Groote rede van Dr. H. Schacht VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1934 ÊERSTE BLAD PAG. 3 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen; Te Eliecom, G. v. Ve-ldhuizen te Hautum. Te Bruinisse. C H. G. Blok te West maas. Te Rijssen; W. J. v. Lokhorst te Hilver- AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. J. T. Huisman is voornemens 23 Sept. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. tc Noordwolde (Fr.) en 30 Sept. zijn intrede te doen te B o z u m. Bevestiger is Ds. de Muinck Keizer te IJsbrechtum. Daar Noordwolde niet heeft voldaan aan de voorwaarden van de Raad van Beheer, zal voorloopig niet beroepen kunnen worden. Ds. C. B. Bavinck te Hoek (Z) hoopt Zoodag 30 Sept. a.s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk tc Hoek en Zondag 21 October zijn intrede te doen te O. en W. Souburg, na be vestigd te zijn door zijn vader. Ds. C. 8. Bavinck, emer. pred. te Amersfoort. Ds. H. J. COUVEE Zoodag 2 Sept. zal het 40 jaren geleden zijn dat Ds. H J. Couvée, thans em. pred. der Ned. Herv. Gemeente van Nijmegen en wonende te Zeist, de ambtsbediening te Kerkwerve aanvaardde. Ds. Couvée, die thans 67 jaar oud is, werd can- didaat in 1893 en heeft ook gestaan te Kortgene en Amerongen. Op 1 Oct. 1931 cam hij zijn eme- EMERITAAT Ds. Sj. MIEDEMA De Ned. Herv. predikant van Schingen en Slappeterp, Ds. Sj. Miedema, heeft emeritaat aangevraagd en verkregen met 1 November a.s. Ds. Miedema is geboren in 1864, werd in 1893 caodidaat en heeft, behalve zijn tegenwoordige gemeente (waar hi| sedert 1901 staat) die van Eenigenburg, Anna Paulowoa en Beetzum gediend. AFVAL EN TOELOOP NAAR DE KERK Te Berlijn in 1931 en 1933. Op een merkwaardige verschuiving vao cijfers vestigt de Berlijnsche correspondent van de Maas bode de aandacht. Er zijn toch in 1933 in Berlijn bijna 64.000 menschen toegetreden tot de Evangelische Kerk. De motieven daarvoor terzijde latende, zien we op dit cijfer een eigenaardig licht vallen door het feit, dat slechts 3 jaren ge'eden. in 1931. ruim 66.000 menschen die kerk hebben ver- Het schijnt niet gewaagd, deze afval te zien als een gevolg van de verwoestende werking, die de hoogescholen, het liberalisme, het Marxisme, het semitisme op het Christendom in Duitschland uit oefenden. Evenzeer is het waarschijnlijk, dat het natiooaal-socialisme bedoeld of niet bedoeld een reactie op die los-van-de-kerk-beweging te voorschijn heeft geroepen, welke tot uitdrukking komt in het cijfer 63.815. zijnde het aantal perso nen. dat in 1933 te Berlijn zich meer in de kerke lijke registers liet inschrijven. Hoezeer ook minder hoog liggende beweegredenen mede dit cijfer mo gen hebben gevormd, het feit. dat het slechts drie jaren verwijderd ligt van een even omvangrijken afval, kan niet anders dan met verheuging begroet wo'dei en wijst in elk geval op een zóne „midden stof". die nog niet geheel onontvankelijk geworden os voor invloeden van hooger orde. Kenmerkend is ook, dat de R.K. Kerk te Berlijn in 1933 3328 leden moest afstaan a_n de Prot. Kerken, een cijfer, dat in 1931 veel lager, al. 842 VRIJE KATHOLIEKE KERK Naar wij vernemen heeft de Episcopale Synode, der Vrije Katholieke Kerk in de plaats van wijlen Bisschop C. W. Leadbeater met algemeene stem men tot Voorzittend-Bisschop der Kerk benoemd Mgr. F. W. Pigott. M. A. uit Londen. Hij heeft eerst in de Anglicaansche Kerk. daarna in Theoso fische Scholen gearbeid, en sedert 1923 in de Vrije Kath. Kerk KERKBRIEF ANNO DOMINI 1934 Als laatste Kerkbrief van 1934 is bl] Bosch Keuning te Baarn verschenen „Het jaar onzes Heeren 1934", een verzameling bijdragen Van W. H. van de Pol, Dr. G. W. Oberman, Ds. L. D. Poot en Prof. Dr. G. van der Leeuw. Wij vinden er, na den kerkbrief die meer bij zonder handelt over de Kerk als verkondigster van Christus, een dagorde voor de huisgodsdienst oefeningen van 2 Sept. tot 1 December, voorts liturgische gebeden; opstellen over Allerheiligen, en een artikel van Prof. van der Leeuw over „Onze Bijbellezingen' NED. PROTESTANTENBOND Beroepen: Te Ede, Lunteren. Renkum, Rhe- nen en Veenendaal, J. C. Fischer te Slootdorp Deze heeft het beroep naar Ede. waarbij de andere genoemde plaatsen behooren als zuster-afdeelingen, ral 30 Sept. zijn intrede doen. WEER IN EIGEN HUIS Wat een gezellige sfeer heerscht in die familie, waar de kinderen 's avonds een boeiend boek lezen. Het is niet gemakkelijk oog te houden op de lectuur van Uw kin deren. Wanneer ge voor Uw kinderen MEINEMA's uitgaven koopt, is het in orde. Een volledige catalogus kunt ge gratis be komen bij Uw boekhandelaar of franco per post van de uitgeefster N.V. W. D. MEINE- MA, Delft Reeds voor 90 cent een flink deel. ZENDING EN PH1LANTHRQPIE Weeshuis Chr. Geref. Kerk Hef nieuwe huis te Utrecht Gisteren is te Utrecht ter gelegenheid van den „tienden weeshuisdag" in de Ghr. Geref. Kerk het nieuwe weeshuis der Christelijk Gereformeerde Kerken officieel in gebruik genomen. Deze inrichting, die sinds 1924 te Soestdijk ge vestigd was, gaat uit van de Vereeniging van Diaconieën der Chr. Geref. Kerken. Met het oog op de betere mogelijkheid tot opleiding der pupillen en de beperkte ruimte van het oude weeshuis is het naar Utrecht overgebracht. Daartoe is om streeks een jaar geleden het Tehuis voor Ouden van Dagen der Gereformeerde Kerk aaa het Pre dikheerenkerkhof aangekocht Dit gebouw met een fraaien historischen gevel is door een inwendige verbouwing voor het nieuwe doel geschikt ge- maakt. r f De voorzitter der vereeniging van Chr. cerer. Diaconieën, de heer P. A. B e k e t van D e n Haag sprak een welkomstwoord waarin hij de geschiedenis van het weeshuis memoreerde. P r o f. W. J. Ge e 1 s van A p e 1 d oo r n. hield de openingsrede, daarbij uitgaande van Lucas vers 5: „Vrede zij dezen huize". De .bezoekers van den weeshuisdag begaven zich na de beëindiging van de samenkomst naar de nieuwe inrichting, waar zij een maaltijd gebruikten. Om 1 uur werd in den tuin ter herinnering aan dezen dag een boompje geplant, waarbij Prot. Geels een korte toespraak hield. 's Middags werd de vergadering voortgezet. De weesvader, de heer P. van den B urg bracht zijn verslag uit. De Chr. Geref. predikant te Utrecht, ds P. de Smit. sprak een welkomst woord tot het bestuur van de vereeniging. tot ae weezen en hun verzorgers. ONGECONTROLEERDE KINDERTEHUIZEN Van de destijds vermelde besprekingen over het rapport inzake de ongeccntroleerde kindertehuizen gecombineerde vergadering van de Ned. Ver. r Armenzorg en Weldadigheid en den Ned. Bond tot Kinderbescherm'ng, is het verslag in druk verschenen als nr. 60 van de uitgaven der eerst genoemde Vereeniging. bij H. D. Tje enk Wil link 6 Zn. N.V. te Haarlem. LANDDAG-DRIMMELEN D* Ned. Herv. Evangelisaties in en ten bate van de Ned Herv. Kerk m Noord-Brabant houden Zaterdag 1 Sept. te Drimmelen een landdag, met ils sprekers o.a. de heeren I. T. Blootshoofd te Hrimmelen (opening), ds. A. de Bruin van Hooge- 'uwe, eenige heeren godsdienstonderwijzers en ds. R. Beerekamp van Werkendam (slotwoord). ARTIKEL 177 L S. Er zijn van die getallen, bij het zien waarvao onmiddellijk een complex van herinneringen en gedachten wordt opgeroepen. Zulk een getal is ook '77 van de wet op de Indische Staatsinrich ting; het doet terstond voor ons oprijzen een jaren lange reeks van parlementaire en missionaire ver handelingen en disputen, een reeks, die tot op dit oogenblik nóg met afgewerkt is, al is er dan een pauze ingetreden. Het boek van Dr. A. J. A. Eijkman een studie van pijn. 150 bladzijden, is niet alleen als samenvatting van de pariemental-e historie te dezer zake in hooge mate onenteerend, maar het bevat tevens een tot in finesses afdalende bespre- van de vraag, of art. 177 staatrcchteiijk te verantwoorden, in overeenstemming met het be ginsel van Godsdienstvrijheid, eu op den duur te handhaven is. De persoonlijke meening var. den schrijver staat afwijzend tegenover artikel 177, dat een bijzondere toelating eischt voor Christenleeraars, priesters en zendelingen, ten einde hun dienstwerk in Ned. te kunnen verrichten. Hij acht zulk een preventieve maatregel overbodig (bl. 133) en meent, dat art. 177 zonder het minste bezwaar kan worden afgeschaft (bl. 137), wanneer Kerk en Staat in gemeenschappelijk overleg de voorwaar den opmaken, waaronder priesters en zendelingen hun geestelijk dienstwerk mogen uitoefenen (bl. 136). Z.i. heeft dc (80-jarige!) praktijk van art langetoond, dat de maatregel der bijzondere toelating niet aan het doel heeft beantwoord (bl. 120). Bovendien is naar de meening van Dr. Eijkman het artikel in strijd met het principe van Christus' lastgeving, vervat in de bekende woor den: „Gaat dan been", een argument waarin de Prot. Zending en de RJC. Missie samengaan (bl. 113). Wil de Regeering niettemin haar taak: hand having van orde en rust ook op dit terrein, tot uitvoering brengen, dan kan zij dat doen door het recht van aggreatie (bl. 137), waardoor zij zich de goedkeuring op de voordracht tot plaatsing van priester, zendeling of christenleeraar voorbe houdt. Afgezien van de vraag, of de tijd voor een her vatting van den aanval op art. 177 thans de meest gunstige is, verdient het denkbeeld van Dr. Eljk- de ernstige overweging der betrokken instan- van Staat en Kerken. Want zoowel in Prot. als in R.K. kring blijft, zoolang art 177 gehand haafd wordt (en de toepassing telkens weer bedenkingen doet rijzen!) onvoldaanheid bestaan, die slechts kan opgeheven worden door een rege- j, welke het beginsel der Godsdienstvrijheid ten volle tot gelding brengt H. LöWENSTElN f Te Taroetoeng Is overleden de zendelingsarts Dr. H. Löwenstein, die was uitgezonden door de Rijnsche Zending en werkzaam was aan het Zen dingsziekenhuis te Pearadja (Sumatra). Schoolnieuws. De nieuwe spelling Op Gymnasia, H.B.S. en Kweekscholen De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft aan de hoofden van de openbare gymnasia, hoogere burgerscholen en kweek scholen een aanschrijving doen toe komen, waarin het gebruik van de nieuwe spelling met ingang van September wordt voorgeschreven. Prof. Dr. H. J. BONNEMA Prof. dr. H. J. Boncema, die het vorig jasr ontslag vroeg en verkreeg als hoogleeraar in de geologie aan de Rijksunivers.teit te Groningen, doch die door curatoren tijdelijk met het geven onderwijs in dat vak bleef belast zal deze arbeid 15 September a.s. neerleggen. ONDERWIJSBENOEMINGEN Mej. N. Simonides is benoemd tot kweeke- l*ige met acte aan de Chr. school te Roode- hooi Aan de „Boaz-school" te Berk el, ._n de Geref. Gemeente (hoofd H. Jansen) benoemd Mej. J. van Ginkel te Zeist Aan de Chr. school voor uitgebreid lager onderwijs te Ap pinged am is als derde prov. leerkracht benoemd de heer H. F o 1 k e r s, wacht gelder aldaar. Wegens ziekte van den heer Ploeg is aan de Ned. Herv. School te Dinteloord tijdelijk tot onderwijzeres benoemd Mej. T. J. van der Plaats, te Apeldoorn. Tot tijdel. onderwijzer aan de Herv. School te Boskoop is benoemd de heer W. van Leeu wen te Goudswaard. K. BOUMA De heer K Bouma, sedert 1 Oct. 1901 hoofd der Chr. School te Hemchum (Fr.), heeft wegens het bereiken van den 65-jarijen leeftijd, ontslag aangevraagd, met irgang vaD 12 Febr 1935. De heer Bouma werd in 1890 onderwijzer te Gauw (bij Soeek), later te Zwartsluis en te Spijk (Groa.), C HOEKSMA Vandaag neemt de heer C. Hoeksma, hoofd der Chr. School op G.G. te Drogeham afscheid van het onderwijs. Hij is reeds eenigen tijd nonac- tief door ongesteldheid. De heer Hoeksma, die thans 64 jaar oud is, heeft gewerkt te Zuidwolde. Elburg, Nijkerk, 2e keer Zuidwolde en Amster dam; sedert 1899 was hij hoofd der Chr. School in zijn geboorteplaats. In verschillend opzicht heeft hij voorts kerk en Vereenigingsleven gediend. LEERAREN M. O. In de 68e jaarvergadering der Ver. van Leeraren bij het M.O. heeft de voorzitter de heer L. C. Buurveld van Rotterdam, een openingsrede gehou den. waaraan wij ontleenen, dat z.i. in de finan- cieele verhoudingen tusschen het Rijk. de gemeen ten en de schoolbesturen een chaotische toestand heerscht. De z.g. „vrije" gemeenten betalen alle kosten, de gesubsidieerde gemeenten ontvangen 8 pet. van de totale kosten van het Rijk. Hierbij, aldus de spreker, dient de vrijheid der gemeenten en schoolbesturen zoo veel mogelijk worden hersteld, terwijl aan den anderen kant gezorgd moet worden voor een gelijke behandeling van het openbaar en het bijzonder onderwijs. Wel moet vermeden worden, dat zich toestanden wikkelen, zooals bij het lager onderwijs het geval ECONOMIE EN FINANCIEN NEDERLANDSCHE BETALINGS-BALANS De inkomsten uit onze Koopvaardijvloot Opnieuw belangrijk gedaald In de wekelijksche Mededeelingeri van ,De Ned. Conjunctuur" publiceert het Cen traal Bureau voor de Statistiek een voor loopig overzicht van eenige voorname pos ten van de Nederlandsche betalings- en schulderibalans over 1933. Daarbij wordt op gemerkt, dat het aantal banken, dat ge gevens inzond een belangrijke uitbreiding onderging. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft echter ook nog gegevens ontvangen, omtrent verdiende goederenvrachten, etc. van een groot aantal zeereederijen, omvat tende ruim 98 pet. van de Nederlandsche K oopva ardij vloot. Op den grondslag dier opgaven konden de netto-inkomsten van onze geheele na tionale koopvaardijvloot, welke in de beta lingsbalansen over 1930, 1931 en 1932 op reep. 155, 125 en 86 millioen gulden werden geschat, over het jaar 1933 op 65 millioen gulden worden berekend. Uiteraard geven cijfers geen aanwijzing omtrent de winsten der scheepvaartmaatschappijen. Een uitvoerig overzicht zal in een der volgende afleveringen van het „Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek" worden opgenomen. SCHULDENBALANS In millioenen guldens p. 31 Dec. 1932 1933 Passief: Schuld op korten termijn aan het buitenl., volgens opgaven van 24 banken in 1932 en 23 banken in 1933 incl. de Ned. Bank In rek.-courant met bui tenl. correspondenten 107.— 67.9 b Verplichtingen uit hoof de van wissels 12.6 123 Andere schulden 306.6 265.— Actief: Vlottend tegoed in het bui tenl., volgens opgaven van 24 banken in 1932 en 23 banken in 1933 (incl. de Nederl. Bank) In rek.-courant met bui tenl. correspondenten 190.2 117.8 b Wissete, betaalbaar in 't buitenland 120.2 44.2 c Andere voi*deringen 341.315.7 SPECIFICATIE NAAR LANDEN In millioenen guldens p. 31 Dac. Passief: 1933 Schuld op korten termijn (totaal a, b en c volgens opgaven van 23 banken) Duitsohland 61.1 Engeland 35. Frankrijk 40.9 Vereenigde Staten 35.4 Andere landen 172.9 Actief: Vlottend tegoed (totaal a. b en c volgens opgaven van 23 banken) in: Duitschland 167.5 Engeland 80.5 rank rijk 67.6 Vereenigde Staten 30.2 Andere lenden 131.9 JUBILEUM C. J. NOBELS Zaterdag 1 Sept. a.s. hoopt de heer C. J. Nobels, hoofd der Chr. School te Sluiskil zijn 25-jarig iubileum als hoofd te vieren. 1 Aug. j.l. was hij 35 jaar bij het onderwijs. De heer Nobels werd opgeleid te Middelburg aan de Chr. Normaallessen en diende achtereenvolgens het Chr. Onderwijs te Middelburg. Weesinnchting Neerbosch. Winters- ijk. Rotterdam en Heerjansdam. Daarna als hoofd Rozenburg en Sluiskil. De heer Nobels is voor- -itter van de afd. „Lacd van Axel" van de .Groote" en voorzitter van de Scholenbocd „Land /an Axel". R.K. AMBACHTSSCHOOL TE ROTTERDAM M.nister Marchant heeft gisteren de R.K. Am bachtsschool aan de Baljuwstraat (Biijdorp) ge opend. Dit is de 5c Ambachtsschool in Rotterdam, de 2e R.K. in Nederland. Bij de opening heeft o m. het woord gevoerd Ds. C. C. G. Visser, bestuurs- d van de Chr. Ambachtsschool. Directeur van de ieuwe school is de heer Th. Bastiaai"® DE SCHOOLRADIO Men verzoekt ons het volgende op te nemen: De Ned. Chr. Radio-Vereen, opent 3 September .s. haar nieuwe serie school uitzendingen. Tegen- ver veel ontmoedigende critiek houdt zij dat zerk vol. Ook nu staan op de lijst der sprekers al van oude bekenden, waaronder er zijn, die alleen reeds de aansluiting en de korte kennisma king voor onze kinderen waard zijn. Zij geeft wederom een rijke verscheidenheid van onderwer pen uit Bijbelsche en Kerk- en Zendingsgeschiede nis en die des Vaderlands, over hygiène, een paar voordrachtlessen. Camping zal dat tot besluit het hebben over de Friesche Nachtegaal, tot welke hooge waardigheid hij zijn Friesche kik- vorsch heeft gepromoveerd. Wij spreken geen kwaad van onze onderwijzers, wanneer wij de meening uitspreken, dat onze jon gens en meisjes van de extra-schoteltjes, wanneer men ze die toestaat, zullen smullen. Wie min of meer geregeld luistert, gelieve een lijstje van sprekers aan te vragen bij de N C.R.V., Postbus 5, Hilversum. EXAMENS TEEKENEN M.O. A DEN HAAG. Gesl. de heeren W. G. Theuni"- sen. Den Haag; J. Veringa, Overveen; J. M. D. de Vries, Amsterdam HOOFDAKTE BREDA. Geëx. 8 cand. Gesl. de dames Th. M W. v. Steen. Bergen op Zoom: M. P. F. Hen.s- kens. Boxmeer; C. F. C. CaJp. Oudenboseh; H. M. Breekelmans en M. W. Keijzer, Oirschot. BRAND Te Laren is vermoedelijk tengevolge van kort sluiting brand ontstaan in de garage van den heer Vos Men slaagde er nog in de in de garage staan de auto's en een hoeveelheid benzine in veiligheid te brengen. Het vuur greep snel om zich heen en sloeg over naar de tegen de garage aangebouwde woning van den heer Baylé. Beide perceelen zijn geheel uitgebrand. De vrijwillige brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon weinig tegen de vuur zee uitrichten. Over het Internationale Schulden en Gredietprobleem Duitschlands schuldenvraagstuk moet internationaal geregeld worden Een volledig moratorium voor meerdere jaren kan slechts redding brengen De President van de Duitsche Rijks bank en de Rijksminister van Econo mische Zaken, Dr. H. Schacht, heeft gisteravond op de internationale Con ferentie voor agrarische wetenschap pen te Bad Eilsen een groote rede ge houden, waarin hij „het internationale schulden- en credietprobleem" ter sprake bracht. Wij ontleenen aan deze belangrijke rede het volgende: Dr. Schacht gaf eerst eenige algemeene beschouwingen over de wereldcrisis en de wereldconjunctuur. Wanneer 't economisch leven zich volgens do economische wet matigheid zou voltrekken, zou de vraag, wanneer de wereldcrisis een einde neemt, beantwoord kunnen worden. Maar seden Versailles wordt het economisch leven be- heerscht door de politiek en daarom is thans slechts te zien welke economische fac toren een verbetering van de wereldcon junctuur op 't oogenblik in den weg staan. De positie der groote circulatiebanken verspert den weg naar een opleving niet. De goudvoorraden zijn grooter dan voor den oorlog. Ook de bankbiljettencirculatie ligt in het algemeen hooger dan men zou ver wachten. Vooral echter is de ongewoon sterke stijging van de vreemde gelden hef beste bewijs, dat er voldoende geld aanwe zig is. De interesttarievcn op korten termijn lig gen bij alle crediteurenlanden abnormaal laag en bewegen zich overwegend nog ver der in dalende richting. De kapitaalmarkt- tarieven daarentegen zijn relatief slechts weinig gedaald. Ook de richting waarin zij zich bewegen is verdeeld, al gaat deze mee- rendeels naar beneden. De oorzaak ligt hier in, dat de politiek de atmosfeer van inter nationaal vertrouwen, die voor belegging op langen termijn onontbeerlijk is, nog steeds niet heeft gecreëerd. In- en uitvoer vertoonen overal een bui tengewone inkrimping t. o. v. den voor oorlogsstand. De ware schuldig a In den regel stelt men de ontreddering op valutagebied verantwoordelijk voor de ver lamming van den wereldhandel. Deze ver klaring is oppervlakkig en gaat aan de kern van het vraagstuk voorbij. Consequent doorgeredeneerd zou dan de crisis opgelost moeten zijn als ook de goud landen devahieeren. Zou dit geDeuren, dan zou men echter weer even ver zijn als in 1931 toen de valutadepreciatie begon. Het kan niet van beslissenden aard zijn of men in het economisch leven met een grooteren of kleineren maatstaf mfeet, indien de ver anderingen van de grootte ongeveer gelijk zijn. Daarom is de strijd, of eerst de valuta gestabiliseerd moeten worden en daarna de handelsbelemmeringen uit den weg moeten worden geruimd of omgekeerd, absoluut overbodig. De valuta kunnen eerst dan in orde komen, en de handelsbelemmeringen eerst dan verzacht worden, indien de sto ringsfactor uit den weg geruimd is, die beide verschijnselen gelijktijdig veroorzaakt heeft Deze storingsfactor is d p politieke schuld, dateerend van den wereldoorlog. Vóór den oorlog. Voor den oorlog waren de internationale schuldenverhoudingen geen probleem. De wereldhandel en de wereldschulden en ook de interestverhoudingen in de afzonderlijke landen hadden zich voor den oorlog orga nisch ontwikkeld. De wereldoorlog heeft dit organisch opgebouwde wereldhandelsmecha nisme grondig verstoord. De Ver. Staten zijn door toenemende in dustrialisatie en prohibitie onafhankelijk geworden van Europa. Zij leveren echter nog steeds de grootste hoeveelheden g stoffen en zijn tegelijkertijd de schuld- eischers van de gansche wereld geworden In Europa heeft Frankrijk zich door an nexatie van Elzas Lotharingen een eterk industrieele basis verschaft. Engeland nam de Duitsche koloniën en de Duitsche han delsvloot in beslag In Z.-O. Europa is een vrij hopelooze toestand ontstaan door de ontbinding der Oostenrijksch-Hongaarschc monarchie. En Duitschland is van schuld- eischer schuldenaar geworden. Uit alles blijkt, dat dit alléén den verloren oorloj betalen moet. Hierna ontwikkelde Dr. Schacht nog eens zijn overbekende zienswijze betreffende het ontstaan der Duitsche buitenlandsche schul den. Echter: het buitenland betaalde door het verstrekken van de credieten zichzelf. De gevolgen bleven niet uit: Eind 1930 bedroegen de buitenland sche schulden als gevolg van de her- stelpolitiek eenerzij ds en de onjuiste credietplaatsing anderzijds meer dan R.M. 25 miliard, waarvan ongeveer R.M. 15 milliard met korten looptijd. Op dit moment bedraagt de buiten landsche schuld rond R.M. 13,9 mil liard. In 3 jaar tijds heeft Duitschland dus ongeveer R.M. 11 milliard betaald hetgeen meer is dan zijn gansche niet- politieke schuld! Hierin is begrepen een daling van R.M. 4 milliard door waardeverlies van buitenlandsche va luta's. Zoodoende is dus de effectieve terugbetaling van R.M. 7 milliard mo gelijk geweest. Hoe dit mogelijk was. Deze maatregelen zijn mogelijk geworden: 1 door het opheffen van alle reserves aan goud en deviezen van de Rijksbank ten bedrage van rond drie milliard mark. 2 door het liquideeren van alle eeniger- mate te realiseeren buitenlandsche vorde ringen en andere nog bestaande buitenland sche bezittingen van Duitsche ondernemin gen en van particulieren. 3 door rigoureuze beperking van den in voer en bevordering van den uitvoer in ge lijke mate. 4 door een deflatiepolitiek welke volgens de deskundigen van Bazel „zonder weerga" Deze prestaties werden Volbracht: 1 ondanks het feit, dat door het kapitaal verlies in en na den oorlog de binnenland- sche Duitsche rentevoet steeds veel te hoog alhoewel gansche takken van produc- n in het bijzonder de landbouw niet rendeerden. 3 alhoewel de werkloosheid steeg tot een derde van het aantal arbeiders. 4 alhoewel vrijwel het gansche buiten land zijn grenzen sloot voor den Duitscher uitvoer. 5 alhoewel de devaluatie van twee derde van de gansche wereld tot 40 k 60 pet van de oorspronkelijke pariteit de Duitsche goe deren in sterke mate verhinderde te con 6 alhoewel door boycotbewegingen de uitvoer verder daalde. 7 alhoewel de lasten van de buitenland sche schulden door de prijsdalingen in veel sterkere mate zijn gestegen dan de boek winst uit valutadevaluaties bedroeg Thans is de transfercapaciteit vari Duitschland volledig uitgeput De herstelschulden kan het niet meer uit eigen kracht regelen. Het betreft hier een probleem, dat het gansche inter nationale economische leven omvat Een regeling van de buitenlandsche schulden van Duitschland is een voor waarde voor het herstel van den wereldhandel en het liquideeren van de wereldcrisis. Het zou onverstandig zijn Duitschland opnieuw een defla tiepolitiek op te dringen. Minstens even gevaarlijk is het voorstel tot de valuatie. De Duitsche schuldenpositie zou daardoor slechts te ongunstiger worden. De transfermoeilijkheden zouden niet afnemen, maar vermeer deren. Geen internationale clearing Wat het internationale clearingvoorstel aangaat, dit zou een volledige ineenstorting van de thans nog bestaande wereldhandel "s onvermijdelijk gevolg hebben. Ook de gedachte van een clearing uitslui tend de handelsbalansen betreffende, moet an de hand worden gewezen, want dit zbu zonder het schuldenprobleem aan te raken, ongetwijfeld een blijvende inkrimping van den wereldhandel tot gevolg hebben, omdat alle landen zich aan de telkens kleiner wor dende zijde van hun goederenimport zouden oriënteeren. In het vervolg zijner rede zeide Schacht, dat de wereld voor het volgende alternatief komt te staan: 1 De Duitsche goederen worden van alle belemmeringen, die in den weg worden ge legd, vrijgesteld, of 2 De Duitsche schulden worden ge schrapt Practisch zijn beide oplossingen niet meer mogelijk. De eerste niet als gevolg van den tegenstand der buitenlandsche in« dustrieën; de tweede niet als gevolg van den tegenstand van de buitenl an dscho moet dientengevolge in het midden liggenj en wel in de richting, dat de regeeringen der crediteurenstaten in een grootere afne ming van Duitsche goederen en de credi teuren in een verlaging van hun schuldvor deringen toestemmen. Twee jaar geleden zou een dergelijke middenweg nog mogelijk zijn geweest. Thans niet meer. Het gebrek aan deviezen dwingt Duitschland tot rigoureuze invoer beperkingen. Bitter wreekt zich thans, dat men niet tijdig een regeling heeft getroffen. De valuta-depreciaties kunnen niét meer ongedaan worden gemaakt In deze bijna hopelooze positie kan slechts een edelmoedig ingrijpen red ding brengen. Duitschland kan zijn schulden- dienst slechts onder een grootér wereldhandelsvolume presteeren. Tot dit grooter wereldhandelsvolume kan het onder den druk van het inter nationale deflatieproces niet geraken. Er zal dientengevolge niets anders overblijven dan Duitschland een vol ledig moratorium voor meerdere jaren te verleenen. Gelijktijdig zal men den last van de buitenlandsche schulden moeten verlagen tot een niveau, dat na afloop van het mora torium op den duur kan worden ge dragen. Het is jammer, dat thans meer offers moeten worden gebracht dan een jaar ge leden. Dit is niet de schuld van Duitsch land. Ook niet als zelfs thans de mogelijk heid niet gevonden wordt tot een reddende daad. Duitschland zelf is tot onderhande len bereid. Maar het is onze plicht, aldus Schacht er op te wijzen, dat iedere verloren maand het internationaal prestatievermogen van Duitschland vermindert en zijn herstel belemmert NIEUWE UITGAVEN B. Wolter* Uitgever* M! zijn opgesteld -J tekst gevo:g<i vat» ►ofdzaken uit de Organisatie en Techntelc ieder die zich "Wij ontvingen het schrijver. Voor voorbereidt op ■richt en zelf- rn. ts dit stel wlj« r CaJidlda; exi'liool te Rotterdam 1934/35 In aat uitgegeven bevat dit boekje ce gegevens voor hen. dl» op een vijze met de Ned. Handel-ahooge- atie staan. Het boekje is weer tot gewerkt Het bevat één geheel stuk. getiteld „Algemeen". Het root aantal bijzonderheden overa i inschrijving, de 1 de het afleggen v: nens etc. etc. Ter completeering de; ireklngen schreef Prof. W. E. Boer bljdilage betreffende „Het aanvullen* onderwijs in boekhouden jtudlebei handelende ictijk" 01 ureiee. Prof. F. de Vrlea akt enkele zeer behartonswaardige opmer- litteratüur- en tljvteohrifteiilijstcn zijn -cwn geheel bijgqewerkt. He 'boekje is rroeger uitgekomen dan vorig jaar en ook ongetwijfeld dankbar ZATERDAG 1 SEPTEMBER HUTZEN 301.5 M. RJR.O. 8.00—9.15 Morgenconcert. 10.00—10.30 Gramofoonmuziek. 1030—11.0 Muziekuitzeoding voor fabrie- 11.001130 Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.0112.15 n.m. Politieberichten. 12.15—1.00 n.m. Lunchconcert door de KRO-Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer, 1.001.15 n.m. Gramofoonmuziek. ±1.15 n m. Berichten van den Nederl. Post- duivenhoudersbond van Zaterdagvliegers. 1.15-1.45 njn. De KRO-boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 1.45—2.00 n.m. Verzorging zender. 2.002 30 n.m. Halfuurtje voor de rijpere jeugd door mevr. A. Schelfhout v. d. Meu- len. 2.303.00 n.m. Gramofoonmuuziek. 3.004.00 n.m. Kinderuurtje verzorgd door mevr. Sophie Nuwenhuis van der Rijst en mevr Corrie Marres van der Ven. 4.00—5.00 n.m. Op last van den Minister van Binnenlandsche Zaken afgestaan aan de H.I.R.O. 4.00 n.m. Uitzending voor de Theosofische Vereeniging. 4.30 n.m. Uitzending voor de Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden ..Mercurius". 5.00 nm. Sluiting. K.R.O. 5.00—5.30 n.m. Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 5.30—5.45 n.m. „Het Blinden-Instituut te Grave". Causerie door Paul de Waart. 5.45—6 20 n.m. Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 7.007.15 n.m. Politieberichten. 7.15—7.35 n.m. „Volkstaal en Volkskunde in verband het de nationale opleving" door Drs. W. Roukens. 7.358.00 n m. Gramofoonmuziek. 8.008.30 n.m. De KRO-boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 8.30-8.35 n.m. Vaz Dias. 8.359.05 n.m „Meneer de Directeur"; een misplaatste grap met een niet verwacht ein- de. Hoorspel van Emmerich Halass. 9.05 9.15 n.m. Gramofoonmuziek. 9 15—9.30 n.m. Het Cabaretgezelschap Ri chard Schut. 9.309.45 n.m Microfoonvertelsel door Harry Poll. „De Ontmoeting". 9.4510.30 n.m. De KRO-boys oJ.v. Piet Lustenhouwer. 10.30—10.35 n.m. Vaz Dias. 10 35—10 50 n.m. Het cabaret-gezelschap Richard Schut. 10.5012.00 njn. Gramofoonmuziek. HTLVERSUM 1875 M. VARA 8.01 Gramofoonmuziek. VF.R.O. 10.00 Morgenwijding. VARA 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. 12.01 n.m. Klein-ensemble o.l.v. Frits Ba- kels. I.00 n.m. De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst. 2.15 n.m. De Notenkrakers oJ.v Daaf Wins 3.00 «vm. Van het witte doek. Filmkwartier- tje door M. Sluyser. 3-15 n.m. De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins 3 45 n.m. Overschakelen naar den zender Kootwijk. 4.01 n.m. Platen dezer maand (gr muziek). 4.40 n.m „Bekentenis uit de jonge genera tie". (Stem der jeugd). 5.00 n.m. Mandoline-ensemble o.l.v. Joh. B. Kok. 5.4C n.m. Stemmen uit het proletariaat. 6.01 n m. Letterkundig overzicht door A. M de Jong: „Caricatuur". 6-20 n.m. Ernst Busch zingt met pianobege leiding van Gor Steyn. 7.00 n.m. ..De sociaal-democratie als inter nationale beweging". Lezing door Dr. W. van Ravesteyn. 7.20 njn. Gramofoonmuziek. 7.30 n m. De nieuwe knipcursussen. Mevr. A. van Blankenvan Kuyk doet mededee- lingen over de a.s. knipcursussen. 735 n.m. Men vraagt! en wij draaien gramfoonplaten, waarom gevraagd is. 8.03 n m. Uitzend ng vanuit Amersfoort m. m.v. Orkest o.l.v. Hugo de Groot; Joh. Lam men, bas. 900 n.m. „De vooruitzichten van het socia lisme". Lezing door Ir W. Albarda. 9 30 n m. Orgelspel door Joh. Jong. 1001 n.m. Vaz Dias. 10.15 n.m. Vervolg uitzending vanuit Amers foort m m.v. de Flierefluiters o.l.v. Jan v. d. Horst; Alb. de Booy, zang II.00 n.m. Vroolljke gramofoonplaatjes. BlUTENLAND Münchcn 405.4 M.: 7.20 n.m. „Schlager. Sch'ager. nichts als Schlager". Berlijn 356.7 M.: 7 20 n.m. Humperdinck- programma. Parijs (Radio) 1648.4 M.: 8.20 n.m. „Frie- derike" van Lehèr. Daventry 1500 M.t 8.20 n.m. Promenade- ccncert, m.m.v. Frédéric Lamond, piano, Ri chard Strauss-programma. Wee oen 506.8 M.; 8.25 n.m. Julius Patzak zingt. 9.35 n.m. „Das Musikantenmadel", operette van Georg Jano. Milaan 368.8 M.: 9.05 n.m. „Lakmé", opera van Delibes. Rome 420.8 M.: 9.05 n.m. Tweede deel van Perosi's drama: „La resurezzione di Cristo", Daarna 9de van Beethoven. Scott'sh Reg. 373.1 M. 9.35 njn. Mozart- London Reg. 342.1 M.: 9 35 n m. Orgelcon cert door Marcel Dupré in „Broadcasting- Midland Reg. 391.1 M.: 10.35 M.: „Humo resques". O m. „Le Carnaval des animaux'" van Saint-Saëns.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 3