Tweede blad pag. 5 De Medische Zending in Ned.-indie BINNENLAND. DINSDAG ft SEPTEMBER 1934 Met uiterste inspanning probeert de politie communisten tegen te houden tijdens 'n fascistische betooging te Londen Gisteren zijn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, na eenige Rechts: Een communist, die te Londen gearresteerd weken in Noorivegen vertoefd te hébben, in 't vaderland teruggekeerd. werd maar hevig tegenspartelde, wordt door eenige Te Amsterdam en Den Haag was de ontvangst allerhartelijkst. Boven- stevige Bobbies xveggedragen. staande foto werd genomen bij de aankomst te Huis Ten Bosch. ROFFELRIJMEX. NAAR UTRECHT! Volksraad stemt een bezuiniging af, uit vrees voor het Evangelie De positie van de medische Zending ten opzichte van de Islam en het Heidendom Met buitengewone belangstel ling hebben wij gelezen een besluit, door den Indischen Volksraad onlangs genomen mot betrekking tot een voorstel van het Gouvernement. Er was nl. een poet van f 17.0 >0 te bezuinigen, indien de Centrale Burgerlijke Zi eken inrichting te Malang werd overgedragen aan de Zending. Een lid van den Volks raad, de heer W» oho, achtte dit onge- wenscht, diende een mor ie in, bcoogende het behoud van die C.B.Z. als overheids instelling, en deze motie werd met 32 tegen 5 stemmen aangenomen. Wij zouden, gelet op het betrekkelijk kleine bedrag en op de niet overwel Jigende beteekenis van het feit der overdracht, deze zaak geen verdere aandacht wijden, indien niet uit de verdediging zijner motie door den heer Wiwoho aan den dag was getre den, en door den Volksraad zelf onder streept, dat ook we schreven bijna: zelfs, de Medische Zending in Ned. Indie nog te kampen heeft met meeningen, die zoowel uit onkunde over de feiten els uit voor oordeel, wortelend in laten we 't zacht zeggen vrees voor den invloed van het Evangelie op de inlanders, gevoed worden. Wat het eerste betreft, leverdie de hoer Wiwoho zelf het bewijs, door in zijn ver dediging van de motie te beweren, dat men „in zulk een ziekeninrichting in den regel vóór de behandeling naar een Christelijke preek heeft te luisteren". Dit is voor een Islamitisch patient „hoog»t onaangenaam", en derhalve was het beter, de C.B.Z. te Malang niet aan de Zending over te dragen. Nu werd den heer Wiwoho door den heer Van Helsdingen, een der Chr. leden van den Volksraad, wel medegedeeld, dat zijn kijk op zaken verkeerd was, daar er van ver plichting tot het b ij wonen van die „Andachten" in 't geheel geen sprake is, maar in tweeden termijn bleek het bezwaar van den heer Wiwoho veel dieper te zitten; „de werkingswijze van een Zendingöhospitaal", zoo zeide hij, „kan nim mer in het absoluut belang van den Islam zijn". Een ernstig misverstand bestreden Deze, dius dieper liggende en niet in on kunde doch in vooroordeel wortelende mee ning vond genoegzaam ondersteuning om Üe motie te doen aannemen. Het is daarom yer van overbodig, en voor de belangstellen Boven: de „Morro Castlede trotsche tweepijper voor hij aan de kust Van New-Jersey ten onder ging. Onder: het brandende schip, waarvan naar de laatste berichten ruim ISO opvarenden den dood in de vlammen of de golven vonden. Een film-operateur die xverkt aan de film van de Rijkspartijdag te Neu renberg, heeft zijn post op duizeling wekkende hoogte betrokken. den in het moederland óók van waarde, dat hot Chr. blad de Banier de moeite heeft ge nomen, om duidelijk uiteen te zetten, dat en waarom een kijk op zaken al6 van den heer Wiwoho c.s. niet alleen volkomen on juist, maar ook schadelijk is voor een Zen- dingsarbeid, die in ons Insulinde reeds zóó veel veld won en zegen bracht. Aan deze toelichting ontleenen wij enkele zinsneden: „Niet zelden hoort men de meening ver kondigen, als zouden de Zendingsziekenhui zen beschouwd moeten worden als lokmid delen om de menschen onder de beademing van het Evangelie te brengen. De Zending zoo redeneert men dan ontmoet nu eenmaal op haar weg veel tegenstand en vooroordeel. Zij is immers biengster van een boodschap, die den natuurlijken mensch een ergernis en een dwaasheid is. En het beflioeft dus niet te verwonderen, wanneer de Inlander van nabuire schuw staat tegen over een ieder, die hem van de blijde tijding komt spreken. Wanneer het maar even mo gelijk is, zal hij de zendingssfeer ontvluch ten. Daar moet dus iets op gevonden wor den. En wat is dan meer natuurlijk dan „medische" zending? Wat meer vanzelfspre kend, dan dat de zendeling de menschen gaat opzoeken aan het ziekbed, waar zij hem niet kunnen ontloopen en wel gedwon gen zijn om te luisteren naar hetgeen hij hen zeggen wil? Geen tact, maar dienende liefde De gefaeele medische zendingsarbeid zou dus, volgens dit inzicht, niet andere zijn dan een zaak van tact. Een antwoord op de vraag, hoe men de mensohen het best kan bereiken. Dit nu is een ernstige mis vatting. Zóó ernstig, dat zij met wortel en tak dient uitgeroeid te worden aleer van eenige verdere bespreking ter zake sprake kan zijn. Want de hier geschetste opvatting wijst de zending unaniem en zeer beslist af. Het Zendingshoepitaal is er in de eerste en voornaamste plaats om de menschen te dienen. En dat op volkomen onbaatzuchtige wijze. Geheel afgescheiden van de vraag of dit ooit eenige overgang tot het Christen dom ten gevolge zal hebben. De duidelijkste taal spreekt hier de historie van de medische zending: Geheel de arbeid van onze Zen- dingshospit&len is ontstaan door en gegroeid uit het medische werk van de eerste Zende lingen. Zij waren het. die hier voet aan wal zetten en met deernis bevangm werden vanwege het vele lichamelijke leed dat zij te aanschouwen kregen. En zij gevoelden roeping om onder de moeilijkste imafandig- heden te arbeiden niet alleen tot leniging van den geestelijken nood, maar ook tot verzachting van de lichamelijke ellende. Het is de Zending bij haar medisch werk dian ook zeer beslist om de meiischen en hun nood-en zelf te doen en niet om een middel, waardoor op ongezochte wijze het Evangelie gebraoht zou kunne' worden. Ook wanneer de Overheid der Zending zou ver-1 biedeu om in haar hospitalen de blijde bood- i schap te brengen, zou zij met haarl medisch werk voortgaan. Wanneer de prediking met hot Woord haar zou wor den verboden, blijft toch de prediking met terdaad bestaan! Doelende op de hierboven gegeven bewe ring van den heer Wiwoho, gaat het blad „Geestelijke dwang bestaat in de Zendings hospitalen hier te lande niet En waar dit kwaad zou opduiken, kan men van te voren van de algemeene afkeuring van heel de Zending verzekerd zijn. Men doet in de Zendingehospitalen wat men kan om aan andere overtuiging, i.e. aan de Mohammedaansche, tegemoet te ko men. Wie deze inrichtingen wei eens be zocht, weet, dat men er dikwijls op de zalen een patient de salat kan zien verrichten. Wil een patient gedurende de vastenmaand overdag niet eten of geen medicijnen inne men het wordt hen, indien met het oog op zijn licham-elijken toestand mogelijk toegestaan. Mohammedaansohe patiënten worden, wanneer zij het zelf niet kunnen betalen, op kosten van het ziekenhuis door de modiim gewaseohen en volgens Moham medaansche ritus behandeld. Het verrioh- ten van een religieuze besnijdenis is voor menigen zendingsarts geen zeldzame bezig heid; zelfs niet dóór, waar een Mohamme- daansoli arts of een neutrale ziekeninrich ting bij de hand is. Wij kennen een zieken huis, waar de leiding in overleg zoowel met de Christengemeente als met een Islamiti sche vereeniging ter plaatse, al dergelijke maatregelen, en nog véél verder strekkende, Eerbied voor anderer religie Van dezelfde opvatting getuigt het feit, dat nimmer een patient door zijn ziek-zijn gedwongen mag worden om iets mede tö maken, dat voor hem ergerlijk is of waaraan hij zich zou kunnen stooten. „Zelfs een eenigszirus dringende mitnoodiging wordt met opzet steeds vermeden. Steeds vraagt men zich van te voren af, of de een of andere uiting van het karakter van het zendingshospitaal den Islamiet ook zou kunnen stooten. En zoodra ook maar een zweem van gemoedsbezwaren bij welken patient ook, bespeurd wordt, neemt men zijn maatregelen. Zoo zijn er Zendings- ziekerahuizen, waar het nu al meer dan veertig jaren lang gewoonte is, dat de man tri, die op de ziekenzalen dienst doet, voor den aanvang van een maaltijd een zegen over het verstrekte voedsel afsmeekt. Neg nimmer is daarover van de zijde der pa- .4/5 je bij de pakken neer zit Met de handen in het haar En je voelt je murw geslagen Crisispijnbankmartelaar Grabbel dan je laatste stuivers Tot een handvol bij elkaar En begeef je naar de laatste Najaarsjaarbeurs van dit jaar! Voor een stuiver hoop der toekomst, Voor een stuiver goede raad, Voor een stuiver handelsinzicht, Voor een stuiver ruggegraat. Voor een stuiver levensvreugde Voor één kwartje bijelkaar Ben je xvat je noemt: het ventje, De herboren handelaar! De vergaderzaal van den Volkenbond te Genéve tijdens de eerste voltallige zitting. tiervten één opmerking gemaakt; maar de leiding is er als het ware op ingeschoten om een bezwaar, dat eventueel op een on- verwaoht oogenblik geuit zou kunnen wor den, op etaanden voet te ondervangen. Desnoods, wanneer het absoluut niet anders kon, door het gebed achter wege te laten. Maar de bezwaren wor den nog steeds niet geopperd en de maat regelen kunnen achterwege blijven". Wij hebben dit onderwerp eenigszins uit voerig belicht, opdat ook in het moederland duidelijk bekend zij, welke positie onze medische zending inneemt t.o.v. den Islam of andere heidensche godsdiensten. Bespreking Werkloozenzorg Zaterdag en Zondag werd te Utrecht een demonstratief congres gehouden van het N. V. V. De heer.S. de la Bella Jr., secretaris van het N.V.V., opende de vergadering en herdacht direct daarna de heer Schaper. Hij deelde voorts mede, dat op het congres 30 hoofdbesturen waren vertegenwoordigd door 287 afgevaardigden, 128 bestuurdersbonden De heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V., sprak over de financiering van de lasten van de werkloozenzorg. Hij besprak verschillende desiderata, als omvang der werkloosheid, arbeidsverrui ming, üü-millioeneniplan en arbeidstijdverkur ting, In de volgende zitting sprak de heer H. Lindeman uit Haarlem, over: „De eischen der moderne vakbeweging". Na uitvoerige discussie en verschillende toespraken, werd het volgende urgentiepro gram aanvaard: 1. Verbooging der thans algemeen te laag geachte steunnormen. 2. Verhooging der per centages in het bijzonder voor de arbeiders 'met lage loonen en groote gezinnen. 3. Hand having van een termijn van 24 weken hoo- gere uitkeering voor „uitgetrokkenen". 4. Ver strekking van een win tertoeslag met ingang van 1 October. 5. Belangrijke verhooging van de rijksbij drage voor het Nat. Crisis-Comité, teneinde de werkloozen op ruimere sóhaal van klee ding en dekking te kunnen voorzien. 6. Rui mere beschikbaarstelling van goedkoop* aardappelen. 7. Dwingende maatregelen van regeeringswege tegen gemeentebesturen, die nalaten steun regelen in te voeren, of zeer lage sleunnormen handhaven, of de steun regeling zeer schriel uitvoeren. 8. Opheffing van liet verschil tussohen crisis- en anders Zit niet als een sul te suffen! Kop omhoog! De blik vooruit! Steek je neus es in de schatkist Die de Jaarbeurs open sluit! Op de Jaarbeurs brandt het leven Laait hoog op de energie, Slaat de polsslag van de handel Klopt het hart van het genie! (Nadruk verboden.) LEO LENS. werkloozen. Opname van alle valiede werk loozen in de steunregeling. 1). Handhaving van de grondslagen en vast stelling van redelijke arbeidsvoorwaarden in de werkverschaffingen. Stopzetting van het werken voor de steun (contra prestatie). 10. Wettelijke regeling der werkloosheidsverze kering en in afwachting daarvan voor l'J35 ruimere subsidie, teneinde de kassen in staat te stellen aan haar verplichtingen te vol doen. 11. Financieele steun aan jeugdige werk loozen. 12. Uitvoering van werkobjecten door en voor de jeugd. 13. Verlenging van de leer plicht. 14. Snellere uitvoering van de werken krachtens het werkfonds 1031 en belangrijke verhooging van het bedrag van GO millioen gulden. lo. Maatregelen van overheidswege om de huren van arbeiderswoningen verlaagd to krijgen, mede door wederinstelling van wet telijke huurcomraissies. lfi. Krachtige bevor dering van arbeiderswoningbouw door ge- meenten en bouwverenigingen, door op rui me schaal beschikbaaretelling van rijksvoor schotten. 1?; 9£riShti.np van eon Staatshypotheek- tank. 18. Stichting van regeeringswege van JJJ™^,n.phr,||k ,Pr bevordering van de Nfiperlandsche i> „-irie. De Kon. Roei- en Zeilvereeniging ,J)e Maas" hield natio nale en internationale zeilwedstrijden ov den Nieuwen ,Waterxoeg en de Noordzee. De boekanier!' rondt 15 KM. in zee het lichtschip, „Afaas".

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5