Jliruurf JTrihsdir Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ;n Omstreken Gratis lezen tot 1 October BINNENLAND. Antirev. Landdag voor Amsterdam Gemengd Nieuws. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5270 Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 10 SEPTEMBER 1934 15e Jaargang abbertEntirprtjjm: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17 '/j Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Wie zich heden op ons blad abonneertontvangt de tot i October aanstaande verschijnende nummers gratis. Ook ontvangt elke nieuwe lezer de tot heden versche nen reisbrieven van Prof. Dr. V. HEPP over zijn bezoek aan Zuid-Afrika toegezonden, zoodat men deze geheele beschrijving dan in zijn bezit heeft. Over eenige weken begint Mr. P. BORST zijn serie artikelen over hetwonderlijke economische gebeuren in Noord-Amerika. Ons blad kan met recht na de prijsverlaging het goed koopst, maar ook meestgevend Christelijk Dagblad wor den genoemd Vriendelijk verzoeken wij onzen lezers in familie- en vriendenkring het getal onzer abonnes uit te breiden. Lezers geve men op aan De Administratie van ons blad IN WOORD EN BEELD Onlangs wezen wij erop, hoe de sociaal democratische pers helaas niet kan nalaten om te spotten met hetgeen ons heilig is. hetgeen werd aangetoond met een stukjfe uit een dier bladen, waarop wij duidden. Intusschen zondigt men van die zijde niet enkel in woord, maar ook in b e e 1 cL Het wekelijksche colportage-orgaan van N.V.V. en S.D.A.P. „Vrijheid, arbeid, brood", dat zich voornamelijk wijdt aan de bestrij ding van de N.S.B. en dit vrij geregeld doet op een wijze, die bezwaarlijk kan bijdragen tot de cultureele verheffing van den arbei der, bevatte in zijn voorlaatste nummer «enige gruwelijke .voorstellingen, die den hemel afbeeldden. We zien daar, dat God de Vader Zijn Zoon uitzendt met de boodschap om den menschen den vrede te brengen en de Zoon terugkeert, gepantserd en piet oorlogstuig omhangen en dit antwoord medebrengend: „De menschen hebben een ander baantje voor me gevonden", welke mededeeling door een duivel met bljjdschap wordt begroet De vijandschap tegen den Christus en het Christendom moet wel groot zijn, wanneer men dergelijke .voorstellingen in zijn blad opneemt Maar ook: men moet wel kunnen rekenen op de gezindheid zijner lezers, wanneer men het durft wagen zulke beeltenissen aan het publiek voor te zetten. Van socialistische zijde heeft men vaak betoogd, dat ieder Christen tot haar gelede ren kan toetreden, omdat elke godsdienstige overtuiging daar ongerept wordt gelaten en mitsdien veilig is. Dit werd door ons bestreden, omdat socia lisme en godsdienst niet kunnen samen gaan. Aan de kant der socialisten Is men blijk baar de laatste tijd druk bezig om de juist heid onzer stelling te bewijzen. DE FINANCIERING DER WERKLOOSHEIDSLASTEN De middelen en wegen, die men van ver schillende kant aanwijst om te komen tot oplossing van het probleem der bestrijding Van de kosten der werkloosheidslasten zijn piet weinige. Dat men in de kring der gemeentebestuur ders voor dit vraagstuk groote belangstel ling heeft, is begrijpelijk. Na de verschillende publicaties, 'die van 'de zijde van den gemeente-secretaris van Schiedam aan deze materie waren gewijd, handelt thans de heer Jos. van Wel, Wet houder van Helmond, over deze brandende kwestie in een brochure „De financiering der werkloosheidslasten". De schrijver maakt bezwaar om zonder meer in vele gevallen 90 der kosten van werkloosheidsbestrijding aan do gemeente besturen uit 's Rijks kas te vergoeden, om dat daarmee niet tot een zuinig beleid wordt geprikkeld. Dat door reorganisatie, nauwgezette con trole en financieele soberheid nog wel een en ander te besparen is, kan blijken uit de zeer uiteenloopende bedragen, die in diverse gemeenten per werklooze worden uitgege ven en die blijkens een door den schrijver gegeven staatje voor een twaalftal belang rijke gemeenten varieeren tusschen f 280. (Arnhem) en f 640.(Enschedé). Intusschen hoede men zich voor onbera- 'den conclusies, daar de toestanden in de Verschillende gemeenten, gelijk trouwens door schrijver wordt erkend, sterk uit- eenloopen. Men denke aan de mogelijkheid ,van werkverschaffing, met name cen trale werkverschaffing, die belangrijk hoogere kosten met zich brengt dan steun- yerleening. Wanneer de schrijver de gevolgen, die „regionale invloeden en gemeentelijke be- stuursgestes" hebben op de hoogte der kos ten van de bestrijding der crisiswerkloos heid, wil laten daar, waar ze worden ver oorzaakt, doet hij daarmee een beroep op ons billijkheidsbesef, maar stelt zich tevens voor een moeilijke taak. Het lijkt ons uiterst bezwaarlijk om te komen tot een verdeeling der lasten tus schen Rijk, provinciën en gemeenten. Kan men van de gemeenten nog aanwijzen, welke zich voor dit doel uitgaven veroor loven, welke boven het normale liggen, ten aanzien van de provincies is zulks niet mogelijk: zij vormen geen oeconomisch ge- neel en spelen practisch geen eigen rol in de werkloosheidsbestrijding, daargelaten nog de vraag, of deze bemoeiing wel zou passen in het kader der verzorgingen, die de provincie zich in de loop der jaren aan trok en op grond van haar positie en func tie dient aan te trekken. Wij gelooven niet, dat deze oplossing practisch to aanvaarden is. Intusschen wordt hier uitnemend cijfer materiaal geboden. En zeker is nuttig, dat nog eens wordt gewezen op een ernstig bezwaar, dat ook de nieuwe voorgestelde regeling aankleeft: dat men bij de bepaling van het subsidie percentage zonder meer uitgaat va,n de w e r k e 1 ij k e uitgaven en die zonder nadere toetsing aanvaardt. Het is hetzelfde systeem, dat de tegen woordige regeling der financieele verhou ding tusschen Rijk en gemeenten aanvaardt, waarbij men gepaste gemeentelijke zuinig heid helaas bedreigt en een premie stelt op royaliteit. Zonder twijfel moet men de moeilijkheden voelen, die een ander stelsel meebrengt, maarbillijk zou het zijn, dat men de feitelijke uitgaven niet .voetstoots accep- DE „PRINCEVLAG" NAAR DEN HAAG Op Dinsdag 18 Sept. a.s. zullen vele afdee- lingen van do vereeniging de „Princevlag* met tamboer- en pijpercorpsen zich naar Den Haag begeven tot bijwoning van de plechtige opening der Staten-Generaal door H M. de Koningin. Te half tien v.m. zal de stoet, waarin een ieder een vlag draagt, op het Spaarneplein nabij het Rijswijksche plein te Den Haag worden samengesteld IedeTe Oranjeman of Oranjevrouw kan deelnemen. Leider van den stoet is de heer J. G. L. Beriott, voorzitter van de afd. Dell Haag. DE TERUGKEER VAN HET KONINKLIJK GEZIN Hedenmorgen negen uur te Amsterdam Hedenmorgen vroeg zijn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana van hun reis naar Noor wegen in ons land teruggekeerd. Vroeger dan werd verwacht arri veerde de „Tabinta" van de Stoom vaartmaatschappij „Nederland", aan boord van welks schip de thuisreis werd gedaan, te IJmui-' den. Te kwart voor vier reeds voer het schip de haven binnen. Behalve het personeel dat op dit tijdstip dienst deed was niemand op de sluis als belangstellende aan wezig. Om half vijf werd de „Tabinta" geschut en daarna voer het schip langzaam naar Amsterdam. Te 8.06 werd de Hembrug gepasseerd en te ruim 9 uur arriveerde de „Tabinta" voor het emplacement van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Hedenmorgen om 11.10 zijn H. M. de Ko ningin en H. K. I-I. Prinses Juliana te Den Haag op het Huis ten Bosoh gearriveerd. Het vertrek uit Noorwegen In alle stilte hebben Zaterdagmiddag ca. 3 uur H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana zich aan boord van het s.s. „Tabin ta" hegeven, om de terugreis naar Neder land te aanvaarden. Daar het uur on ook de plaats van ver trek zorgvuldig geheim gehouden waren, waren slechts enkele menschen tegenwoor dig. die zich urenlang wachten hadden gi troost om toch iets van het vertrek dei- vorstelijke personp.n te kunnen zien. Ruim 12 uur was het toen een kar met koffers, die aan boord gcfbracht werden, het bewijs gaf, dat het vertrek niet lang meer zou duren. Ongeveer half twee was di politie aanwezig om voor de noodige afzet ting te zorgen, Een half uur daarna arriveer de alleen per auto H.M. de Koningin. TI. M werd ontvangen door Mr Scheltus en door vetegen wool digers van de Directie Mij. „Ne derland". De Koningin droeg een grijze mantel over een wit toilet. Do Prinses, die nog een wandeling door de stad gemaakt had, kwam een uurtje later te voet, in gezelschap van baron eui baronnesse Bentinck. H.K.H. begaf zich nog niet aan boord, doch sloeg met groote belangstelling gade hoe de Koninklijke auto's aau boord geta keld werden. Toen dat gebeurd was begaf zij zich ook aan boord en werden de toebereidselen voor het vertrek gemaakt Om drie uur voer men af. De Koningin had rich terug getrokken, doch de Prinses, zonder hoed en mantel leunde over de verschansing en wuifde de menschen op de wal ten afscheid De heer J. J. C. van Dijk spreekt over de toelating van Rusland tot de Volkenbond Vaardig - V er trouw en - Vooruit Prachtig geslaagd is de A. R. Partijdag op Frankendael te Amsterdam. Schoon was hel weder, geestdriftig de stemming der talrijke aanwezigen, die Zaterdagmiddag van half drie tot over zessen op liet heer lijk gelegen oude landgoed een kostolijken middag hebben meegemaakt Een bijzonder woord van waardeering mag hier worden gesproken over de uitvoering van het fraai gecostumeerde en voortreffelijk opgevoerde historische openluchtspel. De voorzitter, de heer A B. Roos jen, toonde zich zeer ingenomen met de enorme opkomst, die wel bewees dat de proef met dezen eersten landdag te Amsterdam ge slaagd is. Onder de aanwezigen merkten wij op Prof. Mr. V H Rutgers, de heer R. C Vor- weijck, wethouder G Baas. Kzn en Ds. J. Fokkcma, van Amstelveen, die door den voorzitter speciaal zijn verwelkomd, waar na hij den stemlusiiitslag van het vorig jaar in herinnering bracht en waarschuwde voor valsdhe gerustheid, want in de a.s. campagne zullen wij de handen uit de mou wen moeten steken en aanpakken. Nadat onder applaus besloten was tot de verzending van een telegram aaoi Dr. H. Colijn en de voorzitter van de Centrale, de heer J. Deutekom, een enkel woord had gesproken, trad als eerste spreker op de heer J. J. C. van Dij k, iid van de Tweede Kamer met het onderwerp: Gezag en Vrijheid, welke rede de spreker aanving mdt een herinnering aan de Gouden eeuw onzer historie, die voor ons A. R. bijzondere be teeken is heeft, omdat wij ons blijkens den aanhef van het beginselprogram nauw ver bonden wetc-n aan de geschiedenis. Thans is het allerminst een gouden tijd, nu allenvege moeiten en zorgen heerschen. Toch is hei goed. om te zien naar de gou den eeuw om daaruit kracht en moed te pulten; bovendien is de eisch der A. R. partij, ook tot de volkeren, om terug te koeren naar Gods geboden, een eisch alle tijden en roepen wij op tot de erken ning van Gods souvereiniteit in Staat ei Maatschappij. De talrijke hulpmiddelen besprekende, <lii de Regecring aanwendt om het volksleven te behoeden voor ondergang, bracht de redenaar hulde aan het Crisiskabinet, dat iin wezen toch een parlementair Kabinet is, om dat het zijn taak wil volbrengen in samen werking met de Staten-GeneraaL In den Opening Jeugdherberg Zaterdagmiddag had te Nijver dal in tegenwoordigheid van vele genoodigdett en belangstellenden de officieele opening plaats van de jeugdherberg „Doevenbreê". Nadat de voorzitter der Stichting Jeugd herbergen in Twenthe Mr. IT. J. F. ton Cate, van Hengelo, een welkomstwoord had ge sproken werd het woord gevoerd dooi den Burgemeester van He.llendoorn Mr L C. v .d. Steen v Ommeren, die „Doevenbreê" of- ficie'el opende. Verder werd het woord ge voegd door den Voorzitter der Commissie van Toezicht en Advies den heer P. A. Schaepman en een vertegenwoordiger van de Ned. .Teugdherhörgcentrale te Amsterdam waarna het gebouw bezichtigd werd. Het gebouw,in landhuisstijl opgetrokken naar een ontwerp van 'den architect H. ITei- da te Enschede past door zijn eenvoud en soberheid goed in de omgeving Het staat op den Nijverdalsehen berg en men heeft vanuit het dagverblijf een bijzonder fraai uitzicht op een der mooiste gedeelten van Twente. Er is plaats voor 60 gasten (tw. 30 jongens en 30 meisjes). De slaapvertrek ken voor de jongens zijn beneden, die voor de meisjes boven. De beschildering is licht aangehouden, de meubileering eenvoudig, doch stijlvol. Herberg-ouders zijn de heer en mevrouw J. Rijks uit Enschede 3. J. C. VAN D13K diepsten grond toch is de strijd onzer gen er een om gezag en vrijheid. Het ge zag moet niet zijn een onnoodige binding van het leven en belemmering van volks kracht; vrijheid mag niet wezen een lev louter naar eigen wil en lust. De onderschei den levenskringen behooren zich te ontwik kelen naar eigen wet en het Overheidsge zag is derhalve voor die kringen van groot gewicht, want het dient om het recht te be stollen en te handhaven en alleen in deze sfeer kan het maatschappelijk leven bloeien en wordt de schijnbare tegenstelling tus schen gezag en vrijheid opgelost Wie* om zich heen ziet, ging spr. voort, wordt getroffen door den revolutionairen geest die allenvege zich tegen gezag en vrijheid keert. Wat hebben de communisten in Rus land gewrocht, vroeg spr. F.en strijd ten doode togen God en Zijn dienst; huwelijk en gezin worden met vernietiging bedreigd, in liet land, dat eenmaal de korenschuur van Europa was bezwijken millioenen in honger en ellende; het volk zucht geestelijk, zedelijk en stoffelijk onder een slavenjuk. En dat bewind, riep spreker uit, eischt thans een plaats in den Volkenbond op! Indien dat gebeurt, verloochent de Volkenbond zijn oorsprong en roeping als instituut des rechts Als Sovjet-Rus land daar wordt toegelaten, omdat het belangenstandpunt van sommige mogend heden dat meebrengt, verleent de Vol kenhond steun aan de wereldrevolutie, (applaus.) Het Fascisme in Italië en het Nationaal Socialisme in Duitschland besprekende, waardeerde de heer Van Dijk liet .dat de spits gerioht is tegen communisme en socia lisme en veel goeds is tot stand geSraoht, maar wij mogen niet vergeten, dat de dicta tuur heeft geleid tot stamtsabsolutisme en de volksvrijheden zijn verloren gegaan. Wij hebben den strijd te voeren tegen de geschetste stroomingen, vervolgde spr., hoewel w ij daarbij hebben te onderscheiden. De A R. beginselen hebben evenwel niet al leen bet eekenis voor de A R partij, maar voor heel ons volk en spr. wekte ten slotte zijn gejhoor op deze beginselen in hot lev uit te' dragen en er .voor op de bres te staan. motie-Schiedam De vergadering besloot na deze luide toe gejuichte gespierde rede adhaesie te betui gen aan de motie van de A R. Kiesvereeni- ging te Schiedam, waarin aan de Regeering gevraagd wordt haar stem te verheffen te gen de toelating van Sovjet-Rusland tot den Volkenbond. „Nederland let op U saeck" Met medewerking van zang en muziek is hierna opgevoerd het historisch openlucht spel „Nederland, let op u saeck" van den heer J v. M u i d e n, dat in een zestal boeien de tafereelen op gelukkige wijze den 80-ja- rigen strijd om de zaak der vrijheid uit beeldde. Het publiek leefde met de opvoering sterk mee» en zong aan het slot „Zij zullen het niet hebben", terwijl de auteur een ovatie i ontvangst mooht nemen. Tusschen de tafereelen door sprak Ds. M. van Grieken een slotwoord ovei V. V. V. waaraan hij als Rotterdammer in de afge- loopen week veel heeft gedacht De drie V's wilde spreker hier op den landdag aldus toepassen: Vaardig moeten we zijn en de jongeren vaardig gemaakt worden tot den strijd der A. R beginselen, die het zoo waard zijn in ons volk te worden beleden en beleefd. Met de rechte kennis hiervan behooren we te zijn toegerust en vervuld met de reente liefde voor de zaak des ITeeren. Vertrouwen is noodig, want wij leven n zware tijden, maar de historie heeft ons vandaag weer geleerd hoe God ook in de meest moeilijke tijden regeert en nooit heeft beschaamd degenen die op Hem betrouwen. Met dat Godsvertrouwen behooren wij te zijn Vooruit moeten wij, niet stil blijven zitten en ook niet enkel achterwaarts zien, r wat God ons in het heden geeft door leven. Elke tijd heeft eigen eischen, nöo- den en vragen. Daarom mogen wij niet bij de pakken neerzitten, maar vooruit moe ten we in kennis van en liefde voor de eeuwige beginselen van Gods Woord, de oude beproefde beginselen. Alleen in dien eg zullen volk en vaderland gezegend Ook dit warmp, bezielende woord werd met aandacht beluisterd en levendig toege juicht, waarna met een kort. woord van den voorzitter Ds. J. Fokkema, van Amstel- de landdag is besloten. Voornaamste Nieuws. Spelling-Marchant En de Vereeniging tot Vereenvoudiging van de Spelling Zaterdag heeft de Vereeniging tot Vereen voudiging van onze Spelling te Amsterdam een vergadering gehouden. Besloten werd terwille van de eenheid zooveel mogelijk propaganda te maken voor de algemeene toepassing van de spelling-Marohant. Alleen ten opzichte van de naamvals-n werd voorbehoud gemaakt Zooals men weet is een der voornaam ste punten dezer Vereeniging altijd geweest, dat de „naamvals-n" als in werkelijkheid niet bestaande, ook in de geschreven taal niet meer behoorde voor te komen. Aan vankelijk had Minister Marc'nant dit punt overgenomen. Na het debat in de Kamer naar aanleiding van de interpellatie-Tilanus is de regeling ten slotte zoo geworden, dat de -n nog gehandhaafd blijft bij de namen van mannen en mannelijke dieren. ECONOMISCHE SAMENWERKING MET SCANDINAVIË De economische samenwerking tusschen Noorwegen, Zweden, Denemarken en Neder land heeft \plgens een telegram uit Stock holm thans vasten vorm aangenomen. HANDELS- EN SCHEEPVAARTVERDRAG MET SPANJE De inwerkingtreding opgeschort Dezer dagen' werd bericht, dat hert op 16 Juni 1934 ie Madrid gesloten handels- en söhcepvaartverdrag tusschen Nederland en Spanje met ingang van 1 September voor- loopig in werking is getreden. In tegenstel ling met deze uit officieele bron ontvangen mededeeling wordt thans bekend gemaakt, dat de inwerkingtreding zou zijn opgeschort Nadere inlichtingen ontbreken nog. OEFENINGEN KONINKLIJKE MARINE. Van 24 tot en met 29 September a.s. zul len door de Koninklijke Marine gezamenlijke oefeningen worden gehouden in de Noordzee en op de Nederlandsche kust. Aan deze oefeningen zal worden deelge nomen door H- Ms. Hertog Hendrik, Evert- sen» Piet Hein, Douwe Aukes, Medusa, een divisie onderzeebooten, een groep torpedo booten en eenige watervliegtuigen. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Tu!ian4 zijn hedenmorgen te Amsterdam teruggekeerd. Antirev. Landdag op Frankendael te Amsterdam. Te Haamstede heeft een hagelbui voor f 50.000 schade aangericht. Bij Soest is een auto tegen boomen gebotst, waarbij één persoon is gedood. De dader van de moord te Haarlem, die té Zwolle gearresteerd is, heeft bekend. Blz. 2 Saarproblemen. Hitier spreekt de S. A. toe en zegt, dat in wezen niets in de verhoudingen veranderd is. Amerikaansch passagiersschip tijdens rtonn in brand gevlogen. M.nstcns honderd drie cn Artig dooden. Verschrikkelijke tooneelcn bij de reddings pogingen. Barthou zou den Volkenbondszetel naar Wccnen willen verplaatsen in verband met de Touding van Zwitserland tegenover dt toelating van Sovjet- Rusland. De strijd om den Gr an Chaco herleeft. Blz. 3 Nadert bizonderheden over de moord tè Hoofddorp. Blz. 5 Brief uit Tropisch Nederland. Blz. 7 Dc balonnen-derby te Rotterdam. Blz. 8 Klankfilmen. De vermomde zegen. Doodelijk auto-ongeluk Te Den Haag is in de Kerkhoflaan de on geveer veertienjarige J. den H. wonende, ui de Van Brederocestraac, door een vrachtauto, be stuurd door den achttienjarigen H. E. uit de Tol lensstraat. overreden en gedood. De jongen kreeg een der wielen over het lichaam. Een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat de remmen van de auto met deugden. BENZINEBAK IN BRAND GEVLOGEN Te N ij m e g e n is door onvoorzichtigheid van een jongeman, die in de werkplaats der Coöpera tieve Zuivelfabriek aan de Van Gentstraat een sigarenaansteker met benzine wilde vullen, een benzJnebak in brand gevlogen. De jongen vluchtte voor de vlammen. Ijlings toegeschoten personeel oer fabriek slaagde er in den brand tot de werk plaats te beperken. Deze brandde grootendeels uit. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie. Verzekering dekt de schade. Hagelbui boven Haamstede Vernielt boomgaarden, groenten- tuinen en druivenkassen Schade van vijftigduizend gulden Zaterdagavond omstreeks 10 uur heeft zich tijdens een hevig onweer boven Haamstede een hagelbui ontlast, die enorme schade heeft aangericht aan tuinen en boomgaarden. Tijdens de bui, die ongeveer tien minuten aanhield, vielen hageisteenen ter grootte van kleine kippeneieren. Zeer vele groententuinen en druivenkassen zijn totaal vernield, terwijl aan het aan de boomen hangend fruit groote schade is aan gericht Volgens de voorloopige schatting zou de schade minstens f 50.000 bedragen. Een comité tot leniging van den nood is inmiddek reeds samengesteld, onder leiding van den burgemeester van Haamstede, Jhr. Roëll. De moord te Haarlem De dader bekent De dader van deo moord op mej. E. van W. te Haarlem, de 21-jarige A. T. O., uit Zwolle, heeft na uitvoerig verhoor bekend, het meisje met voor bedachten rade te hebben vermoord door haar met een doek te worgen. Hij wilde echter niets loslaten over de beweegredenen van zijn daad. Hij wist, dat de ouders van het meisje Donder dagavond niet thuis waren. Vermoedelijk heeft het meisje hem zelf binnengelaten, waarop hij met haar naar boven ging en haar van het leven be roofde. Hij is daarop eerst naar beneden gegaan en heeft de winkelkassa, waarin zich slechts drie gulden bevend, geleegd. Na het electrisch licht door het losdraaien der stoppen te hebben uitge schakeld. gdng hij weer naar boven en heeft daar uit een kast in de kamer, waar het slachtoffer lag. een geldkistje met honderd gulden en een actetasch meegenomen. Daarna heeft hij papier in de kast in brand gestoken met de bedoeling, de sporen van zijn wanbedrijf uit te wisschen. De achterwaod van de kast. <£e is doorgebrand, vormde de af scheiding met een trap naar de bovenverdieping, waar twee kinderen van 13 en 5 jaar lagen te slapen Het is niet onwaarschijnlijk, dat door de ontdekking van den inspecteur van politie. d:e nook waarnam en zich naar boven heeft begeven, het leven van deze kinderen is gered. De dader is reeds eerder met de justitie in aan raking geweest wegens diefstal. Hij heeft te Zwolle in een courant zijn portret met signalement gezien en dit heeft hem aanleiding gegeven, zich bij de politie aan te melden. DRUIVEN ETEN IN HET WESTLAND De erkende druiven-restauraties der West! 7ieon. voor vreemdelingenverkeer zijn in de afge loop en week bezocht door 6149 perso nen die in totaal 2680 Kg. druiven hebben gekocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1