N AT IO N A L E a, ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1934 Het bloemencorso te Rotterdam blijft aSltijd een der aardigste -punten van het feestprogramma op Koninginnedag. Ook ditmaal trok de stoet van vei'sierde auto's de belangstelling van tienduizenden. Hierboven een der fraaist versierde auto's in de handelsklasse, die dan ook met een eerste prijs iverd bekroond. De paardensport zegevierde op Woudesteyn. Hierboven ziet men het winnende paard in de C klasse, Venduin actie. Den fraaie opname Donderdag had te Utrecht de opening plaats van het niemve Chr. Geref. Weeshuis aan 't Predikheerenkerkhof. V. I. n. r. zittend de heer en: J. de Haan, seer.; P. Beket, voorz.; P. de Jong, penn.; P. J. v. d. Burg, Wees vader en mej. v. d. Burg, Weesmoeder-a 4 Op S0-S1 Augustus werd te Zeist de zomerconferentie van de Reünisten- organisatie S.S.R. gehouden, 'n Foto van de deelnemers aan de conferentie De heer J. A. C. de Jongh heeft afscheid genomen als Hoofdinspecteur van Politie aan het bureau Witte de Withstraat te Rotterdam. V. I. n. r. op de eerste rij de heeren: J. H. Coelingh, C. Hess, Mevr. de Jong, de scheidende politieman, Commissaris P. J. E. Snippe en P. Stroomberg. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam f BINNENLAND DE NIEUWE SPELLING En haar toepassing ■De Regeeringsp eredienst schrijft ons: Het blijkt, dat het velen niog niet duide lijk is, hoe het met de vereenvoudigde schrijfwijze bij het onderwijs zal toegaan, nu de Koninklijke besluiten zijn vastge steld, waainbij de vereenvoudiging voor schillende examens is voorgeschreven. Eenige voorlichting eahijnt dus wel jvensdheMjlk. Het doel van de regeling is, in het onder wijs te komen tot eenheid in het volgen yan een doelmatige schrijfwijze van het Nedetriandsöh. Gaf de wet aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de bevoegdheid om voor openbaar en bij eonder onderwijs de te volgen schrijfwijze voor te schrijven, dan zou hij inderdaad het gesteld doel gemakkelijk en ineens kunnen bereiken. Zoo is het echter niet, noch vooi het openbaar, noch voor het bijzonder onder .wijs. Bij de exai bij de Konink lijke besluiten de nieuwe regeling is voor geschreven, zijn het eindexamen der gym nasia, het staatsexamen voor toelating tot de universiteit, het eindexamen der hoo- gere burgerscholen, het. staats-onderwijzere- examen, het eindexamen der kweekscholen het i Het ligt i hand, dat de sdholen, mde eindexamens gelden de nieuwe schrijfwijze in haar onderwije eullen opnemen. Het is toch niet wel denk baar dat men er de leeriingen iets anders zal onderwijzen dan wat zij bij hun eind examen noodig zullen hebben. Van onderwijsinrichtingen, die voor staats examens opleiden, kan hetzelfde woTden gezegd. Het is te verwachten, dat de nieuwe rege ling ook zal worden ingevoerd bij de e mens voor de toelating lot al deze sehc Zoo zal de nieuwe schrijfwijze ook bij zoogenaamde lagere opleidingsscholen haar intrede doen. Bij de Lagere scholen Het ligt in het voornemen van de regee- voortaan bij de voorwaarden voor het eenen van Rijkesubsidie in de kosten de M.U.L.O.-vereenigingcn af- nens als eiech te stellen, dat bij het sclhriftleijk werk voor die examens de Candida ten de vereenvoudigde schrijf wijze zullen volgen. Hoe zal het gaan met de overige lagere scholen? bepaalde schrijfwijze voor een bepaalde lagere school vast te leggen, staan verschillende wegen open. Zij kan in het leerplan van de school worden ppgenomen Ook kan zij voor de openbare sohool door liet Gemeentebestuur, voor de bijzondere school dcor het schoolbestuur, worden voor geschreven. Voor de openbare school wordt het leerplan krachtens artikel 25 der Leger Onderwijswet 1920 door het hoofd der )lan krachtens artikel 25 der Leger school ontworpen en in overeenstemming met den Rijksinspecteur vastgesteld door Burgemeester en Wethoudere. Bij verschil tussohen dit college en den inspecteur be slist de Minister, den Onderwijsraad ge hoord- Hier kan derhalve de Minister den in specteur opdragen de nieuwe schrijfwijze als voorwaarde te 6tellen bij hem in burgemeester nieuw leerplan of geen wijziging in een bestaand leerplan wordt vastgesteld, blijft de regeling zooals zij is. Het initiatief is bij het hoofd der school. Men ziet, dat zelf6 tegenover de openbare school de enkele Rijksscholen daar gelaten de macht van den Minister ge- r'l ijn invloed is hoofdzakelijk indirect. Bij het Bijzonder Onderwijs Het leerplan wordt vastgesteld door het bestuur en meegedeeld aan den inspecteur. Indien deze meent, dat het niet voldoet aan de wettelijk gestelde eischen en het school bestuur weigert het te wijzigen, dan hij den Onderwijsraad verzoeken, dit u maken. Met wettelijk gestelde eischen heeft men hier niet te maken; dus al blaakte de Onderwijsraad van liefde voor de nieuwe schrijfwijze, dan zou ook hij in deze be voegdheid niet licht een midael vinden om in te grijpen. In dwangmiddelen ligt dus de macht van den Minister niet. Er is hier inderdaad medewerking noodig van allen» die in onder wijezaken iets hebben te zeggen. Ook bij het handels- en nijverheidsonder wijs zal de nieuwe sdhirijfu ijzj geleidelijk doordringen. Op dat gebied heeft de Minis- tre het in de hand, door middel van de subsidiebeipalingen, stimuleerend te werk te gaan. De M.U.L.O. Chris telijke MU.L.O. ontving in antwoord op een vraag betreffende de schrijfwijze van de Neder- landsche taal bij de M.U L.O.-exaraens een minis terieel antwoord, hetwelk een einde maakt aan de op dit punt bestaande onzekerheid. Het antwoord komt hierop neer, dat de nieuwe f." werk moeten wotden toegepast. Evenwel vestigt de minister er JlOdrukkelijk de aandacht op dat ter vermijding van On nood i ge koster, invoering van de vereenvoudigde schrijfwijze op de scholen aanlei ding behoort te zijn om thans gebruikt wordende en r >g niet versleten boeken door nieuwe te ver vangen. Het mmisterieele schrijven zal in het orgaan der bovengenoemde vereeniging volledig worden gepubliceerd. Burgemeesters die heen gaan Te Ooes In den gemeenteraad van Goés heeft de burgemeester, de heer G. A. H a j e n i u s, medegedeeld dat hij met ingang van 1 Dec. a.s. eervol ontslag had aangevraagd. Burgemeester J. Pot 1 Koninginnedag in Amsterdam, Voor f 10.000 verkrijgt een 67-jarige vrouw. mens de raad werd hem een foto/ gemeenteraad aangeboden, namens de bur gerij een wandelstok met gouden knop, en de collega's uit de genabuurde ge- een fraai stuk Leerdamsch glas werk. Te Oldebroek Donderdag 30 Aug. jl. heeft Mr. M. P. D. Baron van Sytzama in een openbare raadsvergadering afscheid genomen als bur gemeester van de gemeente Oldebroek. De raadszaal was voor deze gelegenheid keurig versierd. „Hora est": de tijd is verstreken! Aldus ving de burgemeester zijn afscheidsrede aan. waarin hij een en ander memoreerde uit zijn levensloop, in 't bijzonder daarbij na gaande de periode van October 1913 tot Aug. 1934, de tijd waarin hij de gemeente van Oldebroek als burgemeester had gediend. Spreker richtte zich daarna tot de raads leden. wethouders en ambtenaren, die hij voor hun samenwerking hartelijk dankte. Wethouder Van Loo beantwoordde deze rede en bood namens de raad een bloemstuk aan, terwijl de heer H. C. Baas, secretaris dezer gemeente, namens de ambtenaren een zilveren bureau-garnituur aanbood. Hierna werd de raadsvergadering gesloten en kregen de verschillende afgevaardigden van omringende gemeente, kerkeraden en vereenigingen het woord. De voorzitter van het huldigingscomité, ds. Kerssies, bood de burgemeester namens de burgerij een twee meter hoog bloemstuk aan, in de vorm van het wapen der gemeen te, alsmede een door mej. Wolhoff uit Heer- de geschilderd portret van de burgemeester xn ambtscostuum, met album, waarin de namen van de deelnemers aan dit hulde blijk voorkwamen. Zichtbaar ontroerd dankte de burgemees ter voor dit huldeblijk en schonk het ont vangen schilderij aan de raad der gemeente Oldebroek, daarbij de wensch uitsprekende, dat het eert plaats in de raadszaal ontvangen mocht. Namens de raad bedankte xveth. Van Loo voor dit verrassende aanbod en verzocht alle aanwezigen de scheidende burgemeester staande toe te zingen de zegenbede uit Ps. 134, waarmede deze plechtigheid tevens be ëindigd werd. De koleninvoer uit Duitschland Hierdoor komt automatisch ook de Duitsche kolen- invoer in Nederland onder de Nederlandsche kolen- invoercontingenteeringsmaatregclen te allen. Naai de DB.Z. meldt zal dan van Nederlandsche zijde er naar gestreefd worden om te beginnen met komende jaar den Duitschen koleninvoer. welk thans 4,2 miilioea tons per jaar bedraagt, terug l brengen tot 60 pet. van de ingevoerde hoeveelheid a de laatste 5A maand van 1933. Of Duitschland leze 60 pet. zou mogen overschrijden zou er van fhangen welke overeenkomst getroffen wordt bij de besprekingen over het nieuwe handelsverdrag. Hierbij is ook de invoer van Nederlandsche kolen Duitschland van beteekenis. Het staat volgens blad in ieder geval vast, dat met d( ring van der koler begin werd gemaakt. Eerst probleem van den koleninvoer uit Engeland nieuw geregeld kan worden, waaruit het grootste deel van den Nederlandschen koleninvoer komt. kuox nen definitieve maatregelen op dit gebied wordeij Koninginnedag in Noorwegen Veel telegrafische gelukwenschen In Aasgaardstrand zijo ter gelegenheid van den verjaardag van Koningin Wilhelmina zeer vele te legrammen binnengekomen. Het kleine telegraaf- kantoortje, zoo berichtte men gisteren aan de „Msb." heeft nooit zulke drukte gekend als van- De telegrafiste, een krasse vrouw jaar, moest haar nakomelingen tot in geslacht te hulp roepen om den stroc :ntig i vernemen, dat de Koningin en de Prins tie van Koning Haakon hebben aanvaai j heden tijdens de lunch de gasten zullen zijn en Noorschen Koning te Oslo. GOED ONDERSCHEIDEN De jaardag van de Koningin, In kleine kring gevierd, Nu niet eens door de hinder der Uitbundigheid ontsierd, Heeft duizenden bijeen gebracht Die zelden samen gaan, Maar om de oude Oranjeboom Steeds schoer aan schouder staan. Mij doet het altijd wonder goed Wanneer zoo'n spreker spreekt Die voor de eenheid van ons volk Een lans van woorden breekt; Maar als hij zegt in een moment Van overvloedig vuur: Wij dulden hier, van Links noch Rech ts De zweep der dictatuur! Dan grijp ik even naar m'n hoofd: Van Links, a la bonne heure! Die staat hier sedert jaren al In minder goede geur, Maar wat is dictatuur van Réchts? Misschien van de R.K.? Van de A.R.? Of ducht men die Wellicht van de C.H.? Welnee, zeg je, van Mussert, man! Aha, van den fascist! Maar dat die staat ter Rechterzij Mag op z'n minst betivist. Mij doet het altijd pijnlijk aan Dat men 't verschil niet voelt, Dat men niet beter onderscheidt Al is het best bedoeld. (Nadruk verboden.) LEO LENS. HM. de Koningin en Prinses Juliana brachten dezer dagen een bezoek aan Toensberg. Zooals men ziet bleef dit bezoek voor de bevolking niet geheel onop gemerkt

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5