DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 ■werkt vénvarrend. "Andere wetten gelden voor bepaalde terreinen en kringen en deze bestrijkt alles. Hier is de eisoh Gods. Elk levein heeft zijn eigen aard; ook de staat; maar het gaat hier over de eisch, die tot deii monsch komt. De levenswet van de staat moet in vérband gebracht worden met de religieus-zedelijke wet; het eigen ambt 'der overheid moet apart onderzocht worden en kan uit de' religieus-zedelijke wet niet afge leid worden. Gij zult niet doodslaan, is geen abstract be grip; Rome spreekt wellicht terecht van: gij zult niet onrechtmatig dooden. Dat gebod kan niet zonder meer toegepast worden op dooden en oorlog voeren. Het richt zich al lereerst tot het individu. Het reoht om te gebieden ontleent de Overheid ook aan het gebod voor den onder daan om de machtcd onderdanig te zijn. Rom. 13 behoort ook tot de zedewet. Daarom is het vijfde gebod ook een grond van het Overheidsgezag; de ingeschapen zedowet geeft het besef, dat de Overheid gehoorzaamd moet worden. Om Gods wil; en daarom mèg de Overheid het eischen. Daarom heeft Bruin ner ongelijk, dte alleen uitgaat van de schel ijkc rode. Dan zoi} (het gelen Goddelijke instelliiig zijn. Dank zij de gemeene gratia is nog iets van de zedewct in aller hart over gebleven; ook met betrekking tot de Over heid. God openbaart zich aan ons op mcnsc.he- lijke wijze: Hij geeft zijn geboden in men schel ij ko taal en daarom zijn uitzonder in gen mogelijk; naar onze bevatting, niet naar zijn wezen. Als God van ons vraagt ook slechte Over heden te gehoorzamen, impliceert dat na tuurlijk niet, dat God die Overheid het recht geeft om willekeurig op te treden. Die gehoorzaamheid houdt echter op, als wij in strijd zouden komen met de geboden Gods. De weigering moet natuurlijk rusten op een welgefundeerde overtuiging; waar- hij dwaling mogelijk is: vaccinatie, vrouwen kiesrecht. Positief redht kan onrecht zijn souvereiniteit in eigen kring kan daarin geen ordening brengen. Prof. Dooyeweerd: En de Kerk in Duitschland dan? Mr. B ij 1 e v e 1 dr En als de Overheid zegt.; gij zult uw kinderen opvoeden in Room- sche zin? Prof. Ridderhos: Dan heslist het feit, dat God mijn Souverein is en mij ge biedt het anders te doen; mijn souvereini teit is dan niet in 't gedrang. De vraag, of de historie' normatieve waarde heeft, was thans eigenlijk niet aan de orde. De geschiedenis is zeker norma tief, norm-gevend., 't is maar de vraag hoe. Dd schepping is normatief; maar anders Arolgt uit het feit niet, dat liet zoo blijven moet In de historie spreeflot de leiding Gods; maar ze is zonder meer niet norm gevend. In de historie vormt zich wél positief recht; maar niet steeds in overeenstem ming met de zedewet. Het menschelijk recht moet terugvallen op het gebod Gods. Bi*unner maakt geen onderscheid tus- sohen de instelling en het gdbod èn de zonde der mensehen daarin. Spr. handhaaft de laatste stelling om 'daarmee aan Ie geven, wat in art 36 in positieve zin Aan de roeping der overheid wordt gezegd (uitgezonderd de uitroeiing der afgoderij). Karei de Groote, die Christen werd, "had uitgebreider roeping dan de te genwoordige Overheid. Zij kan onder be paalde omstandigheden de Christelijke reli gie hebben te bevorderen. Vooral bij primi tieve volksontwikkeling kan daï ihet geval zijn; later wordt het andere. Hoewel het in elkaar vloeit, moet onder scheiden worden tusschea de eere Gods en het heil des volk®. „De ordinantiën Gods" hebben vaak een ruimere beteekenis dan de Wet Gods; maar de religieus-zedelijke wet is de rechtstrcek- sche eisch Gods, die ons verantwoordelijk stelt. Onder de natuur worden ook mensch en geschiedenis begrepen; de laatste leert ons ook de leiding Gods bij het licht der Schrift; maar in de geschiedenis kunnen we God niet narekenen. De positieve roeping der overheid om de Chr. religie te bevorderen, brengt niet mee, dat zij negatief anti-Christelijke propagan da moet bestrijden. Met geweld kan de overheid de dwaling niet bestrijden; terecht werden deze woorden in art. 36 geschrapt. Vrijheid van consciëntie in volstrokte zin is er niet: de overheid mag b.v. de meest- ergeiTijke godslastering niet toelateD; het is de vraag, hoe de overheid haar roeping bepaalt. Op motieven van staatsrechterlijken aard kan natuurlijk het communisme uit de Ka mer geweerd worden; doch dat is een andere kwestie. Een moeilijk punt blijft of de overheid universiteiten, waar het ongeloof geleerd wordt, mag subsidieeren. Met Dr. Colijn is spr. het eens, dat art, 3 niet onverwijld moet worden her- ai en, al is revisie gewenscht, Spr. dankt Prof. de Hartogh voor de kos telijke aanvulling. Aan Mr. Noteboom ant woordt spr., dat de geschiedenis ons wel leert, wie de overheid is; en dan komt de yraag, of dat een zegen of een vloek is. In de bestaande rechtsorde kan men in absolute zin niet iets normatiefs zien; het eigendomsrecht bewijst niet, dat het privaat bezit altijd moet blijven. De geschiedenis leert ons veel; maar daar boven staat de norm van de wet Gods, waaraan alles gekeurd moet worden. Zulks geldt ook van de autonomie; daar is een sterke band aan de historie, doch Haarom behoeft het zoo niet te blijven. Brunner zei ja en neen en het neen krijgt de kracht; het ware beter alleen neen te zeggen; dan worden er minder hoorders verleid. Op grond van het feit, dat gehoorzaam heid aan Philips in strijd was met Gods Woord, verdedigen wij de revolutie; Brun ner rekent alleen met de wettigheid. Dat is zuiver revolutionair. Het gebod Gods geldt voor ons in alle kwaliteiten; maar de geboden richten zich niet op gelijke wijze tot iedereen. Spr. acht het onjuist, dat men het woord „absoluut" uit de filosofische dieventaal invoert in deze bespreking; de filosofen moe ten voor hun begrip dan maar een ander woord uitvinden. (applaus). De Voorzitter acht een nudero be spreking van deze stof noodzakelijk; echter dient dat later te geschieden. Het C.C. zal overwegen of en hoe dat moet geschieden. Spr. brengt een eere-saluut aan Prof. Rid derbos en vraagt publiceering van zijn re feraat in Anti-rev. Staatkunde. (applaus). Prof. Ridderbos heeft daarbij volle vrij heid om zijn opinie nog eenigszins te ver duidelijken; speciaal wat" stelling 20 betreft Art. 3 -van Ons Program stelt nog meerdere vragen aan de orde. Voortgaande studie is noodig. BUITENLAND Te koud Litwinof zelf heeft nu een beetje roei het eten van Gonèvo gegooid omdat, het hem niet warm genoeg opgedischt wordt! Zoo gaat het wanneer men met halve Oosterlingen wil handelen. Als de kooper „graag" is en zijn lust aan den koop nog achter uiterlijke koelheid tracht te verbev gen, gaat de koopman zich onwillig -toonen en doen alsof het een heele gunst is, dat men van hem koopen mag. Doel is dan een zoo hoog mogelijken prijs te bedingen. En die prijs is in het geval van den Jood- schen bolsjewist. FinkelsteinLitwinof, „warmer" uitnoodiging, omdathij daar beter mee bij de Russische bevolking den dag zal kunnen komen. Aan deze voor gegeven overweging is natuurlijk weinig waarde te hechten. In een land zonder vrije meeningsuiting, waar een minderheid met geweld zijn gezag aan het volk op drukt, zal men zich wat storen aan den indruk, dien men met een bepaald besluit op de bevolking maakt! Wat er dén achter zit? Wij denken, dat de hoeren van Mos kou al om te beginnen een proef willen nemen om de intensiteit van het verlan gen der uitnoodigende mogendheden eens te weten te komen. Als de proef lukt - en waarom zou ze niet lukken! dan hebben zij hun propaganda-materiaal met een aardig gegeven vermeerderd en althans een bruikbaar argument om vele door hun houding verblufte communisten in de overige wereld een toontje lager te doen zingen. „Ziet hoe noodig de kapitalistische wereld ons, den staat van de toekomst, had", kan dan, meer dan tevoren nog, de leus worden. Zooals gezegd, Moskou zal zijn zin wel krijgen. Men zal de „koele" uitnoodiging wel een beetje opwarmen of wellicht, naai De Valera's aanbeveling, de gewone proce dure kiezen. Het resultaat zal wel het zelfde blijven, nl. dat Sovjet-Rusland lid van den Volkenbond wordt. En dan kan het OosH-ocarnopact aan de beurt komen, dat in wezen een Fransche manoeuvre is om Duitschland, dat zichzelf al in zekeren zin geïsoleerd heeft, nog ver der af te sluiten. En inmiddels heeft Hitier voor de eer van het Oost-Locarno-pact bedankt, zoolang Duitschland niet als gelijkberechtigd er kend is. Hij heeft, dit op zichzelf be schouwd, groot gelijk. Want de proceduro van Barthou is: eerst moet Duitschland zich aansluiten bij het pact en daarna zul len we wel eens overwegen of het de z.g. gelijkberechtiging zal kunnen verkrijgen. Een staat die zichzelf respecteert laat zich niet zóó behandelen. En de Franschen weten dat ook best. Juist daardoor weten zij voorloopig nog den door het Verdrag van Versailles geschapen toestand te doen voortduren, .~i Textielstaking in Amerika Men maakt ook uit Saylesville meddin; van nieuwe onlusten. Er zijn twee peiwmeri zwaar gewond door schoten van soldaten. De oplossing van hot conflict schijnt ver-* der af dan ooit. De arbitrage-commissie bJljft groructekgen voor den vredie zoeken, doch wordt ckmnbij belemmerd door het terug trekken d'er arbeidersvertegenwopndig ere, Groote verbittering der stakers NEW-YORK, 13 Sept. Te Sagesville zijn tjlians door de Nationale garde de eerste schoten gelost. Twaalfhonderd man troepen der Nationale garde en 2/3 gedeelte van da staatsmilitie doen thans dienst ter handha ving van de orde, waarbij zij volledige oor- kgsuitmsting dragen. De verbittering onder de stakene is thans zóó hoog gestegen, dat zij zelfs niet uit het veld worden geslagen door het gebruik van traangassen en onpasselijk makende gassen en dat zij zich krachtdadig tegen de troepen en de politie verzetten, waarbij zij zich ala regel vain straatsteenen als projectielen be dienen. Men acht het geenszins uitgesloten, dat thans spoedig de staat van beleg zal wor den afgekondigd. In verband niet het schieten door de troe pen op de stekers, waarbij weliswaar v >or- eerst in de lucht werd geschoten, hebben de stakingsleiders aich gister gewend tot presi dent Roosevelt, met het verzoek een strikt venbod uit te vaardigen voor gebruik van vuurwapenen tegen rustige postere. De stakingsleiding is thans pessimis'.isch gestemd ten opzichte van de mogelijkheid ven het treffen eener spoedige overeenkomst tueschen beide partijen, ondanks het feit, dat de textielbemiddelingscommissie de hvio.o nog geenszins opgeeft en haar cmdienhan.de- lingen voortzet. Schuschnigg aan het woord Toch algemeen debat te Genève SUBSIDIES AAN AMERIKA'S KOOPVAARDIJVLOOT HYDEPARK (New York), 13 Sept. Roose velt heeft verklaard, dat hij er groote waarde aan heoht dat de Amerikaansclie koopvaardij vloot gehandhaafd blijft en dat zoo noodig de subsidies worden voortgezet ten einde het voortbestaan der koopvaardij te verzekeren. LITAUSCH DORP DOOR BRAND VERWOEST Uit Kowno: Het in het Noorden van Lit- tauen gelegen plaatsje Lucke bij Telsje staat sedert Dinsdag in brand. Het dorp, dat 1200 inwoners telt. bestaat slechts uit houten huizen. Ondanks het energiek in grijpen van alle naburige brandweercorpsen was het plaatsje gistermorgen voor drie kwart verwoest. Ook de synagoge is in vlammen opgegaan. Mqn is er in geslaagd paal en perk aan do verwoesting te stellen. De ooi-zaak van den brand is nog niet bekend MUSSOLINI TUSSCHEN DE DE AVANT- GARDISTEN ROME, 12 Sept. Mussolini heeft gister morgen een bezoek gebracht aan de Campo Duco waar 25000 avnnt-gardisten, jonge fas sisten van liIS jaar verzameld zijn. Staande in zijn auto, reed Mussolini langs de gelederen ën beantwoordde het gejuich met den Romeinschen groet. Twee legioe nen defileerden vervolgens met ee'n nieuwen parade-pas langs hem heen. De vijftiende Volkenbondevergadering is gisteren toch nog aan de algemeone debat ten begonnen. Bondsraad Molta wijdde na de opening der zitting woorden van nagedaohtenis aan Dollfuss en Scialoja, terwijl de vergadering zich van de zetels verhief. Dan spraik de Oostenrijksche bondskanse lier Schuschnigg. Hij dankte voor het eer betoon aan den gloeienden patriot en goe den Europeaan Dr Dollfuss en wees toen op do beteekenis van Oostenrijk ondanks het kleine bevolkingscijfer, daar het, een brand punt is van de Europeesche gedachte on het snijpunt van de groote stroomingen van West. naar Oost en Noord naar Zuid en omgekeerd. Het is niet, alleen Oostenrijks eigen belang dat het onafhankelijk blijft Zijn regeering is van plan, die onafhanke lijkheid te blijven verdedigen. Oostenrijk is levensvatbaar als men het veroorlooft te leven. Hij bestreed voorts de gedachte, dat er in Oostenrijk sprake is van dictatuur. De economische crisis heeft ook bijgedragen tot versterking van het radicalisme en een rustige grondwetsherziening'bemoeilijkt. Het nieuwe Oostenrijk moet althans in de ge legenheid gesteld worden zijn grenzen te verdedigen. Oostenrijk heeft niet de midde len gehad om te verhinderen, dat politieke bewegingen, die haar oorsprong buiten zijn grenzen hadden, een reactie hebben uitge oefend. De nieuwe Oostenrijksche grondwet kan geenszins reactionair genoemd worden. De opstanden in Februari en Juli zijn met ille gale wapenen gevoerd, over welker her komst bij niet zou spreken. In Juli was dan de kanselier en de schepper van het nieuwe Oostenrijk ten offer gevallen aan een arg listige en van to voren beraamde misdaad, die met brutaliteit zonder weerga is uitge voerd. De Oostenrijksche regeering heeft zich tegenover haar binrienlandsche tegenstan ders nooit laten leiden door wraakgevoel. De partijen in Oostenrijk behooren tot het verleden en pogingen om ze' weer op ie richten, zijn reactionair. De gedachte der autarkie wees Schusch nigg van de hand. Zijn land streeft er reeds 6edert jaren naar zijn economischen invloed uit te breiden en zich nieuwe mark ten voor zijn productie te verschaffen. De onderhandelingen, die gevoerd zijn met twee nabuuretaten, hebben gelukkig tot goede resultaten .gevoerd, dank zij den energieken arbeid van den chef der Italiaansche regee ring, die zoo nauw mogelijk heeft, samen gewerkt met. Dollfuss en den Hongaarschen ministerpresident. Na er nogmaals op ge wezen to hebben, dat Oostenrijk niet slechts voor zijn eigen bestaan strijdt, maar tege lijkertijd da juist begrepen belangen van al zijn buren dient, verzocht de bondskanselier, dat de Volkenbondsvcrgadering de nooden van Oostenrijk zal begrijpen en hulp zal verlecnen. Do Valera vóór Rnslands toelating. Na Schuschnigg sprak de Valera over sovjet-Ruslands toetreden tot den Volken bond. Ofschoon de vertegenwoordiger van een katholiek en godsdienstig land, zou de Va- toch voor de toelating van Rvisland stemmen, aangezien het in het belang van den wereldvrede zijn zal. dat een zoo mach tige staat tot den Volkenbond toetreedt, al dus spr. De Valera hoopte echter, dat de sovjet- regeering dezelfde godsdienstvrijheid voort aan aan alle inwoners van sovjet-Ruslaud zal toekennen, die het aan de Amerikaan sclie staatsburgers in dit land heeft toege zegd. De Valera waarschuwde er tegen in hot belang van den Volkenbond en van sovjet- Rusland zelf, dat de geheime beraadslagin gen in de hotelkamers en elders over de wijze van uitnoodiging aan sovjet-Rusland van don Volkenbond langdurig zouden wor den voortgezet. Hij gaf den raad, dat, de kwestie thans openlijk in den Volkembonds- raad zal worden gebracht, opdat de volken niet denken, dat hier intriges worden ge pleegd. De Valera wenschte in het algemeen be lang tevens, dat de gewone reglementaire weg voor de behandeling van sovjet-Rus lands toetreding zal worden gevolgd. Er moet vermeden worden, dat de minderheid over onderdrukking van de vrijheid van het woord zou kunnen klagen. Hij drong ten slotte nog aan op een bespreking van de kwestie in de zesde, de politieke, commissie. ALUMINIUM PROFIELEN R. H. I. W. A., Groenendaal 102 voor de BOUWBEDRIJVEN TELEF. 53809 ROTTERDAM Simon terug naar Londen LONDEN, 13 Sept. Volgen® de bladen zal Siir John Simon Zaterdag naar Londen terug keepen, waarna de leiding der Britsche dele gatie zal worden overgenomen dioor Sir Eden. Een non-mtervenTiepact voor Oostenrijk LONDEN. 13 Sept.. Uit Genève wordt ge meld, dat aldaar verluidt dat de groote mo gendheden op voorstel van Italië zouden overwegen een voorstel aan te nemen waar bij de groote mogendheden de aangrenzen- do staten van Oostenrijk zouden uitnood.i- gen een pact e onderteekenen, waar zij de verplichtingen op zich nemen niet te inter- venieeren in Oostenrijksche aangelegenhe den. Duitschland zal natuurlijk mede wor den uitgenoodigd tot dit pact toe te treden. Van het Duitsche antwoord zal het af hangen welke maatregelen de in aanmer king komende staten zullen nemen. Bondskanselier Schuschnigg heeft bezoe ken gebracht bij Sir John Simon, Barthou en baron Morsi. Deze laatste heeft een lang durig onderhoud gehad met Simon. Ook Polen weigert het Locarnopact LONDEN, 13 Sept. Volgens de Daily Te legraph heeft de Poolsche minister van buitenlandsche zaken. Beek, de Britsche re- gearing via den Lord groot zegelbewaarder Eden medegedeeld, dat Polen definitief heeft besloten niet deel te nemen aan het Oost-Loc a rnopact. In 'de kwestie van Ruslands toetreding tot den Volkenbond hebben zich nieuwe moei lijkheden voorgedaan, doordat de Russen be zwaren hebben ingebracht tegen den voor- loopigen tekst der uitnoodiging. Nieuwe onderhandelingen zijn daardoor noodig ge worden, zoodat vertraging is ingetreden. Litwinof wilde zijn regeering raadplegen, daar hij zelf den tekst te koel vond, om op grond van dezen tekst het Russische volk te kunnen overtuigen dat de sovjet-regeering niet mag weigeren aan de uitnoodiging ge volg te geven. Ten aanzien van de procedure schijnen de groote mogendheden thans in to zien, dat liet, overeenkomstig den raad, dien de Va lera in de volkcnbondsvergadering gegèven heeft, in ieders belang wensohelijk is, niet af te wijken van de gebruikelijke proce dure. waar Zwitserland op de nauwgezette inachtneming daarvan aandringt De Franscheh sehijnen zich dus niet langer tegen een bespreking in de zesde commissie te zullen verzetten. Baltlsche Pact geteekend. Woensdagavond is te Genève geteekend het verdrag tussdlren Estland, Letland en Littauen In de inleiding wordt er de na druk op gelegd, dat het streven der drie landen gericht zal zijn op de bevordering der onderlinge samenwerking en do tot stand bringing van een hechteren band tusschen de Baltisohe staten, om bi] te dra gen tot de handhaving en verzekering van den vrede. De negen artikelen bevatten de verplich tingen der drie regeeringon zioh mot elkan der te verstaan over alle kwesties in zake de buitenlandsche politiek. Ten minste twee malen per jaar zullen conferenties der ministers va/n Buitenland sche Zaken der drie landen plaats vinden, Do drie landen verplichten zich reeds thans elkander wedeTzijds den tekst mede te dealen der verdragen, welke zij onderling en mot andere staten hebben gesloten. Het onderhavige verdrag is aangegaan voor don tijd van 10 jaren, doch kan eon jour voor het e'.vpireereri worden opgezegd. Ook an dere stalen zullen tot dit verdrag kunnen toetreden. Amerika's wapenindustrie De chemische oorlogsindustrie. Uit Washington: De commissie van onder zoek naar de gebruiken der wapenindustrie heeft gister do zaken van het chemische concern Dupont behandeld. Daarbij bleek, dat Dupont van 1914 tot 1918 voor 1245 mil- lioen dollars opdrachten had uitgevoerd voor oorlogsdoeleinden. Dupont keerde in 1916 100 pet., in 1917 51 pet en in 1018 26 pet. dividend uit. De knceieriji der vliegtuigindustrie Uit Washington: Uit de verdere verhoo- ren voor de commissie van onderzoek naar de gebruiken in de wapenindustrie is geble ken, dat gebruik werd gemaakt van leger- vliegers en dat de industrie haar vliegtuig typen in het Verre Oosten en in Europa liet demonstreer en. Eenige jaren geleden zou zelfs geprobeerd zijn van het ministerie van Oorlog toestem ming te krijgen een Amerikaansch vlicg- kampschip voor dit doel naar Zuid-Amerika te zenden om het hoofd te bieden aan do Britsche concurrentie. Toen bij het verhoor verder werd verklaard, dat de chef van den gene- ral-en staf Glas Arthur tijdens het be zoek aan Turkije in 1932 Amerikaan sclie wapenuitvoeren naar Turkije heeft begunstigd, riep de voorzitter der commissie, senator Nye, uit: Het lijkt wel alsof het ministerie van Oor log en Marine door de regeering werd betaald om verkoopsorganisaties voor particuliere ondernemingen te vormen. Jachtvliegtuigen naar China Volgens de Herald Tribune heeft een Ca- lifornische maatschappij naar China 22 ul tra-moderne jachtvliegtuigen verkocht. Het zijn eendokkers, die oen grooter actieradius hebben dan de Amerilcaansche toestellen. Deze toestellen zouden 450 K.G, bommen kuunen vervoeren. Zij zijn met machine geweren bewapend. Zij zouden bij volle be lasting 3200 KM. kunnen afleggen. Na vruclitelooze pogingon te hebben daan deze toestellen aan de regeering Vereonigde Staten to verkoopon, zou de maatschappij er toe zijn overgegaan dit nieuwe type in het buitenland te plaatsen. y. W. G. A. Vergadering van de Wereldraad Dezer dagen kwam de Wereldraad van de Wereldbond van Christelijke Jonge Vrouwen Vereenigingen (Y W C A) te Genève bijeen, onder voorzitterschap van Jkvr. C. M van Asch van Wijk. Ilct aantal aangesloten ver eenigingen is thans op 35 gekomen, terwijl onderhet extension department nog 16 lan den ressorteeren. De vereenigingen van Fin tand en Zuid-Afrika traden uit, omdat mon zich niet met bet oe'cumenische standpunt van de Bond kan vëreenigen Bij de ver kiezingen voor hot Uitvoerend Comité bleek dat dit Comité edn veel intemationaler ka rakter heeft gekregen. Er zijn onder de 23 leden 15 nationaliteiten te vinden, waarvan 3 uit bet Ve'rre Oosten en 1 uit Australië. Langdurige en ernstige besprekingen, al dus de Ned., werden gewijd aan de werkwij ze, die de Y.W.C.A, in de eerstkomende jaren moet volgen. Zeer beslist werd uitgesproken dat in een wereld, die door oeconomische vragen wordt ontredderd, dn beheersciit wordt door krachten, die een nieuwen vorm willen geven aan nationale en internationale houdingen, als eersto verantwoordelijk heid geldt de versterking van het Christelijk geloof, zoowel voor 't persoonlijke loven als voor de Maatschappij.Ze er sterk werd gevoeld dat dit inhoudt dat er telkens vernieuwde overgave aan Jezus Christus noodig is en moed om de gevolgen te dragen van do toe passing van Zijn beginselen in (bet leven. Eerst dan zal de YWCA ee'n beweging zijn, die iets te zeggen heeft in de verbijstering van dezen tijd. Erkend werd dat de kracht van hdt Communisme en van het Nationalis me, welke bewegingen iets in zich hebben dat verwant genoemd mag worden aan reli- gieuse gevoelens, er toe drijft edn meer le vende uitdrukking te geven aan het Christe lijk geloof. De ernst waarmee dit alles tot uiting kwam liet niet na grooten indruk te maken. Ook de plaats, die de Vrouw heeft in te nemen, en dc dienst, die een vrouwen beweging als deze voor het welzijn der sa menleving kan geven, zal duidelijker moe ten worden ingezien. Ook bij deze bespreking viel op da.t hdt internationaal karakter van den Wereld bond steeds sterker naar voren komt. Kort geleden nog voelden Amerika en Engeland het als zendingsplicht secretaressen te stu ren naar het Verre Oosten om daar de YWCA te stichten als hulp voor de meisjes. Thans worden deze secretaressen deels ook uit financieele overwegingen meier en meer te ruggeroepen, en komt daarvoor in de plaats een uitwisseling van dienst aan elkaar, die nieuw en verblijdend is, een dieper beteeke nis geeft aan de internationale saamhoorig- Hier mag zeker worden ingevoegd dat ook ons land zijn verantwoordelijkheid heeft ge voeld en reeds sinds 1929 geld beschikbaar heeft gesteld om in Ned. Indiö een secreta rosse te hebben voor het YWGA-werk. Mej. C. II C Gunning is daar werkzaam. Neder land heeft geenerlei zeggingschap over I arbeid, er is in lndië een geheel eigen Do volgende vergadering van de Wereld raad zal in 1938 in het Verre Oosten plaats hebben. Weerbericht. Hoogste stand te Sarma 776.6. Laagste stand te Isafjord 742.8. Stand vanmorgen half twaalf 769.0 weerverwachting Zwakke tot matige N.O. tot Z.O. wind, helder tot licht of half bewolkt, waarschijn lijk droog wanm weer. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 21.4 C. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Rhelnfelden 0,00 3.50 Breisach 0.00 2.87 Itehl Maxan Diedeshelm Mannheim Bin gen Cnub Coblens Trior hhhrort Wesel Emmerik Dusseldorf 3.78 4 8 0.00 5.60 0.i'0 1.12 4.57 4.05 0.77 0.73 1 78 0.06 2.37 1.É8 2 62 2.05 1.10 1.05 2.36 1.96 -0.06 0.12 Venlo Lobith 9.96 9.95 Nijmegen 7.64 7,63 St Andries 2,30 2.47 Arnhem 7.68 7.67 Vreeswijk Iw 0.29 0,82 Wester voort 8.26 8,24 Deventer 2.05 2,08 Kampen -0.21 -0.17 Eysden 45.75 45.75 Grevenblcht 27.44 27.45 Venlo 10.73 10.72 Grave (sluis) 3.48 3,70 8t Andries 0.35 0.64 Gorkum 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tUd) 14 Sept. 2.10 14.20 Hellevoetsl. 5.48 18.09 Willemstad 6.45 19.05 Brouwersh. 5.00 17,21 Zierikzee 5.32 17.45 Wemeldinge 5.58 18,12 Vlissingen 4.07 16.24 Terneuzen 4.39 16,67 Hansweert 6.23 17,35 Delfzijl Terschelling 11.35 23.! Hariingon 12.15 Den Melder 9.50 22.20 Iimulden 5.53 18.13 M oek v. lloll. 5.03 17.28 Schevenlngen 6.23 18.48 Rotterdam 7.t8 19.17 De ramp der „Morro Castle" De bergingswerkzaamheden Uit New York: Hot stoomschip Morro Castle was Woensdag in een toestand geko men, dat met de bergingswerkzaamheden en het zoeken naar de dooden een aanvang kon worden gemaakt. Van den op den vooravond van het onge luk overleden kapitein, die in gala-uniform op het bed in de kapiteinshut lag opgebaard, restten nog slechts eenige verkoolde beende ren over, zoomede de gouden uniformknoo- pen. Of het mogelijk zal zijn de in het zand weggezonken boot weg te sleopen, is twijfel achtig. De brandstichting Naar de bladen melden zal de president het departement van Justitie opdragen na te gaan of communistische kringen te New York of Havanna betrokken zouden kunnen zijn bij de brandstichting van de Morro Castle. Het aantal omgekomenen Over het aantal dooden en gewonden zijn opnieuw mededeelingen gedaan. 135 perso nen zouden om het leven zijn gekomen of worden vermist. Daaronder bevinden zich 93 passagiers. Wat de ohef-radiotelegrafist vertelde Gister is de chef van de radiotelegrafisten van de Morro Castle door de commissie van onderzoek gehoord. Hij verklaarde 30 minu ten na het uitbreken van den brand op dracht te hebben gekregen S.O.S.-seinen te geven. De radiohut was op dat oogenblik reeds zoodanig in rook gehuld, (lat hij zijn werk gedurende 35 minuten heeft verricht met een vochtige doek om het, hoofd ge wikkeld. Van belang is do medcdeeling dat onlangs twee nieuwe omployé's een bezwaar schrift hebben gericht aan den kapitein, waarin opmerkingen worden gemaakt over de kwaliteit van hot eten, deze nersonen hebben geprobeerd de andore leden dor be manning er voor te winnen het protest te teekenen. Volgens dc mededooling van den chef- marconist was de gezagvoerder, Wilmott, zeer ontevreden over hot gedrag van deze beide lieden. Hij noemde een van hen een onruststoker en agitator van wie de kapitein zich bij aankomst te New York wilde ont- Aanslag op personentrein in mandsjoekwo. Uit Moekden: Bij Sipinen hebben Chine'e- sche bandieten een trein tot ontsporing ge bracht en beschoten. Tal van reizigers zijn gedood of gewond. Uit New-York: Op Rhode Island Is het op nieuw tot ernstige stakingsonlusten geko men. Met steenen gewapende stakers heli- ben een aanval op een fabriek gedaan. Zij werden door de nationale garde uiteenge dreven. Elders werden samenscholingen van 2000 stakers met traangas verspreid. Met het oog op de voortdurende excessen zet de door Roosevelt benoemde arbitrage commissie haar verzoeningspogingen met alle kracht voort. HEVIGE AARDSCHOK OP SICILIË. In de buurt van Catania en Syracuse (Si cilië) is in den nacht op Dinsdag een he vige aardschok waargenomen. De schade blijkt slechts gering te zijn. Gemengd Nieuws. GRIJSAARD IN BRAND Men meldt ons uit Dedemsvaart: De alleen wonende 78-Jarlge S. van Hoohverf Luymes al hier had zich sedert enkele dagen niet bulten zijn woning vertoond, hetgeen bij de buren eenlg arg waan wekte. De gemeentepolitie werd hiermede vanmorgen in kennis gesteld en moest, daar bin nen wel getuid werd gehoord doch geen deur werd geopend, zich met geweld toegang tot de woning verschaffen. Van Hoolwerf Luymes werd daar in vrijwel bewusbeloozen toestand met brandwonden overdekt op den grond aangetroffen. Voor het bed stond een gedeeltelijk verbrande stoel terwijl een petroleumHohtJe op den grond lag. Na voorloopig verbonden te zijn werd hij naar het R.K. ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Vermoed wordt, dat de oude man, toen hij het lichtje wilde dooven, uit zijn bed Is gevallen, waardoor brand ontstaan is. Het on geval moet reeds Zoodag hebben plaats gevonden KINDEREN DOOR RATTEN GEBETEN Bij een zekeren B. te Woerden zijn twee kin deren van ongeveer 2 en 3 Jaar door ratten gebe ten, De verwondingen In het gezicht waren van dien aard, dat de kinderen onmiddellijk onder ge neeskundige behandeling moesten worden gesteld. Bereids zijn de burgemeester en de architect in de bewuste woning geweest om den toestand ter plaatse op te nemen. VARKENS MET VALSCHE OORMERKEN De politie te Ulft heeft te Varsseveld Iemand op heetordaad betrapt bij het aan brengen van valache oormerken bij var kens. De man is naar Arnhem overgebracht VALSCH BANKPAPIER. Bij de posterijen te Mill is een valsch bankbiljet van f 100 in bataling aangeno men, J)o politie stelt eon onderzook in naar de herkomst. KINDERVERLAMMING Te Gouda is ee'n 6-jarig meisje ter o(bser vatie in het Van Iterson-Zieikenhuis opga nomen waarbij vermoedelijk kinderverlam ming Is geconstateerd. UITVOER VAN KAAS NAAR SPANJE Hot Crisi9 Zuivelbure'au, Laan van Meer dervoort 81/, 's Gravenihage, verzoekt onder nomingen, die in de jaren 1931, 1932 en 1933 Nedevlandsche Edammer-, Goudsche en/of Loidsche kaas, voor eigen rekening hebben verkocht en geleverd aan in Spanje, de Balearen, de Canarisöhe Eilanden en de Spnanscho Bezittingen gevestigde afnemers, hun naam en adres omgaand aan zijn bureau bekend te maken. OVERTREDING VAN DE AUTEURSWET Dc President van de Arronddssements Recht bank te Amsterdam heeft in kort geding uitspraak gedaan in de zaak van het beslag leggen op de oplaag van de „Aethergids" namens de K.R.O. door Mr. Witteman. Mr. M. Levenbaoh, optreden de voor den uitgever van de „Aethergids", was in kort geding bij den President van de Rechtbank tegen deze beslaglegging opgekomen en had de opheffing ervan gevraagd. Door den President is het verzoek van Mr. Levenbach afgewezen, op grond van het feit, dat artikel 10 van de Auteurswet het auteursrecht erkent op boeken, brochures, nieuws bladen, tijdschriften en alle andere geschriften en blijkens de memorie van toelichting de beteekenis van de woorden „aille andere geschriften" ruim moet worden opgevat, zoodat daar ook zeker onder vallen programma's, zelfs al hebben die pro gramma's geen enkele letterkundige of wetenschap pelijke waarde. De uitgever de heer P. Mulder Jr. werd veroor deeld ln de proceskosten. HAGELSCHADE Behalve te Aagtekerke en andere plaatsen in Zeeland heeft ook te Itenesse de hagelbui van (Zaterdagavond groote schade aangericht. Fruitkassen, glazen dakvensters en vensterrui ten werden een gemakkelijke prooi van de on gekend groote hageleteenen. DE „VORST VAN GELEEN". De „vorst van Geleen", mr, Leufkens, die herhaaldelijk processen voerde over het „vorstendom Geioen", dat volgens hem krachtens afstamming hem persoonlijk toebe hoorde, heeft thans zijn actie gestaakt, daar hij als advocaat bij de rechtbank te Maas tricht is toegelaten op belofte, dat hij zal afzien van zijn .souvereiniteit" over Go- leen. EEN DIEVENBENDE OPGESPOORD. De marechaussee te Doetinchem is een belangrijke serie diefstallen op het spoor ge komen, gepleegd ten nadeele van de emaille- fabriek Beccon aldaar. Reeds hebben zes arrestaties plaats gehad, vier personen zijn in het huis van bewaring te Arnhem opge Bloten. Met de twee anderen wordt het on derzoek nog voortgezet. Meer aanhoudingen zijn nog te vernachten. Alle betrokkenen zijn op de fabriek werkzaam. COOP. RAAD CONTRA „EIGEN HULP" De president der Am ster dams öh e rechtbank heeft uitspraak gedaan in het kort geding 'u^sohen den Coöp. Raad als etsoher contra Btgion Hulp" alfl gedaagde. De kwestie beteft het in bruikleen afstaan aan den Rnad. De daad van ged.-iAgde die eischer heeft verhlndcivl de«o_ kantoorlokalen te betreden, Is cmgeoor- ïlt derhalve de kan- in toe te laten, dat in gebruik either deze tot 1 Mei 1935 neemt. Bovendien veroordeeldi gedaagde tot betaling van een 100 voor lederen dt_„, deze kantoorlokalen vrij te geven. de pi'es'denfc dat zij in gebreke blijft HET LICHT UITGEDRAAID Officier eischt zes maanden gevangeniasiref mldden.stra.at en omgeving in het donker". hebben gezet. Hij zou in gezelschap van anderen -.keringen der G.MB >1 hebben opengemaakt. 1 zich do i hebben gedraaid i de stoppen ben stukgegooid. Veirdaohte erkondo het hem ten laste gelegde. Uit getuigenverklaringen k décharge bleek, dat de jongen goed bij zijn werkgevers stond aan geschreven. De Officier van Justitie, Mr van Dullemen, a.chtto in zijn requisitoir .openlljko geweldple ging met vereende krachten bewezen. Wijzende op de ernstige gevolgen, maar rekening houden de met de Jeugd en het overigens goede gedraaf V" erd., vorderde hij een gevangenisstraf van i den tijd in voor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2