VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1934 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DR. SCHACHTS OFFENSIEF Toen Dr. Schacht enkele weken geleden zijn ambt van president der Duitsche Rijks bank zag aangevuld met de functie van mi nister van economische zaken, kon men in dien maatregel al dadelijk plannen onder kennen om het internationale financieel- economische vraagstuk op radicale wijze ter hand te nemen. Dr. Schacht is de Duitsche financieel-eco- nomische deskundige, die al jaren bekend staat om zijn krachtige houding in het schuldenvraagstuk. De zoogenaamde „ver- yullingspolitiek" van Stresemann heeft hij nooit kunnen bewonderen en men zal zich nog wel herinneren, dat hij indertijd van de Haagsche schuldenconferentie eenvoudig is weggeloopen, toen de politici en econo men der schuldeischende landen alweer met halve maatregelen kwamen aandragen. Het was te verwachten dat deze Dr. Schacht zoodra hem de tegenwoordige bui tengewoon invloedrijke positie in het Derde Rijk zou zijn ingeruimd,zou trachten een nieuwen koers in te slaan. Dit was temeer te voorzien nu het voor leder, die zijn oogen wil gebruiken, duide lijk is, dat Duitschland op het oogenblik economisch en financieel eindelijk volkomen aan den grond zit. Als eerste inzet van Dr. Schachts pogingen om het scheepje weer in beweging te krij gen, moet men de meesterlijke redevoering beschouwen, die hij gisteravond op de inter nationale conferentie voor agrarische we tenschappen te Bad Eilsen heeft gehouden en waarvan wij onder de rubriek „Financiën en Economie" een breed overzicht geven. Wat Dr. Schacht daar heeft gezegd, is weliswaar niet alles nieuw. Maar wel treft de grondigheid en Duitsche degelijkheid waar mee heel het ingewikkeld verband tusschen wereldhandel en schuldenvraagstuk door hem wordt uiteengezet. De gevolgen van de politiek van Versailles worden onbarmhar tig maar volkomen juist aangeduid. Het oude aambeeld waarop ook onzerzijds al zoo .vaak is gehamerd, nl. dat de politiek der heeren van Versailles de gezonde economi sche beginselen als niets heeft geacht en daardoor de wereld hopeloos in verwarring heeft gebracht, wordt door Dr. Schacht op buitengewoon knappe en overtuigende ma nier bewerkt. Hij schroomt niet zeer krasse woorden te gebruiken voor de aanduiding van de ge volgen. Hij spreekt van een economische contradictie als hij het heeft over den ge weldig hoogen rentestand in het sterk ge- industrialiseerde Duitschland. Hij spreekt van een onzinnig en onverantwoordelijk systeem als hij herinnert aan de betaling van reparaties »et geleend geld van de bur gers der schuldeischende en neutrale staten. Hij noemt het ronduit in hooge mate onbe grijpelijk, dat de verantwoordelijk» financi- eele instanties van het buitenland 't enor me gevaar van deze camouflage niet hobben gezien. Hij spreekt zelfs van „de sfeer der astronomie" waaraan men het herstelpro bleem heeft overgegeven. En na zoo de onwaarheid van de politiek ider na-oorlogsche jaren gegeeseld en voorts te hebben betoogd, dat de regeling van Duitschlands schulden voorwaarde is voor het herstel van den wereldhandel komt hij tot conclusies, aan het einde waarvan hij als eenige practische mogelijkheid stelt een volledig moratorium voor het volkomen uit gezogen Duitschland voor eenige jaren, om het in staat te stellen weer op krachten te komen. Tevens, aldus Dr. Schacht, zal men de lasten der buitenlandsche schulden moe ten terugbrengen tot het niveau, dat ook na de opheffing van het moratorium kan wor den aanvaard. Wordt een en ander geregeld door een internationale overeenkomst dan is de voornaamste hinderpaal voor een ver betering van den internationalen handel uit den weg geruimd. Het „offensief" van Dr. Schacht gaat van de veronderstelling uit, dat ook de betrok ken buitenlandsche regeeringen door de eco nomische feiten eindelijk en ten laatste ge voelig zijn gemaakt voor een gezonde, ver standige beschouwing van de betreffende problemen. Dit verbeterd inzicht zou dus moeten bestaan in een laten varen van het domme systeem waarin de politiek den toon aangeeft en de economie wordt veronacht zaamd. Het is zeker niet toevallig, dat de bladen tegelijk met de redevoering van Dr. Schacht melding maken van de aankomst van Hit- Iers gezant Von Ribbentrop te Londen, ten einde te onderhandelen over de voedselvoor ziening van Duitschland en de verleening van nieuwe credieten. Te Berlijn verwacht men vermoedelijk niet ten onrechte, dat men bij den nuchteren Engelschman ten minste begrip voor den toestand zal ontmoe ten. Hoe Parijs op Dr. Schachts rede zal rea- geeren is echter van het grootste belang. De door vrees voor een hersteld Duitschland bezielde politiek is daar nog levend, gelijk nog het jongste verleden bij de ontwape ningsonderhandelingen heeft aangetoond. Hitiers vertegenwoordiger te Londen De Daily Express meldt dat von Ribbentrop, de speciale vertegenwoor diger van Hitier, te Londen is aange komen, teneinde te onderhandelen over de voedselvoorziening van Duitsch land, den aanvoer van grondstoffen en het verleenen van nieuwe credieten. INGRIJPENDE ECONOMISCHE MAAT REGELEN IN DUITSCHLAND Dr. Schacht heeft de vrije hand Centralisatie van in- en uitvoer Nationalisatie van alle goudvoorraden BERLIJN, 31 Augustus. Naar van welingelichte zijde verluidt, zijn bin nenkort ingrijpende economische maat regelen van de Duitsche regeering te verwachten, welke ten doel hebben te trachten de moeilijkheden, welke den aanstaanden winter worden verwacht te boven te komen. Het ligt nl. in de bedoeling te komen tot een volledige centralisatie van de in- en uit- oer. De instelling van deze centralisatie bc teekent de uitvoering van een reeds in het •oorjaar 1932 door dr. Schacht ontworpen plan, dat hij destijds heeft voorgelegd aan de leden van het rijksverbond der Duitsche industrie. De Duitsche industrie heeft zich toen fel tegen het plan gekeerd en ook dr Luther, die in dien tijd president van de Rijksbank was, heeft zich er tegen verzet Thans nu dr. Schacht volledige bevoegd heden heeft, tot het nemen van dergelijke maatregelen, is geen verzet van de industrie te verwachten. Haar houding is geheel pas sief, ook uit vrees voor de gevolgen van een mislukking der economische maatregelen die dr. Schacht thans meent te moeten ne- Voorts wordt gemeld, dat spoedig de natio nalisatie van alle goudvoorraden in het land is te verwachten. Deze nationalisatie zal van vérstrekkenden aard zijn en heeft ten doel gelden beschik baar te stellen voor de werkverschaffing. Reeds is een begin van de uitvoering van dit plan gegeven, daar gedurende de laatste weken in het geheel geen goud meer be schikbaar wordt gesteld voor: industrieels doeleinden. DE TEXTIELSTAKING IN AMERIKA Tegen Zaterdag geproclameerd Uit Washington: De staking der tex tielarbeiders, welke, naar men gisteren hoopte, kon worden voorkomen, is thans onvermijdelijk geworden. De stakingsleiding heeft instructies gegeven voor het begin der staking. Het werk zal worden neergelegd Zaterdagavond laat bij het aflossen der ploegen. Er zullen voorloopt g 1500 onderne mingen met 600.000 arbeiders door de staking worden getroffen. Bovendien zijn plannen in voorbe reiding om te bewerken, dat de arbei ders uit andere bedrijven in sympa thiestaking zullen gaan. De werknemersorganisaties in de kunstzijde- en wolindustrieën hebben nededeeling ontvangen, dat zij zich gereed moeten houden deel te nemen aan de staking in de katoenindustrie. Von Papen's ziekte Zou hij zijn functie Opgeven? Uit Berlijn: Het gerucht gaat, dat de nieuwe Duitsche gezant te Weenen, von Papen, zes maanden ziekteverlof zou nemen en misschien heelemaal niet meer op zijn post te Weenen zou terugkeeren. Tgenover deze geruchten verluidt echter in wei-ingelichte kringen dat de oude been kwaal van von Papen hem niet langer dan maanden zou beletten zijn functie waar te nemen. De heffing van invoerrechten in Engeland Uit Londen: De regeering heeft een be sluit uitgevaardigd, waarbij de beschermen de rechten op tuinbouwproducten van kracht blijven, doch waarbij een enkelvou dig recht van 20 shilling per centenaar wordt geheven op boomen en heesters in plaats van het thans geldende gedifferen tieerde tarief. LOONSVERLAGING NA LOONS- VERHOOGING NEW YORK. 31 Augustus. De kantoorbedien den, werkzaam bij de United Steel Corporation, hebben gisteren mededeeling ontvangen vao loonsverlaging van 10 pet., beoevens een ver dering van werktijd, welke zoo zal zijn geregeld, dat Zaterdags niet meer wordt gewerkt. Deze maatregel gaat nog deze week in. Omstreeks 20.000 personen worden hierdoor getroffen. De verlaging betreft in feite een weer intrekk-og van een salarisverhooging van 10 pet., die in Maart was toegestaan. Andere staal-corporaties hebben het voorbeeld van de U. S. C. gevolgd. Naar uit Cuernavaca vernomen wordt, is Woensdag jl. in den Mexicaanschen staat Morelos een wet uitgevaardigd, waarbij slechts één priester wordt geduld op iedere 75.000 inwoners. Dit is de strengste restrictiewet welke tot dusver in Mexico tegen de Kerk werd uit gevaardigd. De wet immers is nog strenger dan die welke voor het federale district geldt, waar op de 50.000 inwoners één pries ter de heilige bediening mag uitoefenen. NEW-YORK, 31 Aug. Benjamin Vam i: gister gearresteerd, beschuldigd, in brieven te hebben gedi'eigd, de beide kleinkinderen van President Roosevelt te zullen ontvoe ren, wanneer hem niet een groot los, werd uitbetaald. Varn is een 31-jarig© voor malige marine-officier uit Charleston in HET VERZET DER BASKEN De nieuwe Spaansche republiek komt van de eene moeilijkheid in de andere en toont daarmede nog steeds in de periode te ver- keeren, welke aan den kinderleeftijd eigen is. De kwestie, die tegenwoordig veel zorg bereidt aan de regeering tc Madrid, is de strijd van de Baskeu voor hun historische autonome rechten. Basken vormen een klein op zichzelf levend volkje, dat het uiterste Westen der Pyreneeën bewoont: 500.000 in Spanje, 120.000, meer verspreid en gemengd, op Fransch grondgebied. Hun historie gaat terug tot in de derde eeuw. Als Vasconen verdedigden ze hun zelfstandigheid reeds tegen de Kelten, de Romeinen, de Mooren, de West-Gothen en de Romaansche stammen. Langen tijd wisten ze ook in Frankrijk hun zelfstandigheid te handhaven. Eerst de Fransche revolutie maakte een einde aan hun bijzondere voorrechten. Maar in Spanje slaagden ze er in hun privileges of ,,fueros" te behouden, hoewel ook daar herhaaldelijk aanslagen op werden gedaan. Ja, zij verloren er wel en kele, waarvan de onbillijkheid in de Spaan sche volksgemeenschap al te zeer in het oog liep, zooals de vrijdom van militairen dienst en van belastingen en tarieven. Doch tot onder het bewind van den thans afge- zetten koning behield het trotsche volkje toch nog zijn eigen burgerlijk recht en zijn ouden vorm van belastingbetaling als een Aan dat laatste nu scheen republikeinsch Madrid ook een einde te willen maken. Men had gezien dat de groote Baskischo partijen zich con amore hij de revolutie van 14 April 1931 hadden aangesloten en dacht, dat deze republikeinsche gezindheid een ge schikte bedding zou vormen voor de „gelijk schakeling" op alle gebied. In de republikeinsche grondwet kwam een artikel, dat een nieuwe wet voor de regeling van het provinciaal regiem be loofde en de Basken namen daarmee voor- loopig genoegen. Of het in de bedoeling der bestuurders te Madrid lag ooit met zulk een wet voor den dag te komen, zal moeilijk zijn aan te too- nen, maar een feit is, dat de wet zich jaar in jaar uit liet wachten en de Basken delijk het geduld begonnen te verliezen. De regeering te Madrid kwam er zelfs toe in de plaats van de door de Basken zelf ge kozen provinciale bestuurders provinciale staten te benoemen waarin niet Basken maar Madrileensche radicalen en andere politici den toon aangaven. Toen de regee ring, de ontevredenheid daarover niet tel lende, op de gewone manier inkomsten belasting ging innen, liep den Basken de gal over en geraakten zij in openlijk verzet De Baskische gemeenteraden besloten tot verkiezing van nieuwe provinciale staten, buiten Madrids goedvinden om en zetten zulks door ook toen de Spaansche premier Samper deze onwettige daad trachtte te voorkomen door spoed te beloven ten aan zien van de nieuwe provinciale wet. Toen de verkiezingen toch doorgezet werden, liet hij niettemin zien, dat onwettige daden ook in het Baskenland niet bedreven konden worden zonder dat de regeering haar gezag toonde: hij liet niet minder dan drie en negentig burgemeesters arresteeren. Ook na de eigenmachtige verkiezingen wil de regeering te Madrid echter niet tot het uiterste gaan. Zij eischt formeele ge hoorzaamheid aan de wet maar blijft tege lijkertijd spoedige verandering van de pro vinciale wet beloven. Nu het tot onwettige verkiezingen geko men is, ten gevolge van het feit, dat het geduld der Basken op te sterke proef is ge steld, zal het noodig zijn, dat de regeering nu ook werkelijk spoed betracht en conces sies doet De houding der Basken immers heeft luide weerklank gevonden, niet alleen in Navarra, waar veel Baskisch bloed zit, maar ook in Catalonië, \yelks autonomisti sche aanspraken nog meer bekend zijn dan die van de Basken. Het autonomisme, dat men in de Spaansche republiek gaarne langzamerhand zag uitsterven, steekt op nieuw het hoofd op. De Catalanen hebben reeds tezamen met e Basken willen vergaderen en demon- streeren, doch de regeering heeft dit ver boden. Nu zullen de Baskische autonomis- ten a.s. Zondag alléén vergaderen. Voor Samper's regeering dreigt hier een niet te onderschatten gevaar. Om het link- sche Catalaansche autonomisme in bedwang te houden kon ze n.l. tot dusver rekenen op den steun der roomsch-katholieken onder leiding van Gil Robles, maar nu het room sche Baskië en het niet minder roomsche Navarra zóó fel voor de autonomie opko men, kon hij dien onmisbaren steun wel eens moeten verliezen. De Baskische kwestie dreigt zoo een poli tiek gc\al van de eerste'orde te worden. Schuschnigg voor godsdienstige verdraagzaamheid Uit Weenen: Bondskanselier Dr. Schusch nigg heeft op een vergadering van Katho lieke godsdienstieeraren te Mariazell, de be kende Stiermarkensche bedevaartplaats, een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat men meer dan eens getracht had, het Katholieke en het Evangelische geloof tegen elkaar uit te spelen. Werkelijk positieve Christenen zou den echter hun belijdenis niet tegen de belijdenis van andere Christenen laten uitspelen. Een Christendom.dat slechts in de negatie van anderen be staat en slechts uit doorzichtige poli-' tieke overwegingen gepropageerd wordt, is geen confessioneele, doch een politieke aangelegenheid. Schuschnigg verklaarde, dat er tusschen allen, voor wie hun confessie 'n geloofs- en harts-kwestie was, geer meeningsverschil- len bestonden. Hij wenschte verschoond te blijven van het verwijt, dat het Katholicis me in Oostenrijk aan politiek zou doen. Tenslotte verklaarde de Bondskanselier, dat het een misdaad zou zijn een voetbreed Oostenrijksche bodem, aan wien dan ook. prijs te geven. Uit Weenen: In politieke kringen doen geruchten de ronde, dat de Oostenrijksche regeering voornemens zou zijn, bij den Vol kenbond een klacht tegen Joego-Slavië in te dienen, aangezien dit land zou dulden, dat de Oostenrijksche vluchtelingen in Joego-Slavië aldaar formaties zouden vor- Tot nog toe kon omtrent deze demarche en de juistheid der geruchten geen bevesti- 3v» irdjn verkregen. De toelating der Sovjet-Unie tot den Volkenbond Onzekerheid. Uit Londen: Van de zijde van het Foreign Office verluidt, dat de verschillende bespre kingen door de diplomatieke vertegenwoor- digers van Engeland, Frankrijk en Italië in velband m?t de kwestie der toelating van Sovjet-Rusland tot den Volkenbond reeds in de verschillende hoofdsteden zijn aangevan- en dat te Londen reeds eenige mede- deelingcn zijn ontvangen van ambassadeurs gezanten. In Sovjet-Russische kringen te Londen verluidt, dat het onmogelijk is het bericht van de vorming van een statenblok, dat zich zou verzetten tegen de toelating van de Sovjet Unie tot den Volkenbond te be- estigen of te dementeeren. In politieke kringen te Londen houdt men zich ernstig bezig met de vraag of Sovjet- Rusland op de a.s. bijeenkomst te Genève ie vereischte twee-derde meerderheid zal vin den, welke noodig is voor de toelating tot den Volkenbond. GENEVE, 31 Aug. Naar verluidt, heeft het Volkenbondssecretoi'ioat eon stuk opgesteld om, wanneer Rusland tot den Volkenbond za'l zijn toegetreden, uitnoodigingen te zen den aan alle staten, die nog geen lid zijn van den Volkenbond, zich daarbij aan te sluiten. Men verwaaht, dat. Brazilië, Afghanistan, evenals waarschijnlijk Gcsta Rioa en IJs land, een zoodanige uitnoodiging zouden aanvaarden; de Ver. Staten van Noord- Amerika. zouden dan het eenige land zijn, dat niet bij den Volkenbond is aangesloten, totdat de besluiten tot uittreden van Japan Duitsohland in 1935 van kracht worden. De Russische massamoorden Een korte statistiek. Voorproefje van de wereldrevolutie. In 'n boekdeel, getiteld Geschiedenis van de Gepeoe (1917-1933), welks rijke documen taire stof grootendeels geput is uit de offi- cieele Russische documenten en de pers van de Sovjet Unie, tot de kleinste locale bladen toe, beschrijft de heer Essad Bey oorsprong en de ontwikkeling van de ge duchte geheime politie van de Sovjets eerst Tsjeka daarna Gepeoe. In dit boekje be vinden zich bladzijden over de bolsjewisti sche barbaarschheid, die aan 't ongelooflijke grenzen en eindigen in een korte statistiek, welke alle commentaar overbodig maakt. Van 1917 tot 1923, d. w. z. van de October- revolutie tot aan het eind van den burger oorlog werden ter dood gebracht: 25 260.000 10,500 48,000 19,850 344,250 815,000 192,000 bisschoppen; geestelijken; professoren en bij het onderwijs betrokkenen; doktoren; soldaten; politie-agenten; gendarmes; ambtenaren; intellectueelen; boeren; arbeiders. De roode terreur maakte dus in 't geheel 1,761,065 slachtoffers. Dit is althans de ba lans van de eerste periode van georgani seerde terreur. De heer Essad Bey toont in het tweede deel van zijn werk, dat hij noemt „de sa menzwering tegen de wefeld" aan den bui tenstaander de drijfveeren en de activiteit de Russische geheime politie om te ko men tot een wereldrevolutie, waarvan venstaande statistiek een klein voorproefje kan geven. „En de Sovjet Unie zal weldra, op uitnoo diging van Frankrijk, zitting nemen in de Volkenbondsraad!" zegt de „Gazette de Lausanne" van Maandag j.l., waaraan we dit ontleenen. MAXIM GORKI'S WERKEN IN PRUISEN IN BESLAG GENOMEN. Uit Berlijn: Op grond van de verordening an 4 Februari 1933 voor het land Pruisen is thans bepaald, dat alle door Maxim Gorki geschreven en in het Duitsch verschenen boeken in beslag genomen en aan de culatie onttrokken zullen worden. DE LUCHTMANOEUVRES BOVEN PARIJS De luchtmanoeuvres boven Parijs hebben Donderdag hun hoogtepunt bereikt met den aanval van de uit het oosten komende .blauwe partij" op de Parijsche luchthaven, Le Bourget. Ondanks alle genomen maatregelen, is het aanvallende partij gelukt, de verdedi gingslinie te doorbreken, zoodat de lucht haven Le Bourget door 47 vliegtuigen met bommen werd bestrooid. DE BRAND TE CAMP ANA BUENOS, AIRES, 31 Augustus. Men Js er thans vrijwel in geslaagd den brand te Campana te beperken tot de terreinen 64 en 102. Inmiddels is echter gevaar ontstaan voor in brand vliegen van een nieuwe olietank, die 10.000.000 liter ben zine bevat Men schat de waarde van de tot dusver verbrande olie op 18 millioen pesos. De verdere schade wordt berekend op ruim 60 millioen In den loop van den dag zijn gisteren ruim 200 personen, die verwondingen van lichteren aard hadden bekomen, verbonden. GEEN BELASTING- VERHOOGING TE UTRECHT 45.000 besparing op ambtenaarssalarissen Verdere bezuinigingen zouden tot afbraak leiden B. en W. van Utrecht hebben den ge meenteraad de geimeentebegrooting voor 1935 aangeboden- Aan hun schrijven aan den Raadi is het rolgenide ontleend: Belastingen Het steunt tot voldoening, dat B. en W. tengevolge van het gevoerde beleid dit jaar niet in de noodzakelijkheid verkeeren voor stellen tot belastingverhooging te doen. In de laatste jaren zijn verschillende gemeen telijke heffingen vrij aanzienlijk verhoogd. De belastingdruk is, mede door een opeen volging van verhoogingen van de Rijks directe en indirecte belastingen, reeds tot ongekende hoogte gestegen, ondanks den teruggang van de draagkracht der bevol king. Zelfs verlaging van heffingen, die ook B. eu W. zeer wenschelijk achten (zoo als b.v. de personeele belasting van café- en hotelhouders) moest achterwege blij ven)- Hoewel zij dan ook tihans geen voor stel tot verlaging dier heffingen doen, zul len de genoemde bedrijven met andere mid denetandsbedrijven verlichting van lasten schen stroom. Salarissen en loonen Na de herhaalde verlagingen, welke de bezoldiging van het gemeentepersoneel in den laatsten tijd moest ondergaan, meenen B. en W- geen voorstellen tot een nieuwe procentueele verlaging te moeten doen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft echter door tusschenkouist van de Ged. Staten in Juni jl. medegedeeld, dat de bestudeering van de salarisregeling van het personeel dezer gemeente en de toetsing daarvan aan de conclusie van het „rapport- Schouten" hebben aangetoond, dat het peil dezer regeling in het algemeen te hoog is. Aan ons College werd verzocht de noodige stappen te doen, ten einde de salarissen en loonen van dit personeel voor zooveel noo dig op een lager niveau te brengen- B. en W. hebben de Gedeputeerde Staten bericht, dat door hen reeds een ambtelijke commissie was ingesteld om hen op korten termijn van voorlichting te dienen omtrent een herziening van de salarisregeling voor de ambtenaren. Hoewel deze commissie nog niet geheel met haar werk gereed is, zul len, naar zij vernemen, haar voorstellen zoo danig zijn, dat nog een bedrag van f 45.000 op de salarissen zal worden bespaard. Maatregelen tot besparing op de uitgaven ten laste van den ge wonen dienst voor de werkloozen zorg. In verband met de omstandigheid, dat de uitgaven voor werkloosheidsvoorziening nog steeds een zeer aanzienlijk bedrag vor deren ten laste van den gewonen dienst, is bij ons de vraag gerezen, of het niet mogelijk is een zoodanig stelsel toe te pas sen, dat van degenen, die een uitkeering genieten, onder nader vast te stellen voor waarden arbeid wordt gevorderd voor zoo danige doeleinden, dat de financiering daar van op den kapitaaldienst kan geschieden- Dit zou alleen mogelijk zijn, indien met den arbeid van de werkloozen objecten tot stand konden worden gebracht, wfearvan het nut tig rendement zich over een reeks van jaren uitstrekt en die dus uit den kapitaal dienst plegen te worden betaald. Wil dit stelsel aan zijn doel beantwoorden, en niet tot een niet-gewikje uitzetting van uitgaven leiden, dan zullen slechts in aanmerking komen werken, die toch in de toekomst uit gevoerd zullen worden en bovendien zal het te verloonen bedrag niet te veel boven dat der bespaarde uitkeering uit mogen gaan. Op deze wijze zal niet alleen de gewone dienst zonder een ongemotiveerde verzwa ring van den kapitaaldienst worden ontlast, maar zullen ook een aantal werkloozen aan werk kunnen worden geholpen. B. en W- vertrouwen in de gelegenheid te zijn spoedig ter zake nadere mededeelingen te doen. Zij hebben voorshands op hoofd stuk XV van den algeaneenen dienst onder de gewone ontvangsten een bedrag van f 175.000 opgenomen, dat bij toepassing van het hiervoor genoemde stelsel naar wij meenen minder ten laste van den gewonen dienst zal komen. Uit Oost-lndie Vliegtuig neergestort Militaire piloot ernstig gewond BANDOENG, 30 Aug (Aneta). Even buiten het vliegveld Andir nabij Ban doeng is een lesvliegtuig, bestuurd door den sergeant J- H. Latooy, neerge stort. Het toestel werd vernield Ser geant Latooy kreeg snijwonden in het gelaat en brak het neusbeen. Verder wordt gevreesd voor Inwendige verbloe ding en voor een schedelfractuur- Zijn toestand is zeer ernstig. Luchtvaart KINGSFORD SMITH Aanval op het EngelandAustralië-record Sir Charles Kingsford Smith, die met een vlucht van 7 dagen in October 1933 houder werd van het solo-record op den afstand Engeland—Australië en ook ingeschreven heeft voor de Londen—Mel bourne-race, zal voor dezen laatsten wedstrijd nog probeeren het record voor de EngelandAustralië- vlucht te verbeteren en wel in gezelschap van captain Taylor, Weerbericht- BAROMETERSTAND Hoogste stand te Vardö 780.8. Laagst© stand te Kinn 750.6. Stand vanmorgen half twaalf 756.9. WEERVERWACHTING Meest zwakke wind uit. Z. tot W. rich tingen, betrokken tot zwaar of half bewolkt, waarschijnlijk weinig of geen regen, iets warmer overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Er kwam in de dirukverdeeling nog slechts weinig verandering. De depressie vult ver der op. In het Z.W. nam de hooge druk iets toe, over Lapland trok het maximum N.- Oostwaartsch af, eohter met nog stijgende •barometer. Uitgezonderd over Noord-Scandmavië, waar het weer vrij goed is, heerscht over het geheel e waarnemingsgebied slecht weer. De temperaturen zijn over het algemeen nog iets gedaald. Vrijwel overal is de hemal zwaar bewolkt, terwijl over een uitgebreid gebied zware neerslag viel. Vooral in Zuid- Scandinavië en West-Frankrijk werden groote hoeveelheden regen afgetapt. In ons land traden gisteren in de namiddag buitjes op die lichte tot matige neerslag brachten. Behalve over Midden-Zweden, Midden- Noorwegen en Finland, waar het nog krach tig uit het Oosten waait, is het overal droog weer. De weinig uitgesproken veranderingen m de luchtdruk make:, dat het opmaken van de weersverwachting niet gemakkelijk is. Ons inziens is nog slechts weinig verande ring in het weer te wachten. De temperatuur zal nog slechts weinig veranderen. Plaatselijk kan nog weer eenige regen vallen, doch voor het geheele land kan de geheele neerslagverwachting waarschijnlijk het beste worden aangegeven met weinig of geen regen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 13.0 gr. C. 1 SEPTEMBER. Zonsopgang 6.11 uur, zonsondergang 7.48 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 1 SEPTEMBER. Van 's avonds 8.18 uur tot 's morgens 5.42 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Land- en Tuinbouw. SIERTEELTCENTRALE De minister van Econ. Zaken heeft bepaald, dat het v&reohll tussohen den prijfe, waarvoor de Stichting- Nedea-landache Slei tee'teei-trale inde, daf dit pri then van de soort ltomeinsche hyacinthcn. alsmede voor die bloembollen, welkï onder goedkeuring van de >.»derlandsche Bloembollen êxportcentrale in 1933 m,ot acctsn-.atiseering in het buitenland wodeu opgep'ont en in het komende seizoen naar Nederland worden terug gezonden. in afwijking van het voorgaande zal bedragen 0.10 per 1000 stuks. LANDELIJKE RIJVEREENIGINGEN Het is gewoonte geworden, sinds het eerste lustrum in 1931. om telken jare nationale kam- te houden, zoo mogelijk voorafgegaan door ge westelijke kampioenswedstrijden. Zoo hebben we sindsdien nationale kampioen schappen gehad te Stadskanaal en Groningen en zal dit jaar Zoelen de eer hebben honderden landelijke milters uit alle deelen van het land In dit hartje van -de Betuwe te mogen ont- Op 6 en 7 Sept. a-s. zullen daar bij Tied de beste ruiters en de beste afdeelingen en de beste patrouilles zich meten om den kampioens- Niet alleen echter zal men de beste spring- en rijpaarden der Nederlandsche landelijke ruiter sport zien: neen. ook tal van extra-goede tuig- organlsatla is in handen der plaatselijke rljvereeniglng. Verminkt lijk gevonden Gistermorgen half zeven werd door Soes- terbergsche politie op de spoonveg Utrecht Amersfoort tusschen Den Dolder en Soester- berg het zwaar verminkte lijk gevonden van 'n naar schatting 35 jarig manspersoon. Uit het onderzoek is gebleken, dat de dood reeds eenige uren vroeger moet zijn inge treden. Vermoedelijk is de man door den nacht trein overreden. De identiteit van het slachtoffer kon nog niei worden vastgesteld. Heden Vorig Rhelnfelden 2.72 2.68 Rreisach 1.96 1.78 Kehl 2.92 2 82 Maxau 4.22 4.2 S Diedeshelm 0.38 0.35 Mannheim Lohr Mainz Hingen Caub Ems Coblens Trier Kenlen Kkhrort Wesel Emmerik Dnsseldorf 0.77 0.77 0 60 0.49 1.66 1.62 178 1.76 0.P8 1.03 1.76 1.73 -0.06 0.00 1.30 1.30 0.21 0.19 -0.52 -0.47 0.76 0.b2 0.65 0.96 Maastricht Venlo Lobith Nij'megen St Andries Heden Vorig 969 9.73 7.42 7,47 2.11 2.11 7.49 7.51 Vreeswijk Iw 0.32 0,00 Wester voort >6 8,12 Deventer 1.94 1,99 Kampen -0.07 -0.<'8 Eysden 45.75 4-5.73 Grevenbicht 27.45 27.41 Venlo 10.78 10.70 Grave (sluis) 3.49 3,45 St Andries 0.17 0.15 Gorknm 0.00 0,00 Dordrecht 0.00 0,00 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amsterdamsche tt)d) 1 Sept. Delfzijl 4.08 16.30 HelIevoetsL 8.01 20.25 Terschelling 1.20 14.46 Willemstad 9.00 21.26 Harltngen 2.00 14.25 Brouwersh. 7.13 19.37 Den Helder 12.10 Zierikzee 7.33 19,59 IJmuiden 8.10 20.42 Wemeldinge 8.01 20,24 Hoek v. HolL 7.25 19.50 Vlissingen 6.25 18,56 Scbeveningen 8.45 21.10 Terneuzen 6.59 19,26 Rotterdam 9.23 21.46 Hansweert 7.27 19.51 Schaakrubriek. HET TOURNOOI TE LENINGRAD De stand is thans: Rjoemin 6J4, Romaoowski 6J4» Rabinowitsj 6; Botwinndk 5x/2, Euwe, Kan en Kmoch 5; Joedowitsj 4^. Alatortsef 4; Lissitsya 3M» Tsjechower 3J4» Lewenfisj 3. Ingezonden Stukken. Bulten verantwoordelijkheid der Redactie} VERVROEGD PENSIOEN Hooggeachte redactie. De gedachte ia niet nieuw, al meermalen be- het is geen geheim de •egeering. Er wordt zelfa •nstig aan gedacht wordt. Indeidaad is hier peiuculum in mora. Wan neer deze maatregel 1 Jon. 1935 wordt Inge voerd, zou dit lieusdh niet te vroeg sohijnen. Er schijnt reeds te lang getalmd. Ten aanzien van de jeugd moeten we ook re kening houden met psychologische factoren, dia ook op staatkundig gebied ernstige gevolgen met zich kunnen brengen. Wanneer de jeugd ziet, dat zooveel mogelijk 1 wordt, dan zal haar gedach- ïsporigheden. 1 dan niet het volle pensloei )-j. leeftijd, dar de sr^iatkist bet zouden moe ter. een la.ger salaris. En ook komt het niet billijk .voor. dat zij. die hun pensioen onU gen volgens vroegere hoogere salarissen, i pensioen zien verlaagd met bijv. 10 zoo ze niet meer ontvangen dan zij, die thans i Hel allen Ireigt er voor de toekomst een groot gevaar. rrijhe'ld,nkZeffSen voot verleende gast- Hoogachtend. B. J. STROEU On tv. der Reg. en Doen. Roosendaal, 27 Aug. 1934.

Nieuwe Leidsche Courant | 1934 | | pagina 2