lliruwr ^Tciïisdjf (üuuraitt Gratis lezen tot 1 October NI HOUTHANDEL V.HJ, VAN SCHIJNOEL CO Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang NO. 5269 ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1934 AöbErtentieprijjen: Van I tot 5 regels I.I7'/i Elke regel meer 0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0-45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Wie zich heden op ons blad abonneert met ingang van i October a.s., ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Vriendelijk verzoek op te geven, of men per kwartaal of per week wenscht te betalen De namen geve men op aan De Administratie van dit blad ZIENDE OP HET GEBOD Blind voor de toekomst Men heeft het ons kwalijk genomen en men neemt het ons dagelijks nog kwalijk, dat wij ons tot het uiterste verzet hebben tegen de verslapping der Winkelslui tingswet, wat de verruiming van ver koopgelegenheid op Zondag betreft. Ons antwoord kon niet anders en moet blijven luiden: Het gebod Gods mag niet krach teloos worden gemaakt terwille van crisisomstandigheden. Aan dit parool moeten wij vasthouden, dienen onze Christelijke middenstanders vast te houden, ook nu zij geroepen worden om hun advies over deze aange legenheid te geven. Het moge blijken, dat minister Verschuur gelijk had, toen hij nadat de Winkelsluitingswet een jaar in werking was geweest, verklaarde: „de middenstand is niet zoo wispelturig, dat hij nu alles zou verbranden, wat hij ja renlang heeft aangebeden". In verband daarmee herinnerden de minister en wijlen de heer Schaper er ook terecht aan, dat de middenstandsbonden tientallen jaren om een dergelijke maat regel hebben gevraagd. Het is daarom niet te verwachten, dat de groote massa thans geheel over stag zal gaan; al hebben niet weinige winke liers, vooral van banketbakkerswaren, de verminderde verkoop toegeschreven aan de gedeeltelijke Zondagssluiting. Wij gelooven, dat zij zich daarin ver gissen. In sommige plaatsen, we konden het nog pas constateeren, neemt de ver koop van beschuit, krentebrood en koek jes voortdurend af, omdat de koopkracht vermindert. De menschen moeten zich noodgedwongen tot gewoon brood be palen. En met Zondagssluiting heeft dit niets te maken. Zoo gaat het natuurlijk ook met gebal en chocolade. VAe dat niet des Zater dags wil koopen, kon ook seder. 1931 de: Zondags gedurende vier uren terecht. Dat was meer dan voldoende en uitbrei ding van het aantal verkoopuren kan mogelijk eenige verschuiving brengen, maar tot vermeerdering van afzet zal het o.i. niet leiden. Intusschen, de regeering heeft toege- geven aan het rumoer, dat om de Win kelsluitingswet gemaakt is (woorden van soc.-dem. sprekers in de Tweede Kamer) en de m o g e 1 ij k h e i d is in de wet gebracht om het aantal verkoopuren voor bepaalde artikelen en bepaalde zaken, uit te breiden. Maar de nieuwe minister van Economische Zaken heeft daarbij de uitnemende bepaling gemaakt, dat de verruiming slechts het gevolg kan zijn van een besluit der gemeenteraden en dat vooraf het advies der belangheb benden, winkeliers en bedienden, moet worden gevraagd. De liberalen, die het meeste kabaal over de wet gemaakt hebben, alsof het wel en wee der middenstanders er voor honderd procent bij betrokken was, zul len over deze bepaling wel niet luidruch tig juichen en ook anderen betreuren het wellicht, dat de strijd nu weer verlegd is naar de Gemeenteraden. Wij zijn daartegenover van oordeel, dat minister Steenberghe ten deze het juiste spoor is ingeslagen. Reeds mag de vraag gesteld of het niet hinderlijk is, dat de raad van een streng orthodoxe gemeente niet de bevoegdheid heeft om bij verordening en in overeen stemming met de algemeene overtuiging op Zondag alle winkels te sluiten; doch veel erger zou het zijn als thans een ver ruiming moest worden aangebracht, welke zelfs niet door alle winkeliers, die overigens met de Zondag hebben daan, wordt begeerd. Immers, het kon ook in deze zaak wel eens bij vernieuwing blijken, dat het dwaze Gods wijzer is dan de menschen. De onderhouding van Gods geboden geeft ook tijdelijke zegen. Menig win kelier, die overigens niet naar die wetten vraagt, zal dat moeten erkennen. Vroe ger was hij gansch de Zondag gebonden aan zijn zaak; thans kreeg hij althans één vrije dag per week: de sociale beteekenis der Zondagsrust is grooter dan menig een, die geregeld in dat voorrecht deelde, denkt. Het zou ons dan ook geenszins verba ten, als de uitslag der stemmingen in vele j op „om vleesch plaatsen gansch anders is, dan het poli tieke rumoer zou doen veronderstellen. Moest men afgaan op het lawaai, dat vooral in de liberale pers werd gemaakt, dan zou men verwachten, dat 90 procent der winkeliers de bedienden schakele men even uit hun stem voor uitbrei ding der verkoopgelegenheid zouden geven. Wij zijn daar, op grond van de stem mingen in verschillende plaatsen, o.a. Leiden, nog niet zoo zeker van. „Midden standers zijn niet zoo wispelturig". Natuurlijk verwachten wij, dat onze vrienden in stad en land geen oogenblik zullen aarzelen. Dat mag men niet verwachten van een groep, die in vroeger jaren, ondanks lies, alleen om principieele redenen, de winkeldeur op Zondag sloot en liever onder „oneerlijke" concurrentie leed dan Gods gebod te overtreden. Onze Christelijke middenstand was ten deze direct actief. Hij adviseerde zijn leden om onder geen beding te stemmen voor verruiming. Om allerlei redenen niet, doch in de eerste plaats, omdat ons beginsel iets anders van ons vraagt. Velen zullen het betreuren, dat zij in dezen over 't geheel niet gesteund wor den door hun roomsch-kath. collega's; onder wie er sommigen zijn, die met begrijpelijke luchthartigheid over Zon dagsrust oordeelen; terwijl zelfs enkeling bijkans tot profanie verviel; doch alleen te staan is ons nu eenmaal niet vreemd. Bovendien, in roomsch kath. kring wor den ook andere stemmen gehoord. Nog pas schreef Mr. Van Wijnbergen (er zijn woord weegt zwaar bij de roomsch- kath. middenstanders) in de M a a s- „Ik heb er nimmer een geheim van gemaakt het te betreuren, dat katholieken aan de actie tot verruiming hebben mee- :daan, en ik betreur het nog. Op de eerste plaats op grond van re- ligieuse overwegingen. Van de zeven dagen der week heeft de goede God er slechts één in bijzondere mate voor zich opgeëischt slechts één in bijzondere mate willen geheiligd zien. Welnu, zeer zeker in deze tijd, waarin het zoo buitengemeen voelbaar is, dat aan Gods zegen alles is gelegen, moet het worden ingezien, dat het niet aangaat op die ééne dag nog te beknibbelen, al zal natuurlijk op de Zondag toelaatbaar blijven, wat door volstrekte noodzakelijk heid geboden is. Maar ook, uitsluitend uit sociaal oog punt bezien, betreur ik de zaak. Het ge tuigt van een gemis aan voldoend so.iaal besef, wanneer men niet vermag zien, van welke beteekenis het is na zes jen van vaak harde arbeid een dag te krijgen van rust, van ontspanning." En in het orgaan van het R.K. Werk liedenverbond werd terecht opgemerkt: Het ligt voor de hand, dat onze H. K. en Winkelbediendenbond er ernstrg be zwaar tegen heeft dat de mannelijke en vrouwelijke bedienden een mooi stuk van de Zondag zullen moeten offeren; men de Zondagsarbeid als een onheil beschouwt en dat er alles op moet worden gezet om dat onheil af te wenden. Willen de middenstanders zelf hun Zondag offeren. dat is jammer en te betreuren doch in geen geval mag men de bedienden er aan wagen. Er \óordt al genoeg aan de crisis en de tijdgeest geofferd." Trouwens, niet alleen van deze, ook van z.g. neutrale zijde komt er verzet tegen afbrokkeling van wat eerst met groote moeite is opgebouwd. De Bond van Sigarenwinkeliers en de Melkslijters- bonden van alle richting voeren actie voor behoud van de vrije Zondag. Hachelijk staat daarom de zaak niet; want het is niet te verwachten, dat een gemeenteraad tot verruiming zal beslui ten, wanneer het grootste deel der be langhebbenden er niets voor voelt. Te meer niet, omdat de raad zelfs niet ver plicht is tot wijziging over te gaan, als de meerderheid het wenscht. Het kan zijn, dat zich onder ons een enkele wankelmoedige bevindt. We zul len hem niet hard vallen. De moeilijke tijdsomstandigheden kunnen het leven soms zoo benauwd maken. Wie daarvan geen ervaring heeft, verstaat het niet ten I volle. En dan komt de gedachte wel eens DR J, A. NEDERBRAGT NAAR DANZIG Benoemd tot Voorzitter van den Havenraad Naar wij vernemen, is dr. J. A. Nederbragt, administrateur, chef van de Economische en Consulaire Directie aan het departement van Buitenlandsche Zaken, met ingang van 1 Oct. a.s. benoemd tot voor zitter van den Havenraad voor Danzig. Omtrent deze benoeming van onzen land genoot kan het volgende worden mede gedeeld: Danzig berust op de De Havenraad artt. 19 t/m 2S an het Verdrag an Parijs van 9 November 1920, erd geslo ten tusschen Po- de Vrije Stad Danzig. De- havenraad is samengesteld uit een gelijk aantal commissarissen, aangewezen door Poolsche re- geering en de Vrije Stad, en wel uit vertegenwoor digers van de eeonomis'che belangen van de beide landen. Taak van den Raad is, binnen de grenzen an de Vrije Stad de directie, administratie n exploitatie te voeren van de hav waterwegen en de Spoorwegen, voorzoover deze in het bijzonder de havens bedienen, n de etablissementen, voor deze tot de exploitatie dier havens behoo- De voorzitter van den Raad wordt be noemd krachtens ovtTeenkomst tusschen de Poolsche regeering en de regeering van de Vrije Stad, bij gebreke waar •oorzitter wordt benoemd door den. Raad an den Volkenbond, in welk geval oorzitter de Zwitsersche nationaliteit moet hebben. Tot dus was het voorzitterschap in Zwit sersche handen. In het onderhavige geval zijn de beide regeeringen het eens geworden over de vervulling van de bestaande vacature en heeft de Poolsche regee- fing zich tot dr. Nederbragt gewénd 1 om hem namens de beide regeeringen uit te noodigen het voorzitterschap te willen aanvaarden. Dr. Nederbragt heeft deze benoeming aangenomen en hij zal zich in verband daarmede metterwoon te Danzig moeten vestigen De voorzitter van den Havenraad beslist als arbiter in alle gevallen, waarin door staking van stemmen tusschen de Poolsche en Danziger commissarissen anders geen beslissing zou vallen. Dr. Nederbragt heeft in de laatste twee jaren herhaaldelijk deel uitgemaakt van commissies tot beslechting van geschillen tusschen Polen en de Vrije Stad Danzig en hij was o.a. arbiter in een commissie, die over vraagstukken van veredelingsverkear van Danzig had te beslissen in een zeer groot aantal gevallen. Aangaande zijn levensloop zij medege deeld, dat hij geboren te Heteren op 28 Fe bruari 1880, van 18941907 in een boekhan del en uitgeverszaak werkzaam was. Van 19071919 was hij parlementair overzicht schrijver van de „Standaard" en leeraar M.O. Staatsinrichting. Intusschen had hij zich in 1913 als student aan de Nederland- sche Handels Hoogeschool te Rotterdam laten inschrijven, waar hij de colleges volg de totdat hij in 1918 aan die hoogeschool promoveerde tot doctor, een titel, toen voor de eerste maal aan een afgestudeerde van die Hoogeschool toegekend. Op 3 Maart 1919 werd dr. Nederbragt benoemd tot referen daris aan het departement van Bui<pland- sche Zaken en op 1 Juli 1921 werd hij be vorderd tot administrateur en benoemd tot chef van de Directie van Economische Za ken aan dat departement Dr. Nederbragt was o.a. voorzitter van de Commissie voor de Handelsverdragen, cor- respondeerend lid van het Economische Co mité van den Volkenbond en voorzitter van de Commissie voor de onderhandelingen over handelsverdragen (Ouchy en Oslo). Zijn voornaamste werken' zijn: „Korte les sen in Staatsrecht en Economie" (1916) „Pénétration pacifique in China" (het proef schrift waarop hij promoveerde), „Proeve eener theorie der economie naar Christelij ke belijdenis" (1921) en „Handelsverdragen handelsvenlragspolitiek" (1929). Dr. Nederbragt is ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, officier in het Legioen van Eer, commandeur Polonia Restituta, comman deur 2e klasse in de Orde van de Witte Roos van Finland, commandeur le klasse (groot-officier) in de orde van Wasa van Zweden, commandeur in de Kroonorde van België e. a.. CHRISTELIJKE MIDDENSTAND IN NEDERLAND Een nieuw Centraal Bureau Met belangstelling zullen velen in den lande vernemen.dat de Vereeniging van den Chr. Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand in Neder land een nieuw centraal bureau heeft ingericht, van waaruit de Ohr. mid denstandsactie in de komende winter- campagne krachtig gestimuleerd kan worden. Het bureau is gevestigd Bilt- sche weg 13 te Utrecht (post de Bilt) en de heer K. Meima, die in den arbeid der Chr. Middenstandsvereeniging zich reeds zoo lange jaren zeer verdienstelijk maakte, heeft er de leiding van. Dat reeds thans krachtige leiding aan de actie gegeven wordt, blijkt uit het vol gende; Aan de afdeelingen der vereenigingen werd een uitvoerig advies gezonden inzake den verkoop óp Zondag, in verband met het be paalde in de Winkelsluitingswet. Wij hopen, dat alle afdeelingen der vereeniging aan het advies gevolg gaven of er alsnog aan zullen voldoen, om de fatale gevolgen van de wij ziging der Winkelsluitingswet, voor de Zon dagsheiliging, te kunnen keeren. Uit dit advies aan de afdeelingen alleen reeds komt naar wren het uitnemende belang, dat er in gelegen is, van een flinke en bloeiende Chr. Middenstandsbeweging in ons land. Het bureau schenkt ook aandacht aan een betere- credietvoorziening voor het gezonde middenstandsbedrijf, dat in crisismoeilijk heden is geraakt, strijdt krachtig mede tegen de uitwassen van het cadeaustelsel en voert actie voor de wettelijke "egeling van het •uitverkoopwezen, welke regeling gelukkig nu spoedig tot stand zal komen. De Chr. Middenstandsbeweging werkt voor handelsonderwijs, cursussen in boekhouden en warenkennis en de leider van het bureau, de heer Meima, wijdt aan deze onderwerpen zijn speciale aandacht, omdat juist in dezen tijd het noodzrf^Üjk genoemd moet worden, dat de middenstander terzake kundig is wat zijn bedrijf betreft. Een krachtige en gezonde middenstand is een levensbelang voor ons volk. Vandaar ook, dat geagiteerd wordt tegen allerlei din gen, welke dien middenstand kunnen bedrei gen, waaronder ook de neven-arbeid van overheidspersoneel valt. Het bureau verza melt gegevens om dien nevenarbeid van overheidspersoneel te kunnen tegengaan. De inning van kleine vorderingen moet mak kelijker worden gemaakt, n ook hieraan schenkt het bureau aandacht. Het laatste, maar niet het minste, is de jeugdarbeid in middenstandskringen, welke zal worden aangevangen. De jonge midden standers zullen later den Christelijken mid denstand, moeten vormen. Voor hen zal tot stand gebracht worden de Christelijke mid- donstandsjeugdorganisatie om hen zoodoen de reeds vroegtijdig organisatiebesef bij te brengen en de noodzakelijkheid van vereeni ging en samenwerking te doen verstaan. Het aantal afdeelingen van de Chr. Mid denstandsvereeniging in Nederland groeit voortdurend en er wordt een krachtige pro paganda gevoerd om zoowel het ledental als het aantal afdeelingen te doen toenemen. Hiertoe zullen in den tomenden winter tal .•an sprekers spreekbeurten vervullen door het geheele land. Uit het bovenstaande kan men zien, dat er in de komende campagne fiksch zal wor den aangepakt, en de goede resultaten zul len dan ook spoedig te bemerken zijn. Het centraal bureau voor den Christelijken Mid denstand stelt zich beschikbaar tot het geven van alle inlichtingen, die de leden der ver eeniging wenschen te ontvangen op zaken- gebied. Binnenkort zu'ien we nadere medeelingen kunnen doen xmtrent de activiteit dezer vereeniging. 'n kostelijke sigaar -^CHTMFIFI pfnninCF Rookt U «17 Extra hulp aan werkloozen in 1935 De Rijksbijdrage wordt met een ton verhoogd Naar men weet, kent het Nationaal Crisis Comité behalve den algemeenen steun, waarvoor het Nederlandsche volk op aller- ijzen de gelden bijeenbrengt, nog een speciale steunaclie voor werkloozen om in zeer noodzakelijke geziusbehoeften te voor- sien. De gelden daarvoor worden gevonden jit een post van 750.000 op de begrooting ran het Departement van Sociale Zaken ten behoeve van het Nationaal Crisis- Comité uitgetrokken, terwijl de deelnemen de gemeenten elk voor haar deel een gelijk bedrag beschikbaar stellen als van het Comité vordt ontvangen. Het N.C.C. heeft zich onlangs tot den Ml nister gewend met de vraag, of de uitge trokken som voor 1935 niet zou kunnen worden verhoogd. Door den langen duur der crisis immers wordt de behoefte aan oorziening in dezen extra nood steeds groo ter. Het Comité achtte het daarom ge- wenscht, dat voor de berekening van bijdrage per gemeente mede van den maat staf van 2.50 per werklooze zou worden uitgegaan en niet van 2,10 zooals in 1934- Bovendien is het aantal werkloozen stijgen- Door het één en ander zou, naar het N.'C.C. vaststelt, met de aangegeven som >or 1935 moeilijk kunnen worden volstaan. Wij vernemen thans, dat de Minister van Sociale Zaken aan het Nationaal Crisis Comité heeft bericht, dat overeenkomstig den uitgedrukten wensch de Rijksbijdrage 1935 met 100.000 zal worden ver hoogd. tot onze 1 te stellen" Epen den lOder Maar deze overlegging des harten strijdt met Gods gebod, dat niet voor tweeërlei uitlegging vatbaar is. En daar om kunnen en moeten we elke mensche- lijke wijsheid ter zijde schuiven ei mogen we van al onze vrienden vragen, wat de Christelijke middenstanders te Utrecht hun collega's voorhielden: Toont, dat gij bereid zijt ook in uw -^oelijksch leven Hem te dienen, die een Heer is, ook van de Sabbath! F ransch-Zwitsersche V erzoeningscommissie Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek uitgenoodigd om als voorzitter op te treden. De regceringen van Frankrijk en Zwitserland heb ben in gemeen schappelijk oveb- lcg besloten den Nederlandschen oud-minister va buitenlandsche zaken, jhr. mi dr. H. A. va Karnebeek, uit te noodigen, het voorzitter schap van di permanente Fransch-Zwitser- sche verzoenings commissie te willen aanvaarden. Nederland en Japan Verschil van meening over de Scheepvaart kwestie. De zegsman van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de voornaamste moeilijkheid bij de han delsonderhandelingen tusschen Nederlandsen Indië en Japan te Batavia is gelegen in de scheepvaartkwestie. Het Indische gouvernement wenscht na melijk, dat deze kwestie wordt geregeld door onderling overleg der beide regeerin- gen, terwijl de Japanners op het standpunt staan, dat de zaak moet worden overgelaten aan de belanghebbenden zelf. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Dr. J. A. Nederbragt is benoemd tot voorzitter in de Havenraad voor Danzig. Een nieuw Centraal Bureau voor de Christelijke Middenstand. Jhr. Mr. Dr. H .A. van Karnebeek is aangezocht >or het voorzitterschap &.r Fransch-Zwitsersche V erzoeningscommissie. voornaamste moeilijkheid in de Japansch» Nederlandsche onderhandelingen schijnt de scheep» vaartkwestfe te zijn. De berichten over Italiaansch-Fransche toena» dering en een volkomen wijziging in Mussolini'^ buitenlandsche politiek houden aan. Terugkeer tot handenarbeid in Italië? een ernstig verkeersongeluk te Amersfoort is rachtauto met musici bekneld geraakt, waar- en der inzittenden zwaar is gewond. Congres van de Calvinistische Studenten Beweging te Lun teren. De Synode der Chr. Geref. Kerk te Zwolle heeft de zittingen beëindigd. Overleden is Dr. D. G. W. Muller Massis, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. De algemeene vergadering van de Nederland sche Heide Maatschappij. De vergadering van de Chr. Werkgevers Ver eniging te Amsterdam. Bespreking op het referaat an Dr. H. van «Lr Valk ,De Troonrede De uitzending van het openingsverslag Op 18 September zal de Troonrede weder om door de A.V.R.O. worden uitgezonden, nadat vóór de komst van H. M. de heer D. Hans, voorzitter van den Ned. Journalisten Kring, een verslag zal hebben gegeven van de gebeurtenissen op het Binnenhof. Hei verslag van den heer D. Hans zal door de Phohi worden verbreid naar o.a. Oost West-Indië. Het uitzenden van de Troonrede en •erslag is nu drie jaar achtereen technisch en journalistiek door de A.V.R.O. verzorgd. Dit jaar is het anders. De Rijks-telegraaf dienst zal nu voor de „techniek" zorgen. Deze dienst zal microfoons en versterkers ter beschikking stellen van „de" omroep- vereenigingen, zoodat thans ook de K.R.O. een verslag zal uitzenden, dat door de zen ders van Kootwijk naar Overzeesche gewes ten zal worden verbreid. Verdediging van het Zuiden Comité's in Brabantsche steden. In vier Brabantsche gemeenten, n.l. Til burg, Breda, Den Bosch en Eindhoven, is opgericht een Comité inzake de verdediging van het Zuiden. De te voeren actie zal zich aansluiten bij het bekende manifest van de burgemeesters in de beide Zuidelijke pro vinciën, Brabant en Limburg. Het voornemen bestaat ook de vereenigin gen Ons Leger en Onze Vloot uit te noodi gen, hot streven van deze beweging te steunen. De Spelling-Marchant B. en W. van Amsterdam hebben besloten op alle openbare scholen te Amsterdam de nieuwe regels voor de spelling in te voeren. Ook te Den Haag hebben B. en W. beslo ten de spelling-Marchant op alle openbare scholen in te voeren. Het Gemeentebestuur heeft van dit be sluit kennis gegeven aan de bizondere scho len. Op verschillende katholieke scholen is men reeds begonnen met de nieuwe regels, zoodra het schooljaar aanving. De (Geref.) Delfshavensche Kerkbode deelt mede, dat zij voortaan alle nieuw op gegeven advertenties in de spelling-Mar chant zal plaatsen, tenzij uitdrukkelijk an ders verzocht wordt. POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE Bij Kon. Besluit Ja met 16 September benoi i3se_ der Posterijen. i Telefonie C. Seetstra. C. J. Bf Schouten. J. Dun ogei, B. C. Hu. akker, C. Bal 'zn.. J. G. Nel. n C. J. Vorste P. T. en T.; eferenda.ris d< ictie van dire. H. Olsers Voornaamste Nieuws* Nederl. Indië? (Financieel Een huis zon der Piano is als een tuin zonder bloe men. AMSTERDAM NAAR BETERE TIJDEN? Men zou het zoo zeggen, als oude zaken gaan uitbreiden. De bekende schoenzaak van de firma Huf welke meer dan 60 jaar in de Kalverstraat te Amsterdam gevestigd is, wordt binnen kort verplaatst naar het veel grootere pand in diezelfde straat op nummer 178. 1-Iet perceel is gehqel verbouwd en zal er ongetwijfeld toe bijdragen om de oude Kal verstraat een modern aanzien te geven. IN BEROEP BIJ DE KROON. Ged. Staten hebben, zöoals bekend is, hun goedkeuring onthouden aan een viertal be sluiten van den gemeenteraad betreffenda het garandeeren van rente en aflossing van' geldleeningen, te sluiten door een viertal houwvereenigingen, op grond van financieel risico voor de gemeente. B. en W. kunnen zich met deze beslissing niet vereenigen en stellen aan de Raad voor, bij H M. de Koningin voorziening ta vragen van de beslissing van Ged. Staten. Dit voorstel zal Woensdag a.s* in den Raad in behandeling komen. BEVRACHTINGSOVEREENKOMSTEN. In de gehouden vergadering van de Ka mer van Koophandel te Amsterdam werd goedgekeurd een voorstel om aan het Regle ment voor de Bevrachlingscommissie ta Amsterdam aan artikel 18 toe te voegen artikel lSbis luidende: „Met uitzondering van de bevfachtings- overeenkomsten, welke betrekking hebben ou vervoer van goederen van vaartuig tot vaartuig of van vaartuig najir plaats van opslag en omgekeerd, liet tijdelijk verblijf in de hiervoor gebezigde vaartuigen inbe grepen, verleent de Commissie goedkeuring aan bevrachtingsovereenkomsten, buiten liaar tusschenkomst gesloten of te sluiten, wanneer de overeenkomsten betrekking hebben op het vervoer van goederen binnen de grenzen van eenzelfde gemeente. De goedkeuring wordt verleend voor een be paald tijdvak of voor een bepaalde reis". NASPEL VAN DE RELLETJES De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde een 57-jarigen schillenophaler en een 34-jari- gen los-werknian, die tijdens de relletjes op 5 Juli uit een dakraam in de Houtrijkstraat met steenen naar de politie hadden gegooid, ieder zes manden gevangenisstraf met aftrek het voorarrest. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN 'JOSTZEEDIJK No. 288, R'DAM ZAGERIJ EN SC3AVERIJ NASSAUHAVEN B0EREGAI

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 1