hierbij werd verondersteld dat bij Deventer een vliegtuig werd geraakt en neerstortte. In alle plaatsen kwamen, zoodra de vlieg tuigen hun bommen hadden afgeworpen, de hulpcolonnes in actie, terwijl in de grootste plaatsen speciale „gasziekonhuizen" waren 'ngericht. Deze middagoefeningen hadden overal een vlot en uitstekend verloop. De avondoefeningen duurden van onge veer halfnegen tot half tien. Op Almelo na, waar Kermis gehouden werd, was geheel Overijsel in donker gehuld. Door twee drie- motorige Fokker-vliegtuigen werden vele bommen afgeworpen en overal in de stra in zag mei denkS »Jdige dolden en ge vonden liggen. Ook nu deden de hulp colonnes weer hun werlc. Overal was veel publick op de been. Ook des avonds hadden de oefeningen een vlot en goed verloop, terwijl zich nergens inci denten voordeden. Om half tien luidden de klokken, ten tee- ken dat het „luchtgevaaigeweken wa kregen de straten overal weer hun normale aanzien en werden de lichten weer ontsto- De Huiden-, Leder- en Schoencentrale Uittreding van veertien lederfabrikanten. Naar wij vernemen hebben veertien leder fabrikanten, hun lidmaatschap van de Cen trale Vorecniging tot. Behartiging van de Belangen van de Huiden-, Leder-, Schoenen, en Aanverwante Branches opgezegd. Omtrent dit uittreden vernemen wij nog, dal deze fabrikanten tot dezen stap zijn overgegaan, aangezien zij overtuigd zijn, dat de „Centrale" in haar huidigen vorm geen verbetering zal brengen voor-de aan gesloten branches in het algemeen, terwij 1 voor de 1 ede rf abri cage ernstige gevaren uit hei voortbestaan der „Centrale" kunnen ont- Bij de besprekingen, die aan het, besluit tot uittreding zijn voorafgegaan, is de fabri kanten gebleken, dat vele leden slechts van uittreding worden teruggehouden, om dat op gupnd der statuten constellaties kun nen worden gemaakt, waaruit ernstig ge vaar voor ovenheersching van bepaalde groepen zou kunnen ontstaan. De aangesloten branches hebben, naar een berekening uitgaande van de cijfers van 1931 een totaal omzet van circa 250 millioen gulden pér jaar. Vele aangeslotenen zijn teleurgesteld door het uitblijven van regeeringssteun. Voor de Zoolleerfabrikantën is er tevens het be zwaar, dat zij zich in de „Centrale" niet veilig gevoelen tegenover de daarin ook vertegenwoordigde ..ruhberbelangen'". Bij dit punt is niet alleen het belang der lederindustrie, doch ook van duizenden sohoenherstellers betrokken. De uitgetreden fabrikanten zijn volkomen bereid maatrege len in deze kw éstie in het belang der schoen herstellers daadwerkelijk te steunen. Gemeenteraad van Amsterdam Werkverruiming. De gemeenteraad van Amsterdam heeft langdurige debatten gehouden tot aanvaar ding van voorschotten uit het werkverrui mingsplan 1934 ter fianciering van een twaalftal werken, als het graven van grach ten op „Landlust", het stichten van een waterzuiveringsinrichting voor Amsterdam- Zuid. het bouwen van eenige bruggen, het maken van een gedeelte van het hoofdriool in de binnenstad, het houwen van een nachtasyl voor onhehuisden en het uitbrei den van het landingsterrein van Schiphol. Door de sociaal-democraten werd tegen deze voorstellen gcoponeerd, omdat zij meenden dat deze werken niet behoorden tot de werkverruiming maar tot de normale werken, die behoorden te worden uitge voerd door den Dienst van Publieke Wer ken tegen normale loon en. Zij zagen in het aannemen van de voordracht het omlaag drukken van de loonen. Zij wenschten daar om alle punten van de voordracht te schrap pen, behalve dat betreffende Schiphol. In stemming gebracht, werd het voorstel van de sociaal-democraten verworpen met 20—19 stemmen. Met dezelfde stemverhou ding worden aangenomen de eerste tien punten van de voordracht en met 33 togen 4 stemmen de uitbreiding van het landings terrein van Schiphol. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer is in vergadering bij eengeroepen op Dinsdag 18 September, te kwart over drie. Aan de orde is aanbieding van de Rijksbegrooting voor 1935 en opma ken van een nominatie voor het voorzitter schap. Leger en Vloot. Uit Oost-lndie Japansch-Nederlandsche onder handelingen dreigen vast te loopen BATAVIA, 13 Sept. (Aneta) De Java- bode verneemt dat de Nederlandsch- Japansche onderhandelingen dreigen vast te loopen daar er teckenen van boycot van Japansche zijde merkbaar zijn, terwijl aan de regeling der scheep vaartkwestie van Japansche zijde moeilijkheden in de weg worden ge legd. ONTWERP LOONBELASTING VERWORPEN BATAVIA, 12 Sept. (Aneta). Bij de stem ming in den Volksraad is het ontwerp voor de loonbelasting met "6 stemmen tegen en 12 stemmen voor verworpen. Ook de betreffende begrootingspost tot bedrag van 5.0C7.00Q is daardoor geacht met dezelfde stemverhouding te zijn ver worpen. ITct voorstel van de regeering om de cri sisheffing samen te smelten met de inkom stenbelasting, is met 41 stemmen tegen en 1 stem voor verworpen. De eenige voorstem mer was de voorzitter van den Volksraad. Gemengd Nieuws. Luchtbescherming in Overijsel De eerste massale oefeningen. Woensdag werd de eerste massale luchtbeschermingsoefening in ons land gehouden, n.l. in de provincie Overi ijsel. De leiding berustte bij luitenant- generaal De Ridder, territoriaal bevel hebber van Overijsel. Aanwezig waren hierbij o.m. de Mi nister van Defensie, de heer Deckers, generaal Snijders, leden van den Ge- neralen Staf en militaire attacheea van België en Frankrijk. De dagoefeningen begonnen om ongeveer 4 uur. De eerste groep bombardementsvlieg tuigen, bestaande uit negen militaire toe stellen. kwamen van het vliegveld Eelde en volgden de route Gramsbergen—Hasselt, Kampen, Zwolle. Dalfsen, Ommen, Harden- berg. Boven al deze plaatsen, doch vooral boven de brug te Kampen werden denk beeldige bommen geworpen, terwijl veron dersteld werd dat boven Kampen twee vliegtuigen werden neergeschoten. Een tweede groep, eveneens bestaande uit negen legervliegtuigen, vertrok van het vliegveld Twenthc en ging via Ootmarsum, Vriesscveen. ITattem, Zwolle. Raalte, iïel- lendoorn, Rijssen, Almelo en Oldenzaal. Hierbij werd verondersteld dat bij de spoor brug te Zwolle 1 vliegtuig werd neergescho ten. Auto- en motorongelukken Te Abcoude is een uit Amsterdam komen de vrachtauto, geladen met leege kisten bij het passeeren van een personenauto op den Molenweg ter hoogte van het fort, voor de groote Coupure van den weg afgeraakt en terecht-gekomen >in de langs den weg loè pende sloot. De chauffeur kwam piet ddi schrik vrij. Te Buitenveldert (N.H.) werd de vee houder S. door een motorrijder aangereden. Beiden kwamen te vallen. S- liep eenig-i onbeduidende verwondingen op, terwijl de motorrijder over den kop sloeg en met ernstige verwondingen en een zware her senschudding naar een ziekenhuis te Am sterdam vervoerd werd. Te Heeswijk is G. uit Berlicum tegen een uit tegenovergestelde richting komende motorfiets, bestuurd door B uit Tilburg, met op de duo De R., uit Veghel, gebotst. Beide kwamen te vallen. G. werd met een hoofdwond en een gebroken arm per auto naar 'zijn woonplaats vervoerd. B. is met een hersenschudding en een gebroken pols naar het ziekenhuis te 's-Hertogenliosch gebracht. De duorijder bleef ongedeerd. DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN. De politie te Zwolle heeft den automo bilist. die Zondagavond op den Zuiderzee straatweg te Oldebroek don heer van dei- Ruit uit Amsterdam heeft aangereden ep hem zowaar gewond op den weg liet liggen, opgespoord. De autobestuurder bleek te zijn B. uit Zwollerkerspel. De 27-jarige v. d. R. is inmiddels in het Sophia-ziekenhuis te Zwolle aan zijn verwondingen overleden. Tegen den autobestuurder is proces-verbaal opgemaakt. Hij is ter beschikking van de marechaussee te Wezep gesteld. Het kindje van den heer Hooning, te Haarlemmermeer, dat eenigen tijd geleden spelende op den weg door een auto werd aangereden en met een zware hersenschud ding werd opgenomen, is thans overleden. verdronken. Te Almelo is in de gracht achter het kerk hof een 6-jarig jongetje verdronken. Het kmd, zoentje van de familie Bannink, wae met een vriendje uitgegaan en toen het na verscheidene uren nog niet teruggekeerd was, werd onderzoek ingesteld met het bovengenoemde resultaat. IN CHLOOR WATER VERDRONKEN. Te Apeldoorn is het 3-jarig zoontje van de familie Den Boer in de ouderlijke woning in een onbewaakt oogenblik in een tobbe met chloorwater gevallen. Toen de moeder het geval bemerkte bleken de levensgeesten reeds DOODELIJKE VAL Woensdag is bij de in aanbouw zijnde kérk te Spckholtzerheide onder Kerltrade de timmerman v. d. Linde afkomstig uit Buchenen bij Roermond van een 20 meter hoogen steiger gevallen De man was op slag dood. Te Arnhem is de 21-jarige broodbezorger R., toen hij den Cattenpoelschenweg afreed in een bocht van den weg gevallen daar hij onwel werd. Hij kwam met zijn hoofd op de steenen terecht. In bewusteloozen toe stand werd hij naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij is overleden. Maassluis stroomloos. Woensdagmiddag is in het eletriciteitsstati- dat de deur onder luid geknal opensprong. De schade is tamelijk groot. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. Tengevolge van de ontploffing zat Maas sluis zonder stroom. In den loop van den zou getracht worden hierin te voorzien. KUNST NEDERLANDSCHE ORGEL KUNST EN -HISTORIE Orgeldag te 's Gravenhage Zonder Luther geen Bach, zonder Calvijn geen Sweelinck In de Luthersche Kerk aan den Luthersche Burg- al te 's-Gravenhage is gisteren 'o zeer geslaagde jrgeldag" gehouden, die onder bovens taanden ti- 1 was aangekondigd. Te half 3 ving de „historische middagconferen- aan met een openingswoord van den hei Jan Zwart, den bekenden Amsterdamschen or- een welkomstwoord tot de talrijke aanwe zigen, waarvan velen van buiten de Residentie, oorden van dank aan allen die dezen orgeldag mede hadden mogelijk gemaakt, hield hij een inlei dende causerie over de vraag: „Waartoe orgeldagen?". Zijn antwoord op deze vraag was: om duizend één redenen, waarvan wel de eerste is en waa al de andere zijn vervat: dat weer het orgel in belangstelling zal komen te staan, die het had drie n geleden; dat het orgel weer tot het mu- ziek-genieten van ons volk zal gaan behooren, waartoe het vóór driehonderd jaar bestemd werd. Niet zooals tegenwoordig, zaten toen op de orgel- banken kerkedicnaars, maar stedelijke beambten, tot taak hadden een burgerlijke gemeente „te locken ende aen te trecken met hun conste van musdek" en daardoor de zeden en gewoonten te beteren. Deze orgeldagen dienen om het daarheen te leiden, dat het orgel weer die rol zal gaan ver vullen, de oud-Hollaodsche zede weer in eere en n brengen van open kerken en orgelkunst, thans als heilzaam middel tegen bioscoop en sport- tegen jazz en andere jengelmuziek. Zooals ieder de beweging voor de beiaardkunst toejuicht, ook 'n groote Nederlandsche orgelvereeniging cke zich het lot van haar instrumenten aantrekt, gewettigd zijn: één groote. onaangevochten O natie, die een einde zou maken aan het zich onder elkander veret^nd heirleger van orgelbouw-experts viseurs, die bij de autoriteiten zou kunnen aandringen op een leerstoel vcor orgelbouw er orgelkunde en zou kunnen werken voor een kerk- muziekschool om het protestantsche kerkkoraal n eere te brengen. Zou, vraagt spr., geen re- an bestaan hebben een groot algemeen or gaan waarin het orgel historisch en wat zijn hui dige taak betreft kan worden belicht? Dat zijn perspectieven, die zich bij iederen orgeldag aftee- kenen. Men moet de cultuur van het protestantsche kerkorgel uit de 16e en 17e eeuw weer plaatselijk en gewestelijk ter hand nemen, zich bewust worden aangaande de noodzaak de Nederlandsche orgel- tteratuur aan te vullen en uit te breiden. Spr vees in dit verband op de ter inzage liggende ge schriften, oa het Tabulatuerboeck var Anth. van Noort. dat in onzen tijd opnieuw uitgegeven dank zij de Ver. voor Muziekgeschie denis en wiens gefigureerde koralen verre boven Sweelinck Ja zelfs boven Samuel Scheidt uitgaan. Het gaat er. zoo besluit spr.. niet om nu direct eelste orgelistenvereeniging aan de andere toe te voegen enz., maar wel om tichelen en st< leem en cement aan te dragen voor het toekomsti ge groote gebouw van het Nederlandsche orgel spel. orgelhistorie en orgelbouwkunst. Daarna sprak Mr. A. Bouman, orgelbouw- kundige te Rotterdam, over „Stijlbegrip bij Orgelrestauraties' een algeaneen-cultureele inleiding, waari Spr. aantoonde dat ook de orgelbouw betrokken i: in de besohavingsontwikkeling, stend hij stil bij de VérchÜ'lende stijlvormen in den orgelbouw e schouwde in verband hiermede het orgel als Van geschiedenis en kunst. Daartegenover werd de andere functie van het orgel gesteld, n.l. van begeleiding®- (of con-cert-) apparaat, ia beide functies tegen elkaar werden afge wogen. Spr. stelde drie essentieele eischen aan orgel, onafhankelijk van de verschillende stijl" men: 1. die van de eenheid van het volle werk, 2. de individualiteit der klavieren, 3. dae wt afgesloten eenheid vormen van zooveel-mogelijk- genuanceerde grondstemmen, vulstemmen en tong werken. Het stijlbegrip werd onderscheiden van makzuehtig conservatisme. Spr. vermeldde toen een vijftigtal orgelrestauraties na 1900, waarin hij de stijlloosheid aantoonde en wel t.a.v. de orgelkast, de speeltafel-behandeling, de tractuur. de plaatsing r het pijpwerk uit het rugpositief, het pijpwerk de dispositie-wijzigingen, waarbij Spr. o.m. vier gevallen noemde, waarin de vulstemmen en tong werken in een rugpositief waren vervangen door Voix céleste 8'. Alle voorbeelden waren door Spr. persoonlijk aan de resp. orgels geconstateerd. Als grondoorzaken van deze stijlloosheid werden o.a. genoemd de onkunde veler orgelisten t.o.v. de reg streerkunst, het weinig gespeeld worden van de muziek uit Bachs tijd, de gemakzucht van menigen orgelbouwer en het ontbreken van een op histori sche kenr.is gebaseerd stijlbegrip. Na een vijfta. itijlvclle restauraties uit de laatste jaren vermeld te -hebben, wees Spr. op de kentering, die thans waar te nemen en gaf hij eenige richtlijnen orgelrestauraties, waarbij o.a. over den bij bouw gesproken werd. Op de verantwoordelijk heid der bestaande adviescolleges werd gewezen, na Spr. met de aankondiging van de uitgave een orgellhistorisch werk en een enkele con clusie zijn rede eindigde. Het daarna volgende punt van het programma ras. zooals de heer Zwart zeide, geen „spreek- ummer". maar een „speelnummer". Hij gaf echter en korte toelichting over .VRIJDAG 14 SEPTEMBER HUIZEN 301.5 M. NED. CHR. RADIO-VEREENIGING 8.008.15 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Morgenconcert (gr.muziek). 10.3011.00 Morgendienst door Ds. B. C. Koolhaas. 11 0012.00 Bespeling van het studio-orgel door G. Snijders. 12.15—12.30 nxn. Gramofoonmuziek. 12.30—1.15 nun. Het „Hollandsch Harp- kwartet": Phia Berghout, harp. Corrie Riet veld, viool. Henk Berghout, cello. Abr. Mar- tijn. orgel. 1.15—1.45 n.m. Gramofoonmuziek. (We- ber-programma) I.45—-2.30 om. „Hollandsch Harpkwartet", 2.30—3.00 nm. Lezen van Chr. lectuur. „Paardenbloemen" van H. J. Heynes. 3.00—3 45 n.m. Liederen-recital door Mach- teld Hagenbeek, sopraan. 4.00—4.30 njn. Gramofoonmuziek. 4.30—6.30 nun. Ensemble van der Horst (2 violen, cello en piano). 6.30—6.58 n.m, „Bloembollen in deo tuin", door A. J. Herwig, te Bussum. 7.00±7.15 n.m. Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau. ±7.15—7.30 n.m. Gramofoonmuziek. of „Een greep uit het dageüijksch gebeuren". 7 308.00 n.m. Literair halfuurtje. „De Waterman" van Arthur van Schendel, door den heer D. J. Galle, te Hilversum. 8.00—8.15 men. P.T.T.-Ucwartiertje. Spre ker: de heer J. G. Pater, chef van den Persdienst P.T.T. Onderwerp: .P.T.T. als kassier". 8.15—9.00 n.m. Veel gevraagde gramofoon muziek. 9.00—9.30 n m. Spreker de heer A. Ver- kuyl te Zutphen, oud-Zendingsonderwijzer. Onderwerp: „Land en volk der Minahassa". 9.3010.15 n.m. Concert. Anton Bakker, trompet. Ferd Kloek. NCRV-orgel. 10 1510.25 n.m. Vaz Dias. 10.25—11.45 n.m. Concert door het Nederl. Kamerorkest, o.l.v. Otto Glastra van Loon. II.45—12 00 n.m. Gramofoonmuziek. HF.VERSUM 1875 M- VJLR.A, 8.01 Gramofoonmuziek. VP.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 „Zwarte Peter". Een schets van Hans Hyan, voor te dragen door Carel Rijken. 10.30 Orgelspel door Joh. Jong. 11.00 .Keukenjammer" Een keukenidylle van Herman Heryermans, voor te dragen door Carel Rijken. 11.15 Gramofoonmuziek. 11.45 We draaien ou nog(Gr.muziek). A.V.R.O. 12.01—12.30 Gramofoonmuziek. 12.30—2.30 n m. Kovacs Lajos en zijn or# kest. 2.30—3.00 nm Mieke Verstraete draagt voor: „Het Vergankelijke", uit „Bimini" vaq Dr. J. Theunisz. 3.00—4.00 nm Geconserveerde klanken, j 4.30 i vertelt. 5.00 n. 5.45 n. Orkest oJ.v. Hugo de Groot Tito Sdbipa zingt. (Grmuziek), 6.01 nm. Orkest o.l.v. Hugo de Groot 6.30 nm. De behandeling en de voor- en nazorg van geesteszieken. Lezing door Dr. L. Heyermans. directeur van de Gemeente lijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst Amsterdam. 6.50 nm. Mark Hambourg, piano, speelt. Gramofoonmuziek 7.00 nm. Voor Socialisme en Democratie. Medewerking van: Orkest oJ.v. Hugo de Groot. Jo Hekkert—v. Eysden. zang: Koos Vorrink. toespraak; EL Kupers, toespraak. Voorts: gramofoonmuziek. A.VJI.O. 8.00—±10.30 nm. Kurhaus te Schevenin- gen. Afscheidsconcert door het Residentie orkest o.l.v. Cari Schuricht. Pauzevulliog door den VPRO. ±10.30 nm. Sluiting. V.P.R.O. 8.01 nm. Lezing: Geloof en Blijdschap. 2« voordracht. Spreker: Ds. D. Visser, Nieuw- Helvoet ±9.00 nm. Cursus: Het Internationaal Ver band voor Vrijz. Christendom en Geloofs vrijheid (inde pauze van het Kurhauscoo- cert). 2e voordracht. De Theologische Cur sus, Kopenhagen 1934. Speker: Prof. Dr. L. J. van HoHc. Leiden. ±10.15 n.m. Na afloop van het Kurhaus- concert. Vaz Dias en het Vrtyz. Godsd. Persbureau. ±10.30 nm. Lezing- De film. ,,de Vijf Frank forters". Spreker: Luc. Willink, Voorburg. BUITENLAND Deutschlandsender 1571 M.: 4.00 nm. Le zing door Paul Eirpper. „Vom Affen gebis- sen". 7.20 nm. Meta Hagedoom speeit piano. 9.05 nm. Mozart-Haydn-concert. Straatsburg 349.2 M.: 5.20 n.m. Jean Cr as- herdenking. 8.50 n.m. Symphonieconcert o.l.v. Emile Cooper. (Rich. Strauss, I-bert, Straiwinski, Wagner). Daventry 1500 M.: 8.20 nm. Promenade- concert. (Beethoven-programma). London Reg. 342.1 M.: 8.20 n.m. „America Calling", gevarieerd programma. Parijs (Post: Parisien) 328.2 M.: 8.32 n.m. Concert o l.v. Théodore Mathieu, tnm.v, Germaine Corney, zang. Rome 420.8 M.: 9.05 nm. „FrühHngsluft", operette van Josef Strauss. Warschau 1411 M.s 8.50 n.m. Symphonie concert. (Tsjaikofski. Brahms. Rich. Strauss) Weenen 506.8 M.: 8.50 nm. „Liebelei" van Arthur Schnitzler. Koningsbergen 291 M.: 9.05 n.m. „Die Ver- schwörung des Fiesco zu Genua"; treurspel van Schiller. den smaak der wandelende en babbelende hoor ders; men improviseerde veel, maar ook staat uit de litteratuur vast, dat b.v. Mr. Dirk Sweelinck behalve de psalmen ook gearrangeerde motteten en madrigalen van Orlando dd Lassus en Marenzio op zijn repertoire heeft gehad. Men heeft behalve motetten en madrigalen ook vocale psalmen ge-intabulateerd. En een derde categorie was de zuivere instrumentale vormmu- ziek als fantasieën, toccata's, praeludia enz., zoo wel van eigen vinding als van anderen en ook de werken uit de Venetiaansdhe (Frescobaldi) en de Engelsche school hebben gedeeltelijk het klankec- materiaal voor de orgelbespelingen gevormd. Was het orgelspelen vroeger, in den Roomschcn cultus, eigenlijk niet veel meer dan een mechani sche arbeid, de „loffelijke Verorden-ng" drong tot voor de vuist weg spelen, het improviseeren. aan de instrumentale vormen grootere lengte diepte gaf en de kunst van het variëeren tot ongekenden bloei deed geraken. Uit de structuur Sweelincks en Van Noorts muziek en trou- s ook uit verschillende geschriften blijkt ■ts, dat men zich op het registreeren ten zeerste toelegde. Omstreeks 1800, toen de „loffelijke Verorde ning" reeds lang opgehouden had te bestaan, ont stond er in de orgelspcelkunst een wansmaak, zich i. uitend in een streven naar nabootsing van natuurgeluiden in het weergeven van veldslagen, overstroomingen e.d. Gelukkig zien wij in de vorige eeuw weer een groote ommekeer, waardoor het orgelspelen al meer en meer gaat gelijken op de „loffelijke ge woonte" van onzen tijd (hoewel die nog lang niet algemeen genoeg blijkt om zelfs maar de litteratuur, die er inmiddels in druk verschenen is, tot vol doende bekendheid te brengen). Streven wij naar herstel der „loffelijke verordening" maar tevens naar de achteruitgegane kunst van het improvisee ren. En wanneer die zich dan weer vooral gaat richten op het koraal dan zal een levend verleden kracht zijn in het heden. waarbij hij er o.m. op wees. dat de door orgelisten als Speuy. Sweelinck en Van Noort opgeschreven psalmvariaties niet zijn geschreven om de gemeen te te begeleiden, daar in hun tijd de gemeentezang nog niet begeleid werd (en abominabel klcnk) maar wel om de „wandelkerk" te laten hoorenhoe de psalmen moesten klinken, inzonderheid hoe lang de z.g. lanqe en korte noten moesten aangehouden worden. Uit de bewerkingen blijkt wel duidelijk, dat het tempo langzaam en waardig was. Wilde zóó het zingen op .heele en halve" noteD invoeren dan zou spreker er geen bezwaar tegen hebben, <£\ch hM gelooft niet dat dit mogelijk Vervolgens speelde hij Psalm 24 van Speuy: en bijzonder effectrijk stuk muziek ondanks de slechts twee stemmen waarop het getoonzet is. één variatie van Sweelincks Psalm 140 en de bijzon der mooie Psalm 116 van Van Noort. Dan kwam de heer W m. Mud de, uit Amster dam (orgelist te Hilversum) aan het woord met „E«n loffelijke Verordening". De „loffelijke Verordening" bestond daarin, volgens den 18e eeuwschen Groningschen orgehst en schrijver over muziekLustigi dat de organisten buiten den godsdienst op zekere vastgestelde dagen en uren zich .voor de Liefhebbers moeter. hcorcn laaten. en teffens zich dapper in de Oef- fening konnen houden" en die nergens dan in onze Veroenigdc Provinciën bestood, veelal zeer tegen den zin van de predikanten, die er tegen prote steerden als tot „superstitie" en „lichtvaerdicheit" leidende, maar over het algemeen door de burger lijke overheid gehandhaafd als middel om de bur gers „recreatie" te schenken en hen uit .herber gen en tavernen" te houden. De „loffelijke Veror dening" werd in het land van Bach noch in dat van Handel (Engeland) gekend en is ook een spe cifiek Nederlandsche instelling gebleven. Zij heeft grootcn invloed gehad op de orgelbouwkunst en de orgelspeelkunst. Spr. bepaalde zich er echter toe nia te gaan hoe die orgeliurem gevuld werden. Het begrip concerten was er geheel vreemd aan. Men schikte zich veelal naar den weinig ontwikkei- De heer J a t sprak tenslotte nog c De Hjnen Luther-Bach loopen korten tijd parallel om dan el kander te raken. In Luthers eerste orde van de Kerkmuziek komen enkel koor- en gemeentezang ter sprake. Het orgel werd door hem. op het roomsche voet spoor. als niet be- hoorend tot den ker kelijken eeredienst beschouwd. Het or gel werd in Luthers dagen een snorkerlg pronksel van room sche wereldsche ver wildering geacht. De menschelijke stem was toen het non plus ultra, elk instrumentaal geluid werd gemiaacht en het orgel werd verwenscht doordat het zich tegen wil en dank nestelde. Dit was niet karakteristiek Cal- vijnsch of Gereformeerd. En Luther èn de Paus èn zijn concilies en al wat Rome's kerk als kerk in haarzelf wilde verbeteren, achtten het orgel den vijand van het alleenbegrijpelijke gezóugen woord en mitsdien verstoorder in de aandacht en stich ting. Luthers hervorming heeft niets veranderd ir het lot en de bestemming van het orgel, zooals het in de Roomsche kerk gebracht werd. nl voor hel beperkt en begrensd antwoord op koor- en ge meentezang. Met Calvijns hervorming ging het ge heel anders. Het zijn sprookjes en sagen, als zou „Calvijn en muziek" gelijk zijn aan „kunsthaat, -moord en -doodslag". Een historisch onderzoek leidt integendeel tot de conclusie, dat C a 1 v 1) o het allerbeste voor den kerkzan wilde bevorderen en daartoe knapp medewerkers had (C. Höweler op de Con ferentie voor Muziek en Religie). Dat Calvijn in zijn strijd tegen de „Paapsche Mis" ook de heele emballage daarbij, het orgel incluis, afwees ls hem niet als een grief aan te rekenen. Om den meentezang bij de bediening des Woords te leideo had men het destijds zoo zwakke orgel niet noodig en Iaat ons er geen ach en wee over roepen, dat die „stijle, stoere Calvinisten" uit 1574 dit .Pau selijke aanhangsel" wilden uitbannen. Laat cos er liever dankbaar voor zijn, dat diezelfde Calvinisten, die el el hadde i het slis o, er g-m bezwaar in zagen deze tot onder hert behoorend stedelijk bezat geworden instru menten lieten bespelen „tot veraangena ming en vermaak" van de burgerlijke ge meente. Om méér van die orgelbespelingen jjetitionneerdeo Haarlemsche Gereformeerde predikanten met tal van andere leden hunner gemeente. Gijsbertus Voetius adviseerde me de met welke registers het orgel van Heus- den zou worden voorzien, al vocht hij later -als hoogleeeraar tegen het orgel als toe voegsel bij den eeredienst. Zoo bevorderde de Calvijnsche eeredienst. in tegenstelling met de Roomsche en Luthersche. de eigen ontwikkeling van het orgel en zijn bespeling. Het orgel had die vrijmakende beweging noodig en het kon die alleen hier In Nederland krijgen. Zoo hebben wij te verstaan: zender Calvijn geen Sweelinck. Ontstellend is het daarom in een kort geleden verschenen boek over Sweelinck te moeten lezen, dat het te verwonderen is dat Sweelinck niet betere oorden is gaan opzoeken „waar zijn werk in maatschappelijk verband zou hebben en Dordt is Sweelinck geworden wat h ij was. de Uytghenomen kunstenaar in het orgelspelen, de Expert en bestemd Meester, de Orgelistenmaker van heel Noord-Duitschland, de uitredder, de helper van het Luthersch orgelisten- dom uit deszelfs knechtschap tot den zelfstandigen vrije-orgelmeesters. Nergens anders dan in het land der „loffe lijke Verordening" kon Sweelincks kunst zich zoo ontwikkelen, dat het Duitsche orgelkoraal van Scheidt tot Bach er oog het merkteeken van draagt. Zonder Luther zouden we zeker geen Bach- cantaten en -passionen, geen orgelkoralen en partita's hebben gehad, maar ook is niet minder waar: zonder Calvijn geen Sweelinck. Sweelinck had geen Gereformeerd Psalmboek gehad waaruit hij voor Gereformeerde kunstgezinden volle twin tig jaar van zijn leven gegeven heeft en waaruit hij dien „eedlen zwier" verkreeg in het breken van melodieën op zoo velerlei manier, „dat keu rige ooren verbaasd stonden". Een dankbaar applaus beloonde den spreker voor zijn vurig voorgedragen en overtuigend be toog. Voor het begin van de bijeenkomst en in de pauze maakten de aanwezigen van de gelegenheid gebruik am de zeldzame verzameling van platen, boeken en handschriften uit het Museum-Scheur leer te bezien. Des avonds gaf de heer Zwart nog een druk bezochte orgelbespeling, waarin uatteraard aan het koraal en zijn bewerking voor orgel in vroeger ea later tijd een ruime plaats was gegund. GEORG HENSCHEL f De componist en eertijds vermaarde zanger Georg Henschel is te Aviemore in Schotland, op 84-jarigen leeftijd gestorven. Voor het tegenwoordig geslacht ls Henschel, die eertijds grooten roem als zanger genoot, een on bekende. Hij bezocht ook eenige malen ons land met zijn eveneens als zangeres begaafde vrouw Lilian. Na den dood van zijn vrouw trok Henschel zich aanvankelijk terug doch later maakte hij op nieuw kunstreizen tesamen met zijn dochter, een altzangeres. Toen hij 70 jaar was. achtte hij zijn carrière af- geloopen. Alleen in besloten kring trad hij daarna nog op en toen hij 80 jaar oud was is hij nog eens de gast geweest van den grooten Rotterdamschen kunstbeschermer wijlen notaris Van Wijngaarden. Henschel componeerde ook verscheidene liederen en na den dood van zijn vrouw een requiem, dat ook in oos land nog wel gespeeld wordt,

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 9