fc DINSDAG 11 SEPTEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE VIJFTIENDE VOLKENBONDSVERGADERING Door Benesj met een rede geopend De vijftiende Volkenbondsvergadering is gistermorgen te Genève geopend door den voorzitter van de Volkenbondsvergaderïng In de groote zaal van het Geneefsche ver kiezingsgebouw waren de vertegenwoordi gers van ruim 50 staten bijeengekomen. On der de gedelegeerden bevonden zich vier regeeringsleiders en 24 ministers van bui- tenlandsche zaken, waarvan de meesten Europeesche landen vertegenwoordigden. Benesj zeide in zijn openingsredevoering, dat weliswaar de Bond verschillende échècs heeft geleden, er geen twijfel aan bestaat dat in Europa een iedere staat die schuldig zou zijn aan oorlogsdaden, zich onmiddellijk directe sancties van den kant van een groot aantal andere leden van den Bond op de hals zou halen, dan wel een verschrikkelij ke verantwoordelijkheid op zich zou nemen voor het volledige verdwijnen van den Vol kenbond en de ontwikkeling van een alge- meene rampspoed, welke zijns gelijke nog nooit gehad heeft Deze zekerheid is een re sultaat dat niet over ,het hoofd mag wor den gezien. Men is thans gewaarschuwd. Tegenover deze passiva van het Volken- bondswerk, stelde Benesj de activa. In dit verhand noemde hij de onbetwistbare toe nadering der Vereenigde Staten van Noord- Amerika tot den Volkenbond, en vooral het te verwachten toetreden van Sovjet-Rusland, een land zonder welks medewerking de om standigheden in Europa en in de wereld niet weer normaal zouden kunnen worden. Wel houdt spr. rekening met den twijfel van eenige staten, maar in ieder geval is dit be sluit van Sovjet-Rusland een ontwijfelbaar bewijs, dat de Volkenbond nog steeds een kracht en een belangrijk middel voor do politieke organisatie der wereld is. Hij noem de daartoe verschillende voorbeelden en stond inzonderheid stil bij het Saarplebis- ciet en de stappen van drie groote mogend heden ten gunste van de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Dit laatste, zeide hij, vormt zonder twijfel een bewijs voor do internatio nale solidariteit en toont dat zekere Euro peesche problemen onverbrekelijk verbon den zijn met de instandhouding van den vrede in Europa Ook de plannen inzake het Oost-Locamo-Pact vormen een stap, die de vrede thans beveiligen en versterken. Ik weet, aldus Benesj, dat men in zekere krin gen van tijd tot tijd vreest, dat een oorlog zou kunnen uitbreken; men gelooft zelfs dat de oorlog door de geheele atmosfeer direct dreigend is. Ondanks de duistere schadu wen echter, gelooft spr., dat de totale toe stand van den Volkenbond niet moet wor den beschouwd als ontmoedigend. In ieder geval moet men weten, dat het lot van den Bond in handen der leden ligt en dat het mogelijk moet zijn de huidige crisis te over winnen. In dezen geest verklaarde hij de 15e vergadering van den Volkenbond geopend. De verkiezing der vice-presldenten De 'Assemblee heeft gisterennamiddag de Volgende zes vertegenwoordigers tot vice- president gekozen: de gedelegeerde van Groot-Brittannië met 42 stemmen, die van Italië met 42, van Franrkijk met 41, van Oostenrijk met 38, Indië met 35, en Joego slavië met 31 stemmen. Toelating van Rusland zeker Uitnoodiging zal worden verzonden. Uit Geneve. In een Maandag gehouden geheime zitting van den Volkenbondsraad zou besloten zijn tot toelating van de Sovjet Unie tot den Volkenbond. De Tsjechische Minister van Buitenland- *che Zaken, Benesj, bepleitte de toelating yan een volk van 180 millioen zielen. De Poolsche Minister Beek verklaarde te zullen stemmen zoowel voor de toelating als voor de toewijzing van een permanen ten raadszetel voor de Sovjet Unie. De gedelegeerden van Portugal en Argen tinië verklaarden zich van stemming te zullen onthouden. Er zal een nota worden gericht tot de Sovjet Unie, welke geteekend zal worden door de vertegenwoordigers van meer dan twee derden der staten-leden van den Vol kenbond, die voor de toelating der Sovjet .Unie zijn. Bruce (Australië) verklaarde geen in structie van zijn regeering te hebben. Incident met Oostenrijksche nazi's Uit Weenen: Maandagavond heeft aarts hertog Eugenius ter gelegenheid van het feit, dat voor de eerste maal de feestver lichting van het „Heldendenkmal" brandde het monument bezocht, Bij zijn aankomst gingen de lichten uit en werd in het don ker „Heil Hitler" geroepen. Van de andere tijde werd geantwoord: „Hoch Habsburg". Volgens de bladen zou de nationaal-soci- alistische partij een nieuwen vorm van aan val op Oostenrijk voorbereiden. In Tsjecho Slowakye zouden Duitschers worden gewor ,ven, die na een zekere opleiding als op dracht zouden krijgen de nationaal socia listische partij weer te organiseeren en de propaganda voort te zetten. De textielstaking in Amerika WASHINGTON, 11 Sept. Gisteravond gaf de bemiddelingscommiasie, die door president Roosevelt is ingesteld, als haar meening te kennen, dat het mogelijk is geworden, dat de textielstaking thans betrekkelijk spoedig door een minnelijke schikking tot een oplossing zal Worden gebracht. De voorzitter van het stakingscomité, Gor man, heeft het uiterste tijdstip voor het geven van een antwoord op zijn ultimatum aan de fa briekseigenaars 24 uur venschoven. De werk gevers zullen tot Dinsdagmorgen 6 uur kun nen beraadslagen of zy zullen ingaan op den eisch van Gorman, die van hen verlangde, dat zij de fabrieken zouden sluiten hangende de arbitarage. In Sayesville is het gisteren tweemaal tot ongeregeldheden gekomen, waarby van gas bommen gebruik werd gemaakt door de troe- «en en toen dit niet het gewenschte resultaat ad, werd het vuur geopend. Volgens tot dus ver ter beschikking staande gegevens, werden hierbij 50 tot 100 personen gewond, waarvan drie ernstig. Van andere zyde verluidt, dat ln Noord- en Zuid-Carolina ruim 5000 arbeideos onder bescherming der Nationale garde het werk hebben hervat Behalve te Sayesville zyn hier en daar nog wel botsingen voorgekomen doch deze waren alle van minder emstigen aard. DE ONDERGANG VAN DE „MORRO CASTLE" Brandstichting oorzaak van de ramp? In de stampvolle zaal der New-Yorksehe douane-autoriteiten is onder voorzitterschap van den adjunct-directeur der koopvaardij- inspectie, Dickerson Hoover, het onderzoek der federale autoriteiten naar de oorzaak van de ramp van de „Morro Castle" begon- Als eerste getuige werd gehoord de waar nemende kapitein Warms. Toen hij sprak over den dood van zijn vriend, kapitein Wilmott, kon hij zijn aandoening niet mees ter blijven. Hij verklaarde, dat Wilmott Vrijdagavond plotseling aan een acute sto ring in de spijsvertering is overleden. Bij het vertrek was Wilmott geheel gezond go- Warms verklaarde verder te ver moeden dat brandstichting de ooi-zaak van de ramp is geweest Hij grondde dit vermoeden op het feit, dat op de vorige reis ook reeds een poging tot brandstichting is gedaan. Hij was te 2.45 des nachts op de hoogte gesteld van den brand. De wacht meldde toen, dat hij vlammen en rook had waarge nomen in de ventilatoren aan bakboordzij de; Warms had daarop onmiddelijk den tweeden officier opgedragen de noodigo maatregelen te nemen. Even later meldde de wacht in de salon, dat er brand v.<s in de bibliotheek. I-Iet vuur was hier ontstaan een kast, waarvan de deuren openspron gen. In de kast is gasoline waargenomen. Nog vóór drie uur heeft Warms groot alarm laten slaan. De manschappen werden aan dek geroepen en de stewards en salonwachts kregen opdracht de passagiers te wekken. Warms verklaarde, dat de oorzaak niet kan gelegen zijn in het inslaan van den bliksem. Warms zeide, dat hij volkomen ver trouwen had in zijn bemanning. Ik weet niet, zeide hij, dat de redding booten een buitensporig aantal leden der bemanning zouden hebben bevat in verhouding tot de passagiers. De sloepen werden slechts op een van de brug gegeven bevel gestreken. Ik zag eenige paniek onder de passagiers. De machinekamer stond vol rook; de mannen konden niet doorwerken. Ten slotte zeide Warms nog dat sommige passagiers hun hutten niet wilden verlaten toen er alarm was ge maakt. „Ik geloof dat er vele dronken lie.den waren. Ik deed wat ik kon". Zes of zeven jonge vrouwen had men laat op den avond vóór de ramp vol komen dronken naar haar hutten moeten brengen. Warms vertelde nog hoe zijn weg versperd werd door vlammen. Hij moest, nadat hij zich aan de hand had verwond, zijn pogingen opgeven om het lijk van den kapitein Wilmott te vinden. Het verbrandde. Verhalen van geredden Aan de relazen van geredden in de bla den ontleenen wij nog dat een aantal pas sagiers, doorweekt van den regen en om geven door de vlammen, neerknielde op de brug om, voor zij te water sprongen, den zegen van een jongen geestelijke te ont vangen. Een lid der bemanning vertelde: Ik werd gewekt door het brandalarmsignaal en zag den weerschijn van het vuur in het water. Ik trachtte met drie maats de ons aange wezen plaats bij het blusschingswerk te be reiken. maar werd door het vuur hierin ver hinderd. Wij gingen toen naar dek B en von den een aantal passagiers, die bezig waren reddinggordels om te doen. Enkele vrouwen gilden. Ik greep een man, die neergeknield was, bij den kraag en zei hem mee te gaan en later te bidden. Offi cieren trachtten de passagiers gerust te 6tellen; een oogopslag overtuigde mij echter dat de toestand hopeloos was. Wij zagen een paar jonge meisjes overboord springen en besloten hetzelfde te doen. Toen ik in 't water lag, zag ik dat het schip van voor tot achtersteven brandde. Sommige passa giers staken hun hoofd uit de patrijspoor ten en riepen om hulp, anderen liepen op het dek radeloos heen en weer. Wij zwommen naar de kustlichten. Een jong meisje, dat bij ons was, wilde het on geveer twee mijlen van de kust opgeven, wij vuurden haar aan om door te zetten en spoedig daarop werden we door een red dingboot opgepikt Alles wat ik over heb is en horloge van een dollar, dat echter in het water nog drie uur geloopen heeft. Een ander vertelde: Ik hoorde twee vrou wen in een hut gillen en sloeg met een bijl de deur open. Met de vlammen om ons heen brachten wij ze in een reddingboot en trachtten die te strijken. De touwen stonden brand en ik vreesde dat de boot zou val- voor wij haar te water konden laten. Het geloei van de vlammen overstemde den storm en het geklots van de zee. Het vuur verspreidde zich snel. Een groot aantal passagiers, wel honderd, die in staat waren aan dek te komen, kon den het sloependek niet meer bereiken. De ze passagiers moeten toen allen in het wa ter gesprongen zijn. Vele overlevenden lagen langer dan vijf uur in het water voor zij opgepikt werden. Hartverscheurende tooneelen speelden zich af op het schip, dat een goedkoope vacan- tietrip mankte. Hecle gezinnen sprongen te gelijk in het water; de leden er van zagen elkaar niet meer terug. Het vuur sneed spoedig de communicatie met de brug af, zoodat het voor de officie ren onmogelijk was het reddingswerk te leiden. Het schijnt vast te staan, dat de passa giers draalden met in de reddingbooten plaats te nemen, daar zij meenden dat het vuur bedwongen kon worden. De brand werd om 2 uur in den nacht bij de ronde ontdekt. Om 2 uur. 19 werd per radio een verzoek om hulp uitgezonden, maar eerst twee uur later, toen het schip r- tot achtersteven brandde, het dringend S.O.S.-sein. Spoedig hierop seinde de marconist: „Het vuur tast de radiohut aan, het is onmogelijk om hier langer te blijven". Hij bleef tot het laatste op zijn post. De meeste passagiers zijn door het vuur in hun slaap verrast en waren niet meer in staat te ontkomen. Een ontploffing op het brandende wrak Onder donderend geraas heeft een ontploffing plaats gehad op de nog steeds brandende „Morro Castle", die bij eb ongeveer drie meter in het zand verzonken ligt. Uit den achtersten schoorsteen schoot een fontein van RUMOR IN FILMLAND De Kerken in Amerika dwingen de filmproducenten tot censuur Geen onwelvoeglijke films meer. Naar de correspondent dor N. R. C. te Washington schrijft, is de filmstad Holly wood in rep en roer doordat de filmkonin- gen onder den druk van het kerkelijk ge zind publiek, roomsch-katholiek zoowel als protestant, een eigen censor aangesteld heb ben, die alle nieuwe films op hun zedelijk gehalte moet keuren vóór ze in den handel komen. Van 15 Juli J.l. af zijn alle door Will Hay (zoo heet de censor) goedgekeurde films van een aanbeveling voorzien, die vóór vertooning op het doek verschijnt. Reeds in 1930 hadden de filmproducent' zich verbonden om alleen aan zedelijke eischen voldoende films te vervaardigen, doch geleidelijk waren ze weer afgezakt Toen is, op initiatief van de roornsche bisschoppen, een „Legioen van welvoeglijk heid" opgericht, welker leden zich dooreen gelofte verbonden wulpsche cn de misdaad propageerende films te veroordeelen en daar van weg te blijven en alleen films te gaan zin, die geen inbreuk maken op de Christe-' lijke zeden. Daar de filmproducenten zich door deze vereeniging in hun inkomsten bedreigd zien. zijn ze gedwongen geworden den boven ge noemden maatregel te nemen. Zij hebben bovendien een „Productie code" opgesteld, een soort leerboek van de zedeleer, de psy chologie en de schoonheidsleer van de film. Als algempene beginselen vinden wij daar in: 1. Geen film wordt gemaakt die de ze delijke standaards van de toeschouwers ver laagt. De sympathieën van het publiek ten nooit uitgaan naar misdaad, euveldaad of kwaad of zonde. 2. Men moet zuiv levensstandaarden voorstellen, die alleen beantwoorden aan de eischen van het too- neel en van het vermaak. 3. Natuurwetten of het recht moeten niet belachelijk ge maakt worden en er moet geen sympathie worden gewekt voor de schending of treding. Ook de Protestantsche kerken hebben zich bij de beweging aangesloten en daarmede weer getoond dat in sociale zaken de ver schillende kerken in Amerika steeds sa menwerken. Ook de Joden zijn niet achter gebleven om hun sympathie met den veld tocht te betuigen. De voornaamste uiting van Protestantsche zijde is die van de Fe deration of Churches. Op een vergadering van het hoofdbestuur dezer organisatie, waarhij, zooals men weet, de meeste Pro testantsche kerken zijn aangesloten, werd een verklaring opgesteld die zeer veel over eenkomst vertoont met die van de Legion of Decency. Nadat afkeuring is uitgesproken over de slechte films, worden de leden opge wekt om zich met de volgende stelling te vereenigen: „Ik verklaar principieel alle films, die een aantijging tegen het fatsoen en de Christlijke zedeleer zijn niet te gaan zien". De kerkelijke pers is vol over de bios coopkwestie. De Christian Herald begroet de beweging met vreugde. In de „Presbyterian Banner", die overi gens meent, dat' de slechtste films niet het meest in trek zijn, zegt Ds. Kennedy, dat de veridealiseering van het leven der filmster ren ip de daarvoor bestemde tijdschriften, door de jeugd gretig verslonden, een groot gevaar is. Deze levens toch aldus Kenne dy zijn voor het grootste deel „verslagen van ijdelheid, weeldezucht en zinnelijkheid". De publicatie van sommige/der nog /teeds genoten enorme salarissen is een nieuw uit gangspunt geworden voor den strijd. De ver^ dediging ervan dat zij hun geld ruimschoot opbrengen voor hun werkgevers heeft voor al kwaad bloed gezet. Er zijn er bij die meer verdienen dan de President van de Vereen. Staten. Een groot schandaal, meenen velen. Onvergelijkbare grootheden en verhoudin gen, meenen de Hollywood-tsaars. En zoo gaat het gevecht door. Maar het eindresul taat zal toch vel zijn dat er eenige verbete ring komt in de allerergste excessen. Geen epidemisch karakter Het bacteriologische onderzoek, dat is in gesteld naar aanleiding van de sterfgeval len onder de soldaten van het te Constan- za gevestigde regiment, heeft uitgewi dat de ziektegevallen zijn veroorzaakt door ingewandsvergiftiging, die echter geen epi demisch karakter draagt. NAZI-INCIDENT TE MEMEL Uit Kowno: Geheel Littauen heeft met enthousiasme den nationalen feestdag ge vierd. Op het kerkhof te Memel hebben vandalen evenwel een monument, dat daar opgericht ter eere van de bevrijding van Memel besmeurd. Zij hebben een kuil ge graven om te trachten liet gedenkteeken om te werpen en hebben er een hakenkruti vlag op gehesclicn. De bevolking is veront waardigd. AANSLAG OP DE MOEDER VAN STARHEMBERG? Uit Weenen: Zaterdag is een schot ge lost door een raam van de woning van rorstin Fanny Starhemberg de moeder van vorst Starhemberg. De politie heeft eenigen tijd alle toegangen afgezet en later medegedeeld, dat bij ongeluk een schot was afgegaan uit een geweer van een soldaat die op schildwacht stond in de omgeving. vonken de lucht in en er ontwikkelden zich dikke rookwolken. Men vermoedt dat het grootste deel van het dek is ingestort Men vreest nog meer ont ploffingen. Nog 56 vermisten De kustwacht is van meening, dat men in het schip tal van lijken van opvarenden zal aantreffen. Het aantal geïdentificeerde dooden bedraagt 79. Er worden 56 personen vermist, van wie 27 tot de passagiers behoorden. Een onderzoek aan boord NEW-YORK, 11 Sept. De commandant van de brandweer van Egberry Park deelt mede dat in de vertrekken van den kapitein van het s.s. „Morro Castle" een verkoold lijk is gevonden. Men neemt aan, dat dit het stof felijk overschot is van de reeds voor de armp overleden kapitein Wilnot. Het lijk lag op een bed, waarvan het metalen ge deelte door de hitte was gesmolten. Brandweerlieden, die aan boord van het stoomschip zijn geklommen, hebben een zorgvuldig onderzoek ingesteld op de pro menadedekken en twee daaronder gelegen dekken. Zij verklaren geen spoor van lijken te hebben gevonden. De cabines zijn volko men verwoest door de vlammen. In de la- dingruimen van lift schip woedt nog een felle brand. DUITSCHLAND WIJST 00ST-L0CARN0 AF Zoolang rechtsgelijkheid niet wordt erkend Thans is het Duiitsche memoranda!m xn- zike liet Oostelijk Locarno-pact aan regeeringen te Londen, Parijs, Rom? Moskou overhandigd. Zooals bekend, is er bij het voorgestelde nieuwe veiligheidsstaksel in Oost-Europa ii de eeiBte plaats sprake van de verplicht in.' der acht eventueel deelnemende landen, Rusland, Duilsohland, Tsjecho-Slowakye Polen, Littauen, Lot kind, Estland en Fin land, om elkaar in geval van oorlog auto matisch cn wederkccrig militairen steun te verlecnen. Bovendien zou Rusland waarbor gen moeten geven voor het pact van Locai en Frankrijk voor het Oostelijk Europa. Deze waarborgen zouden eventueel ook ten gunste van Duitschland vorsti'ekt worden. De Dutitsdbe vegeerinig verklaart titans principieel, dat zij hei niet mogelijk acht, toe te treden tot een ■diergelijk internationaaJl verdragen- systeem, zoolang haar gelijkgercclitig beid op het gebied der bewapening nog door bepaalde magend/hoden in twijfel wordt getrokken. Hetzelfde standpunt is ook beslis send voor de toekomstige houding van Duitschland tegenover den Vol kenbond. Wet betreft de plicht tot het ver'etnen van militairen steun, verklaart de Duitsche regeering, dart tot dusverre bij alle iirer nationale onderhandelingen de verwerk "-lij king van deze gedachte, die aanknoopt aar de sanctiebepalingen van het Volkcnbon Js- statuut. gestrand is op onoverwinnelijke moeilijkheden. Duitschland, welks centrale ligging te midden van zwaarbeproefde staten tot bijzonder voorzichtigheid dwingt, kan geen verplichting op zich nemen, die het land zou meesleepcn in alle oonflictcn, die in hot Oosten mogelijk zijn en die het waarschijnlijk tot het tocneel van den strijd zou maken. Er is geen reeele politieke behoefte aan de bijzondere garanties door Frank rijk en Rusland. Duitschland kóm in ieder geval van dergelijke garanties geen voordeel verwachten. De Duitsche regeering gelooft, dat andere methoden tot het verzekeren van den vrede meer succes zouden kunnen hohben. In hot algemeen zou zij daarbij de voorkeur ge\en aan bilaterale verdragen. Ook meerzijdige verdiuagen wijst zij echter niet de hand. Alleen moet daarbij het zwaartepunt niet gelegd worden bij de verplichting tot het verleenen van militairen steun, maar op den non^agre6sieiplicht en op de plicht der staten, die bij het conflict betrok ken zijn. Deze verplichtingen lafen zich bij vreed zame maatregelen ter voorkomnig van den •g zeer wel tot reëele vrediesgaranties maken zon-dier dat daarmede het gevaar voor ernstige complicaties verbonden zou zijn zooals zeker het geval zou zijn bij de thans voorgestelde verplichting tot sUim- verleening. DE LAATSTE DAG TE NEURENBERG De dag van de Rijksweer Gisteren, de laatste dag van het congres te Neurenberg, was de dag van de weermacht, die ditmaal voor het eerst aan het congres deelnam. Naar het Duitsche nieuwsbureau meldt, sloot deze dag zich waardig by de vorige aan. Er waren ten minste een kwart millioen toeschouwers by de verrichtingen van de ryks- die 's ochtends geschiedden ten over staan van kolonel-generaal von Blomberg, den minister van ryksweerbaarheid en 's middags «verstaan van den leider. Men kreeg een soort manoeuvres in het klein te zien, een ge vechtsoefening van een eskadron met machine geweren en een trein mynwerpers, de oprich ting van een verbindingsdienst tusschen batal jons- en regimentsbevel, het in stelling bren- van artillerie, een aanval met auto's vol scherpschutters, die tot in een vijandelijke linie reden, waar de soldaten, voorzien van lichte machine-geweren er uitsprongen om den vyand te bestoken, waarop de wagens dekking zoch ten om later weer te voorschyn te komen en de schutters weer mee te nemen, het leggen van mynen en ten slotte een heel gevecht tusschen partyen om een dorp (de Zeppelinweide daartoe in een dorpsch landschap herscha pen), waaraan alle wapens deelnamen. Dit was het mooiste nummer van deze militaire panto- Slotrede van HUIer Het congres is gisten-namiddag met een rede van Hitier gesloten. Hij zeide o.m., dat de strijd tusschen tv& wereldbeschouwingen nog nooit in vijftien jaren beslist ie geweest. In den partijenstaat moest altijd met c m- pitmiieeen gewerkt worden, zoodra de ver kiezingen achter don rug waren. De relatie van deze partijen met het volk kon steeds slechts „lo6" z!jn en zij was 6teede „los". Voor partijdagen wee deze „massaimensch" niet te gebruiken. Br werd op hun partij congressen niet over een wcreldibesonou- wing gespreken, dooh over tactiek. Onze partij daarentegen, aldus Hitier wilde een wereldbeschouwing en zij wilde rlaairom zonder compromis d e macht in D'uiteohland. De nation aal-socialistische partij is in tegenstelling met de vroegere partijen, een op een wereldbeschouwing gofundeerde ver schijning. Ik koos de naam: jxurtij, omdat er een verschil bestaat tusschen de aannan- gere van een overtuiging en de strijden* De „minoriteit" der partijen van onze te genstanders was tegelijkertijd een minder waardigheid, bezien mot politieke oogen en afgemeten naar politieke maatstaven De mindenheid der nationaal-aocialis'.ischo partij als orgaan evenwel was do inaximum- aarde van ons volk. Het Duitsche volk is gelukkig, zich te hebben verheven boven belangen beroeps groepen en vroegere wereldbeschouwingen. Het Duitsche volk wil eindelijk -veten, dnt door de staatsleiding de voorwaarde wordt geschapen, dat zijn bo6te zonen, zijn ge schiktste koppen zonder aanzien van af komst, titels, 6tand cn vermogen de gerecht vaardigde voorkeur genieten. Het wcnscht niet „politiek" te worden bestuurd d'ior menschcn, wien de aangeboren geschiktheid ontbreekt als het concrete weten 20 JAAR LANG DE „DAGELIJKSCHE DOSIS" GENOMEN OM VRIJ VAN RHEUMATIEK TE BLIJVEN Toen zij 58 was, had deze vrouw rheuma- tische pijnen. Ze nam Krusehen Salts om ze kwijt te raken. En hier is zij nu nog steeds vrij van rheumatische pijnen nog steeds trouw aan de dagelijksche dosis Krusehen Salts, wat zij nu twintig jaar lang genomen heeft. „Het doet mij genoegen U te kunnen ver tellen," schrijft zij, „dat ik meer dan 20 jaar lang Krusehen Salts neem eerst in Enge land en toen hier zeven jaar lang. Ik begon er in Engeland mee tegen rheumatische pijnen en vond dat het me zoo goed deed, dus ging ik er mee door. Sinds ik hier ben, heb ik nog geen rheumatische pijnen gehad. Ik ben nu 78 jaar, en zal doorgaan Krusehen Salts te nemen zoolang ik leef, juist de kleine dagelijksche dosis als ojigegeven." Mevr. E. H. Indien de afvoerorganen niet behoorlijk functionneeren, zullen afvalstoffen zich in het lichaam ophoopen, welke de gezondheid ernstig kunnen schaden, o.a. het urinezuur, waardoor meestal rheumatische pijnen ont staan. Dq „dagelijksche dosis" Krusehen Salts spoort de afvoerorganen tot geregelde werking aan, zoodat alle schadelijke stoffen uit het lichaam worden verwijderd en zich nooit meer kunnen ophoopen. Krusehen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let oii, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) (Adv.) en vooral kunnen. Onjuist is het praten van hen, die meenen, d<at het volk mei. wil be grijpen. waarom n>a de „vereeniging van aJ- len", zeg de „gelijkschakeling van allen" de nationaal-socialistische partij nog genam haafd blijft. Ik kan hierop de verzekenrp geven, dat, joolang een nationaal-socinl'sti- sche staat bestaat, de nationaal-socia.iiti- csche partij zal bestaan en dat zoolang ie naticnaal-socialistische partij zal bestaan, niet andere dan een nationaol-socialistieche staat kan bestaan. Hitler besloot zijn rede met de woorden: alle fatsoenlijke Duitsdhore zijn na- tionaa 1-socialisten. Slechts de beste nationaal-sociaiisten zijn paitij- genooten. De 800.000 pereonen, die aan het congres hebben deelgenomen, zijn uit Neurenberg ertrokken WEER EEN GEVANGENIS O. .»OER NEW YORK. 11 Sept. Naar uit Joliet in Illinois wordt gemeld, zijn twee gevangenen gedood en verscheidene andere ~ewond, tij dens een kort doch hevig oproer op de bin nenplaats van de nieuwe Staatsgevangenis Stateville. Troepen onderdrukten de revolutie in minder dan een uur tijds en wisten het ontsnappen van gevangenen te voorkomen. WEER VLOT GESLEEPT De sleep, die op weg van Oostende naar Lobith voor Hoedekenskerke op een zand bank is geloopen is bij ihoog water weer vlot gesleept. Het schip „Neclije" heeft zijn reis vervolgd. ARRESTATIES VAN SPAANSCHE MONARCHISTEN LONDEN, 11 Sept. De Daily Mail meldt uit Barcelona, dat de politie aldaar 100 mo narchisten, die onder commando van een px-iester militaire oefeningen maakten, heeft gearresteerd. DE WIJZIGING VAN DE N.R.A. HYDE PARK (New York), 11 Sept. Presi dent Roosevelt heeft gister alhier uitvoerige besprekingen gehouden met generaal John son beti'effende de regeling van N.R.A. en wel in de eerste plaats betreffende de reor ganisatie en algeheele regeling van een per manente wetgevende politiek BRAND OP EEN WRAK Uit Bremerhaven. Op het wrak van het s. „Dresden", dat in Juni j|.l. is gezonken, gedurende het bergingswerk brand uit gebroken. Wat de golven hebben overgela ten, wordt thans door het vuur vernield. Weerbericht. PÜltJe geeft d«n vortgen stand i BAROMETERSTAND Hoogste stand te Riga 770.1. Laagste stand te Vestmanor 735.7, Stand vanmorgen halftwaalf 769.5. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige noordelijke tot ooste lijke wind, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 18.4 G. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 12 SEPTEMBER. "!-r mu T0'9 suaSjoiu s, 404 arm ZS'L spuoAE s, u«A WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Yoricr Rheinfelden 2.24 2.00 Rreisach 3.67 2.92 Kelil 3.95 4 41 Mnxan 4.75 4.23 Diedeshelm 0.00 0.28 M.mnheim 3.20 3.19 Bingea Caub Ems Coblens Trier Keulen Itiihrort Wesel Emmerik Dusseldorf 0.75 0.76 0 76 0.75 1.82 1.80 2 02 2.02 1.04 1.03 1.97 1.96 -0.10 0.12 1.63 1.54 0.91 0.04 -0.-7 -0.25 1.01 1.02 0.91 0.92 Maastricht Venlo Lobith Nijmegen St Andries Arnhem Heden Vorle 7.64 7,65 2,40 2.70 7.67 7.79 Vreeswijk lw 0.30 0,35 Wester voort 8.25 8,27 Deventer 2.09 2,00 Kampen -0.i| -0.01 Ejsden 45.78 45.81 Grevenblcht 27.74 27.58 Venlo 10.70 10.8J Grave fslnte) 3.78 3,52 St Andries (X59 CL77 Gorkurn 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche ttJd) Gemengd Nieuws EEN JEUGDIGE DIEVENBENDE Te Amersfoort heeft de recherche aange houden vijf jongens van 16 tot 21 jaar, die zich reeds eenigen tijd zouden hebben schul dig gemaakt aan verschillende diefstallen. Vooral rijwielbelastingplaatjes waren van hun gading, hoewel ook andere dingen niet. versmaad werden. Verleden week werd van een kind, dat voor moeder ergens f27 moest gaan betalen, dat geld afgenomen. De 39- jarige B. kocht de rijwielplaatjes voor twee kiwax-tjes per stuk van de jongens. Ook hij is aangehouden. Zondagavond haalde de recherche van huis den 16-jarigen K., den 17-jarigen y. d. W. en den 21-jarigen v d R. ERNSTIGE VAL Zondagavond is te Schoonhoven het 2\'s jarig zoontje van A Verschoor zoodanig van een stoel gevallen, dat het met een ernstige hersenschudding naar de rijksklinieken te Utrecht moest worden gebracht. DOODELIJK AUTO-ONGELUK De heer Nieboer uit Den Haag die onge veer veertien dagen geleden ernstig werd gewond toer. zijn auto bij het draaien kan telde en hij er onder terecht kwam, is ia don afgelooiwn nacht in het hospitaal te Heerlen overleden. GOEDE VANGST Door de recherche van het bureau Singel to An;stei'dam is een goede vangst gedaan. Zij wist de hand te leggen op een 38-jarigea man, die er van verdacht wordt 6 jaar ge leden te hebben ingebroken in den juweliers winkel van den heer Kan in de Roguliers- breestraat. Er is toen een aanzienlijke hoe- eelheid gcedei*en gestolen, terwijl ook een an de, daders is gearresteerd. De man, die thans in hechtenis is genomen, wist steeds buiten het bereik van de justitie te blijven. Hij schijnt geruimen tijd in het buitenland te' hebben vexloefd. 1 Delfzijl Terschelling 10.26 22.49 Haningen 11.10 23.25 Den Helder 8.45 21.15 lJuiuiden 4.46 17.05 Hoek v. HolL 3.56 16.18 Scheveningen 5.16 17.38 Rotterdam 6.0J 18.05 12 Sept. 1.06 13.10 HellevoetsL 145 17,02 Willemstad 5.39 17.56 Ërouwersh. 3.57 16,14 Zierikzee 4.37 16.43 Wemeldinge 4.58 17/18 VlissiDgeu 3.04 16,12 Terneuzen 3.33 15,46 Hansweert 4.27 16,29 Geraffineerde huwelij kszwendelaar Onlangs werden drie Amsterdamsche „hen gelaars" te Arnhem gearresteerd wegens in braak. Van een hunner, de 39-jarige C. VV. R, verscheen een portret in een der bladen, en hierdoor ontdekte een juffrouw uit Weesp, dat de gearresteerde dezelfde was als de gene, die zij reeds sinds November 1931 ken de, en die haar trouwbeloften had gedaan. R. had voorgegeven, dat hij gescheiden van zijn vrouw leefde, maar, zoodra de scheiding wettelijk uitgesproken zou zijn, een huwelijk zou aangaan. Na eenigen tijd vertelde R., dat een door hem geëxploiteerde café op de Prinsengracht te Amsterdam niet naar wenseh ging en dat hij daarom een taxibe drijf wilde beginnen. Hij leende daarom geld om een auto te koopen. Verschillende malen daarna heeft R. onder alle denkbare voorwendsels de juffrouw geld weten af te zetten. Eén der „transacties" be trof den aankoop van een tweede auto. Daar voor was f 300 benoodigd en de inwoonster van Weesp offerde ook dat bedrag. Onder het voorwendsel, niet andere personen een taxi-bedrijf in combinatie te willen oprich ten, werd haar wederom f 200 afgezet. Het onderzoek heeft nog verder aange toond, dat R- zich met verschillende vrou wen in Amsterdam heeft afgegeven, en steeds weer was geld het hoofdmotief. Als staaltjes van de verregaande brutali teit van R. kan nog het volgende dienen: Toen hij in Arnhem was gearresteerd schreef hij een brief naar Weesp, en vroeg de juf frouw, den blauwen wagen die nota bene van haar geld gekocht was te verkoopen, en van de opbrengst de een of andere schuld van hem te betalen en voorts van dat geld een advocaat te bekostigen, om hem te ver dedigen voor een ten laste gelegde wissel truc. Ook raadde hij haar aan. „zich niet te storen aan de praatjes, die zij uit Amster dam over hem zou hooren". Op tal van plaatsen haalde R. dezelfde trucs oxit. Rookend Nederland HET NUT VAN DE STATISTIEK Men schrijft ons: Ons blad laat „Ned. Fabi'ikaat", na een beschouwing van dit blad over het toeback suygen" in ons land, het volgende schrijven: „ln ieder geval is het een feit, dat wij Hol landers het gebruik van tabak op prijs we ten te stellen. Dat blijkt wel uit de volgende cijfers: Bij ons in Holland zijn in 1933 1,409,333 si garen, 3.914.473 sigaretten en 12.743 K.G. ta bak gerookt voor een waarde van respect, f 74.070.841, f 44.615,817 en f 2-4.765,489". Men zou zoo gedacht hebben dat het jaar 1933 ook reeds eenigszins in het teeken van de malaise stond. Bovenstaand bericht leert het wel anders! Of, wat moeten we denken van onzen door ïec-Hollander, die sigaren rookt van f 52,50 per stuk, zijn zoon, die sigaretten verslindt van f 11.50 per stuk en zijn bediende, die het slechts doen rnoet met tabak van f 1950 per kilo?". De fout, welke tot dit ironische stukje inleiding gaf, is natuurlijk deze, dat da officieelc statistiek steeds spreekt van dui zendtallen" en dat de schrijver in „Ned. Fa brikaat"' hiermee geen rekening hield en de drie nullen in de opgaven van sigaren, siga. retten en kilos tabak ten onrechte wegliet. Enfin, de sigaren blijven toch duur genoeg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2