EEN DAG BIJ PHILIPS VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1934 TWEEDE BLAD PAG. 5 *%ÏS, jja Engelsche pleizierboot „Duchess of Devonshire werd eergisteren tijdens een hevigen storm op de kust geslingerd nabij Sidmouth, waar de golven nog steeds over het schip heenslaan. de afmetingen nu een verdubbelde capaci teit. De gevolgen van de toepassing van deze nieuwe onderdeelen zijn, dat de ge- heele bouw van het chassis compacter werd en de prijzen der toestellen zeer veel lager gesteld konden worden. Het is voor ons zelfs niet doenlijk van alle nieuwe toestellen het meest markante op te sommen- We moeten ons bepalen tot een korte aanduiding. De belangstellende lezer zal wel gelegenheid krijgen om met de bizonderheden op de hoogte te komen. Datzelfde geldt van de prijzen; maar het is wel de moeite waard er op te wijzen, dat de nieuwe 826 A. een tweekrings „Super- inductie" ontvanger zonder ingebouwde luidspreker, slechts f 86 kost- En ook deze goedkoope soort heeft een toonregelaar, een verlichte en tot 1% nauwkeurig geijkte stationskiezer en een universeele voedings transformator. De apparaten 836 A en 836 C bevatten het zelfde chassis en dezelfde lampen, doch hebben een ingebouwde luidspreker en het laatste is voor gelijkstroomvoeding. Het driekrings „Super-Inductie" toestel 736 A is beter dan de vroegere en heeft sluieringscompensatie- Bovendien brengt Philips van dit driekrings-type een toestel voor batterij voeding op de markt, voor hen, die nog verstoken zijn van electrisch licht Dan is er nog het luxe-toestel 640 A, het duurste, dat f265.kost, maar overigens als 638 A- We vestigen in dit artikel nog slechts de aandacht op de „Octode-Super" 522 A. Het is voor de eerste maal, dat Philips Radio hiermede een superheterodyne toestel uit brengt. Vooral in het buitenland is een vraag ontstaan naar apparaten in de goed- koopere prijsklasse, die zeer selectief moe ten zijn, tengevolge van naburige zenders van zeer groot vermogen- En ten slotte moet gewezen worden op de auto-radio 241 B De auto-radio bestaat uit een Octode-Su per, die onder het dashboard van de wagen gemonteerd wordt met een afzonderlijke, speciaal geconstrueerde luidspreker, die eveneens zeer weinig plaats inneemt. De afstemming en de inschakeling van het apparaat geschieden met behulp van een schakelkastje met golflengteschaal en wij zer, dat aan de stuurstang bevestigd kan worden. Het toestel wordt gevoed door de accu van de auto. Over andere nieuwe Philipsproducten spreken we in een volgend artikel. Kunst en Letteren. CONCERTKALENDER 1934—1935. Dh Concertkalender van Lichtenauer en Rijken en De Lange, voor het seizoen 1934— 1935 is verschenen. Het is zijn een-en-twin- tigste jaargang. De inhoud toont door ver sobering eenigszins het beeld van onzen tijd. Zoo zijn de „gelijkenissen in woord en beeld" ditmaal weggelaten. Ook in een en kel ander opzicht is versobering aange bracht, maar het intrinsieke, de practische hoofdzaken zijn behouden, zoodat ook deze concertkalender weer voor allen, die in Rot terdam en omstreken en te Den Haag het muziekleven willen meeleven, een vrijwel onmisbare vraagbaak is. Ook als adresboek op muziekgebied bezit het boekje opvallend goede kwaliteiten. De secure aandacht van den bekenden samensteller is er blijkbaar op gericht om den Concert-kalender in dit opzicht steeds verder te volmaken. Terecht wordt in de inleiding opgemerkt, dat de kalender, met zijn voor deze soort uitgaven in ons land hoogen leeftijd, het gestelde hoofddoel heeft bereikt en met iederen ver deren jaargang zich heeft weten aan te pas sen bij vrijwel alle nieuwe eischen welke muziek- en concertleven mochten stellen. NED. KLOKKEN- EN ORGELRAAD. Mr. A. Bouman, te Rotterdam, is benoemd tot lid van den Nederlandschen Klokken en Orgelraad. NEDERLANDSCHE ORGELKUNST EN -HISTORIE. Woensdag 12 September wordt in de Lu- thersche Kerk, aan de Luthersche Burgwal te Den Haag, een „orgeldag" gehouden. De dag begint met een historische middagcon ferentie, waarin als sprekers zullen optre den Mr. A. Bouman, orgeldeskundige te Rotterdam, W. Mudde, organist te Hilver sum, en Jan Zwart, organist te Amsterdam. Des avonds wordt in de kerk een orgel bespeling gegeven door Jan Zwart. VAN 'T KINDEKE BLIJ ZINGEN. Acht Kerstliederen, muziek van Sam. Vlessing, woorden van H. de Graaff, met een aanbeveling van mej. M. van Woensel- Ivooy. (P. Noordhoff Isi.V., Groningen— Batavia). De hier aangeboden acht Kerstliederen kunnen zonder uitzondering zeer goed ge noemd worden. De aanbeveling van wijlen mejuffr. van Woensel-Kooy betreft de woor den, waarover zij zegt: „Mejuffr. H. de Graaff schrijft kleine gedichtjes voor kleine kinderen. Zij schrijft over hooge en gewich tige dingen, maar doet niet hoog en gewich tig. Evenals het Evangelie eenvoudig is, zoo is de toon in deze liedjes zóó doodeen voudig, dat de kinderen over geen woord zullen struikelen. Met niet-eenvoudige won der van Gods liefde komt in deze gedichtjes zoo simpel naar voren, dat de kinderen deze versjes, die zoo begrijpelijk van God vertel len, zuilen liefhebben". Beter aanbeveling zouden wij niet voor de woorden en dat is toch de hoofdzaak kunnen schrijven. Maar de eveneens een voudige doch zeer gevoelige melodieën, d e Sam Vlessing erbij schreef, zullen toch den doorslag geven bij de „opneming" van de woorden in het geheugen en het vastleggen ervan in het gemoed der kinderen. Do har monieën der begeleidingen verraden den vakman, die ook voor gemakkelijke zettin gen heeft weten te zorgen. Een luchtopname van 't dorpje Aasgaardstrandwaarheen H. M. in gezelschap van H. K. H. Prinses Juliana vertrok na haar verblijf te Ulvik. De Koninklijke familie vertoeft thans reeds ongeveer twee weken in dit dorpje Kleinst Röntgen-apparaat het golflengtegebied ligt. De mogelijkheid om met een enkele handbeweging de eene schaal voor een andere te verwisselen, on dervangt alle bezwaren, die vroeger bij ver andering van golflengte aan het gebruik van een stationsschaal verbonden waren. Wanneer door het veranderen der golfleng ten de schaal verouderd is, kan deze door een nieuwe vervangen worden, terwijl bij ieder toestel twee stationsplaten behooren: een nationale stationsplaat, die de beste Éuropeesche stations zeer overzichtelijk aangeeft en een internationale stations "plaat, waarmede we naar hartelust de ether ;kunnen „afzoeken"- Een andere waardevolle aanvulling van dit toestel js de ingebouwde antenne met anti-storingsfilter. Dit is het begin van het geheel overbodig worden van een buiten antenne. Zonder gebruik van antenne en aardverbinding is het hiermede reeds moge lijk, om zelfs een aantal buitenlandsche stations goed door te krijgen- Mej. Maria Blom- mors, die morgen haar züveren jubi leum viert als huis houdster bij de fam. G. Leest te Hooge Zwaluwe. Het Toerishotel te Aasgaarden, waar H. M. de Koningin en de Prinses verblijven. Talrijk zullen de gelulcwenschen zijn, die de jarige Vorstin op dezen dag zullen bereiken. En heel ons volk hoopt, dat de Koningin, geheel hersteld, straks weer in het Vaderland za)L mogen terugkeeren. De generate repetitie voor ét parade die heden,, zooais dik jac op Koninginnedag, te Den Haag op het Malieveld wordt gehouden. Links Infanterie; rechts: Artilterii DE WONDEREN DER TECHNIEK Nieuws voor het komende jaar De grootste radiofabriek Dinsdag en Woensdag had het jaarlijksrihe persbezoek aan de Philipsfabrieken te Eindhoven plaats- Dat wordt zoo tegen September een vast nummer op het pro gramma. En ditmaal was er een bizondere attractie aan verbonden. De directie had n l. de journalisten van diverse bladen en hun eolitgenooten uitgemoodigd en niet weinig dames hadden van deze vriendelijke invita tie gebruik gemaakt, omdat zij bij geruchte wel vernomen hadden, dat. de reis naai' Eindhoven een genot moest zijn. De werkelijkheid overtrof de opgewekte Verwachtingen en de verstrekte informaties- Voor de dames was een apart excursie programma opgesteld en de leider van de karavaan der schoonen heeft aller dank verdiend. Hij heeft de bezoeksters zooveel interessants laten zien, dat de persreclame, waarvoor de heeren ambtshalve hebben te fcorgen, ongetwijfeld minder effect zal sor- teeren dan de occasioneele en onbedoelde propaganda op theekrans en koffie-uurtje, waar de wonderen der lichtstad nog menig maal onderwerp van gesprek zullen zijn. (We schrijven zulks, zonder ook maar een oogenblik te denken aan boosaardige anec- doten over vrouwen, die nooit kunnen zwij- Men mag trouwens niet vergen, dat in onderlinge bijeenkomsten niets gezegd zou worden over de immer interessante indus trie van gloeilampen en Philite-artikelen, licht, onbreekbaar en doelmatig. Het ligt niet op omze weg en het is ook overbodig (zie boven) om op schrift te stellen wat wij Slechts van hooren zeggen hebben en dat velen nog zullen hooren zeggen, die met de bevoorrechte dames straks conversatie houden; maar dat Philips haar een genoeglijke dag bereid heeft, mocht wel even worden aangestipt. Overigens, er is ook dit jaar stof tot schrijven in overvloed- De wetenschap, zoo leerden vroeger, rekent niet met jaren, maar met eeuwen. Dat is bij Philips anders. Daar vindt men een jaar-programma heel gewoon- Gelijk daar trouwens alles heel gewoon is. B.v-: de automobilisten hebben last van verblindende fietslantaarns; welnu, dan brengt Philips andere lampen, die minder gevaar opleveren- Of ook: zoo'n antenne voor de radio is om slachtig en hinderlijk; welnu, het kan ook anders. Of: de'instrumenten voor Röntgenbestraling zijn veel te groot; dan maakt Philips er een, dat men in zijn zak kan steken. En zoo gaat het maar steeds door; van middelen om zelfs het gevaar, det aan het nazien van het toestel inlhaerent is, weg te nemen. De transformatoren zijn in de Philips-apparaten alle in vacuum ge- compoundeerd, teneinde sluiting te voorkomen en daardoor de grootst mogelijke veiligheid te bereiken- De toestellen zijn voorzien van een veilig heidscontact, waardoor bij het uit nemen van de achterwand, de span- nlng in het apparaat automatisch wordt uitgeschakeld; het verwisselen van lampen b.v. kan steeds zoridèr eenig gevaar geschieden- Vérder vol doen alle luchtwegen tusschen contac ten aan de internationaal hiervoor geldende voorschriften 1 Het is met een „normaalvingér", dat is een contactstift van genórmailiseer- ae afmetingen, welke overeenkomen r met die van een menschelijke vinger, niet mogelijk, eenig onder spanning staand deel aan te raken. De „nor- maalvingor" is dus het instrument dat 1 de absolute veiligheid aantoont. Voorts is gedacht aan de spreuk: het gemak dient den mensch (en den leekl) Daar is b-v. de Philips vierkrings „Super- Inductie" ontvanger 638 A; et jaar tot jaar; telkens wat nieuws en altijd wat beters- Vooral op het terrein van de radio geeft het nieuwe seizoen 1934/1935 buiten gewoon veel. Wat Philips op dit gebied presteert-, overtreft de sterkste verwachtin gen van leeken èn concurrenten. Want, kan men het de „heeren van Philips", die de journalisten wegwijs maken, euvel duiden, als zij met rechtvaar dige trots er op wijzen dat Philips thans de grootste radiobouwer van de wereld geworden is en dat onlangs de 100-000.009ste radioJamp is afgeleverd. Denk U dat maar eens even in en ge reist mét eerbied naar de stad der wondoren voor oog en oor. De radio is zoo ongeveer open/bare dienst geworden en de radio-bouwer is er van over tuigd, dat hij een roeping te vervullen heeft- Aan die roeping bleef Philips in 1934 trouw en het wachtwoord was daarbij: goed en goedkoop, terwijl tevens bizondere aan dacht wordt gevestigd op de v e i 1 i g h e id Let er wel op: we zeggen niet, dat bizon dere aandacht wordt geschonken aan de veiligheid; dat geschiedde bij Philips altijd. Maar nu de zucht om goedkoop te zijn, velen verleidt tot roekelooze bouw van toe stellen, welke voor de veiligheid gevaar op leveren, vraagt Philips aparte aandacht voor het feit, dat men daar dn de re opvat tinnen heeft en nog steeds het principe huldigt: Safety first! Sterker nog; men heeft gezocht naar 638 met buitengewone gevoeligheid en selectivi teit, met een groot eindvermogen en ?en ideale weergavekw,aliteit. Allerlei techni sche bijzonderheden werken mede om dit toestel tot een eerste klas ontvanger té maken. Het eerste, wat bij dit toestel opvalt, is de groote micro-indexschaal, voorzien van sationsnamen- Deze schaal is zoodanig ge construeerd, dat hierdoor een nauwkeurige instelling op een bepaald station mogelijk, is, onverscnillig of dit hoven of onder in welke thans In de handel worden gebracht, de vroegere in elk opzicht overtreffen. Dit is dan ook werkelijk het geval. Hoewel de prijzen een val naar beneden hebben ge maakt, zijn de toestellen in elk opzicht beter, zuiverder en doelmatiger geworden- Deze vooruitgang is te danken aan een onafgebroken arbeid in de laboratoria en daardoor is het mogelijk gebleken, om in een jaar tijds verbeteringen tot stand te brengen, die practische beteekenis hebben. Philips stelt zich op het standpunt, dat alleen nieuwigheden van practi sche waarde toegepast mogen worden. Allerlei overbodige technische versier selen, die geen verbetering beteekenen van de essentieel e eigenschappen, maar die de kooper tenslotte toch moet betalen, moeten achterwege blij ven- De constructie van vele onderdeelen is vereenvoudigd met behoud der eigenschap pen. Zoo is de drievoudige draaicondensa- tor, vergeleken met de oude, belangrijk kleiner. Hetzelfde geldt voor de nieuwe koolweerstanden, den potentiometer en de magneet voor den luidspreker- De nieuwe electrolyt-condensatoren bevatten bij dezelf

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 5