ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND NAAR BESLISSINGEN De vacantiemaanden liggen achter ons en September heeft zijn intrede gedaan. Meteen staan we vóór de hervatting van het werk der regeeringen, zoowel wat het binnenland als wat het buitenland betreft. Zeker, dat werk heeft niet geheel stil ge legen. Hoe zou dat kunnen in een zoo fèl bewogen wereld ate die waarin wij leven! Maar uit het stadium van voorbereiding kom straks veel in dat van de beslissing Daaronder valt in de eerste plaats wel de toetreding van Sovjet-Rusland tot ^®n Yol- kenbond. Men weet, dat Frankrijk zich van de actie daarvoor de groote promotor maakt 3Iet heeft zich reeds van den steun van En geland en Italië en van talrijke kleinere sta ten verzekerd. Wie in de aanstaande Volken- hondsvergadering er tegen zullen stemmen is nog onbekend. Men neemt reeds op goede gronden aan, dat Nederland, Zwitserland, Oostenrijk, België, Canada, Ierland en eeni- ge midden-Amerikaansche staten daaronder zullen zijn. Mèt elkander zullen de tegen stemmers evenwel moeilijk de achttien stemmen kunnen halen, welke noodig zijn om met twee-derden meerderheid de toe- trading van den bolspewisten staat te kee- ren. Een open vraag is evenwel of de Rus sen het er voor over hebben om hun aan vraag om toelating te zien beantwoord met toestemming van een niet al te overvloedige meerderheid. Dat is een prestige-kwestie, die bovendien nog wel eens zou kunnen na werken wanneer daarna de vraag aan de orde komt of Rusland ook een zetel in den Yolkenbondsraad moet worden toegekend. Parijs, Londen en Rome zijn dan ook al be zig de neuzen te tellen, ten einde de be slissing voor hun Moscovitischea vriend wat gemakkelijker te maken. Niet ten onrechte zegt de „Times", dat de afkeer tegen de toelating van Sovjet-Rus land waarschijnlijk sterk beïnvloed wordt door de vijandige politiek welke de Sovjets tegen den godsdienst voeren. De overweging, dat het bolsjewisme nog altijd de we reldrevolutie voorstaat, al tracht het dit streven om practische redenen te verbergen, speelt evenwel ongetwijfeld de hoofdrol. De regeeringen, die er thans zoo voor ijveren om Moskou in de Geneefsche kooi te sluiten om het daardoor onschadelijk te maken, be denken wellicht te weinig, dat ZÜ een groot propagandistisch gevaar binnenhalen. Behalve deze Sovjet-Russische kwestie komt straks ook weer met vernieuwde kracht het Oostenrijksche probleem aan de orde. Wij hooren dat door den mond van den bondskanselier Schuschnigg aankondi gen en tegelijkertijd vernemen wij, dat Frankrijks minister van buitenlandsche zaken Barthou in zijn rapport aan den mi nisterraad bijzondere aandaoht aan Oosten rijk gewijd heeft. Zullen deze twee zaken den eersten tijd ïn ,het brandpunt van de belangstelling staan, er zijn nog andere kwesties van groote beteekenis, die de aandacht zullen vragen. Wij denken aan de Donaupolitiek, inzon derheid met betrekking tot de Kleine En tente, waahbij verandering van houding door Tsjecho-SIowakije op til schijnt te zijn, aan de houding van de drie Baltische staten Lithauen, Letland en Estland, die, naar het voorbeeld der Kleine Entente, tot samen werking hebben besloten ter verdediging van hun gemeenschappelijke belangen op diplo matiek cn economisch terrein. Wij denkon ook en niet het minst, aan de ontwikke ling van de zaken, vooral de economische, in Duitschland, waarover we pas Dr Schacht hebben kunnen beluisteren; voorts aan de 6temming in het Saargebied, die thans snel nader komt en in verband waarmee Hitier gezegd heeft, dat dit nog slechts de eenige kwestie is die Frankrijk en Duitschland van een volledige samenwerking scheidt. Al deze dingen komen thans in het felle licht der publieke interesse te staan. En dan spreken we nog niet van zoo vele andere kwesties, die in deze ontwrichte na-oorlogsche wereld om oplossing schreeu wen en die altemaal op de eene of andere manier met elkander samenhangen. Het lijkt ons, wanneer we dat alles aan Onzen geest laten voorbijgaan, een onont warbaar kluwen van vraagstukken en moei lijkheden en we kunnen daarbij meer dan ooit tot het besef komen van de onmacht van den raensch in het besturen van deze ■Wereld. Alleen het stuk maken en bederven van wat onder het bestel Gods is gegroeid, as aan de menschheid, blijkens den oorlog en zijn lange naweeën, aller-uitnemendst toe- betrouwd gebleken. JAPANSCH SCHIP GEZONKEN 97 personen worden vermist. Lit ANTOENG (Mandsjoerije): Op de Ya- ïoe-rivier heeft een ontzettende scheepsramp plaats gehed- Het Japansche stoomschip „Talan Maru" kenterde met 121 passagiers en bemanning aan boord en zonk. Zeven en negentig personen worden ver mist Men vreest, dat zij allen in de golven zijn omgekomen. Slechts vier en twintig personen, onder wie de kapitein, zijn gered Het bericht van de ramp heeft hier groote ontsteltenis verwekt, daar een gróót deel der passagiers uit Antoeng afkomstig is. DaIREN, 1 Sept. Volgens nog niet beves tigde berichten bevonden zich mot inbegrip van de bemanning 200 personen aan boord- Daarvan worden 91 vermist. Nog andera berichten melden, dat kustschepen 19 per sonen bobben gered. Het reddingswerk wordt door mist belemmerd* DE BRAND IN CAMPANA BUENOS-AIRES, 1 Sept. Het gevaar voor Uitbreiding van het nog steeds niet go- hluschte vuur te Campana duurt nog on- vermindert voort. Gisteren heeft men de verkoolde resten van een arbeider kunnen bergen. Inmiddels beeft men geconstateerd, dat nog vijftien personen worden vermist. Hoewel wordt gevreest, dat ook deze in de vlammen zijn omgekomen, zal vandaag worden getracht hen op te sporen. Dr. SCHACHTS REDE De ontvangst te Parijs en Londen Uit Parijs wordt gemeld: Naar aanleiding van de nieuwe verkla ringen van Schacht schrijft het Journal,dat de nieuwe politiek van Duitschland ten aanzien van de schulden en den invoer den genadeslag dreigt toe te brengen aan alle handelsovereenkomsten welke op 'toogen- blik den goederenruil tusschen Duitschland en andere landen beheerschen. En uit Londen: Was reeds de rede te Leipzig van Dr. Schacht van Zondag in de Engelsche pers zeer onvriendelijk opgenomen, dit geldt misschien nog sterker voor zijn verklarin gen van gisteren. In Citykringen is men van meening, dat men zich ten sterkste verzet ten moet jegens een jarenlang Duitsch mo ratorium en dat Duitschland in staat is ook onder de tegenwoordige omstandighe den ten minste een bepaalden rentedienst te betalen. Over de kwestie van de rente- conversie is de stemming verdeeld. In de pers wordt er op gewezen, dat bij de emis sie der leaning van Dawes een 7 pet, rente voet absoluut op zijn plaats was. In andere kringen daarentegen is men van meening, dal men Duitschland van de Intusschen goedkooper geworden geldmarkt ecnigszins moet laten profiteeren. Algemeen wordt er in de pers de nadruk op gelegd, dat het in niemands belang ligt, Duitschland van den we reldhandel uit te sluiten. Men stelt er echter de Duitsche economische poli tiek, vooral sedert den overgang tot het nationaal-socialisme, verantwoor delijk voor, dat de Duitsche economi sche toestand zooveel slechter is ge worden en men wijst er op, hoezeer de binnenlandsche markt ten nadeele van de buitenlansche schuldeischers voorgetrokken is. Algemeen wordt hier de houding van de Duitsche staatslie den, vooral van Dr. Schacht, afgo- keurd. Men beschouwt deze als bui tengewoon ongelukkig en verklaart, dat het het buitenland daardoor steeds moeilijker wordt gemaakt Duitschland op de een of andere manier te hulp te komen. Het conflict in de Amerikaansche textielindustrie Uit Washington: Hoewel het stakings bevel nog niet gegeven is, hebben de arboi- dersleiders ia de wolindustrie, naar verno men wordt, toch reeds het besluit genomen om zich bij de staking van de arbeiders in de katoen-textielindustrie aan te sluiten. Hierdoor zullen nog 150.00 arbeiders bij de staking worden betrokken. Uit New-York: Er bestaat bijkbaar geener lei hoop meer, dat de tegen hedenavond aangekondigde staking in de katoen-textiel industrie nog op het laatste moment zal worden afgewend. De leider van het stakingscomité. Gor man, wiens oogen rood zagen van de slape- looze nachten, verklaarde gister: „We zullen niet onze toevlucht nemen tot gewelddaden. In het Zuiden zijn de bij de vakvereenigin- gen aangesloten arbeiders bereid tot het uiterste te strijden, maar duizenden niet- georganiseerde arbeiders hebben/' besloten niet aan de staking deel te nemen". NEW-YORK, 1 Sept. In verband met het feit, dat naar schatting omstreeks twee miJlioen textiel-arbeiders heden in staking zullen gaan bestaat er groote vrees, dat het tot ernstige ongeregeldheden zal komen, wanneer pogingen ondernomen zullen wor den om de fabrieken toch aan den gang ie houden, te meer daar uit Macon in Georgia wordt gemeld, dat ambtenaren aldaar, die trachten opgewonden arbeiders te kalmee- ren, met stokken zijn afgeranseld- Vijf ar restaties werden daar verricht. Berichten uit het Zuiden melden, dat men daar vast besloten is tot het bittere einde door te vechten. Berichten uit Nieuw-Engeland, Boston en Chicago melden, dat men den toestand al daar buitengewoon ernstig acht. NEW-YORK, 1 Sept. In New-Orleans Is het standrecht afgekondigd. De Oost-Chineesche spoorweg Hoop op een oplossing Uit Tokio: Veel belang wordt gehecht aan het rapport, uitgebracht door den mi nister van buitenlandsche zaken, Hirota, in de kabinetsvergadering over de onderhan delingen betreffende de overdracht van den Oost-Chineeschen spoorweg. Naar verluidt, heeft Hiorta het kabinet er van in kennis gesteld, dat er nog ruimte bestaat voor onderhandelingen over de spoorlijn. Weliswaar heeft Rusland nog geen uitein delijk voorstel ingediend, maar toch bestaat de hoop, dat er wegen gevonden zullen worden om uit de tegenwoordige impass' te geraken. Brand op een Chineesch vliegveld te Nantsjang Ernstig verlies voor Chineesche luchtmacht Uit Shanghai: Op het Chineesche vlieg veld Nantsjang. 't centrum der door Tsjang Kai Sjek gestichte Chineesche luchtmacht, heeft een brand twaalf zware bombarde mentsvliegtuigen vernield, die korten tijd geleden uit de Vereenigde Staten waren aangekomen. Men vermoedt, dat brand stichting de oorzaak is. Zeventig personen zijn gearresteerd en een uitgebreid onder zoek wordt ingesteld. De plannen om over te gaan tot stichting van een Chineesche luchtmacht zijn hierdoor voorloopig van de baan, en ook de luchtmanoeuvres, die tegen het najaar gehouden zouden worden, zijn afgelast. Een voorstel van Mussolini aan de socialisten? LONDEN, 1 Sept. De Daily Telegraph geeft op opvallende wijze een bericht van zijn correspondent te Milaan, waarin wordt gemeld, dat van toonaangevende socialis tische zijde verluidt, dat Mussolini thans voornemens is één der stoutmoedigste daden van zijn binnenlandsche politiek te volvoe ren. Hij zou stappen hebben gedaan bij verscheidene vooraanstaande leden der door hem onderdrukte socialistische partij in Italië met de voorstellen, dat zij zich bij hem zouden aansluiten en een nieuwe socialistische vleugel der fascistische partij zouden vormen. Zij zouden dan in de partij belangrijke posten krijgen, vooral in die in stanties, die de arbeidersvraagstukken handelen. Onder de betrokken socialisten is de voor malige burgemeester van Milaan, Caldara. Een definitief antwoord is nog niet gegeven Parijs niet te verdedigen Uit Parijs: De Fransche luchtmanoeuvres zijn Vrijdagmiddag beëindigd. Het officieu ze oordeel der militaire deskundigen zou zijn, dat het uiterst moeilijk is een groote stad als Parijs met de thans bestaande technische hulpmiddelen doeltreffend tegen luchtaanvallen te verdedigen. Schoolnieuws. Bulgaarsche verordening tot bescherming van den Staat De Bulgaarsche ministerraad heeft een verordening tot bescherming van den staat uitgevaardigd, waarbij de vorming van or ganisaties met politieke doeleinden, welke zich richten tegen de veiligheid van den staat en van de staatsburgers, wordt verbo den. Overtredingen worden bestraft. penen van en het deelnemen aan bon den, welke worden samengesteld met 't doel een vreemden staat binnen te vallen om daar onrust te stichten en daden van terreur tegen dezen staat te ondernemen. In de grensdistricten zullen militaire gerechtshoven recht spreken over overtredingen. Uit Washington: Paraguay heeft zonder eenige reserve een beslechting van het con flict met Bolivia door arbitrage aanvaard. Men denkt, dat Bolivia deze insgelijks zal aanvaarden* TURKSCH DORP GETEISTERD DOOR VUUR Het Turksche dorp Evat, bij Adala, is ge teisterd door een reusachtigen brand, waar door 96 huizen, zeven voorraadschuren en twee stallen .vernield werden. Het Oostenrijksche probleem Hiddelpunt der .Volkenbondsbesprekingen? Uit Weenen: In Oostenrijksche r'egeerings- kringen is men van meening, dat het Oos tenrijksche probleem het middelpunt zal uitmaken van de besprekingen van do Volkenbondsvergadering in September a.s. Men verwacht hier nieuwe verklaringen over de Oostenrijksche onafhankelijkheid van Barthou, van Simon en Aloisi. Schuschnigg heeft reeds aangekondigd, dat hij in genoemde zitting den diplomaten nieuw materiaal zal verschaffen over den „Putsch" in Juli, dat Duitschland in sterke mate belast. Het geldt hier voorts als zeker, dat de Oostenrijksche regeering op de aanstaande Volkenbondsbijeenkomst een radicale wijzi ging van den „Heimwehr" zal voorstellen. De regecring is voornemens de weerver- bonden in zekere mate in een soort perma nente politie om te vormen, die bij onlus ten en opstanden het leger en de politii moet ondersteunen. Men verwacht evenwel, dat Joego-Slavië zich tegen dergelijke plannen verzetten zal daar het in Oostenrijks grootere bewapening een versterking van Italië ziet Voorts verluidt hier, dat Oostenrijk van do'a.s, zitting te Genèvc een nieuwe lee ning van 200 milioen schilling zal vragen. De anti-Iawaaicampagne in Engeland Uit Londen: Het succes, dat men te Lon den heeft geoogst met de instelling van een „nachtstiltezöne" heeft den minister voor Transportwezen, Hore Belisha, aanleiding gegeven in alle woongebieden van Groot-Brittannië dergelijke 'zones vast te stellen. Donderdagavond heeft de minister een tocht door Londen gemaakt, waarbij hij zich er over verheugde, dat de proef vol deed. De minister heeft verklaard, dat het niet noodzakelijk is auto te rijden „op het naai". Overtredingen zullen worden gestraft mat maximumboeten van 2 pd.sL Nieuwe aanslag op een Mandsjoerijschen trein Gruwelijke moordpartij. Veertig K.M. ten Zuiden van Char- bin hebben Donderdagavond Mand- Bjoerijsche vrijscharen een aanslag ge pleegd op een trein. Bij den aanslag zouden 13 Japanneezen zijn gedood en 20 gewond. De aanvallers hadden de rails opengebroken, waardoor een per sonentrein derailleerde. Daarop open den zij een wild geweervuur op de omgevallen spoorwagens, waarbij tal rijke personen werden gedood en ge wond. De bandieten sloegen vervol gens op de vlucht, met medeneming van 6 Japansche reizigers en naar ver luidt twee Amerikanen en een Deen. Japansche baanwachters hebben met de bandieten een gevecht gevoerd, dat twee uren geduurd heeft, doch zij kon den niet verhinderen dat de roovers met hun buit ontkwamen. Er is een hospitaaltrein naar de plaats van het ongeluk gezonden. Het reddingswerk en de berging der voor een deel ernstig verminkte lijken wor den belemmerd door een wolkbreuk- achtigen regen. Volgens te Charbin ontvangen be richten, zouden de bandieten drie em- ployé's van de Metro Goldwyn Mayer hebben ontvoerd. Uit Moekden: De Mandsjoerijsche politie verklaart, dat de aanstichters der catastro phe op het traject Charbin-Tsjangtsjoe ge zocht moeten worden onder de employé's ran den Chineeschen Oosterspoorweg. De Mandsjoerijsche bladen, die in nauwe relatie staan tot de Japansche militaire krin gen, eischen een energiek ingrijpen, zoo mede de arrestatie der vooraanstaande Sov jet-ambtenaren, die door de pers er van be schuldigd worden, dat zij de overvallen hebben geënscèneerd volgens aanwijzingen van het hoofdkwartier van het Sovjet-Rus sische leger voor het Verre Oosten. Uit Shanghai: Omtrent den spoorwegaan slag bij Charbin wordt gemeld, dat in het geheel 21 reizigers zijn gedood en 25 gewond ONDERWIjSBENOEMINGEN De Gemeenteraad van Breda heeft dr. Ph. G. Gunning te 's-Gravenhage tot rector aan het gemeentelijk gymnasium benoemd. Tot onderwijzer aan de Ned. Herv. School te Lis se (hoofd de heer J. Dekker) ls benoemd de heer A. J. Lievaart te Rotterdam. De heer H. Top. wachtgelder aan de school voor Chr. Volksonderwijs te Spijk, is benoemd tot onderwijzer aan de school C.V.O. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Herv. School te Almkerk (hoofd de heer L. C. Velthulzen) is benoemd de heer J. H. W. Wigger W i n t e r s w ij k. Tot tijdel. onderwijzer aan de Herv. school te Genemuiden is benoemd de heer J. G. Prin te Voorschoten. Aan de Chr. school-Kerkstraat te Z w ij n d recht (hoofd B. Folkersraa) is benoemd als kweekeling met acte de heer A. de Klerk aidaar. Benoemd tot (tijdelijk) onderwijzer aan de Chr. ULO school te Barneveld de heer H. d Boer, voorheen hoofd der Chr. School te Elburg. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Aagtekerke (93a): Mej. Cath. F. U sinus te M a u rik. ORGANISATIE VAN REÜNISTEN DER S. S. R. Tweede najaarsconferentie Men schrijft ons: De tweede najaars-cooferentie van de oud-leden der S.S.R.. die g.steren op „Woudschoten" is ge opend, belooft een even groot succes te worden als de voorgaande. Het enthousiasme, waarmede de deelnemers jaar geleden huiswaarts keerden, is oorzaak ge weest, dat thans een aanmerkelijk grooter aantal Reünisten zich opgemaakt heeft om zich in Zeist onder te dompelen in de oude S.S.R.-sfeer. Na een gezellige reünie en een dito avondmaal tijd kwam men om 8 uur bijeen voor de avond vergadering. Daar de voorzitter der organisatie, Prof. Dr. A N o o r d t z ij tot z'n spijt, wegens oogesteldheid, niet aanwezig kon zijn, opende Dr. N. var Laan de vergadering, en gaf het woord aa; P. B. B o u m a n tot het houden van een referaat over het onderwerp: „Wat kan S.S.R. doen voor de eenheid en de versterking van het Gereformeer de leven?" Zijn betoog viel in twee deelen uiteen: 1. Wat deed de S.S.R. tot dusverre? 2. Kan daarmede worden volstaan, of zijn wij nog tot meerdere, wel licht grootere; dingen geroepen? j Speciaal wijst spr. op wat de S.S.R, in de laatste tijd tot stand bracht: de stichting'van reünisten- kringen, het bewerken van een nauwer contact met de studenten-organisatie, het bevorderen vi oprichting van Chr. Volksuniversiteiten, e pogingen tot werkverschaffing aan werklooze leden der reünisten-organisatie. Niettemin acht spr. dat nog meer op den weg der Organisatie ligt. Hij is van meening. dat de S.S.R. door haar aard en organisatie is voorbeschikt te worden een centrum van Gereformeerd weten schappelijk leven. Verschillende mogelijkheden om dit denkbeeld tot practische uitvoering te brengen, werden door Spr. uiteengezet, waarna hij nog wees op de nood van dezen tijd, waarin het gevaar niet denkbeeldig ls, dat toestanden, waarcoder de Christenen in andere landen zuchten, ook hier hun intrede zullen doen. Daartegen tegenwicht te bieden ligt zeker allereerst op den weg der Kerk. doch, voorzoover het wetenschappelijk moet qeschieden. mag oc' organisatie als die der S.S.R. zich daar aai onttrekken. Spr. eindigt met de hoop uit te spreken, dat deze vergadering over het door hem geopperde pi- haar oordeel zal te kennen geven, en zoo zij er zich in beginsel mee kan vereenigen, het pk nadere bestudeering en uitwerking, zal stellen in handen van het Moderamen, opdat ter gelegenheid m het tiende lustrum in 1936. althans een begin in uitvoering mag worden gezien. De zeer levendige discussie, die op dit referaat volgde, werd hedenmorgen voortgezet. FORMEELE OVERPLAATSING Gedep. Staten van Utrecht hebben, zoo lezen we in het Hbld., er onlangs een stokje voc stoken dat een onderwijzeres, gehuwd doch geen kostwir.ster, formeele overplaatsing onderging alleen omdat men haar voor andere leerkrachten wilde ontslaan. Een dergelijk geval heeft zich oi voorgedaan te Almelo: De minister van onderwij: heeft bezwaar gemaakt teoen het besluit van dei 1 der gemeente Almelo, waarbij mej. E. M. Lancker, onderwijzeres aan een o. 1. school, naai :n andere school is overgeplaatst, waarna zij eoens opheffing harer betrekking is ontslagen. De onderwijzeres is voorloopig althans in tijde- lijken dienst herplaatst. NA-EXAMEN G V. O. Op 25. en zoo noodig 26 October a.s. zal het :amen der Ver. voor Chr. Volksonderwijs xkrijging van de Na-akte (Diploma) worden gehouden. Aanmelding vóór 20 Sept. bij den heer A, Vcrsluys, Heemsteedsche 'reef 81. te Heemstede. EXAMENS HOOFDAKTE BREDA. Geëx. 7 camd. Geel.: de heeren A. P. Broeders. Teterlngen: C. W. A. van Herwijnen Tilburg: C. J. F. Matheusen. Het Schijf; R. A. 'vluytmana Vught. Deze examens zijn geëindigd. TEEKENEN M.O. A DEN HAAG. Geel.: de heer G. van Wijland, Amersfoort. De examens voor de akte M. A. zijn geëindigd, die voor de akte M B. worden op 1 en 3 September voortgezet. Ribbers, Apeldoorn. Schaakrubriek- HET TOURNOOI TE LENINGRAD De laatste ronde De stand is thans: Rj.oemin 6%; Roma- nowski 6V2; Rabinowitsj 6; Euwe 5%; Bot- winnik öVa; Kan 5; Kmoch 5; Joedowiisi U/2; Lissitsyn 4V&; Alatortsof 4; Lewenfisj 3VÏ; Tjechower 3V£. ZONDAG 2 SEPTEMBER BLOEMENDAAL 245. 9 M. 10.00 v.m. en 5.00 n.m. Kerkdienst uit de Geref. Kerk. Voorganger: Ds. R. W. de Jong, em. pred. te Santpoort. HUIZEN 301.5 M. NED. CHR. RADIO- VEREENIGING 9.30—9.50 Gewijde muziek. 9.50 Kerkdienst uit de Zuiderkerk van de Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhagc. Voorganger: Ds. Jac. Poort. Organist: W. H. van der Kaaij Jr. 1 Orgelspel. 2 Votum en zegenbede. 3 Zingen: Ps. 89 1. 4 Wet des Heeren (Matth. 22 37—40) en Rora. 7 14—25. 5. Zingen: Gez. 503. 6. Lezen: Joh 16 16b „Nu weten wij, dat Gij alle dingen weet". 10 Orgelspel. 11 Dankzegging. 12 Zingen: Gez. 221 3. 13 Zegen Na den dienst tot 12.15 n m. Gewijde muziek door het Zuiderkerkkoor, met afdeeliog Meisjes koor, o.l.v. W. H. v. d. Kaaij Jr. Gem. koor 4-st. met orgelbegeleiding: a. Psalm 98 1 en 3. b. Gezang 199 1, 2 en 4. c. Gezaog 137 1, 5 en 6. 2 Orgel: Vrije Fantasie over Gez. 17:6 (Treed vrooli)k voort op 's Hee ren wegen). 3 Gem. Koor: a. Nacht. Schu bert. b. Jesu, wijs en wondermachtig. Bein- tema. 4 Orgel: Elévation, v. d. Kaaij Jr. 5 Gemengd- en Meisjeskoor met begeleiding van piano en orgel (piano: mej. Rosine de Cocq)..Memento", W. H. v. d. Kaaij Jr. 5.00—5.50 n.m. Gewijde muziek. Orgelbe speling door W. Knopers Zang van een dames-ensemble o.l.v. Joh. Meyer. 1 Praeiu- dlum in c kl. t., Bach. Orgel. 2 a. Sonntag- morgen, Mendelssohn, b. Gebed, Haupt- mann. Dames-eosemble. 3 4e Sonate, Guil- mant. Orgel. 4 a. Als ik opzie tot de ster ren, Loser. b. Wij willen zijn als 't zonne licht, v. Rennes. Dames-ensemble. 5 Scher zando, Pierné, orgel. 5.50—6.00 n.m. Inleidend orgelspel. 600 n.m. Kerkdienst uit de Geref. Kerk (H.V.) Parkkerk. Amsterdam. Voorganger: Ds. J. J Buskes Jr. Organist: W. Knopers. 1 Zingen: Ps. 63 la en 2b. 3a. 2 Votum en zegen. 3 Apostolische Geloofsbelijdenis. 4 Zingen: Gez. 26 2. 5 Gebed. 6 Zingen: Gez. 166 1, 3. 4 en 5. 7 Lezen: Openb. van Johannes 31422. 8. Prediking over Openb. v. Joh. 3 15 en 16. 9 Zingen: Ps. 139 14 10 Gebed. 11 Zingen: Gez. 61 1. 12 Zegen. (De gezangen zijn uit den bundel van de Geref. Kerken in H.V.). Na den dienst tot 7.45 n.m. Orgelbespeling door W. Knopers. 1 Pastorale, Bach. 2 Tonstück, Gade. 3 Fantasie van Chr. liederen, Kno- LONDON REG. 342.1 M. 8.20 Kerkdienst uit de Studio o.l.v. Rev. B. D. W. Green BD. 1 Hymne: „Love divine, all loves excelling". 2 Acte van Dankzeg ging en Penitentie. 3 Psalm 24. 4 Bijbelle zing Rom. VIII 31—39. 5 Gebed. 6 Hym ne: „Immortal love for ever full". 7 Preek. 8 Hymne: „Rock of Ages, cleft for me". 9 Zegen. SCOTTISH REG. 373.1 M. 8.15 Schotsche Kerkdienst. 1 Psalm 62. 2 Gebed. 3 Psalm 98. 4 Bijbellezing. 5 Hym ne: „Come unto Me, ye weary. 6 Preek door Rev. David C. Stewart. 7 Gebed. 8 Paraphrase no. 2 „O God of Bethel". MAANDAG 3 SEPTEMBER HUIZEN 301.5 M. NED. CHR. RAniO-VF.REENIGING 8.00—8.15 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonmuziek. 10.30-11.30 Morgendienst door Ds. W. J. van Lokhorst. 11.00—11.30 Lezen van Chr. lectuur. Uit „Zee en Heide" van G. F. Haspels. 11 30—12 00 Zangplaten. 12.0012.15 n.m. Politiebericht». 12.15-12.30 njn. Orkestmuziek. 12.30>2.00 n.m. Orgelconcert door Jan Zwart uit de Luthersche Kerk, Kloveniers burgwal, te Amsterdam. 2 00—2.35 n.m Uitzending voor scholen. ..Israels Heiligdom" door Jac. W. van 2.353.15 n.m. „De rozen in den tuin", door A. J. Herwig. 3.15—3.45 n.m. Gramofoonplaten. 4 005.00 n.m. Bijbellezing door Ds. K. van Anken, 5.00—6.30 n.m. Concert: Annle Hermes. alt Suze Wintershoven, piano. Eduard Bielei cello. 6.30—6.58 nm. Vragenuurtje. 7.00—7.10 n.m. Politieberichten en Ned, Chr. Persbureau. 7.10—7.30 nm. Onze opname-apjjaratuur op 31 Augustus j.l. bij het Groot Resloentle- StadIonconcert op het Sportterrein Houtrust, te 's-Gravenhage, waaraan plm. 1500 per sonen hebben medegewerkt. 7.30—8.00 n.m. Vragenuurtje (II). 8.00—10.30 n.m. Arnhemsche Orkest-Ver- cenlging o.l.v. H. J. Manks. Soliste: Julie ManksHeetveld. sopraan. 9.00—9.30 n.m. Mr. J. Kunst: „Indonesische muziek". 9.3010.30 n.m. Vervolg concert. ±10.00 njn. Vaz Dias. 10.30 n.m. Taptoe van tamboers en pijpers der Kon, Ned. Marine, ter gelegenheid van den Marinedag, uitgaande van de afdeeling 's-Gravenhage van het Nationaal Jongeren Verbond. Hierna gramofoonplaten met en kele gedeelten uit de dien middag gehouden bijeenkomst in het Kurhaus te Scheveningcn, waar o.a. Z.E. de Minister van Defensie, Mr. Dr. L. N. Deckers, Prof. Jhr Mr. B. C. de Savomin Lohraan en de Kapitein ter Zee J. Th. Furstner het woord voerden. Na afloop tot 12.00: Gramofoonmuziek. HILVERSUM 1875 M. VJLBJL 8 00 Gramofoonmuziek, 10 30 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 11.00 „De moedwilige verkenskop". Een schets van Felix Timmermans, voor te dra gen door Carel Rijken. 11.20 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins, 12.00 Klein VARA-ensemblc o.l.v. Frits Bakels. 2.00 nm. Saint-Saëns-programma. (Gramo foonmuziek). 2.30 n.m. Voor de vrouwen. „Vrouwensport vroeger en nu". Causerie door S. Staal. 3.00 n.m. De zwarte schijf draait. 4.00 n m. Mozart-programma. (Gramofoon muziek). 4.30 n m. Na. schooltijd. Rolien Numan ver telt: „Wiesjes horloge", Minny Musaph-* Blijdenstein. 5.00 n.m. De Flierefluiters o.l.v. Jan vad der Horst. 5.45 n.m. .Angst". Een novelle van Hector Malot, vertaald en voor te dragen door Ro lien Numan. 6.00 nun. De Flierefluiters 6.30 n.m. Herinneringen uit het Neder- landsch muziekleven. Causerie door Wouter Hutschenruyter. 7.00 nm. De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins 7.40 n.m. Perspectieven in de dichtkunst. I. Cursus over de beteekenis der poëzie en exegese van teksten, te houden door Mar- tien Beversluis. Inleiding. 8.00 n.m. Herhaling S.O.S.-berichten. 8.03 n.m. Alb. de Booy, zang en Joh. Jong» orgel. 8.20 n.m. Vaz Dias. 8.30 n.m. VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot 9.00 n m. Lezing van Dr. L. Heyermans. 9.15 n.m. VARA-orkest o.l.v. Hugo d« 10.00 n.m. Vaz Dias. 10.15 n.m. De Flierefluiters o.l.v. Jan vad der Horst, ra.m.v. Alb. de Booy, zang, II.00 n.m. Klein-VARA-ensemble o.l.v. Frit» Bakels. 11.30 n.m. Gramofoonmuziek. BUITENLAND Weenen 506.8 M.s 7.20 nm. Verdi's opera Daventry 1500 M.: 7.35 nm. Variété-pro gramma. 10.20 n.m. Concert Om. Sere nade in D gr. t. van Brahms. KaJundborg 1261 M.: 7.50 n.m. Fini Henri- ques-concert, gedeeltelijk oJ.v. den compo nist. London Reg. 342.1 M„* 8.20 nm. Promena de-concert. Wagner-programraa. Parijs (Radio) 1648.4 M.: 9.05 n.m. Uit Vichy: Symphorüe-concert o.l.v. Eraile Coo per. Radio Suisse Romande 443.1 M.: 9.20 om. Reportage van Tellspiele" te Altdorf. Boedapest 549.5 M.: 9.35 n.m. Concert o.l.v, Lcopoldo Casella. (O.m. Honegger en Bloch) Motala 1389 M» 9.45 nm. Kamermuziek van Debussy en Milhaud. Milaan 368.8 M.: 10.20 o.m. Kamermuziek van Handel en Brahms. Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste stand te Vardö 771.0 Laagste stand te Weenen 748.9. Stand vanmorgen half twaalf 755.1. WEERVERWACHTINO Zwakke tot matige oostelijk tot noorde lijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrok ken, waanschijnlijk regen, zachter des nachts later weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De nabij IJsJand gelegen hooge depressie vulde nog een weinig op. De hooge druk boven Scandinavië verloor terrein, terwijl die in het Z. W. van weinig beteekenis bleef. Intusschen vertoonen zich ons ons waarnemers-gebied weer belangrijke veran deringen. Over Zuid-Duitschland ontwik kelde zich een vrij diepe depressie, terwijl over Duitschland de barometer eveneens sterk daal .ie. Het weer bleef overal nog regenachtig, met uitzondering in Noord Scandinavië, waar het nog droog en warm is. Zware re gens vielen over Zwitserland Zurich 54 m.M.), Zuid-Duitschland (Munchen 12, Wee non 3S m.M.) in Zuid Frankrijk (Biarritz en Rochefort 14 m.M. Ten onzent was het plaatselijk buiïg, vooral in het Noorden. Over het algemeen is de temperatuur weer iets gedaald. Op zeer veel stations was zij ver beneden hoi normale. De vooruitzichten zijn slecht was de regen betreft Waar schijnlijk zal de Duitsche depressie zich in onze omgeving uitbreiden. Bij de aanvoer van lucht uit Oostelijke tot Noordelijke richting en weer toenemende bewolking zal de naclittemperatuur waarschijnlijk vrij veel stijgen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 14.8 gr. C. 3 SEPTEMBER Zonsopgang 6.14 uur, zonsondergang 7.44 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 2 SEPTEMBER. Van 's avonds 8.16 uur tot 's morgens 5.44 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Rreisach Rehl Diedeshelm Mannheim Mains Ringen Caub Fms Coblens Trier Keulen Kkhrort Wenel Emmerik Dusseldori 3.04 1.96 2.86 2 62 4.89 4.23 0.45 0.8 3.10 3.08 0.77 0.77 064 0.60 1.71 1.66 187 1.78 1.00 0.98 1.8a 1.76 -0.02 0.06 1.33 1.3 0.23 0.21 •0.53 -0 52 0.7 0.76 Venln Loblth Nijmegen St Andriee Arnhem Vreeswijk Iw 7.52 7.49 0.39 f',39 Wester voort 8.04 8,05 Deventer 1 90 i .y* Kampen -0.12 -0."7 Evsden 46.71 e.\75 Grevenblcht 27.48 7.45 Venlo l' .fel i ï8 Grave 'sluis .4» tit Amines u8ü .17 Gorkum 0.0- ,00 Dordrecht 0.01. .00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche c(Jd) Harllngen Den Helder IJmulden Hoek van Holland Schevenlnges Rotterdam Hellevoetsluis Willemstad 4.58 17.33 2.12 14.46 2.56 15.25 S.34 21.09 10.23 23.04 9 05 21 40 10.07 22.43 8.17 20.52 8.34 21 14 9.02 21.88 7.32 20.14 8.04 20.44 8.27 21.07 1.46 14 85 t') 46 2S 30 10 (-5 22 39 1181 9 *3 32.22 9.69 22.48

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2