llietture $Vi hsrlj tQLmrmt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Gratis lezen tot 1 October abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5271 DINSDAG 11 SEPTEMBER 1934 15e Jaargang Sbbrrtentieprijjen: Van I tot 5 regels 1-17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.l7'/> Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Wie zich heden op ons blad abonneertontvangt de tot i October aanstaande verschijnende nummers gratis. Ook ontvangt elke nieuwe lezer de tot heden versche- nen reisbrieven van Prof. Dr. V. HEPP over zijn bezoek aan Zuid-Afrika toegezondenzoodat men deze geheele beschrijving dan in zijn bezit heeft. Over eenige w.eken begint Mr. P. BORST zijn serie artikelen over het wonderlijke economische gebeuren in N oord-A merika Ons blad kan met recht na de prijsverlaging het goed koopstmaar ook meestgevend Christelijk Dagblad wor den genoemd. Vriendelijk verzoeken wij onzen lezers in familie- en vriendenkring het getal onzer abonnes uit te breiden. Lezers geve men op aan De Administratie van ons blad NUTTIGE BIJEENKOMST De leiding der anti-rev. partij brengt de meest meelevenden van deze politieke groep heden, morgen en overmorgen bijeen in het conferentie-oord te Lunteren, óm te hande len over de vragen van de dag. Niemand zal de wenschelijkheid, neen meer, de noodzakelijkheid dezer bijeenkomst ontkennen. Integendeel, wij zullen het er allen over eens zijn, dat thans meer dan ooit voorlichting en onderlinge bespreking der vraagstukken, welke zich dagelijks aan ons opdringen, geboden is. Wil van een politieke groep kracht en in- yloed uitgaan, dan is' voor alles eenheid en samenwerking noodig. Dat geldt immer; het is eerste eisch juist in dagen van beroering en her-ordening van het gemeenschaps leven. En het is in zulke tijden te meer noodzakelijk, omdat, de „beweging" in de maatschappij de tendens heeft splitsing en verdeeldheid in de hand te werken. Brengen we daarom hulde aan het dage- lijksch bestuur der anti-rev. partij voor het genomen initiatief; we zijn niet minder erkentelijk voor de keuze der stof. Twee referaten komen aan de orde: eerst dat van Prof. Ridderbos over „De Overheid en de wet Gods"; vervolgens dat van den heer Smeenk over „De economische positie 'van Nederland en wat daaruit .volgt yoor- het beleid der Regeering". De volgorde was aangewezen. Wat er ook verandert, het beginsel niet. Dat is juist de kracht der partijen, welke zich gronden op Gods Woord. Maar, de klaarheid van dat beginsel wordt menigmaal door menschelijke dwa ling of door de schaduw der omstandig- heden, beneveld. De stellingen, welke de in leider wil verdedigen, bewijzen zulks, juist nu, op bizondere wijze. Het is daarom gewenscht, dat over de .verhouding tusschen de overheid en de wet Gods door ernstige, broederlijke bespreking meer eenheid van opvatting kome, dan zich thans openbaart. Het is reeds zoo diep te betreuren, dat de orthodox-protestantsche Christenen op ver schillend terrein zoo gescheiden optrekken; het ware dubbel te betreuren als degedeeld- heid nog grooter afmetingen aannam. Er staat een „vijand" tegenover ons. De stellingen, welke Prof. Ridderbos he denavond verdedigt, vindt men elders in dit nummer- Ze worden in de volle aandacht yan ieder, die meeleeft, aanbevolen. Dit geldt natuurlijk ook van het schema, dat de heer Smeenk van zijn voordracht gaf en dat wij morgen hopen te plaatsen. Dit onderwerp is van zoo wijde strekking, dat het aan den voorzitter der conferentie bizondere eischen stelt. Wanneer de ge- dachtenwisseling niet tot de hoofdzaken beperkt blijft, zou de samenspreking weinig nut opleveren. Toch is het noodig, dat' verschillende vraagstukken onder do oogen worden ge zien. Het kan b.v. niet ontkend, dat meer deren, ook in onze kring, niet of niet meer zoo grif alle „valuta-experimenten" zullen afwijzen als de inleider. Dit wordt zoo lang zamerhand wel het meest brandende vraag stuk en wat „aanpassing"' van loonen en steunnormen betreft, willen we ons geluk kig nog niet richten naar de liberale leuze, welke bij de voortduur meer„oud-libe raal" wordt. Dit alles, en nog veel meer, doet ons de hoop koesteren, dat deze goed-georganiseer- de conferentie aan haar doel zal beantwoor den en de deelnemers zoodanig zal instru- eeren, dat zij, beter toegerust dan tot heden, leiding zullen kunnen geven in de komende wintercampagne, wanneer allerlei nieuwe vraagstukken in locale bijeenkomsten aan de orde gesteld moeten worden. FEESTELIJKE THUISKOMST Van Koningin en Prinses EEN ZEGETOCHT OVER HET IJ Onze Amsterdamsche redacteur schrijft ons nog het volgende over de aankomst van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana: De „Tabinta", het mailschip, waarmede H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana de reis naar Noorwegen hebben gemaakt, zou, aldus luidden aanvankelijk de berich ten,gistermorgen tusschen 9 uur en half 11 te Amsterdam binnenkomen. Maar Zaterdag bleek reeds, dat men de beide Vorstinnen eerder kon verwachten en vandaar' dat gistermorgen menigeen zich reeds vroegtijdig gereed maakte om Ko ningin en Prinses een hartelijk welkom toe te roepen. In de eerste plaats deden dit de leden van de Christelijke Oranjevereeniging „Am sterdam-Oost", die verleden week reeds door hun bestuur waren opgeroepen de beide vorstelijke vrouwen tegemoet te varen. Dit origineele plan was ingeslagen, ook bij de Christelijke Oranjevereeniging te Haarlem en zoo werd dan gistermorgen tegen 8 uur de tros losgesmeten van twee fraai gepavoi- seerde booten vol met in hoofdzaak Oranjc- lieveride Amsterdammers, die met volle muziek en vroolijk gezang Koningin en Prinses toegemoet voeren. De „Tabinta" was even over achten de Hembrug gepasseerd. Toen reeds begonnen de toejuichingen van den wal. die de vorstinnen van de brug af met vriendelijk groeten en wuiven beantwoordden. Naarmate de groote stoomer, begeleid door een paar dienst vaartuigen.de stad naderde werd alom langs het IJ de driekleur geheschen en vermeerderde het gejuich, dat tot een hartelijke en geestdriftige ovatie aanzwol toen de groote Tabinta als het ware gepraaid werd door het luide gejuich van de twee kleinere Oranje booten met circa 2000 bezielde Oranje klanten aan boord. De muziek speelde het „Wilhelmus", er kwam schier geen einde aan het gejuich en het zwaaien met hoeden en zak doeken. Men zong vaderlandsche lie deren en de menschen raakten nog meer opgetogen, toen Koningin en Prinses zoo minzaam en hartelijk de toejuichingen beantwoordden en maar niet ophielden met terugwuiven en teruggroeten. Vlak in de buurt van de Tabinta voeren de twee booten nu verder mede, terwijl het gejuich van den wal af, van steigers en bruggehoofden, zich al maar liet hooren. Het is een schoone, feestelijke intocht langs het IJ geworden en aardig was het de drukte te zien, die deze blijde binnen komst op het water veroorzaakte. De jon gens van de „Pollux", het opleidingsschip voor de koopvaardij, brachten hun keuri- gen groet telkens weer, eveneens namen zij de honneurs waar, toen het mailschip om over negenen meerde aan de Javakade. waar de steigers en etablissementen zijn van de Stoomvaart-Maatschappij „Neder land". De directie begroette hier de Koningin met de Prinses, terwijl op de booten der Oranje vereenigingen het gejuich niet van de lucht was en ook op de Javakade de vorstinnen door een talrijk publiek werden toegejuicht Nadat Koningin en Prinses afscheid van den Kapitein, den heer B. Jansen, hadden ge nomen, verlieten zij den stoomer, begeleid door leden der directie en aan den wal aanstonds begroet door den burgemeester, Dr. W. de Vlugt, met wien de Koningin eenige opgewekte woorden wisselde. Op de Javakade klonk weder een krachtig „Wilhelmus", thans van het wachtende publiek, dat nu zijn beurt kreeg om Koningin en Prinses van nabij te zien en toe te juichen en in- tusschen met blijdschap te constatee- ren, dat de Koningin er weer goed uit zag en vacantiereis ook de Prinses blijkbaar zeer voldaan had. Lang duurde het oponthoud niet, want de beide vorstelijke vrouwen stapten met Haar gevolg in de auto's en toen ging het door de stad heen den weg naar Haarlem op. On derweg werden de vorstelijke personen meer malen toegejuicht en zij dankten daarvoor telkens minzaam en vriendelijk. H. M. de Koningin, ten zeerste getroffen door de verrassende wijze, waarop Zij bij Haar aankomst te Amsterdam is verwel komd, heeft den burgemeester verzocht, hier namens H.M. aan de talrijke personen, die aan deze begroeting hebben deelgenomen Haar warmen dank over te brengen. Op Huis ten Bosch Hoewel het uur van aankomst van H.M. Koningin en H.K.H. Prinses Juliana niet bekend gemaakt was, hadden velen zich gisterochtend naar het Paleis Huis ten Bosch begeven om de vorstelijke personen een welkom in de Residentie toe te roepen. Om tien over elf kwam de Kooingio met Prinses Juliana voor het Paleis aan. Zij hadden de in Amsterdam per auto gemaakt. Hartelijk werden de Koningin en de Prinses door het publiek begroet. De Koningin droeg een witten mantel met langen witten sluier: de Prinses was in het parel grijs en droeg eenige bouquetten bloemen. Minzaam dankten de vorstelijke personen voor de begroeting door het publiek. Ook in de vestibule het paleis wuifden zij de menschen nogmaals toe. Rusland en de Volkenbond Bond van Jonge Liberalen vóór toetreding Het Hoofdbestuur van den Bónd Jonge Liberalen heeft in zijn laatste bijeen komst de volgende motie aangenomen: „Het hoofdbestuur van den Bond v Jonge Liberalen is van oordeel, dat zoowel het universeel karakter van den Volken bond, waardoor het nut van deze instelling wordt bepaald, als het belang van een zoo uitgebreid mogelijke samenwerking toetreden van Rusland tot den Volkenbond ten zeerste gewenscht maken" Boottreinen „Marnix van St. Aldegonde". De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" meldt, dat de speciale trein met pas sagiers en post in aansluiting op het <Ld. 14 September a.s. van Genua vertrekkende m.s. „Marnix van St. Aldegonde", Donder dagmorgen 13 September om 8.55 uur van Den Haag S.S. zal vertrekken. Vertrek Utrecht CS 9.58 uur, Arnhem 10.54 uur, Nij megen 11-31 uur. Vertrek van aansluitenden trein naar Utrecht van Amsterdam CS 8.23 uur, van Amsterdam WP 8.47 uur. De aan sluitende trein van Rotterdam-Maas trekt om 8.34 uur. Aankomst te Genua Vrij dagmorgen a.s. te 7.31 uur. Vertraging „Johan de Witt' De Stoomv. Mij. „Nederland" deelt mede, dat in verband met minder gunstige weers omstandigheden de aankomst van het stoom schip Johan de Witt vertraagd is en dat het schip in plaats van 13 dezer, 14 dezer in ons land zal aankomen en wel om 6 uur te IJmuiden en om 10 uur te Amsterdam. Duizenden hebben gisteren de Koningin en Prinses bij haar terugkeer in het Vaderland begroet. En hartelijk als. steeds wuifden Moeder, en Dochter de. menigte, toe Uitbarsting van de Merapi Alles houdt zich voor het alarmsein gereed BANDOENG, 11 Sept. (Aneta). De lavastroom van de Merapi is van vorm veranderd. Het hoogtepunt heeft zich thans in westelijke richting ver plaatst. Reeds hebben zeer veel af stortingen plaats. De nieuwe lava stroom is reeds over de lavalaag van 1931 heengezakt en reikt thans tot 150 M. beneden de bres. Alle diensten ter bescherming en tot het nemen van maatregelen zijn opgeroepen en hou- zich gereed tot het sein van alarm. Geen roode betooging „Overal in het land worden de voorberei dingen getroffen om massa's werkende en wcrklooze arbeiders op Dinsdag 18 Septem ber naar Den Haag te brengen, ten eind' hun eischen aan de regeering te stellen op den dag, dat de Koningin het parlement opent. Het Landelijk Werkeloozen Strijd- comité heeft thans in een uitvoerig docu ment de eischen, die de werkeloozen aan de bourgeoisie stellen, geformuleerd. Op alle vergaderingen worden thans gedelegeerden gekozen, die gezamenlijk op de Roode Dins dag dit document aan den minister van Sociale Zaken, Slotemaker de Bruine, zullen overhandigen. Maar tegelijkertijd moeten de massa's op dezen dag in Den Haag bijeen komen om van hun bereidheid om voor deze eischen te strijden, getuigenis af te leggen. De Roode Dinsdag moet een demonstratie van eenheid van actie zijn. Wij roepen de werkende en de werkelooze arbeiders op op den Rooden Dinsdag in Den Haag paraaf te zijn. Wij roepen de arbeiders uit de vak- vcreenigingen op mede voor de eischen der werkeloozen te demonstreeren. Wij roepen de sociaal-democratische en communistische arbeiders, zoowel als die van het N.A.S. de O.S.P. op op dezen dag één breed front te vormen tegen Ce Colijn-regeering. Wij publiceeren hierbij thans den brief van het Landelijk Werkeloozen Strijdcomité aan den minister van Sociale Zaken, die het program vormt, voor den Rooden Dinsdag. Wij roepen de arbeiders op overal in ver gaderingen en de vakvereenigingen hun adhaesie met dezen brief in moties vast te leggen." De waarde van deze snorkende taal be hoeft men niet te overschatten. Ze is typisch communistisch. De heeren doen alsof ze het voor het zeggen hebben. Zoo is het nog niet en we twijfelen geen oogenblik of de bevoegde autoriteiten zullen er geen oogenblik aan denken om voor een betooging dezer revolutionairen toestemming te geven. In het algemeen niet en zeker niet op den dag van de opening der Sta- ten-Generaal. straat behoort dien dag niet aan de revolutionaire elementen; maar aan het Nederlandsche volk, dat in zijn gezonde nationale eevoelens wenscht te worden ge ëerbiedigd en van re', olutioneerende propa ganda niet weten wil. De Overheid zal weten wat haar te doen staat, ook zonder dat haa.- zulks opzettelijk wordt voorgehouden. Begrooting van Tilburg Merkbaar gunstiger. Het aanzien van de begrooting-1935 van Tilburg is naar B. en W. in de aanhef ver klaren merkbaar gunstiger dan het vorige jaar. Dit komt veel door het feit, dat het batig slot over 1933 niet minder dan f 303.827 bedraagt tégen f 30.290 in 1932 eu f 232.010 in 1931. Aan zuiniger beheer, groo ter bedrijfswinsten e.a. is dit te danken. En zoo kan het voordeelig saldo voor 1935 reeds f 213.537 hooger geschat worden dan over 1934. De eindcijfers van de begrooting bedra gen: voor den gewonen dienst: f 7.145.S20.S8 voor den kapitaalsdienst f 10.692.418.32. Het batig slot van de eleetriciteitsfabriek wordt vastgesteld op f 493.857; dat van de gasfabriek op f 215.491 en dat van het slachthuis op f 38.856. De totale opbrengst der belastingen wordt geraamd f 1.504.142. De stichting Woningbeheer levert een na deelig verschil op van f 53.727.51, het land en boschbouwbedrijf wijst een verliespost aan van f 51.290.07. tweede kamer DE VACATURE-SCHAPER De Voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature-J. H. A. Schaper benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer mevr. A. E. J. de Vrie sB ruins te Den Haag. GEMENGD NIEUWS ERNSTIGE VERGIFTIGING TE DEN BOMMEL Door ondeugdelijke roomtaartjes Van enkele kinderen is de toestand zorgelijk Zaterdagavond zijn te Den Bommel 30 personen door het gebruik van ondeugdelijke gebakjes ongesteld ge worden. Dr. Oosthoek constateerde vergifti ging. Verschillende personen waren er ernstig aan toe. Op het oogenblik is de toestand niet levensgevaarlijk. De ziekte ging gepaard met hevige brakingen. De politie stelt een onder zoek in. Nader meldt men ons: De bakker G. Uil had Zaterdagavond in zijn winkel een vrij groot aantal roomge- welke tengevolge van de warmte van dien dag er minder goed uitzagen. Hij wilde dat gebak niet meer verkoopen en daar de hoeveelheid te groot was om alle gebakjes voor eigen gebruik te houden, besloot de bakker op voorstel van zijn vrouw, aan kinderen, die in den loop van den avond in den winkel brood zouden komen halen, deze taartjes uit te deelen. Een aantal kinderen, behoorende tot het minder gegoede deel der bewoners kregen taartjes mee naar huis. De gevolgen waren echter van ernstigen aard. Gedurende de nacht van Zaterdag op Zondag werden een groot aantal perso nen ziek; zij kregen koorts en moesten braken. Zondagochtend had Dr. P. Oosthoek niet minder dan 25 ernstige patiënten. Bij allen constateerde hij dezelfde ziekteverschijnse len, zoodat de oorzaak spccdig was vast gesteld. Een der ergste patiënten was de vrouw van bakker Uil, die zelf cok van het gebak had gegeteu; de andere patiënten be hoorden allen tot een viertal gezinnen, nl, Berkenbosch, de Graaf, Snijders en dt Jong. Een andere patient is de heer Nipius te Middelharnis, die bij de winkelier Fluit te Den Bommel, een depothouder van bakker "il, van dit gebak had gekocht. De heer Fluit had echter spoedig bemerkt dat de roomtaartjes niet goed meer waren en had voordat de inwoners van Den Bom mel hun Zaterdagavondinkoopen bij hem kwamen doen, de geheele voorraad naar hakker Uil teruggezonden. Hieraan is het te danken, dat nog niet veel meer personen door het ondeugdelijk gebak werden vergiftigd. De toestand van de meeste patiënten was in den loop van de Zondag zeer1 ernstig. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Bfc 1 De terugkeer van Hare Majesteit de Koningin i van Prinses Juliana. In den Bommel is een ernstig vargiftigingsgeval voorgekomen. De uitbarsting van de Merapi neemt ernstige Blz. 2 De vijftiende Volkenbondsvergadering gteopentj met een rede van Bcnesj. Ruslands toetreding tot den Volkenbond is nu vrijwel zeker. Het resukaat van hat onderzoek naar de oorzaak van den brand op de „Motto Castle" wijst op misdadagen opzet. Het congres der N.S.D.A.P. te Neurenberg ij gesloten na demonstraties der Rijksweer en eeg slotrede van Hitier. Duitschland wijst het Locarnopact af. Blz. 3 4 Vandaag heeft de Theologische School der Chr. Geref, Kerk veertig jaar bestaan. Mededeelingen van de Nederlandsche Bank be treffende de wijze, waarop de betalingen in het verkeer met Duitschland bij haar moeten ge schieden. De Nederlandsche handelsbalans sluit ovef Augustus met een invoer saldo van f 20 millioen. Blz. 5 De Medische Zending in Nederlandsch-Indië. De opening van de 31ste Kon Ned. Jaarbeurs. Hedenavond vangt in Lunteren een conferentie an van leidinggevende anti-revolutionairen. Op het oogenblik (Dinsdagochtend) alleen de toestand van twee kinderen van de familie Berkenbosch zooveel verbeterd, dat zij het bed kunnen verlaten, j^lle ande- 7 patiënten moeten nog het bed houden n lijden nog allen aan koorts. Van een drie-jarig en een acht-jarig kind van den heer De Graaf en de 10-jarige L. Snijders was de toestand heden nog "zeer zorgwekkend. Onmiddellijk nadat de oorzaak was vast gesteld, werd de burgemeester van Den Bom mei de heer W. J. Donkersloot van het beurde in kennis gesteld. Tegen ^den bakker werd op grond van artikel 175 van het Wetboek van Strafrecht proces-verbaal opgemaakt. DE SPELLINGVEREENVOUDIGING In de bestuursvergadering van den Ne- derlandsohen Joumalisten-Kring is opnieuw de spelling-kwestie behandeld, in verband mot het feit, dat, sinds de vorige uitspraak van liet Kringsbestuur, een gewijzigd plan- Marchant bij het onderwijs js ingevoerd. Het bestuur zag geen reden 'zijn vroegere besluit te herzien en bevestigde daarom de toen gedane uitspraak, dat het zijnerzijds op dit oogenblik geen aanleiding vinclt. zich voor of tegen de nieuwe spelling uit te spreken en dat, wat de invoering bij de peirs betreft, daaromtrent bij elk blad afzon derlijk door de leiders dient te worden he slist. Bij IC. i van het Nederlamdöch sanatorium te D&\ Platz, bevorderd tot Officier in de Orde ia toegekend die aan de Orde van Orar Nassau verbonden eere-medaille in zilver, V. Mölile, meesterkneaht bij de firma O. De moord op Sonja Beugeltas Men zal zich herinneren, dat de dader van het gruwelijke misdrijf in het bana- nenpakhuis aan het Waterlooplei n te Amsterdam, waaraan het acht-jarig meisje Sonja Beugeltas ten offer viel, destijds heeft verklaard, dat hij zijn slachtoffer heeft geworgd en daarna naar de vliering had gebracht om het lijkje te verbergen. Wij vernemen thans, dat de dader la ter op deze verklaring is teruggekomen en aan de Justitie, toen hem door haar erop gewezen werd, dat er geen teeke nen van worging waren gevonden, een andere lezing van het gebeurde heeft gegeven. Volgens zijn verklaringen he'eft hij het meisje, nadat hij haar bij zich geroepen had niet geworgd. Toen het kind zich tegen de voornemens van den jongeman wilde ver zetten en begon te schreeuwen, heeft hij haar vastgegrepen en haar levend naar de vliering gedragen. Daar heeft hij een touw genomen en zijn slachtoffer getracht aan een balk op te hangen. Het trouw bralk echter af. Een. hevige worsteling moet on de vliering zijn ontstaan, waarbij het acht jarig meisje zidh krachtdadig tegen haar aanrander moet hebben verzet. Napelafdruk ken, die in den vloer, van .de vliering zijn gevonden, zijn hiervan het bewijs. De dader heeft toen het kind getracht ten tweede male op te hangen, terwijl hij haar voorts met een stuk hout op het hoofd moet heb ben geslagpn. Toen het kind zich niet meer bewoog heeft hij het in de bananenkist ge stopt. waar het later door de po'!,ie i vonden. Doodelijke auto-ongelukken Op den Haarlemmerweg te Amsterdam heeft een ernstig verkeersongeluk plaats ge had. De 25-jarige motorrijder B. uit de Wil helminastraat kwam met een licht motor rijwiel uit de richting Sloterdijk. Bij de Maggi-fabric-kcn vlak voor den' zich daar ter plaatse bevindenden ovenveg wilde hij om- keeren. Een automobilist, die uit de richting van Amsterdam fc\vam, zag deze manoeuvre niet en de motorrijder kwam in aanraking met het linkerachterwiel van de auto. De man werd van zijn motor -geslingerd en hoogst emètig gekwetst Bij het transpor® naar het ziekenhuis is hij aan de gevolgen overleden. Te Willemsoord werd de 17-jarige A. Gaal, terwijl twee auto's elkaar passeerden, door de portierkruk van - een der auto's gegre pen en tegen den grond geslagen De slaa was zóó hevig, dat het meisje korten tijd later overleed. De auto is yoorloopig in ba slag genomen. TREINONTSPORING TE HOOGEVEEN 1 Op het slation te Hoogeveen is Maandags avond vermoedelijk tengevolge van het ver keerd omzetten van een wissel van een ran geerenden goederentrein één wagen ont spoord. Het geheele treinverkeer werd hier door geruimen tijd gestremd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De' laatste sneltrein naar Groningen had door dit -on geval ruim 1 y2 uur vertraging. BALLON GEDAALD In dén nacht van Zaterdag op Zondag is te Oostwold (Qldambt) een ballon met vier inzittenden uit Duitschland gedaald. De landing veroorzaakte moeilijkheden, daar het anker verloren was geraakt Bij het lan den werden twee personen uit den mand geslingerd, tengevolge waarvan één een en kelbreuk kreeg. De ander bleef ongedeerd. Bij den landbouwer op wiens land de ballon daalde, vonden de ballonvaarders een gast vrij onderdak. AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Men meldt ons uit Oud-Beijerland: Maandagmiddag is aan den Langeweg onder deze gemente door een vrachtauto, toebehoorende aan v. d. R. van Numans- dorp, aangereden de 56-jarige G R. van hier. De aangeredene is in zorgwekkenden toe stand naar een ziekenhuis te Rotterdam ver-* voerd. Het ongeluk is te wijten aan het feit dat de aangeredene geheel links van den weg Men meldt ons uit Oldebroek: J.l. Zondagavond ongeveer half adht kwa men op den Zuiderzceschen straatweg al hier in de buurtschap de Schutten een tweetal auto's aangereden uit de richting Elburg. De achterrijdcnde auto wilde de voorste passeeren, doch op hetzelfde oogen blik naderde uit de richting Zwolle een motorrijder, de 27-jarige W. van de Ruit, wonende te Amsterdam. Deze werd door da passeerende auto aangereden, met het ge volg dat hij zijn linkerdijheen brak. De ge troffene wérd per ziekenauto naar het Sophia-Ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De bestuurder van de auto, welke het ongeluk veroorzaakte, reed, zonder zich ergens om te bekommeren, met groote vaart door in de richting Zwolle. Het motorrijwiel was slechts weinig beschadigd. De politie en marechaussee hebben de zaak in onderzoek. ERNSTIGE VAL. f Men meldt ons uit Lisse: Maandag overkwam den zoon van vracht rijder F.igenbraad een ernstig ongeval. Hij was met de auto te Rijnsburg om een vracht bollen ie laden en te vervoeren. Toen de vracht geladen was klom A. E. achterop de auto om de touwen aan te trékken. Het schijnt, dat het touw ergens achter vandaan schoot, want toen A. E. flink kracht wilde zetten, verloor hij zijn evenwicht en smakte achterover van den wagen met zijn hoofd op de straat. In bewusteloozen toestand werd hij opgenomen en naar den dokter vervoerd vanwaar hij later per luxe auto naar zijn woning te Lisse werd gebracht. Door Dr. de Gr. werd een zware hersen schudding geconstateerd. Slechts even kwam de ongelukkige des middags om 4 uur tot bewustzijn. Volgons den dokter is de toe stand ernstig te noemen. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT De politie te Maastricht heeft in samen werking met de rijksambtenaren huiszoe king gedaan in twee woningen aan den Phoe nixvvég. In een der huizen werd een heel primitieve installatie aangetroffen, bestemd voor het maken van bier en het stoken van. brandspiritus. Een hoeveelheid sterke drank werd in beslag genomen, alsmede de voorwerpen tot het vervaardigen van dien drank.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1