PROCLAMATIE VAN HITLER TE NEURENBERG Generale Synode Chr. Geref. Kerk DONDERDAG 6 SEPTEMBER 19G4 EERSTE BLAD PAG. 2 NA DE REVOLUTIE EVOLUTIE De beteekenis der „neen"- stemmers Bij de opening van het partij congres der hazi's in Neurenberg heeft gouwleider Wag ner een proclamatie van Hitier voorgelezen, gen zeer omvangrijk document Hitier wijst daarin op de groote belang rijkheid van de laatste vijftig weken, waar in meer en grootcre dingen zijn gebeurd dan vroeger menigmaal in vijftig jaren. Het was een periode van geweldigen construc tieven en productieven arbeid. Hieruit vloeit voort, dat de revolutie haar taak heeft verricht en geëindigd is en den weg gebaand tot de evolutie, die alleen de feitelijke toestanden kan veranderen. Dit legt een groote verantwoordelijkheid op de genen, die het ideaal voor deze revolutie geschapen hebben en nu de leiders van het volk zijn. De elite der partij heeft alle mo gelijkheden van handelen gekregen. Dat handelen kan alleen geremd worden door factoren van tactischen, persoonlijken en daarmee tijdelijken aard. Wee wanneer de staatsleiders zich daarbij door betweters of criticasters op een dwaalspoor laten bren- gen. De nationaal-socialistisclie staatsleiding weet wat zij wil en wil wat zij weet. Zij is vastbesloten de haar gegeven macht uit ie oefenen. Zij capituleert voor niemand. Twee kunnen niet op één plaats staan en waar wij eenmaal staan, staat geen ander. Wij glimlachen om het gevaar, dat onze vijanden zien in de 4 millioen „neen'-stem mers. Na een zegetocht, onbekend in de ge schiedenis, zullen we nog een tijdje van dergelijke lieden zien, die zich afzijdig hou den, afvalligen of menschen, waarvan wij in het geheel niet gediend zijn. Hun aan duiding als oppositie is het eenig bewijs van hun treurig bestaan. Ook wij waren eens in de oppositie, maar wij waren de nationaal-socialistische partij en ons geloof was ons program. Deze zijn echter maar alleen oppositie en zij hebben geen geloof en geen program. Maar ook dit restantje zullen wij bij onzen Volgenden aanval uiteen doen spatten. De juistheid van onze idee, de kracht van onze prestaties, de onwrikbaarheid van on zen wil zal winnen wat Duitsch is en daar door kan gewonnen worden. De rest zal juist zoo onbeteekenend zijn voor de toe komst der Duitsche natie als de normale mate van het misdadigersgilde van geen belang moet zijn voor de menschelijke sa menleving. Wij hebben onze macht door den wil van het Duitsche volk. Wij hebben dus den plicht, ons door de overweldigende meer derheid goedgekeurd program te verwezen lijken. De eerste taak van dit program zal zijn de macht der beweging uit te breiden en in den staat te bevestigen en nooit meer uit handen te geven. Iedere poging om tegen de leiding van de hationaal-soc.ialistische beweging en van t rijk met geweld te organiseeren, zullen wij neerslaan en in de kiem smoren, waar van daan en van wie zij ook kome. De proclamatie bespreekt verder ook de buitenlandsche en economische politiek. Wat de eerste betreft zegt Hitier: We hebben openlijk de beginselen openbaar ge maakt, volgens welke de Duitsche natie, zonder haat of wrok, met zijn vroegere te genstanders vrede en vriendschap zoekt. Wij. hebben alles gedaan, om onze relaties met ónze voormalige vijanden te verbeteren, want wij weten, dat een nieuwe Europee- sche oorlog een communistischen chaos tengevolge zou hebben. Onze geheele politieke arbeid wordt ge ïnspireerd door de beginselen van vrede en De volgende zijn de bewijzen van het succes onzer economische politiek en van het vertrouwen van het Duitsche volk: 1. Er is een einde gekomen aan de ver nietiging van den boerenstand door execu- De maatregelen tot werkverschaffing hebben in groote lijnen een enorm succes gehad. 3. Het aantal werkloozen is gedaald met rond W2 millioen. 4. De Duitsche mark is stabiel gebleven en dat ondanks de exportmoeilijkheden. 5. De spaartegoeden zijn enorm toege nomen. 6. Het verkeer op de spoorwegen, in autos en in de lucht is geweldig toegenomen. 7. De opbrengst aan inkomsten en belas tingen is verre boven de raming gekomen. Er zijn nieuwe industrieën gesticht. Te genover de wereldboycot is men begonnen met den ersatz van grondstoffen. Dat alles wordt beheerscht door de eene gedachte: het nationaal-socialisme kent geen capitu latie! Wij hebben alles gedaan om de Confessies met den nieuwen staat te "verzoenen. Wij zijn vastbesloten haar zuivere organisatorische versplinte ring voorzoover het de Evangeli sche belijdenis betreft te doen ver dwijnen in een groote Evangelische Rijkskerk. En evenzoo hebben wij ons best gedaan om met de tweede groote Christelijke belijdenis tot een oprechte en eerlijke verhouding te komen. Wie ondanks dit alles een opbouwend »erk niet wil erkennen, dien vragen wij: „Wat hebt gij zelf gedaan? „Hoe lang zal dit nieuwe rijk bestaan? „Hoe lang heeft de menschheid noodig gehad om tot haar huidigen staat te ko- men? „Wat zullen -wij in de eerstvolgende eeuw doen, wanneer u, criticasters, reeds thans alle grond tot critiek i3 weggenomen?" De taak van het volgende jaar zal zijn: het voortgaan met de inwendige ordening der partij en haar geledingen. Wij zullen een nieuwe campagne beginnen om de volksgenooten te winnen, die naar het bloed tot ons behooren en wellicht slechts door verblinding of onwetendheid nog niet den weg naar de beweging hebben gevonden. Wij zullen alles doen om het geloof en het vertrouwen van ons volk steeds hechter te maken. En wij zullen de volharding stimu leeren, die noodigl is voor het succes. Het nageslacht, zal eens van ons zeggen. Nooit was de Duitsche natie sterker en nooit was haar toekomst meer verzekerd dan in den tijd, toen het oude heilsteeken der Germaansche volken, in Duitschland verniewd, het symbool van het Derde Rijk V Leve het Duitsche volk, leve de nationaal socialistische partij en ons Rijk!" Rede van Hess De plaatsvervanger van Hitier heeft in een rede o.a. gezegd: „Deze partijdag is de eerste onder de on beperkte heerschappij van het nationaal aocialisme. Hij staat ln het teeken var Adolf Hitler, als den hoogsten en uitsluiten den leider. De partijdagen der NSDAP, zijn Duitsche geschiedenis, zij zijn mijlpalen op den weg van het Duitsche herstel". Zich wendend tot den Rijkskanselier, "zei- de hij o.m.: „Gij hebt millioonen menschen weer werk gegeven, gij hebt Duitschland den innerlijken vrede teruggegeven. Gij hebt de verloren eer van het land hersteld, gij hebt den Duitschers het geloof in zichzelf weei-gegeven. Gij hebt den Duitschers nieu we grondslagen voor hun toekomst gegeven. Gij hebt een geslagen volk opgericht. Gij zijt Duitschland: als gij sprekt, handelt de natie. Dank zij uw leiding zal Duitschland zijn doel bereiken. Uw wil is ons bevel!" Rede van Hitier Hitier heeft op de „Kulturtagung" een rede gehouden, waarin hij betoogde, dat Duitsehlands vallen of staan bij den Marxis- tischen stoot van November 1918, beslissend was voor een wereldontwikkeling van on gekende afmetingen. Duitschland is ook ditmaal de golfbreker geweest van 'n vloed, die Europa nret zijn welvaart en cultuur onder zich zou hebben begraven. De nationaal-socialistische revolutie heeft het nationale bestaan voor de toekomst ver zekerd en de dreigende verschijnselen van vernietiging overweldigd en uitgeroeid. Daarmee wordt voor ons volk de periode van chaotische verwarring afgesloten en 'n nieuwe zegenrijke opbouw ingeleid. Hitier zétte daarna uiteen hoe de natio nale revolutie het natuurlijk verloop van een goedgeleide procedure is geweest, ge grond op een nauwkeurige analyse van de samenstelling van het Duitsche volk. Voorts zou de revolutie nooit gelukt zijn als niet een wereldbeschouwing aan haar ten grond- slag lag. Als het nationaal-socialisme op be paalde gebieden van het leven zoo snel tot resultaten heeft kunnen komen, dan is de oorzaak daarvan, dat het betrekkelijk ge makkelijk was, de verschillende stroomin gen in ons volk na te speuren en te orde nen. Het is echter oneindig moeilijk, een dergelijk methodisch onderzoek uit te voe ren op het gebied, waar de gezamenlijke uiting van het cultureele leven niet kan worden toegeschrreven aan een enkele be paalden rassenkem. En toch zal, evenwijdig met de versmelting der raskem tot een en kel volk ook op deze gebieden een verbin ding tot stand komen. Als wij willen spre ken van een ernstige taak bij het bevorde ren van de cultuur, dan moeten wij aller eerst dat verzorgen, wat reeds vroeger de beste uiting van ons wezen was of wat al thans historisch niet uit ons volk weg te denken is Dit respect voor het verleden beteekent niet in alle details een identifi catie met dat verleden. Het blijft in de kunst beslissend, dat een volk zich bedient van de uitstraling van zijn eigen erfelijk goed en niet van die van een vreemd goed. Het is daarom onjuist, bij den opbouw van een nieuwe cultuur ele menten te nemen, die eens kunstmatig zijn ingevoerd, maar niet in het eigen volk ver ankerd liggen. Het is daarom ook begrijpelijk, dat den waarachtigen kunstenaar de werken van verwante volkeren nader liggen dan de pro ducten van een vreemde infectie in 't eigen volk. Volken komen en vergaan, maar de groote rasstammen blijven. Het textiel-conflict in Amerika ROOSEVELT LAAT BEMIDDELEN President Roosevelt heeft besloten een commissie van arbitrage te benoemen in zake het textielconflict. In Nieuw-Engeland scfliijnt de stakingsbe weging veld te winnen. Te Fallriver (Mas- sachussetts) zijn weer zeven spinnerijen ge sloten. Tlhans wordt in 10 van de 22 spinne rijen niet gewerkt. Te Peterson (New Jensey) zijn 20.000 arbei ders uit de zijde-industrie in staking. In Noord- en Zuid-Caroline zijn van de 160.000 werklieden bijna 100.000 in staking. Te Acon (Georgia) wordt in geen enkele spinnerij gewerkt. Daarentegen wordt op Rhodes Island op bijna volle capaciteit gewerkt. Woensdag is het in verschillende plaatsen tot ernstige incidenten gekomen. Te Trion (Georgia) heeft een schietpartij plaats gehad. Een arbeider is gedood, 15 zijn gewond. Te Augusta (Ge-ongia) zijn drie stakers bij een botsing met de politie gewond. Stakende •beidsters hebben te Greenville (Zuid-Caro- lina) werkwillige vrouwen mishandeld. Stakers trekken in troepen van duizend in plaats tot plaats. Zij hebben door in timidatie de sluiting van honderden onder nemingen bewerkt. In het geheel zijn thans ongeveer 350.000 arbeiders in staking. In het Noorden is het tot een ernstig in- •ident, gekomen, toen een groote menigte, welke bij den uitgang van een spinnerij te Millburv (Massachusetts) stond te wachten plotseling de arbeiders die de spinnerij lieten om te gaan schaften, met knuppels aanvielen en met stecnen bekogelden. De politie greep zeer krachtig in. De nationale vereeniging van katoenfabri kanten te Boston heeft toegegeven, dat gis teren minder arbeiders dan den vorigen dag aan het werk zijn geweest. De fabrikanten schrijven dit toe aan de omstandigheid, dat eenige fabrikanten vrijwillig hun spinnerijen hebben gesloten. DE WERKLOOSHEID IN FRANKRIJK NEEMT TOE De Fransche minister van Arbeid, Marquet heeft een schrijven gezonden aan minister president Doumergue, waarin hij dezen op merkzaam maakt op den toestand der ar beiders. Thans ontvangen meer arbeiders dan voorheen ondersteuning. Men vreest dat de werkloosheid in de volgende winter nog zal toenemen. In Augustus 1934 waren in de provincie 44 meer werkloozen dan in 1932. In de voorsteden van Parijs was de werk loosheid sedert 1932 met 14 toegenomen. In het schrijven licht de minister toe, dat het dringend noodig is, dat de plannen de werkverschaffing worden ten uit voer gelegd. PRINS GEORGE EN PRINSES MARINA. Men verwacht, dat prins George in het begin van de volgende week uit Yoego-Sla- vië te Londen zal terugkeeren. Zijn verloof de, prinses Marina van Griekenland, zal een of twee weken later een bezoek aan En geland brengen en waarschijnlijk met den koning en de koningin op Balmoral Castle verblijven. LORD DEVONPORT OVERLEDEN. Uit Londen: In den ouderdom van 78 jaar is gisteren overleden Lord Devonport, vroe ger lid der Liberale fractie in het Hooger- huis. HERDENKING VAN LUTHER'S BIJBELVERTALING Uit Berlijn: In verband met het feit, dat het 400 jaar geleden is, dat Maarten Luther zijn Bijbelvertaling voltooide, heeft rijksmi nister Rust aanwijzing gegeven, dat dit feit voor alle Evangelische scholieren op pas sende wijze zal worden herdacht NIEUWE OVERSTROOMINGEN VAN DE WEICHSEL. De Weichsel is in het district Pinczow weer buiten zijn oevers getreden, waardoor zeven dorpen onder water zijn gezet. Bij Sandomierz is de situatie ernstig. In de Karpathen houdt de regenval aan. Uit Luik: In den ouderdom van 36 jaar is hier ter stede overleden de Nederland- sche consul, de heer M. H. Hofstede van Son De heer Hofstede van Son is op 26 Juni 1S9S te Den Haag geboren; sedert 1927 was hij Nederlandsch consul te Luik. BRUTALE ROOVERS TE LAKE CITY. Uit Lake City: De politie van Noord- en Zuid-Carolina is op zoek naar drie vrij jeugdige bandieten, die gisteren meer dan 100.000 dollars hebben geroofd van de Pal metto Bank, nadat zij de woning van den president waren binnengedrongen, den pre sident en diens vrouw, zoomede den kas sier hadden ontvoerd. Tijdens het ontbijt van den heer Carter, den president der bank, dwongen indrin gers hem mede te gaan. De beide kinderen van den bankpresident werden aan hun bedden vastgebonden, terwijl Carter en diens vrouw werden meegenomen. Carter werd gedwongen de kluizen van de bank te openen. En ook werd de kassier genoodzaakt mede te gaan. Nadat zij hun slag hadden geslagen reden de roovers weg met hun gij zelaars. Na korten tijd werd mevr. Carter losgelaten, doch op 30 mijlen buiten de stad werden de president en de kassier ln vrij heid gesteld. De roovers lieten hier hun auto achter. Zij namen een andere auto mede, waarna zij zich uit de voeten maakten. Gevolgen van het Saarnlebisciet Financieele problemen bij terugkeer naar Duitschland. De voorzitter der regeeringscommissie van het Saargebied, Knox, heelt een brief ge zonden aan den Volkenbond, waarin hij uit eenzet welke financieele moeilijkheden voort- loeien uit een eventueelen terugkeer van het gebied naar Duitschland. De. grootste moeilijkheden zullen zich voordoen met het -oog op de deviezenbeperking en hot feif, dat de Rijksmark in werkelijkheid niet irs andere waarden omgezet kan worden. De meeste schulden, die de Saarlanders heb ben aangegaan, zijn grootensdeels met goed keuring van de regeeringscommissie g'l'o- ten en uitgedrukt in andere munten dan de Rijksmark. Het zou onrechtvaardig zijn de buitenlandsche crediteuren door een veran dering van het muntstelsel te schaden. Het document geeft tenslotte een benado- ring van de sommen van de leeningen, die de Saarhevolking heeft gesloten. Naar schatting zouden ongeveer voor 35 millioen Fransche francs leeningen op kor ten termijn zijn gesloten en voor 10 millioen Fransche francs, 890.000 pd. st. en 2.900.000 dollar leeningen op langen termijn, waar aan de Saarcommissie speciaal haar goed keuring hoeft gegeven Hierbij moeten worden opgeteld de leenin gen die gesloten zijn zonder de uitdrukke lijke goedkeuring der Saarcommissie en die naar schatting bedragen honderd millioen Fransche francs vnnr leeningen op koren termijn en 92 millioen Fransche francs en een millioen Nederlandschc guldens voor leeningen op langen termijn. Werkloosheid en Jeugd Uit Londen: Krachtens de nieuwe werk loosheidswet. welke 3 September in werking trad, wordt de leeftijd, waarop de werkloos heidsverzekering ingaat, verlaagd tot den leeftijd, waarop men de school verlaat. Jongens, die werk krijgen, zullen contri butie voor dc werkloosheidsverzekering moe ten betalen, doch zij zullen geen recht heb ben op werkloozensteun, tot zij zestien jaar geworden zijn. Degenen, die nadat zij de school hebben verlaten, geen werk krijgen, zullen geduren de hun werkloosheid weer naar school moe ten terugkeeren, tot zij werk hehben gevon den, of den zestienjarigen leeftijd hebben bereikt.. Kerknieuws. Ruslands toelating tot den Volkenbond Finland zou, volgens de bladen te Helsing- fors, niet van plan zijn zich te verzetten te gen de toelating der Sovjetunie tot den Volkenbond. Te Genève ging gisteravond het gerucht, dat Argentinië tegen de toelating zal stem men. Dit zou vooral ernstig zijn, omdat Ar gentinië lid is van den Volkenbondsraad, waarin eenstemmigheid noodzakelijk is, ter wijl de tegenstem van Zwitserland alleen in de Volkenbondsvergadering tot haar recht kan komen, waar tweederden meer derheid voldoende is. Wanneer Argentinië inderdaad zou tegenstemmen, zou dit deels verklaard kunnen worden uit het feit, dat de socialisten daar in bestuurscolleges heel sterk zijn en deels misschien daaruit, dat er zich de laatste jaren sterke handelsbo- langen tusschen Argentinië en Duitschland ontwikkeld hebben. Argentinië's houding zou ook beteekenis kunnen hebben voor het gedrag der overige Zuid-Amerikaansclie staten. Wie een machinegeweer aanschaft. Drastische bepalingen in Amerika De Amerikaansche regeering heeft een drastische wijziging in de vuurwapenen- wet goedgekeurd, betreffende de levering en eigendom van vuurwapenen, welke wijzi ging ten doel heeft, den vrijen verkoop van het wapen der gangsters, het machinege weer, te voorkomen. Na 21 September zal iedereen, die zich een machine-geweer wenscht aan te schaf fen of een „type-writer", zooals de gangsters het noemen, een hooge belasting moeten be talen. Zijn vinger-afdrukken zullen opgeno men worden. Voor den verkoop zal speciale toestemmnig der autoriteiten noodig zijn. De wet heeft ook betrekking op onderdee- len van machinegeweren en op geluiddem pers voor vuurwapenen. Importeurs, fabrikanten en handelaars in vuurwapenen moeten complete registers van hun transacties bijhouden, welke de regee ring ten allen tilde ter inzage kan nei DRIJVENDE SCHOUWBURG VOOR SOVJETPROPAGANDA Uit Moskou: In Sovjet-Rusland gaat men een drijvend theater bouwen, in den van een Amerikaansche „show-boat". Het wordt een stoomschip met drie dek ken, voorzien van volledig uitgeruste con certzaal, plaats biedend aan zes honderd personen. Het drijvende theater, zal kruisen tusschen de groote boerderijen, gelegen L de Wolga. Het zal gebouwd worden volgens een model, ontworpen door Valentine Muel ler, een kunstenaar, verbonden aan een der Russische staats-theaters. TRAMSTAING TE TOKIO Uit Tokio: Gistermorgen zijn 11.000 man trampersoneel, autobus-chauffeurs en vrou welijke conducteurs in staking gegaan uit protest tegen de voorgestelde reorganisatie van den tramdienst. Van rle 11.000 arbeiders bij tram- en autobusdiensten hebben slechts 50 geweigerd zich bij de staking aan te sluiten. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Bussum-Naarden, W. Kre mer te Leeuwarden en J. Tamminga te Har derwijk. NED. HERV. KERK vee tal: Te Warfhuizen, J. R. Stratingh 'te Beers en H. J. Witkop te Norg. 3 roep en: Te Benschop, A. F. R Pop te Monster. Te Reitsum, E. Emmen te Noord hom. TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST Het provinciaal kerkbestuur van Friesland heeft ■tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heer W. E. He y boer te Mid delburg, candidaat van de Leidsche Universiteit. BEROEPBAAR VERKLAARD De Classis Schiedam der Geref. Kerken heeft gisteren praeparatoir geëxamineerd en met alge- meene stemmen beroepbaar verklaard den heer N. 't Hart, theol. cand. te Maassluis. Door de classis Apeldoorn der Geref. Kerken is praeparatoir geëxamineerd en met al gem eene stemmen toegelaten tot den Dienst des Woords en der Sacramenten candidaat H» van Twiliert te Beekbergen. PEREMPTOIR EXAMEN De classis Brielle der Geref. Kerken heeft met goed gevolg peremptoir geëxamineerd den heer H. de Valk, cand. te Rotterdam. AFSCHEID. BEVESTIGING. INTREDE Gisteravond heeft Ds. G. H. Kersten den cand. H. Ligtenberg van Rotterdam bevestigd als predikant van de Geref. Gem te L i s s e, sprekende over 2 Cor. 5 20 en 21. De Gemeente zong den nieuwen leeraar toe Psalm 1344 3. Aan de handoplegging namen deel Ds. Fraanje van Bameveld, Ds. Honkoop Den Haag, Ds. Lamain van Rotterdam en Ds. Heykojp van Utrecht. Aan het einde van den dienst werd dank gebracht aan H.H. Kerk •oogden der Ned. Herv. Gemeente voor het af staan van het kerkgebouw. JUBILEUM Ds. J. L. KLOMP Woensdag 12 Sept. as. viert Ds. J. L. Klomp, Ned. Herv. predikant te Woudenberg, zijn zilveren ambtsjubileum. Johannes Lambertus Klomp werd 4 Maart 1882 Broek op Langendijk geboren, waar zijn vader, de bekende latere Wassenaarsahe predikant, wij len Ds. J. J. Klomp, predikant was. De Jubilaris is in 1909 candidaat geworden. Zijn vader heeft hem 12 Sept. van dat jaar te Meeuwen (Br.) in zijn eerste gemeente bevestigd, In 1915 vertrok Ds. Klomp naar Schare en Vlake (Zwelke stand plaats in 1924 met Capelle a. d. IJssel verwisseld werd. 21 Oct. 1928 verbond Ds. Klomp zich aan zijo tegenwoordige gemeente. Ds. Klomp is in de kringen van het Chr. onder- Ijs en van de Anti-Rev. partij een tekende per soonlijkheid. In 1910 werd hij gekozen tot bestuurs lid van de Unie „Een School met den Bijbel", van •elke Unie hij ook later nog eens bestuurslid was. Voor de prov. Zeeland had hij ook zitting in den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel. Tal spreekbeurten werden in den Zeeuwschen tijd de Chr. School en de Anti-Rev. Partij ver vuld. 6 jaar was hij op Zuid-Beveland penning meester van de classicale zending. Tal van jaren was Ds. Klomp lid en later secr. van den districts- raad voor de Scholen met den Bijbel in Brabant en Limburg. Sinds 1911 heeft de jubilaris zitting in de examencommissie van de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs. Ds. Klomp is in zijn woonplaats voorzitter van de Anti-Revolutionaire Kiesvereeniging en leider van de Chr. Jongelingsvereeniging. Hij is secundus scriba van de classis Amersfoort. Dr. P. J. KROMSIGT Het Prov. Kerkbestuur van Noord-Holland heeft aan Dr. P. J. Kromsigt, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdan meer dan 40-jarigen dienst, eervol emeritaat verleend met ingang van 1 October 1934. Dr. Kromsigt begon zijn ambtsbedening ii 1892 te Scherpenisse en is sedert 2 Mei 1909 predikant in 's lands hoofds'tad. Destijds heb ben wij bij zyn zilveren jubileum als predikant van Amsterdam de beteekenis van Dr. Krom sigt in het licht gesteld. Dr. F. VELDSTRA MET VERLOF Dr. F. Veldstra, verbonden als chirurg aan hel ziekenhuis te P a t i op Java, is met zijn gezin in het vaderland aangekomen. Dr. Veldstra is 6 jaar in dienst van de Geref. Zending werkzaam ge weest, waarvan 3 jaar in het Petronella-hospitaal te D j o k j a en 3 jaar in het zendingsziekenhuis op Soemba. Dr. Veldstra hoopt tijdens zijn vacan- tie, welke loopt tot ongeveer April 1935, voor studiedoeleinden in eenige klinieken werkzaam te zijn. Het vacantie-adres van Dr. Veldstra is: Schoolstraat F 1, Heerenveen. Vanwege Deputaten van Gen. Synode der Geref. Kerken wordt ons verzocht, de aan dacht te vestigen op het feit, dat van de collecte in verband met de herdenking der Afscheiding op 14 Oct. a.s. ook een deel zal bestemd worden voor den arbeid onder de verstrooide Gereformeerden in Frankrijk. Een herinnering aan de herhaaldelijk door ons vermelde mededeelingen over het werk van Ds. Maaskant die van Brussel uit Noord Frankrijk en Parijs regelmatig bezoekt, is voldoende, om de beteekenis van dit voor nemen te verstaan. HERDENKING DER AFSCHEIDING Te Utrecht op 10, 11 en 12 October Het Moderamen van het Comité tot herdenking van de Afscheiding verzoekt ons te berichten, dat de opgave van officieele afgevaardigden van ker keraden thans definitief is gesloten. Er werden to taal plm 1700 kaarten voor predikanten en ouder lingen aangevraagd. En hoe gaarne het Moderamen ook aan alle aanvragen zou willen voldoen, dit ii ten eenenmale onmogelijk gebleken. Alle predikanten die aanvroegen ontvangen eer kaart en kerkeraadsleden zooveel dit mogelijk is ge bleken. De geheele benedenzaal van Tivoli. welke plm. 1000 plaatsen heeft, is nu bezet met officieele afgevaardigden. Ds. I. van Dellen uit Amerika spreekt de Synode toe De Synode bespreekt het vraagstuk van Kerk en Politiek Herdenking der Afscheiding De kwestie predikant-Kamerlid wordt aangehouden VIERDE ZITTING De zitting van gisteren werd geopend met het zingen san Ps. 84 3, het lezen van Ps. 87 en gebed van den Voorzitter. „De Wekker". De Hoofdredacteur van het kerkelijk blad JD e W e k k e r", Prof. J. J. van d Schuit, bracht verslag uit namens de commissie van redactie. In piëteitvolle woorden werd de werkzaamhoid van wijlen Prof. Lengkeek, die tot 1932 het hoofdredac teurschap voerde, dankbaar herdacht. On der alle tijdsomstandigheden is toch het aantal abonnementen op peil gebleven. Er is alle reden tot dankbaarheid. Dank werd gebracht aan den administrateur, den heer Landaal te Utrecht. E\eneens werd dank gebracht aan den heer B. J. iBoerrigter van Deventer, die dit jaar een „Wekker-actie" begon, welke niet zonder resultaat bleef. De commissie van redactie, in het bijzonder de hoofdredacteur, word bij monde van den 'voorzitter dank gobracht voor haar arbeid. Zending onder de Joden. Ds. W. Kremer van Leeuwarden bracht rapport uit namens Deputaten 1 Zending onder de Joden. Gememo reerd werd ook hier een verscheiden van pen der Deputaten, 11.1. ivan Ds. J. Reesink (Noordeloos), wiens plaats werd ingenomen door Ds. W. F. Laman van Middelharnis voor Ds. N. Brandsma van Bunschoten werd benoemd Ds. D. Driessen. Gevraagd werd door de Deputaten, dat de Synode vrijheid zou geven tot het doen van stappen om te komen tot, praetischen arbeid. Ds. L. H. van der Meiden wees nog op den ernst van deze zaalk, daar deze arbeid toch door God en Zijn Woord wordt gevraagd. De Sy node aanvaardde het rapport en gaf de ver dere uitwerking in handen der Deputaten. Kalender en Jaarboekje. Ds. L. H. van der Meiden bracht ver slag uit van de redactie van Scheurkalen der en Jaarboekje. De uitgaven stemmen tot tevredenheid, hoewel de saldi steeds la ger worden. Verzocht werd in de kerkelijke pers de aandacht te vestigen op de wen- schelijkheid, dat in alle gezinnen deze uit gaven gebruikt worden. Een der Deputaten trad af, terwijl de overblijvende Deputaten voorstelden deze plaats niet te vervullen, doch wel twee secundi te benoemen. Oud. B. J. Boerrigter (Deventer) drong aan op juiste opgave van het ledental der gemeen ten in het jaarboekje, in verband met ver schillende financieele zaken. Ds. H. Visser (Dordt) wees op een mogelijke verbetering in de uitgave van den kalender. Tot dis-deputaat voor. Prof. J. W. Geels (verzor ging scheurkalender) werd benoemd Ds. H. Visser en tot secundus voor Ds. L. H. van der Meiden (verzorging jaarboekje) Ds. P. J. de Bruin, Kerkelijk archief, Ds. P. .T. de Bruin (Veenendaal) bracht verslag uit namens de commissie van con trole op het kerkelijk archief. Dit wordt be waard door den kerkeraad van Rotterdam (C). De toestand is nog niet onverdeeld gunstig. Vele leemten komen nog voor. Aan gedrongen werd op aanvulling en nauwkeu rige eatalogiseering. Op voorstel van de Deputaten werd tot eigen kerkelijk archiva ris benoemd de heer P. de Jong te Rotter dam. Als deputaten van controle op het kerkelijk archief werden benoemd Ds. P. Zwier (Schiedam) en oud. G. J. O. Vermeer (Noordeloos). Ds. P. J. de Bruin deelde mede, dat de archieven van de plaatselijke gemeenten nog niet overal in bepaald gun- stigen toestand verkeeren. Ter verbetering in dezen werd het voorstel aangenomen, dat de classes en Particuliere Synodes hier over controle zullen uitoefenen, Ds. P„ J. de Bruin werd als deputaat terzake herbe noemd. Toespraak Ds. L 1 1 Dellen. Hierna werd het woord gegeven aan Ds. I. van Dellen, predikant te Denver (Co lorado), als afgevaardigde van de Christian Reformed Church in Noord-Amerika. Na een woord van dank voor de vriendelijke om vangst sprak hij als volgt: De Synode der Chr. Geref. Kerk in Noord Amerika heeft mij opdracht gegeven in dit herdenkingsjaar der afscheiding U als zus terkerk te groeten in den I-Ieere. Het wordt ens als kerken in de oude en in de nieuwe wereld beide vergund te gedenken wat onze trouwe God een eeuw geleden in de afschei ding wrocht en waar wij Zijn grooten Naam hiervoor prijzen voelen wij ons meer dan ooit aangetrokken tot hen, die met ons uit cFnzelfden steenrots zijn gehouwen. In den hangen strijd tegen de machten der duister nis hebben wij elkaar zoo noodig. Het is roeping elkaar te sterken. Daarom sta ik thans voor U als vertegenwoordiger der Chr. Geref. Kerk aan de overzijde van der Atlantischen Oceaan. Wij zijn U niet onbe kend. Spr. memoreerde het ontstaan van de Chr. Geref. Kerk in N.-Amerika onder lei ding van Van Raalte, Scholte e. a. Evenals U wortelt onze kerkelijke stamboom in de Afscheiding van 1834 en de geestelijke fa milietrekken zijn nog zeer goed her kenbaar. Ook wij leven uit de beginselen, neergelegd in de acte van afscheiding van Oct. 1934. Gode zij dank houden wjj nog in alles aan de drie formulieren van eenig- heid. Spr. wees op de overeenkomst in de ontwikkelingsgang van beide kerken, ge tuige het standpunt inzake het duizend jarig rijk, het modernisme e. a. Ondanks alle aanvallen van het modernisme bleven onze kerken in belijdenis en leven getrouw aan het gereformeerde beginsel, doch wij verblijden ons in vreeze, daar we sinds den wereldkrijg sterk amerikaniseeren, getuige het verdwijnen van de Hollandsche taal. Gezien den zwaren strijd, dien wij te voeren hebben, gevoelen wij behoefte ons dichter aan te sluiten bij al degenen, die met ons strijd'en voor dezelfde waarheid. Ook in de zen stemmen wij van harte in met wat onze vaderen getuigden in de acte van afschei ding. „Wij verklaren tevens gemeenschap te willen uitoefenen met alle ware gerefor meerde ledematen en ons te willen vereeni gen met elke op Gods Woord gegronde ver gadering, aan welke plaatse God dezelve ook verecnigt heeft." Het is in dien geest, dat ik U de hartelijke zustergroeten over breng en des Heeren Zegen tocbidt namens de Christian Reformed Church in N.-Ame rika. En bet is ook hierom, dat ik mijn vreugde uitspreek over het feit, dat er een begin van toenadering is tusschen Uwe kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland, met welke onze kerk in nauw verband staat. Neme onze God alles weg, wat ons scheidt, opdat we allen saam en in Ame- in Nederland als één leger mogen optrekken onder den over Sion gezalfden Koning. Wij hopen, dat vanuit deze verga dering een afgevaardigde naar onze kerken zal worden gezonden Op deze toespraak volgde een broeder lijke samenspreking, waarin belangstellend geinformeerd werd naar wederzij dsche moeilijkheden en de middelen tot oplossing daarvan. Antwcord Prof. De Bruin Namens de Synode beantwoordde Prof. P. J. M. de Bruin, oud-studievriend van Ds. Van Dellen, deze als volgt: Spr. begroette Ds. Van Dellen in de eerste plaats als oud-studiegenoot. Toen zijn vriend destijds naar Amerika vertrok, had hij niet kunnen denken hem nog te zullen terugzien. Hij herinnerde aan het afscheid van wijlen Ds. Van der Meulcn, destijas predikant te Goes, die bij zijn vertrek naar Amerika preekte over de bedroefde gemeen te van Efeze. tot wie Paulus zeide, dat zij zijn aangezicht niet meer zien zouden. Toch kwam deze twintig jaar later naar Holland terug, preekte weer in Goes, en wel over den tekst: „Wij zijn van gister". Dit kwam spr. thans voor de aandacht, nu hij namens de Synode Ds. Van Dellen mocht toespre ken. Hij gewaagde van de hand, die er is tusschen de Chr. Geref. Kerk van heden en de oude voortrekkers, die met zooveel ontbering in Amerika gearbeid hebben, om. zich te kunnen vestigen. Wij gevoelen met hen een gemeencshap des Geestes. Onze oude afgescheiden broeders zijn naar Ame rika vertrokken wegens de vervolging. Zij werden hier genoemd „Valsche munt", die in Nederland niet gangbaar was. Vooral in de worstel-periode ls er overeenkomst tus schen de Chr. Geref. Kerken hier en in Amerika. Spr. verduidelijkte dit aan de hand van de historie. Een woord van har telijke waardeering richtte spr. tot Ds. Van Dellen, voor den arbeid der zending van de kerk in N.-Amerik? daarvan heeft hij wel eens met jaloerschheid kennis geno men. Vooral in China en in Zuid-Amerika werd deze arbeid verricht. Spr. herinnerde nog aan de overeenkomst, die er is in den strijd, die beide kerken te voeren hadden tegen het Chiliasme. De Hecre geleide U, brenge U voorspoedig weer in het midden van de broeders in Amerika en bij de Uwen en Hij zegene U op al Uwe wegen. Kerk en Politiek In behandeling werd genomen de instruc tie van de Part. Synode van het Midden, luidende: „De P. S. van Het Midden vraagt: hoe staat de kerk tegenover de C.D.U. en het Fascisme en de officieele woordvoer ders van die richtingen". Ds. G. Salomons van Amsterdam W.}'- lichtte deze instructie nader toe. Zij is ge- horen uit het feit, dat leden en zelfs woord voerders van beide richtingen leden dér kerk zijn. Gevraagd werd een beoordeeling en een lijn hoe in voorkomende gevallen te handelen. In het prae-advies Tan Prof. G. Wisse werd gewezen op het feit, dat hier de kerk- gesteld wordt tegenover twee politieke par tijen. Hij meende, dat dit foutief was. Men kan deze niet naast elkaar stellen. De kerk slaat in een centraal licht daarboven, dat is de trinitcitsleer, de poort van de chris telijke levensbeschouwing. Deze vindt men het zuiverst in de Geref. belijdenis. In het licht hiervan moeten wij afwijkingen be zien. Bij het licht van Gods Woord- en de belijdenis moeten de fouten in ieder geval afzonderlijk behandeld worden en geen uit spraak worden gedaan over de partijen. Ook Prof. De Bruin en Prof. Geels wezen er op, dat over de partijen niet gehandeld moet worden. Met een concreet geval volg© men den kerkelijken weg. Prof. J. J. van der Schilt acht het toch wenschelijk, dat een uitspraak gedaan worde over de prin- cipia. Ds. II. Janssen maant tot groote voorzichtigheid in de behandeling van elk geval afzonderlijk. Ds. Salomons wees er echter op, hoe de kerkeraden wensehen een uitgesproken meening der kerk. Ande ren drongen eveneens aan op een uit spraak. Concrete gevallen werden genoemd. Gewézen werd ook op de behandeling van de vraag over het lidmaatschap van „Kerk en Vrede" door de P. S. van het Noorden. Bij meerderheid van stemmen werd een studiecommissie ingesteld voor deze zaak, die ter volgende Synode zal rapporteeren, bestaande uit Ds. G. Salomons (Amsterdnm- W.), Ds. H. Janssen (Den Haag), Ds. W. Kremer (Komhorn) en ouderl. B. J. Boer rigter (Deventer). Raad van Kerken Een ingekomen verzoek van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom en de Ned. afdeeling van de „Wereldbond der Kerken", met verzoek om afgevaardigden te zenden naar het in Sep tember te houden Nederlandsche Oecorrie- nische Theologencongres werd voor kennis geving aangenomen. Voor zoover de ruimte nu op de galerijen L- Iaat (dat zijn ook plm. 900 plaatsen), zullen kaar- ten worden verstrekt aan leden der kerken. Aan- vragen daartoe richte met s.v.p. aan het adres van J. H. Kok te Kampen, VIJFDE ZITTING De zitting werd Woensdagmiddag ge opend met het zingen van Ps. 43 3 en ge bed ivan dea voorzitter. Herdenking afscheiding Door Ds. W. Kremer werd voorlezing gedaan van het rapport betreffende de her denking van de afscheiding. Het desbetref fende comité besloot de kerkeraden aan te sporen, in de gemeenten voor de herden king der afscheiding belangstelling te wek ken, Voorts werd voorgesteld op of om streeks den historischen datum, 14 Oct. 1934, een algemeeno herdenkings samenkomst te houden, de uitgave van een gedenkboek te bewerkstelligen en gaven in te zamelen, opdat aan de kerk een spontaan dankoffer zou worden aangeboden tot steun van hulpbehoevend© gemeenten. Het comité stelde de General© Synode voor liet daarheen te leiden, dat op Zondag 14 October in alle gemeenten het feit der Afscheiding plech-

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2