LAND- EN TUINBOUW Gemengd Nieuws. VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1934 125 JAAR BERL1JNSCHE UNIVERSITEIT „Dor Staat muss durch geistlgre Kr&fte toren*hat." Friedrich8Wilhelm li: (Van onzen Duitschen corx*espondent) Wilhelm von Humboldt was het, die ir bondgenootschap met Fichto en Schleiei macher in de donkerste dagen der Prui sische gesch caenis het plan voor de op richting eener Berlijnsche univ>it»iteit be vorderde en mede door zijn toedoen konden reeds in 1810 de eerste collegts worJt-n gehouden. „Het is mijn voornaamste streven, (zo.» lichtte Humboldt zijn ontwerp toe), een voudige beginselen vast te leggen, hiernaar streng te handelen en de natie weer voor zedelijke en religieuse beginselen te winnen. Want oen natuurlijk, gezond eu zedelijk gevoel groeit vanzelf tot een religieuse overtuiging. Onze opvoeding is een belang .van de natie." „De staat moet door zedelijk0 krachten veroveren, wat hij physiek verloren heeft", dat zijn tie woorden van koning Friedrich Wilhelm III, waarmede de geschiedenis der Berlijnsche universiteit is begonnen. Rcil en Froriep, twee professoren van de universiteit te Halle, hadden den rionirn» na den ongelukkig verloopen slag bij Jena ver zocht, tie universiteit van Ila Ie naar Btr- l'jii Ie verplaatsen. Hiertoe is weliswna: met geki-rrcK, maar enkele jaren »nter borat tte hoofdstad vau Pruisen haar ergen hoogt» sch< 11 Als de eigenlijke dag der stichting wor U meestal de 16e Augustus 1909 aangegeven, want op dien datum heeft de koning inge willigd, dat het paleis van wijlen prins Hein rich von Pruisen tot universiteit zou worden ingericht. Humboldt, zijn „Kultus, minister" v\ist dit na langdurigs nesprekin gen door te zetten en bovendien speelde hij het klaar, dat een jaarlijksche financiceie ondersteuning van 120.000 daalders wcr® goedgekeurd. Na de doorgemaakte neder lagen kan men de oprichting der universi teit als een der eerste symptomen van nationale herleving waardeeren. Pas toen Halle verloren ging, kon Berlijn gewonnen worden als universiteitsstad. Voorlezingen en cursussen werden er reeds voor de oprichting der universiteit te Berlijn gehouden. Er bestonden enkele academie s en ook eenigc hoogore, speciaal medisclie instituten. Bij den over zang in dc 19e eeuw stichtte men een leerschool voor den landbouw en een academie voor bouw kunst. In Berlijnsche intellectueele kringen heerschte een zeer levendige ge.st. Fichte en Schlegel hielden reeds sedert 1 SOI ce- regeld hun voorlezingen Men wist zulke colleges te waardeeren en dus is het niet te verwonderen, dat de roep naar een e'gen universiteit al sterker en sterker werd. Anderen waren met het bestaande onder wijs volkomen tevreden, wilden van een officieele academische opleiding niets weten en zoodoende ontstond er een vrij venijnige strijd in woord en geschrift .tusschen de .voor- en tegenstanders eener Berlijnsch» alma mater. Het doet eigenaardig aan a!s men thans nog de bezwaren hoor', die tegen de oprichting eener universiteit werden in gebracht: het leven in de groot1 stad, he veelomvattende kunstgenot, de v ie theaters dat alles was niet bevorderend oor een kalme studie. Het geloof en de zedeiijkte i fki studenten zouden door :iet levou te l:« lijn kunnen lij'cn. "loczictn van over heidswege achtte men uiterst bezwaarlijk co Lovendien zou het leven te Ee l',n vo.r studenten veel te duur blijken. Hoewel al deze bezwaren ons thans oveivonnen toe schijnen, moeten wij de juistheid van het laatste bezwaar ook nog voor den student van onzen tijd toegeven. In een nieuwe phase trad het universitaire leven, toen Humboldt in 1809 de zaak voor zijn rekening nam in zijn kwaliteit van minister van onderwijs. Toen de koning zijn plannen had goedgekeurd, benoemde hij Fichte en Schleiermacher, Wolf en Reil, Savigny en Rufeland tot docenten. Binnen enkel^ maanden was deze kring nog belangrijk uitgebreid en m*n is ver baasd over de toegeeflijkheid van den koning, vooral bij de financieele regeling, welke liooge kosten met zich meebracht. Zonder eenige officieele plechtigheid werd het paleis van Prins Heinrich aen 2en No-, vernber 1809 voor zijn nieuw doel ?n gebruik genomen. Schmalz, de eerste rector der Berlijnsche universiteit, begon zijn voorlezingen over het Romeinsch-Duitsche recht en over staatswetenschap, Rolf las over Aristopha nes en de Grieksche comedie in de Latijn- sche taal, Schliermacher over christelijke zedenleer en JEichte begon in December zijn voorlezingen over wijsbegeerte. Bij de drie bestaande faculteiten voor rechtswetenschap, medicijnen en wijsbegeerte kwam reeds in het eerste jaar die voor theologie ondir Schleiermacher en Neander. Voor de Ger manistiek had men von der Hagen ge wonnen, maar zijn voorlezingen werden niet gehonoreerd, daar de staat het belang hiervan nog niet inzag. Van Ween en afgezien, is Berlijn van alle Duitsch spekende universiteiten .bet drukst bezocht geweest van het begin af tot op den huidigen dag. Naar Berlijn komt men niet een paar semesters, hier komt men heen, om er te studeeren en af te werken. Ein deloos is de lijst van beroemde mannen, die hier het begin van hun carrière hebben gemaakt, wier naam met de geschiedenis der Friedrich Wilhelm-universiteit histo risch verbonden is gebleven. Ik denk aan figuren als Treitschke en Mommsen, Vir- chow en Koch, Hegel en Schelling, Ranke en Delbrück, Helmholz en Dicffeinach. Zoo groeide deze universiteit, die al jaren ge leden een nieuw gebouw en net gebruik van een vroeger paleis ter uitbreiding noodig bleek te hebben, als het cultureele en geestelijke centrum der zienderoogen groeiende wereldstad. Dit jubileum valt in een tijd, die in menig opzicht aan de dagen van het ontstaan dei- universiteit doen terugdenken. Wij beleef den Unter den Linden en op de binnen plaats aan den achterkant menige vecht partij tusschen politieke en cultureele tegenstanders, de hetze tegen het jodendom vond hier haar uitgangspunt en de Ber lijnsche sehupo zou boekdeelen kunnen ver tellen over den omvang van dezen internen strijd in de studentenwereld. Eugen Fischer, de tegenwoordige rertor der Berlijnsche universiteit, gaf zijn ge dachten hierover aldus te keuren: „De proote schilderij, welke de aula der Ber lijnsche universiteit tooit, „Fichte's redevoe ringen tot de Duitsche natie" geeft ook thans nog de beteekenis weer van de universiteiten in het leven der r a tie. Om deze hooge-scholen wordt gevochten en /ij vechten zelf om het geweldige nieuwe, wat ons door de nationaal-socialistische bewe ging wordt gebracht, een levensbesefou- wing, welke ons volk. en ons pprsoonlijk leven moet vernieuwen. Het ligt in het wezen der universiteiten, dat men ze niet zóó maar een andere gedaante kan geven, ze laten zich niet zonder meer gelijk schakelen, men moet ze den tijd laten, LUTHER-AKADEMIE TE SONDERHAUSEN (Bizondere correspondentie) III (Slot) Op de zomerconferentle of liever gezegd zomer cursus der Luther-Akademie was ook een verte genwoordiger der Luthersche Kerk in Amerika aanwezig: Prof. Neve uit Ohio. In een tweetal lezingen zette hij uiteen de Luthersche kerk in Amerika (General American Lutheran Church) hoe zij was en hoe zij nu is. De eerste Lutheranen die zich in de 17e eeuw (na 1638) in Amerika, in de buurt van Philadelphia vestigden waren Zweden. Ook onder de Holiandsche emigranten bevonden zich ongeveer 24 Duitsche Lutheranen. Een tijd lang blijven de Holiandsche calvinisten, vooral ook Kerkelijke „de baas". Eerst langzamer hand brengen ook de Lutherschen het tot stichting van kerken. De episcopale wordt daar de kerk- In de ontwikkcliog van het Lutherdom in Ame rika zijn verschillende stadia te onderscheiden. Eerst komt het stadium van de grondvesting van gemeenten. Aan de vestiging varf een kerkwezen c.et synodale grondvestingen wordt nog niet ge- d-cht. Dan komt het stadium van de vestiging van synoden. Langzamerhand komt dan de common ice tot stand. Dan wordt er behoefte gevoeld generaalsynoden. Deze worden opgericht. Het doel daarvan is de afzonderlijke kleine synoden met elkaar in verbinding te brengen Ook gemeen schappelijk gezangboek, catechismus enz. komen dan tot stand. Moeilijke tijden heeft de Luthersche kerk mee gemaakt vooral met de Missouri die zich niet heeft willen vereenigen maar alleen wil blijven staan en ook nog staat. Toch is. uitgezonderd deze groep, en al is het door diepe en zware moeilijkheden heen de eenheid van de verschillende groepen, die natuurlijk bestonden, tot stand gekomen. Het is wonderlijk zooals ook thans de Lutherschen in Amerika niet verdeeld zijn in verschillende organi saties (wat toch inderdaad maar van weinig kerken aldaar gezegd kan worden), doch nog steeds één en vereenigd zijn. Deze vereeniging. aldus Prof. Neve. is en blijft slechts mogelijk op grond der historische belijdenis. Amerika en Lutherschen Er wordt in Amerika hard gewerkt door de Lutherschen. Het doet goed dit te hooren uit het land waar ook wel heel andere berichten vandaan komen. Wetenschappelijk staan de Luthersche uni versiteiten en seminaries nog niet bepaald hoog Vol eerbied kijken ze naar wat de Dyitsche theolo gie presteert en nemen dat, zij het dan ook af en toe wel met een kritiek, over. De theologische studie in Amerika is haast uit sluitend gericht op de praktijk. Dat dit niet juist en vele profs wel in. maar toch is de weg nog lang niet gevonden om te komen tot een meer „wetenschappelijke" opleiding en studie. Ook de Luthersche kerk van Estland is verte- woordigd en wel door Prof. Tcnnmann uit Dorpat. Sprekend over dogmatische problemen, gaf hij eigenlijk niet anders dan een uiteenzetting van de filosofie van zijo lievelingsfilosoof Teichmüller (in Holland vrijwel onbekend), en diens beteekenis oor de godsdienstgeschiedenis. Aardig was zijn fleiding van de drie groote religieuze factoren: dogmatiek-ethiek-cultus. uit onze diverse psychi sche functies. Als deze laatste onderscheidde hij: denken (kennen) gevoel (wil) handelen (bewegen) (Of gevoel en wil zoo maar naast elkaar geplaatst kunnen worden?) Vrucht van het denken is dan dogmatiek; de vrucht van het gevoel de ethiek: en de vrucht van het handelen is de cultus. Zoo kwam er dan ook uit Estland nog ts goeds. Ook Zweden was vertegenwoordigd, o.a. door Prof. Bring uit Lund, de grootste Lutherkenoer Zweden. In een tweetal lezingen gaf hij zijn es over geloof en werken bij Luther. Een degelijk stuk werk. Zoo zouden wc voort kunnen gaan en alle on derwerpen en sprekers opsommen met vermelding an de belangrijkste punten, doch het zou te veel ijn en van te weinig nut. Enkele andere dingen ijn noodzakelijker hier te vermelden. Luther neemt in het Duitsche Lutherdom een norm groote plaats in. Dit lijkt vanzelfsprekend n is het ook, maar de plaats die men hem geeft an toch foutief zijn. Elk gebeuren moet gezien worden in het licht an zijn tijd. Elke persoonlijkheid eveneens moet ezien en beoordeeld worden naar de toestanden n verhoudingen van zijn tijd. Zoo ook Luther. Dat het huidige Lutherdom dat doet kan niet be paald gezegd worden. Luther wordt gehaald uit de st van zijn tijd. Dat moest zoo niet zijn. Van de buitenstanders, voorzoover ze Luthersch eren. kregen we wel heel sterk de indruk dat ze at de theologie betreft, opzien tegen Duitsch- land, ja zelfs voor een deel theo'ogisch zich afhan kelijk voelen van Duitschland Van de Duitschers kregen we de indruk dat ze zich hiervan misschen wel wat te veel bewust zijn. t was in Sondershausen goed. Geestelijk ge sterkt en rijker is een ieder teruggekeerd naar het land zijner inwoning. Mogen wij als gereformeer den, hetzij dan kerkelijk of Hervormd-Gerefor- 1, niet direct meegaan met de oecumenische bewegingen van deze tijd, waarvan ook deze zo- ïrsus der Luther-Akademie een uiting was, toch is er nog een groot onderscheid tusschen: zonder meer afkeuren van -wat een ander heilig Wij kunnen een ieder die in de gelegenheid is aanraden een volgend jaar eens deel te nemen aan de Luther-Akademie. Men verruimt er zijn blik Men leert er luisteren ende ander te be grijpen. Dit laatste is toch vóór alle oecumeniciteit II stond in ons blad van 29 Augustus. Teleurstelling Het Zendingsbureau te Oegstgeest giro No. 6074 verzoekt ons plaats voor het volgende: De zendelingen in Indië wachten met spanning het antwoord op de vraag, of zij hun gezegenden arbeid zullen kunnen voortzetten. Het zal hun een bittere teleurstelling zijn, als zij hooren. dat ge durende de maand Augustus nog slechts f 21.000 is ingekomen, zoodat deze eene maand den ach terstand weer met een halve ton zal vermeerderen: dat juist de maand, waarin zooveel voor eigen genot wordt uitgegeven. Mochten zij niet verwachten, dat velen, die dankbaar genoten van hun vacantie, ook zouden ken aan degenen, die in geestelijken en lirha- melijken nood verkeeren? Gelukkig is de maand oog niet om en kan er nog veel worden gedaan de dreigende schade te voorkomen. Elke bij drage is welkom. ant ze bevinden zich midden in je*e omwenteling. Voorhands wordt om net we in de methoden van opvoeding en onderwijs gestreden en er is ve°i, dat iog organisch moet groeien. Geestelijke en aard- sche rijkdom, geestelijke en v.ereld'ijke rnacht zijn van de universiteiten uitgegaan gaan er ook thans nog ven uit. Da versiteiten en haar leiders hebben zich onvoorwaardelijk in den dienst der nieuwe beweging geplaatst. mnar ee.i geestelijke volutie is niet van vandaag op mo'gtii voltooid. De universiteiten ontwikkelen rich ook hierbij langzaam, maar zij doen het secuur en controleerbaar. Zij zullen rich zeker als anderen dat in een soortgelTk haar groote taak thans kwijten Vj tijdperk 125 jaar geleden hebben gedaan!" OPHEFFING DER GRAAN RECHTEN BEPLEIT Kringvergadering der C.B.T.B. te Gouda Op initiatief der afd. Krimpenerwaard der Chr. Boeren on Tuindersbond is te Gouda een vergadering ovcr de „graanrech ten" gehouden, met als sprekers de 2e Voorzitter der C. B. T. B. het Tweede Ka merlid Chr. v. d. Heuvel te Heemstede on de heer A. v an W ij n en, voorzitter van den Bond van Kaasproducenten te Gouda, welke zich in hoofdzaak bepaalden bij drie punten: 1. de te voeren landbouwpolitiek in ver band met de perspectieven voor vee houderij en akkerbouw, 2. het al of niet juist zijn van het in stellen der heffing op de voeder- granen. 3. de momenteel te volgen weg ter op- lossing van den huidigen noodtoe stand. Punt 1. De heer van Wijnen kon niet zeggen of de toestand zich ten gunste van den akkerbouw dan wel der veehouderij zal ontwikkelen, achtte het daarom gevaarlijk om toch sterk in de richting van den akker bouw te drijven, doch wilde door gelijk- matigen steun aan beide bedrijfstakken de aanpassing aan de groeiende verhoudingen overlaten aan het aanvoelen van het be drijfsleven zelf. Deze gelijkmatige steun zo hij willen bevorderen door opheffing dier maatrege len. welke hun baten vinden door belasting \an grondstoffen der veehouderij producten en daarvoor in de plaats te stellen een steunen van alle akkerbouwproducten uit de opbrengst der heffingen van de te consumeeren producten van den akkerbouw. De heer van den Heuvel, eveneens erken nend de onmogelijkheid, om met zekerheid dc toekomstige ontwikk°ling uit te stippe len, meende toch op grond van historie en buitenlandsche neigingen eenige fendenz in de richting akkerbouw te moeten bevorde ren. Hij vreesde dat het buitenland ons hier toe wel dwingen zou. Spreker kon zich ech ter niet aansluiten bij sommigen in den lande, die een bedrijfsomzetting bepleiten door middel van het systeem: "akkerbouw veilig stellen veehouderij wat drukken omzetting vanzelf, doch meende meer te moeten aansturen op beperking der vee stapel in die gebieden, welke geschikt zijn voor akkerbouw. Punt 2. De instelling van de monopo lieheffing cp de voedergranen achtte de heer v. Wijnen onjuist, daar de lasten er van drukken op bedrijven, welke destijds en nog steeds ondanks steunmaatregelen met ernstige verliezen werken. Wel is door de drie C. L. O. gezegd, dat de veehouderij er niet door lijden mocht, doch de middelen ter voorkoming daarvan zijn niet aangege ven. De heer v. d- Heuvel vond de instelling wel juist, vooral voor de zand- en veen koloniale bedrijven was ze noodig. De vee- en varkenshouderij wareu voor de verhoog de voederprijzen gecompenseerd door ver hoogden zuivelsteun en varkensprijs. De heer van Wijnen bestreed dit; de ver hoogde varkensprijzen uit het stabilisatie- fonds kwamen den varkenshouders reeds toé wegens geleden verliezen en doelstelling van dit fonds, welk doel nog niet bereikt was. Het was dus eenigszins een fopspeen, om dit een compensatie te noemen. De ver hoogde zuivelsteun was niet anders dan uitkeering der gevormde reserves, welke reserves ontstonden «door een voorzichtig heidshalve te lage uitkeering in de eerste periodes, en op uitkeering dezer reserves, welke brandend noodzakelijk was, is reeds aangedrongen lang voordat er een graau- monopolie bestond. Ongeluk met doodelijken afloop TeGorcum heeft op het sportterrein buiten de Waterpoort een ongeluk plaats gehad met doode lijken afloop. Op het terrein waren eenige timmer lieden bezig met het opstellen van een bok, welke noodig was bij de kinderspelen, die ter gelegenheid van de Oranjefeesten zouden worden gehouden. Bij het laten zakken van het gevaarte is dit plot seling doorgeschoten. De ongeveer 40-jarige arbei der H. de Zeeuw, die onder de bok stond, werd getroffen. De man werd ernstig aan schouder en achterhoofd gewond. Een onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. EEN VERDWENEN AUTO Men meldt ons uit Sliedrecht: Dinsdagmiddag heeft zekere T. een luxe wagen gehuurd van den autobusondernemer H. Hij zou des avonds weer terug komen, doch bleef weg. Toen hij den volgenden morgen nog niet terug was aan een ongeluk werd niet gedacht werd de politie hiervan in kennis gesteld, die direct op on derzoek uittoog en draadloos opsporing verzocht. Woensdagmiddag was een chauffeur uit Sliedrecht in de buurt van Ginneken en ontdekte de wagen. De chauffeur kreeg het in de gaten en reed zoo snel mogelijk weg en had zelfs het ongeluk een wagen onderste boven te rijden. Later is de ver miste wagen in de bosschen van den Chaamschen weg gevonden. Deze bleek weinig schade te hebben opgeloopen De chauffeur is tot heden nog niet opgespoord. We vernamen nog dat T. de auto in Asperen aan een handelaar ten verkoop heeft aan geboden. Daar deze meende dat het geen eerlijke zaak was, heeft deze de politie gewaarschuwd, die op haar beurt weer den burgemeester hiermede in kennis stelde. Toen de chauffeur lont begon te ruiken, gaf hij plotseling vol gas en verdween. TREIN RIJDT IN EEN KUDDE VEE Een kudde koe.en en kalveren van 17 stuks ven den landbouwer L. van Dalen te S'eenwijk, die in een weiland in de nabijheid van de stad graasde, is. meldt het HbL terecht gekomen op de spoorlijn Steenwijk-Meppel. Een trein uit de richting Leeuw arden is op deze kudde ingereden, met het gevolg, dat één der runderen zóó werd verminkt, dat het dier moest worden afgemaakt. INBRAAK TE ZIERIKZEE. Tijdens de afwezigheid van de bewoners, die tijdelijk te Haamstede vertoefden, is te Zierikzee ingebroken in de woning van Mevr. de Wed. Fokker. Alles was overhoop gehaald en voornamelijk is het te doen ge weest om goud en zilver. Het gestolene be draagt meer dan f 1000. De gemeentepolitie en Rijkspolitie zijn er nog niet in geslaagd de dader(s) op te sporen. De heer v. d. Heuvel gaf toe, dat vee- en varkenshouders werkelijk recht op'bedoclde verhoogingen konden doen gelden, doch moest volhouden, dat deze verhooging uit gebleven zou zijn, wanneer het graanmono- polie niet was ingesteld Punt 3. Beide sprekers waren van oor deel. dat thans een noodtoestand is ont staan, welke onmiddellijk voorziening vergt. De verhoogde zuivelsteun is geneutraliseerd door lagere zuivelprijs, de varkensprijzen zijn ver beneden de meest matige verwach tingen. Tevens merkte de heer v. d. Heuvel op, dat een ander motief der graanrechten, n.l. de lage graanprijzen, door stijging dier prijzen niet meer bestond. Spr. verklaarde persoonlijk van oordeel te zijn, dat onder deze omstandigheden de rechten op voeder- granen niet gehandhaafd mogen worden, doch vervangen moeten worden door rech ten op andere granen, b.v. die voor de broodbereiding. De heor van Wijnen merkte op, dat deze verklaring zeer veel overeenstemming ver toonde met de zijne, ontwikkeld in punt 1. en mot die van C. J. v. d. Heuvel van de afd. Krimpenerwaard, die alle bedrijfstak ken uit één van de consumenten verkre gen fonds evenredig wilde steunen. Hoewel dit niet zeggen wil. dat nu Tn principes en uitwerking volledige overeenstemming be staat, is spreker den heer Chr. v, d. Heuvel toch dankbaar voor zijn onomwonden ver klaring. .Bij de' gedachtenwisseling die volgde werd nog gesproken over de contingentce- ring der veekoeken, die algemeen nog scherper veroordeeld werd dan do graan rechten, over de groote marge bii de con- sumpti melk, enz. Na een geanimeerde dis cussie werd met algemeene instemming be sloten de volgende motie te verzenden aan de Holl. Brabantsche afdeeling, aan het Hoofdbestuur en aan de pers- Zeven afdeelingen der C.R.T.B. in hoofd zaak uit het z.g. zelfkazende veehouderij district, n.l. de afdeelingen Zevenhuizen, Reeuwijk, Waddinxveen, Waarder, Oude water, Krimpenerwaard en Alblasserwaard; in vergadering bijeen te Gouda op 27 Aug. 1934. besprekende de ernstige ontwrichting der veehoudersbedrijven door de monopoliehef fing op de voedergranen, gehoord de uiteenzettingen der heerer. Chr. v. d. Heuvel, '2e voorz. der C.B.T.B. en A. v. Wijnen, voorz. der Bond van Kaas producenten, dankbaar kennis genomen hebbendo van het feit, dat ook onze bovengenoemde 2e voorzitter overtuigd is, dat onder deze om standigheden de rechten op de voedergra nen door de veehouderij niet te dragen zijn, en daarom op korten termijn dienen te worden opgeheven, van oordeel, dat elke dag van bestendi ging dezer noodtoestand voor steeds meer deren buitengewone moeilijkheden mede brengt, en inzonderheid voor hen, die een groot kwantum op levering wachtende var kens bezitten, noodlottige gevolgen veroor zaakt, dringt er met klem op aan, dat het Hoofdbestuur der C.B.T.B. en het bestuur van de afdeeling Holland-Brabant derzelve, door krachtig aan te dringen op opheffing der graanrechten of op andere wijze aan dezen zeer ernstigen toestand een einde trachten te maken. Besloten werd nog tot de oprichting van een vaste „Kring Gouda". VERVOER ONVERPAKTE OLIE. De Crisis-Zuivelcentrale maakt bekend, dat bij haar besluit van 30 Aug. 1934, door haar vergunning ic verleend aan winkeliers, han delende in olie, voorzoover zij die niet zelf hebben geproduceerd, tot het onverpakt voeren, verkoopen af afleveren van ten hoog ste 1 liter olie tegelijk, zonder dat de 1 voorzien is van een banderolle of gedekt is door een geleidebiljet. Onder „onverpakt" worde verstaan: niet verpakt in de gebruikelijke verpakking, onder olie in den handel wordt gebracht, als gesloten, gecapsuleerde flesschen met eti ket of verzegelde of dichtgesoldeerde bussen. Voorts vestigt de Centrale de aandacht der winkeliers, handelende in olie, op de Beschik king van den Minister van Economische Za ken dd. 30 Aug. 1934 No. 1145, afd. C.Z.A., waardoor het verboden is flesschen of bussen olie, door hen zelf getapt uit een onder dek king van een geleidebiljet ontvangen vat of tank, zonder banderolle voorhanden te heb ben. In hun eigen belang wordt belanghebben den aangeraden de letters en nummers van geleidebiljetten, waaronder zij olie hebben ontvangen, zorgvuldig te noteeren. UITVOERPREMIE VOOR .SLACHT- GEVOGELTE EN EIEREN. De Minister van Economische Zaken heeft goedgekeurd, dat, ten einde tegemoet te ko men aan de verhoogde productiekosten ten gevolge van de heffing op granen aan de by de Stichting Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee georganiseerde expor teurs van eieren, ten behoeve van de plulm- veehouders-eiei producenten door deze Stich ting uit het Landbouw-Crisisfonds steun wordt verleend voor het tijdvak van 1 Sept. tot en met 30 Sept. 1934. Deze steun bedraagt per 100 stuks geëx porteerde eieren: van kippen f 0.50 en van eenden f 0.37. De Minister van Economische Zaken heeft voorts voor het tijdvak van 1 Sept. tot en met 30 Sept. 1934 den steun ten behoeve van de pluimveehoudersproducenten van slacht- gevogelte als volgt bepaald, A. voor geëxpor teerd levend pluimvee: avoor piepkuikens, waaronder worden verstaan kuikens met witte huidkleur en witte pootkleur, f 0.05 per K.G. levend gewicht, benevens de onder b. genoemde bedragen, indien de verzending per wagon geschiedt- b. voor kippen en hanen: le. bij verzending naar Duitschland per wa gon f 5; 2e. by verzending naar Italië en naar Spanje per wagon f 15; 3e. bij verzen ding naar Frankrijk en naar .Zwitserland per wagon f 10. B. voor geëxporteerd geslacht pluimvee: a. voor piepkuikens f 0.06 per K.G. netto; b. voor kalkoenen f 0.06 per K.G. netto c. voor ganzen f 0.08 per K.G. netto en d. voor kippen en hanen f 0.15 per K.G. netto. Ten slotte is bepaald, dat met ingang van Sept. het veiwh-1 tusschen den prys, waar voor de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee haar monopolieproducten zal mogen koopen en verkoopen zal bedragen: voor eenden- en kippeneieren in schaal f 0.60 per 100 stuks; voor niet meer in schaal aan wezige bestanddeelen van vogeleieren, be werkt of onbewerkt, verwerkt of onverwerkt, f 0.25 per K.G. netto. Algemeene vergadering te Arnhem Op (Je vergadering te Arnhem van de Gelder- se-he Ohr. Boeren- en Tuindercb. werd om. uit voerig van gedachten gewisseld over het be stuursvoorstel betreffende de abonnements gelden van .Ons Platteland". Tevens werd een Commissie van Redactie voor „Ons Geldersch Platteland" benoemd. Gevraagd werd nog of „Ons Platteland" de mededeelingen van de XaCoVo wil opnemen. Hiernaar zal gevraagd De Afdeeling Zutphen besprak de de afname dei zware varkens en gaf verschil lende middelen aan ter oplossing van dit euve: Verder wijst deze afdeeling op de moeilijk heden der pluimveehouders bij het duurdei worden der voedergranen. De afdeeling Win terswijk vroeg opheffing der AardappelcentraU De afdeeling Steenderen klaagde ook ovi De afd. Zelhem besprak de nood der hypotheek boeren en vroeg maatregelen om de zware var kens op te ruimen. De afd. Lichtenvoorde vroeg een toewijzing van bLggenmerken en kalver- schetsen aan de nieuw gestichte bedrijven. In een rustige rede, die van veel kennis, zoo wel van de crisismaatregelen als van de nooden getuigde, besprak de heer Boschloo. voorzitter van de Gewestelijke Oris* ïsorgan Isa tie de ver schillende vragen en wenschen. De Varkens- centrale heeft nimmer beloofd alle aangeboden volgen: de gelegenheid tot vragen sti einde der vergadering werd stemmen besloten een adres tot de Regeering te rlohten waarin dankbaar werd erkend dat de regeeringsmaatregelcn onzen landbouwen den stand voor den totalen ondergang hebben behoed, doch waarin met aandrang gevraagd wordt de afname der zware varkens te willen bespoedigen, daar do kleine landbouwers door tegen verliesgevenden prijs aan den handel to verkoopen. Verder wordt gevraagd de Crisls- aardappelcentrale to willen opheffen, zoodira niptie-aardappeleu en, dat de Pluimveehouders ■or ec-n rechtstreeksohe com a. Ann deze uitkeering zou iikrlmping van do pluimvee Op de ■■■■■■■■■■■■■I entralc heeft de omzet over 1934 tot e e week van 2025 Aug. bedragen 1.3 RESTRICTIEBESCHIKKING GROND STOFFEN EN ZETMEELPRODUCTEN De Minister van Economische Zaken heeft iroducenten van crisisproducten erkende ver- louwers van granen uit het Landbouw-Crisis- onds zal worden vergoed op de op 1 Januari schikking 1933: geldende Crisis-Zetmeelbe- 2 October 1933, de achter elk dezer producten hieronder vermelde bedragen: per 100 kg. van dezelve: maïszetmeel 1, mals* poedenstijfsel ƒ1; B. voor zoover ten aanzien van de voor ver* vaardiglng hier te lande van deze producten gebezigde grondstoffen prijsverschiUen. ala bedoeld in het Crlsis-Monopoliebesluit 1933: zijn doelde voorraden van die producten heffing In de toenmaals a. Indien voormelde producten zijn gefabri ceerd of betrokken na 13 Augustus 1933, doch vóór 18 November 1933: inais 1. maïsmeel 1« rijst 1. rijstmeel 1. tarwebloem 1.50: b. indien voormelde producten zijn gefabri ceerd of betrokken na 17 November 1933: maia I 1.50, maismeel 1.50, rijst 1. rijstmeel c. indien voormelde producten zijn gefabri ceerd of betrokken na 1 October 1933: sago- meel ƒ3.50, tapiocam --- -■ or eenigc product te het bedrag der voor ■ekenlng gobrachte zetmeelhef- Neem poters van onvatbare rassen ouwers van deze rassen zullen hier. dzaakt zijn. dit najaar of het vol- Jaar pootgoed aan te schaffen va a i het uitvaardigen van een verbouw doel heeft de gevaren, die voor. .vordt door den Piantenziektenkun- 'riumph, Alpha, Ecï rekend v. Bij de Scot Parnassia Hellei Record, Oos Monocraat, Juli- i Albion. Majes- niet afkomstig nn partijen, die gegroeid zijn iekte besmette terreinen. Men loopt dan ans. dat met aanhechtenden grond de d» Rijksland- VERDRONKEN Te Haarlemmermeer is het l^-ja-rig zoon- DE DOODELIJKE STROOM Te Haarlem is de 21-jarige J. P. v. P. door een electrische schok gedood. Het slachtoffer was bij zijn oom in een achter het huis gelegen schuur. Voor vei^ lichting maakte hij gebruik van een loop lamp. Daar de stekker wat los zat, wilde hij deze met een schroevendraaier vastdraaien. Hij kreeg daarbij een electrische schok en viel bewusteloos neer. Doktoren hebben nog getracht door kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, doch na 'twee uren daarmede bezig te zijn geweest, moest de dood geconstateerd worden. HET MES. Het plaatsje Smeermaes, even over de Belgische grens nabij Maastricht, is het too- neel geweest van een ernstige vechtpartij Een zekere de G. uit Maastricht kreeg daar ruzie met nog eenige Maastrichtenaren Plotseling werd het mes getrokken en de G, kreeg eenige steken aan het hoofd en iD de linkerzijde. Zwaar gewond heeft de man zich toch nog te voet naar Maastricht begeven, doch gekomen nabij het Bassin te Maastricht, viel. hij uitgeput door bloedverlies neer. De politie arresteerde als verdacht van het plegen dezer mishandeling K., L. en C.. allen uit Maastricht. SCHANDELIJKE BALDADIGHEID. Koperen draad over den weg gespannen. Eén automobilist uit Zuid-Limburg kwam niet zijn auto uit Noord-Brabant en reed tusschen Weert en Baexem tegen een over den weg gespannen koperen draad, waar aan ter weerszijden een bus was bevestigd, die geukkig juist naast de ruiten van zijn auto sloegen, waardoor enkel de carrosserie werd beschadigd. De draad was aan tweo boomen vastgemaakt. Toevallig aankomende auto's verleenden hulp, zoodat, wanneer opzet voor berooving in het spel zou geweest zijn, het daaraan te danken is, dat zulks mislukte. De draad was te hoog gespannen en te deskundig bevestigd, dan dat dit door kin deren zou gedaan zijn, hetgeen met het oog op het late uur en de eenzaamheid der streek ook iVel niet het geval zal zijn. Door den betrokken automobilist is van het geval aangifte gedaan bij de politie. HISTORISCHE BOERDERIJ AFGEBRAND Onder Mierlehout bij' Helmond heeft een felle brand gewoed in de kapitale boerderij, genaamd „Het Apostelhuis". De boerderij stamde uit de 14e eeuw en was van historische beteekenis. Zij is to taal uitgebrand. Zij was van een stichting van kardinaal Enckevoort. MOTOR EN MOTORSMERING. Door de N. V. Deutz oliehandel zal in September worden uitgegeven een boekje, getiteld Motoren en motorsmering. Dit geeft een populaire verhandeling over de ontwik keling, de samenstelling en de werking van den verbrandingsmotor, de smering daar van en de smeerolie, en heeft als voornaam ste doel daarover voorlichting te geven aan belangstellenden en als handleiding daartoe te dienen. Dit doel is niet uit het oog ver loren en daarom is het voor alle motorbezit- ters van belang, dit duidelijk geschreven werkje te bezitten. ECHTELIJKE TWIST Vrouw dreigt man met revolver Toen een patrouille marechaussees van het dorp Berghem, waar kermis was, naar Oss terugkeerde, werd op den Berghcmscheweg hun aandacht ge trokken door een hevige scheldpartij. Bij nader on derzoek kwamen zij tot de ontdekking, dat een he vige twist gaande was tusschen het echtpaar B.. dat bij de politie zeer onguostig staat aangeschre- De marechaussees forceerden de deur en troffen juist de vrouw aan, toen zij haar echtgenoot met een zwaar geladen revolver dreigde. Zij overrompelden de vrouw en namen de revol ver in beslag. De vrouw werd gearresteerd en op gesloten in de marechaussee-kazerne te Oss. DE SMOKKELARIJ. Toen een tweetal bekende smokkelaars hij een bakker te Valkenburg suiker bezorg den, werd dit bemerkt door een veldwach ter en een kommies. Men slaagde erin een der smokkelaars te grijpen, de andere ging er met de auto vandoor cn ontvluchtte. De auto werd later in beslag gonofnen met 450 K.G. suiker en 140 K.G. margarine. Een ledige vrachtauto, toebehoorende aan de expeditie-firma Olman op den Sioterweg te Am sterdam. is doordat de chauffeur zijn stuur kwijt raakte, in de Overtoomsche. schutsluis gereden. Op den weg stenden eenige olievaten. Het voorwiel van dc vrachtauto raakte een der vaten en daar door maakte dc wagen een zwenking naar links en verdween met de twee mannen in de sluiskolk. Beide mannen, de chauffeur Joharmissen en de groentenhandelaar Honseiaar, wrongen zich dadelijk uit de cabine en konden door handreiking op den wal worden gebracht. De auto ging geheel onder water. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar haalde de wagen niet op, omdat de eigenaar de gevraagde premie met wilde betalen. Intusschea lag het scheepvaartverkeer van de Kostverioreo- vaart naar den Schinkel en omgekeerd, stil. Het duurde een paar uur voor de auto door een parti culieren reddingswagen weer op den wal stond. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door G. Th. ROTMAN 47. Eindelijk werd hij het politiebureau 'binnengeduwd. Daar kreeg hij, tcnvij] bui ten de straatjeugd voor de ramen van het sdhouwspel stond te genieten, een geducht standje. „Meneerrr!" zei de inspecteur, „U moet niet denken, dat U hier in 't openbaar aan de boomen kunt gaan hangen en voor hanswor&t. kunt spelen!" i 48. Meneer Pimpelmans werd paars over zulk een schandalige onrechtvaardigheid. „Hansworst?!" riep hij uit, „hansworst?! Inspecteur, denkt U dat ik veertien jaar lang voor veearts gestudeerd heb om me hier te laten heleedigen? Dat nooit!" (Wordt Maandag vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 8